Banka Kredileri

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme [ Korona Virüs]

Ziraat Bankası kredi borcu erteleme 31 Aralık öncesi çekilen krediler için 8 ay uzatıldı. Pandemi döneminde ödeme zorluğu yaşayan vatandaşların kredi borçları başvuruların onaylanması sonucunda erteleme işlemi gerçekleşir.

Konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu erteleme süreçleri korona virüs salgını ile mücadele eden ve iş durumu etkilenen vatandaşların zorlu süreci rahat atlatabilmek için uzatıldı. İndirimli faiz oranları bu süreçte uygulanacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi borcu erteleme başvurusu yapmak için:

 • Sms yolu ile “ERTELEME” yazıp boşluk bıraktıktan sonra “TC kimlik numarası” tuşlanarak 4757′e gönderilir.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri “444 00 00” ya da “0850 220 00 00” numaralarını arayarak kredi borcu erteleme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası şubesine giderek “bireysel müşteri hizmetleri” departman görevlisi ile görüşerek erteleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası mobil bankacılık uygulaması üzerinden erteleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası internet üzerinden bireysel.ziraatbank.com.tr adresi ziyaret edilerek istediğiniz vadede erteleme gerçekleşir.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi borcu erteleme şartları:

 • Krediyi ödeyecek kişinin iş kaybı yaşaması,
 • Gelir tutarlarının gider tutarlarından az olması,
 • SGK′ya borcunun olmaması,
 • Ziraat Bankası’ndan önceden alınan kredi borcunun olmaması,
 • Herhangi bir bankadan alınan kredi kart veya kredi desteğinin ödenmemesi,
 • Herhangi bir banka tarafından aldığı krediden dolayı dosyasının hukuki işleme tabi tutulmaması gerekir.
 • Ziraat Bankası kredi borcu erteleme şartlarından biri de çekilen kredi için ipotek yapılan mal varlığının krediyi çeken kişinin adına kayıtlı olmasıdır.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme Evrakları Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi borcu erteleme evrakları:

 • Herhangi bir bankadan önceden alınmış kredi ödeme tarihinin gecikmediğine dair tahsilat belgesi,
 • Ziraat Bankası’nda almış olduğu kredinin önceki aylarda ödeme belgesi,
 • Krediyi çeken kişinin SGK giriş belgesi,
 • Çalıştığı kurumdan ıslak imzalı çalışma belgesi,
 • İşsiz kalma durumu söz konusu ise işinizi kaybettiğinize dair belge [ e-devlet üzerinden alınıyor] gereklidir.
 • Ziraat Bankası′ndan kredi alan kişinin varsa mal varlığı ve vergi evrakları e-devlet üzerinden teyit edilir.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Kaç Ay Erteleniyor?

Ziraat Bankası kredi borcu ertelenme süresi 1 yıldır. Erteleme talebinde bulunan kredi sahipleri korona virüs sebebiyle ödemekte zorluk çektiği için kredi borçlarını 1 yıla kadar erteleyebilir. Kullanılan kredi kurumsal ise devlet destekli olduğu için erteleme süresi 5 yıl, bireysel kredi ise 1 yıla kadar ertelenir.

Kredi almak için kefil ya da her hangi bir mal varlığı üzerinden alındıysa 18 aya kadar ertelenir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri veya mobil bankacılık üzerinden borçları yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

1 yıl ertelenen kredi borçlarının faizinde ise bulunan zorlu koşullardan dolayı faiz indirimi gerçekleşir. Alınan kredi tarımsal faaliyetler için kullanılıyorsa 1 yıldan 5 yıla kadar ertelenir.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Ertelemede Faiz İşliyor Mu?

Ziraat Bankası kredi borcu ertelemede faiz işlemi erteleme süresine göre değişmektedir. Ertelenen tutar üzerinden faiz oranları, kesilecek ekstre ve toplam maliyet tutarı yansıtılır.

Faiz oranı %1,05′tir. Maksimum yıllık faiz oranı % 16,71′dir. 1 ay erteleme için %2,87; 2 ay için %3.80; 3 ay için %4,72′dir.

Tarımsal ve hayvansal üretim yapan kişilerin aldığı kredi tutarı fazla olduğundan farklı faiz oranları uygulanır. Üretim için kullanılan kredilerde %12,75 yıllık faiz oranı düzeylerindedir. Tarım ve hayvancılık devlet tarafından desteklendiği için istenilen kredinin belli tutarı hibe edilir.

1 yıl erteleme söz konusu ise faizin %25′i, 5 yıl erteleme de faizin %20′si Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanır.

Çiftçilerin küçük ölçekli üretim kapasitesi olan işyerleri için aldıkları kredilerde 50.000 TL′ye kadar, geleneksel hayvancılıkta ise 100.000 TL′ye kadar %100 faiz uygulanmaktadır. Bu faiz devlet tarafından karşılanır.

Ziraat Bankası Ev Kredi Borcu Erteleniyor Mu?

Ziraat Bankası ev kredi borcu erteleme talebiniz onaylandıktan sonra 3 ay erteleme yapılır. Konut kredisi erteleme talebini şubeden yapmanız gerekiyor. Erteleme kararı olumlu sonuçlandığında 3-5 iş günü süresince müşteriye geri dönüş sağlanır.

Ziraat Bankası kredi erteleme korona virüs salgınından dolayı uzaktan da gerçekleştirilebilir.

 • Sms yolu ile “KREDIERTELE” yazdıktan sonra boşluk bırakarak “TC kimlik no” yazılarak 4757′e gönderilir.
 • Ziraat Bankası Çağrı Merkezi 444 00 00 numarayı arayarak kredi erteleme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 0850 220 00 00 numarayı arayarak kişisel verilerinizi doğruladıktan sonra kredi erteleme talebiniz alınır.
 • Ziraat Bankası Mobil Bankacılık hizmetlerini telefonunuza yükleyerek online kredi erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredi Borcu Erteleniyor Mu?

Ziraat Bankası taşıt kredi borcu ertelemek istiyorsanız başvuru yaparak 3 ay ödemesiz süreçten yararlanabilirsiniz. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmadan kredinizin ödemesini erteleme işlemi gerçekleşir. Bankaya gitmeden telefonunuzun sms bölümüne giriş yaparak “KREDIERTELE” boşluk “TC Kimlik Numarası” yazıldıktan sonra 4757′e gönderilerek talebiniz oluşturulur.

Yaptığınız işlemin olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi size müşteri hizmetleri tarafından aktarılır. Ziraat Bankası çağrı merkezi 444 00 00 ya da müşteri hizmetleri 0850 220 00 00 numaraları ile iletişime geçerek borç erteleme talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılıktan yararlanarak bireysel.ziraatbank.com.tr adresini ziyaret ederek borcunuzu kredinizin türüne göre erteleme yapabilirsiniz. En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek bireysel müşteri hizmetleri ile görüşerek anında borç erteleme uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi borcu sorgulama işlemi için;

 • İnternet üzerinden bireysel.ziraatbank.com.tr adresinden kimlik numarası ile borcunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Çağrı Merkezi numarası 444 00 00 arayarak bilgi isteyebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası 0850 220 00 00 arayarak borcunuzun tutarını öğrenebilirsiniz.
 • Sms yolu ile “KKEKSTRE” yazıp boşluk bıraktıktan sonra 4747′e gönderebilirsiniz.
 • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi borcu yapılandırma işlemi için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek 72 aya kadar taksitlendirme talep edebilirsiniz. Korona virüs kapsamında Ziraat Bankası Kredi borçlarının yapılandırılması sürekli güncellenmektedir. 2021 yılında çeşitli bankaların sunduğu teklif faiz oranlarını etkilemektedir.

Yapılandırma sınırı, 31 Aralık 2020′den sonra tarımsal kredilerde 500.000 TL, bireysel kredilerde 100.000 TL′dir. Bu zorlu süreçte müşterilerin rahat nefes alması için BDDK kararı ile 72 ay yapılandırma yapılıyor.

Yapılandırma vade süresini 6, 12, 24, 36, 48 ve 72 ay seçeneklerinden yaralanarak faiz oranlarını göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz. Vade süresi arttıkça uygulanan faiz oranı, toplam kredi maliyeti, toplam taksit tutarı da artar. Krediyi aldığınız yıldaki faiz oranı ile yapılandırma talep ettiğiniz yıldaki faiz oranı aynı değildir.

Dosyanızın takibe düşmeme şartı ile taksitlendirmeden yararlanabilirsiniz. Taksitlendirme talebiniz gerçekleştikten sonra 3 ay kredi borcunuzu ödemeyi ihmal ederseniz, maaşınıza el koyma, haciz işlemeleri gerçekleşir. İsminiz kara listede olacağı için herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunamazsınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir