emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Vergi Borçlarına ve SGK Primlerine Yapılandırma Geliyor!

Vergi Borçlarına ve SGK Primlerine Yapılandırma Geliyor!

Hükümetin vergi ve SGK prim borçlarına yönelik çalışma yaptığı açıklandı. TBMM’ye sunulmuş olan 43 maddeden oluşan torba teklif içinde kısa çalışma, vergi indirimi, SGK yapılandırması gibi konular yer alıyor.

Vergi ve SGK Yapılandırması Kanun Teklifi Verildi

Vergi ve SGK prim borçlarına yönelik yapılandırma geliyor. AK Parti Başkavekili olan Mehmet Muş konuyla ilgili kamuoyuna bilgi verdi. İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi adını taşıyan teklif hakkında konuşan Muş, vergi ve SGK borçları yapılandırılması hakkında çalışma yapıldığını ifade etti. Muş aynı zamanda torba kanun teklifinin yakın zamanda Plan ve Bütçe Komisyonu içinde görüşüleceğini de açıkladı.

Özellikle koronavirüs salgının istihdam üzerinde olumsuz etkiler yaratması ve bu etkilerin azaltılması ve işçi ve işverenler üzerinde oluşmuş olan yüküm devlet tarafından paylaşılması için, normalleşme sürecinde de ekonomik alanı hareketlendirmek ve istihdamın desteklenmesi için oluşturulan teklif, salgının ekonomik yaşamdaki olumsuz etkilerini aza indirmek için belirli noktalar taşıyor. Kanun teklifi kapsamında kısa çalışma ve çalışmanın sona ermesinin devamında sağlanacak olan normalleşme desteğine ilişkin olan sürelerin de uzatılmasını değerlendirdiklerini belirten Muş, bu sürenin de cumhurbaşkanı kararı ile 30 Haziran 2021’ye kadar uzatılabileceğini belirti.

Esnaf Ahilik Sandığı Süresi Uzatılıyor

Öte yandan bir süredir çıkması beklenen esnaf ahilik sandığı hakkında da kanun teklifinde önemli değişiklikler bulunuyor. İşverenler tarafından 2019 Ocak ve 2020 Nisan tarihleri arasında en düşük sigortalı sayılarına ek bir ilave istihdamın yapılması halinde bu çalışanlar için sağlanan SGK prim desteklerinin, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan da karşılanmasının planlandığı teklifte, buna göre hizmet sektörüne gelir vergisi ve damga vergisi istisnası da getirilmiş olacak.

Esnaf ahilik sandığının kuruluşu da bu kapsamda uzatılacak ve daha önceden iki kere ertelenmiş olan sandık, bu sefer de 2023 yılının sonuna ertelenecek. Ayrıca kanunda öne çıkan bir diğer önemli özellik de evlerde üretilen malların, internet ve benzeri ortamlar üzerinden satışının yapıldığı kimselere belirli şartlar altında gelir vergisi muafiyeti de sağlanacak ve sınırın da 220 bin lira olacağı yine teklif içerisinde bulunuyor. Halihazırdaki duruma göre internetten satış yapmak için şirket kurmak gerekiyor ve şirket kurulduğunda satıcılar 29 yaşın üzerindelerse gelir vergisi ödüyorlar, ancak bu teklif ile birlikte bu durumun giderilmesi amaçlanıyor.

SGK Prim Borçları Yapılandırılması Yapılacak

Vergi ve SGK prim borçları yapılandırması için de önemli olan kanun teklifi, tamamlandığında ilgili borçların nasıl yapılacağına dair detaylar da belli olacak. Öte yandan sicil affı ile ilgili kanun teklifinde herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Kanun teklifinde öne çıkan bir diğer nokta da konaklama vergisinin ertelenmesi oluyor. Turizm sektörünün koronavirüs salgını yüzünden zor durumda olmasından ötürü konaklama vergisi de 2022 yılının başına ertelenecek.

Kanun teklifinde ayrıca yurt dışında bulunan altın, para, döviz ve menkul kıymetler gibi ekonomik ve sermaye araçlarının Türkiye’ye getirilmesinin de kolaylaştırılması ön görülüyor. Bu durumda herhangi vergi talep edilmeyecek ve sıfır vergi ile yurtdışındaki para, altın gibi kıymetli eşyalar ülkeye vergi olmadan getirilecek. Bunun süresi de 2021 yılın yaz aylarına kadar geçerli olacak. Buna göre prim desteği uygulamasının da 2023 yılının sonuna kadar uzatılması, ilave istihdam sağlayacak işletmelere prim desteği verilmesi, kısa çalışma uygulamasının bitiş tarihinin Haziran 2021 olması, esnek çalışmanın teşvik edilmesi ve gelir ve damga vergisi istisnasının getirilmesi gibi önemli detaylar da kanun teklifi içerisinde bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.