KOSGEB

2020 Devlet Teşvikleri Neler, Ne Kadar Teşvik Veriyor?

2020 yılında devlet teşviki ile ülke ekonomisine katkı sağlanıyor ve ülke istihdamı artıyor. Bunun için girişimcilere yardım yapılıyor. İstihdam oluşması ile işsizlik oranı düşünüyor ve vergiler ile ekonomik kalkınma mümkün oluyor. Devlet teşvikleri sayesinde üretim, tüketim ve dağıtım sürecinde oluşabilecek olan aksamalar en aza indirilmiş oluyor. Bu zincirler verilen destekler ile birlikte güçleniyor.


Organize sanayi bölgesi kurumu, vergi istisnaları, ulaşım yollarının yapımı ve devletin firmalardan alacaklarını ertelemesi dolaylı devlet desteklerine örnek verilebilir. Bir de doğrudan devlet destekleri vardır. İstihdamın artması için destekler, satışların artması için destekler ve ihracatın artması için aktivitelerin desteklenmesi dorğudan desteklere örnek verilebilir. Girişimcilerin cesaretlenmesi için girişimci destekleri de doğrudan teşviklere örnektir.

Türkiye Bankalar Birliği Turizm Destek Paketi Nedir?

Bu destek paketi Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisini taşıyor. Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından tam 10 milyar TL değerinde kredi sağlanması bekleniyor. Bu destek paketi ile birlikte üretim ve istihdam kapasitelerinin artması bekleniyor. Paket destepi ile kurumlar kira ödemeleri, maaş, fatura giderleri karşılanmış oluyor.

Türkiye Bankalar Birliği Turizm Destek Paketi Kullandıran Bankalar Hangileri?

Türkiye Bankalar Birliği Turizm Destek Paketi desteğini almak için aşağıdaki bankalara başvuru yapabilirsiniz:

 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası sayesinde Turizm Destek Paketinden faydalanmaya hak kazanabilirsiniz.

2020 Milli Tarım Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Tarım projesi kapsamında çiftçilere destek oluyor. Resmi gazetede yayımlanan proje, bitkisel üretimde yeni bir modelin başlayacağının müjdesini vermiştir. Belirtilen ürünlerin havzalarda üretilmesi bekleniyor. İhracata dayalı hayvancılık modeli bu proje ile ortadan kaldırılacaktır. Tarım ile uğraşan vatandaşlar Milli Tarım Projesi ile yüksek gelir elde edebilecektir. Milli Tarım Projesi ile 16 milyar destek verileceği açıklanmıştır.

Milli Tarım projesi ile desteklenen alanlar ise şu şekildedir:

 • Balık üretimi,
 • Çiftçi,
 • Orman,
 • Sera kurulumu için yardım alınabilecektir.

Çiftçiler tarafından ekilecek olan ürünler artık devlet tarafından belirlenecek. Üretimler çiftçi havzasında yapılacak.

2020 Milli Tarım Projesi Destekleri Ne Zaman Verilecek?

Devlet teşviki Milli Tarım Projesi kapsamında senede 2 defa verilecektir. Havza bazı üretim yapılacaktır. Destekle birlikte çiftçinin aldığı mazotun yarısı devlet tarafından verilecek. 100 TL’lik mazot harcaması varsa bunun 50 TL’si çiftçinin kendisi tarafından karşılanacaktır. Gübre için ise yüzde 5’ten yüzde 16 oranlarına kadar indirim yapılması bekleniyor. Mera hayvancılığı yapılması adına tam 25 farklı ilde bölgeler kurulacaktır. Toplam 7 milyon hektar arazi 2020 senesinde toplu hale getirilecek. Sulama faaliyetlerine de ağırlık verilmesi bekleniyor. Piyasanın düzenlenmesi adına TMO ile ortaklaşa çalışma yapılacak. TMO tohum fiyatlarında yüzde 10’luk bir indirime gidecek.

2020 Senesinde Hangi Alanlarda Devlet Destekleri Verilecek?

2020 senesi içinde verilecek olan devlet teşviki alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güvenlik,
 • Spor,
 • Çalışma hayatı ve istihdam politikaları,
 • Üretim ve büyüme,
 • Sosyal güvenlik şartlarının iyileştirilmesi,
 • Kültür ve sanat,
 • Temel hak ve özgürlükler,
 • Sosyal koruma,
 • Aile ve kadın hakları,
 • Sağlık,
 • Eğitim,
 • Adalet alanlarında devlet desteklerinden faydalanmak mümkün olacak.

Dar gelirli ailelere ev sahibi olması için destek veriliyor mu?

Evet. Yeni düzenleme ile birlikte geliri düşük olan aileler tespit edilecek ve bu kişilerin barınma ihtiyaçları kayıt altına alınacak. Düşük gelirli olan kişilerin yanında öğrenciler, yaşlılar, engelliler de bu destekten faydalanabilecekler.

Dar gelirli ailelere ev sahibi olması için destek faiz oranı ne kadar?

Verilen desteğin faiz oranı 0,64 olacak. Destek 15 sene vadeyle kullanılabilecek.

İlkokullara destek verilecek mi?

Evet. İlk okullara da destek verilmesi planlanıyor. Destek kapsamında ilk okullara yemek desteği verilecek. Bununla birlikte beslenme dostu okul programı yürürlüğe konacak.

Devlet genç çiftçilere destek verecek mi?

Evet. Genç çiftçi desteği ile birlikte genç çiftçilere 30 bin TL değerinde destek sağlanacak. Bu destek 2016 senesinden bu yana verilmektedir.

Çiftçiler mazot ve gübre desteği alabilir mi?

Evet. Tarım Bakanlığı gübreye tam 554 milyon TL destek bütçesi ayırdı.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Mekatronik ve Biyomedikal alanlarında Beyikdüzünde Hizmet veren Beylikdüzü Anadolu Teknik Lisesi fiyatları da uygun eğitim kaliteside çok iyi. Öğrencim Bu okula yazdırdım ve çok memnun oldum

 2. Ben bu sene çocuğumu özel anaokulunu göndermeyi düşünüyorum nasıl bi okul seçmeliyim öğrenci açısından ayrıca devlet teşvikinden yararlanabılmem icin neler yapmalıyım ornegın bir özel anaokul 20 bin tl diyelim devlet ne kadar devlet teşvik veriyor bu konular hakkında bilgi almak istiyorum

 3. Özel okula 11 binlira karşılığında kaydımızı yaptırdık ve teşviğe başvurduk çıktı teşvikten sonra ödemeleri ne şekilde yapacağımızı sorduğumuzda 13 bin tl üzerinden keseceklerini söylediler 11 bin tl ye kayıt yaptınız şimdi niye böyle diye sorduğumuzda biz liste fiyatıdan yapıyoruz dediler anlamadım ben nasıl oluyor

 4. Slm;Devlet teşvikinde baba sigortalı çalışan anne ev hanımı ise babanın bordrosu yeterlimidir.ayrıca anne için işsizdir diye bi belge almamıza gerek varmı?

 5. Devlet teşviğine başvurmak istiyorum. Okul müdürüm yüzde 51 den fazla burs alanlar başvuramıyorlar diye başvurumuzu kabul etmiyor.doğru mudur

 6. İki sorum olacak.

  1. Bu yİl liseye yeni kayıt olan çocuğum için öğrenci belgesini yeni okulundan mı almam gerekir? e okulda kayıtlı olması yeterli midir?

  2.Yine bu yıl üniversiteye başlayacak çocuğum için şu an tercih dönemindeyiz. Onun için öğrenci belgesini neye göre almalıyım? Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu