SGK

2019 Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Yetim aylığı (maaşı) ne kadar ?  bu yardım anne ya da babası vefat etmiş olan çocuklara yapılmaktadır. Yetim aylığı için gerekli koşulları sağlayan tüm yetim çocuklara bağlanmaktadır. Yetim başvuru işlemleri ise SGK üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Şayet kişi başvuru yapmamış ise yetim aylığı alması mümkün değildir.


Yetim aylığı başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumlarına İl ve İlçe müdürlerine bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Yetim aylığı başvurusu için:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapılmaktadır.
 • Yetim aylığı için başvuru yapıldıktan ve başvuru onaylandıktan sonraki ay başında ödeme yatmaktadır.
 • Yetim aylığı hem erkek hem de kız çocuklarına yatmaktadır.

Yetim Aylığı Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yetim aylığında gerekli belgeler SGK tarafından bildirilmiştir. Yetim hakkı almaya hak kazanmış olan hem erkek hem de kız çocukları, SGK tarafından istenen belgeleri SGK’ya teslim etmelidir. Yetim aylığı başvurusu için gerekli evraklar ise:

 • SGK kurumlarından alınacak olan başvuru evraklarının eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Yetim aylığını alabilmek için vefat etmiş olan anne-babanın hizmet dökümünün teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan anne-babanın vefat raporlarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan çocuk ya da çocuklarının nüfus cüzdanı da teslim edilmelidir.

Vefat etmiş olan kişinin en az 5 senelik sigorta priminin ödenmiş olması en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde kişiler yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.

Kimler Yetim Aylığı Alabilir?

Yetim aylığı alacak olan kişiler meclise sunulan torba yasası ile tekrar belirlenmiştir. Bundan dolayı da 2019 senesinde yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler değişmiştir. Yetim aylığı alabilecek kişiler:

Sponsorlu Bağlantılar


 • Vefat etmiş olan sigortalı anne ya da babanın en az 5 yıl boyunca sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu kişinin 900 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Erkek çocukları ise eğer okuyorsa, 18 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilmektedir. Bunun dışında lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilmektedir.
 • Üniversite öğrencisi olan erkek çocukları ise 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir.
 • Kız çocuklarının yetim aylığı ödeneği alabilmesi için ise evlenmemiş olması gerekmektedir. Sigortalı işte çalışan kız çocuklarının yetim aylığı ödemesi kesilmektedir.
 • Çocuğun çalışma gücü eğer yüzde 40 ve altında ise ömür boyu yetim aylığı alabilmektedir.

Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Yetim aylığı kesilmesi yasalarca bir haktır ve kişinin sigortalı işe girmesi ya da evlenmesi durumunda kesilmektedir. Kişi işe başladığında ya da evlendiğinde durumu SGK’ya bildirmelidir. Yetim aylığının kesildiği durumlar ise:

 • Sigortalı olarak işe başlanması,
 • Evlenmek yetim aylığının kesilmesine yol açar.

Şayet kişi sigortasız olarak çalışıyor ancak yetim aylığı alıyorsa, durumun tespiti yapılırsa yapılan yetim aylığı ödemelerinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar Bağlanır?

Dul aylığı 2019 senesinde iki ayda bir verilmekte ve ik ayda bir 550 TL ödenmektedir. Dul aylığı; ölen eşinden sonra geçinebilmesi için hem kadınlara hem de erkeklere verilen bir hizmettir. Vefat etmiş olan eşin geride kalan yetim çocuklarının kalması durumunda ise, bu aylıklar, kanun kapsamında belirlenen oranlarda hem eşe hem de çocuklara bölüştürülmektedir:

 • Eğer çocuk yoksa ya da çocuklara maaş verilmeyecek ise dul eşe maaşın yüzde 75’i ödenir.
 • Çocuklara maaş bağlanacaksa çocuklara yüzde 30 ve dul eşe yüzde 60 oranında emekli maaştan ödenmektedir.
 • Duş eş eğer kamuda çalışıyor ya da emekli maaşı alıyorsa, eşinden de yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

Maaş Alan Kadınlar Dul Aylığı Alabilir mi?

Maaşı olanların dul aylığı ödemesi alabilmesi için vefat etmiş olan eş ile maaş hakkı olan anne ya da babanın farklı sigorta statülerinde çalışması gerekmektedir. Buna göre vefat etmiş olan babasından ya da annesinden maaş hakkı kazanmış olan dul kadınların bu haklarından vazgeçmeden dul aylığı alması da olasılıklar dahilindedir:

 • Vefat etmiş olan eş ya da anne-babalardan herhangi birinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan eş ya da anne-babanın farklı sigorta statüsünde çalışmış olması gerekmektedir. (Örnek: Anne-baba 4A, eş 4B vb.)

Bu koşulların yerine getirilmesi halinde hem dul aylığı hem de emekli maaşı ödemesi alınabilmektedir. Boşanmış olan kadın ya da erkekler ise tekrar dul aylığı almaya hak kazanabilmektedir.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Ne Zaman Belli Olur?

2019 dul aylığı başvuru sonuçları kişi başvurduktan sonraki ay içinde açıklanmaktadır. SGK uzman ve yetkilileri geride kalan eşi araştırmaktadır. Hak sahibi olan dul eşe eğer uygun kriterleri yerine getiriyorsa maaş bağlanmaktadır. Dul aylığını sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ulaşarak detaylar sorgulanabilir.
 • Ziraat Bankası ve PTT şubelerini arayarak ya da bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.

2019 Dul Aylığı Kesilir mi?

2019 dul aylığının kesilmesi çeşitli durumlarda meydana gelmektedir. Dul aylıkları yasal olarak bir haktır. Ancak bu hakkın ortadan kalkmasına yol açabilecek unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dul eş eğer yeniden evleniyorsa maaş ödemesi kesilmektedir.
 • Dul eş eğer sigortalı bir işe başlarsa maaş ödemesi kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğu okumazsa ve öğrenimini yarıda keserse, 18 yaşında kesilmektedir.
 • Yetim kız çocuğu evlenir ya da sigortalı işe girerse ödemesi kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmesi halinde yetim aylığı 25 yaşına kadar ödenmektedir.

2019 Dul Aylığı Ne Kadar?

Dul aylığı 2019 ödemeleri 550 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. Dul aylığı almak için uygun olan adayların minimum koşulları sağlaması durumunda ilk ay ödemeler yapılmaktadır. Dul aylığı almak için ise;

 • Eşin vefatı sırasında resmi nikah ile evli olmak gerekmektedir.
 • Ölümün ardından ise eşin farklı bir kişi ile resmi nikahlı olmaması gerekmektedir.

Dul maaşından kadınlar da erkekler de faydalanabilmektedir. Dul aylıkları SGK tarafından hem erkeklere hem de kadınlara ödenen bir aylıktır. Dul aylığı almak isteyen erkek eşler için tek kriter, kadın eşlerin belirli prim gününü dolduracak kadar çalışmış olmasıdır.

2019 Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 dul aylığı başvurusu yapmak için kişinin yaşadığı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gitmesi gerekmektedir. Dul aylığı alabilmek için öncelikli olarak vefat etmiş olan eşin, gerekli prim ödemelerini yapmış olması gerekmektedir. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gidemeyen kişiler, e-devlet sistemi üzerin başvuru yapabilmektedir. Bunun için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ise arama bölümüne ‘’Dul aylığı başvurusu’’ yazarak entera tıklanmalıdır.
 • Daha sonra açılan sekme sayfasında vefat etmiş olan eşin TC kimlik numarasına ve istenen belgelere göre başvuru yapılabilir.

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?

SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

İlgili Makaleler

115 Yorum

 1. Merhaba annem ve ben dul yetim aylığı alıyoruz. Ben öğrenciyim. 500 düzeyinde alıyorum. Annem 1000 TL düzeyinde alıyorum. Maaş başlangıcı 2007. Bir arkadaşım annesinin 1750 Tl aldığını ve araştırınca en düşük maaşın 1700 bandında olduğunu gördüm. Bu normal midir? SGKya başvuru yapmalı mıyız. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Bağkur emeklisi, Rahmetli babam hastalanınca heyet raporu ile emekli oldu sonra vefat etti. Annem ve ben Toplam 1500 TL maas alıyoruz. Bağkur emeklisiyiz.

  2. Merhaba,

   En düşük maaş banda 1700 gibi bir durum sözkonusu değil. Primi hangi basamaktan ödedi ise ona göre maaş bağlanır. Babanız arkadaşınızın babasına göre daha düşük prim ödemiş olmalı.

 2. Merhaba 1995 doğumluyum annem doğumum da vefat etmiş bu yaşıma kadar hiç yetim maaşı almadım annemin sigorta başlangıcı yok bende bekarım herhangi bi işte çalışmıyorum gelirim yok bu maaşı alma durumum varmıdır

 3. Memur emeklisiyim ve dulum eşimden aylık almıyorum
  (sigortası yoktu). Bu durumda 2006 vefat eden sigorta emeklisi babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Memur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 4. 4 nisan 2019da babamin maasina bosvurdum tum sartlarim almaya uygun olmasina ragmen hala maasim baglanmadi annemde vefat etti 1 kiz kardesim 10yildir aliyor maas ben 1yil once boşandım nekadar duser bana ve bu gecen sureyi alacakmiyim

 5. Babamın vefatından ötürü bağ kur yetim aylığı alıyorum. Geçen sene üniversiteyi bitirdim mayıs ayında mezun oldum eylül ayınca açık öğretimden üniversiteye kaydoldum. Aralık 2018 de sigortalı bir işe girdim yetim aylığı yatmaya devam etti ama açıktanda üniversite okuyordum 24 yaşındayım herhangi bir sorun olurmu

 6. Merhaba.Ben Açıköğretim Fakültesinde 2 yıllık bir bölümden mezun oldum.Yine açıköğretim 2 yıllık sınasız bir başka bölüme kayıt yaptırdım.Babamdan yetim maaşı alıyordum.Bu maaşım sınavsız 2. üniversite olduğu için kesilir mi?

 7. Annem babamdan 1800 tl civarinda maas aliyor bn 51 yasindayim bosandim 3 yil oldu sigortali calismaktayim prim gunum cok az isten ciksam babamdan nekadar aylik baglanir.ssk yatmis olan primlerimi geri alabilirmiyim 1987 ssk baslangicim 2.500 prim var

 8. Babamdan dolayı yetim aylığı almakta iken 2019 Ağustos ayında üniversiteden mezun olduğum içim aylığım kesildi. Şu anda 24 yaşındayım. Eğer AÖF’ten sınavsız girilebilen bir bölüme kayıt yaptırırsam aylığım tekrar bağlanır mı? <–Bu konu hakkında çok çelişkili yazılar okudum farklı SGK forumlarında. Bir de aylık devir dilekçesi iptal edilebilir mi bunu öğrenmek istiyorum.(?)

  1. Merhaba,

   Öğrenciliğiniz devam ettiği sürece aöf veya örgün farketmez 25. yaşını dolduruncaya kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 9. Merhabalar, emekli sandığı emeklisi rahmetli annemden öksüz maaşı alıyoruz babam ve 2 kızkardes. kızkardeşim bu ay basında evlendi ve ceyız yardımına basvurmayı dusunuyor. bir yerde sadece emekli sandığına özel ailedeki diğer hak sahiplerinin çeyiz yardımı bitimini beklemeden maaslarında artış oldugunu okumuştum. Dogruluk payı nedir acaba? yoksa çeyiz yardımının bitmesini mı beklemem gerekir, öyleyse bu süre 12 mi yoksa 24 ay mıdır?

 10. Merhaba, 18 yaşındayım 3 ay önce yaşıma girdim artık maaşımı alamıyorum. Şuan üniversiteye tekrar hazırlanıyorum bir dershaneye gidiyorum. Tekrar maaşımı alabilir miyim?

 11. Merhaba annem babam ayrı vekaletm annemde fakat babam vefat etti vefat etmeden önce 8000 tl geriye dönük nafaka ödüyordu aylik 460 tl olarak bunun 3000 tl sini falan ödemisti maaşindan kesiliyordu vefatindan sonra peşinmi yatacaktır anneme

 12. Merhaba babam vefat etti malulen emekli falak 900 gun dolmustur die dusunuyorum tek cocugum annem babam ayriydi zaten üniversite okuyorum yuzde kacını alabilirim

 13. Merhaba ben babamdan maaş alıyordum yetim maaşı açık ögretim ögrencisiyim kayıt yenileme tarihinde kaydımı yenileyemedim askerdeydim 2.dönemden itibaren kesildi maaşım yeni yasaya göre lise vb 20 yaşına kadar maaş alabilmektedir diyor ama benim yaşım 21 ve ben okuluma devam ediyorum bu konuda ne yapabilirim beni bilgilendirirmisiniz acaba maaşa devam edebilirmiyim herhangi bir yerde sigortalıda çalışmıyorum

  1. Merhaba,

   açık lise öğrencisi iseniz 21 yaşına girdiğiniz için yetim maaşı alamazsınız.

 14. Babamdan dolayı emekli sandığından malül ve yetim aylığı almaktayım evliyim eşim veya çocuklarım sigortalı çalıştığı nda aylığim kesilirmi

 15. Almanyadan nermin babam 3.8.2917 de vefat etti ölüm ayligini üvey annem aliyor Bende Bu sene agzstosta basvuruda bulundum basvuruda bulunmadan önce arastirdim sgk nin müdürpüyle konustum alabilecegimi söyledi kendim almanyadan kusmen emekli 40 is kaybimvar. Var ve kismen sozial yardim aliyorum bugün gelen telefonda yardim aldigim icin ölüm ayligini haketmiyormusum ne derece dogru anlamadim gitti

 16. Merhaba benim babamın primli gün sayısı 755 çıkıyor. Ama yurtdışında çalıştı daha çok. Yurtdışında da eksik çıkabiliyormuş.Pasaport bilgileriyle uğraşsam çıkma ihtimali var mıdır?

  1. Merhaba,

   Pasaport bilgilerinin yanında çalıştığı süreleri de tespit ettirmelisiniz. Ancak çalıştığı süreleri borçlanabilirsiniz.

 17. biz 2 kız kardeşiz bizim annemiz 5 yıl önce vefat etti ben üniversiteyi kazandım bu yıl kardeşim orta son sınıfta. yetim aylığını ilk defa duydum ve araştırıyorum. annemin sgk yada bağkuru yoktu ev hanımı idi. bize maaş bağlanır mı yada başka başvurabileceğim bir yardım var mı. ilginize çok teşekkür ederim.

 18. Merhaba babam ve annem vefat etti babam malulen emekli ssk dan ben şuan boşanma aşamasındayım ve babannem babamın maaşından yararlanıyor 1600 tl alıyor acaba bende mi o kadar alacam yoksa paylaşacakmıyız parayı

  1. Merhaba,

   Babaanneniz tek başına maaşın % 50 sini alıyor. Siz de o civarda bir maaş alacaksınız. 1300-1400 tl gibi.

 19. Merhaba yetim maaşı alıyorudum 2018 de lise bitince maaşım kesildi üniversiteyi kazanamadım yaklaşık 1 ay kadar sigortalı işte çalıştım sonrasında tekrar ösym sınavına girip üniversiteyi kazandım 19 Ağustos 2019 günü Ankaraya öğrenci belgem ile dilekçemi yazıp yolladım ne zaman sonuç alırım sonuç ne yönde olur ?

  1. Merhaba,

   Başvurunuz dönemsel yoğunluk ile birlikte 45 60 günü bulabilir.

 20. merhaba babam 2007 yılında vefat etti biz 2 kız kardeş ve anneme maaş bağlandı daha sonra ben işe girdiğim için kesildi kız kardeşimde 2 yıl önce evlendi çeyiz yardımı olarak 2 yıllık toplam ücret aldı bende şu an nişanlıyım ve işsizim yeniden maaş için başvuru yapıcam ne kadar aylık alabirim.

 21. Merhaba ben babamdan yetimi aylığı aliyordum ve temmuz ayında durdurma karari aldilar 1 Ağustos ta öğrenci belgemi Ankara sgk ya gonderdim ogremciligim aktif olduğu için ne zaman geri alabilirim maaşımı

  1. Merhaba,

   Eylül ayının sonuna doğru işlemleriniz sonuçlanır. Önceki aylarla birlikte hesabınıza yatar.

 22. Liseye kadar yetim parası alıyordum üniversiteyi kazanamadı yetim aylığı kesildi biraz sıkıntıdan dolayı 2 sene sonra sınava girdim ve özel üniversiteyi kazandım babamın parası yine gelecekmi ve bir soruda yetim aylığı almadığı. Dönemlerin parası birikmiş olan bana geliyormu 2 sene var saygılar sevgiler;

  1. Merhaba,

   Öğrenci olmadığınız sürelerin maaşı ödenmez. Üniversite dönemince 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 23. Ben emekli sandığından emekliyim ve bekarım. Babam 2012 de vefat ettiğinde yabancı eşine hem emekli maaşı (emekli sandığı) hem gazi maaşı bağlandı. Yeni yasaya göre bu maaşlarından bana da maaş bağlanma durumu olabilir mi? Olabilirse ne yapmam gerekir? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 24. 96 doğumluyum 2018 de üniversiteye başladım. Yetim aylığı için 2019 temmuz ayında başvurdum. Ağustos maaşım yattı ama geriye dönük toplu para yatmadı. 2018 den beri bu maaşı hakediyorum. Itiraz dilekçesi yazdım 2 gün sonra aradılar toplu para alamazsınız dediler. Anneniz %75 alıyormuş dediler. Şuan ben ekstradan para alamazmışım annemin %75 lik maaşı ikimize bölünecek dedi adam. Bu oranlar doğru mu gerçekten. Bide ben geriye dönük toplu para alamayacakmiyim

 25. Annem dul maası alıyor bana %25 ı baglandı gecen ay bunu İzmir de itiraz edince hangi kanuna gore %30 istiyorsun dediler kanun hukmunu ogrenebılırmıyım dulum calısmıyorum babam 2008 den sonra vefat ettı

 26. Mrb babam 2004 te vefat etti. Yetim aylığından 2004 ve 2018 de işsiz olduğum için faydalandım. Arkadaşım sadece 2 kez işsiz kalma durumunda faydalanabileceğimi 3. Kez başvurduğum için yetim aylığı bağlanmayacağını söyledi. Haziran sonu yetim aylığı için başvurdum hala cvp gelmedi. Acaba arkadaşımın dediği doğru mu?
  170 i aradım. Evime kağıt gelecekmiş dendi. Lütfen bilgilendirme yapın.

 27. annem dul maası alıyor ben ogrencılıgım yenı baslıcak bende alırsam maas oranları nasıl olur degısmez mi yoksa ?

  1. Merhaba,

   Anneniz tek başına % 75 maaş alıyor. Size bağlandıktan sonra siz % 30 anneniz % 60 olarak maaş alacak.

 28. Merhaba
  Babam vefat etti annem ve kardeşim maaş alıyorlardı annem çalıştığı için yüzde 50 oranında kardesimde lisede okuduğu için yüzde 25 oranında rakamsal karşılık olarak da annem 1023 kardesimde 500 lira gibi rakamlar alıyordu. Normal şartlarda babamın maaşı 2000 olarak bulabiliriz. Ancak ben ıssız kaldığım için yetim maaşına başvuru yaptım ve bana verilmesi gereken kalan yüzde 25 yerine annemden ve kardeşimden maaşları kesilip bana verildi.yani 3 muzun aldığı rakam toplamı su an 1500 yine. Kanunları detaylı detaylı okudum burda maaş in kalan kısmı yatması gerekiyordu. Bununla ilgili yanlış bir hesaplama varmı bunu öğrenmek istiyorum. İkincisi evlendiğim zaman annem ve kardeşimin maaşı eski haline dönecek ancak ben çeyiz parası aldığımda yine aldıkları paradan mi kesinti yapılacak ve 2 yıl boyunca kesilen kısmı alamayacaklar. Konuyla ilgili yardımlarını bekliyorum.tesekkur ediyorim şimdiden.

 29. Merhaba babam 1992’de öldü. Ben 9 yaşımdan 20 yaşıma kadar yetim aylığı aldım. Sonrasında sigortalı işte çalıştığım için aylığımı kestirdik. Açık üniversiteden 2. üniversiteyi okuyorum tekrar yetim aylığı için başvurabilir miyim?

 30. Merhabalar, babam vefat ettiğinde ssk’dan emekliydi, annem, ben ve kız kardeşim yetim aylığı alıyorduk, ben ssk’lı işe girdim aynı zamanda da okuyorum. Maaşım kesildi annem ve kardeşime kesilen aylık pay edilir mi? edilmesi için ne yapmam gerekir?

 31. merhaba ben dul aylıgı nalmaktayım kızım ögrenci yetim aylıgı alıyordu universiteye gidiyor yazın işe girdi bu ay maaşını kestiler 170 aradık sgk ya gidip ögrenci belgesi ve dilekce istiyorlar faksla göndersek olurmu acaba telefofona bakan yok bende işe girsem kesilirmi acaba

 32. iyi günler ben 56 yasinda türkiyede ikamet met eden bir bayanim babam 4 sene önce befat etti ssk dan emekli annede yasamiyor ben dul kiziyim size sorum yetim mayisi alamak icin mal varligini sorusturuyorlarmi ve ne evraklari vermek gerekiyor cevabiniz icin simdiden tsk saygilar

 33. Ben emekli sandığından yetim aylığı almaktayım biz annem ve üç kızkardeşim alıyorduk yetim aylığını fakat kız kardeşim bu sene haziran ayın on beşinde nikahlandı kardeşimin maası kesilmiştir bu kesilen maas bizede pay edilirmi çünkü bu ayki maasa yansımamış bunun için ne yapmam gerekiyor tesekkürler

  1. Merhaba,

   Gelecek aydan itibaren otomatikman maaşlarınıza eklenecektir. İşin hızlanması için Ankara emeklilik Daire başkanlığına iadeli taahhütlü posta ile kardeşinizin evlilik cüzden fotokopisini veya vukuaatlı nüfus suretini ekleyerek gönderin daha hızlı yanıt alabilirsiniz.

 34. Merhabalar babam öldugunde başka bir kadin ile evliydi iki de cocugu vardi sskdan emekliydi maasi eşi ve ben dahil olmak uzere 3 kisi arasinda paylasildi su an ise eş hala aliyor kız olan evlendi artik alamayacak erkek olan lise mezunu ve 20 yasinda alamayacak ben calisiyorum fakat isten cikip tekrar başvuru yapacagim bana kac oraninda maas pay edilir

 35. Merhabalar, annem babamdan boşanacak ve kendisi 41 yaşında, hiçbir mal varlığı yok ve yetim kendisi. Bu durumda kendisine maaş bağlanabilecek mi?

 36. Babam SSK emeklisi ve annem emekli sandığı emeklisi ..her ikisi de vefat etti…ben her ikisinin de ilk eşlerinden olan çocuğuyum…yetim ayligim oranı nasıl olur

  1. Merhaba,

   Eğer tek siz maaş alacaksanız Her ikisinden de %50 oranda maaş alabileceksiniz.

 37. Yetim maaşı alıyorum ve üniversite öğrencisiyim 2019 da artış olmuş mudur ve farklı ilden maaşımı alabilir miyim yada kendi hesabıma maaşı yatırtabilir miyim sın olarak mevcut maaşı nereden öğrenebilirim

 38. Merhaba. Oğlum 13 yaşında babası vefat etti ve yetim aylığı olarak 647 tl alıyor. Babası vefat ettiğinde başka bir kadın ile evliydi. O da dul parası alıyor. Şimdi diğer eş işe girmiş ve maaş kesilmiş. Bu durumda oğluma ödenen maaş tutarında bir artış olabilir mi?

  1. Merhaba,

   Çalışan eşlerin maaşı kesilmez ancak düşer. Bu durumdan dolayı da çocuğun maaşında bir artış olmaz.

 39. Merhabalar. Ben malulen emekliyim. Günüm 2500. 2009 yılında vefat edn erkek kardeşimin emekliliğine 2 yıl kalmıştı. Kendisi bekar olduğu için öedne. Primler öylece kaldı. Ben kardeşimin günlerini kenfi günlerim ile birleştirp normal emekli olabilirmiyim.

  1. Merhaba,
   Annem ve babam mayıs ayında boşandılar. Ve anneme vefat eden bağkurdan emekli dedemin maaşının %25 i bağlandı Anneannem hayatta değil ve annemin bir kızkardeşi var o da evli. Yani dedemin maaşından hak talep edebilecek başka kimse yok. Bu durumda anneme bağlanan maaşın oranı doğru mudur?

 40. yüzde 95 raporu olan özürlü kardeşim vr babadan kalan üç aylık yetim maaşı alıyor babadan kalan maaşı kesintilimi yoksa tamamınımı alır

 41. Benim babam 2005 yılında Vefat etti 2004 yılana ait 2 aylık sigortası var 18 ay askerlik yaptı 1974 doğumlu annem sadece 2 ayda 1 verilen dul maaşını alıyor toplu prim ödehip maaş alma ihtimali yokmu ? Lütfen yardımcı olur musunuz ? ?

  1. Merhaba,

   Annenize maaş bağlanabilmesi için babanızın en az 900 gün primi olması gerekiyor. Askerliği borçlansa da yine bu prim gününe yetişemiyor.

 42. Mrb ben babamdan yetim maaşı aliyodum sigortalı işe başladığımda anneme devrettim şimdi issizim yeniden başvuru yapsam annemden kesilirmi acaba

 43. Anne- baba boşanmış. Baba başka bir evlilik yapmış. Anne dul iken vefat etti.
  Bir kız bir erkek çocukları var. İkisi de okumuyor. İkisi de reşit.
  Erkek çocuk evli çalışıyor, engeli vs. yok.
  Kız çocuk boşandı. Hiç bir yerden geliri yok. Bu kız çocuğu annesinin SGK emekli maaşından yetim aylığı alabilir mi?
  Başka hak sahibi yok. Aylık bağlanırsa maaşın % kaçı üzerinden hesaplanır.

 44. Merhaba.kocamın babası Almanya dan emekli.benim iki tane küçük çocuğum var.Alman mevzuatında dededen toruna yetim maaşı bağlanır 18 yaşına kadar,diyor.ne kadar doğru.teşekkürler

 45. Merhaba.babam 1999 yılında vefat etti.ben öğretmenim.evli değilim.emekli olduktan sonra ssk emeklisi olan babamdan yetim aylığı alabilirmiyim.emekli sandığına bağlıyım.teşekkür ederim

 46. Babam 20.10.2016 da vefat etti ben evlendim anne baba ayrıydı bnm maasimda ewlendigimden dolayı kesildi kardeşime devir edebiliomuyum?

  1. Merhaba,

   Kardeşiniz kız ise zaten yetim maaşı alabilir. Erkek ise 18 yaşından büyük ve öğrenim görmüyorsa yetim maaşı alamaz.

 47. anem ve babam vefat ettiler biz 3 ü evli 7 si bekar ne çok zor şartlarda geçiniyoruz kardeşlerim ikisi okuyor madiyadan yana okutamadım ben evliyım kardeşlerim ve kendi kıramı ve okuyan kardeşlerime bakamıyorum nasıl yardımcı olun lutfen yetim maaşı nasıl alabılırım yardımcı olun ANEM VE BABAMIN VE BİZİM SOSYAL GUVENCEMİZ YOK ben askerde ağır bır ameliyat geçirdim kendim bile ağrıdan bazen çalışamaz oluyorum ..

 48. MERHABA,

  Babamdan yetim maaşı alıyorum. Aynı zamanda abimde alıyordu. 1993 doğumlu ama üniversiteyi bitirdi ve bu sene öğretmenlik yapmaya başladı. Kendisiyle görüşmüyoruz. Hala maaş almaya devam edebilir mi ? Almıyorsa eğer dilekçede bulunmalı mıyım ?

  1. Ben babamdan maas almak istiyorum hisse 2/10 yaziyor e devlette be ne kadar maas alirim

  2. Merhaba,

   Verasette yazan orana göre değil. dul ve Yetim maaşı alma hakkı olan kişilere göre hesaplama yapılır. Alma hakkı olan kişileri yazarsanız bir oran verebiliriz.

 49. Annem babasından dolayı yetim maaşı alacak.Babası emekli sandığından emekli olmuş ve sadece anneme bağlıycaklar,maaşın yüzde kaçı bağlanır.Teşekkürler.

 50. ssk dan süper emekli olan babam 1996 yılında vefat etti . ben evli ve çalısıyor olduğum ıcın yetim aylığı ile ilgili bi girişimim olmadı .. birkaç ay önce eşimden ayrıldım ve çalışmıyorum. 1 subat itibariyle yetim aylığı için sgk ya muracaatta bulundum . fakat herhangi bir gelişme olmadı henüz . şu an vefat eden babamdan dolayı maaş alan hiçbir aile ferdi yok .. bana ne zaman ve ne kadar maaş bağlanır acaba ? teşekkürler ..

  1. En kısa zamanda geri dönüş yapılır eğer başvuru yaptıysanız. Takip için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

 51. Eşim engelli raporluydu engelli maaşı vardı çalışan deyildi ssk sı yoktu fefaat eddi iki çocuğumuz var onlara maaş alabilir miyim ben ssklıyım kendim karaciğer hastasıyım raporlu ilaç kullanıyorum bir yol gösterirseniz sevinirim saygılarımla

 52. İyi akşamlar eşimden ayrıldım ve babamın emekli sandığı maaşına başvuracağım Yüzde kaçını alıyorum tek çocuğum? abim var ama o maaş almıyor sadece ben alacağım

  1. Detaylı diğer bilgilerinizi bilmediğimizden Lütfen kurumunuzla iletişim kurunuz.

 53. Annem babamdan kalan Bağ-kur dul maaşı alıyordu. Annemde vefat etti. 3 kız kardeşiz. Diğerleri evli ben boşanmışım. Başvurursam annemin aldığı maaşın ne kadarını alırım?

 54. Annem ve uvey anneannem rahmetli dedemin maaşını ortak alıyorlardı anneannem 20 gun 8nce vefat etti dilekce yazip gonderdik annemin maasi suan 663 tl yeni yuzdelerle kac tl olacaktir? Ortalama bilgi verebilirseniz cok sevinirim kolay gelsin

 55. beş kardeşiz babamın dul ve yetim aylığını ben alıyorum ben alıyorum şimdi kız kardeşimde eşinden boşandı bu paranın kaç ta kaçını alır annemizde ölüdür.beş kardeşte bekarız.

 56. biz iki kız kardeş 1600 tl gibi bir rkam alıyorduk.ablam rahmetli oldu.ana ve babamızda yoktu zaten.ben tek kaldım. maaşım ne kadar olur acaba.

 57. Yaş sınırı 25 yetim aylığında ise ben şubat 92 doğumluyum sene sonuna kadar mı yoksa şubat ayında bitio mu

  1. Ölüm tarihinde (18) yaşını, ortaöğrenim yapmakta ise (20) ve yükseköğrenim yapmakta ise (25) yaşını doldurmamış erkek çocuklara aylık bağlanır.
   ANCAK Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

 58. Merhaba benim babamın sigortası yoktu vefat etti .annemde baskasıyla evlendi gitti ben teyzem lerin evindeyim hiçbir şekilde para alamıyormuyum devletten babamın sigortası olmadığı icin

  1. Ölüm sigortasından sağlanan yardımlar; ölüm aylığı bağlanması, ölüm toptan ödemesi yapılması, evlenme ve cenaze ödeneği ödenmesidir. Ancak Sigorta yetersizliği özel durumunuzdan dolayı Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

 59. Kız kardeşim eşinden ayrıldı ,çalışmıyor babambağkur emeklisiydi annem babam hayatta değil kız kardeşim babamdan maaş ne kadar alır

  1. Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ödenir maddesinden dolayı alırsınız.
   Aylık miktarını YETİM AYLIĞI NE KADAR? sayfasından inceleyiniz. Gerekli başvuru ve bilgi işlemleri için ayrıca Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

 60. benim abim ve yengem 2005 yılında vefet ettiler ve geriye bir kız çocukları kaldı ama abimin 512 gün sigortası çıktı ve bu şartlarda aylığa bağlanamıyor ne yapmamız gerekiyor bilgi veriniz

  1. Bağlı bulunduğu sigorta kurumuyla görüşerek eksik günleri askerlik veya yurt dışı borçlanması ile yetim aylığından faydalanabilirsiniz. Lütfen SGK’ya başvurunuz

 61. eşim 26 12 1915 vefat etti eşi olarak aldıgım maaş 570 artı iki yetimim var sadece oglum yetim aylıgı 275tl alıyor yetim olan kızımın maaşı yok napmalıyım lütfen bana bir yol gösterin bana göre bir sorunmu var toplam 1 eş 2 çocuk toplam ne kadar maaş almalıyım

 62. 19 yaşındaki oğlum babasından 1/4 yetim maaşı alıyor açıköğretim ünv. Okuyor sigortalı işe girecek maaşı kesilirmi kesilirse onun hakkı bana yada diğer çocuğuma geçermi.

 63. Merhaba.SSK emeklisi olan babam 28 Nisan 2016 tarihinde vefat etti.Ben 04.Ağustos 2016 tarihinde SSK’lı olarak çalıştığım işten istifa ettim.Babamın ikinci eşi (üvey anne) ve ben dul yetim maaşını hangi oranda paylaşa biliyoruz?Maaş babamın vefat ettiği tarihte 2300 TL idi.Paylaşım bu rakam üzerinden mi oluyor.Yoksa devlet bir miktarına kesinti yapıyor da kalan rakam üzerinden mi paylaşım oluyor?

 64. Babami 6 yıl önce kaybettim annemi de 3 ay önce ben evliyim ayrılmak üzereyim şimdi ben yetim aylığı almak istiyorum ayrıldıktan sonra nekadar bağlanır annem 1290 aliyodu tekbasina şimdi ben nekadar alabilirim yukarıda 2 sene 800 sonra 1600 demişsiniz bu benim içinde geçerli midir şimdiden tesekkurler

 65. merhaba,babamdan tek çocuk olarak üvey annem(75) ile beraber dul ve yetim aylığı almaktayım .Üvey annemin vefat etmesi durumunda
  bana bağlanan maaş otomatik olarak artacak mıdır? yoksa dilekçe ile talepte bulunmak zorunda mıyım?

 66. Merhaba Ben 14.08.1993 doğumluyum 23 yaşındayım babam ben 3 yaşındayken vefat etmiş 20 yaşıma kadar maaş aldım şimdi ön lisans 2 yıllık üniversiteye başlıyacağım tek yetim maaşını alacak olan benim annem evli olduğu için tek ben alacam sgk başvurdum öğrenci belgemi gönderdim kesin çıkar dediler kyk yurt falanda kesin çıkar dediler’de merak ettiğim aylık ne kadar para yatırırlar bilen varsa cevap pls

 67. Biz iki kız kardeşiz babamızın vefatından sonra annemizle birlikte yetim aylığı alıyorduk annemde vafat etti ikimiz toplamda 1600 tl ye yakın bir aylık alıyoruz şimdi ben yakında evleniyorum bu durumda kız kardeşimin aylığı ne kadar olur

  1. Kardeşiniz siz evlendikten sonra 2 sene boyunca 800 tl gibi bir maaş alır. Daha sonra 1600 tl alacaktır.

 68. VEFAT EDEN BABAMDAN AYLIK BAĞLANAN ANNEM VE İKİ KARDEŞİM %75,%25,%25 ORANINDA AYLIK ALMAKTALAR KARDEŞLERİMDEN BİRİ BU YIL ÜNİVERSİTEYİ BİTİRECEK YENİ DURUMDA ANNEM VE DİĞER KARDEŞİM %60,%30 ORANINDA MI MAAŞ ALACAKLAR, ESKİ DURUMA GÖRE BAĞLANAN AYLIK TUTARINDA SADECE %10 LUK BİR AZALMA MI OLACAK?BABAM ÖZEL SEKTÖRDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORDU. CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YUSUF BEY. ESKİ DURUMDA 75,25,25 OLARAK ORANLARI YANLIŞ YAZMIŞIM ŞİMDİ FARKETTİM 50,25,25 OLMASI GEREKİYOR.

 69. erkek kardeşim 9 ocak 2016 da 18 yaşına girecek açık lisede okuyor maaşının kesilmemesi için yapması gereken bir işlem varmıdır. Varsa ne yapması gerekiyor?

  1. 18 yaşını tamamlayana kadar maaş alabilir. Öğrencilik durumu devam ederse 25 yaşına kadar da maaş alabilir.

 70. aldığım dul maşında bir hata var kendim 550 alıyorum kızımın biri 550 alıyor birisi 250 alıyor neden ben eksik alıyorum bir haksızlık var

  1. Maaş oranları size %50 diğer çocuklarınıza %25 oranında olmalıdır. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  2. Babamı iş kazasında kaybettim Daha sonra anneme ve bana dul ve yetim maaşı bağlandı daha sonra sigortadan kaza maasi bağlandı o zamanlar lise okuyordum Daha sonra benim okulumun bittiği için maaşım kesildi daha sonra benden kesilen maaşımı anneme baglattim şuan iki yerden maaş alıyor annem 790 dul maaşı 1695tl de sigortadan alıyor ben şuan unuvertte okuyorum tekrar dilekçe versem kendi üzerime baglatsam alacağımız maaş artar mı yoksa annemden bir miktar kesilip bana mı bağlanır bilgi verirmisiniz rica etsem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı