Genel

2020 Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

2020 yılında yoksullara kira yardımı verilebilmesi için evlerinin 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında olması gerekmektedir. Aylık olarak verilen bu yardım 595 TL ile 960 TL arasında olmaktadır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri yerlere göre belirlenen tutarda kira desteği almaktadırlar. Kira desteği alınabilmesi için yoksulluk sınırının altında olunması gerekmektedir. Gerekli belgeler ile kira yardımı veren kuruluşları ziyaret ederek başvuru yapılabilmektedir.


E-devlet sistemi aracılığı ile kira yardımı sorgulanabilmektedir. Kira yardımının yanı sıra, yoksullara temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de yardım verilmektedir. Diğer yardımlar için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na dilekçe ile başvuru yapılabilmektedir.

Yoksullara Kira Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

Kira yardımı almak için başvuru yapılabilecek olan kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile kira yardımı başvurusu yapılabilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan kira yardımı alınabilmektedir.
 • Belediyeler ihtiyaç sahiplerine kira yardımı vermektedirler.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaparak kira yardımı alınabilmektedir.
 • Sivil toplum kuruluşları yoksullara kira yardımı vermektedir.
 • Özel vakıflardan ve derneklerden kira yardımı talep edilebilmektedir.
 • Gönüllü kuruluşlardan ve şahıslardan yardım alınabilmektedir.

Kira Yardımı İçin Başvuru Hakkı Olanlar Kimlerdir?

Kira yardımı için başvuru yapma hakkı olan kişiler evlerinin kirasını ödeyemeyecek durumda olan kişilerdir. Aynı zamanda kentsel dönüşüm nedeni ile evleri yıkılacak olan kişiler de bu süreçte kalacakları evin kirası için yardım alabilmektedirler. Kentsel dönüşüm nedeni ile evi yıkılacak olanlara 1 yıl önceden evlerinin ne zaman yıkılacağı ile ilgili bilgi verilmektedir.

Yoksulların Kira Yardımı Alabilmeleri İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kira yardımı için başvuruda bulunmak isteyen yoksul bireylerin sağlamaları gereken koşullar şu şekildedir:

 • Üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.
 • Duş ve yetim aylığı gibi SGK kapsamında verilen bir maaş almıyor olması şartı aranmaktadır.
 • Aylık düzenli bir geliri olmamalıdır.
 • Gelir testi yaptırmalıdır ve gelir testi soncunda yoksulluk sınırının altında çıkması gerekmektedir.
 • Kira yardımı başvurusu değerlendirilirken, işsizlik maaşı alanların başvurularına bu durum negatif etki etmektedir.

Emeklilerin Kira Yardımı Başvurusu Yaparken Sağlamaları Gereken Koşullar Nelerdir?

Kira yardımı almak isteyen emeklilerden istenen şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Emekli olması ile beraber herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan emeklilerin başvuru hakları bulunmaktadır.
 • Kira geliri olmayan emekliler başvuru yapabilmektedirler.
 • Üzerlerine kayıtlı mal varlığı olan emeklilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Dar gelirli kapsamında olan emeklilerin başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır.

Yoksulların Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yoksullar kira yardımı almak için aşağıdaki belgeleri hazırlamalılardır:

 • Kira yardımı almak isteyen kişilerin kimlik belgelerinin fotokopileri istenmektedir.
 • Adres teyidi için ikametgah belgesi istenmektedir.
 • Gelir belgesi sunulmalıdır.
 • Fakirlik kağıdı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Yoksullar Fakirlik Kağıdını Nasıl Alırlar?

Yoksullara kira yardımı verilebilmesi için fakirlik kağıdı gerekmektedir. Fakirlik kağıdı muhtarlıklardan alınmaktadır. İkamet edilen adrese bağlı olan muhtarlığa gidilmelidir. Muhtarlıklar verdikleri evraklar için ücret talep edebilmektedirler. Ancak fakirlik kağıdı alacak olanlar zaten maddi durumlarının kötü olduğuna dair bir evrak aldıkları için herhangi bir ücret ödememelidirler. Sosyal güvencelerinin olup olmadığını belgelemeleri gerekmektedir. Bu belgeyi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlüklerine giderek alabilmeleri mümkündür.

Yoksullar İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Ancak kira yardımlarının incelenmesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Şahsen başvuru kabul edilmektedir. Gerekli evraklar ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilmesi gereklidir. Bu kurum, kaymakamlıkta bulunan bir birimdir. Aile büyüğünün başvuru yapması istenmektedir. Aynı zaman başvuru sahipleri yaşadıkları evde de ziyaret edilmektedir.

Yoksullar Kira Yardımını Nasıl Sorgularlar?

Yoksulların aldıkları kira yardımını sorgulamak için izleyecekleri adımlar aşağıda açıklanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine girilmelidir.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesindeki giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazarak sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi yurt içinde yaşayanların herhangi bir PTT şubesinden ve yurt dışında yaşayanların da konsolosluklardan alabilecekleri bir şifredir. Mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı ile de giriş yapılabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazılmalı veya e-hizmetler listesinden bu kurum bulunmalıdır.
 • Kurum ile ilgili yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada alınan yardım ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Belediyelerin Yoksullara Verdikleri Kira Yardımının Detayları Nelerdir?

Kira yardımını belediyelerden alabilmek için ikamet edilen ildeki belediyeye giderek, sosyal yardım birimine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruları belediye personelleri değerlendirmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri evlerinde de ziyaret edilmektedir. Maddi durumu iyi olmayan kişiler kira yardımı haricinde gıda, eğitim, yakacak gibi masrafları için de belediyelerden yardım alabilmektedir. Her belediyenin bütçesine göre yapılan yardım tutarları değişiklik göstermektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yoksullara Ne Kadar Kira Yardımı Yapar?

Kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılacak olan kişiler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira yardımı alarak bu süreci atlatabilmektedirler. Kentsel dönüşüm kapsamında bakanlığın riskli gördüğü ve deprem anında yıkılma ihtimali olan binalar için yıkım kararı çıkartılmaktadır. Bu yüzden bu binalarda oturan vatandaşların mağduriyetlerini gidermek amacı ile onlara kira yardımı verilmektedir. Alınacak olan kira yardımı, yaşanılan şehre göre değişiklik göstermektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hangi İllere Ne Kadar Kira Yardımı Verir?

İllere göre 595 TL’den 960 TL’ye kadar kira yardımı yapılmaktadır. Yardım tutarlarına göre kira yardımı verilen iller aşağıda sıralanmıştır:

 • Kilis, Tunceli, Nevşehir, Artvin, Karabük, Bayburt, Bilecik, Hakkari, Yalova, Bingöl, Karaman, Gümüşhane, Kırıkkale, Iğdır, Bolu, Ardahan, Çankırı, Erzincan ve Bartın illerinde yaşayanlara 595 TL yardım verilmektedir.
 • Amasya, Niğde, Kastamonu, Düzce, Rize, Osmaniye, Bitlis, Siirt, Uşak, Muş, Edirne, Kırıkkale, Kars, Yozgat, Şırnak, Giresun, Isparta, Aksaray şehirlerinde ikamet edenlere 675 TL kira yardımı ödenmektedir.
 • 660 TL kira yardımı alınabilecek iller; Aydın, Şanlıurfa, Malatya, Kayseri, Manisa, Kocaeli, Hatay, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Denizli, Trabzon, Gaziantep, Muğla, Eskişehir, Samsun, Sakarya, Diyarbakır, Erzurum ve Tekirdağ’dır.
 • Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Tokat, Elazığ, Çorum, Adıyaman, Afyon, Batman, Zonguldak, Ağrı sınırlarında yaşayanlar 755 TL yardım ödemesi almaktadırlar.
 • Adana, Bursa, Antalya ve Konya illerinde yaşayanlara 810 TL kira yardımı yapılmaktadır.
 • İstanbul, Ankara ve İzmir şehirleri için 960 TL kira yardımı verilmektedir.

Yoksullara Kira Yardımı Ne Kadar Süre İle Verilmektedir?

Yoksullara kira yardımı, oturdukları bölgeye göre farklı sürelerde verilebilmektedir. Deprem riski altında olan bir bölgede oturup kira yardımı alan kişiler 24 aya kadar yardım alabilmektedirler. Ancak kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan ve kira yardımı alan kişiler ise; 18 aya kadar yardım alabilmektedirler.

Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

32 Yorum

  1. Merhaba,

   Kaymakamlık ve Belediyelere bağlı hizmet veren sosyal hizmet birimlerine başvuru yapmalısınız.

 1. Durumumuz yok esim çalışmıyor kiramızı veremiyoruz gelirimiz yok lütfen yardim edin

 2. Selamunaleykum hayırlı mutlu huzur lu sağlıklı günler dilerim herkese allah’ım herkesin yardımcı sı olsun bende mide bağırsak kanseriyim ameliyat oldum çalışa mıyorum şekerim ‘de düşü yor sinir hastası oldum icralık oldum borcum var emekli olamıyorum bağkur-ssk ek var odu yemiyorum cumhurbaşkanıma da yazdım büyük lerime yazdım ce vap alamadım rize den mahir 05366287268

 3. Asgari ücrette çalışıyorum 1 çocuğum var evim kira başka gelirim yok yardım alabilir miyim acaba ?

  1. Merhaba,

   En aza asgari ücret aldığınız için bu yardımdan yararlanmanız mümkün değil.

 4. ben 50 yaşindayım emekli degılım evim kira ve iş bulamıyorum.kira yardımı yapabilirmısınız .bobrek yetmezligi fel fıtıgı miniskus bıde hıpertansyon hastasıyım .

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 5. Eşim izin süredir işsiz bende asgari ücret olarak çalışıyorum kira yardımı yaparlar mi

 6. 4 aydir issizim iki cocugum var
  iskur issizlik maasi aliyorum kredi borcum var kirami odeyemiyorum kira yardimindan yararlana bilirmim

  1. Merhaba,

   İşszilik maaşı aldığınız için kira yardımı yapılmayabilir.

 7. iyi akşamlar.benim eşim 17 ve 19 nisan olmak üzee 2 defa beyin ameliyatı oldu iyleşme sürecinin 1.5 veya 2 yıl sürebilirdedidoktorlar. ona baktığımiçin çalışamıyorum aile bakanlığına başvuru yaptım gelip eve baktılar ev kira 7.ci ve 3.cü sınıfta 2 çocuğuda okutuyorum.sosyal yardımlaşma ayda 400 tl hane yardımı vermeye karar verdiler.ama yetmiyor ne yapabilirim diye size sormak istedim.teşekkür ederim

 8. Kredi teklifi bugün geçerlidir ve önümüzdeki 24 saat arasında kredinizi bize e-posta ile gönderin (worldbestloans@gmail.com)

 9. Esim cezaevinde vede 3tne cocugum var madrum gecici sureligine babma yerlestim ayra eve cikacagim olmuyor 3cocukla siginamiyorum ne yapmaliyim calisamiyorum cocuklarim kucuk diye okuyor buyugu durumum yok esit sartli destegi de nerden sağlayabilirim sizlerden uardim bekliyorum iyi gunler

  1. Merhaba,

   Belediyelerde ve kaymakamlıklarda bulunun sosyal hizmet müdürlüklerine durumunuz ile ilgili müracaat edebilirsiniz.

  2. Ben bi kaç yere bas vuru yaptım yalniz bi bilgi anlamdım hala geliriz dendi gelmediler neyapmam gerek çocugumda okuyor okul masraflarını bile karsiliyamayacagim

  3. Merhaba eşim bizi bıraktı iki küçük cocugumla kiradayim iki aydır kirami odeyemiyorumev sahibi evden cik diyo ve ben çalışmıyorum çok zor durumdayım biri 5 yaşında kizim digeri 9 aylik oglum var calisamiyom ne yapabilirim

  4. Merhaba,

   Muhtarlığa ve belediye sosyal yardım brimlerine başvurabilirsiniz. ayrıca Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım brimine başvurmalısınız.

 10. Merhaba ben iki çocuk annesiyim kızım on oğlum altı yaşına tek gelirim çocuklar dan aldığım maaş ve kiram 900 tl elektrik su da var eşimden ayrılalı tam beş sene olucak nafaka da almıyorum kirami ödemekte Zorluk çekiyorum nasıl kıra yardımı alabilirim yâda başka nereye başvuru yapmam gerekiyor yardımcı olurmusun.

 11. Merhaba ben cati katinda oturuyorum fakat oturdugum ev kaçak yapi olduğu için her hangi bir tapusu yok devletten kira yardımı alabilirmiyim bana bilgi verebılırmısıniz

 12. Eşim 4 aylık asker 8 aylık bebeğimiz var evde ikimiz kalıyoruz aileler yardımcı olmuyor görüşmüyoruz maddi imkânsızlık dan dolayı kirayı ödeyemiyoruz kira yardımı alabilir miyim varsa nereden alabilirim

 13. Iyigunler ben 39 yaşındayım 4cocuk annesiyim 22yadinda olum asker kızım okuyor ikiolumdabiri 5 diyeri 3 yaşında benonlara bakmaktan calisamiyorum haftasonu temizle gidiyorum kaymakamliktan 3aydabir yardim aliyorum kira mi ödiyemiyorum kirayardimi oldunu soyledimde oyle bise olmadini soylediler kira yardimina nerden başvura bilirim evsaybi evisatti yenisi cikin diyor esim aldattiicin ayrildik olum bakiyordu evime oda asker yardim istiyorum nerelere gitmemgerekiyor bilgi verirmisiniz lutfen.

 14. Merhaba ben eşimden ayrıldım bi tanıdığımın yanında kalıyoruz mecburen kiraya çıkıcam ama yardım alamıyormuşum yarım gün sigortalı olunca durumumdan aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı haberdar kaymakamlık muhtarlık haberdar ikametimi mecburen buraya aldırdım evde başka sigortalı olunca olmuyor denildi 5 yaşında kızım var eski eşim kumar bağımlısı olduğundan ayrıldım part time çalışıyorum ve nafakayı ödemiyor eski eşim tarafıma bilgi verilmesini rica ederim saygılarımla 05359372911

 15. Iki çocuğum var biri onu yaşında biride on yaşında ben elli iki yaşında yim tansiyon hastasıyım çalışmıyorum hiç bir yerden gelirim yok kirada oturuyorum çok zor durum dayım elektrik kesik neyap çağımızın bilmiyorum lütfen bana acil yardım edin allah için safranbolu da oturuyorum

  1. Aysel Hanım,

   Safranbolu Kaymakamlığınde ki Sosyal yardımlaşma birimine başvuru yapmalısınız. Bizim buradan bir bildirim şansımız bulunmamaktadır.

 16. Ben 44 yaşında bayanım 3 çocuğum var iki kız bir erkek kızın biri evli oğlan askerde diğer kızım 20 yaşında 7 ay oldu bosanli nafaka almıyorum hiç bir yerden gelirim yok ev kira gecinemiyorum nerelerden nasıl bir yardım alabilirim beni aydınlatır mısınız teşekürler bu yazıyı da arkadaşım yaziyor

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerinden durumunuzu anlatarak yapılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu