SGK

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Başvuru Şartları Neler 2021

2021 yılı yetim aylığı ne kadar? Yetim aylığını kimler alabilir, şartları nelerdir? Yetim aylığı bağlanması için gerekli koşulları, güncel miktarını ve ne zaman kesileceğini yazımızda hazırladık. Yetim aylığı başvurusu yaparak siz de düzenli olarak maaşa bağlanabilirsiniz.

YETİM AYLIĞI NEDİR?

Sigortalı bireyin ölümü halinde hak sahiplerine hayatlarını idame ettirmeleri amacıyla Sosyal Güvenlik Sistemi dahilinde verilen aylığa yetim aylığı denir. Dul veya ölüm aylığı olarak da tabir edilen aylık düzenli gelir, hak sahibi kişilere maddi desteği amaçlamaktadır.

2021 YETİM AYLIĞI NE KADAR?

2021 yetim aylığı miktarı 430 TL ile 2326 TL arasında değişmektedir. Ölen kişinin aylık miktarı ve ölüm tarihi gibi etmenler yetim aylığı miktarını belirlemektedir.

2008 yılı Ekim ayı öncesi aylık bağlanan ve 2008 Ekim ayı sonrasında ölenlerin hak sahiplerine verilen aylık miktarları şöyledir:
AYLIK ORANI 2021 AYLIK MİKTARI
Sigorta Alt Sınır Aylığı 2.326,70
Yüzde 80 1.944,11
Yüzde 60 1.423,64
Yüzde 45 1.067,74
Yüzde 30 711,85

 

2000 yılı sonrası sigorta girişi bulunan ve 2008 Ekim ayı sonrasında ölenlerin hak sahiplerine verilen aylık miktarları şöyledir:
AYLIK ORANI 2021 AYLIK MİKTARI
Sigorta Alt Sınır Aylığı 1.434,53
Yüzde 80 1.147,61
Yüzde 60 860,66
Yüzde 45 645,57
Yüzde 30 430,37

 

Ekim 2008 öncesinde ölenlerin hak sahiplerine verilen aylık miktarları şöyledir:
AYLIK ORANI 2021 AYLIK MİKTARI
Sigorta Alt Sınır Aylığı 1.356,93
Yüzde 80 1.085,54
Yüzde 60 814,16
Yüzde 45 610,02
Yüzde 30 407,08

 

KİMLER YETİM AYLIĞI ALABİLİR?

Ölen kişinin eşi ve çocukları yetim aylığı almaya hak kazanırlar. Dul ve yetim aylığı 5434 Sayılı Kanun ile belirlenmiş ve yüzdelik olarak hak sahiplerinin alabilecekleri miktar belirtilmiştir.

Dul ve yetim aylığı alabilecek kişiler ve alabilecekleri miktarlar şöyledir:

 • Ölen kişinin sadece dul eşi varsa: %75
 • Memur kişi ölmüşse ve sadece dul eşi varsa: %50
 • Bir dul eş ve bir çocuk varsa: %60 dul eş, %30 çocuk
 • Bir dul eş ve iki çocuk varsa: %50 dul eş, %25’er oranında çocuklar
 • Bir dul eş ve üç veya daha fazla sayıda çocuk varsa: %50 dul eş, kalan miktar çocuklar arasında eşit olarak pay edilir.
 • Ölen kişinin tek çocuğu varsa: %50
 • Ölen kişinin iki çocuğu varsa: %40’ar şekilde
 • Ölen kişinin üç ve daha fazla çocuğu varsa emekli aylığı çocuklar arasında eşit pay edilir.

YETİM AYLIĞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Dul ve yetim aylığı başvurusu 2 yolla yapılabilir:

 1. SGK il veya ilçe müdürlüklerine bizzat başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 2. E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkinden ilgili bölüme gidebilirsiniz.

Yetim Aylığı Başvurusu Yap

YETİM AYLIĞI NE KADAR SÜREDE BAĞLANIR?

Yetim aylığı, hak sahiplerinin başvuru yaptıkları tarihten bir sonraki ayın içerisinde bağlanır. Başvuru itibariyle bir sonraki aydan itibaren hak sahipleri dul ve yetim aylığı almaya hak kazanırlar.

Boşandıktan Sonra Yetim Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Mahkeme kadarıyla boşanma gerçekleştikten sonra başvuru yapılması üzerine takip eden ay içerisinde yetim aylığı bağlanır.

YETİM AYLIĞI NE ZAMAN KESİLİR?

Yetim aylığının kesilmesi için şartlar 5434 Sayılı Kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Hak sahiplerinin 4/1-a, 4/1-b, 4/1-c statülerinde çalışmalara başlamaları durumunda yetim aylıkları kesilir. Sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yetim aylıkları takip eden ay içerisinde kesilir.

Yetim Aylığı Kesildi, Ne Yapmalıyım?

Yetim aylığı 5434 Sayılı Kanun kapsamında kesilmişse yapabileceğiniz bir şey yoktur. Kanunla belirlenen hükümlerin dışında herhangi bir sebeple yetim aylığı kesilmişse SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

YETİM AYLIĞI NASIL HESAPLANIR?

Yetim ve dul aylığı hesaplaması; ölen kişinin eşinin aylık alıp almayacağı, çocuk sayısı ve aylık miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda verdiğimiz detaylı tabloya göre hesaplama yapılmaktadır. Dul eşin alacağı miktar ve çocuk sayısı ödenecek miktarı belirlemektedir.

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?
SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?
Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

184 Yorum

 1. İyi günler abi benim eşim babası galiba sigortalı işte hiç çalışmadi çeyiz parası ala bilirmi

  1. Merhaba,

   Eşinizin çeyiz parası alabilmesi için evlenmeden önce babasından yetim maaşı alıyor olması gerekirdi. Mevcut durumda çeyiz parası alamaz.

 2. Merhaba ,

  3 kardeşiz her birimiz aynı tutarda ölüm aylığı alıyoruz , annemiz almıyor. Benim öğrenciliğim bittiğinde 2 kardeşim almaya devam etti

  Üniversiteyi kazandım . Tekrar yetim aylığına baş vursam üçümüzün alacağı yetim aylığı toplamı 2 kadeşimin aldığı toplam yetim aylığından fazla mı olur yoksa düşer mi. Düşerse başvurmayayım

  1. Merhaba,

   İki kardeş şu anda %40 + % 40 toplam %80 oarnında maaş alabilmekte. Sizin başvurunuz ile maaşım & 100 ünün bağlanması söz konusu. Yani başvurmanız sizin için avantajlı olacaktır.

 3. Haziran ayında önlisans mezun oldum ve eylül ayında lisansa başladım. Haziran ayında maaşım kesildi eylülde tekrar lisans öğrenci belgemle dilekçe gönderdim. Bugün aradıgımda ikinci bir üniversite okudugunuz için bağlanmayacak dedi böyle bir şey olabilir mi ilk üniversitem önlisanstı şimdi lisans okuyorum.

  1. Merhaba,

   Geçiş yapıldığına maaşınızın devam etmesi gerekir. Dilekçe ile itiraz edin.

  2. Merhaba cevabınız için teşekkürler. Dilekçeyi göndermeden önce bir kez daha sormak istiyorum. Haziran ayında Önlisans’tan mezun oldum ve Üniversite sınavına tekrar girip Eylül ayında Lisans bölümüne kaydımı yaptım. Bu durumda yetim aylığı almama bir engel olmuyor değil mi?

 4. 2015 yılında babam vefat etti annemle ayrılmışlardı bende evliydim sadece erkek kardeşime yetim aylığı bağlandı şuan boşanma asamasindayim kardeşimle pay haklarımız yüzde kaç olacak acaba? Bi de kardeşimin okulu bitiyor tek pay sahibi ben olduğumda yüzde kaç oran alabilirim?

  1. Merhaba,

   Kardeşiniz Babanızın maaşının %50 sini alabilmektedir. Siz başvurduğunuzda size % 40 kardeşinize % 40 şeklinde bağlanır. Kardeşiniz maaştan düştükten sonra size maaş % 50 olarak bağlanır.

 5. Ablam ve ben annemden yetim aylığı alıyoruz. Eylül ayında ablam evlendi ve kasım ayında çeyiz parasını aldı. Ablamın hakkı bana devrolacak mı? Aylığımda artış olmadı. Eğer olacaksa Benim dilekçe mi yazmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Ablanız çeyiz parası aldığı için 24 ay boyunca maaş alıyormuş gibi sayılacağından bu süre bitene kadar sizin maaşınızda artış olmaz. 24 ay dolduğunda maaşınız otomatikman artacaktır.

 6. Merhabalar babam 2019 haziranda vefat etti sgk dan ben kiz) erkek kardeşim ve Annem babamdan kalan emekli aylığı alıyoruz erkek kardeşim 18 yaşına girdiği için aylığı kesildi anneme kardeşimin aldiği aylığının tamamımı yoksa bir kısmımi geçer dilekçe vermelimiyiz teşekürler

  1. Merhaba,

   Maaşın tamamı geçmez tekrar bir oranlama yapılır. Mevcut durumda Anneniz % 50 sizler ise % 25 er maaş alıyordunuz. Mevcut durumda Anneniz % 60 siz ise % 30 olarak maaş alacaksınız. Buna göre ilk maaşınızda artış olmaz ise dilekçe yazmanızda fayda var.

 7. Merhabalar İyi günler,

  Babam 03.08.2020 tarihinde vefat etti. Bu durumdan dolayı annem ölüm aylığı alıyor 1800 TL civarı, ben de 21 yaşındayım ve Açıköğretim Lisans öğrencisiyim ölüm aylığına başvuru yapmamıştım. Şimdi başvuru yapmayı düşünüyorum. Ödeme konusunda artış olur mu ve önceki aylardaki hakkım olan ücreti alabilir miyim ayrıca sigortalı bir işe girersem benim alacağım maaş kesilirse eğer tekrar anneme devredilir mi ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba,

   Müracaattan sonra ki maaşları alabilirsiniz. Geriye dönük ödeme yapılmaz. 25 yaşına kadar öğreniminiz devam ettikçe sigortalı olarak çalışsanız da maaşınız kesilmez. sonra ki dönemlerde kesildiğinde annenize yeniden aktarılır. Öğrencilik bittiğinde kuruma dilekçe vermenizde fayda var.

 8. Merhaba, babam 2009 yılında vefat etti. Ben çalıştığım için bu zamana kadar yetim maaşına başvurmadım. Pandemi nedeniyle işsizim ve ilk defa yetim aylığına başvuru yaptım. Geçmişe dönük 5 yılı toplu yetim aylığı olarak alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız süre boyunca yetim aylığını hak etmediğiniz için geriye dönük maaş alma hakkınız bulunmuyor.

 9. Merhaba. Babamdan kalan yetim aylığını alıyorum. Birkaç ay sonra sigortalı işe gireceğim. Ve maaşım anneme devrolur herhalde. Sigortalı işte çalışmama rağmen ceyız parası talep edebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası alabilmek için evlendiğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Bu nedenle alamazsınız. Maaşınızın bir kısmı annenize devredecektir.

 10. Merhabalar benim annem babam boşandı ve babam vefat etti onun emekli maaşını alıyoruz ben ve ablam ancak ben sigortalı özel bir işe gireceğim maaşım ablama devreder mi acaba ??? Çok acil

  1. Merhaba,

   Maaşınızın tamamı devretmez. % 25 i ancak devreder.

 11. Merhaba benim yetim aylığım üniversiteden mezun olduğum için kesildi otomatik olarak anneme devreder mi ? Ankara’da yaşıyorum dilekçe mi yollamalıyım kuruma mı gitmeliyim ?

  1. Merhaba,

   Sizden düşen maaşın bir kısmı annenizin maaşına eklenir. İlk maaşında bu artışı göremezseniz dilekçe vermeniz faydalı olacaktır.

 12. Merhaba
  Babam ben üniversite son sınıfta iken vefat etti ve emekli oldu memur emeklisi bana ve erkek kardeşime yetim aylığı bağlandı ben sigortalı işe girdiğimde aylığım kesilir mi yoksa anneme devreder mi ?

  1. MErhaba,

   Eğer öğreniminiz devam etmiyor ise kesilir. Ve belli bir oranı annenize bağlanır.

 13. Babamı 2019 da iş kazasında kaybettik. Annem ben ve erkek kardeşim maaş alıyoruz. Erkek kardeşimin okulu bittiği için yetim maaşı ve iş kazası maaşı kesildi. Dilekçe verdik ve yetim maaşı bana ve anneme belli oranlarda döndü. Ama iş kazası maaşı hala dönmedi. SGK ya sorduk döner denildi. Ama 5 – 6 ay oldu hala dönmedi. Döner mi yoksa tekrar dilekçe vermeli miyiz?
  Cevap bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Kuruma dilekçe ile tekrar durumu iletiniz mutlaka dönüş alabileceksiniz.

 14. Yetim maaşı alıyorudum, sigortalı işe girdim. Coronadan dolayı çıkışlar yasaklandı, yetim maaşına baş vuramadım. Hala sigortalıyım benim yetim maaşımı anneme devr etmem için dilekçe vermem gerekiyor mu?

  1. Merhaba,

   Siz kendi isteğinizle istifa ederek işten çıkabilirsiniz. İşveren işten çıkartamaz. Sizden kesilen maaşın bir bölümü annenize otomatikman aktarılacaktır.

 15. Merhaba ,
  babam turkiyede calısıyordu vefat etti ölüm aylıgı için kosulları saglıyor. Ben almanyada yasıyorum sosyal yardım alıyorum çalışmıyorum yetim aylığı alabilirmiyim ?
  eş yok ve 2 kız cocuk var sadece oranlar nasıl birimiz basvurursa daha mı fazla alırız ikimiz basvurursa mı ?

 16. Merhaba ,
  Ben almanyada yasıyorum sosyal yardım alıyorum çalışmıyorum yetim aylığı alabilirmiyim ?
  eş yok ve 2 kız cocuk var sadece oranlar nasıl birimiz basvurursa daha mı fazla alırız ikimiz basvurursa mı ?

 17. Merhaba, babam ölünce yetim aylığına başvuru yaptım annemden bir kısım kesildi bana bağlandı cinsiyet uyum sürecindeyim “KADIN” olan cinsiyet ” ERKEK” olarak değişecek annemin kesilen payını tekrar devredebilir miyim.

  1. Merhaba,

   Siz maaştan düştükren sonra otomatikman annenziin kesilen kısmı eklenecek. Garantiye almak için bağlı bulunduğunuz sgm ye durumunuz belirten dilekçe ile maaşınızn annenize devredilmesini talep etmenizde fayda var.

 18. Hocam 2 sorum olacaktı
  1-Dul yetim maaşı alan isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?
  2-Sadece isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?

  1. Merhaba,

   Dul Yetim maaşı alan kişi aynı zamanda maaş aldığı hak sahibinin sosyal güvencesi kapsamında olduğu için ayrıca yeşil kartlı olamaz.
   İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan kişi de aynı zamanda ödediği prim vasıtası ile sosyal güvence kapsamındadır.
   Hiç geliri olmayan aynı zamanda muhtaçlık kapsamında olan kişiler. Prim ödemeden GSS kapsamına alınır.

 19. Ankara SGK kurumunu aradım onlar bana sigortalı bı iste çalışsam bile yetim aylığımın kesilmiceğini söylediler

  1. Merhaba,

   Öğrenciliğiniz devam ediyor ve 25 yaş altındaysanız çalıştığınızda maaşınız kesilmez. Aksi halde yetim maaşınız kesilir.

 20. Merhaba ben lise 4 öğrencisiyim.Bugün babamdan kalan yetim maaşını aldım.Haziran için maaş alabiliecek miyim teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Kız evlatlar öğrencilik hariç sigortalı bir işte çalışmadıkları sürece evlenene kadar yetim maaşı alabilirler.

 21. Bu sene 2.universite okuyacam açık öğretim Anadolu üniversitesini ön lisans okurken yetim aylığı aldım bu 2.universitede alabilicekmiyim, her yerde 25 yaşını doldurana kadar öğrenci olduğum müddetçe alabilirsin diyo ama 2. Üniversite olduğun bazıları alamazsn diyo tam nedir bilmiyorum

  1. Merhaba,

   Eğer 4 yıllık ünv Eğitiminize devam ederseniz maaş ödenir. Yeni bir 2 yıllık ünv kaydında maaşınız devam etmez.

 22. Netten anayasa ya baktım 2.universite okuyanlar yetim aylığı alamıyorlar, galiba emekli sandığı emekliler içindi ben ssk emekli yetim aylığını alıyorum
  Bu yaz AÖF kayıt yptrcam kesin bilgi verirmisiniz kesin yetim aylığı alırmıyım almazmıyım

  1. Merhaba,

   2 yıllık ünv bitirip tekrar 2 yıllık ünv. kayıt yaptırısanız maaş kesilir. 4 yıllık ünv. geçiş yaparsanız maaş kesilmez.

 23. 22 yaşındayım bu sene ön lisansta mezun oldum ve açık öğretim lisans okumayı düşünüyorum yetim aylığı tekrar alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Lisans okumaya devam ederseniz kesilmez. Ön lisans programlarına kayıt olursanız maaşınız kesilir.

 24. Merhabalar,

  19.07.2015 tarihinde babamı kaybettik kendisi kamu emeklisiydi. Babamı kaybettiğimizde 19 yaşındaydım ve öğrenci değildim aynı yıl 17.09.2015 tarihinden itibaren aktif lisans öğrencisiyim 24 yaşındayım 2020 Nisan ayına kadar yetim aylığına hiç başvurmadım fakat annem ve ablam yetim ve dul aylığı aldılar. Bu durumda ben başvurmadığım için %60 ve %30 oranında mı maaş almış olurlar ?

  1. Merhaba,

   Evet siz başvurmadığınız için % 60 ve %30 olarak maaş bağlanmıştır.

 25. İyi günler. Babam başka bir kadınla evlilik birliği içindeyken vefat etti. Ben eski olan eşinden kızıyım. Emekli maaşı kaldı. Ben üvey annemle aynı oranda mı maaş alacağım?

  1. Merhaba,

   Üvey anneniz % 60 siz % 30 oranında maaş alabileceksiniz.

 26. Merhaba,
  Annem, BagKur dan emekli olan babamın vefatından dolayı dul aylığı almakta. Annemin babası rahmetli dedem SSK emeklisi idi. Annem ayrıca babasından da maaş alma hakkına sahip mi?

  1. Merhaba,

   Vefat tarihlerin yazarsanız ona göre yorumlayabiliriz.

  2. Merhaba,
   Annem, BagKur dan emekli olan babamın vefatından dolayı dul aylığı almakta. Annemin babası rahmetli dedem SSK emeklisi idi. Annem ayrıca babasından da maaş alma hakkına sahip mi?

   Babam Ocak 2019 da vefat etti. Dedem ise Mayıs 1988 yılında vefat etmiştir.

  3. Merhaba,

   Vefatlardan biri 2008 öncesi olduğu için iki maaşı da alması gerekir.

 27. Babamin uvey kizi babamin olumunden 25 yil sonra sonra sirf bu parayi almak icin bosandi. Babasinkn mezarinjn nerede oldugunu gosteremeyecek olan uvey kizi babasinin saglik sigortasima ve maasina ortak oldu. Ama ben erkek oldugum icin issiz kaldigim donemde bile babamin hic bir hakkindan yararlanamadim. Yasalarda kadin erkek esitligi yok kadin herzaman daha esit. Ben bu maasi almasini hazmedemiyorum o kadinin aldigi maasi nasil kestirebilirim.

  1. Merhaba,

   Eski eşi ile aynı evde ikamet etmeye devam ediyor ise şikayet edebilirsiniz.

 28. iyi akşamlar bi sorum olacakti benim yüzde seken agır engelli şizofreni hastası erkek kardeşim var yaşı 39 babam 10 mart 2013 te vefat etti annem babam dan dul maaşı alıyo 1.700 kardeşim icin ýetim maaşına başvurduk ve baglanacak ssk aradi gelin maaş baglayalim dediler gittik kagit doldurduk teslim ettik.ne kadar daha sürer ve kardeşimin vasisi benim annem çok yaşlı ilgilenemiyor .benim merak ettigim babamin ölum tarihinden itibaren geriye dönuk ödeme yapilirmi ilk defa baglanacak kardeşime yetim maası vasisi benim benmi alacam onun adına maaşı imza yetkisi yok toplu ödeme olurmu cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Vefat tarihi itibariyle yine % 80 engeli varsa hak sahibi olduğu için ayrıca toplu ödeme yapılır. Başvurudan sonra 60 gün civarında sürüyor.

  2. 2 yıllık üniversite bu sene bitirdim 22 yaşındayım yetim aylığı alıyorum bu sene lisan açık öğretim üniversite okumayı düşünüyorum yine yetim aylığı alabilirmiyim

  3. Merhaba,

   Açık öğretimde lisans eğitiminize devam ederek 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz.

 29. Oglum lise son sınıfta 18 Ocak ta g yani 3 gun önce 18 yaşını doldurdu maaş ödemedi almaya gittigimizde (21 inde yatiyor) aylığın durdurulduğunu öğrendik. Ogrenci belgesiyle başvurursak ödeme ne zaman olur alamadığım ayın ödemesini alacak miyiz. Her sene bu belge olayını yapmamız mi gerekiyor haziran da okullar kapanıyor

  1. Merhaba,

   Öğrenci belgesini bildirmeniz yeterli. Okul bittikten sonra zaten artık maaş yatmayacak. Eğer hemen ünv gider ise alamadığı yaz dönemi maaşını da alır. Her sene aktive etmeniz gerekecek.

 30. Saygılar.sorum şu,ölen babamdan 2011 den beri maaş alıp ,sigortasından yararlanıyorum ,SGK li bir işe girersem her ikisi de kesiliyor mu ve işten ayrılırsam ,tekrar babamın SGK,sından faydalanabilir miyim.o zaman bunun için ne yapmam gerekiyor ,teşekkür ederim şimdiden yanıtınız için

  1. Merhaba,

   SSK lı bir işe girdiğinizde maaşınız kesilir. Sağlık hizmetinden de kendi sigortanızdan yararlanmaya başlarsınız. İşten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yaparak maaş bağlatmanız mümkün. Aynı zamanda yine sağlık hizmeti için babanızın sigortasına geçersiniz.

 31. Annem 62 yaşında 2750 pirim günü var 2001 işe başlangıç emekli olması için ne kadar pirim gerekiyor ve banka ile anlaşmalı emekli olabilirmi ara ara çalıştı ve şuan şeker tansiyon kolesterol hastası çalışamıyor

  1. Merhaba,

   % 60 iş gücü kabı raporu alabilir ise emekli olabilir. Yoksa 4500 günü doldurmak zorunda.

 32. Babam öğretmendi, vefat ettikten sonra maaşının yarısı üvey anneme,diger yarısı bana ve üvey kız kardeşime bağlandı.Tam değil tabi.Yetim aylığını da alabilir miyim?

 33. Merhaba annem ve ben dul yetim aylığı alıyoruz. Ben öğrenciyim. 500 düzeyinde alıyorum. Annem 1000 TL düzeyinde alıyorum. Maaş başlangıcı 2007. Bir arkadaşım annesinin 1750 Tl aldığını ve araştırınca en düşük maaşın 1700 bandında olduğunu gördüm. Bu normal midir? SGKya başvuru yapmalı mıyız. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Bağkur emeklisi, Rahmetli babam hastalanınca heyet raporu ile emekli oldu sonra vefat etti. Annem ve ben Toplam 1500 TL maas alıyoruz. Bağkur emeklisiyiz.

  2. Merhaba,

   En düşük maaş banda 1700 gibi bir durum sözkonusu değil. Primi hangi basamaktan ödedi ise ona göre maaş bağlanır. Babanız arkadaşınızın babasına göre daha düşük prim ödemiş olmalı.

 34. merhabalar.annem ve ıkı kız kardes olarak bıze baglandı.ama biz sıgortalı iste calısıyoruz ozel sektorde.bu yenı kanun fılan mı var.bize baglanmaması gerekmıyor muydu*? babam 4c kapsamında emeklıydı.

 35. Babam taş ocağında iş kazasında hayatını kaybettiği için ben babamdan maaş alabilir miyim babamın sigortası yoktu ayrıca ben eşimden yeni ayrıldım hiç bir gelirim yok cok çaresizlik içindeyim babamın ölümünden 27 yıl geçti iş kazası maaşı almak için bir zaman aşımı var mı ben denizliden feride çelik bu durumda ne yapmalıyım ?

 36. Merhaba 1995 doğumluyum annem doğumum da vefat etmiş bu yaşıma kadar hiç yetim maaşı almadım annemin sigorta başlangıcı yok bende bekarım herhangi bi işte çalışmıyorum gelirim yok bu maaşı alma durumum varmıdır

 37. Memur emeklisiyim ve dulum eşimden aylık almıyorum
  (sigortası yoktu). Bu durumda 2006 vefat eden sigorta emeklisi babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Memur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu