KYK

T.C. Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK ödemesi, yani Kredi ve Yurtlar kurumu ödemesi, üniversite öğrenimi gören öğrencilere sunulan kredi ve yurt hizmetlerinin geri ödemesini kapsar. Bireyler bu hizmetlerin geri ödemesini ve kalan borç bilgilerini e-devlet sistemi üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden veya Ziraat Bankası aracılığıyla T.C. Kimlik numaralarını kullanarak öğrenebilirler. Bu hizmetlerden geri ödemeli olarak sağlanan KYK kredi hizmetinin öğrenci tarafından kullanılması sonucu KYK borcu kavramı oluşmaktadır.

KYK Ödemesi Nedir?

KYK ödemesi, yükseköğrenim gören öğrencilere eğitim süreleri boyunca sunulan hizmetlerin geri ödemesi olarak düşünülebilir. Bu bağlamda KYK borcu kavramı kredi ve yurt borçlarını kapsamaktadır. Öğrenciler öğrenim süreleri boyunca KYK bünyesindeki yurtlarda kalabilirler. Bu yurtlarda kaldıkları süre zarfında aylık olarak yurt ücretine tabi olmaktadırlar. Bununla birlikte kredi hizmetinden yararlanan öğrenciler verilen banka kartlarının kredi özelliğinden harcama yapmaları durumunda aylık olarak yaptıkları harcamanın en az, belirlenen asgari ödeme tutarını ödemelidirler. Ek olarak, öğrenci öğrenim kredisi desteğinden yararlanmışsa, öğrenim süresi boyunca aldığı desteğin geri ödemesini yine belirtilen kanallar aracılığıyla yapmak zorundadır.

KYK Tarafından Verilen Yardımlar Nelerdir?

KYK tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere kredi, burs ve yurt hizmetleri sunulmaktadır. Bu hizmetlerden yurt hizmeti farklı şehirlerde ikamet eden üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için verilir. Kredi ve burs hizmetleri ise, öğrenim süreleri boyunca maddi desteğe ihtiyaç duyan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilmektedir.

KYK Yurt Hizmeti Nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından ikamet ettikleri şehir dışında bir şehirde üniversite okuyan öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere öğrencilere yurt hizmeti sunulmaktadır. Üniversiteye sahip şehirlerin tümünde bulunan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yönetilen yurtlarda barınma hizmeti ve yıllık olarak belirlenen limitlerde, günlük iki öğün olacak şekilde yemek hizmeti verilmektedir. Bu öğünler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği şeklindedir.

KYK Kredi Hizmeti Nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine mezuniyetlerinden en fazla iki yıl sonra geri ödemeye başlamak şartıyla verilir. Ödemeler, kredinin verildiği süre kadar aylık olarak yapılmaktadır. Kredi desteği almak isteyen öğrencilerin kurum internet sitesi aracılığıyla, belirlenen tarihler arasında başvuru yapması gerekmektedir. 2020 yılı için belirlenmiş öğrenim kredisi miktarı aylık 550 TL’dir. Öğrenim kredileri, başvurusu onaylanan bireylere kurum tarafından tahsis edilen banka kartına yatırılır.

KYK Burs Hizmeti Nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir destek de burs desteğidir. Maddi desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerine, öğrenim süreleri boyunca aylık olarak para desteği sağlanmaktadır. Sağlanan burs desteğinin herhangi bir geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Burs verilecek öğrenciler, kurum internet sitesine yapılan başvurular sonucu belirlenir. 2020 yılı için belirlenmiş burs miktarı aylık 550 TL’dir. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs destekleri, bireylere kurum tarafından tahsis edilen banka kartına yatırılır.

KYK Yurt Ücreti Ne Zaman Ödenir?

KYK yurdunda kalmak isteyen öğrenciler kurum internet sitesi üzerinden yerleştirildikleri yurdun ismini öğrendikten sonra yurda giderek kayıt yaptırırlar. Kayıt sırasında öğrencilerden depozito ve ilk ayın yurt ücreti tahsil edilir. Bu ödeme yapıldıktan sonra öğrenciler, yurtta kaldıkları her ay için, her ayın son günü saat 00.00’ a kadar yurt ücretlerini yatırmak zorundadırlar.

KYK Kredi ve Burs Desteği Kimlere Verilir?

Kredi ve burs desteğinden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Lisans öğrencileri
 • Ön lisans öğrencileri
 • Yüksek lisans öğrencileri
 • 2 senelik üniversite mezunlarından ara vermeden 4 senelik üniversitelere geçiş yapan öğrenciler
 • İkinci öğretimde okuyanlar
 • Açık öğretimde okuyanlar

Kredi ve burs desteği sağlanacak öğrenciler kurum tarafından belirlenmektedir. Kredi desteği için ekstra şartlar aranmazken burs desteği verilecek öğrencilerin öncelik sıralaması ve başarı düzeyleri değerlendirilmekte ve burs desteği buna göre verilmektedir.

Bu öncelik sıralamasında önemli olan hususlardan bazıları şunlardır:

 • Şehit ve Gazi çocukları
 • Lise ve lise düzeyi eğitimlerini devlet yetiştirme yurtlarında tamamlayan öğrenciler
 • %40 ve üzeri engelli öğrenciler
 • Anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler
 • ÖSYM sınavında ilk 100’e giren öğrenciler
 • Amatör milli sporcu öğrenciler
 • Darüşşafaka öğrencileri

Öğrenciler aynı anda hem kredi hem burs desteği alamazlar. Burs ve kredi desteği alan öğrencilerin başarısız olması durumunda burs ve kredi destekleri kurum tarafından iptal edilebilir.

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Kredi başvurusu her yıl kurum tarafından belirlenen son başvuru tarihine kadar kurum sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Aynı şekilde bireyler başvurularını e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirler. Kredi başvurusu onaylanan bireyler sonuçları kurum internet sitesi olan https://kygm.gsb.gov.tr/ adresi üzerinden görüntüleyebilmektedir. Buna ek olarak bireyler yine bu internet sitesi üzerinden sahip oldukları KYK borcunu sorgulayabilir, görüntüleyebilir ve ödeyebilirler.

KYK Kredi Borcu Nedir?

KYK kredi borcu, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilik süreler boyunca bazı öğrencilere aylık olarak sunulan kredi hizmetinin geri ödemesine verilen addır. Öğrenci kredileri her yıl için ayrı ayrı belirlenmektedir. 2020 için öğrenim kredisi aylık tutarı 550 TL olarak belirlenmiştir. Bireylere sunulan bu krediler, bireylerin normal öğrenim sürelerinden 2 yıl sonrasında geri ödenmeye başlamak suretiyle verilir. Öğrenci kredi borcu belirlenirken anaparaya bireyin normal öğrenim süresinin sona erdiği yılın yurt içi üretici fiyat endeksi uygulanarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla bireyler kredi borcunu sorgulattığında çıkan sonuçlar yıl yıl farklılık gösterebilmektedir.

KYK Kredi Borcu Nereden Ödenir?

KYK kredi borcu denince iki farklı başlık akla gelmektedir. Bu başlıkların ayrı ayrı incelenmesi gerekir. KYK kredi borcu şu şekilde incelenmelidir:

 • Öğrencilik süresince yapılan ekstra kredi harcamasının borcu
 • KYK tarafından alınmış olan kredi desteğinin geri ödemesi

Bu anlamda öğrencilik süresince yapılan ekstra kredi harcamalarının borcunu Ziraat Bankası ATM’lerinden T.C. kimlik numaraları ile ödeyebilmektedirler. KYK tarafından alınmış kredi desteğinin geri ödemesi yapılırken ise bireyler aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler:

 • T.C. kimlik numarası ile Gelir İdaresi Daire Başkanlığı internet sitesi üzerinden ödeme
 • E-devlet sistemi üzerinden ödeme
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı ve şubeleri aracılığıyla ödeme

KYK Kredi Borcu Ne Zaman Ödenir?

KYK kredi borcu ödemeleri öğrenci lisans düzeyi mezunu ise normal şartlar altında normal öğrenim süresinin bitimini takiben 2 yıl sonra mezun olunan ayda ödenmeye başlanır. Bireyler gerekli şartları karşılamaları halinde dilerlerse borç ödemelerini 1 yıl daha erteleyebilmektedirler. Fakat bireyler herhangi bir erteleme talebinde bulunmamışsa, borç ödemesi 2 yıl sonra başlayacak olup ilk taksit için son ödeme tarihi mezun olunmuş olan ayın son iş günü mesai bitimine kadar olmaktadır. Bireyler geri ödemeleri en az aylık olarak aldıkları destek miktarı olacak şekilde yine aylık olarak bütçelerine göre planlayarak ödeyebilirler.

KYK Kredi Borcu Nasıl Sorgulanır?

KYK kredi borcu sorgulamak için e-devlet sistemi, Ziraat Bankası internet bankacılığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden KYK borcu sorgulama ekranına ulaşılmalıdır. Bu adresler üzerinden bireyler T.C. kimlik numaralarını kullanarak sorgulama yapabilirler. Bunun yanı sıra bireyler bankanın şubeleri ve Vergi Dairesi’ ne müracaat ederek de borçlarını sorgulayabilirler.

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu