Genel

2020 Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybetme ve Yenileme Ücreti Ne Kadar

Eski kimlik kartlarının yenilenmesi süreci devam ediyor. Kimlikler artık yeni doğanlara çipli olarak verilirken, aynı zamanda tüm yurttaşların da kimliklerini yenileyerek belirli bir tarihe kadar çipli kimlik kartlarına geçiş yapması isteniyor. Yenileme işlemleri için ise son tarih 2023 olarak belirlendi. Bunun yanında yeni çipli kimlik kartı kaybetme durumunda belirli tutarda harç ödemek gerekiyor.


Yeni Çipli Kart Nasıl Çıkarılır?

Yeni çipli kart çıkarmak ya da yenileme yapmak için randevu almak gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğu azaltmak için randevusuz işlem yapılmamaktadır. Bu yüzden internet sitesinden ya da çağrı merkezinden randevu alınarak yeni çipli kimlik kartı başvurusu yapılabilmektedir. Bu bakımdan randevu almak için ALO 199 numaralı hat ya da nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden randevu almak gerekmektedir. Randevu tarihinin oluşturulmasından sonra ise kimlik başvurusu için belirlenecek olan tarih ve saat bildirilecektir. Bu tarih ve saatte ise nüfus müdürlüğünde olunması gerekmektedir. Gidilemeyecek durumlarda randevu sistemin rahat işlemesi için iptal edilmelidir. Aynı zamanda iptal edilmeden randevunun kaçırılması halinde 1 ay boyunca yeni randevu almak da mümkün değildir.

Yeni Çipli Kart Çıkartma Ücretleri

2020 yeni çipli kart çıkartma ücretleri belirli durumlar için farklı fiyatlar üzerinden belirlenmektedir. Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Doğumdan 1 ay içinde yani 30 gün geçmeden nüfus müdürlüğüne başvuru yapılması halinde ücretsiz bir şekilde kart alınabilmektedir. Fakat doğumdan 1 ay sonra başvuru yapılması durumunda ise kimlik kartı çıkartmak için ücret ödenmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebekler için fotoğraf gerekmediği için sadece doğum belgesi ile anne ya da babasının nüfus müdürlüğüne başvuru yapması yeterli olacaktır. 1 ay sonunda yapılan başvurular için ise 25 TL işlem ücreti alınmaktadır.

Evlilik ya da boşanma için yeni çipli kimlik kartı yenileme, çıkarma işlemleri için de nüfus müdürlüklerine evlilik cüzdanı, biyometrik fotoğraf, değerli harç kağıt bedeli dekontu ile başvuru yapılması gerekmektedir. Harç kağıt bedeli nüfus müdürlüğüne gitmeden ödenmesi gerekmektedir, nüfus müdürlükleri ödeme kabul etmemektedir. Bu kapsamda talep edilecek tutar ise 25 TL’dir.

Çalıntı ya da kartın kaybolması halinde çıkarılacak yeni çipli kimlik kartları için önceden olduğu gibi gazete ya da emniyete ilan – haber verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kayıp ya da çalıntı için yeni çıkarılmak istenen çipli kimlik kartı için nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak gerekmektedir. Öncelikle randevu alınmalı, vergi dairesinin internet sitesi üzerinden değerli harç kağıt bedeli ücreti ödenmelidir. Daha sonra ise dekont, resmi geçerliliği olan belge ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile nüfus müdürlüğüne gidilerek yeni çipli kimlik kartı işlemleri yapılmalıdır. Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartı değişim ücretleri farklılık göstermektedir. Yeni çıkarılacak olan kart için 25 TL, kaybolması halinde ise ödenecek tutar 50 TL’dir.

Kimlik Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ

Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybetme Harcı

Yeni çipli kimlik kartı kaybetme halinde tekrar kimlik kartı çıkarmak için istenen ücret farklılık göstermektedir. Eski nüfus cüzdanı kaybolduğunda ödenecek tutar 25 TL’dir ancak eski nüfus cüzdanı yenileme işlemleri artık yapılmamaktadır. Bu yüzden nüfus kartının kaybolması halinde ödenmesi gereken harç tutarı 50 TL olmaktadır. Şayet eski nüfuz cüzdanı kaybedilmişse ve yeni çipli kart çıkarılacaksa bu durumda da 25 TL harç ödemesi yapılmaktadır. Ancak yeni kimlik kartı kaybedilmişse bu durumda 50 TL ödemek gerekmektedir. Ödemeler kaybolma işlemlerinde yine vergi dairelerine yapılmalıdır.

Çipli T.C Kimlik Kartıyla PTT ATM’lerinden Para Çekimi Nasıl Yapılır

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır, Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet Harcı Ne Kadar, Hangi Bankalara Yatırılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu