• Yaş Bekleyenlere Emeklilik

  İnsanlar uzun bir eğitim hayatının ardından mezun olarak kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerlerini açarak, kendi iş yerlerinde çalışarak iş hayatında yerini alırlar. Çalışanların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sigortalı olmak zorundadırlar ve sigortalılık işlemlerinin işveren tarafından başlatılması gerekmektedir. İşveren tarafından sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İşveren tarafından teslim edilmeyen belgeler için cezai yaptırım uygulanmaktadır, çünkü çalışanların belgelerinin teslim edilmemesi sigorta işlemlerinin başlamaması anlamına gelmektedir ve sigortasız olarak insan çalıştırma Türkiye hukukuna göre yasal değildir. İşverenler sigorta işe giriş bildirgesi ve çalışana ait diğer belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na zamanında teslim edilmemesi durumunda bir asgari ücret tutarında ceza ödemeleri gerekmektedir. Belgeler işveren tarafından eğer vaktinde teslim edilmemişse, yasal sürece girilmişse ve buna rağmen yine teslim edilmeyen belgeler için daha fazla ceza ödemeleri gerekmektedir.


  Bağlı olduğunuz sosyal güvence çalıştığınız sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mesela kamu kuruluşlarında memur olarak çalışan bir birey Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olarak görev yapmaktadır. Özel sektörde ya da kendi iş yerinde bağımsız olarak çalışan bireyler BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olurken, hizmet akdine bağlı olarak çalışan bireyler ise SSK sosyal güvencesine bağlı olarak görev yaparlar. Bazı sigortalı olarak çalışan bireyler emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısına sahip olmalarına rağmen olması gereken emeklilik yaşına sahip olmamaları durumunda emekli olmaya hak kazanamazlar. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürüttüğü yeni yasalara göre yaş bekleyenlere emeklilik için yeni düzenlemeler getirildi. Bazı emekli olmayı bekleyen sigortalı olarak çalışan bireyler yaş bekleyenlere emeklilik yasalarına göre, emekli olmayı umut etmektedir. Sigortalı olarak çalışan bireyler devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, dal hastanelerinde, devlet üniversitesi hastanesinde ya da sağlık ocağında muayene ya da ameliyat olmak isterlerse bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyler muayene ücreti için devlete ait sağlık kurumlarına eskiden 15 TL öderken, artık 30 TL gibi bir ücrete tabi olmuştur.

  Yaş Bekleyenlere Emeklilik Şartları

  Emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve yaş kriterlerine bağlı olarak emekli olmak isteyen bireyler, yaş kriterine sahip olmamaları durumunda emekli olma hakkı elde edemezler. Yaş kriterini sağlamayan yaş bekleyenlere emeklilik konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen yeni yasa ile bu sorunun da ortadan kalkacağını yetkililer açıkladı. Bireylerin emekliliğine ne kadar süre kalmış ise, sigortalı olarak çalışan bireylerin maaşlarından her yıl için yüzde 5 kesinti olmasını kabul eden her birey yaş engeline takılmadan, yaş bekleyenlere emeklilik hakkı tanınmış olacaktır. Tasarı aşamasında olan yaş bekleyenlere emeklilik yasa tasarısı henüz kesinleşmiş değil. Yaş bekleyenlere emeklilik konusundaki yasa tasarısı, hizmet akdine bağlı olarak yani SSK sosyal güvencesine bağlı olarak çalışan bireyler bu hakkı elde edebilecektir. Kamu kuruluşlarında memur olarak çalışan, Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan bireyler ve özel sektörde ya da kendi iş yerinde BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olarak çalışan bireyler de yaş bekleyenlere emeklilik yasa tasarısından yararlanamayacak, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip bireyler için erken emeklilikle ilgili yeni bir yasa düşünülmektedir.  tıkla sorunu sor

  Yaş Bekleyenlere Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın