ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TESK’ten Esnafa ‘Krediyle Emeklilik’ Başvuruları

TESK’ten Esnafa ‘Krediyle Emeklilik’ Başvuruları
10.07.2018

TESK emeklilik (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) yaşını ve sigorta süresini doldurmuş fakat prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarların prim borcunu kapatarak, kredi gibi taksit taksit ödeyebilmesidir. Bu ödemeler güncel değerler üzerinden yapılmaktadır ve bugün itibariyle 700 TL aylık ödemesi bulunmaktadır. Ödenmeyen borçlar cezası ile faizi işlenmekte olup birikmiş prim borcunu dolduranlar ise ihya durumunda yine güncel değerlerden ödeneceğinden 50-60 bin TL civarında borç ile karşılaşıyorlardı. Bu borç nedeniyle emekli olamayan kişilere kredi imkânı verildi.

Emekli Prim Borçları

Sigorta prim borcu çok fazla olduğu için ödeyemeyen emekli sayısı ciddi rakamlara ulaştı. TESK esnaf kredisi,esnaflar, sanatkârlar, çiftçiler, serbest mesleğe sahip olanlar çoğunlukla prim borcunu ödeyemeyenler arasında. Tabi ki ödenmeyen prim borçları katlanarak üzerine faiz binerek artış göstermeye devam ediyor. Prim kredisi ödemeye çalışan bu kişilere yani bağ kurlulara yasal olarak tanınan bazı haklar verildi. Örnek vermek gerekirse 10-15 yıllık prim borçları dahi tek seferde ödenebiliyor.

%1.28 Faizle Kredi

TESK emeklilik için dün itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında “Emeklilik hakkı doğmuş bağ-kur esnaflarına kredi sağlanması” için protokol imzalandı. Bu kapsamda Bağ-kurlulara kredi hakkı sağlandı ve 1,28 faiz ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme hakkı verildi. Bu haklardan yalnızca prim dolayısıyla borçlu olanlar değil, askerlik ve doğum gibi borçlanma söz konusu olan kişiler içinde emeklilik kredisi verilecek.

Kara Liste’ya Bakılmayacak

Jülide Sarıeroğlu yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın verdiği bilgiye göre, kredilerden hiçbir komisyon alınmayacak. Prim borcunu kapatmak isteyen emeklilerin taksitleri direk emekli maaşları üzerinden ödenecek. Bu krediye başvuran Bağkurlular için geçmiş ile ilgili herhangi bir sorgulama yapılmayacak. TESK esnaf kredisi kapsamından kara listede olanlar dahi yararlanabilecek.

Başvurular Hakkında

TESK’ten esnafa ‘krediyle emeklilik’ başvuruları için yaş, prim ve sigortalılık süresini tamamlama şartı yer almakta. Bu şartları taşıyan Bağkurlular, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ‘Prim borcunu öderse emekli olabilir’ yazısı aldıktan sonra Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek müracaat edecek. Ziraat Bankası, kişinin alacağı emekli maaşına göre bir ödeme planı çıkaracak.

TESK emeklilik başvuruları; esnafın siciline bakılmadan, kredi imkânı başvuru süresi 31 Temmuz’da sona erecek. Şayet gerekirse bu sürenin uzatılacağı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları KonfederasyonuGenel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından dile getirildi.

TESK’ten esnafa ‘krediyle emeklilik’ başvuruları için kimler başvuru yapabilir ve krediden yararlanabilir? Aylık ödeme nasıl işlemektedir?

  • Tarım (çiftçi) Bağkurlu olanlar için;

Aylık prim ödemesi 583 TL.

  • Bağ-kurlu Esnaf ve sanatkar için;

Aylık prim ödemesi 700 TL.

  • Şirket ortakları için;

Aylık prim ödemesi 700 TL.

  • Sigortalı olduktan sonra doğum yapmış kadınlar için;

1 çocukta 15 bin 586 TL, 2 çocukta 32 bin 39 lira, 3 çocukta 46 bin 759 TL

  • Askerlik yapanlar (en az) için;

30 gün için 649,50 TL, 6 ay için en az 3897 TL, 12 ay için 7794 TL, 18 ay için 11 bin 691 TL, 20 ay için 12 bin 990 TL.

Askerlik ve Doğum Borçları

Kadınlar için doğum borçlanması tek çocuksa en az 15 bin 558 lira, 2 çocukta ise 31 bin 176 liraya çıkmaktadır. 18 ay askerliğini yapmış olan erkekler ise tamamını borçlanması halinde en az 11 bin 691 lira ödemek durumunda kalacak. Çoğu Bağ-kur emeklisi bu tutarlardaki prim borçlarını peşin ödeyecek güçte değildi. Ziraat Bankası ve SGK arasındaki gerçekleşen ve 3 ay geçerli olacak bu protokol sayesinde emeklilik hayalleri yalnızca hayallerde kalmayacak.

3 Ay Geçerli Olan Başvuru Gerekirse Uzatılacak

TESK emeklilik başvuruları için yalnızca 3 aylık bir süre verildi. Fakat gerekirse bu sürenin uzatılacağı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından şu sözlerle belirtildi:”Bu protokol sayesinde esnaf ve sanatlarımız hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek hem de emekli olabilecektir. Herkes için faydalı bir durum söz konusu olacak” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Başkanı Mehmet Selim Bağlının da “Yüzde 1,28’lik aylık faiz piyasa şartlarının çok altında.Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında “Emeklilik hakkı doğmuş bağkur esnaflarına kredi sağlanması” için protokol 3 ay geçerli ama talep edilirse iki defa uzatma ihtimali var” diye ekledi.

Örnek Hesap

Dondurulan 5 yıllık hizmet süresini ihya eden bir Bağkur çalışanı, en az 42 bin TL ödeyecek. Bu para Ziraat Bankası’ndan 48 ay vadeli kredi alınarak kapatılırsa aylık ödenecek taksit tutarı 1243 TL olacak. Vadenin sonunda toplam ödeme 59 bin 676 TL olup, bu tutardan yola çıkılarak kredi çekebilmek için bağlanacak maaş baz alınarak aylık taksit olan 1243 TL fazla olması gerekmektedir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu esnafa ‘krediyle emeklilik’ başvuruları için son başvuru günü şimdilik 31 Temmuz 2018 olmakla beraber bu süre uzatılabilir. 31 Temmuz’a kadar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ‘Prim borcunu öderse emekli olabilir’ yazısı almalısınız. Bu yazıyı en yakın Ziraat Bankası şubesine götürerek, müracaatınızı tamamlayabilirsiniz. Ödeme planını Ziraat Bankası sizin için yapacaktır.

Yorumlar

  1. abdullah dedi ki:

    1964 doğumluyum, 10/04/1992 başlangıç, 1600 gün aktif gün var, 540 gün askerlik var.
    Borçlanarak emekli olabiliyor muyum.