SGK

Yaşlılık Maaşı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Genellikle ülkemizde bakıma muhtaç insanlara ya da maddi durumu ve gelir düzeyi iyi olmayan insanlara sunulan birçok maaş türü bulunmaktadır. Genel olarak bu maaşlar arasında yaşlı vatandaşlara da sunulan destek maaşları vardır. Bu maaşların kriterleri nelerdir, nasıldır ve kimler alabilir gibi sorular hakkında çoğu insan bilgi sahibi olmamaktadır. Yaşlılık maaşı için genel bilgiler bu yazıda bulunmaktadır.


Yaşlılık Maaşı Nedir?

Devlet tarafından ülke genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara verilen maaş türüdür. Ülkemizde yaşayan bütün 65 yaş ve üstü bireyler bu maaştan yararlanma hakkına sahiptir. Yaşları itibariyle maddi ve manevi her konuda desteğe ihtiyacı olan 65 yaş ve üstü vatandaşlara maddi yardım amacıyla ve yaşın getirdiği sağlık sorunları neticesinde gerekli olabilecek yardımlar amacıyla bu maaş sunulmaktadır. Genel olarak yaş kriteri dışında herhangi bir şartı ve zorunluluğu yoktur.

Yaşlılık Maaşı için Başvurabilecek Vatandaşlar

 • 65 yaş ve üzeri TC vatandaşları
 • 65 yaş ve üzeri muhtaç durumda olan insanlar
 • Yaş itibariyle ve sosyal konumu itibariyle geçimini sürdüremeyen 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yaşlılık maaşı 2017 yılı kapsamında olan maaştır. 

   

   

  Yaşlılık Maaşı için Başvuru

 • Öncelik olarak başvuracak vatandaşların 65 yaş sınırına erişmesi gerekir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah ilmühaberi

Bu gerekli koşullar ve belgeler ile bağlı olunan il sosyal ve dayanışma müdürlüklerine başvuru sağlanarak maaş talebinde bulunmaktadır.

Dönüşler ve işlemler yaşlılık maaşı kapsamında daha kolay ve çabuk yapılmaktadır. Bu sebeple yaşlılık maaşı diğer maaş türlerine göre daha avantajlı yapıya sahiptir.

Yaşlılık aylığı ne kadar 2017

Yapılan yeni düzenlemeler ve tasarılar ile yaşlılık maaşları hakkında 2017 yılı itibariyle değişikliklere gidilmiştir. Bu bağlamda daha önce yaşlılık maaşına başvuran vatandaşlar ailesi ile değerlendirmeye alınmaktaydı. Yeni düzenlemeler ile birlikte artık yaşlı vatandaşlar çocukları ile değil sadece kendisi ve varsa eğer eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmaktadır.

Yapılan hesaplamalara göre yaşlılık maaşları 1 aylık ödeme tutarı 2017 yılı itibariyle 235,21TL olarak saptanmıştır.

Genel olarak ödemeler 3 ayda bir olarak yapılmaktadır. Toplamda bir sene içerisinde dört defa yaşlılık maaşı ödemesi yapılır.

Üç aylık maaş: 705,62TL olarak hesaplanmıştır.

01.01.2017 – 31.12.2017 tarihlerinde geçerli olmak üzere muhtaçlık sınırı kapsamında yaşlılık maaşının ödeme tutarı 423,58TL olarak hesaplanmıştır. Bu maaşın başvurusu için muhtaçlık belgesi ile ilgili SGK kurumlarına başvuruda bulunulması istenmektedir.

Yaşlılık maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Bağlantı Yaşlılık maaşlarını sorgulama işlemlerini Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait internet adresinden yapmak mümkündür. Bu adrese girerek TC kimlik numarası yazılıp sorgulama butonu seçilir. Bu işlemden sonra kolayca yaşlılık maaşı sorgulaması yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 11-04-1950 doğumluyum 65 yaşını doldurmuş bulunuyorum eşim memur emeklisi ama bankadan kredi çekti aylık kalan paramız yeterli deyil benim eşimden sadece sgk dan muayene ilaç vs.den yararlanıyorum kendimin başka hiç bir gelirim yok hiç bir sosyal güvencem yok 65 lik yaşından aylık alabilirmiyim yardımcı olursanız memnun olurum hayırlı işler.FATMA ÖZKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu