• YETİM AYLIĞI NE KADAR?

  Sosyal bir yardım niteliğinde kabul edebileceğimiz yetim aylığı, ölen kişilerin yakınlarına devlet tarafından verilir. Yetim aylığı 5510 sayılı kanuna göre düzenlenerek ödenecek tutarlar, ölen kişinin ölmeden önce aldığı maaş baz alınarak hesaplanmıştır. Sizlere bu yazıda yetim aylığı ne kadar sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Bu soruya cevap vermeden önce yetim aylığı için belirlenen kıstaslar hakkında bilgi verelim. Bu kıstaslar engelli olma ve engelli olmama durumlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca yetim aylığı sadece çocuklara değil eşe de verildiği için dul aylığını da dahil etmek gereklidir.


  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  SGK tarafından yapılan araştırmalar sonucunca yetim aylığı alan kız çocuğunun; sigortalı bir işe girmesi, evlenmesi, eğer boşanırsa ve boşandığı halde eski eşiyle birlikte yaşamaya devam etmesi durumu tespit edilirse yetim aylığı kesilir. Peki kız çocukları için yetim aylığı ne kadar?

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Engelli olmayan ve yetim aylığı alan erkek çocuklar; herhangi bir eğitim almıyorsa 18 yaşına kadar ödeme yapılır. Bu kişi orta öğretimden mezun ise 20 yaşına kadar ödeme almaya devam edebilir. Üniversite diplomasına sahip ise 25 yaşına kadar yetim aylığı almaya izin verilmektedir. Erkek çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez fakat sigortalı bir işe girildiğinde yetim aylığı kesilecektir. Peki erkek çocuğu olanlar için yetim aylığı ne kadar?

  Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

  Engelli durumda olan kız ve erkek çocuklarının yetim aylığı almalarında ve kesintiye uğramasını gerektirecek genel bir kıstas yoktur. Tek gerekli kıstas engellilik oranının yüzde 60 ve üstü olduğunu belirten bir rapordur. Evlilik, sigortalı iş bulma, evlenme yada herhangi bir yaş sınırı yoktur. Engelli kişiler için yetim aylığı ne kadar?

  Dul Ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

  • Dul eş için maaşın yüzde 75’i
  • Memur emekli aylığı alan dul eş için maaşın yüzde 50’si
  • Bir dul eş bir çocuk için sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 30
  • Bir dul eş iki çocuk için sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 25’er
  • Bir dul eş, üç ve daha fazla çocuk eş aylığın yarısını, çocuklarda kalan yarısını eşit paylaşmaktadırlar.
  • Tek çocuk yüzde 50
  • İki çocuk yüzde 40’ar
  • Üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit paylaşmaktadırlar.

  Böylelikle yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabının maaş baz alınarak hesaplanma şekli yukarıdaki tabloda verilmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar
  tıkla sorunu sor

  YETİM AYLIĞI NE KADAR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Özlem Özkan dedi ki:

   Babam SSK emeklisi ve annem emekli sandığı emeklisi ..her ikisi de vefat etti…ben her ikisinin de ilk eşlerinden olan çocuğuyum…yetim ayligim oranı nasıl olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer tek siz maaş alacaksanız Her ikisinden de %50 oranda maaş alabileceksiniz.

  2. Pınar dedi ki:

   Merhaba. Oğlum 13 yaşında babası vefat etti ve yetim aylığı olarak 647 tl alıyor. Babası vefat ettiğinde başka bir kadın ile evliydi. O da dul parası alıyor. Şimdi diğer eş işe girmiş ve maaş kesilmiş. Bu durumda oğluma ödenen maaş tutarında bir artış olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan eşlerin maaşı kesilmez ancak düşer. Bu durumdan dolayı da çocuğun maaşında bir artış olmaz.

  3. Yıldız uslu dedi ki:

   Merhabalar. Ben malulen emekliyim. Günüm 2500. 2009 yılında vefat edn erkek kardeşimin emekliliğine 2 yıl kalmıştı. Kendisi bekar olduğu için öedne. Primler öylece kaldı. Ben kardeşimin günlerini kenfi günlerim ile birleştirp normal emekli olabilirmiyim.

  4. Sevinç dedi ki:

   Babam 14 eylül 2017de vefat etti.Ablam evli ben 4/2 oranında yetim maaşı alıyorum.Normal mi

  5. Yasemin dedi ki:

   Annemden uzun yillardir olum ayligi aliyorum.tel cicuk ve tek aylik alan benim ama ýuzdr yirbes aliyorum n neden?

  6. kenan dedi ki:

   yüzde 95 raporu olan özürlü kardeşim vr babadan kalan üç aylık yetim maaşı alıyor babadan kalan maaşı kesintilimi yoksa tamamınımı alır

  7. Recep Eren dedi ki:

   Benim babam 2005 yılında Vefat etti 2004 yılana ait 2 aylık sigortası var 18 ay askerlik yaptı 1974 doğumlu annem sadece 2 ayda 1 verilen dul maaşını alıyor toplu prim ödehip maaş alma ihtimali yokmu ? Lütfen yardımcı olur musunuz ? ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenize maaş bağlanabilmesi için babanızın en az 900 gün primi olması gerekiyor. Askerliği borçlansa da yine bu prim gününe yetişemiyor.

  8. Zelis dedi ki:

   Mrb ben babamdan yetim maaşı aliyodum sigortalı işe başladığımda anneme devrettim şimdi issizim yeniden başvuru yapsam annemden kesilirmi acaba

  9. Mert dedi ki:

   Anne- baba boşanmış. Baba başka bir evlilik yapmış. Anne dul iken vefat etti.
   Bir kız bir erkek çocukları var. İkisi de okumuyor. İkisi de reşit.
   Erkek çocuk evli çalışıyor, engeli vs. yok.
   Kız çocuk boşandı. Hiç bir yerden geliri yok. Bu kız çocuğu annesinin SGK emekli maaşından yetim aylığı alabilir mi?
   Başka hak sahibi yok. Aylık bağlanırsa maaşın % kaçı üzerinden hesaplanır.

  10. Gül dedi ki:

   Merhaba.kocamın babası Almanya dan emekli.benim iki tane küçük çocuğum var.Alman mevzuatında dededen toruna yetim maaşı bağlanır 18 yaşına kadar,diyor.ne kadar doğru.teşekkürler

  11. süreyya dedi ki:

   Merhaba.babam 1999 yılında vefat etti.ben öğretmenim.evli değilim.emekli olduktan sonra ssk emeklisi olan babamdan yetim aylığı alabilirmiyim.emekli sandığına bağlıyım.teşekkür ederim

  12. Ceyda dedi ki:

   Babam 20.10.2016 da vefat etti ben evlendim anne baba ayrıydı bnm maasimda ewlendigimden dolayı kesildi kardeşime devir edebiliomuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz kız ise zaten yetim maaşı alabilir. Erkek ise 18 yaşından büyük ve öğrenim görmüyorsa yetim maaşı alamaz.

  13. cemal dedi ki:

   anem ve babam vefat ettiler biz 3 ü evli 7 si bekar ne çok zor şartlarda geçiniyoruz kardeşlerim ikisi okuyor madiyadan yana okutamadım ben evliyım kardeşlerim ve kendi kıramı ve okuyan kardeşlerime bakamıyorum nasıl yardımcı olun lutfen yetim maaşı nasıl alabılırım yardımcı olun ANEM VE BABAMIN VE BİZİM SOSYAL GUVENCEMİZ YOK ben askerde ağır bır ameliyat geçirdim kendim bile ağrıdan bazen çalışamaz oluyorum ..

  14. SEDANUR dedi ki:

   MERHABA,

   Babamdan yetim maaşı alıyorum. Aynı zamanda abimde alıyordu. 1993 doğumlu ama üniversiteyi bitirdi ve bu sene öğretmenlik yapmaya başladı. Kendisiyle görüşmüyoruz. Hala maaş almaya devam edebilir mi ? Almıyorsa eğer dilekçede bulunmalı mıyım ?

   1. Asuman dedi ki:

    Ben babamdan maas almak istiyorum hisse 2/10 yaziyor e devlette be ne kadar maas alirim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verasette yazan orana göre değil. dul ve Yetim maaşı alma hakkı olan kişilere göre hesaplama yapılır. Alma hakkı olan kişileri yazarsanız bir oran verebiliriz.

  15. Ayla Kılınç dedi ki:

   Annem babasından dolayı yetim maaşı alacak.Babası emekli sandığından emekli olmuş ve sadece anneme bağlıycaklar,maaşın yüzde kaçı bağlanır.Teşekkürler.

  16. fatma dedi ki:

   ssk dan süper emekli olan babam 1996 yılında vefat etti . ben evli ve çalısıyor olduğum ıcın yetim aylığı ile ilgili bi girişimim olmadı .. birkaç ay önce eşimden ayrıldım ve çalışmıyorum. 1 subat itibariyle yetim aylığı için sgk ya muracaatta bulundum . fakat herhangi bir gelişme olmadı henüz . şu an vefat eden babamdan dolayı maaş alan hiçbir aile ferdi yok .. bana ne zaman ve ne kadar maaş bağlanır acaba ? teşekkürler ..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    En kısa zamanda geri dönüş yapılır eğer başvuru yaptıysanız. Takip için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  17. Ahmet dedi ki:

   Eşim engelli raporluydu engelli maaşı vardı çalışan deyildi ssk sı yoktu fefaat eddi iki çocuğumuz var onlara maaş alabilir miyim ben ssklıyım kendim karaciğer hastasıyım raporlu ilaç kullanıyorum bir yol gösterirseniz sevinirim saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eşinizin sigorta kurumunu bilmediğimizden dolayı detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  18. Gül gencoglu dedi ki:

   İyi akşamlar eşimden ayrıldım ve babamın emekli sandığı maaşına başvuracağım Yüzde kaçını alıyorum tek çocuğum? abim var ama o maaş almıyor sadece ben alacağım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı diğer bilgilerinizi bilmediğimizden Lütfen kurumunuzla iletişim kurunuz.

  19. lemya dedi ki:

   Annem babamdan kalan Bağ-kur dul maaşı alıyordu. Annemde vefat etti. 3 kız kardeşiz. Diğerleri evli ben boşanmışım. Başvurursam annemin aldığı maaşın ne kadarını alırım?

  20. Tarık dedi ki:

   Annem ve uvey anneannem rahmetli dedemin maaşını ortak alıyorlardı anneannem 20 gun 8nce vefat etti dilekce yazip gonderdik annemin maasi suan 663 tl yeni yuzdelerle kac tl olacaktir? Ortalama bilgi verebilirseniz cok sevinirim kolay gelsin

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta kurumunuzun bilgisi olmadığından dolayı detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. canan gündem dedi ki:

   beş kardeşiz babamın dul ve yetim aylığını ben alıyorum ben alıyorum şimdi kız kardeşimde eşinden boşandı bu paranın kaç ta kaçını alır annemizde ölüdür.beş kardeşte bekarız.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ ve daha detaylı bilgi alınız

  22. nurten kıvılcım dedi ki:

   biz iki kız kardeş 1600 tl gibi bir rkam alıyorduk.ablam rahmetli oldu.ana ve babamızda yoktu zaten.ben tek kaldım. maaşım ne kadar olur acaba.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  23. Sedat dedi ki:

   Yaş sınırı 25 yetim aylığında ise ben şubat 92 doğumluyum sene sonuna kadar mı yoksa şubat ayında bitio mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ölüm tarihinde (18) yaşını, ortaöğrenim yapmakta ise (20) ve yükseköğrenim yapmakta ise (25) yaşını doldurmamış erkek çocuklara aylık bağlanır.
    ANCAK Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  24. Sara dedi ki:

   Merhaba benim babamın sigortası yoktu vefat etti .annemde baskasıyla evlendi gitti ben teyzem lerin evindeyim hiçbir şekilde para alamıyormuyum devletten babamın sigortası olmadığı icin

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ölüm sigortasından sağlanan yardımlar; ölüm aylığı bağlanması, ölüm toptan ödemesi yapılması, evlenme ve cenaze ödeneği ödenmesidir. Ancak Sigorta yetersizliği özel durumunuzdan dolayı Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

  25. hatice dedi ki:

   Kız kardeşim eşinden ayrıldı ,çalışmıyor babambağkur emeklisiydi annem babam hayatta değil kız kardeşim babamdan maaş ne kadar alır

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ödenir maddesinden dolayı alırsınız.
    Aylık miktarını YETİM AYLIĞI NE KADAR? sayfasından inceleyiniz. Gerekli başvuru ve bilgi işlemleri için ayrıca Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

  26. kadir basaran dedi ki:

   benim abim ve yengem 2005 yılında vefet ettiler ve geriye bir kız çocukları kaldı ama abimin 512 gün sigortası çıktı ve bu şartlarda aylığa bağlanamıyor ne yapmamız gerekiyor bilgi veriniz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlı bulunduğu sigorta kurumuyla görüşerek eksik günleri askerlik veya yurt dışı borçlanması ile yetim aylığından faydalanabilirsiniz. Lütfen SGK’ya başvurunuz

  27. filiz dedi ki:

   eşim ölüm tarihi 26 12 2015

  28. filiz dedi ki:

   eşim 26 12 1915 vefat etti eşi olarak aldıgım maaş 570 artı iki yetimim var sadece oglum yetim aylıgı 275tl alıyor yetim olan kızımın maaşı yok napmalıyım lütfen bana bir yol gösterin bana göre bir sorunmu var toplam 1 eş 2 çocuk toplam ne kadar maaş almalıyım

  29. Ayşe derin dedi ki:

   Devletin vermis oldugu bakici parasi aldigimda yetim ayligim kesilirmi ?

  30. Eneseren dedi ki:

   19 yaşındaki oğlum babasından 1/4 yetim maaşı alıyor açıköğretim ünv. Okuyor sigortalı işe girecek maaşı kesilirmi kesilirse onun hakkı bana yada diğer çocuğuma geçermi.

  31. Elif Sitare Pala dedi ki:

   Merhaba.SSK emeklisi olan babam 28 Nisan 2016 tarihinde vefat etti.Ben 04.Ağustos 2016 tarihinde SSK’lı olarak çalıştığım işten istifa ettim.Babamın ikinci eşi (üvey anne) ve ben dul yetim maaşını hangi oranda paylaşa biliyoruz?Maaş babamın vefat ettiği tarihte 2300 TL idi.Paylaşım bu rakam üzerinden mi oluyor.Yoksa devlet bir miktarına kesinti yapıyor da kalan rakam üzerinden mi paylaşım oluyor?

  32. irmak dedi ki:

   Babami 6 yıl önce kaybettim annemi de 3 ay önce ben evliyim ayrılmak üzereyim şimdi ben yetim aylığı almak istiyorum ayrıldıktan sonra nekadar bağlanır annem 1290 aliyodu tekbasina şimdi ben nekadar alabilirim yukarıda 2 sene 800 sonra 1600 demişsiniz bu benim içinde geçerli midir şimdiden tesekkurler

  33. banu dedi ki:

   merhaba,babamdan tek çocuk olarak üvey annem(75) ile beraber dul ve yetim aylığı almaktayım .Üvey annemin vefat etmesi durumunda
   bana bağlanan maaş otomatik olarak artacak mıdır? yoksa dilekçe ile talepte bulunmak zorunda mıyım?

  34. Mehmet dedi ki:

   Merhaba Ben 14.08.1993 doğumluyum 23 yaşındayım babam ben 3 yaşındayken vefat etmiş 20 yaşıma kadar maaş aldım şimdi ön lisans 2 yıllık üniversiteye başlıyacağım tek yetim maaşını alacak olan benim annem evli olduğu için tek ben alacam sgk başvurdum öğrenci belgemi gönderdim kesin çıkar dediler kyk yurt falanda kesin çıkar dediler’de merak ettiğim aylık ne kadar para yatırırlar bilen varsa cevap pls

  35. Esra kocak dedi ki:

   Esimle resmi nikahim yok ama iki cocugumuz var esimin soyadini tasiyolar yetim maasi alabilir mi cocuklar

  36. nuray dedi ki:

   Biz iki kız kardeşiz babamızın vefatından sonra annemizle birlikte yetim aylığı alıyorduk annemde vafat etti ikimiz toplamda 1600 tl ye yakın bir aylık alıyoruz şimdi ben yakında evleniyorum bu durumda kız kardeşimin aylığı ne kadar olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kardeşiniz siz evlendikten sonra 2 sene boyunca 800 tl gibi bir maaş alır. Daha sonra 1600 tl alacaktır.

  37. fatih dedi ki:

   VEFAT EDEN BABAMDAN AYLIK BAĞLANAN ANNEM VE İKİ KARDEŞİM %75,%25,%25 ORANINDA AYLIK ALMAKTALAR KARDEŞLERİMDEN BİRİ BU YIL ÜNİVERSİTEYİ BİTİRECEK YENİ DURUMDA ANNEM VE DİĞER KARDEŞİM %60,%30 ORANINDA MI MAAŞ ALACAKLAR, ESKİ DURUMA GÖRE BAĞLANAN AYLIK TUTARINDA SADECE %10 LUK BİR AZALMA MI OLACAK?BABAM ÖZEL SEKTÖRDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORDU. CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz %75, diğer kardeş ise %25 pay alacaktır, Fatih Bey.

   2. fatih dedi ki:

    BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YUSUF BEY. ESKİ DURUMDA 75,25,25 OLARAK ORANLARI YANLIŞ YAZMIŞIM ŞİMDİ FARKETTİM 50,25,25 OLMASI GEREKİYOR.

  38. öyküm dedi ki:

   erkek kardeşim 9 ocak 2016 da 18 yaşına girecek açık lisede okuyor maaşının kesilmemesi için yapması gereken bir işlem varmıdır. Varsa ne yapması gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaşını tamamlayana kadar maaş alabilir. Öğrencilik durumu devam ederse 25 yaşına kadar da maaş alabilir.

  39. yıldız bozdoğan dedi ki:

   aldığım dul maşında bir hata var kendim 550 alıyorum kızımın biri 550 alıyor birisi 250 alıyor neden ben eksik alıyorum bir haksızlık var

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş oranları size %50 diğer çocuklarınıza %25 oranında olmalıdır. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Sorunuzu Yazın