SGK

2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır ?

2020 yılında yaşlılık aylığı, 672.81 TL olmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yaşlılık aylığı başvurusu yapılabilmektedir. Yaşlılık aylığı, 65 yaş aylığı olarak da geçmektedir. 65 yaşını doldurmuş olan ve sosyal güvencesi olmayan kişiler bu aylığı alabilmektedirler. Muhtaçlık sınırının altında olunması gerekmektedir.


Dolayısı ile hanede kişi başına düşen gelir tutarı 701.32 TL’den fazla olur ise; diğer şartlar sağlanıyor olsa dahi yaşlılık aylığı alınamamaktadır. Yaşlılık aylığı bir gelir olarak değil de yardım olarak geçmektedir. Dolayısı ile şartların değişmesi ile beraber kesilme ihtimali olduğu için aylık alanların bankalardan kredi çekebilme olasılıkları oldukça düşüktür. Adres değişikliği veya gelir değişikliği gibi durumlarda da kuruma bilgilendirme yapmaları gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık maaşı için istenen koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilmektedir.
 • Herhangi bir geliri veya sosyal güvencesi olmayanlara verilen bir aylıktır.
 • Başvuru sahiplerinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Yaşlılık aylığı başvurusu yapacak olan kişinin aynı hane içerisinde yaşadıkları kişiler de dahil edildikten sonra hanede kişi başına düşen gelirin dönemin asgari ücretimim üçte birinden az olması gerekmektedir. 2020 yılı için bu tutar 701.32 TL olmaktadır.
 • İkamet edilen konutun rayiç bedelinin 240’ta biri, üzerine dükkan kayıtlı ise bu dükkanın rayiç bedelinin 240’ta biri, binek araçların 240’ta biri, banka mevduat hesaplarından elde edilen aylık gelirin iki katı tutarına bakılarak hane gelir testi hesaplaması yapılmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yaşlılık maaşı başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesi talep edilmektedir.
 • Hane içerisinde yaşayan kişilerin kimlik ve gelir bilgileri istenmektedir.
 • Hane içerisinde üzerine gayrimenkul kayıtlı olanların tapu belgeleri talep edilmektedir.
 • Fakirlik belgesi istenmektedir. Bu belge muhtarlıklardan alınabilmektedir.
 • Yaşlılık aylığı başvuru formu ve dilekçesi sunulmalıdır.

Yaşlılık Aylığı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı başvurusu yapabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilmesi gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı; illerde valiliklere ve ilçelerde de kaymakamlıklara bağlı olmaktadır. Gerekli belgeler ile beraber kuruma gidilmelidir. Ardından gelir tespiti yapılmaktadır. Başvuru sahibinin doğru bilgi verip vermediğini teyit edebilmek için hane ziyareti de yapılmaktadır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuru sahibine aylık bağlanmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlılık maaşı sorgulaması için uygulanabilecek yollar aşağıdaki gibidir:

 • E-devlet aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Telefon ile sorgulanabilmektedir.
 • Başvuru yapılan kuruma giderek yaşlılık aylığı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Yaşlılık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı sorgulamasını e-devlet sisteminden yapmak isteyenler öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından ana sayfadaki giriş yap butonu aracılığı ile sisteme kimlik doğrulaması yaparak giriş yapmalılardır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilmektedirler. E-devlet şifresi ise PTT şubesinden alınabilmektedir. 2 TL karşılığında şifre verilmektedir. Ardından ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan size nasıl yardım edebilirim kısmına yaşlılık aylığı sorgulama yazmalıdır. Aylığın bağlanıp bağlanmadığını bu şekilde sorgulayabilmektedir.

Telefon İle Yaşlılık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Telefon kullanarak yaşlılık maaşını sorgulamak isteyenler, Alo 144 hattını aramalılardır. Sosyal Yardım Hattı’dır. Aile Bakanlığı’nın hattı olan bu hattı arayanlar, karşılarına çıkan görevliye yaşlılık maaşı sorgulaması yapmak istediklerini söylemelilerdir. Ardından sorgulama sonuçları bildirilmektedir.

Kurumdan Yaşlılık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kimlik belgesi ile beraber giderek yaşlılık aylığı sorgulaması yapılabilmektedir. Başvuru değerlendirme sürecinin hangi aşamada olduğu, başvurunun onaylanıp onaylanmadığı ve alınacak olan aylığın ne kadar olduğu gibi bilgiler bu kurumdan öğrenilebilmektedir.

Yaşlılık Aylığı Ödemeleri Hangi Periyotlarda Yapılır?

Yaşlılık maaşı almaya hak kazananlar, ödemelerini 3 aylık olarak alabilmektedirler. Paraları 3 ayda bir doğum yıllarının son rakamına göre yatırılmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Ödemeleri Hangi Günlerde Yapılmaktadır?

Doğum yıllarının son rakamına göre yaşlılık maaşı alma zamanları aşağıda belirtilmiştir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 veya 5 olanlar; üç ayda bir ayın 5’inci gününde aylıklarını alabilmektedirler.
 • Doğum senesinin son rakamı 1 veya 6 olanlara aylık verilen gün, ayın 6’ncı günüdür.
 • Doğduğu yılın son hanesi 2 veya 7 olanlara, üç ayda bir ayın 7’nci gününde maaş verilmektedir.
 • Ayın 8’inci gününde aylık alabilecek olanlar, doğum yılı 3 veya 8 ile bitenlerdir.
 • Üç ayda bir ayın 9’unda yaşlılık maaşı alacak olanlar, doğum yılının son rakamı 4 veya 9 olanlardır.

Yaşlılık Aylığı Ödemesi Nereden Çekilir?

Yaşlılık maaşı alanlar; başvuru yaptıktan sonraki ilk aylıklarını Ziraat Bankası aracılığı ile almaktadırlar. Ancak daha sonraki aylıkları PTT aracılığı ile çekilebilmektedir. Kimlik belgeleri ile beraber şubeye gitmeleri yeterlidir.

Yaşlılık Aylığının Alınabileceği Bankalar Hangileridir?

Yaşlılık aylığı Ziraat Bankası ve PTT üzerinden verilmektedir. Ancak alınacak olan bankayı değiştirebilmek mümkündür. Yaşlılık maaşının alınabileceği bankalar ise şu şekildedir:

 • Denizbank
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Burgan Bank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • ING Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası

Yaşlılık Aylığı Ödemesi Ne Kadar Süre Çekilmez İse Ödeme İptal Edilir?

Yaşlılık maaşı alanların ödemelerini 10 ay üst üste çekmemeleri durumunda; aylıkları iptal edilmektedir.

Yaşlılık Aylığı Ödemesi Ne Kadardır?

2020 yılında yapılan son zam ile beraber yaşlılık maaşı ödemesi 672.81 TL olmaktadır. 65 yaşın üzerinde olup aynı zamanda en az %70’in üzerinde engeli bulunanlara hem yaşlılık aylığı hem de engelli aylığı verilebilmektedir. Eski düzenlemelere göre bu kişilere engelli aylığı verilmekteydi. Ancak yeni düzenlemeler ile beraber iki aylık alabilmeleri mümkün olmaktadır. %40 ve %69 arasında engel oranı bulunan 65 yaş üstü bireyler ise; sadece yaşlılık maaşı alabilmektedirler. Engelli aylığı ile beraber yaşlılık maaşını alabilmeleri mümkün değildir.%40 ve %69 arasında engeli bulunan kişiler eğer 65 yaşını doldurmadan önce engelli maaşı alıyor iseler ve bu maaşları herhangi bir sebepten dolayı kesilmiş ise; bu durumda engelli raporu alabilmek için başvuru yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yaşlılık Aylığının Kesilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Yaşlılık maaşı alanların aylıklarının kesilme sebeplerinden aşağıda bahsedilmiştir:

 • Yaşlılık aylığı alan kişi eğer vefat eder ise; bu durumda maaş kesilmektedir ve mirasçıları maaşı almaya devam edememektedirler.
 • Engelli maaşı alacak olan bireylerin aynı anda yaşlılık aylığı alabilmeleri mümkün değildir. Gerekli şartları sağlamıyor olmaları durumunda bu hakları bulunmamaktadır. Dolayısı ile şartları sağlamayan bireylerin engelli aylığına başvurması ile beraber hali hazırda aldıkları yaşlılık aylığı kesilmektedir.
 • 10 ay süresince aylığını çekmeyen kişilerin yaşlılık maaşı kesintiye uğramaktadır.
 • Hane içerisinde kişi başına düşen gelir miktarında artış yaşanır ise ve bu muhtaçlık sınırının üzerine çıkar ise; bu durumda yaşlılık aylığı kesilmektedir.
 • Yaşlılık aylığı alan kişi eğer sigortalı olarak çalışmaya başlar ise; bu durumda aylığı kesilmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu