• Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır 2018


  Altmış beş ve üstü yaşlarda bulunup da herhangi bir sosyal güvenceden yararlanmayan her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına devlet tarafından yaşlı aylığı ödenir. Söz konusu ödemeye ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kanunlaştırılan düzenlemeye göre hiçbir geliri bulunmayan ya da kanunda belirtilen sınırın altında gelir elde edenlere maaş bağlanmaktadır. Emekli olmak için ödeme yapılmış prim günü yeterli olmayanlar da bu kategoriye dahil edilmiştir. Halk arasında 65 yaş maaşı vb adlarla anılan ödemeler her üç ayda bir kişilerin adına açılmış hesaba yatırılır. Peki  yaşlı aylığı 2018 yılında ne kadar ödenmekte şimdi ona bakalım.


  Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır 2018

  Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılan ödemeler ilk 6 aylık dönem için aylık 261,55 TL olarak; ikinci 6 aylık dönem için yani Temmuz ayından itibaren ise  295,60 TL olarak gerçekleşecektir. Sözü edilen ikinci yarı yıl miktarlarına Temmuz ayı enflasyon farkının pozitif olması halinde enflasyon farkı eklenecektir.  Yukarıda bahsedildiği üzere ödemeler her üç ayda bir yapıldığından dolayı hak sahiplerinin eline Ocak – Haziran döneminde yaşlı aylığı olarak 784,64 lira, Temmuz – Aralık arasında ise 812,10 lira nakit olarak geçecektir. 2019 yılının artışları da yaşlı aylığı 2018 ile birlikte açıklanmıştır. Buna göre Ocak – Haziran 2019 süresince 844,59 TL, Temmuz – Aralık 2019 süresince 886,62 lira tutarında 3 aylık ödemesi yapılacaktır.

  Yaşlılık Aylığı 2018 Hak Sahipleri Hangi Avantajlara Sahip

  Her senenin mart, haziran eylül ve aralık aylarının belirlenen günlerinde ödenen 65 yaş ve üzeri yaşlı aylığı alma hakkını elde edenler sağlık muayenelerinde ve ilaç alımında emekliler gibi yayar elde etmektedirler. Hak sahibi olabilmek için yararlanmak isteyenin adres kaydının ya da diğer bir ifade ile ikametgahının bulunduğu ilçe kaymakamlığındaki kısa adı SYDV olan Sosyal Yardimlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmek gereklidir. Aile Bakanlığının internet adresinden de ulaşılabilen müracaat formu ilçelerdeki vakıf bünyesinde de bulundurulur. Formun doldurulması ve lüzumlu eklerin eklenmesi ile müracaat işlemi tamamlanır. Yapılan inceleme ve değerlendirme sonrası gerekli şartları taşıdığı belirlenenlere maaş bağlama işlemi gerçekleştirilir. Hak sahibi kişilere iletişim ve irtibat bilgileri üzerinden sonuç bildirilir.

  Yaşlılık Aylığı 2018 Alabilmenin Şartları Nelerdir

  Aşağıda yer alan birbirinden farklı üç şartı birlikte taşıyanlar hak sahibi olabilmektedir.

  • 65 yaşını doldurup 66’dan gün almış olmak
  • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
  • Gelir düzeyinin yasal düzenleme ile belirlenen sınırların altında yer alması

  Bir kimse mevzuatta belirtilen sınırın üzerinde gelir düzeyine sahip ise, dul ve yetim aylığı alıyor ise nafaka alıyorsa ya da çalışma hayatına devam ediyorsa yaşlı aylığı 2018 için hak sahibi olması mümkün değildir. Yapılan değerlendirme sonrası ödeme yapılmaya başlanan kimsenin gelir durumunda artış yönünde değişiklik olması halinde derhal gerekli birimlere bilgi vermesi gerekir. Aksi takdirde hakkında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Önceki yıllarda hane halkının her birinin geliri değerlendirmeye alınırken değişikliğe gidilmiş ve sadece müracaat eden ile eşinin geliri değerlendirmeye esas hale getirilmiştir. Bu da birçok yaşlı insanımızı maddi olarak yakınlarına bağımlı olmaktan kurtarmaktadır. Ancak kişinin ölümü sonrasında emekli maaşlarındaki gibi miras yolu ile dul olan eşe ve kız çocuklarına 2 inci derece maaş olarak ödenmez ve iptal edilir. Yani kişiye bağlı olan ve kişinin vefatı ile ortadan kalkan bir hak ve tasarruftur.

  Yaşlılık Aylığı 2018 Konusunda Yapılan Yenilikler

  Altmış beş yaşını dolduran güçsüz, muhtaç ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık baplanması ve ödenmesi ile ilgili kanun çerçevesinde yapılan yaşlı aylığı 2018 yılı ödemesi mayıs ayında açıklanan paket ile yaklaşık iki katına çıkarılıyor. 500 liraya çıkarılacak olan aylıklar her üç ayda bir 1500 TL olarak hak sahiplerine ödenecektir.

  Yaşlı aylığı PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden çekilebiliyor. Tüm hak sahiplerinin aynı gün şubelere gitmesinin meydana getireceği yığılma ve izdihamın önüne geçilmesi amacıyla düzenleme yapılmıştır. Buna göre doğum yılının son hanesi 0 – 5 olanlar ödemenin gerçekleştirildiği ayın beşinci gününde, 1 ile 6 olanlar altıncı gününde alma imkanına sahiptir. 2 ve 7 li yılda doğanlar ilgili aydaki yedinci gün, 3 – 8’li yılda doğanlar sekizinci günde alabiliyorlar. Dokuzuncu günde ise 4 ve 9 ile biten tarihte doğanlar maaşlarını çekebiliyorlar. Banka ve PTT şubelerine gitmeden önce bu konu hakkında gerekli bilgi elde edilirse gereksiz bir şekilde sıra ve kuyruk oluşumunun önüne geçilmiş olur. Konu hakkında yeterince bilgisi bulunmayanların farklı günlerde şubesine gitmesi de yoğunluğu artırmaktadır.

  Yoksul durumdaki büyüklere parasını çekme konusunda kolaylık sağlamak için;

  • Ziraat Bankasının ya da PTT’nin hangi şubesine gideceği
  • Hangi tarihte gideceği
  • Yanında hangi belgeyi bulundurması gerektiği
  • Parasını aldığı zaman herhangi bir üzücü durumla karşılaşmaması adına nasıl davranacağı
  • Yardıma ihtiyaç duyduğunda kim veya kimlere başvuracağı

  hakkında açıklayıcı, tatmin edici bilgilerin uygun bir şekilde aktarılması mağduriyete meydan vermemek adına faydalı olacaktır. İhtiyaç sahibi ihtiyar kişilerin yaş, güçsüzlük ve tecrübesizlik hallerini su istimal etmeye çalışanlara da bir daha buna yönelmemeleri için gerekli yaptırımlar ile cezaların caydırıcı etki bir şekilde uygulanması şarttır.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu 2018

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018  tıkla sorunu sor

  Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın