YETİM AYLIĞI NE KADAR? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • YETİM AYLIĞI NE KADAR?  ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU

  Sosyal bir yardım niteliğinde kabul edebileceğimiz yetim aylığı, ölen kişilerin yakınlarına devlet tarafından verilir. Yetim aylığı 5510 sayılı kanuna göre düzenlenerek ödenecek tutarlar, ölen kişinin ölmeden önce aldığı maaş baz alınarak hesaplanmıştır. Sizlere bu yazıda yetim aylığı ne kadar sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Bu soruya cevap vermeden önce yetim aylığı için belirlenen kıstaslar hakkında bilgi verelim. Bu kıstaslar engelli olma ve engelli olmama durumlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca yetim aylığı sadece çocuklara değil eşe de verildiği için dul aylığını da dahil etmek gereklidir.

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  SGK tarafından yapılan araştırmalar sonucunca yetim aylığı alan kız çocuğunun; sigortalı bir işe girmesi, evlenmesi, eğer boşanırsa ve boşandığı halde eski eşiyle birlikte yaşamaya devam etmesi durumu tespit edilirse yetim aylığı kesilir. Peki kız çocukları için yetim aylığı ne kadar?

  Engelli Olmayıp SGK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Engelli olmayan ve yetim aylığı alan erkek çocuklar; herhangi bir eğitim almıyorsa 18 yaşına kadar ödeme yapılır. Bu kişi orta öğretimden mezun ise 20 yaşına kadar ödeme almaya devam edebilir. Üniversite diplomasına sahip ise 25 yaşına kadar yetim aylığı almaya izin verilmektedir. Erkek çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez fakat sigortalı bir işe girildiğinde yetim aylığı kesilecektir. Peki erkek çocuğu olanlar için yetim aylığı ne kadar?

  Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

  Engelli durumda olan kız ve erkek çocuklarının yetim aylığı almalarında ve kesintiye uğramasını gerektirecek genel bir kıstas yoktur. Tek gerekli kıstas engellilik oranının yüzde 60 ve üstü olduğunu belirten bir rapordur. Evlilik, sigortalı iş bulma, evlenme yada herhangi bir yaş sınırı yoktur. Engelli kişiler için yetim aylığı ne kadar?

  Dul Ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

  • Dul eş için maaşın yüzde 75’i
  • Memur emekli aylığı alan dul eş için maaşın yüzde 50’si
  • Bir dul eş bir çocuk için sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 30
  • Bir dul eş iki çocuk için sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 25’er
  • Bir dul eş, üç ve daha fazla çocuk eş aylığın yarısını, çocuklarda kalan yarısını eşit paylaşmaktadırlar.
  • Tek çocuk yüzde 50
  • İki çocuk yüzde 40’ar
  • Üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit paylaşmaktadırlar.

  Böylelikle yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabının maaş baz alınarak hesaplanma şekli yukarıdaki tabloda verilmiştir.  tıkla sorunu sor

  YETİM AYLIĞI NE KADAR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yıldız bozdoğan dedi ki:

   aldığım dul maşında bir hata var kendim 550 alıyorum kızımın biri 550 alıyor birisi 250 alıyor neden ben eksik alıyorum bir haksızlık var

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş oranları size %50 diğer çocuklarınıza %25 oranında olmalıdır. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  2. öyküm dedi ki:

   erkek kardeşim 9 ocak 2016 da 18 yaşına girecek açık lisede okuyor maaşının kesilmemesi için yapması gereken bir işlem varmıdır. Varsa ne yapması gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaşını tamamlayana kadar maaş alabilir. Öğrencilik durumu devam ederse 25 yaşına kadar da maaş alabilir.

  3. fatih dedi ki:

   VEFAT EDEN BABAMDAN AYLIK BAĞLANAN ANNEM VE İKİ KARDEŞİM %75,%25,%25 ORANINDA AYLIK ALMAKTALAR KARDEŞLERİMDEN BİRİ BU YIL ÜNİVERSİTEYİ BİTİRECEK YENİ DURUMDA ANNEM VE DİĞER KARDEŞİM %60,%30 ORANINDA MI MAAŞ ALACAKLAR, ESKİ DURUMA GÖRE BAĞLANAN AYLIK TUTARINDA SADECE %10 LUK BİR AZALMA MI OLACAK?BABAM ÖZEL SEKTÖRDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORDU. CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz %75, diğer kardeş ise %25 pay alacaktır, Fatih Bey.

    1. fatih dedi ki:

     BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YUSUF BEY. ESKİ DURUMDA 75,25,25 OLARAK ORANLARI YANLIŞ YAZMIŞIM ŞİMDİ FARKETTİM 50,25,25 OLMASI GEREKİYOR.

  4. nuray dedi ki:

   Biz iki kız kardeşiz babamızın vefatından sonra annemizle birlikte yetim aylığı alıyorduk annemde vafat etti ikimiz toplamda 1600 tl ye yakın bir aylık alıyoruz şimdi ben yakında evleniyorum bu durumda kız kardeşimin aylığı ne kadar olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kardeşiniz siz evlendikten sonra 2 sene boyunca 800 tl gibi bir maaş alır. Daha sonra 1600 tl alacaktır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.