SGK

2020 Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

2020 yılında verilen yetim aylığının limiti, vefat eden sigortalının prim ödemelerine göre değişmektedir. Sigortalıların hayatını kaybetmesi durumunda, vefat eden kişilerin anne babası, resmi nikahlı eşi, kız ve erkek çocukları adına ölüm aylığı çıkarılmaktadır.


Sigortalının çocukları için belirlenen ödeneğe, yetim aylığı adı verilmiştir. Sigortalının birinci derece yakınlarının gerekli şartları taşıması durumunda, ölüm aylığı, yetim aylığı ve dul maaşından faydalanılmasına izin verilmektedir.

Yetim Aylığının Özellikleri Nelerdir?

Sigortalı vefat ettikten sonra, çocuklarının kullanacağı aylıklara yetim aylığı adı verilmektedir. Yetim aylığı, kız çocuklarına süresiz şekilde verilirken, erkek çocuklarına okulu tamamlayana kadar ödenmektedir. Çocukların genel ihtiyaçlarını karşılamaları için çocukların adına açılan PTT hesabı üzerinden, aylık olarak düzenli şekilde yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır.

Kişilerin anne babasının her ikisi de vefat ettiğinde, ya da ebeveynin dul aylığı kullanma hakkının bulunmadığı durumlarda, yetim aylığının tutarı artmaktadır. Yetim aylığı ödemeleri, tüm kardeşlere eşit şekilde yapılmaktadır. Ödenen aylıklar, tek çocuk için daha yüksek oranda olurken, 2 ya da daha fazla kardeş için daha düşük tutarda hesaplanmaktadır. Çocukların yetim aylığı kullanmasına gerek kalmayan durumlarda, yetim aylığı ödeneği sonlandırılmaktadır.

Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yetim aylığı (Maaşı) almak isteyenler, aşağıda ki şartları yerine getirmesi gerekiyor.
 • Yetim maaşı ödemeleri, vefat eden kadın ya da erkek sigortalının kız ve erkek çocuklarına bağlanmaktadır.
 • Kişilerin yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin nüfusunda olması gerekir.
 • Yetim aylığına ek olarak, sigortalının resmi nikahlı eşine dul aylığı ve anne babasına ölüm aylığı bağlanacaktır.

Eşlerin kadın ya da erkek olması ayırt edilmezken, başka bir kişiyle evlenmeleri durumunda, dul aylığından faydalanma hakkı tamamen sına erecektir. Yetim aylığı alan çocuklar, sigortalı olarak işe başlayana kadar aylıktan faydalanmaya devam edebilirler.

Yetim Aylığından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Yetim aylığı kullanma şartları aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:
 • Yetim aylığı alacak çocukların, vefat eden sigortalının nüfusuna kayıtlı olmaları gerekir.
 • Kız ve erkek çocuklarına göre, yetim aylığı kullanma şartlarında değişiklik görülmektedir.
 • Kız çocuklarının yetim aylığından faydalanabilmesi için bekar olması gerekir.
 • Kız ve erkek çocuklarının, sigortalı olarak çalışmaması zorunludur.
 • Erkek çocuklarının yetim aylığından faydalanacakları yaş sınırı, 25 olarak belirtilmiştir. Üniversite ve yüksek lisans eğitimleri tamamlandıktan sonra, erkek çocuklarına verilen yetim aylığı ödenekleri sona ermektedir.
 • Kız çocuklarının evlenmelerinden itibaren, yetim aylığı askıya alınmaktadır. Kızlar evlenip boşandıktan sonra, yetim aylığı kullanmaya devam edebilirler.

Yetim aylığı kullanımı için yukarıda sıralanan koşulların dışına çıkılmaması yeterlidir.

Yetim Aylığı Başvurusu ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvurusu ve yetim aylığı başvurusunun son durumunu öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekir.

E-devlet sistemi yetim aylığı başvuru ve sorgulama işlemlerinin detayları aşağıdaki gibidir:

 • Sisteme erişim sağlayabilmek için sayfanın sağ köşesindeki “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • Sistem giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılması gerekir.
 • Sistem girişinin ardından, yetim aylığı başvuru ekranı açılacaktır.
 • Aylık talebi için gerekli bilgi formu doldurularak, yetim aylığı başvurusu tamamlanmalıdır.
 • Yetim aylığı başvurusunun incelenme süresi, 15 gün ila 90 günlük süre arasında değişiklik göstermektedir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Kişilerin başvuru aşamasında belirttikleri telefon numarasına, yetim aylığı başvurusuyla ilgili bilgilendirme mesajları iletilecektir. Başvuru sonuçlanma tarihleri takip edilerek, aynı sistem üzerinden yetim aylığı sorgulaması yapılabilir.

Yetim Aylığının Tutarı Nasıl Belirlenir?

Yetim aylığı ödeneklerinin tutarı belirlenirken, ölüm aylığından faydalanma hakkı bulunan kişilere göre oranlama yapılmaktadır. Vefat eden sigortalının eşinin de orana dahil edildiği unutulmamalı ve oranlama için aşağıda belirtilen veriler dikkatlice incelenmelidir.

 • Sigortalının bir çocuğu için maaşın %25’i oranında yetim aylığı ödeneği hazırlanmaktadır.
 • Tek çocuk olan ve anne babasını kaybeden kişilere, ölüm aylığının %50’si tutarında yetim aylığı bağlanmaktadır.
 • Sigortalının eşine 2 pay, çocuklarına ise birer pay olacak şekilde ölüm aylığı bölümü yapılmaktadır.
 • Sigortalının eşi olması durumunda, çocukların haricinde eşler için %50 oranında dul maaşı hesaplaması yapılır. Ölüm aylığının %50’si eşe verildikten sonra, geriye kalan tutar çocuklar arasında bölünmektedir.

Yetim aylığından faydalanacak bir çocuk bulunuyorsa ve aylık kullanacak bir ebeveyn de yoksa, ölüm aylığının tamamı çocuklara verilmektedir. Eş ve çocukların alacağı ölüm aylığının toplamı, sigortalının maaşının %90’ından fazla olmamalıdır.

Yetim Aylığı Ödemesi Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığı ödeneklerinin kesilmesine sebep olan durumlar aşağıda belirtildiği gibidir:
 • Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmesi durumunda, yetim aylığı ödemeleri sonlandırılacaktır.
 • Kız ve erkek çocuklarının sigortalı olarak çalışamaya başlamaları durumunda, yetim aylığı ödemeleri sona erdirilir.
 • Yetim aylığı için belirtilen ödeme yaşı, erkekler için 25 olarak sınırlandırılmıştır.
 • Erkek çocuklarının lise eğitiminden sonra okula devam etmemesi durumunda, 20 yaşına kadar yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üniversite eğitimine devam eden erkek çocukları, 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. 25 yaşı tamamlandıktan sonra, yetim aylığı kullanma hakkı sona erecektir.

Kız çocukları evlenip ayrıldıktan sonra, tekrar yetim aylığı kullanmaya başlayabilirler.

SGK Çeyiz Parası Ödeneği Nedir?

SGK tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına, evlenmeleri şartıyla bir defalık çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Çeyiz parası ödeneğinin ilk defa alınması koşuluyla, kızların kaçıncı evliliğini yaptıkları değerlendirilmez. Yetim aylığı alan kız çocuklarına, bağlı oldukları sigorta koluna göre toplu para ödenmektedir.

Çeyiz parası ödemesi yapılacağı dönemde, kızların en sonra aldıkları maaş değerlendirilir ve bu maaşa kıyasla toplu olarak çeyiz parası ödemesi yapılır. Çeyiz parası, sadece kız çocuklarına verilmektedir. Ölüm aylığı alma hakkı bulunmayan kızlar, evlilikleri aşamasında çeyiz parası talep edemezler.

Çeyiz Parası Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parasının limiti, yetim aylığı alınan sigorta türüne göre farklılık göstermektedir. 4A sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alan kız çocuklarına, evlilik öncesinde 24 aylık toplam yetim aylığı tutarında çeyiz parası verilmektedir. 4C yani emekli sandığı üzerinden yetim aylığı alan kız çocukları, evlilik aşamasında 12 aylık toplam yetim aylığı tutarında çeyiz parası almaktadır.

Çeyiz parası ödemeleri, evlenen kızların 2 yıllık yetim aylığı tutarındadır. Kişiler evlendikten sonra, çeyiz parası ödemesi hakları sona ermektedir. Yetim aylığı ödemeleri sonlandıktan sonra, kişilerin boşanması durumunda tekrardan yetim aylığı alınabilir. Boşanan kızların yetim aylığından faydalanması için çeyiz parasının alınma tarihinin üzerinden 2 takvim yılı geçmiş olmalıdır.

Çeyiz Parası Alındıktan Sonra, Yetim Aylığının Limiti Artar Mı?

Yetim aylığı alan kız çocuklarına çeyiz parası verildikten sonra, diğer kardeşlere verilen yetim aylığının limiti artacaktır. Yetim aylığı tutarının artması için çeyiz parasının alınma tarihinin üzerinden tam 2 yıl geçmelidir. Emekli sandığına bağlı yetim aylığı alan kişilere, 12 aylık çeyiz parası verildiğinden, tekrardan yetim aylığı alınması için 12 ay beklenmesi gerekir.

Kız çocuklarına çeyiz parası verildikten ve çeyiz parasının kullanma yılı dolduktan sonra, evlenen kardeşin hakları diğer kardeşlere pay edilmektedir. En son evlenen kız kardeş, en fazla tutarda çeyiz parası alacaktır. Çeyiz parasının kullanılabilmesi için kız çocuklarının yetim aylığından faydalanma hakkının devam etmesi gerekir. Yetim aylığının tutarı, her yıl emekli maaşına yapılan zamlara göre artış göstermektedir.

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?

SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

İlgili Makaleler

158 Yorum

 1. Merhaba, babam ölünce yetim aylığına başvuru yaptım annemden bir kısım kesildi bana bağlandı cinsiyet uyum sürecindeyim “KADIN” olan cinsiyet ” ERKEK” olarak değişecek annemin kesilen payını tekrar devredebilir miyim.

  1. Merhaba,

   Siz maaştan düştükren sonra otomatikman annenziin kesilen kısmı eklenecek. Garantiye almak için bağlı bulunduğunuz sgm ye durumunuz belirten dilekçe ile maaşınızn annenize devredilmesini talep etmenizde fayda var.

 2. Hocam 2 sorum olacaktı
  1-Dul yetim maaşı alan isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?
  2-Sadece isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?

  1. Merhaba,

   Dul Yetim maaşı alan kişi aynı zamanda maaş aldığı hak sahibinin sosyal güvencesi kapsamında olduğu için ayrıca yeşil kartlı olamaz.
   İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan kişi de aynı zamanda ödediği prim vasıtası ile sosyal güvence kapsamındadır.
   Hiç geliri olmayan aynı zamanda muhtaçlık kapsamında olan kişiler. Prim ödemeden GSS kapsamına alınır.

 3. Ankara SGK kurumunu aradım onlar bana sigortalı bı iste çalışsam bile yetim aylığımın kesilmiceğini söylediler

  1. Merhaba,

   Öğrenciliğiniz devam ediyor ve 25 yaş altındaysanız çalıştığınızda maaşınız kesilmez. Aksi halde yetim maaşınız kesilir.

 4. Merhaba ben lise 4 öğrencisiyim.Bugün babamdan kalan yetim maaşını aldım.Haziran için maaş alabiliecek miyim teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Kız evlatlar öğrencilik hariç sigortalı bir işte çalışmadıkları sürece evlenene kadar yetim maaşı alabilirler.

 5. Bu sene 2.universite okuyacam açık öğretim Anadolu üniversitesini ön lisans okurken yetim aylığı aldım bu 2.universitede alabilicekmiyim, her yerde 25 yaşını doldurana kadar öğrenci olduğum müddetçe alabilirsin diyo ama 2. Üniversite olduğun bazıları alamazsn diyo tam nedir bilmiyorum

  1. Merhaba,

   Eğer 4 yıllık ünv Eğitiminize devam ederseniz maaş ödenir. Yeni bir 2 yıllık ünv kaydında maaşınız devam etmez.

 6. Netten anayasa ya baktım 2.universite okuyanlar yetim aylığı alamıyorlar, galiba emekli sandığı emekliler içindi ben ssk emekli yetim aylığını alıyorum
  Bu yaz AÖF kayıt yptrcam kesin bilgi verirmisiniz kesin yetim aylığı alırmıyım almazmıyım

  1. Merhaba,

   2 yıllık ünv bitirip tekrar 2 yıllık ünv. kayıt yaptırısanız maaş kesilir. 4 yıllık ünv. geçiş yaparsanız maaş kesilmez.

 7. 22 yaşındayım bu sene ön lisansta mezun oldum ve açık öğretim lisans okumayı düşünüyorum yetim aylığı tekrar alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Lisans okumaya devam ederseniz kesilmez. Ön lisans programlarına kayıt olursanız maaşınız kesilir.

 8. Merhabalar,

  19.07.2015 tarihinde babamı kaybettik kendisi kamu emeklisiydi. Babamı kaybettiğimizde 19 yaşındaydım ve öğrenci değildim aynı yıl 17.09.2015 tarihinden itibaren aktif lisans öğrencisiyim 24 yaşındayım 2020 Nisan ayına kadar yetim aylığına hiç başvurmadım fakat annem ve ablam yetim ve dul aylığı aldılar. Bu durumda ben başvurmadığım için %60 ve %30 oranında mı maaş almış olurlar ?

  1. Merhaba,

   Evet siz başvurmadığınız için % 60 ve %30 olarak maaş bağlanmıştır.

 9. İyi günler. Babam başka bir kadınla evlilik birliği içindeyken vefat etti. Ben eski olan eşinden kızıyım. Emekli maaşı kaldı. Ben üvey annemle aynı oranda mı maaş alacağım?

 10. Merhaba,
  Annem, BagKur dan emekli olan babamın vefatından dolayı dul aylığı almakta. Annemin babası rahmetli dedem SSK emeklisi idi. Annem ayrıca babasından da maaş alma hakkına sahip mi?

  1. Merhaba,
   Annem, BagKur dan emekli olan babamın vefatından dolayı dul aylığı almakta. Annemin babası rahmetli dedem SSK emeklisi idi. Annem ayrıca babasından da maaş alma hakkına sahip mi?

   Babam Ocak 2019 da vefat etti. Dedem ise Mayıs 1988 yılında vefat etmiştir.

  2. Merhaba,

   Vefatlardan biri 2008 öncesi olduğu için iki maaşı da alması gerekir.

 11. Babamin uvey kizi babamin olumunden 25 yil sonra sonra sirf bu parayi almak icin bosandi. Babasinkn mezarinjn nerede oldugunu gosteremeyecek olan uvey kizi babasinin saglik sigortasima ve maasina ortak oldu. Ama ben erkek oldugum icin issiz kaldigim donemde bile babamin hic bir hakkindan yararlanamadim. Yasalarda kadin erkek esitligi yok kadin herzaman daha esit. Ben bu maasi almasini hazmedemiyorum o kadinin aldigi maasi nasil kestirebilirim.

  1. Merhaba,

   Eski eşi ile aynı evde ikamet etmeye devam ediyor ise şikayet edebilirsiniz.

 12. iyi akşamlar bi sorum olacakti benim yüzde seken agır engelli şizofreni hastası erkek kardeşim var yaşı 39 babam 10 mart 2013 te vefat etti annem babam dan dul maaşı alıyo 1.700 kardeşim icin ýetim maaşına başvurduk ve baglanacak ssk aradi gelin maaş baglayalim dediler gittik kagit doldurduk teslim ettik.ne kadar daha sürer ve kardeşimin vasisi benim annem çok yaşlı ilgilenemiyor .benim merak ettigim babamin ölum tarihinden itibaren geriye dönuk ödeme yapilirmi ilk defa baglanacak kardeşime yetim maası vasisi benim benmi alacam onun adına maaşı imza yetkisi yok toplu ödeme olurmu cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Vefat tarihi itibariyle yine % 80 engeli varsa hak sahibi olduğu için ayrıca toplu ödeme yapılır. Başvurudan sonra 60 gün civarında sürüyor.

  2. 2 yıllık üniversite bu sene bitirdim 22 yaşındayım yetim aylığı alıyorum bu sene lisan açık öğretim üniversite okumayı düşünüyorum yine yetim aylığı alabilirmiyim

  3. Merhaba,

   Açık öğretimde lisans eğitiminize devam ederek 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz.

 13. Oglum lise son sınıfta 18 Ocak ta g yani 3 gun önce 18 yaşını doldurdu maaş ödemedi almaya gittigimizde (21 inde yatiyor) aylığın durdurulduğunu öğrendik. Ogrenci belgesiyle başvurursak ödeme ne zaman olur alamadığım ayın ödemesini alacak miyiz. Her sene bu belge olayını yapmamız mi gerekiyor haziran da okullar kapanıyor

  1. Merhaba,

   Öğrenci belgesini bildirmeniz yeterli. Okul bittikten sonra zaten artık maaş yatmayacak. Eğer hemen ünv gider ise alamadığı yaz dönemi maaşını da alır. Her sene aktive etmeniz gerekecek.

 14. Saygılar.sorum şu,ölen babamdan 2011 den beri maaş alıp ,sigortasından yararlanıyorum ,SGK li bir işe girersem her ikisi de kesiliyor mu ve işten ayrılırsam ,tekrar babamın SGK,sından faydalanabilir miyim.o zaman bunun için ne yapmam gerekiyor ,teşekkür ederim şimdiden yanıtınız için

  1. Merhaba,

   SSK lı bir işe girdiğinizde maaşınız kesilir. Sağlık hizmetinden de kendi sigortanızdan yararlanmaya başlarsınız. İşten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yaparak maaş bağlatmanız mümkün. Aynı zamanda yine sağlık hizmeti için babanızın sigortasına geçersiniz.

 15. Annem 62 yaşında 2750 pirim günü var 2001 işe başlangıç emekli olması için ne kadar pirim gerekiyor ve banka ile anlaşmalı emekli olabilirmi ara ara çalıştı ve şuan şeker tansiyon kolesterol hastası çalışamıyor

  1. Merhaba,

   % 60 iş gücü kabı raporu alabilir ise emekli olabilir. Yoksa 4500 günü doldurmak zorunda.

 16. Babam öğretmendi, vefat ettikten sonra maaşının yarısı üvey anneme,diger yarısı bana ve üvey kız kardeşime bağlandı.Tam değil tabi.Yetim aylığını da alabilir miyim?

 17. Merhaba annem ve ben dul yetim aylığı alıyoruz. Ben öğrenciyim. 500 düzeyinde alıyorum. Annem 1000 TL düzeyinde alıyorum. Maaş başlangıcı 2007. Bir arkadaşım annesinin 1750 Tl aldığını ve araştırınca en düşük maaşın 1700 bandında olduğunu gördüm. Bu normal midir? SGKya başvuru yapmalı mıyız. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Bağkur emeklisi, Rahmetli babam hastalanınca heyet raporu ile emekli oldu sonra vefat etti. Annem ve ben Toplam 1500 TL maas alıyoruz. Bağkur emeklisiyiz.

  2. Merhaba,

   En düşük maaş banda 1700 gibi bir durum sözkonusu değil. Primi hangi basamaktan ödedi ise ona göre maaş bağlanır. Babanız arkadaşınızın babasına göre daha düşük prim ödemiş olmalı.

 18. merhabalar.annem ve ıkı kız kardes olarak bıze baglandı.ama biz sıgortalı iste calısıyoruz ozel sektorde.bu yenı kanun fılan mı var.bize baglanmaması gerekmıyor muydu*? babam 4c kapsamında emeklıydı.

 19. Babam taş ocağında iş kazasında hayatını kaybettiği için ben babamdan maaş alabilir miyim babamın sigortası yoktu ayrıca ben eşimden yeni ayrıldım hiç bir gelirim yok cok çaresizlik içindeyim babamın ölümünden 27 yıl geçti iş kazası maaşı almak için bir zaman aşımı var mı ben denizliden feride çelik bu durumda ne yapmalıyım ?

 20. Merhaba 1995 doğumluyum annem doğumum da vefat etmiş bu yaşıma kadar hiç yetim maaşı almadım annemin sigorta başlangıcı yok bende bekarım herhangi bi işte çalışmıyorum gelirim yok bu maaşı alma durumum varmıdır

 21. Memur emeklisiyim ve dulum eşimden aylık almıyorum
  (sigortası yoktu). Bu durumda 2006 vefat eden sigorta emeklisi babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Memur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı