SGK

Yetim ve Dul Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yetim ve dul maaşı için gerek evraklar, vukuatlı nüfus cüzdanı, vefat eden kişinin ölüm belgesi, muhtarlıktan edinilen muhtaçlık belgesi, SGK’dan alınmış kimlik araştırma belgesidir. Bu evraklar ile E-Devlet üzerinden başvuru yapılarak, yetim ve dul maaşından yararlanılır.

Yetim Ve Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim ve dul maaşı alma şartları şu şekilde sıralanır:

 • Yetim kalan kişinin ebeveyninin vefat öncesinde sigortalı şekilde çalışıyor olması gerekir.
 • Dul kalan kişinin eşinin vefat öncesinde sigortalı çalışıyor olması gerekir.
 • Vefat eden kişinin minimum 900 günlük prim ödemesi olmalıdır.
 • Kişi 2008 öncesinde vefat etmiş ise 5 sene 900 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekir.
 • Başvuru yapan dul veya yetim’in muhtaçlık durumunun muhtarlıkça kabulü şarttır.
 • TC vatandaşı olma şartı aranır.
 • Yetim çocuklar maksimum 27 yaşına kadar yetim aylığı alma şartını kabul etmelidir.
 • E-Devlet üzerinden başvuru yapılmalı ve onay alınmalıdır.

Yetim Ve Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim ve dul maaşı başvurusu için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternetten ‘’ https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ ‘’ adresine girilir.
 • Ekrana gelen tablo üzerine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilip, ‘’ sisteme giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni ekranda yer alan ‘’E-hizmetler’’ sekmesine tıklanır.
 • Ekrana yansıyan yeni başlıklar arasından ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’’ başlığına tıklanır.
 • Açılan sayfadan ‘’ dul ve yetim maaşı başvuru’’ sekmesine tıklanır.
 • İşlem ile ekrana gelen tablo kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulur.
 • Tablo yanında yer alan belge yükleme alanına,  bilgisayar sistemine taratılan muhtaçlık belgesi, nüfus cüzdanı ve vefat edenin ölüm belgesi evrakları yüklenir.
 • Sayfanın en altında bulunan ‘’ gönder’’ seçeneğine tıklanır.

Bu adımlar ile başvuru işlemi tamamlanır. Başvuruda kullanılan E-devlet şifresi ise PTT şubelerinin gişe bölümünden TC kimlik kartı ve 2 TL’lik ücret ile temin edilir. 

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Yetim Ve Dul Maaşı Başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumundan Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan yetim ve dul maşına başvurmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi ikamet ilinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu binasına ziyaret gerçekleştirir.
 • Çalışanlar ile görüşülerek nüfus cüzdanı, vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ve muhtaçlık belgesi evrakları teslim edilir.
 • Çalışanların ileteceği ‘’ dul ve yetim aylığı başvuru talep formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulur.
 • Form imzalanarak teslim edilir. 

Bu kapsamda yetim ve dul maaşı başvuru işlemi tamamlanır.

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

2021 zamları ile birlikte ne kadar dul ve yetim maaşı almak isteyenler, maaşlarını e-devlet üzerinden sorgulayabilirler.

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Yetim Ve Dul Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yetim ve dul maaşını sorgulamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

Telefon ile ‘’ ALO 170’’ hattı aranır.
Telefonu vatandaş temsilcisi cevaplar.
Temsilciye dul ve yetim maaşına başvuru yapılan tarih ve TC kimlik numarası iletilip, sorgulama yapılmak istendiği belirtilir.
Bu talep üzerine temsilci maaş alımının onaylanıp onaylanmadığı, ne aşamada olduğu ve ne zaman yatırılacağı hakkında detayları kişiye sunar.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Kalır Mı?

Babası vefat eden ve eşinden ayrılan kadınlar, yetim maaşından yararlanma hakkına sahiptiler. Bu kişiler E-devlet üzerinden veya ikamet ettikleri ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumundan başvuru gerçekleştirerek, onay almaları halinde maaş yardımından yararlanabilirler. Bu kapsamda ölmeden önce sigortalı olarak çalışan kişilerin kız ve erkek çocukları, yetim ve dul maaşı ödemlerinden yararlanırlar.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Merhaba annem ile babam boşandı dedem on yıl önce vefat etti ananemde iki yıl önce vefat etti dedem memur emeklisiydi elimizde ölüm belgesi yok sadece kimlik ile başvurarak dedemden maaş alabilir mi şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Kimlik bilgileri ile müracaat etmeniz mümkün. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm den de başvuru yapabilirsiniz.

 2. Pardon yanlış bilgi verdim rahmetli dedem babasından şehit maaşı alıyordu. Annem şu an dul dedemin babadan kalma şehit maaşı ndan yararlanabilirmi

 3. Merhaba rahmetli dedem Gazi maaşı alıyordu . Babamda ssk maaşı alıyordu o da yeni rahmetli oldu annem dedemin gazı maaşından babaminda emekli maaşından yararlanabilirmi .

 4. 1995-1996 DA ANNE BABAM EMEKLİYKEN VEFAT ETTİ..ANNEM SSKLI İDİ BANA %70 MAAS BAGLANMISTI.BABAM EMEKLİ SANDIĞINDA İDİ ONUN MAAS ORANINI BİLMEM AMA ANNEMDEN COKTU,.1999 DA EVLENDİM.ŞİMDİ BİRAY OLDU BOSANDIM ÜÇ ÇOCUĞUM VAR NAFAKA ALIYORUM AMA YETMİYO….TEK ÇOCUGUM.KİMSEM YOK HASTAYIM CALISAMIYORUM .BASVURSAM TEKRAR MAAS BAGLANMIRMI.

 5. Merhaba babam1968yilinda vefat etdi3yil SGK çalış miş ben 51yasindayim boşandım babamdan yetim maaşı baglata bilirmiyim hiç bir gelirim yok

 6. yetım maaşı için kımlıkle gıtmenız yeterli.verılen formu doldurmanız ıstenıyor. başka bir evrak ıcın ugrasmayın.istenen hıc bır evrak guncel degıl..sadace kımlık yeterlı…

 7. Merhaba babam 31.08.2019 tarihinde emekli sandığına tabi emekli olarak vefat etti. Annemin babası 2008 öncesi SSK olarak ( 1000 gün primi var) vefat etti. Dedemin maaşında hak sahibi olarak kimse yararlanmıyor. Annem her ikisindende maaş alabilirmi.

 8. 2014 subat ssk emeklisi esim vefat etti dul maasi almaktayim.2001mart bagkur emeklisi babam vefat etti. Annem hayatta dul maaasi aliyor ben babamdan da yetim maasi alabilirmiyim.Es :Ssk 2008 sonrasi babam:Bagkur 2008 oncesi vefat.olumlu cevap alamadim cevremde her iki maasi alan cok sayida insanlar var ben hakkimi nasil arayabilirim .Tesekkurler.

 9. Yaştan dolayı yetim maaşı kesilen üniversiteye başlayan oğlumun tekrar maaşını alması için hangi belgeler gerekiyor. İlk müracaatdaki belgeler. İle aynı mı?
  Teşekkür ederim

 10. Merhaba dedem 2011 yilinda vefat etti. 700 gun sigorta primi var. Askerligi borlanip annemin emekli olma hakki varmi acaba..

  1. Merhaba,

   Primleri 900 güne tamamlarsa askerlik borçlanması vs. Anneniz maaş alabilir.

 11. Merhaba suan 18 yasima girdim ve yetim maasindan faydalanmak istiyorum bunun icin gerekli islemleri tam anlayamadim?

  1. Merhaba,

   SSK ve bağkur emeklilik yetim maaşı ise ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye müracaat edebilirsiniz

  2. Merhaba ben emekli öğretmenim. Babam1996 yılında vefat etti. Eşimden 2011 yılında ayrıldım. Babam bağkur emeklisi. Annem şu anda ondan maaş alıyor. Merak ettiğim konu ben babamdan maaş alabilir miyim. Teşekkürler.

 12. Merhabalar babam 2 yıl oldu vefat etti ve annem maşını alıyor bende boşandım ve oğlumla kirada yaşıyorum çalışıyorum siğortalı olarak babam bağkur emeklisiydi ben babamdan olan maaşı alabilir miyim annem ve bana pay olacak şekilde yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız ve babanızın da bağkur emeklisi olması sebebi ile yetim maaşı alamazsınız.

 13. Yetim maaşımı 500küsür tam nasıl alabilirim.annemin ihtiyacı yokk haram yiyo. Kocası var ..4milyar geliri var her ay..ben 10yaşnda kızmla yaşıyorum boşandım.eski eşim nafaka ödemio.

  1. Cvb bekliyorum lütfen naapmalıyımm.babm kıbrıs gazisi annem ordanda maaş alıo..2 kira alıo..üstüne 4 ev var..tapuus onda..üstüne sözde kocasıda var imam nikahlı..ebli biadam ..

  2. Merhaba,

   Annenizin aldığı maaşın tamamını alamazsınız. Ancak şikayet ederek maaşının kesilmesini ve % 30 olan maaşınızı % 50 orana çıkarabilirsiniz.

 14. Eniştem Şekerbank TAŞ Sosyal Sigorta Sandığındaki Vakfından emekli maaşı alıyordu vefat etti.Ablamın sosyal güvencesi yok ,eniştemin maaşı bağlanacak.
  Merhum babamız SSK san maaş alıyordu.ablam eşinin maaşının yanında babam dan da maaş alabilir mi ? Bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

 15. Boşandığım eşim oyak üyesi astsubay tek 1 kızımız var kısa bir zaman önce eski eşim vefat etti kızımın hakları nelerdir ve neler yapmam gerekiyor

 16. Esımle ayrıldık kızımız var ve o baska bır evlılık yaptı ve yakın bır zamanda vefat ettı kendısı emeklı olmus ölmeden önce kızım 17 yaşında,babasından nekadar maaş alır ve nereye basvurmalıyız neler gerekıyor başvuru sırasında ben çalısmıyorum bekarım bu durumdada yetım aylıgıda alabılırmı aynı şekılde,bunun ıcın mereye ve neşekılde başvuru yapmalıyız tsk ederım

 17. babam 2005 te vefat etti ve ben daha yetim maasini yeni ogreniyorum buna basvurdugum zamam almadigim yillarin parasini toplu alabilecek miyim? yanliz babam emeklo degildi bu sorun mu?

 18. Merhaba
  Eşim İş bankası emeklisi idi Vefat ettiği için 2 yıldır ben ondan dul maaşı alıyorum. Babam 30/12/2007 tarihinde vefat etti . Babam emekli sandığından emekli maaşı alıyordu . Babamdan yetim maaşı alabilir miyim.

 19. Merhaba, 1970 den başlangıç SSK dan isteğe bağlı Bağ-Kur a geçildi 110 gün SSK gün 525 askerlik borçlanması yatırılmıştır ölüm yılı 2011 temmuz emekli yada dul yetim maaşı bağlanır mı?

  1. Merhaba,

   Ölüm maaşı alınabilmesi için en az 900 gün prime ihtiyaç var.

 20. Vefat eden Bağ-Kur’lu emeklinin hak sahiplerinin birinin başvurusu yeterlimi 1 kız yetim ve 92 yaşında dul eş var kız çocuğu başvuru yaptı eşinde ayrıca başvurması gerekiyormu başvurmasada ona hak çıkarmı hesap numarasını kurummu açıyor maaşın yatıcağı yoksa bizmi açıyoruz

 21. Bağkur emeklisi ölen eşin dul maaşı alması İçin başvuruda hangi evrak gerekli ve 1 kız yetim var oda yetim maaşı İçin başvurdu eşin de ayrıca başvurusu gereklimi yoksa hak sahiplerinin birinin başvurusu yeterli olurmu eş 92 yaşında çok uğraştırıyorlarmı yaşlı olduğu İçin başvuruya gidemezse hak çıkarmı ona

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu