Genel

2019 Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Yoksul vatandaşlara verilecek kira yardımı, devlet tarafından sağlanan ekonomik yardımlar arasında yer almaktadır. Kişilere aylık belirli bir miktarda temin edilen ücret, illere göre değişiklik göstermektedir. Bakanlık kararı ile yıkılmasına karar verilen konutlardan kiraya çıkan vatandaşlara verilecek kira yardımı, vatandaşların kendi evlerini kaybetmelerinin bedelinin devlet tarafından karşılanması şeklinde işlemektedir.


Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Kira yardımından yararlanma koşulları, yardımın verilme nedeninin açıkça ispatlanması ile ilişkilidir. Yardım alma nedeni eğer kentsel dönüşüm süreçleri ise, kişilerin kentsel dönüşüm kapsamına alınan konutlarından başka oturacak yerlerinin olmadığını ispatlamaları gerekmektedir. bunun yanında ikamet edilen yer ile ikametgah belgesinde gösterilen adres aynı olmalıdır. Kişilerin bu destekten yararlanmaları için daha önce herhangi bir bankadan, herhangi bir nedenle kredi kullanmamış olmaları gerekmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımına başvuru şekli belediyelere şahsi müracaat şeklindedir. Kişiler, sahibi oldukları konuttan çıkarılmalarından sonra 1 yıl içerisinde müracaatlarını gerçekleştirmelidir. Bunun yanında eğer konut yıkılmışsa, yıkılma nedeninden bağımsız olarak 3 ay içerisinde yapılacak başvurularda kira yardımından yararlanılabilmektedir. Başvurularda konuta ait tapu ve kimlik belgesinin yanında gerekli evrakların da yanınızda olması gerekmektedir.

Kira Yardımı Alabilecek Kişiler Kimlerdir?

Kira yardımı alabilecek vatandaşlar, konutlarını yapılan kentsel dönüşüm hareketlerinde kaybeden ve çıktıkları evde kira ücretini ödeyemeyecek durumda olan kişilerdir. Vatandaşın devlet tarafından çizilen rotada ilerleyen kentsel dönüşüm projesi uygulamasında evinin yıkılması gerekiyorsa, bu durum 1 yıldan daha uzun süre öncesinde ev sahibine bildirilir.

Ev sahibinin bildirme işleminden sonra kira yardımı almak için başvurusunu yapması gerekecektir. Bunun yanında kişiler, ikinci bir evin varlığı durumunda ya da mal varlığı anlamında kirayı ödeyebilecek durumdaysa, bu desteklerden yararlanamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar


Kira Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Kira yardımı için talep edilen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapacak vatandaşa ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Başvuru yapacak vatandaş tarafından doldurulmuş başvuru dilekçesi
 • Binanın riskli olduğunu ve yıkılması gerektiğini gösterir nitelikte, belediyeden alınmış rapor
 • Binaya ait tarih bildiren yıkım formu
 • Ziraat Bankası’ndan açılacak hesaba ait hesap cüzdan fotokopisi
 • Tapu belgesi veya e- devlet sisteminden alınacak güncel tapu kaydı
 • Başvuru sahibine ait son 3 aya ait herhangi bir fatura

Bunların yanı sıra eğer kişiler vekaletname ile işlem yapacaklarsa, vekalet verecek kişiye ve vekalet verilen kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopileri ve asılları

Kira Yardımı Başvuru Süreçleri Nelerdir?

Kira yardımına başvururken yapılması gerekenler, ilk olarak yazılı tebliğ beklemektir. Eğer kentsel dönüşüm ya da yıkılma tehlikesi nedenleri ile evinizin yıkılması ihtimalleri varsa, kesinlikle size yazılı bildirim yapılacaktır. Öncelikle sözlü olarak yapılacak bildirimin ardından evinize kağıt gönderilir.

Gönderilen kağıtta yapmanız gerekenler ve evinizin durumu, neden yıkılması gerektiği gibi bilgiler yer alır. bu kağıdı almanızın ardından mal varlığı beyannamesi ile kalacak ikinci bir evinizin olmadığını beyan etmeniz gerekmektedir. dolayısıyla evinizin yıkılma sürecinden sonra, eviniz yerine size daire verilmeden önce ya da eviniz satın alınmadan önce kiraya çıkmak zorunda kalacaksınızdır.

Bu durum, belediyede dolduracağınız başvuru formu ile sabittir. Sonrasında belediyeye, gerekli belgeleri teslim ettikten sonra başvurunuzu onaylamanız gerekecektir. Bunun ardından başvurunuzda beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğu araştırılacaktır.

Araştırma süresince beklemede kalmanız önerilir. Ayrıca iletişim adreslerinizi doğru yazarak gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Başvuru sonucunuz size haber verilecektir.

Hangi Kurumlar Kira Yardımı Verir?

Kira yardımı veren kurumlar, aslen sadece belediyelerdir. Ancak yoksulluk nedeniyle alınacak yardımlar arasında sayılan kira yardımı, çoğunlukla sadece kira alanında verilmez. Kira ile birlikte kişilere erzak, yoksulluk ödeneği gibi destekler de verilir.

Kiraya ek bu desteklerden yararlanabileceğiniz kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Kaymakamlık ve Valilikler
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Maddi Yardım Gönüllüleri

Kira Yardımı Kaç Ay Süreyle Verilir?

Kira yardımının verilme süresi, verileceği yere göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda deprem riski taşıyan bölgeler için ev sahiplerine uyarı yapılması durumunda 24 ay süre ile kira yardımından yararlanılabilir. Bunun yanında eğer kentsel dönüşüm kapsamında bir konut boşaltma söz konusu ise kira yardımı 18 ay süre ile verilir.

Kira Yardımı Miktarı Nedir?

Kira yardımının tutarı en az 850 TL, en fazla 1.120 TL olacak şekilde ayarlanmıştır. Kira yardımının miktarına, yardım alınacak şehre göre karar verilir. büyük şehirlerde üst limit üzerinden yardım verilirken, küçük şehirlerde yardım tutarı alt limitlerdedir.

Emeklilere Verilecek Kira Yardımına Başvuru Şartları Nelerdir?

Emeklilere verilecek kira desteğinin koşulları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Emeklinin herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Emeklinin herhangi bir kira benzeri gelirinin olmaması gerekir.
 • Emeklinin mal varlığı bulunmaması gerekmektedir.
 • Emeklinin araç dahil her türlü taşınır ve taşınmaz malı, bu yardımdan yararlanmaya engeldir.
 • Emekli, sigortalı olmamalıdır.
 • Emeklinin alacağı kira yardımı, dar gelirli vatandaşlara verilen kira desteklerinin içerisinde yer almalıdır.

Emeklilere Verilecek Kira Yardımına Nasıl Başvurulur?

Emekliler için kira desteklerinden yararlanma aşamaları, emeklinin yoksul vatandaşlar sınıfında bulunduğunu ispatlaması ile başlamaktadır. Bu kapsamda gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından kişilerin belediyelere başvuru yapmaları gerekmektedir. kişilere emeklilik nedeniyle verilecek kira desteği süresizdir. Herhangi bir yaş ya da yıl sınırlaması bulunmamaktadır.

Bunun yanında kişiler bu yardımdan yararlanabilmek için başvurudan sonra evlerine gelecek sosyal hizmet uzmanına gerekli bilgileri vermeleri gerekmektedir.

Emeklilere Verilecek Kira Yardımının Miktarı Nedir?

Emeklilere verilecek kira desteklerinin tutarı, verilme nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kira desteği alan emeklilerin bu desteği alma nedeni eğer yoksulluk ve maddi darlık ise, kira sözleşmesinde yazan tutar kadar destekte bulunulur. Ancak bunun için evi ziyarete gelen sosyal çalışmacı ve görevlilere gerekli bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Eğer destek verilmesinin nedeni  herhangi bir nedenle konutun boşaltılmak zorunda kalması ise, tahliye nedeniyle konut boşaltılması durumunda kira desteği hükümleri geçerli olacaktır. Bu şekilde evin boşaltılması  durumunda verilecek destek, konutun bulunduğu konuma ve yaşına göre değişiklik gösterir. Büyükşehirde ya da küçük bir yerleşim bölgesinde bulunmasına göre ödenecek kira yardımından ne kadar miktarla yararlanılacağına belediye görevlileri karar verir.

Kira Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Kira yardımı dilekçesi doldurmak, belediyeye yapılacak başvurular için önem taşımaktadır. Kira yardımı dilekçesi, üzerinde bazı bilgileri bulundurmak zorundadır. Bu bilgiler, binanın konumu, özellikleri, kira yardımından yararlanma talebinin nedenleri, kira yardımından yararlanma talebinin geçerliliğini içermelidir. Bu dilekçenin doldurulması için kişilerin hangi nedenle kira yardımı almak istediğinin ve hangi kuruma başvuracağının bilinmesi gerekir.

Bu kapsamda dilekçe, Karayolları Müdürlüğü, Belediye gibi hitaplarla yazılmalıdır. Ayrıca riskli bina tahliyelerinde kişilerin tahliye tarihini, kiraya çıkma tarihini veya tahliye sonrası kalacakları yakınlarının evleri olduğunu belirtmeleri gerekir. Süreç, tarih verilerek detaylı bir şekilde anlatılmalı, kira yardımına başvuru adımlarının tamamının yerine getirildiği beyan edilmelidir.

Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Merhaba,

   En aza asgari ücret aldığınız için bu yardımdan yararlanmanız mümkün değil.

 1. ben 50 yaşindayım emekli degılım evim kira ve iş bulamıyorum.kira yardımı yapabilirmısınız .bobrek yetmezligi fel fıtıgı miniskus bıde hıpertansyon hastasıyım .

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 2. 4 aydir issizim iki cocugum var
  iskur issizlik maasi aliyorum kredi borcum var kirami odeyemiyorum kira yardimindan yararlana bilirmim

  1. Merhaba,

   İşszilik maaşı aldığınız için kira yardımı yapılmayabilir.

 3. iyi akşamlar.benim eşim 17 ve 19 nisan olmak üzee 2 defa beyin ameliyatı oldu iyleşme sürecinin 1.5 veya 2 yıl sürebilirdedidoktorlar. ona baktığımiçin çalışamıyorum aile bakanlığına başvuru yaptım gelip eve baktılar ev kira 7.ci ve 3.cü sınıfta 2 çocuğuda okutuyorum.sosyal yardımlaşma ayda 400 tl hane yardımı vermeye karar verdiler.ama yetmiyor ne yapabilirim diye size sormak istedim.teşekkür ederim

 4. Kredi teklifi bugün geçerlidir ve önümüzdeki 24 saat arasında kredinizi bize e-posta ile gönderin (worldbestloans@gmail.com)

 5. Esim cezaevinde vede 3tne cocugum var madrum gecici sureligine babma yerlestim ayra eve cikacagim olmuyor 3cocukla siginamiyorum ne yapmaliyim calisamiyorum cocuklarim kucuk diye okuyor buyugu durumum yok esit sartli destegi de nerden sağlayabilirim sizlerden uardim bekliyorum iyi gunler

  1. Merhaba,

   Belediyelerde ve kaymakamlıklarda bulunun sosyal hizmet müdürlüklerine durumunuz ile ilgili müracaat edebilirsiniz.

  2. Ben bi kaç yere bas vuru yaptım yalniz bi bilgi anlamdım hala geliriz dendi gelmediler neyapmam gerek çocugumda okuyor okul masraflarını bile karsiliyamayacagim

 6. Merhaba ben iki çocuk annesiyim kızım on oğlum altı yaşına tek gelirim çocuklar dan aldığım maaş ve kiram 900 tl elektrik su da var eşimden ayrılalı tam beş sene olucak nafaka da almıyorum kirami ödemekte Zorluk çekiyorum nasıl kıra yardımı alabilirim yâda başka nereye başvuru yapmam gerekiyor yardımcı olurmusun.

 7. Merhaba ben cati katinda oturuyorum fakat oturdugum ev kaçak yapi olduğu için her hangi bir tapusu yok devletten kira yardımı alabilirmiyim bana bilgi verebılırmısıniz

 8. Eşim 4 aylık asker 8 aylık bebeğimiz var evde ikimiz kalıyoruz aileler yardımcı olmuyor görüşmüyoruz maddi imkânsızlık dan dolayı kirayı ödeyemiyoruz kira yardımı alabilir miyim varsa nereden alabilirim

 9. Iyigunler ben 39 yaşındayım 4cocuk annesiyim 22yadinda olum asker kızım okuyor ikiolumdabiri 5 diyeri 3 yaşında benonlara bakmaktan calisamiyorum haftasonu temizle gidiyorum kaymakamliktan 3aydabir yardim aliyorum kira mi ödiyemiyorum kirayardimi oldunu soyledimde oyle bise olmadini soylediler kira yardimina nerden başvura bilirim evsaybi evisatti yenisi cikin diyor esim aldattiicin ayrildik olum bakiyordu evime oda asker yardim istiyorum nerelere gitmemgerekiyor bilgi verirmisiniz lutfen.

 10. Merhaba ben eşimden ayrıldım bi tanıdığımın yanında kalıyoruz mecburen kiraya çıkıcam ama yardım alamıyormuşum yarım gün sigortalı olunca durumumdan aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı haberdar kaymakamlık muhtarlık haberdar ikametimi mecburen buraya aldırdım evde başka sigortalı olunca olmuyor denildi 5 yaşında kızım var eski eşim kumar bağımlısı olduğundan ayrıldım part time çalışıyorum ve nafakayı ödemiyor eski eşim tarafıma bilgi verilmesini rica ederim saygılarımla 05359372911

 11. Iki çocuğum var biri onu yaşında biride on yaşında ben elli iki yaşında yim tansiyon hastasıyım çalışmıyorum hiç bir yerden gelirim yok kirada oturuyorum çok zor durum dayım elektrik kesik neyap çağımızın bilmiyorum lütfen bana acil yardım edin allah için safranbolu da oturuyorum

  1. Aysel Hanım,

   Safranbolu Kaymakamlığınde ki Sosyal yardımlaşma birimine başvuru yapmalısınız. Bizim buradan bir bildirim şansımız bulunmamaktadır.

 12. Ben 44 yaşında bayanım 3 çocuğum var iki kız bir erkek kızın biri evli oğlan askerde diğer kızım 20 yaşında 7 ay oldu bosanli nafaka almıyorum hiç bir yerden gelirim yok ev kira gecinemiyorum nerelerden nasıl bir yardım alabilirim beni aydınlatır mısınız teşekürler bu yazıyı da arkadaşım yaziyor

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerinden durumunuzu anlatarak yapılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı