• Torun Bakım Maaşı – Parası Nasıl Alınır?

  Doğum yapan ve çalışıyor durumda olan anneler, doğum izni bitiminden sonra işe dönmek durumunda kaldıklarından dolayı çocuklarını bakıcıya emanet etme ya da ücretsiz izne çıkma konusunda büyük çelişki içine düşmektedir. Bu gibi durumları yaşamamak için genellikle anneanne ya da babaanneler doğan bebeğin bakımını üstlenmekte ve anne işine kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bebek bakımı maddi ve fiziki güç gerektiren bir durum olduğundan dolayı devlet anneanne ve babaanneler için maddi destek konusunda bir çalışma başlatmıştır. Torun bakım maaşı dediğimiz bu maaşı hak etmek için belli kriterleri taşımak gerekmektedir. Kadın istihdamını desteklemek amaçlı yürütülen bu proje kapsamında hem büyük anneler maddi yönden rahatlamakta, hem de annelerin ekonomik özgürlüklerinin önüne set çekilmemiş olmaktadır. Anneleri ve büyük anneleri sevindiren bu haber iki açıdan da olumlu yönde gelişim göstermektedir.


  Torun bakım maaşı için doğan bebeğin anneanne ya da babaannesi olan kişi 65 yaş sınırını aşmamış olmalıdır. Devletin proje kapsamında koymuş olduğu ön şartlardan en önemlisi bu etmendir. Çalışma Bakanı bu proje yürürlükte olduğu andan itibaren doğan çocuklar 6 yaşına gelene dek desteğini sürdürmeye devam edecektir. Projenin uygulamasına öncelikli olarak pilot bölgelerde başlanacak, pilot bölge uygulaması ardından Türkiye’deki diğer illerde de uygulanmaya devam edecektir. 1000 aile ile başlatılan pilot bölge uygulamasında öncelik verilen iller arasında Bursa ve İzmir yer almaktadır.

  15 Mart 2017 tarihinde açıklanan karar göre torun bakım parası 425 TL olarak belirlendi. Pek çok büyük anne devlet tarafından ödenecek olan bu parayı beklemektedir. Yine yapılan açıklamalar doğrultusunda büyük anneler her ay maaşlarını PTT şubelerinden tahsil edebilecekler. Torun bakım maaşı alacak olan iller İstanbul ve İzmir 1000 aile, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep 500 aile olacak şekilde yürürlüğe girdi. İlk maaşların ise Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödeneceği de açıklamalar arasında bulunmaktadır.

  16 Şubat 2017 tarihinde başvuruları başlayan torun bakım parası için 65.000 büyük annenin başvuru yaptığı belirlendi. Başvuru yapan aileler arasından ise 19.100 ailenin kriterlere uygun olduğu bilgisi verildi. Başvuruda bulunan büyük anneler sonuçların açıklanmasının ardından, başvuru sonuçlarını öğrenebilmek için “buyukanne.csgb.gov.tr” adresini ziyaret edebilmektedir. Sonuç kontrolü gerçekleştirilirken, anne, baba, çocuk ve büyük annenin vatandaşlık numarası ile kontroller gerçekleştirilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Aileler değerlendirilirken, bakılacak olan çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğu, ailenin geliri, doğumun sezaryen mi yoksa normal doğum olarak mı gerçekleştiği, torunun bakımını üstlenecek olan büyük annenin yaş ve sağlık durumu gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur.

  6.500 büyük annenin maaşa bağlandığı projenin, kadın istihdamının desteklenmesi konusunda olumlu değişimler ile sonuçlandığı açıklanmaktadır.

  Ödemeler PTT şubelerine gerçekleştirilecek olup ödeme günü büyük annelerin vatandaşlık numarasının son hanesine göre farklılık gösterecektir. İlk ödeme, anne ya da büyük anneye e posta ya da sms yolu ile bilgilendirme şeklinde gerçekleştirilecek, ödeme günü resmi tatil veya hafta sonuna denk geldiği takdirde ise tatili izleyen ertesi gün hesaplara geçirilecektir. Ödemeler direkt büyük anneye gerçekleştirilecek ve ön yüklemesi yapılacak olan kartlar için büyük annelerden hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

  Büyük Anne Torun Bakım Parası Başvuru Sonuçları için TIKLAYIN  tıkla sorunu sor

  Torun Bakım Maaşı – Parası Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. GÖKSEL TOK dedi ki:

   Babaanne çocuğuma bakıyor ..Babaanne maaşına nasıl müracat edebiliriz.

  Sorunuzu Yazın