• Yurt Dışı Hizmet Borçlanması


  Yurt Dışı Hizmet Borçlanması


  Yurt dışı hizmet borçlanması; yurt dışında çalışan veya çalışmış olan Türk vatandaşlarının, Türkiye’deki sosyal güvenlik yasalarına göre yaşlılık, emeklilik, ölüm ve malülen emeklilik durumlarında emekli olabilmelerini sağlayan, 1985 yılında 3201 sayılı kanun ile yürürlüğe giren bir haktır. Yurt dışı hizmet borçlanması yapabilmek için kişinin yurt dışında çalıştığı süre boyunca Türk vatandaşı olması, emeklilik hakkı kazandığı ve emeklilik başvuru yaptığı tarihte de halen Türk vatandaşı statüsünde olması gerekiyor. Emeklilik hakkı kazanmış olan kişi Türk vatandaşlığı ile birlikte başka bir uyruğa da sahip olabilir.

  Yurt dışı borçlanması için yurt dışında Türk vatandaşı olarak çalışanlar sigortalı olarak çalıştıkları süreleri belgeleyerek SGK dan yazılı istekte bulunabilirler. Yurt dışında çalışmış olan kişi yırt dışında Türk vatandaşı olarak çalıştıkları sürelerin tamamını veya bir kısmını borçlanabilirler. Yurt dışı çalışma süreleri kapsamında; mecburi olarak yapılmış prim ödemeleri, kendi iş yerleri ile ilgili zorunlu olarak yapılmış olan veya isteğe bağlı olarak yapılmış olan prim ödemeleri, sigortadan muaf olarak çalışılmış ise çalışma süresini, çocuk yetiştirme süresini, işsizlik ödeneği alınmış ise işsizlik ödeneği süresini, hastalık ve bakım sürelerini yurt dışı borçlanması olarak gösterebilir. İşsizlik süresinin tamamı kanuna gereği borçlanma olarak görülmediği için en gazla bir yıla kadar olan süreler borçlanma olarak gösterilebilir. Ayrıca yurt dışı ikamet süresi ve çalışılmadan geçen süreler içinde aynı kanun geçerli olduğu için bu süreler ile ilgili olarak en fazla bir yıla kadar borçlanma gösterilebilir.

  Yurt dışı borçlanması emeklilik hesabında kişiye bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların en önemlisi; yurt dışı borçlanması yapan kişinin askerliğinden sonra sigorta başlangıcı varsa sigorta başlangıç tarihi borçlanılan süre kadar geriye gitmektedir. Eğer askerlik tarihi 18 Eylül 1999 dan önce ise sigorta başlangıç tarihi yurt dışı borçlanması kadar geriye çekilir. Böylece hem askerlik süresi hem de yurt dışı borçlanması emeklilik hesabına dahil edilmiş olur.

  Yurt dışı borçlanmasının bir diğer önemi de prim gün sayısının artırılmasıdır. Prim gün eksiği olan kişiler yurt dışı borçlanması yaparak eksik olan prim günlerini tamamlayabilir ve erken emeklilik imkanına sahip olabilirler. Örnek olarak sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik yaşı tamamlanmış olan ve prim gün sayısı eksik olan kişiler yurt dışı borçlanması yaparak eksik olan gün sayısını tamamlayabilir ve erken emekli olabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yurt dışı borçlanması yapan kişiler emekli maaşını artırma şansına da sahip olabilir. Prim gün sayısının artırılması ile emekli aylığı artırılabilir. Örnek olarak 7550 gün prim ödemesi olan kişinin ilk dönem aylık bağlama oranı olarak % 70 iken 600 gün yurt dışı borçlanması yaptığı takdirde aylık bağlama oranı 3 ile 4 puan arasında artış gösterecek ve buda emekli maaşının artışını sağlayacaktır.

  Yurt dışı borçlanmasının faydaları arasında vergi indirimi de yer alır. Yurt dışı borçlanma tutarı aynı zamanda vergi matrahında da indirim imkanı sağlar. Sigortalı kişi yurt dışı borçlanması olarak göstereceği tarihler için indirilmiş vergi veya sıfır vergi ödeyeceği için yurt dışı borçlanması için yatırmış olduğu paranın bir kısmını geri almış olacaktır. Bu durum sigortalı kişiye maddi olarak fayda sağlar.

  Yurt dışı borçlanması yapan kişiler emekli olduktan sonra yurt dışında yaşamaya devam edip, yurt içinde emekli maaşlarına dokunmamışlar ise dilekçe ile başvuru yaparak borçlanma işlemini iptal edebilir ve yatırdıkları parayı geri alabilirler. Bu durum sadece emekli maaşına dokunmamış olma şartı ile gerçekleştirilebilir.  tıkla sorunu sor

  Yurt Dışı Hizmet Borçlanması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hayati kula dedi ki:

   Sn.Yetkili.
   1.6.1978-30.8.1978 tarihleri arasında Almanyada üç ay sigortalı çalıştım
   daha önce Türkiyede sigortalı değildim.Almanyada işe girdiğim tarihi
   Türkiyede sigortalı işe giriş tarihi olarak gösterebilirmiyim?
   saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında çalıştığınız süreyi Türkiye de borçlanarak ilk sigorta tarihini 01/06/1978 yılına çekebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın