SGK

Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yetim maaşı, aile üyelerinden anne ve babanın vefat ettiği durumlarda çocuklara verilen bir ödemedir. Ayrıca çocuğu vefat etmiş aileler için de geçerli bir sisteme dayalı olarak çalışır. Konunun muhatabı Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyelerdir. Gerekli araştırma ve incelemeler sonrası kişinin başvurusu kabul edildiği takdirde periyodik olarak verilmeye başlanır. Amaç böylesi büyük bir kayıp yaşayan çocuğa ebeveynlerinin bir anlamda yokluğunu hissettirmemek ve toplum içerisindeki yerini korumaktır. Öyleyse bakalım yetim maaşı için gerekli evraklar nelerdir konusunda neleri bilmemiz gerekiyor?


Yetim Maaşlarından Kimler, Hangi Durumlarda Faydalanabilmektedirler?

Yetim maaşı için gerekli evraklar nelerdir? diye söze başlamadan önce bilinmesi gereken daha önemli bir konu var. O da tabi ki bu fırsattan kimlerin yararlanabileceği…

Öncelikle vefat eden kişinin sigortalı olarak çalışması gerekiyor. Ayrıca en az 900 günlük priminin de hali hazırda bulunması şartı ile. SGK öncelikle bu şartı araştırıyor. Sonrasında maaşa bağlamaya onay verebiliyor.

Bundan başka da yapılan tüm değerlendirmelerde 2008 öncesi ve sonrası diye adlandırılan bir kıstas uygulanıyor. 2008 sonrası olan sigortalılık durumunda 1800 günlük maaş bağlanabiliyor. Ancak 2008 öncesi için 900 gün ve 5 yıl sigortalılık hali gerekiyor. Bu şartları karşılayamayan kişilere ise yetim maaşı bağlanamıyor.

Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Böyle bir maaş için başvuru yapacak olanlara gereken evraklar:

 • Kayıtlı olunan nüfus müdürlüğüne gidilerek alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 18 yaşını doldurmuş ancak 25 yaşını aşmamış olan erkek öğrencilerin okul idaresinden temin edebileceği tasdikli öğrenim belgesi
 • Aylık bağlanacak kişilere ait üçer adet fotoğraf
 • Vefat eden kişi emekli olmuş ise buna dair belge
 • Malül olanlar açısından erkek yetimler için orta öğretim kurumuna devamlılık yok ise 20 yaşına kadar geçerli olacak sağlık raporu (Tam teşekküllü bir hastaneden alınmalıdır. Son iki yıla ait olmalıdır.)
 • Malüllük durumunda yüksek öğrenime devam etmeyenler için 25 yaş sınırı konur ve yine sağlık raporu istenir. Son iki yıl şartı aranır.
 • Malül durumunda olanların alacakları muhtaçlık belgesi ve muhtarlıklardan edinilebilinecek mal bildirim belgeleri
 • İlgili kurumlara verilecek olan tüm SGK belgelerinin asılları ve onaylı suretleri
 • Kayyum ve ya vasi tayin edildi ise ilamları
 • Veraset ilamı

Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verilen dilekçe ve vukuatlı nüfus cüzdanı örneği ile alınabilir. Ancak söz konusu dilekçeyi avukatın yazması daha uygun olacaktır.

SGK ve Emekli Sandığı’na Mensup Kişilerde Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Dilekçe örneği
 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
 • Kimlik araştırma belgesi
 • Ölüm belgesi

Oyak Üyelerinde Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Dilekçe
 • Veraset İlamı’nın aslı ve noter tasdikli sureti
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emekli Maaş Sistemi (EMS) üye eşi katılım formu
 • Çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı
 • Eşe dair T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yine eşe dair 2 adet vesikalık fotoğraf

Yetim maaşı için gerekli evraklar nelerdir? konusu içerisinde söylemezsek olmaz noktalar bulunmaktadır.

 • Vefat eden kişinin babası için 65 yaş sınırı konur. Bu yaştan daha küçükse tüm belgelerin yanında bir de tam teşekküllü bir hastaneden, çalışarak hayatını idame ettiremeyeceğine dair sağlık raporunun alınması gerekir.
 • İstenen tüm evraklar için SGK’ya gönderim yolu asla faks olamaz. Ayrıca belgelerin asıllarının götürülmesi gerekir. Fotokopiler hiçbir işe yaramaz.

Konu İle İlgili Bilgisi Olmayanlar İçin…

Yukarıda anlatılan “Yetim maaşı için gerekli evraklar nelerdir?” sorusuna ek olarak çoğu insanın bu başlığı görene kadar böyle bir maaştan haberi olmadığını söyleyebiliriz. Ancak burada mağduriyete uğranılmışlık gibi bir durum yoktur.

Devlet geriye dönük olarak 5 yıla kadar toplu şekilde ödeme yapabilmektedir. Bununla birlikte vefat eden kişinin statüsü ve sıfatına göre, daha açık bir anlatım ile emeklilik derecesi ve çalışma rütbesine göre çift maaş ödenmesi söz konusu olabilmektedir.

İşte Tablosal Anlatım İle Yetim Aylıkları

Yetim maaşı için gerekli evraklar nelerdir? konusunda tüm evraklarınız hazır, ancak hala hangi kıstaslarda olduğunu bilmiyorsanız:

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. yetım maaşı için kımlıkle gıtmenız yeterli.verılen formu doldurmanız ıstenıyor. başka bir evrak ıcın ugrasmayın.istenen hıc bır evrak guncel degıl..sadace kımlık yeterlı…

 2. Merhaba dedem 2011 yilinda vefat etti. 700 gun sigorta primi var. Askerligi borlanip annemin emekli olma hakki varmi acaba..

  1. Merhaba,

   Primleri 900 güne tamamlarsa askerlik borçlanması vs. Anneniz maaş alabilir.

 3. Merhaba suan 18 yasima girdim ve yetim maasindan faydalanmak istiyorum bunun icin gerekli islemleri tam anlayamadim?

  1. Merhaba,

   SSK ve bağkur emeklilik yetim maaşı ise ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye müracaat edebilirsiniz

  2. Merhaba ben emekli öğretmenim. Babam1996 yılında vefat etti. Eşimden 2011 yılında ayrıldım. Babam bağkur emeklisi. Annem şu anda ondan maaş alıyor. Merak ettiğim konu ben babamdan maaş alabilir miyim. Teşekkürler.

 4. Merhabalar babam 2 yıl oldu vefat etti ve annem maşını alıyor bende boşandım ve oğlumla kirada yaşıyorum çalışıyorum siğortalı olarak babam bağkur emeklisiydi ben babamdan olan maaşı alabilir miyim annem ve bana pay olacak şekilde yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız ve babanızın da bağkur emeklisi olması sebebi ile yetim maaşı alamazsınız.

 5. Yetim maaşımı 500küsür tam nasıl alabilirim.annemin ihtiyacı yokk haram yiyo. Kocası var ..4milyar geliri var her ay..ben 10yaşnda kızmla yaşıyorum boşandım.eski eşim nafaka ödemio.

  1. Cvb bekliyorum lütfen naapmalıyımm.babm kıbrıs gazisi annem ordanda maaş alıo..2 kira alıo..üstüne 4 ev var..tapuus onda..üstüne sözde kocasıda var imam nikahlı..ebli biadam ..

  2. Merhaba,

   Annenizin aldığı maaşın tamamını alamazsınız. Ancak şikayet ederek maaşının kesilmesini ve % 30 olan maaşınızı % 50 orana çıkarabilirsiniz.

 6. Eniştem Şekerbank TAŞ Sosyal Sigorta Sandığındaki Vakfından emekli maaşı alıyordu vefat etti.Ablamın sosyal güvencesi yok ,eniştemin maaşı bağlanacak.
  Merhum babamız SSK san maaş alıyordu.ablam eşinin maaşının yanında babam dan da maaş alabilir mi ? Bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

 7. Boşandığım eşim oyak üyesi astsubay tek 1 kızımız var kısa bir zaman önce eski eşim vefat etti kızımın hakları nelerdir ve neler yapmam gerekiyor

 8. Esımle ayrıldık kızımız var ve o baska bır evlılık yaptı ve yakın bır zamanda vefat ettı kendısı emeklı olmus ölmeden önce kızım 17 yaşında,babasından nekadar maaş alır ve nereye basvurmalıyız neler gerekıyor başvuru sırasında ben çalısmıyorum bekarım bu durumdada yetım aylıgıda alabılırmı aynı şekılde,bunun ıcın mereye ve neşekılde başvuru yapmalıyız tsk ederım

 9. babam 2005 te vefat etti ve ben daha yetim maasini yeni ogreniyorum buna basvurdugum zamam almadigim yillarin parasini toplu alabilecek miyim? yanliz babam emeklo degildi bu sorun mu?

 10. Merhaba
  Eşim İş bankası emeklisi idi Vefat ettiği için 2 yıldır ben ondan dul maaşı alıyorum. Babam 30/12/2007 tarihinde vefat etti . Babam emekli sandığından emekli maaşı alıyordu . Babamdan yetim maaşı alabilir miyim.

 11. Merhaba, 1970 den başlangıç SSK dan isteğe bağlı Bağ-Kur a geçildi 110 gün SSK gün 525 askerlik borçlanması yatırılmıştır ölüm yılı 2011 temmuz emekli yada dul yetim maaşı bağlanır mı?

 12. Vefat eden Bağ-Kur’lu emeklinin hak sahiplerinin birinin başvurusu yeterlimi 1 kız yetim ve 92 yaşında dul eş var kız çocuğu başvuru yaptı eşinde ayrıca başvurması gerekiyormu başvurmasada ona hak çıkarmı hesap numarasını kurummu açıyor maaşın yatıcağı yoksa bizmi açıyoruz

 13. Bağkur emeklisi ölen eşin dul maaşı alması İçin başvuruda hangi evrak gerekli ve 1 kız yetim var oda yetim maaşı İçin başvurdu eşin de ayrıca başvurusu gereklimi yoksa hak sahiplerinin birinin başvurusu yeterli olurmu eş 92 yaşında çok uğraştırıyorlarmı yaşlı olduğu İçin başvuruya gidemezse hak çıkarmı ona

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı