ÇSGB

2018 Asgari Ücret Ne Kadar

Asgari ücret konusu ülkemizin büyük çoğunluğunu ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira günümüzde pek çok insan asgari ücret alabileceği bir işte çalışmaktadır. Bu durum ise doğal olarak 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusunu akıllara getirmektedir. Bilindiği üzere asgari ücretlerin belirlenmesinde işçi ve işveren sendikaları ile hükümet temsilcilerinin oluşturmuş olduğu bir komisyon etkili olmaktadır. Ülkemizde 6 milyona civarında asgari ücretli bulunuyor. Sayı bu kadar fazla olunca doğal olarak asgari ücret rakamlarının açıklanması oldukça merak ediliyor. Milyonlarca çalışanın merak içerisinde beklemiş olduğu asgari ücret ise; 1.603 lira civarında açıklanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun açıklaması şu şekilde; 1 ay süresince devam eden görüşmeler neticesinde 2018 yılı itibariyle asgari ücret brüt 2029 lira olarak planlanmıştır. Net asgari ücret ise; 1.603 TL olarak belirlenmiştir. Bu açıklama 2018 yılı itibariyle asgari ücretli olarak çalışanların 1.603 lira bir ücret alacağını belirtmektedir.


Asgari ücret 2018 yılında yüzde 14.2 oranında bir artışla, 1.603 TL olarak belirlendi. Bu noktada 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusunun yanıtı da cevabını bulmuş oldu. Asgari ücretin belirlenmesinde en etkili organ olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılındaki asgari ücretin ne kadar olacağına dair toplantılar yaptı. Asgari ücretin artış oranlarının belirlenmesi amacıyla yapılan toplam 4 toplantı sonrasında asgari ücretin artışına dair net bir karar alınmış oldu. Asgari ücret artış oranlarının belirlenmesinde işveren temsilcileri, işçi sendikaları ve hükümet temsilcileri etkili bir rol oynamıştır. Bu doğrultuda çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da asgari ücret artışına dair görüş bildirdiği de bilinmektedir. Bunun yanı sıra farklı sivil toplum kuruluşlarının çok daha farklı ücret seçeneklerini sunduğu da bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında asgari ücretin 1.603 TL olması resmiyet kazanmış durumdadır. 2018 yılı itibariyle milyonlarca asgari ücretli çalışanı belirlenmiş olan bu asgari ücreti alacaktır.

2018 Asgari Ücrette Taraflar Ne İstiyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçilerin temsilcisi olan Türk-İş yapılan görüşlerde 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusuna 1.893 lira net ücret olarak yanıt vermiştir. Türk-İş asgari ücretin net 1.893 lira olması gerektiğini vurgulayarak bu yönde açıklamalarda bulunmuştur. DİSK ise asgari ücret talebi olarak net 2.300 TL bir asgari ücretin ödenmesi yönünde açıklama yapmıştır. Komisyon görüşmelerinde işveren kesiminin temsilcisi konumunda bulunan TİSK ise; yüzde 7 oranında bir artışın gerekli olduğu hususunda açıklamalarda bulunmuştur. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) gündeme gelen asgari ücret rakamlarının gerçeklere uygun olmadığı yönünde beyanat vermiştir. Bu noktada muhalefet partisinin ise; asgari ücretin net 2.000 lira olması gerektiğine dair kanun teklifi verdiği biliniyor. Tarafların açıklamaları sonrasında yapılan komisyon görüşmelerinde 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusu 1.603 TL olarak yanıtlanmış durumdadır.

Geçtiğimiz yıl itibariyle 100 liralık bir asgari ücret desteği verilmekteydi. Türk-İş ve TİSK, bu 100 TL’lik desteğin devam etmesine dair açıklamalarda bulunmuştu. Ancak Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada 2018 yılı itibariyle bütçede asgari desteğinin bulunmadığı belirtildi. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1.608 lira olduğunu vurgulayan Türk-İş, Aralık ayı içerisinde yapılan araştırmalar neticesinde bir bireyin aylık geçim maliyetinin 1898 TL civarında olduğunu belirtti. Yapılan bütün çalışmalar neticesinde 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusu da yanıtını bulmuş olmaktadır. Böylece 2018 yılında asgari ücretli olarak çalışan milyonlarca insan 1603 TL aylık alacaktır.

2018 Asgari Ücret Nasıl Belirlendi?

Bilindiği üzere 2017 yılı itibariyle asgari ücret; 1.404 TL üzerinden ödeniyordu. Asgari ücretlerin belirlenmesin etkili bir unsur olarak dikkatleri üzerine çeken Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretteki artışın ne kadar olması gerektiğine dair toplantılar düzenledi. Asgari Ücret Komisyonu’nun 15 üyeden oluştuğu bilinmektedir. Bu 15 üye, işçi temsileri, işveren temsilcileri ve hükümet temsilcilerinden oluşmaktadır. 2018 asgari ücret ne kadar? Sorunun yanıtını bulması noktasında bu komisyon en etkili organdır. İşçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etmektedir. Komisyonun ilk toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilgili yetkililerle ayrı ayrı görüşmeler sürdürdü. Yapılan bütün görüşmelerin sonucunda yeni asgari ücretin 1.603 TL olması konusunda karar alınmış durumdadır. Bu doğrultuda 2018 yılında yapılan fiyat artışının yüzde 14.2 oranında olduğu bilinmektedir. Asgari ücretin belirlenmesinde pek çok farklı kriter hesaba katılmaktadır. Asgari ücretli sayısının fazla olması, bu ücretlerin artış oranlarının da oldukça sıkı bir görüşmeler neticesinde belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Mevcut asgari ücretin evli olmayan bir asgari ücretli için brüt 1.777 lira 50 kuruş olduğu bilinmektedir. Vergi ve kesintilerden sonra ise asgari ücretli çalışanın eline 1.404 lira 6 kuruşluk bir ücret geçmektedir. Bu noktada apartman görevlileri için ise farklı bir fiyat politikasının yürütüldüğü bilinmektedir. Zira apartman görevlilerinin maaşlarından damga ve gelir vergisi kesilmemektedir. Bundan dolayı apartman görevlisi olarak çalışanlar asgari ücret olarak; net 1.510 lira 87 kuruş elde etmektedir. Yapılan son ücret artışlarının tüm çalışanlara yansıtılacağı bilinmektedir. Bu noktada 2018 asgari ücret ne kadar? Sorusunun yanıtının da verildiği bilinmektedir. Yeni asgari ücretin brüt; 2029 TL, net ise; 1.603 TL olarak açıklanması sonrasında yeni asgari ücrette belirlenmiş olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı