emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yıllık Ücretli İzin Kullanmak Zorunlu mudur?

Yıllık Ücretli İzin Kullanmak Zorunlu mudur?

Çalışanlar için iş yaşamında önemli olan konuların başında yıllık ücretli izin gelmektedir. Yıllık ücretli izin gerekli şartların sağlanması halinde tüm çalışanlar için önemli bir haktır. Çoğu kimse ise yıllık ücretli izni işyerinin ya da işverenin inisiyatifi sanmaktadır, halbuki tüm çalışanlar yıllık çalışma iznine sahiptir. İzne çıkmak sigortalı olarak çalışan için ise zorunlu olmadığı gibi bazı durumlarda yıllık izin kullanmazsa karşılığını maaş olarak almak zorundadır.

Yıllık Ücretli İzin Hakkı

Özellikle yaz aylarında pek çok çalışan ücretli yıllık izin konusunu merak etmektedir. Halbuki yıllık izin için herhangi bir süre sınırı yoktur. Başka bir deyişle yıllık izin için hak kazanılması halinde kişiler yıllık izinlerini istedikleri zaman kullanabilirler. Fakat herkes yıllık izin kullanmak istemediği ya da istemeyeceği gibi durumlarda da gündeme gelen soruların başında yıllık izin kullanmak yerine o günlerin ücretlerini talep edebilir miyim, sorusu gelmektedir.

Bu duruma ancak belirli şartlarda evet yanıtı verilebilmektedir. İş mevzuatı kapsamında yıllık izin kullanılmadığı ya da kısmen kullanılması halinde kalan izin hakları için iki yöntem uygulanmaktadır. İlk yöntem bir sonraki seneye kullanılmayan izin günlerini bırakmak, diğeri ise işten ayrılma esnasında son maaşa izin olarak kullanılmayan günleri de ekletmek.

Yıllık ücretli izin ile ilgili olarak son yapılan düzenlemelere göre ilk kısım, günlerin 10 günden az olmaması şartıyla istenilen güne kadar bölünme imkânı sağlıyor. Başka bir deyişle çalışanlar isterlerse 10 günlük yıllık izinlerini 1 gün olarak kullanıp kalan 9 günü bir dahaki seneye bırakabiliyorlar.

Ücretsiz İzinde Olan İşçi, Başka Yerde Çalışabilir mi?

Yıllık İzin Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Tüm sigortalı çalışanlar için yıllık izin önemli bir haktır. Ancak yıllık izne hak kazanmak için en az bir yıl çalışmaları gerekmektedir. Aynı işyerinde en az 1 yıldır çalışmayanlar yıllık izin kullanamamaktadırlar. 1 ile 5 yıl arasında çalışanlar en az 14 gün, 5 – 15 yıl arasında çalışanlar en az 20 gün, 15 yıl ve daha fazlası çalışanlar için ise en az 26 gün izin hakkı bulunmaktadır. 50 yaş ve üstü, 18 yaş altı çalışanların da izinleri 20 günden az olamamaktadır. Yasal olarak bir yılı doldurmayan çalışanlar yıllık izin kullanamıyorken, işveren ile anlaşma halinde avans olarak yıllık izin talebinde bulunabilir. Bu durum tamamen çalışan ve işveren arasındaki antlaşmaya bağlıdır.

Ayrıca yıllık izin hakkı sağlamak için gerekli olan 1 yılın hesaplanmasında işyerinde geçirilen tüm zamanlar dikkate alınır. Bu bakımdan haftalık izin ya da deneme süresi gibi süreler de 1 yıllık sürenin içinde bulunmaktadır.

Yarı zamanlı olarak çalışanlar için de yıllık izin hakları bulunmaktadır. Yarı zamanlı çalışanların yıllık izin durumları için herhangi bir ayrımcılık ya da farklı bir uygulama söz konusu değildir. Yani ilk işe başladıkları tarihten bu yana 1 yıl geçmesi halinde yıllık izin hakkı elde edebilmektedirler. Yıllık izin sürelerinde de herhangi bir kısıtlama mümkün değildir.

Yıllık İzin Yerine Ücret Alınır mı?

Yıllık izin yerine para almak yasal olarak mümkün değildir. Ancak belirtildiği gibi kişinin istifası ya da işten çıkarılması halinde henüz kullanmadığı yıllık izin hakkı – günleri bulunuyorsa bu durumda bu günler için ilaveten çalışma süresine ekleme yapılmalıdır. Örneğin işten ayrılan ya da çıkarılan kişinin 10 günlük yıllık izin hakkı bulunuyorsa, işten çıkarıldığı – çıktığı günün ardına 10 gün daha eklenmeli, yani 10 gün daha çalışmış sayılarak maaşına bu tutar yansıtılmalıdır. Ya da bu günleri işten çıkmak için ihbar süresi olarak da kullanması mümkündür.

İşe İzinsiz Gelmeme Tutanağı Nasıl Doldurulur? Tutanak Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.