Trafik

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafikte yer aldığımız süre içerisinde farkında olmadan ya da yanlışlıkla hatalar yapabiliyoruz. Bu hatalar neticesinde belirlenen sınırlar içerisinde yaptırımlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu hataları sıralayacak olursak aşırı hız ihlali, park ihlali, kırmızı ışık ihlali olarak sayabiliriz. Bu tür ihlallerin sonucunda trafik cezası yeriz. Ceza yediğinizi gösteren tebligat polis çevirmesinde size verilebilirken ayrıca posta yoluyla da size ulaştırılabilmektedir. İş yoğunluğunda bu belgeyi kaybedebiliyoruz. Ayrıca bazen ceza yediğimizden de emin olamayabiliyoruz. Bu tür durumlarda plakamız aracılığı ile ceza sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabiliyoruz.


Trafikte yapmış olduğumuz ihlaller sonucunda yemiş olduğumuz cezaların ödeme işlemi de önemlidir. Önceleri ödeme işlemleri cezayı yediğimiz anca trafik polisine elden yapılabilmekteyken bu sistem günümüzde kullanılmamaktadır. Cezanızı PTT şubelerinden, vergi dairelerinden ve bankalardan ceza belgenizle giderek ödeyebiliyorsunuz. Ancak günümüzde tüm işlemlerin internet alemi üzerinden yapıldığını düşünürsek trafik cezası ödeme işlemleri de internet üzerinden yapılabildiğini göreceğiz. Böylelikle daha önce bahsettiğimiz kurumlarda sıra bekleme derdi olmadan kolay ve hızlı şekilde trafik cezanızı ödeme imkanı bulursunuz. Unutmayalım ki cezayı yediğimiz süre içerisinde ilk 15 dahilinde cezayı ödersek % 25 indirime hak kazanırız. Cezayı geciktirme gibi bir hata yaparsanız da % 5’lik bir faiz ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu yüzden cezanızın olup olmadığını sorgulayarak bir an önce cezanızı ödemenizi öneririz.  Bu yazımızda trafik cezası nereye ödenir sorunuzun cevabın tam anlamıyla sizlere vermeye çalışacağız.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Sadece trafik cezası değil motorlu taşıtınıza ait tüm borçları görebildiğiniz bir sistem mevcuttur. Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında bulunan resmi internet sitesinde yer alan sistemde aracınıza ait bilgileri tuşlayarak motorlu taşıt vergisinden trafik cezasına kadar tüm borçlarınızı görme imkanına sahip oluyorsunuz.

Trafik cezası nereye ödenir için yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanmanız gerekmektedir. Bu link yardımıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait motorlu taşıtlar sorgulama sayfasına yönlendirilmiş olursunuz. Bu sayfada aşağıdaki resimde de olduğu gibi aracınıza ait plaka bilgileri, size ait TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numaranızla birlikte aracınızın trafiğe çıkış izin tarihini gösteren trafik tescil tarihini ilgili boşluklara doğru şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra tamam butonunu kullanarak MTV ve diğer borçlarınızı görebildiğiniz sayfaya erişmiş olursunuz. Aracınız özel plaka ise araç bilgileri sorgulama sayfasında ilgili alanları özel plaka olarak değiştirerek doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca borçlarınızı görüntülediğiniz bu sayfada trafik cezası nereye ödenir sorunuzun cevabını da alacaksınız. Trafik cezası nereye ödenir sorgulamanız için bu sayfadan anlaşmalı kredi kartları ile borcunuzu hızlı ve avantajlı şekilde ödeyebiliyorsunuz.

Trafik Cezası Nereye Ödenir İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu