emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik İdari Para Cezası

Trafik İdari Para Cezası

Her gün binlerce trafik kazasından dolayı trafik cezası kesilmektedir. Devlet de bu trafik kazalarını azaltmak için çalışmalar yapmaktadır. İdari para cezası da bu cezaların çeşitlerinden birisidir. İdari para cezaları devletin idari kurumlarınca kesilir. Biz de bu yazımızda trafik idari para cezası konusunu işleyeceğiz.

İdari Para Cezası

İdari para cezaları, kanunlar ile düzenlenmiş olan kuralların ihlalinde uygulanan cezalardandır. Kişiler bilerek ya da bilmeyerek bu kuralları çiğnediğinde, kendilerine kesilen idari para cezalarını ödemek zorundadır. Trafik kurallarını ihlal etmiş olan birisine kesilen para cezaları idari para cezası olarak kabul edilmektedir. Trafik idari para cezası da bu kapsamda tanımlanmaktadır.

İdari para cezası kesebilen bazı kurumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bakanlık
 • Belediye
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Valilik
 • Kaymakamlık
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Bazı genel müdürlükler.

Yukarıda belirttiğimiz kurumlar idari para cezası kesebilmektedir. Trafik idari para cezasını da Emniyet Genel Müdürlüğü kesmektedir. İdari para cezası, kişinin yaptığı bir kabahate ya da uymadığı kurala karışı kesilir. Bu yüzden ödenmediği durumda hapis cezasına çevrilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer kişi trafik idari para cezasını ödemezse, cezanın tahsil edilmesi için kişinin hakkında icra işlemi yapılabilir.

Trafik İdari Para Cezasına İtiraz

Kendisine trafik idari para cezası kesilmiş olan bir kişi, bu cezaya itiraz edebilme hakkına da sahiptir. Trafik idari para cezasına karşı itiraz edilebilecek olan makam Sulh Ceza Hâkimliği’dir. Fakat bazı durumlarda trafik idari para cezası kesildikten sonra aracın trafikten men edilmesi de söz konusu olabilir. Eğer kişinin aracı hakkında böyle bir karar alınmışsa, o zaman ceza hakkındaki yetkili makam Sulh Ceza Hâkimliği değil, ceza kararını vermiş olan polis biriminin İdare Mahkemesi’dir.

İdare Mahkemeleri, hem trafikten men kararının hem de trafik idari para cezasının iptali açısından yetkili olan mahkeme olarak belirlenmiştir. Trafik idari para cezasına ve trafikten men kararına itiraz tebliğden 60 gün içerisinde yapılabilmektedir.

Trafik İdari Para Cezası Nereye Ödenir?

Trafik idari para cezasının nereye ödenebileceği de diğer önemli konulardan birisidir. Buna göre, trafik idari para cezasının süresi geçmeden belirlenmiş olan kurumlara ödemesi yapılmalıdır.

Trafik idari para cezası bankalara ya da bulunulan yerdeki PTT şubelerine ödenebilir. Trafik idari para cezasının erken ödenmesi halinde cezada indirime gidilmektedir. Cezanın dörtte biri kesilir ve sürücü daha az ceza ödemiş olur. Kişi trafik idari para cezasını ödemiş olsa da cezaya itiraz edebilir.

Trafik İdari Para Cezası Sorgulama

Artık gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden trafik idari para cezası sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylece cezanızın ödeme süresini geciktirmeden ne kadar trafik idari para cezasına sahip olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.

Trafik idari para cezası sorgulamanın yanında aracınızla ilgili diğer bilgileri de öğrenebilirsiniz. İlk olarak trafik idari para cezası işlemini Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayın ve karşınıza çıkan sayfada sizden istenen bilgileri girin. Daha sonrasında da trafik idari para cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Trafik idari para cezası sorgulama için diğer bir seçenek de e-Devlet sistemidir. Bunun için e-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Şifrenizi size en yakın olan PTT şubesinden alabilirsiniz.

E-Devlet üzerinde trafik idari para cezası sorgulama iki şekilde yapılabilir. İlki plakaya yazılmış olan trafik idari para cezasını sorgulamadır, diğeri ise sürücü belgesine ve şahıslara yazılan ceza sorgulama işlemidir. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linklere tıklayabilirsiniz.

Trafik İdari Para Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Cezaları Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Plakasına Yazılan Cezaları Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Hüseyin Köse dedi ki:

  Merhaba. yıllar önce kiraya verdiğim ancak bir daha izine rastlanmayan bir kamyon şirketim üstüne kayıtlı. Savcılığa o zaman (2008) durumu bildirdim, ancak çalıntı değil “emniyeti suistimal” olduğu için çalıntı gözükmüyor. Bu aracı yeni çıkan hurda yasası ile “mevcut olmayan araçlar” kategorisinden hurdaya çıkarmak istiyorum. Ama şartlar arasında “trafik idari para cezası kesilmemiş” olması gerektiğinin okudum.. aracin 2014 ve 2016da OGS kaçak geçiş gözüküyor.. bu TRAFİK İDARİ PARA CEZASI mıdır ? Uzun olduysa kusura bakmayın ..ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hüseyin Bey,

   Ogs veya Hgs kaçak geçişleri de idari para cezası olarak geçmektedir