• TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama

  TC Kimlik Numarası ile KYK Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulamayı bu yazımızda size anlatacağız. Öncelikle öğrenim kredisi nedir onu açıklayalım.


  Öğrenim Kredisi; Devlet tarafından, Üniversitede yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden destekleyerek öğretim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla okudukları bölümün normal eğitim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

  Üniversite Öğrenim kredisi borcu; T.C. uyruklu öğrenciye girdiği bölümün normal eğitim süresince verilen toplam miktara Türkiye İstatistik Kurumu (TİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki yükselişler uygulanarak, hesaplanacak faizin eklenmesi ile tespit edilir.

  ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORCUNUN ÖDENMESİ (Yüksek Lisans Hariç)

  Kredi alan öğrenci, öğrenim veya katkı kredisi borcunu, devam ettiği üniversitedeki bölümün normal öğrenim süresi bittikten iki yıl sonra ödemeye başlamak üzere, krediyi toplam aldığı süre içerisinde ve aylık taksitlere bölünmüş şekilde öder. Öğrenci kredi almaktan vazgeçtiği takdirde de yukarıda açıkladığımız şekilde aldığı kadarını ödemekle yükümlüdür. Öğrenci okulu bıraktığı takdirde eğer sağlık durumlarından dolayı bırakmamış ise, okuldan atılmış ya da kendi isteği doğrultusunda ayrılmışsa, okuluyla ilişiği kesildikten iki yıl sonra başlamak üzere, kaç yıl boyunca kredi almışsa aynı süreye denk gelecek şekilde aylık taksitler halinde öder. Okuduğu üniversiteyi değiştirdikten veya aldığı krediden vazgeçtikten sonra okuduğu üniversiteden ayrılan veya çıkarılanlarla ilgili de aynı borç ödeme şartları geçerlidir. Bir çok öğrenci üniversite bittikten hemen sonra ne yazık ki bir iş bulamıyorlar ya da buldukları işlerde  tutunamıyorlar. Öğrenciyken aldıkları kredileri ise unutuyorlar. Yazımızın devamında alınan öğrenim kredisinin öğrenim süresi bittikten sonra geri ödeme zamanıyla ilgili bilgi vereceğiz.

  Borçlu kişinin ödemesi, devam ettiği kurumun normal öğrenim süresi bittikten iki yıl sonra başlar. Krediyi toplam aldığı süre içerisinde  aylık taksitlere bölünmüş şekilde öder.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Borçlu kişi öğrenim veya katkı kredisi aylık taksitini her dönemin son ayının en geç son iş günü içerisinde mesai sonuna kadar ödemek zorundadır. Taksitleri mecburi kılınan bu tarihten sonraki tarihte ödeyen kişilerin borcu zamanında ödenmemiş kabul edilir.
  KYK’dan öğrenim veya katkı kredisi alan kişilerin henüz borç vadesi gelmemiş ise ve ya ödediği günden itibaren düzenli ödemiş borçlarını aksatmamışlarsa kurumdan borçlarını öteleme talebinde bulunabilirler. Buna göre;

  Kuruma borç ödemelerini erteletmek üzere başvuranlar, başvurdukları tarihte Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu sayılacak başka kurumlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, borcun ödenmesi birer yıllık sürelerle uzatılır.

  Ayrıca ödeme zorunlulukları askerlik görevine denk gelen erkek çocuklarının, askerlik şubelerinden aldıkları belge ile, KYK’ya başvurmaları halinde borç ödeme süresi askerlik sonuna kadar kurum tarafından ertelenir.

  T.C. kimlik numaranız ile KYK’ya olan borcunuzu sorgulamak, ödeme zamanınızı ve toplam borcunuzu öğrenmenizi sağlayarak, gereksiz faiz ödemenizi ve sicilinizin bozulmasını engelleyecek önlemler almanızı sağlar. Peki T.C. kimlik numaranız ile KYK borcu sorgulamasını nasıl yaparsınız? Yazımızın devamında bunu tek tek açıklıyoruz.

  TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Sorgulama

  Günümüzde diğer bir çok işlem gibi KYK borcu sorgulamakta internet üzerinden sadece bir kaç dakikamızı almakta. Bunun için gerekli olan tek şey kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız şekilde girmeniz.  KYK’nın resmi web sitesinden TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Sorgulama yapabilirsiniz. Öncelikle yanınıza nüfus cüzdanınızı aldıktan sonra aşağıda verilen linke tıklayınız.

  TC Kimlik No ile KYK Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  Karşınıza çıkan sayfada sırasıyla aşağıdaki fotoğrafta da belirtildiği gibi sırasıyla “TC Kimlik Numarası, Cilt No, Aile Sıra No, Sıra No” alanlarını eksiksiz ve hatasız bir biçimde girdikten sonra resimdeki güvenlik kodunu da doğru girerek “ARA” butonuna tıklayınız.

  TC numarası ile KYK borcu sorgulama

  Butona tıkladıktan sonra karşınıza aldığınız kredinin miktarı, ne kadar geri ödemeniz gerektiği ve sizin için oluşturulmuş ödeme planı çıkacaktır.

   

     tıkla sorunu sor

  TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın