• Tarım Sigortası

  Türkiye’de birçok insan tarım sektöründe çalışarak çiftçi olarak görev yapmaktadır. Tarım sektöründe çiftçi olarak çalışan bireyler işe başladıkları ilk gün itibariyle işverenleri tarafından sigortalılık işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. İşverenler çalışanın birtakım belgeleriyle birlikte, işe giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmesi gerekmektedir. Aksi durum gerçekleşirse, yani çalışan bireyin işe sigorta giriş bildirgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmezse, çalışanlarına tarım sigortası işlemlerini başlatmazsa ve çalışanlar sigortalı olarak çalışmazsa yasalarca belirlenen cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Tarım sektöründe çalışan bireylerin sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na vaktinde teslim edilmemesi durumunda işveren iki aylık asgari ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. İşverenler eğer tüm yasal uyarılara rağmen sigorta işe giriş bildirgesini yaşanılan yasal sürecin ardından hala teslim etmemişse bir aylık asgari ücret ödemeleri gerekmektedir. Eğer işveren tüm yasal sürecin tamamlanmış olmasına rağmen bir yıl içerisinde sigorta işe giriş bildirgesini teslim etmezse dört asgari ücreti gibi bir miktar kendisinden talep edilmektedir.


  Tarım sektöründe çalışan çiftçi olarak görev yapan bireyler, BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olmaktadırlar. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olarak sosyal ve sağlık alanlarında birtakım imkanlardan yararlanmaktadırlar. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olarak tarım sigortası kapsamında devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, devlet üniversitesi hastanelerinde, sağlık ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak istediklerinde bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Tarım sigortası kapsamında sigortalı olarak tarım sektöründe çalışan bireyler, özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterlerse, sahip oldukları BAĞ-KUR sosyal güvencesine ödedikleri sigorta primi ücretine göre ya ücretin yarını ödersiniz ya da bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Aynı durum reçete ile alınan ilaçlarda da geçerlidir, sahip olduğunuz sosyal güvenceye göre bazı ilaçlar sosyal devlet tarafından ödenmektedir ve siz bu ilaçlardan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bazı ilaçların ise ödemesi yapılmaz ve siz bu ilaçların ücretinin bir kısmını ödersiniz.

  Tarım Sigortası Nedir?

  Tarım sigortası sektöründe çalışan bireyler BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olurlar ve BAĞ-KUR sosyal güvencesine ait emeklilik şartlarına göre emekli olmaya hak kazanırlar. Her sektör için belirlenen farklı bir sosyal güvence vardır. Yani sigortalı olarak çalışan bireylerin sosyal güvencesini çalıştıkları sektör belirlemektedir. Mesela kamu kuruluşlarında çalışan memurlar Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olurlar ama tarım sigortası sektöründe çalışan bireyler BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. Emeklilik için gerekli olan şartlar da farklı olacaktır. Sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve yaş kriteri her sosyal güvence açısından farklıdır. Sosyal devletin 1999 yılında yasalarca belirlenen kanunlara göre BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan tarım sigortası sektöründe çalışan bireyler emekli olabilmeleri için, emeklilik şartlarına yaş kriteri de eklenmiştir. 1999 yılından itibaren bu şart emeklilik şartları arasında yer almaktadır. 08.09.1999 tarihinde işe başlamış olan çiftçi olarak görev yapan bireyler 13 yıl sigortalılık süresi ve daha fazla sigorta prim ödeme gününü doldurmaları durumunda emekli olmaya hak kazanırlar. Bu tür şartları sağlayan bireyler yaşlılıktan dolayı emekli olmaktadırlar.  tıkla sorunu sor

  Tarım Sigortası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın