Trafik

Tramer Hasar Sorgulama

Tramer için hasar sorgulamak özellikle ikinci el araç alımlarında oldukça önemlidir. Tramer ’in açılımı; Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu’dur. Trafik Sigortaları Merkezi Kurumu, sigortalara ait tüm bilgilerin toplandığı bir veri havuzu olarak açıklanabilir. Tramer poliçe sorgulama, hasar sorgulama gibi işlemlerle, ilgili araca ait sigorta işlemlerinin tamamı ya da ağır bir hasarı olup olmadığı görülebilmektedir.


Tramer Sistemiyle Yapılabilecek Sorgulamalar Hangileridir?

Tramer kaydı nedir, hasar sorgulaması nasıl yapılır gibi sorular özellikle yeni araç kişilerin ve araç sahiplerinin cevaplarını merak ettiği sorulardır. Tramer sistemi tüm sigorta işlemlerinin toplandığı bir veri sistemi olarak yapılan sorgulamalarda araç ile ilgili tüm detayların doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.

Tramer sorgulama işlemleri; yeni araç sahibi olacak kişiler ya da araç sahipleri için birçok sorunun cevabını veren güvenilir bir sistem olarak bilinmektedir. Tramer sistemi üzerinden yapılabilecek sorgulamalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hasar geçmişi sorgulama
 • Değişen parça bilgisi sorgulama
 • Poliçe bilgisi sorgulama
 • Poliçe hatırlatma servisi
 • Araç detay bilgisi sorgulama
 • Tutanak bilgisi sorgulama
 • Mağdur bilgisi sorgulama
 • Hayat poliçesi vefat bilgisi sorgulama

E-Devlet Üzerinden Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet araç sorgulama hizmetiyle; trafik poliçe, hasar bilgileri gibi sorgulamaları online olarak yapmak mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için kimlik doğrulama işleminin tamamlanması gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır.

Şifreye sahip değilseniz, nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın PTT şubesine uğramanız yeterli olacaktır. Şifreyi alabilmek için 2 TL ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet hasar kaydı sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız.
 • Sistemden faydalanıp sorgulama yapabilmeniz için adınıza kayıtlı bir araç ya da araçların bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulamasından sonra açılan sayfada ilgili kutucuğa plaka numarasını girmeniz ve ardından ‘Sorgula’ butonuna basmanız gerekmektedir.
 • Sorgulamanız yapıldıktan sonra aracınıza poliçe bilgilerinizi göreceksiniz. Yan tarafında yer alan ‘Detaylı Bilgi’ bölümüne bastığınızda araçla ilgili tüm detayları ve hasar geçmişini görüntüleyebilirsiniz.
 • Araç hasar var ise sayfanın sonuna doğru görüntülenmektedir. Hasar kaydının yanında yer alan ‘Detaylı Bilgi’ bölümüne bastığınızda araçtaki hasar ile ilgili detaylı bilgileri görebilirsiniz.

SMS Aracılığıyla Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan araç hasar kaydır sorgulama işlemlerinizi SMS aracılığıyla yapmanız mümkündür. Operatörünüz Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom ise SMS aracılığıyla hasar sorgulamanızı yapabilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile Tramer arasında yapılan anlaşma sonrasında sorgulamaların yapılabilmesi mümkün hale gelmiştir. Ücretlendirme her operatör için aynı olup sorgulama yani SMS başına 7 TL olarak yapılmaktadır. Hasar geçmişi sorgulama için;

 • Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom hattınızdan plakanızı yazarak 5664’e gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘07CM001’ şeklinde olmalıdır.
 • Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom hattınızdan aynı sorgulamayı şasi numarası ile yapmanızda mümkündür. Bunun için HASAR S yazıp şasi numaranızı yazarak 5664’e SMS göndermeniz yeterlidir.

Hasar geçmişi kaydı Tramer üzerinden gönderilmekte olup 2003 yılı itibari ile yapılan kasko ve trafik sigortaları bilgileri üzerinden alınmaktadır.

SMS Aracılığıyla Araç Detay Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili aracın; trafiğe çıkış tarihi, marka ve modeli, son sahibi ve sahiplik süresi, kaskolu toplam süresi, araç tur ve plaka değişimi gibi birçok detayını sorgulayabilmek için tek bir SMS göndermeniz yeterlidir. Araç detay bilgisi sorgulama işlemi için;

 • Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone hattınızdan; büyük harflerle DETAY yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazıp 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Araç ile ilgili detaylı bilgi cep telefonunuza hızlı bir şekilde iletilecektir. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘DETAY 07CM001’ şeklinde olmalıdır.
 • Aynı sorgulamayı aracın şasi numarası ile yapabilirsiniz. Bu sorgulama için DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra şasi numaranızı yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.

SMS Aracılığıyla Değişen Parça Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araçların daha önce karıştığı kazalar ve aldığı hasarlar varsa ve bu durumlarda parça değişikliği yapıldıysa eksper raporuna göre olan değişiklikleri sorgulamanız mümkündür. Değişen parça bilgisi sorgulamak için;

 • Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone hattınızdan; PARCA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra plakanızı yazın ve bir boşluk daha bıraktıktan sonra kazanın olduğunu tarihi yazarak 5664’e gönderin. İlgili aracın kazasına ait parça değişimi bilgisi cep telefonunuza SMS olarak anında bildirilmektedir. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘PARCA 07CM0001 02/01/2016’ şeklinde olmalıdır.
 • Aynı sorgulama işlemini aracın şasi numarasıyla da yapabilirsiniz. Bu sorgulama için göndermeniz gereken SMS örneği PARCA S EVF789ERT1122334 01/07/2017’ şeklinde olmalıdır.

SMS Aracılığıyla Tutanak Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarında ilgili tarafların kendi aralarında tuttukları Kaza Tespit Tutanakları için SMS aracılığıyla sorgulama yapmanız mümkündür. Bu sorgulama için;

 • Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom hattınızdan; KKT yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazıp 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘KTT 07CM001’ şeklinde olmalıdır. Gelen SMS size ilgili kazazedelerin kusur oranlarını da iletmektedir.
 • Aynı sorgulamayı T.C kimlik numarası ile yapmanızda mümkündür. KTT yazıp bir boşluk bırakarak araç sahibinin T.C kimlik numarasını yazarak 5664’e gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘KTT 12345678912’ şeklinde olmalıdır.

SMS Aracılığıyla Poliçe Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araca ait kasko ya da trafik poliçesinin geçerli olup olmadığını SMS yoluyla öğrenmeniz mümkündür. SMS gönderdiğinizde ilgili araca ait poliçe bilgileri anında cep telefonunuza gönderilmektedir. Bu sorgulama için;

 • Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom hattınız üzerinden; TRAFIK ya da KASKO yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazıp 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘TRAFIK 07YZ001’ şeklinde olmalıdır.
 • Aynı sorgulamayı araca ait şasi numarasıyla yapabilirsiniz. Bu sorgulama için TRAFIK boşluk S boşluk şasi numarasını yazarak 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘TRAFIK S ERT3232DEF12345’ şeklinde olmalıdır.

SMS Aracılığıyla Mağdur Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik kazasında mağdur olunan durumlarda; hasarın hangi sigorta şirketi tarafından karşılanacağı ya da hasar ile ilgili dosya numarasının öğrenilebilmesi için;

 • Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell hattınızdan; MAGDUR yazıp bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı yazıp 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Sigorta ve hasar ile ilgili detaylar cep telefonunuza anında gönderilecektir. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘MAGDUR 12345678912’ şeklinde olmalıdır.

SMS Aracılığıyla Poliçe Hatırlatma Servisi İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili araca ait poliçe tarihlerinin yenilenmesi ve günü geldiğinde hatırlatılması için SMS yoluyla poliçe hatırlatma servisine kayıt olabilirsiniz. Poliçenin bitimine 30 gün ve aynı zamanda 5 gün kala hatırlatma mesajları gönderilmektedir. Bu hizmet için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatları üzerinden; HATIRLAR yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Göndermeniz gereken SMS örneği ‘HATIRLAT 07ZJ099’ şeklinde olmalıdır.

Tramer Hasar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı