SGK

Zorunlu Sağlık Sigortası

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız ile birlikte zorunlu sağlık sigortası hakkında bilgiler paylaşacağız. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler için sigortanın sağladığı ayrıcalıklardan faydalanma şansı bulurlar. Özellikle sağlık güvenceleri ve sosyal hizmetler konusunda bağlı oldukları SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birinin sunduğu fırsatlar sayesinde kişilerin hayatını kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Güvencelerin sağladığı hizmetler sayesinde sigortaları vatandaşlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin daha rahat ve kolay bir şekilde işlemlerini halletmesi ve maddi açıdan da rahat olmalarına ortam hazırlanmıştır. Bu hizmetler için kişilerin düzenli olarak sigortalılık şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Sigortalı olmamaları halinde ya da şartların sağlanmaması halinde sunulan hizmetlerden yararlanamama durumu ortaya çıkabilir. Bu şekilde mağdur olmamak adına kişilerin hizmet almaları için gereklerini yerine getirmeleri istenir. Sigortalı olmayan bireyler için de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı bazı çalışmalar bulunmaktadır. Örnek verilmesi gerekirse özellikle sağlık güvencelerinde tüm insanların istisnasız yararlanması adına zorunlu sağlık sigortası düzenlemeleri yapılmaktadır. Uygulanan sağlık sigortası işlemleri ile kişilerin sağlık ile ilgili olan problemlerinde yanlarında olmaktadırlar. Sağlık sigortasının uygulanması için sağlık primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapılmaması durumunda prim borcu ortaya çıkar. Bu borcun ödenmesi ve düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekir. Sağlık sigortanız ile ilgili sorgulamalar yaparak talip etmemeniz durumunda olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Zorunlu sağlık sigortası borç sorgulama ile ilgili işlemlerinizi internet üzerinden kolay bir şekilde artık gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminizi pek çok işleme ev sahipliği yapan E-Devlet sistemi üzerinden kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yaptığınız tüm işlemler de olduğu gibi sağlık sigortası ile ilgili işlemleriniz için de E-Devlet şifrenizin olması gerekir. Bu sistem üzerinden sorgulama işlemi ile sağlık sigortanız ile ilgili en güncel bilgilere erişebilirsiniz. Yazımızın devamında yapacağınız işlem ile ilgili detaylı bilgileri siz değerli okurlarımız için paylaşacağız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Zorunlu Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

E-Devlet sistemi üzerinden zorunlu sağlık sigortası ile ilgili pek çok güncel bilgiye kolaylıkla erişebilirsiniz. İşlem yapmak için gerekli olan E-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubelerine gidip kimliğiniz ile başvuru yapabilirsiniz. Sonrasında 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifreyi temin ettikten sonra zorunlu sağlık sigortası sorgulama işlemi için yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfada resimde de gösterildiği gibi  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

gss tescil prim

Devamında gelen sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenir. Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

154

Bu adımların doğru bir şekilde uygulayarak zorunlu sağlık sigortası sorgulama işlemini tamamlayıp tescil ve prim borcu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Zorunlu Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 01.06.2016 tarihinde işe başladım.. ancak e devlet’de zorunlu sağlık sigorta prim borcu olarak 2016 yılı haziran temmuz ve ağustos aylarını kapsayan borç tahakkuk ettirilmiş görülmektedir.
    Bu durumu nasıl düzeltirebilirim… Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı