• Yoksullara Kira Yardımı


  Son yapılan araştırmalar ışığında ülkemizde her 5 kişiden birinin yoksulluk sınırında olduğu ortaya çıkmıştır. İşte bu durumda olan kişiler için devler belli başlı yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan biri de kira yardımıdır. Peki, bu yardımı herkes alabilir mi ya da yardımdan yararlanabilmek için ne gibi kriterlere sahip olmak gerekir?

  Kimler Yoksul Kira Yardımı Alabilir?

  Devletin temel aldığı esaslar kriterlerinden biri olan Sosyal Devlet kavramı çerçevesinde Sosyal ve Yardımlaşma Derneği olarak da bilinen SYDV kurumları tarafından ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar da bulunuyor. Böylece devlet vatandaşlarının insani yaşam koşullarında yaşayabilmesi için gerekir her türlü önlemi almak için farklı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalardan biri de kira yardımı çalışmasıdır.

  Devlet işsizlik yaşayan kişilere bünyesinde oluşan açıklarda öncelik tanıyacak. Geliri olmayan ve 65 yaşın üzerinde olanlar için ise fakirlik maaşı verecektir. Tüm bunların başka bir de barınma yardımı bulunuyor ki bu yardım 317 TL‘ye kadar çıkabiliyor. Burada belirleyici olan kişinin yoksulluk düzeyidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2014 yılında yapılan düzenlemeye göre 65 yaşının üzerinde olan bir kişi ev sahibi olsa devletin sağladığı kira yardımından yararlanabiliyor. Devlet yaptığı yeni düzenlemeler ile konutu en hayati ihtiyaçlar kapsamına aldı. Yoksula kira yardımından herhangi bir sabit gelire sahip olmayanların yanı sıra yaş yaş sınırına gelmiş olmaları sebebi ile yurtlarda kalan öğrencilere de kira yardımı yapılabiliyor.

  Yoksul Kira Yardımı için Nereye Başvuru Yapılıyor?

  Yoksul kira yardımı uygulamasından yararlanabilmek için gerekli şartları taşıyan kişiler yapılan incelemeler sonrasında gerek görülen miktarda kira maaşı alabiliyor. Sosyal ve ekonomik destekten yoksun olan her vatandaş bu haktan yararlanma imkanına sahiptir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında toplanmış olan bu yardım faaliyetlerinden yararlanabilmek için bakanlığın il ve ilçe merkezlerinde bulunan kurumlarına başvuru yapılarak daha detaylı bilgi edinilebilir. Ayrıca her ilçe sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da bu uygulama desteklenmektedir. Bu kurum kaymakamlık bünyesinde hizmetlerini sürdürdüğü için başvuru yapabilmek için de kaymakamlığa bizzat başvuru yapmak gerekir.

  Yoksul kira yardımı kapsamında başvuru yaparak bu sosyal maddi haktan yararlanabilmek için aile büyüğünün başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvuru esnasında kimlik fotokopisi, ikametgah ve gelir durumunu beyan eden resmi bir belge de bulunması gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra yoksulluk yardımından yararlanmak istenildiğine dair bir dilekçe ve başvuru formu da bulundurulmalıdır. Bu iki belge için başvuru yapılacak olan kurumdan da yardım alınabilir. Belgeler hazırlandıktan sonra kaymakamlık bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneğine başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında kurum tarafından başvuruyu yapan kişiye çeşitli sorular sorula bilmektedir. Bu sorular içerisinde genellikle hanede kaç kişi oturduğuna ve aylık gelirin olup olmadığına dair sorulardır. Sonrasında ise başvuru değerlendirmeye alınmaktadır. Başvuru belgeleri içerisinde bulunan gelir beyanı belgesi için iş kurumuna gidilmesi gerekiyor. Kurum tarafından yapılacak olan yönlendirmeler sonrasında belge alınabiliyor. Ayrıca işsizlik maaşı ya da sigortanın da bulunmaması yoksul kira yardımını almayı etkileyen sebepler arasında bulunuyor.

  Tüm bu evraklar ile birlikte yapılan yoksul kira yardımı başvurusu sonrasında kurum tarafından görevlendirilmiş olan personel ev ziyaretlerine gidiyor. Bu ev ziyaretlerinde özellikle ailenin sosyal ve maddi durumu daha da yakından tanınmaya çalışılıyor. Bu ziyaretler esnasında yine görevli kişiler ev halkından çeşitli sorulara cevap vermesini istiyor. Kontrol imajından ziyade bir ziyaret havasında geçen bu ev ziyaretleri sonunda yetkili personel tarafından bir değerlendirme raporu çıkarılıyor. Değerlendirme raporu ise ilçenin mütevelli heyetine gönderiliyor. Mütevelli heyetleri ilçede yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin başvurularında son değerlendirmeyi yapan heyettir ve son karar onlarındır. Kişi sayısında bir kesinlik olmamak ile birlikte her ilçe de bu sayı değişebiliyor.

  Yoksul kira yardımı için başvuru esnasında ve sonrasında toplanmış olan tüm verileri değerlendirme raporu doğrultusunda da değerlendirmeye tabi tutan mütevelli heyeti başvuruyu uygun görürse kabul eder.

  Her Başvuru Kabul Edilir Mi?

  Heyet için her başvuruyu kabul eder demek kesinlikle mümkün değildir. Özellikle işsiz olan ve herhangi şekilde düzenli bir gelire sahip olmayanlar için bu imkanlardan yararlanma imkanı bulunuyor. Bu son değerlendirme sonrasında eğer heyet tarafından olumlu bir karar çıkmış ise aileye her ay belli bir miktar kira yardımı yapılıyor. Kira yardımında sınır kişilerin durumlarına göre değişiklik gösteriyor. Başvuru yapacak olan kişilerin tüm bunlar dışında bilmesinde yarar bulunan bir konu ise kira yardımlarının lüks kapsamına giren konutlar için geçerli olmadığını belirtmekte yarar bulunuyor. Örneğin herhangi bir gelirin yok ama güvenlikli ve havuzlu bir evde oturuyorum devletten yoksu kira geliri alabilir miyim derseniz elbette ki bu durumda cevap hayır olacaktır. Anlaşılacağı gibi kirada oturulan evin de devlet nezdinde belli başlı kriterleri bulunuyor.

  Tüm bu kriterler karşılandığında devlet vatandaşının daha insanı düzeyde bir ortamda hayat sürdürebilmesi için bütçesi dahilinde elinden geldiğince yardımda bulunuyor.

  Kira Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

  Malik Başvuruları ;

  • Ek-1 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
  • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi
   • Tapu arsa paylı ise; bağımsız birimin kime ait olduğunu gösterir Emlak Vergi Beyannamesi (İlgili Belediyeden alınacak, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü, bağımsız birim numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olmalı ) veya son 3 aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; malikin adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
  • Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
  • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
  • Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması
   halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası )

  Vekaletname İle Başvuru Yapılacaksa ;

  • Vekâletname ile yapılacak başvurularda vekâletnamede “6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi” ibaresinin yer alması
  • Vekâletname ile birlikte vekilin kimlik aslı ve fotokopisi

  Taşınma Yardımı Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

  Konut Kiracıları İçin ;

  • Ek-2 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
  • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Riskli binada oturduğunu gösterir; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
  • Yeni Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
  • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
  • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası )

  İş Yeri Kiracıları İçin ;

  • Ek-3 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
  • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Riskli Bina Adresine Ait Vergi Levhası
  • Yeni Taşınılan Adrese Ait Vergi Levhası
  • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
  • Ziraat Bankası Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi

  Lütfen evrakları sıraya göre düzenleyin …

  Kira Yardımı Başvurusunda İstenilen Belgeler – 1 İndirmek İçin TIKLAYIN

  Kira Yardımı Başvurusunda İstenilen Belgeler – 2 İndirmek İçin TIKLAYIN

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yayınlamış Olduğu Kira Yardımı Uygulamaları Kılavuzunu İndirmek İçin TIKLAYIN  tıkla sorunu sor

  Yoksullara Kira Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aysel Yılmaz dedi ki:

   Iki çocuğum var biri onu yaşında biride on yaşında ben elli iki yaşında yim tansiyon hastasıyım çalışmıyorum hiç bir yerden gelirim yok kirada oturuyorum çok zor durum dayım elektrik kesik neyap çağımızın bilmiyorum lütfen bana acil yardım edin allah için safranbolu da oturuyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aysel Hanım,

    Safranbolu Kaymakamlığınde ki Sosyal yardımlaşma birimine başvuru yapmalısınız. Bizim buradan bir bildirim şansımız bulunmamaktadır.

  2. Zehra erdogan dedi ki:

   Ben 44 yaşında bayanım 3 çocuğum var iki kız bir erkek kızın biri evli oğlan askerde diğer kızım 20 yaşında 7 ay oldu bosanli nafaka almıyorum hiç bir yerden gelirim yok ev kira gecinemiyorum nerelerden nasıl bir yardım alabilirim beni aydınlatır mısınız teşekürler bu yazıyı da arkadaşım yaziyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet birimlerinden durumunuzu anlatarak yapılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.