emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeni Emekli Olanlar İkramiye ve Promosyon Alabilir mi?

Yeni Emekli Olanlar İkramiye ve Promosyon Alabilir mi?

Emekli olmak her çalışanın isteği olsa da yeni emekli olanlar için ikramiye ve promosyon alıp almayacakları merak ediliyor. Emekli olanlara promosyon ve ikramiye belirli şartlar altında sağlanıyor. Bu şartları yerine getirenler için ikramiye ve promosyon almak mümkün hale geliyor.

Yeni Emekli Olanlar İçin İkramiye ve Promosyon

Emekliler için ödenmekte olan dini bayram ikramiyeleri ve promosyon ücretleri yeni emekli olanlar için belirli şartların sağlanması halinde veriliyor. Bu durumda ilk öncelik ise emeklilik tarihinde görülüyor. Emeklilerin almış oldukları ek ödemelerin yeni emekliler için de alınması için emeklilik tarihine göre hesaplama yapılıyor.

Promosyon olarak adlandırılan ücret, emeklilere her üç yılda maaş aldıkları bankaların açıkladıkları tutarlar üzerinden veriliyor. Buna göre ilk kez 2017’de başlayan bu uygulama, o tarihten itibaren aynı bankada yani banka değişikliğine gitmeden emekli maaşı alanlar için geçerlilik taşıyor. Başka bir deyişle aynı bankadan 3 yıl boyunca emeklilik maaşı alan kimseler herhangi bir talepte bulunmadan sürelerini tamamlamaları halinde promosyon almaya hak kazanıyorlar. 2020 yılı için promosyon tutarları maaşları bin 500 lira olanlar için 500 TL, bin 500 – 2 bin 500 TL arasında olanlara 625 TL ve 2 bin 500 TL üzerinde olanlar için 750 TL olarak belirlendi. Bankalara göre bu tutarlar değişiklik gösterebiliyor ve tutar 2 bin liraya kadar alınan maaş üzerinden artabiliyor. Böylesi bir durum için emekliler adına avantaj oluşmaktadır. Ancak promosyon almak için bankadan 3 yıl emekli maaşı alma şartı olduğu için yeni emekli olanların 3 yıllık süreyi tamamlamaları halinde promosyon hakları doğuyor. Farklı bir şekilde ifade edilecek olursa, yeni emekli olanlara promosyon ödemesi yapılmıyor, ancak emekli olur olmaz herhangi bir banka ile anlaşarak o bankadan emekli aylığını 3 yıl boyunca alması halinde, sürenin tamamlanması durumunda hesaplanan tutarlar üzerinden promosyon ödemesi alabiliyorlar.

Bayram Öncesi Tarihi Önemli

Bayram ikramiyeleri için de yeni emeklilerin durumu merak ediliyor. Her dini bayram öncesinde emeklilere herhangi bir şart sağlamadan ikramiye ödemeleri yapılıyor. Fakat yeni emekli olmuş olanlar için temel bir şart bulunuyor. Buna göre emekli maaşları bayram öncesinde bağlanan kimseler bayram ikramiyesi almaya hak kazanıyorlar. Şayet bayram öncesinde emekli maaşının bağlanması halinde bayram ikramiyesi alınabiliyor. Eğer bayramdan sonra emekli maaşı bağlanmışsa bu durumda ilgili bayramda değil, sonraki bayram da ikramiye ödemeleri yapılıyor.

Bayram ikramiyeleri emeklilere 1000 TL olarak ödeniyor. Bu tutar kimi emekliler tarafından uygulanmaya başlandığı tarihten beri artış göstermediği için artış talebine maruz kalıyor. Buna göre emeklilerin bayram ikramiyelerine gelecek bayramlarda artış yapılması da ön görülüyor.

Emekli Maaşı İkramiyeye Etki Ediyor mu?

Emekli maaşının yüksek alınması sigortalı döneminde yatırılan primler ile ilgidir. Buna göre yüksek prim ödemesi sağlayan kimseler, özellikle SSK kapsamında emekli oluyorlarsa, bu durumda emeklilik döneminde aldıkları maaşlar da artış göstermektedir. Bu noktada özellikle maaşlarını yüksek alıp sigortalılık primlerini asgari ücret üzerinden gösterenler emeklilik için büyük bir kayıp yaşayabiliyorlar. Böylesi durumlarda eğer yüksek maaş alınıyorsa, sigorta primlerinin de alınan tutar üzerinden hesaplanarak ödenmesi talep edilmeli ya da çalışan tarafından aradaki farklar sosyal güvenlik kurumuna ödenmelidir.

Emekli maaşının yüksek olması ise bayram ikramiyelerini etkilemiyor. Buna göre en düşük emekli maaşı alan ile yüksek emekli maaşı alanlar arasında bir fark bulunmuyor. Ancak promosyon ödemelerinde emeklilik maaşı etki ediyor. Böylece emeklilik maaşı arttıkça promosyon ödemesi de artış gösteriyor.

Emeklilere İkinci Tazminat Nedir, Şartları Belli Oldu mu ?

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.