SGK

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

Sosyal güvence sahibi ölen bir kişinin geride kalan yetim çocuklarına ve dul eşine, SGK tarafından maaş bağlanmaktadır. Asgari ücretin artırılması ile birlikte dul ve yetim maaşı ne kadar arttı sorusu gündemde dolaşırken, soruya doğru bir cevap verilebilmesi için maaş hesaplamasının özüne inilmesi gerekmektedir. Yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabı için hesaplama kriterlerine hep birlikte göz atalım.


Yetim Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde hükümetin hazırladığı bütçe çalışmalarına ve enflasyonda yaşanan artışlara göre belirli periyotlarda verilen maaşlara zam yapılmaktadır. Yapılan zamlar maaşlarla sınırlı kalmamakta, yapılan sosyal yardımlar da değişiklik yaşanmaktadır. Yapılan zamlardan sonra SGK tarafından ödenen dul ve yetim aylığı ne kadar 2018 yılı zamları ile birlikte sorusunun cevabı, maaştan hak kazanan milyonlarca vatandaşımız tarafından merak edilmektedir. Merak edilen sorunun cevabı için yetim maaşı hesaplama kriterlerine hep birlikte göz atalım. Yetim aylığının tutarı, ölen kişinin ölüm tarihine göre belirlenir.

 • 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölüm gerçekleşmişse BAĞ-KUR, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı Kanunu hükümlerince yetim aylığı tutarı belirlenmektedir.
 • 1 Ekim 2008 tarihinden sonra gerçekleşen ölümler sonucu bağlanan yetim maaşı tutarı 5510 sayılı Kanun’a göre belirlenmektedir.

Yetim aylık yüzdelerinin paylaştırılması işlemi Kanun’a göre maaşın;

 • Bir dul eş ve bir çocuk bulunması halinde, yetim çocuğa yüzde 30’u,
 • Bir dul eş ve iki çocuğun bulunması halinde, çocuklara yüzde 25’er,
 • Bir dul eş ve 3 ve 3’ten fazla çocuk bulunması halinde, çocuklara yüzde 50’si paylaştırılarak,
 • Tek yetim çocuğun bulunması halinde maaşın yüzde 50’si,
 • İki yetim çocuk bulunması halinde her çocuğa yüzde 40,
 • Üç ve daha fazla yetim çocuğun bulunması halinde yüzde 100

Paylaştırılarak verilmektedir.

Torba Yasa İle Yetim Aylığı Yasasında Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

7103 sayılı Vergi Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile birlikte TBMM’ye gönderilen torba yasa içerisinde yetim aylığı yeni yasa maddeleri de bulunmaktaydı. Değişen yetim yasası ile birlikte;

 • Aylık alacak çocuğun sigortasızlık şartı kaldırılarak yerine okumayan çocuklarda 18, lise ve dengi okullarda okuyanlara 20 ve yükseköğrenim kurumlarında öğrenim görenler için 25 yaşlarını doldurmadan 4-a kapsamında çalışmaları halinde yetim aylığının kesilmemesi maddesi getirildi.
 • 25 yaşını doldurmuş ve çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiş erkek çocukların yetim aylığından faydalanmaya devam edilmesi kararlaştırıldı.
 • Kız çocuklarında aranan yaş şartı kaldırılarak yerine evli olmamaları şartı ve sigortalı bir işte çalışmamaları şartı eklendi.
 • Yetim aylığının devam edilmesi şartlarını taşıdığı halde geçmişte aldıkları yetim aylıkları kesilen vatandaşlar, SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak geriye dönük haklarını alabilmektedir.

Yetim Maaşı Bağlanması Ne Kadar Sürmektedir?

Ölen ebeveyni nedeniyle yetim aylığı hak kazanan çocukların SGK’ya yetim maaşı başvurusu yapması gerekmekte olup, başvuru yapılmadığı taktirde yetim maaşı bağlanmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra yetim maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusuna cevap arayan pek çok kişi için iki temel belirleyici ayrıntı bulunmaktadır:

 • Hak sahipliği olunması için vefat eden ebeveynin ölüm tarihi,
 • Hak sahibi olma niteliğine en başından sahip olmayıp, sonradan hak sahibi olanların hak sahibi oldukları tarih

Belirleyici olmaktadır. Yukarıdaki tarihleri takip eden ay başından itibaren yetim maaşı bağlanmaya başlanmakta olup, hak sahipliğini ortadan kaldıracak durumlar meydana gelene kadar maaş yatırılmaya devam eder. Ödeme gününün Cumartesi gününe denk gelmesi halinde Cuma gününe, Pazar gününe denk gelmesi halinde Pazartesi gününe kaydırır.

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?

Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Cigdem
  Babam 1998 de vefat etti. Bagkurluydu. Annem babamdan maas aliyordu. Ben maasi eksilmesilmesin diye babamdan yetim maasi almadim. Emekli sandigindan emekliyim. Dulum, bir cocugum var. Universitede okuyor. Zor durumdayim. 2008 den once babam vefat ettigi icin. Yetim maasi alabilirmiyim.

 2. Almanyada iszislik parasi 2 aliyorum,jobcenter.Anne ve babanin tek kiz cocugu olarak ssk emekli olan Anne ve babamin yetim maasini alabilirmiyim?Babam 1979 rahmetli oldu Annem 2008 Tesekkürler. 7

 3. Merhaba,

  Adım Hayrettin Buğra Cingöz. 1996 doğumluyum. 2016 yılında Annem ve Babam vefat etti. Yetim ağlığı almaktayım. Ankara’da ODTÜ’de okuyorum ve halen aktif öğrenciyim.

  Fakat bugün aylığımın kesildiğini öğrendim. Sizce neden kesilmiş olabilir. Tekrar yetim maaşını nasıl devreye sokabilirim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba benim kizimin babasi 04 03 2019 da is kazasinda öldü geriye 1 tane cocuk benim kizim var birde 2018 de baska biriyle evlendi bu yuzden sgk tarafindan kizima ve diger kadina maas bagladi kizim rahmetlinin tek cocugu baska cocugu yok kizim 2012 dogumlu kizim la uvey annesinin maasda haklari nedir yani yuzde kac kizima diger kadina ne kadar alir beni aydinlatirsaniz sevinirim Kadinin diger evliliginden olan bir cocugu varmis simdiden vereceginiz bilgi icin tesekkurler

 4. Kendim ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisiydi sgk ya gittiğimde yüksek olan bağlanır dediler.Bu durumda nasıl bi yol izlemeliyim

 5. Merhaba biz üç kardeşiz,babam vefat etti yetim maaşı alıyoruz ama sadece küçük kardeşim alıyor.Küçük kardeşim lise 3’e geçti,ben üniversite okuyorum ve diğer kardeşim lise mezunu bu sene üniversite sınavına hazırlanıyor.Ben ve lise mezunu kardeşim neden maaştan faydalanamıyoruz?

  1. Merhaba,

   Tüm kız çocukları evlenene ve çalışmaya başlayana kadar yetim maaşı alabilir. İkametgahınızın bağlı bulunduğu kurum emeklilik servisine müracaat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu