emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Sigortasında Önemli Değişikliğe Gidildi!

Trafik Sigortasında Önemli Değişikliğe Gidildi!

Trafik Sigortasında Önemli Değişikliğe Gidildi! Yaklaşık 23 milyon adet araç sahibine sevindirici haber geldi. İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı tarafından verilen habere göre, şirketlerin her ay yasal olarak sigorta fiyatına yaptıkları zam oranını yarı yarıya düşürdüklerini belirtti. Trafik sigortası fiyatlarında yaptıkları tavan fiyat uygulamasında sigorta şirketlerine her ay sigorta primleri için % 1,5 oranında zam yapma hakkı tanınmıştı. Tanınan bu hak sonucunda yıllık oranda artırım tutarı ise % 18 oranında olmaktadır. Bakanlık tarafından çıkarılan genelge sonucunda aylık fiyat artışını % 0,75 oranına düşürmüş ve yıllık baz artışında % 9 oranını geçemeyeceği belirtildi.

Buna göre Haziran ayından başlayarak yıl sonuna kadar sigorta şirketleri, trafik sigortası fiyatlarını aylık olarak en fazla % 0,75 oranında arttırabileceklerdir. Gelen yeni düzenleme biçimi ile 2021 yılında bu oran % 1 olarak değiştirilecek ve gelecek yılın başından itibaren sigorta şirketleri, trafik sigortası fiyatlarında aylık olarak % 1 oranında artırım yapabileceklerdir. İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı yaptığı konuşmada, korona virüsü nedeni ile birlikte Trafik Sigortası ve Kasko poliçelerinde 2020 yılı Nisan ayı verilerine göre, bir önceki yılın aynı ayı neticesinde bir aylık kaybın oldukça önemli olduğunu belirtmektedir. Belirtilen kaybın Mayıs ayı için daha da artacağı endişesi içerisinde olduklarını ve destek olmak adına vadeleri 1 ay uzattıklarını belirtti. Ayrıca taksit seçeneklerine 1 – 3 ay arasında erteleme yaparak destek sağladıklarını belirtti.

Sermaye Kadar Artış Hakkı Tanınacak

Sermaye Kadar Artış Hakkı Tanınacak, yapılan ikinci ve önemli düzenlemelerden birisi de sigorta şirketlerine sermayeleri oranında trafik sigortası satarak prim toplama hakkı verilmektedir. Genelge kapsamında da Mayıs ayı başında da sene sonuna kadar geçen 8 aylık dönem için sigorta şirketlerinin, trafik sigortasından topladıkları prim öz sermayelerinin en fazla 4 katı olacak ve 4 kat tutarını geçemeyecektir.

Diğer yandan 4 katı olarak belirlenen bu oran 2021 yılı için 5 katı olarak belirlenmiş ve şirketlerin sermayelerinin 5 katından fazla prim üretmesine izin verilmeme kararı alınmıştır. Belirlenen prim tutarının yıl içerisinde geçilmesi durumunda sigorta şirketlerinin satış yapmaması kararı uygulanacaktır. Sermaye artırımında bulunan şirketler ise satış yapma hakkını geri kazanabileceklerdir.

Konu ile ilgili açıklamalarına devam eden İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı, buradaki amaç il ilgili şunları ifade etti. Sermayesi düşük olan şirketler istedikleri gibi trafik sigortası satamayacaklar, trafik sigortasına aylık fiyat artışında sınırlama getirilmesi de korona virüsü önlemleri çerçevesinde amaç tüketiciyi korumak olmaktadır dedi.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı ve Nasıl Çıkar?

Araç Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.