• Zorunlu Bese Tüm Sigortalılar Girecek Mi?

  Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 itibarı ile Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girdi. 45 yaşını doldurmamış tüm kamu çalışanları ve işçiler bu sisteme dahil edilecek, çalışanın maaşının %3’ü aylık katkı payı olarak kesilecektir. 10 yıl boyunca ödeme sonucu çalışan 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilecektir. Bu konuyla ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de “Zorunlu BESe tüm sigortalılar girecek mi?” sorusudur. Zorunlu BES tüm sigortalıları kapsamaz. Bu yazımızda Zorunlu BES’e giren sigortalılar ve Zorunlu BES hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


  Zorunlu BES Tüm Sigortalıları Kapsar Mı?

  Zorunlu BES tüm sigortalıları kapsamaz. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlı eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/A sigortalıları ve eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla 4/C sigortalıları dahildir. Sosyal güvenlik kurumu adı altında toplanan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan yalnızca Bağ-Kur’a kayıtlı kullanıcılar zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanamaz. Bunun sebebinin Bağ-Kur’luların genelde kendi işini yapan veya hiç çalışmayan kullanıcılardan oluşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Belirli ve düzenli miktarda yatırılan maaşın olması sistemin uygulanmasında sorun çıkarmayacaktır. Zorunlu BES’e tüm sigortalılar giremeyeceği gibi tüm çalışanlar da giremez. Öncelik kural 45 yaşını doldurmamış olmaktır. Zorunlu BES’e tüm sigortalıların girmemesinin bir nedeni de aylık yatırılan katkı payının işveren tarafından maaştan kesinti yaparak ödenmesidir. Örneğin Bağ-Kur sigortasına bağlı bir esnaf katkı payını kendisi öder. Herhangi bir işveren söz konusu değildir.

  Zorunlu BES’e Katılımda Çalışanın Karı Nedir?

  Zorunlu BES’e 45 yaşını doldurmamış tüm işçi ve memurlar otomatik olarak dahil edilir. Ancak 2 ay içerisinde sistemden çıkış hakkı tanınmaktadır. Sistemden çıkan kişi yatırdığı katkı paylarını tekrar alabilir. Devlet 2 ay içinde cayma hakkını kullanmayıp sistemi kullanmaya devam eden kişiye bir defaya mahsus 1.000 TL ödeme yapar. Ayrıca ödenen katkı payının %25’i oranında devlet katkısı verilir. Örneğin 100 TL katkı payı yatıran bir kişiye devlet de 25 TL devlet desteği öder. Bu kişi aylık 100 TL’den yılda 1.200 TL para biriktirir. %25 devlet desteği ile birlikte birikim 1.500 TL’ye çıkar. Yani yılda 300 TL devlet desteği sağlanmış olur. 10 yıl boyunca zorunlu BES’e ödeme yapıp 56 yaşını doldurmuş kişiler emeklilik hakkı kazanır. Kişi isterse biriken miktarı toplu olarak çeker. 10 yıl boyunca aylık olarak çekmek için sözleşme imzalayanlara devlet biriken emekli miktarının %5’i kadar daha para öder. İlk 3 yıl içinde sistemden çıkanlara devlet katkısı ödenmeyecektir. 3-6 yıl içinde ayrılanlara %15, 6-10 yıl içinde ayrılanlara %35, 10 yılı dolduranlara %60, 10 yıldan fazla sürede sistemde kalan ve 56 yaşını doldurmuş kişilere ise %100 devlet katkısı verilir. Tüm bunların dışında Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan vatandaş tasarruf sağlamış olacaktır.

  Çalışan İş Yeri Değişikliği Yaparsa

  İş yeri değişikliği yapıldığı zaman çalışanın önceki iş yerinde elde ettiği birikim ve diğer hakları yeni iş yerindeki sisteme aktarılır. Bu iş yeri sisteme dahil değilse kişi katkı payını kendisi ödemeye devam edebilir. Ödeme yapmak istemezse sistemden çıkmış olur.

  Mevcut BES’i Olanların Durumu Ne Olacak?

  Mevcut BES’i olanlar aynı zamanda otomatik Bireysel Emeklilik Sitemine de katkı payını ödemek şartıyla dahil olabilir ya da sadece bu seçeneklerden birini kullanabilirler. Ancak eğer mevcut BES’ten ayrılırsanız tüm haklar sıfırlanır ve sistem yeniden başlatılır. Mevcut BES’e devam edip otomatik BES’ten yararlanmayanlar 1.000 TL devlet desteğinden faydalanamaz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1 Ocak 2017’de Tüm Çalışanların Zorunlu BES’e Katılımı Başladı Mı?

  Bakanlar Kurulunca yürürlüğe giren yasaya göre 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017’de sisteme dahil olacaktır. Memurlar ve 250-1000 çalışanı olan özel sektör 1 Nisan 2017’de katılımı gerçekleşecektir. Çalışan sayısına göre kademeli olarak 1 Ocak 2019’a kadar katılım sağlanacaktır. Böylece 14 milyonun üzerinde çalışan sisteme dahil olacak.

  Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine bazı kesimlerce karşı çıkılmaktadır. Özellikle asgari ücretle çalışan işçiler tarafından %3 katkı payının fazla bulunduğu bilinmektedir. Geçimini zor sağlayan çalışanların zorunlu olarak maaşlarından kesinti yapılması yanlış bir uygulama olduğu, öneri olarak katkı payının %1-2’ye düşürülmesi gerektiği öne çıkan görüşler arasındadır. Böyle bir durumda zorunlu BES’e tüm sigortalıların girmemesi doğru bir karar gibi görünüyor.  tıkla sorunu sor

  Zorunlu Bese Tüm Sigortalılar Girecek Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın