emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeni Mezun Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Şartları Neler

Yeni Mezun Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Şartları Neler

Lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayıp yeni mezun olan öğrenciler sağlık sigortasından belirli bir süre daha yaralanabilmektedir. Yeni mezun olan kadınların sağlık sigortasndan faydalanma süresi daha geniş şartlar altında ve daha kolay bir biçimde belirlenmektedir. Yeni mezun olan erkek öğrenciler için ise sağlık sigortasından yararlanma koşulları biraz daha katı bir haldedir. Erkekler için belirli bir yaşa kadar anne ve babadan kalma sağlık sigortasını kullanma hakkı olduğundan dolayı, mezuniyetlerinin ardından sigortalı bir işte çalışmaya başlamaları gerekmektedir.

Yeni mezun öğrencilerin tamamladıkları okul seviyesi de bu noktada önemli bir yer tutmaktadır ve bahsi geçen bu kişilerin kaç yaşına kadar daha sağlık sigortasından faydalanabileceğini belirlemektedir. Lise eğitimini tamamlayan kişiler; önlisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimine devam eden kişilere nazaran daha az bir süre sigorta hakkından faydalanmaktadır.

Yeni Mezun Öğrenciler Kaç Yaşına Kadar GSS Haklarından Faydalanabilir?

Okuldan yeni mezun olan bir üniversite öğrencisinin Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanma yaşındaki belirleyici unsurlar yaşı, cinsiyetine ve medeni durumudur. Sadece lise eğitimi alan ve liseden sonra eğitim hayatına son veren erkek çocuklar yalnızca 20 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmektedir. Erkek çocuklar için belirlenmiş olan Genel Sağlık Sigortası kullanım hakları okul eğitiminin tamamlanmasının ardından geçen 2 yıl süre boyunca kullanılabilmektedir. Lise ve lise dengi eğitim kurumlarından mezun olan erkek çocuklar ise en fazla 20 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilir.

Ön lisans ve lisans mezunu olan erkek çocukları Genel Sağlık Sigortası’ndan 25 yaşına kadar faydalanabilmektedir. Yüksek lisans ve doktora eğitimi alan erkeklerin 25 yaşlarından büyük olmaları durumunda ise bu erkekler Genel Sağlık Sigortası kullanım haklarından yararlanamamaktadır. Bahsi geçen bu kişiler eğitim hayatlarını tamamlamalarının ardından SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ya da Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlamalıdır.

18 Yaşını Tamamlayan Çocukların Sağlık Hizmetinden Nasıl Faydalanır?

18 yaşını dolduran kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için belirli koşulları sağlamaları gerekmektedir. 18 yaşını tamamlayan kız çocuklarına ve erkek çocuklarına tanınan haklar birbirinden farklıdır. 18 yaşından büyük olan kız ve erkek çocuklarının aileden gelen sağlık sigortasına geçmesi ya da Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmesi için belirlenen koşullar ise aşağıdaki gibidir:

 • 2008 Ekim tarihinden önce SSK kapsamında işe başlayan ve 120 gün prim ödemesi yapan kadınlar ve 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur kapsamında 180 gün kadar prim ödemesi yapan kadınlar evlenip resmi nikah kıyana kadar annelerinin ve babalarının sağlık sigortalarından faydalanabilirler.
 • Daha yüksek prim ödemesi yapıldığı takdirde kızların mezun olduktan en fazla 2 yıl sigortalı olma hakkı kalacaktır. 2 yılın tamamlanmasının ardından ise anneden ve babadan gelen sigorta hakları meşruluğunu yitirdiği için bahsi geçen kadınların çalışmaları gerekmektedir.
 • Erkek çocuklarının 18 yaşından itibaren eğitimlerine devam etmemesi durumunda 20 yaşına kadar dahi sağlık sigortasından faydalanma olanakları yoktur. Lise eğitimi almayan erkek bireyler 18 yaşından sonra sağlık sigortalarını başlatmak zorundadır.
 • Annesi ya da babası 4C kapsamında (Emekli sandığı) sigortalı olan erkek çocuklar, eğitim hayatına devam etmemeleri durumunda da 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkına sahiptir.
 • Kadınlar ve erkekelr için belirtilen sigortalılık şartlarının hiçbirinin bulunmaması ve kişilerin işe başlamaması durumunda sağlık sigortası primleri Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmaktadır.
 • Kişilerin mezun olmalarının ardından annesinin ve babasının sigortası olmamasından dolayı sigorta haklarından faydalanamaması durumunda hane halkında kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması şartıyla Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanma olanakları bulunmaktadır.
 • %40 ve üzerinde oranda engelli raporu bulunan ve 18 yaşını tamamlayan kişiler için cinsiyet farkının önemi olmaksızın annesinden ve babasından kalan sağlık sigortasından faydalanma hakları bulunmaktaktadır. Bahsi geçen %40 ve üzeri oranda engeli bulunan vatandaşların annelerinin ve babalarının sigortalı olmamaları durumunda ise Genel Sağlık Sigortası devreye girmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Ailesinin Sosyal Güvencesi Olmayan Yeni Mezun Öğrenciler Ne Yapmalı?

Annesinin, babasının, büyükannesinin ve büyük babasının sağlık sigortası bulunmayan yeni mezun öğrencilerin yapması gereken e-Devlet sistemi üzerinden Genel Sağlık Sigortası sorgusunda bulunmaktadır. e-Devlet üzerinden yapılan Genel Sağlık Sigortası sorgulaması akabinde kişiler başvurularının olup olmadığını anlaşılacaktır.

Genel sağlık Sigortası prim borcu sorgulama ekranında kişinin herhangi bir borcu olup olmadığına dair detaylı bir bilgilendirme sağlanmaktadır. Sorgulama ekranında herhangi bir borcun olmadığı gözüküyorsa ve kişilerin anneleri ile babalarının sigortası yoksa kişiler Genel Sağlık Sigortası için kaymakamlıklara başvurmalıdır. Kaymakamlıkta Genel Sağlık Sigortası talebi oluşturulduktan sonra muhtaçlık durumuna göre Genel Sağlık Sigortası primlerinin kimin tarafından ödeneceği belirlenecektir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet sisteminden Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemi yapmak için kişilerin edevlet şifresine ihtiyacı vardır. Ardından Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemi yapmak için kişilerin izlemesi gereken yol aşağıdaki gibidir:

 • Kişi T.C. kimlik numarası ve şifresi ile birlikte e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 • “Kurumlar” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına yönelmelidir.
 • “Sigortalılık Uygulamaları” başlığının altında bulunan “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” hizmetine girilmelidir.
 • Açılan sayfada kişinin Genel Sağlık Sigortası’na dair bilgileri ve borç dökümü sorgulama işleminin detayları görüntülenebilir.
GSS Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Nasıl e-Devlet Şifresi Edinebilirim?

e-Devlet şifrenizi temin etmek için PTT şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. PTT veznelerinde 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi oluşturabilirsiniz. Şifrenizi daha önce oluşturmuş olmanıza rağmen e-Devlet şifrenizi unutmuş olmanız durumunda şifrenizi yenilemek için iki yol bulunmaktadır. İlki e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Fakat bu yolla şifrenizi yenilemek için cep telefonu numaranızın e-Devlet sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.

Eğer cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı ise e-Devlet kapısının giriş menüsünde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğini tıkladıktan sonra gerekli bilgilerinizi girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifreniz e-Devlet sisteminde kayıtlı değilse yapmanız gereken PTT şubelerine müracaat etmektir. PTT veznelerinde 4 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Üniversite Öğrencileri Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

18 yaşını dolduran bütün T.C. vatandaşları Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışma hakkına sahiptir. Kişiler 16 yaşını aşmalarının ardından kişilerin sigortalı olarak çalışma hakkı otomatik olarak oluşmakta ve bu yaştan sonra çalışılan her dönem için prim ödemesi yapılmaktadır. Lise öğrencileri dahi sigortalı olarak çalışabilme haklarına sahiptir. Dolayısıyla üniversite öğrencilerinin de sigortalı olarak çalışmasında herhangi bir problem söz konusu değildir.

Üniversite eğitimi alan kişilerin örgün eğitim ya da uzaktan eğitim alması gibi durumlara göre kişinin sigorta türünde değişiklikler gözlenebilmektedir. Tam gün çalışan öğrencilerin aldığı sigorta primi, yarım gün çalışan öğrencilere göre daha fazladır. İstedikleri işte çalışma hakkı bulunan öğrencilerin üniversite ya da lise eğitimini tamamlamalarının arından ailelerinden kalan sigortayı kullanmaları söz konusu değildir. Ailelerinden dolayı 2 yıl sigortalı olmak için 120 günden fazla bir prim ödemesinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Yeni mezun olan öğrencilerin işine son verilmesi ve kişinin muhtaçlık seviyesine gelmesi durumunda ise bu kişiler ücretsiz bir biçimde Genel Sağlık Sigortası hizmetinden faydalanabileceklerdir.

Açık Öğretim Mezunu Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Şartları Neler ?

Açık öğrerim yada dengi okulda okuyan öğrencilerin sağlıktan yararlanma şartları şöyle ;

Kurumdan ölüm parası / aylığı (yetim maaşı) alan erkek çocuklardan lise veya dengi öğrenim gören, 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görenler 20 yaşını, yükseköğrenim görenler ise 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı almaya devam edeceklerinden, aylıkları devam ettiği sürece sağlık yardımı almaya hak sahibidirler. Kız çocukları ise evli olmadıkları sürece kaç yaşında olursa olsun yetim aylığı almaya devam ettikleri sürece sağlık yardımı alabilirler.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Şartları ve Nasıl Alabilirler
Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?
Öğrencilere Burs Desteği Nelerdir, Nasıl Alınır?
Yorumlar

 1. salih dedi ki:

  Merhaba 2020 temmuz ayında mezun oldum 1998 doğumluyum. Ekim ayında hastaneye gittiğim de sigortamın olmadığını söylediler. 25 yaşıma kadar yararlanmam gerekmiyor muydu? Babam vefat etti emekli.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet mezuniyetten sonra 2 yıl geçmemek kaydı ile 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu SGM ye gidip durumu kontrol ettirebilirsiniz.

 2. Mette dedi ki:

  Ben 02.10.1998 doğumluyum. 2020 yılının bir ayında 4 yıl olarak üniversiteden mezun oldum. Babamın sigortasını kullanabiliyor muyum işe girene kadar ya da bahsettiğiniz gibi iki yıl daha kullanabilecek miyim? Bu arada dogum günüm bugun he he .

  Dediğim gibi danişma hanim tşk yardimlariniz icin 😉

 3. irem dedi ki:

  Merhaba, ben 02.07.1995 doğumluyum ve üniversiteden 30.06.2020 yılında mezun oldum. Ben ailemin sigortasından yararlanabiliyor muyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 25 yaşını doldurmuş gözüküyorsunuz. bu nedenle yararlanma hakkınız bulunmuyor. Kadınlar ise evlenene kadar yararlanabilmektedir.

 4. haydari dedi ki:

  merhaba, 20 yaşındayım ve bu sene liseden mezun oldum. annemin sigortası var ve önceden kullanabiliyordum, peki hala yararlanabilir miyim?

 5. mert dedi ki:

  merhaba babam emekli sandığına bağlı. 22 yaşındayım ve yeni 4 senelik okulum bitti. araştırdığıma göre babam emekli sandığına bağlı olduğu için 25 yaşına kadar okusamda okumasamda yararlanabiliyorum sigortadan doğru mudur?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşına kadar değil mezun olduktan sonra 2 sene daha yani 24 yaşına kadar faydalanabilirsiniz.

 6. Faruk yılmaz dedi ki:

  iyi günler 1998 haziran doğumluyum. 2018 yılında önlisans mezunu oldum.
  bu durumda ben 25 yaşına kadar mı gss’den faydalanıyorum yoksa 2 yıl boyunca mı? yani bu yıl hakkım bitecek mi?
  sigortala bir işe girdiğim taktirde çıktığımda bundan faydalanmaya devam edebilcek miyim?
  yanıtınızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   25 yaşına en az 2 yıl süre olanlar 2 yıl, daha az süre kalanlar 25 yaşına kadar faydalanır. Yani siz mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha yararlanacaksınız. 25 yaşına kadar değil.

 7. Fatih dedi ki:

  05.02.1996 doğumluyum, üniversiteden bu yıl haziran ayında mezun oldum. Hastaneye gittiğimde sigortamın olmadığı söylenildi ve muayene olamadan geri gelmek zorunda kaldım. Halbuki 2 ay öncesinde hastaneye gittiğimde hiç bir sorun olmamıştı.

 8. Muhammed dedi ki:

  Merhaba
  2001 doğumluyum haziran 2019 lise mezunuzum hastaneye gittiğimde sağlık sigortam gözükmüyordu babamın sigortasından yararlanabilir miyim ve nereye müracaat etmem gerekiyor ?

 9. uğur sarı dedi ki:

  Merhabalar.18 yaşını dolduran,yüzde 89 sürekli engelli raporu olan down sendromlu oğlum artık eğitim hayatını bitirdi.Benim sosyal güvencem sgk.oğlum benim üzerimden sağlık hizmetinden yararlanabilirmi?ne yapmalıyım?

 10. Ata dedi ki:

  1999 doğumluyum 2019 iki yıllık üniversiteyi bıtırdım babamın sağlık sigortasından ne zamana kadar faydalanırım ne yapmam gerekiyor babam emeklidir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2021 yılı mezun olduğunuz tarihe kadar sağlıktan faydalanabilirsiniz.

 11. Umut k. dedi ki:

  09.10.2001 dogumluyum lise 2019 mezun oldum ne zamana kadar saglik sigortam var? yardimci olursaniz sevinirim

 12. Zeliha dedi ki:

  Merhaba, 25.03.1992 doğumlu oğlum 02.07.2019 da üniversiteden mezun oldu. Mezuniyet sonrası iki sene sağlık güvencesi hakkından faydalanabiliyor mu? Ne yapmak gerekiyor? Teşekkür ederim.

 13. Emirhan dedi ki:

  Babam 2009 Yılında vefat etti memur emeklisi tek erkek çocuğuyum. Doğum tarihim 06.05.2001 liseden 14.06.2019 tarihinde mezun oldum genel sağlık sigortasından ne zamana kadar yararlanabilirim.

 14. Birkan dedi ki:

  Merhabalar, 21.06.2019 tarihli mezunum.15.04.1994 doğumluyum 25 yaşını geçmemek şartıyla 2 yıl boyunca babamın sigortası üzerinden sigortamı devam ettirebiliyor muyum?

 15. Talha dedi ki:

  Merhabalar. 23.06.2019 tarihinde üniversiteden mezun oldum. 17.02.1995 doğumluyum.

  5 temmuzda doktor muayenesinden sonra reçetedeki ilaçları para vererek almak durumunda kaldım.

  e-devlette mezun olduğum tarihten sonraki günler için gss borcum gözükmekte. üniversite mezuniyetinden 2 sene sonrasına veya 25 yaşımı doldurana kadar gss borçlarım devlet tarafından ödenmeyecek miydi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşını doldurana yani 2020 2. ayına kadar sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edersiniz. Önce ALo 170 e kayıt açtırın. Sonrasında SGK il müdürlüğü veya kaymakamlıkta bulunan Sosyal hizmetler müdürlüğü brimine dilekçe ile bildirimde bulunabilirsiniz.

 16. Samet dedi ki:

  Merhaba ben 26.08.1997 doğumluyum 16.07.2018 tarihinde ön lisans bölümünden mezun oldum hastanelerde veya eczanelerde sigortamın yatmamış olduğu söyleniyor ve ayriyetten ücrete tabii tutuluyorum ne yapmam gerekiyor? yardımcı olur musunuz

 17. Meral dedi ki:

  Oğlum 13.08.2001 doğumlu.Haziran 2019 da liseden mezun oldu.Üniversite sinavina girdi ancak istedigi bir bolum gelmezsse üniversiteye kayit yaptirmayacak ve bir daha deneyecek.Şu an babasinin sağlik guvencesinden yararlaniyor.Alo 170 numarali telefonun canli destegine sotdum mezun olduktan sonra sadece 4 ay daha yararlanabilir dediler.Ancak burada 20 yasina kadar yararlanabilir diyorsunuz doğrumu acaba.Oglumda babasinin saglik guvencesinden 20 yasina kadar yararlanabiliyor mu?Yeşekkurler.

 18. Ertuğrul dedi ki:

  Merhabalar 31.05.2019 tarihinde üniversiteden mezun oldum. 26.09.1996 doğumluyum. Sigorta durumum nedir? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25. yaşını dolduruncaya kadar sağlık haklarından yararlanabilirsiniz. 26/09/2021 tarihine kadar yararlanabilirsiniz.

 19. Tarık dedi ki:

  İyi günler bilgilendirici yazınız için teşekkürler. 02.01.1995 tarihinde doğdum ve 03.06.2019 tarihinde üniversiteden mezun oldum. Benim sorum 25 yaş şartıyla ilgili olacak. Mezuniyet tarihimden itibaren 2 yıllık süreyle anne-babanın sigortasından faydalanma hakkım varken 25 yaş şartıyla bu sürem 1 yıla mı düşüyor? Yoksa 25 yaşına kadar mezun olmam sayesinde mi 2 yıl hakkı elde ediyorum? 24 yaşındayım. Aydınlatırsanız sevinirim.

 20. Bahadır dedi ki:

  Ameliyat olmayı düşünüyorum sigortam var mı?
  21.07.2000 doğumluyum 08.06.17 tarihin de liseden mezun oldum ne yapmalıyım?
  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   21/07/2020 tarifine göre sağlıktan yararlanabilirsiniz. E devlet şifresi ise Müstahaklık sorgulaması yapın. https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama

 21. Murat dedi ki:

  01.01.2000 doğumluyum ve 14.04.2017 tarihinde lise mezunu oldum. Şuan sağlık sigortam varmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   01/01/2020 tarihine kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 22. Can dedi ki:

  Iyi gunler ben Mart 1994 dogumluyum universiteden yeni mezun oldum işsizim.devletin saglik kurunlarindan yararlanabiliyor muyum? Yararlanabilmek icim herrhangi bir prim yatirmam gerekiyor mu

 23. Arda dedi ki:

  Merhabalar. Kolay gelsin ben 2018 yilinda liseden mezun oldum. 26/09/2000 dogumluyum. Babam sigortadan emekli.Suan universiteye hazirlik surecindeyim. Devlet saglik kuruluslarina gittigimde herhangi bir ucret odeyecekmiyim ? İlginiz icin tesekkurler…

 24. Emir Doruk dedi ki:

  Ben 2001 subat ayi dogumluyum lise son sinifta okuyorum su anda babamin sgk guvencesi ile saglik ve yesil pasaporttannfaydalaniyorum yazin sigortalı olarak ise baslarsam su anda sahipbildugum haklardan ne zamana kadar yararlanmaya devam edebilirim tesekkur ederim

 25. İlknur dedi ki:

  Oğlum 2000temmuz doğumlu bende ve esimde sigorta yok şuan üniversiteye basladi ne zamana kadar bakilir teşekkürler kolay gelsin

 26. gazi konak dedi ki:

  eşimin 4a sigortası benim 4b sigortam var ama oğlum 20-03-2000 doğumlu lise mezun üniversiteye hazırlanıyor.önce e devletten baktım oğlum eşimin üzerine 4/a sigortalı tmm olmuş dedik kısa bir süre sonra e devletten bakınca oğlum gss li ve ayda 75 tl ödemesi var ve hatta geriye dönük borç çıkarmışlar .sonra sgk il müdürlüğüne başvurduk borç silinip benim üzerime 4/b li oldu.aradan 2 gün geçti bir tekrar kontrol edeyim dedim e devlette silinen borç geri gelmiş ve 4b sigortası gss olmuş 170 aradım böyle olmaması lazım dedi buradan tüm anne babalara sesleniyorum arada kontrol edin çocukların borcu varmı. şimdi ben sgk ya gidicem ama memura ne demem lazım

 27. Tayfun dedi ki:

  Merhaba, 05.04.1996 doğumluyum 2018 de üniversiteden mezun oldum ancak üni bitince yaz tatilinde sigortalı bir işte 1.5 ay çalıştım şuan ise çalışmıyorum benim GSS den yararlanma durumum nedir? Teşekkürler.

 28. Hüseyin dedi ki:

  Şuan öğrenci yim 19 yaşında yım sgk dan nasıl yararlanabilrm

 29. Nur durmus dedi ki:

  Merhaba 13 ocak 2001 dogumluyum daha liseden mezun olmadim ve suan universiteye hazirlaniyorum sagliktan ucretsiz yararlanabilir miyim

 30. semir bahçeci dedi ki:

  gelir testını kimler yaptırıyor? yenı mezun olan öğrencı çalışmıyor unv sınavına hazırlanıyor. sağlık sıgortasından yararlanır mı?

 31. mehtap paşa dedi ki:

  merhaba benm kardesim 22 kasım 2000 tarihinde doğdu. 2018 haziran ayında liseden mezun oldu. smdi ise üniversite sınavına hazırlanıyor. babamın sağlık sigortasından yararlanamıyor mu? yararlanamıyorsa nasıl bireysel sağlık sigortası başvurusu yapılabılır.?

 32. Büşra doğan dedi ki:

  Merhaba,
  01.1995 doğumluyum. Haziran 2018de mezun oldum. Ve Ekim 2018 de 1 ay çalıştım sigorta girişim oldu ve işten ayrıldım.
  Şu an Babamın/annemin sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

  1. Sami ÇAMUR dedi ki:

   İyi günler benim 24.06.2001 doğumlu ikizlerin var bir kız bir erkek 15.06.2019 tarihinde liseden mezun oldular üniversiteye kayıt yaptırana kadar geçen sürede çocuklarımın sağlık sigortası için nasıl bir yol izlenen gerekiyor.teşekkürler

 33. Onur ünsal dedi ki:

  09’07’1998 dogumluyum universteyi 2018 haziranda bitirdim genel saglik sigorta pirimi odeyecekmiyim hastaneye gidebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşına kadar devlet himayesinde GSS niz var. Sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. GSS primi ödemenize gerek yok.

 34. MUHAMMED ASKERİ BOZAN dedi ki:

  21.10.1998 DOĞUMLUYUM 2018 DE LİSEDEN MEZUN OLDUM SAĞLIK SİROTASINDAN FAYDALINIYORMUYUM VE NE YAPMAM GEREKİYOR CEZA GELMESİN DİYE NE YAPMAM GEREKİYOR

 35. Talha Akdin dedi ki:

  Iyi gunler ben 05/12/1999 dogumluyum lise mezunumuyum bende universte sinavina hazirlaniyorum hastayim saglik ocagina veya hastaneye gitsem ucret odermiyim ?

 36. Yusuf dedi ki:

  Merhaba ben 20/10/1999 doğumluyum 09/06/2017 lise mezunuyum üniversiteye hazırlanıyorum hastaneye gitmem gerek ücretsiz yararlanabilir miyim yoksa ücret ödemek zorunda mıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20/10/2019 a kadar ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 37. Serkan dedi ki:

  24 Şubat 1999 doğumluyum lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum sigortam devam ediyor mu ? Etmiyorsa ne yapmam gerekiyor ?

 38. Yankı dedi ki:

  Merhaba 2000 martın 6 sı doğumluyum 2018 de liseden mezun oldum yararlanabiliyor muyum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   Evet 20 yaşını dolduruncaya kadar sağlıktan yararlanmaya devam edeceksiniz.

 39. Kürşat dedi ki:

  26.10.1994 doğumluyum üniversiteden 1.07.2016 tarihinde mezun oldum. 25 yaşına kadar babamın üzerine sigortamın devam ettiğini düşünüyordum. E devlet üzerinde de borcum gözükmüyor. Mezun olduktan sonra 2 yıl demişsin o halde temmuz ayında sigorta kapsamında borçlanmam gerekmiyor muydu ? Ayrıca iki yıldır yüksek lisanstayım bunun sigorta anlamında bir farkliliğa neden olması gibi bir durum var mıdır ?

 40. canan gümüştekin dedi ki:

  04.06.1995 doğumlu kızım Temmuz 2018’de üniversiteden mezun oldu.5 Eylül 2018 de SGK ‘lı olarak girdiği işten 25 Kasım 2018 tarihinde ayrıldı.Üniversiteden mezun olanlara tanınan 2 yıl ücretsiz genel sağlık sigortasından faydalanma hakkı yine devam etmekte midir?

 41. Erdem dedi ki:

  18.03.2000 doğumluyum. 08.06.2018 lise mezunuyum. Şu an üniversiteye hazırlanıyorum. 15 20 gün sigortalı işte çalıştım. Benim gss durumum ne. Cevap bekliyorum

 42. Fırat olgun dedi ki:

  İyi günler, üniversiteden mezun olduktan sonra yaklaşık 8 ay sigortalı çalışıp işten ayrıldım. Yaşım 25 i geçmedi henüz. Ailemin sağlık sigortasından yararlanabilir miyim tekrardan? Yoksa işe girip çıktığım için bu hakkım bitti mi?

 43. Hasan Can dedi ki:

  Merhaba, ben 10 Temmuz 1999 doğumlu lise mezunuyum, sigortam var mı şuan?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2019 yılı Temmuz ayına kadar sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 44. M.m dedi ki:

  Iyi günler 2017 yılında liseden mezun oldum. Şuan üniversiteye hazırlanıyorum. Ailemin sigortası yok. Öğrencilikle ilgili haktan yararlanabiliyor muyum ?

 45. Saadet dedi ki:

  Iyi günler benim oğlum açık liseye devam ediyor yaşı 20 olduğu için benim üzerimden sigortasi kesildi babasi vefat etti aciktan okudugu icin calismiyor bunun hastaneye gitmesi lazım rahatsız ne yapmam lazım yardım edin tskler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlıklara giderek Genel Sağlık Sigortası yapılacak. Aylık 54 tl civarı bir ödeme ile sağlıktan yararlanabilir. Öğrencilikle ilgili sağlıktan yararlanma hakkı kalmamış.

  2. Elif dedi ki:

   Merhaba 18.12.1995 doğumluyum üniversiteden 21.06.2018 tarihinde mezun oldum, geçenlerde hastaneye migren şikayeti için iğne yaptırmaya gittim ve sigortamın olmadığını ücretli olacağını söyledi. Babam 07.01.2018 tarihinde vefat etti ve onun sigortasından yararlanıyordum, bilgilendirme yapabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?

 46. Ebru dedi ki:

  merhaba, 01.2000 doğumlu oğlum Haziran 2018 itibariyle liseden mezun oldu.ve Ekim de üniversiteye başladı.benim ya da babasının herhangi bir güvencemiz olmadığından 18 ine kadar devlet güvencesinden faydalandı.hiçbir gelir testi başvurusu ya da yeni öğrenci belgesi bildiriminde bulunmadım.Şuanda prim borcu mu birikmekte; yoksa öğrenci olduğu için devlet güvencesinden faydalanma hakkı var mı 25 ine kadar?

 47. Burhan DEMİRBAĞ dedi ki:

  20.01.2000 doğumlu oğlum 20.09.2018 de liseden mezun oldu. Şu anda üniversiteye hazırlanıyor. Gelir testini ne zaman yaptırmalıyız.

 48. M. Kamil Gök dedi ki:

  1999 doğumluyum, yetim im ve aylığım kesildi kanser hastasıyım yeni mezun oldum ůniversiteye hazırlanıyorum sağlık yonunden kaç yaşına kadar yararlanabiliyor.
  (Annem emekli sandığı, Babam sigortalı ve oldü)

 49. oğuz dedi ki:

  9,6.2000 doğumlu oğlum 2018 haziran ayında liseyi bitirdi. Aile yardımı, asgari geçim indirimi ve sağlıktan yararlanma durumu nasıl olacak. Gelir testi yaptırılması gerekir mi?

 50. yunus emre gültekin dedi ki:

  iyi günler ben 1997 şubat doğumluyum. 2017 de liseden mezun oldum.
  herhalde sağlıktan şuan yararlanma imkanım yok. Gelir testide yaptırmadım. Her ay belli bir ceza mı gelir? Yoksa yüklü bir ceza mı gelir

  1. gulsen dedi ki:

   Oglum 2001 dogumlu suan liseyi bitiriyor sagliktan ne zamana kadar yararlanabiliyor.suan yeni universite sinavina giricek.Nasil bir yol izleriz,ne yapmamiz gerekiyor.