• 2018 Asgari Ücret Ne Kadar


  Asgari ücret zammını bekleyen kişiler için çok detaylı araştırmalar yapıldı. Genel olarak Türkiye’ de özel sektörde faaliyet gösteren milyonlarca birey en düşük olan asgari maaş ile çalışıyor. Son olarak belirlenen rakamlara göre Türkiye’ de yaklaşık olarak 14 milyon işçi çalıştığı biliniyor. Çalışan tüm işçilerin aldığı maaş günümüzde 1404 TL olduğu kesindir. Türkiye şartlarına göre 1404 TL gibi düşük bir miktar olması asgari ücretle çalışanların ne zaman zam alacağız sorularını düşünmelerine neden oluyor. Özellikle 2018 yılına yönelik zam oranını merak eden bireyler yüksek bir zam beklentileri içine giriyorlar.

  Asgari Ücret 2018 Zam Tablosu

  Asgari ücret zam oranını merak eden bireylere yönelik 2018 yılına uygun zam oranları açıklandı. Milyonlarca asgari ücret ile çalışanı yakından ilgilendiren bu konu hakkında çok fazla araştırmalar yapılıyor. Çünkü ekonomik şartlara göre belirlenen zam oranlarının bir öncekinden daha yüksek olması hedefleniyor. Günümüz şartlarına göre belirlenen 2018 asgari zam oranları şu şekilde;

  • Asgari Ücret 2018 Brüt: 1943 TL
  • Sigorta İşçi Gideri: 272 TL
  • İşsizlik Ödeneği 2018 : 19 TL
  • Damga Vergisi: 15 TL
  • Gelir Vergisi 2018 : 250 TL
  • Asgari Geçim İndirimi 2018 : 145 TL
  • Asgari Ücret Net 2018 : 1540 TL
  • Asgari Ücret Eş Ve Çocuk Yardımı 2018 : 1540 TL

  Asgari Ücret Nelere Göre Zamlanıyor?

  Asgari ücret zam oranları devlet, sendika ve işveren temsilcileri tarafından belirleniyor. Türkiye’ de binlerce sendika olmasına rağmen genellikle her sene en yüksek üyeye sahip sendikalar işçileri temsilen zam pazarlığı yapıyorlar. Bununla birlikte işveren temsilcileri sendikaların önerdiği ücretleri aşağı yönlü yenilemeye çalışıyorlar. Kesin değerlendirme sonucunda en güçlü taraf devlet oluyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Devletin belirleyeceği vergi ödemeleri ve işverenlere uygulayacağı ekonomik indirimler doğrultusunda asgari ücretin yüksek tutulması sağlanabilir. Mutlaka her iki taraf ise anlaşmazlığa giderlerse Hakem Kuruluna başvurularak kesin kararın verilmesi beklenilir. Genel olarak uygulanan yöntemlerde daha öncesinden devletin belirlediği zam oranları üzerinden tartışılır ve bu noktada devletin belirlediği rakamlarda anlaşılma sağlanması istenilir. Bu oranlar çoğu kez devletin kamu çalışanlarına verdiği zam oranlarından çok daha farklı değildir. Memurlar yıl içerisinde iki sefer zam alıyor ve yıllık zam oranları toplamı %6-8 olduğu biliniyor. Mevcut oranlar dikkate alınarak asgari ücretliye yıl içerisinde %5-10 oranlarında zam yapılması beklenir. Geçtiğimiz sene içerisinde asgari ücretliye 104 TL zam uygulanmıştı. Bu zam oranı ise %7 zam oranı olduğunu belirliyor. Günümüz şartlarında ekonomik sorunlar nedeniyle asgari ücret ile çalışanlar zam oranındaki açıklamalara yönelik araştırma içerisinde oldukları bir kesindir.

  2018 Yılındaki Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olabilir?

  Ülkemizde asgari ücret ile ev geçindirmek zorunda olan kişiler 2018 yılında uygulanacak zam oranını merak içerisinde bekliyorlar. Devletten beklenen bir zam oranı ile birlikte yetkililerin başka düşünceleri de gündeme getirdiği ortaya çıkarıldı. Devlet asgari ücrete zam uygulamak yerine iş vereni ve işçiyi koruma altına almaya yönelik bir çalışma içerisinde olduğunu belirtti. Bu olayın gerçekleşebilmesi için ise asgari ücretten alacağı ve işverenlerinde devlete ödeyeceği verginin azaltılması gerektiğini belirtti.

  Genel olarak bu sayede asgari ücretlilere otomatik bir zam oranı gerçekleşeceğini belirtiyorlar. Şu anda asgari ücretlilerden alınacak vergi oranları asgari ücretin brüt tutarı üzerinden %15 olarak belirleniyor. Oranın devlet tarafından %10′ a kadar düşürüleceği planlanıyor. Asgari ücrete bu sayede 100 TL gibi bir zam yapılması gündeme geliyor. Bununla beraber diğer zam oranlarının gerçekleşmesiyle birlikte o zamanki gelir düzeyi daha da artmış olacaktır.

  Asgari Ücret Vergi İndirimi Ne Zaman?

  Asgari ücret ile çalışan birçok kişi asgari ücretlilerden alınan vergilerin artık alınmaması sebebiyle artık asgari ücretin 1900 TL gibi bir rakam olacağını düşünüyorlar. Çünkü asgari ücretin genel brüt tutarı şu an için 1900 TL civarı bir rakamdır. Belirlenen tutar tam olarak işverenin cebinden çıkan tutardır. Mevcut tutarın 1404 TL gibi bir bölümü çalışana teslim edilirken diğer kalan 500 TL’lik rakam ise vergi ödemeleriyle birlikte devlet hazinesine ödeniyor. Şu an için bazı uzmanların yaptıkları araştırmalara göre asgari ücretin kesinlikle 1900 TL olmayacağı ve sadece devlet hazinesine ödenen %15’lik verginin %10 rakamına düşürüleceği yönündedir.

  Böyle bir durumda ise en fazla 100 TL gibi ek bir gelir sağlanacağı için asgari ücretin en fazla 1500 TL olacağını belirtiyorlar. Tüm durumlara ek olarak asgari ücretlilere ek bir zam yapılır ve belirlenen zam oranı en az %5 rakamına denk gelir ise o zaman 100 TL’ ye ek olarak 70 TL’lik bir zam daha meydana gelebilir. Toplam olarak uygulanacak zammın 170 TL olacağı ve asgari ücret tutarının 1574 TL’ ye çıkacağı görülüyor.

  Günümüz şartlarında asgari ücret ile çalışan bireylerin ekonomik şartlardaki zorluklar gereği sürekli olarak zam oranlarını takip ettiği görülüyor. Beklenen zam oranları birçok çalışanı yakından ilgilendireceği için hedefleri yüksek tutmamakta fayda vardır. 2018 yılına yönelik uygulanan zam oranları birçok asgari ücret ile çalışanı mutlu edebilir. Türkiye’ yede bulunan milyonlarca işçi çok düşük asgari ücret maaşı ile geçimlerini sürdürüyorlar. Dolayısıyla uygulanacak zam oranlarıyla birlikte birçok asgari ücretlinin yüzü gülebilir. Asgari ücrete uygulanacak zam oranlarıyla birlikte çalışan işçilere yönelik vergi indirimi uygulanır ise çifte zam şansı yüksek oluyor.  tıkla sorunu sor

  2018 Asgari Ücret Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.