Genel

TOKİ Ödeme Kampanyası ile Ev Sahibi Olmak Çok Kolay

Uygun faiz ile ödeme planlamaları sayesinde ev sahibi olmak isteyenlere TOKİ kredileri sunulmakta. 2018 yılı için TOKİ ödeme kampanyası olarak %20 değerine yer verildiğini göreceksiniz. Nisan ayından itibaren de başvurularına yer verilmeye başlanmıştır. Borcunu erken kapatmak isteyenlerin bu anlamda TOKİ yüzde 20 indirim fırsatlarından faydalanmaları esas alınmakta. Kampanyaya yönelik gerekli tüm koşulların da açıklandığını göreceksiniz. Öyle ki konut sahibi olmak isteyenler borçlarını erken kapatmak adına koşullara göre indirimli kredi imkanlarından faydalanabilir. Hem konutlar hem de iş yerlerine yönelik %20 konut kredi kampanyalarının geçerli olduğunu da söylemeliyiz.

TOKİ İndirim Kampanyasını Destekleyen Bankalar Hangileri?

Ziraat Bankası TOKİ kredisi için ön plandadır. Nitekim en uygun faiz oranlarına sahip olan bankaların başında yerini alıyor. Bu anlamda vade, tutar ve faiz oranlarına yönelik 2018 yılına özel güncel açıklamalar yapılmıştır. Başta Ziraat Bankası TOKİ borç sorgulama seçeneklerinden ilerleyenlerin tutar belirlemelerine geçmeleri kolay olmakta. Devamında vade olarak 1- 120 aralığına yer veriliyor. Akabinde 500 bin TL altına faiz oranı için %0,98 değeri sunulmakta. 500 bin TL üstü için de faizin %1,09 olduğunu göreceksiniz. İş yerleri için de tüm tutarlara yönelik %1,19 faiz oranı işlenecektir. Bunun arkasından gelen Halk Bankası için de;

 • Yine 1-120 vade aralıklarının geçerli olduğunu söylemek gereklidir.
 • 500 bin TL altı için %0,98, üstü için de %1,09 olarak faizlere gidilmekte.
 • Herhangi bir tahsis ücretine yer verilmeden kredilerden faydalanmanız söz konusudur.
 • Son olarak iş yerlerine de 120 ay vadeye kadar %1,19 faiz oranları sunuluyor.

TOKİ Ön Başvurularında Ne Kadar Ödeniyor?

TOKİ başvuru adımları için açıklamalara göz atanların harekete geçmeleri zor değildir. Başta formlara yer verilmesi arkasından da ödemelerin gerçekleşmesi gerekmekte. Ödemelerin devamında kuraya katılma hakkına sahip olmanız söz konusudur. Burada gelir durumlarına bağlı olarak vatandaşların ödemelere yer vermesi sağlanacaktır. Aynı zamanda konut projeleri de temel alınarak ön başvuru bedellerinin ortaya çıkarıldığını söylemeliyiz. TOKİ başvuru bedeli için 2000, 3000 ve 5000 TL değerlerinin açıklandığını görüyoruz. Başta bu ödemelere yer vermelerine rağmen kurada ismi çıkmayanların ise geri iadeleri yapılmakta. TOKİ başvuru bedeli geri alma işlemlerinde de vatandaşların dekontlarını getirmeleri bekleniyor.

Emekliler TOKİ Konut Projelerine Ne Kadar Ödeme Yapacak?

Emeklilere TOKİ konut projeleri sayesinde ev sahibi olma fırsatı tanınıyor. Bunun için toplamda 15 bin konut projesine yer verileceği açıklanmıştır. Belirli şartlar ve evraklar dahilinde emekli olan vatandaşların da TOKİ konutlarından yana ev sahibi olmaları söz konusudur. Bunun için kontenjan olarak da yapılan konut sayısına göre %25 değerine yer verilmekte. Sonuç olarak emeklilerin;

 • Asgari olarak 250 TL’den başlayan fiyatlarda TOKİ ucuz ev fırsatlarına yer vermesi mümkün.
 • Büyük şehirlere yönelik bu ödemenin asgari olarak 350 TL’den başladığını belirtmek gerek.
 • Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin belirli evrakları temin etmeleri beklenmekte.
 • Engelli olan vatandaşların akabinde emeklilerin TOKİ ucuz evler projelerinde öncelikli oldukları belirtilmiştir.

TOKİ Konut Fırsatları İçin Aile Geliri Ne Kadar Olmalı?

TOKİ dar gelirli olan vatandaşlara yönelik konut projelerini sunmaya devam ediyor. Nitekim gelir durumları göz önünde bulundurularak kişilerin ev sahibi olmaları esas alınmakta. Bunun için de belirli limitlerden gelir şartlarını sunması söz konusudur. Örneğin maksimum 3.200 TL olarak geçim sağlayanların başvurulara yer vermeleri mümkün. Devamında büyük şehirler için bu limitin 3.200 TL olduğunu söylemek gereklidir. TOKİ orta gelir durumları adına incelemelere yer veriyor. Başvurulara yer verecek olan kişilerin bu anlamda üstlerine herhangi bir tapunun olmaması talep edilir. Aynı zamanda varsa eşi ile çocuklarının da tapu sahibi olmamaları halinde başvurulardan sonuç almaları mümkün.

TOKİ Çekilişlerinden Kimlere Öncelik Veriliyor?

TOKİ Türkiye geneli vatandaşların durumlarına bağlı olarak konut projelerine yer vermekte. Gelir durumlarının yanı sıra belirli durumlara bağlı olarak öncelik verilen kesimler de bulunmakta. Kategorilere bağlı olarak tüm vatandaşların ayrımına gidildiğini göreceksiniz. Örneğin başta şehit ve gazi ailelerinin olduğunu belirtmek gereklidir. Bunun akabinde yetim ile dul olanların da TOKİ projesi 2018 yılı içerisinde sunulan konut fırsatlarından öncelikli olarak yararlanmaları mümkün olmakta. Arkasından da engelli olan vatandaşlar geliyor. Vatandaşların;

 • Genel merkezlerden yana engelli kartlarını temin etmeleri ve kopyalarını sunmaları bekleniyor.
 • Tam teşekküllü olacak şekilde hastane raporlarına ihtiyaç duyulur.
 • Heyet raporu sonucunda %40 engeli bulunanlar için ayrı bir kontenjan sunuluyor.

Engelli olan vatandaşların arkasından da emeklilerin gelmesi söz konusudur. TOKİ emeklilere özel %25 değerinden kontenjan ayırmıştır. Son olarak da diğer başvuru sahiplerine yönelik incelemelere geçilmekte. Bu sınıflandırmalar tarafından kura çekilişlerine yer verildiğini belirtmeliyiz.

2018 Yılı TOKİ Konut Projelerinin Sayısı Nasıl?

Bölgelere bağlı olarak farklı sayılardan yana konut projelerinin sunulması esas alınmakta. TOKİ duyurular sayesinde bölgelerin yanı sıra şehirlere yönelik kaç konut projesine yer verileceğine dahi göz atılabilir. Örneğin Ankara için 2.500 konut projesinin hayata geçirilmesi hedef alınmıştır. Eskişehir için 500, Sivas için 1000 ve Çankırı için 500 sayıları gibi tüm illerin açıklamalarına gidilmekte. Bunların devamında TOKİ başvurusu devam eden projeler bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Nitekim Karadeniz Bölgesi için toplamda 10.395 konut projesinin planlandığını göreceksiniz. Hemen arkasından Akdeniz Bölgesi’ne özel olarak 6.963 sayısından konut projelerini duyurmaya devam etmekte. Son olarak ise 6.593 konut inşasının da Ege Bölgesi içerisinde hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

TOKİ Başvuru Formun Nasıl Doldurulmalıdır?

Hangi merkezlerden yana başvurulara yer vermeniz gerektiğini duyurular sayesinde öğreneceksiniz. Nitekim TOKİ başvuru nereden yapılır sorularına karşılık olarak il ile ilçelerin duyurulara yer vermesi söz konusudur. Tarihlere ve merkezlere yönelik bu açıklamalardan harekete geçmeniz önem arz etmekte. Genel anlamda da konut projelerine yönelik belediyeler üzerinden başvuruların alındığını söylemeliyiz. Bunun arkasından;

 • Valiliklerden yana da TOKİ başvurularına geçilebilir.
 • Kaymakamlık aracılığı ile de ön başvuruların alınması söz konusudur.

Bu merkezlerden başvurulara yönelik formların doldurulması önemlidir. TOKİ başvuru formu nasıl doldurulur öğrendikten sonra işlemlere geçilebilir. Başta kişisel bilgilere arkasından da yakınlara yönelik detaylara geçilmekte. Öyle ki evli olanların eşleri ve çocukları ile alakalı olarak da bilgilerin talep edilmesi söz konusudur. Tüm bu bilgilerin formlardan yana eksiksiz olarak sunulması halinde başvuruların kabul görmesi mümkün olacaktır.

TOKİ Fırsatları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

TOKİ başvuru belgeleri için açıklamalara göz atanların hataya yer vermesi mümkün değildir. Öyle ki detaylı incelemelerin sonucunda istenilen belgeleri hazırlamanız ve ibraz etmeniz sağlanmakta. Bunun için önce nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisine yer verilmesi gerekmekte. Arkasından da ailenin gelir durumları için belge talepleri karşımıza çıkıyor. Maksimum olarak da 3.200 TL limitlerine göre kişilerin TOKİ projelerinden faydalanmaları sağlanacaktır. Devamında da çalışmama durumlarına karşılık olarak yine vatandaşların belge temin etmelerinde fayda var. Engelli olan vatandaşların heyet raporlarını da ayrıca sunması gerekmekte. Son olarak emeklilerin de SGK tarafından belgelerini hazırlayarak sunmaları yeterli olacaktır. Şehit ailelerinin de farklı olarak Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nden belge almaları isteniyor. Kredi kullanımlarına yönelik bu belgelerin hazırlanması ve sunulması önem arz etmekte.

TOKİ Başvuru Süreci İle İlgili Merak Edilen Her şey

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekliler TOKİ Sayesinde Ucuza Ev Sahibi Olacak

Shares:

1 Yorum

 • ASUMAN GÖKSU
  21.06.2018

  Aydın Kuşadasında oturmaktayım .Asgari ücretle çalışıyorum ve yalnız yaşıyorum.Üzerime kayıtlı herhangi tapulu bir malım yok.Tokiye başvuru yapabilirmiyim ? Kuşadasında toki varmı ?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir