• Tarım Sigortası Emeklilik


  Türkiye’ de farklı sektörlerde çalışan milyonlarca insan var. Bunların bir kısmı kamu kuruşlarında, bir kısmı özel sektörde ve bir kısmı da kendi iş yerlerinde çalışmaktadır. İş yeri sahibi olan bireyler serbest çalışan kategorisinde yer alır. Aynı zamanda esnaf ve sanat alanında hizmet veren sanatkarlar gibi bireyler sosyal güvence açısından BAĞ-KUR’a bağlıdırlar. BAĞ-KUR’un belirlemiş olduğu sigortalılık süresi, sigorta prim ödemelerini ve yaş kriterinin hepsini sağladıkları zaman emekli olmaya hak kazanırlar.


  Kendi iş yerinde çalışan bireyler, esnaflar ve sanatkarların bağlı olduğu sosyal güvencelerden biri olarak hizmet veren BAĞ-KUR, Türkiye’ de 1972 tarihinde kurulmuştur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sorumluluğu altında hizmet vermekle görevlidir. Tarım sigortası emeklilik hizmeti olan BAĞ-KUR, sosyal güvencesi sigortalı çalışan bireyler ya da emekli olan bireylere birtakım durumlarda hizmet sunmaktadır. Bunlar yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası gibi hizmetlerdir.

  Tarım Sigortası Nedir?

  Türkiye’de tarım sektöründe çalışan bireyler için sosyal güvenceleri tarafından oluşturulmuş bir tarım sigortası emeklik şeklidir. Tarım sigortası, özellikle daima tarım sektörü güvencesine bağlı olarak çalışanların, sosyal güvenceleri kapsamına dahil olabilmeleri için oluşturulmuş bir sigorta şeklidir.

  Sosyal devlet tarafından belirlenen ve yürürlüğe giren 2925 sayılı Kanun gereğince sosyal güvenlik yasaları kapsamı dahilinde olmayan bireyler, tarım sigortası emeklilik kanununa göre emeklilik, yaşlı aylığı, malullük, tam iş göremezlik gelirine sahip olmayan bireylerden, süreksiz bir şekilde tarım sektöründe çalışan bireyler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na tarım sigortası emeklilik şeklinde bir taleple sigortaya başvurabilirler. Bunun yanı sıra tarım sektöründe sigortalı çalışan bireyler tarım sigortası emeklilik kapsamında erken emeklilik hakkı kazanabilirler.

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Tarım sigortası emeklilik kapsamında tarım sektöründe çalışan bireyler, emekli olmak istediklerinde onlara kademeli yaş sistemi uygulanmaktadır. Yani, kademeli yaş sistemi 1999 ve 2008 yılları arasında TBMM tarafından kabul edilip, yürürlüğe giren iki farklı yasa ile değiştirilmiştir ve sigortalı çalışanların işe başlama tarihleri yasalardan önce olsa da, kademeli yaş sistemi onları da kapsamaktadır. Tarım sektöründe çalışan ve güvencesi SSK olan bireyler için, kademeli yaş sistemi günümüzde hala uygulanmakta olan bir sistemdir. Tarım sigortası emeklilik yasa maddelerindeki kademeli yaş sistemi 3600 gün prim ödeme gün sayısı ve belirlenen yaşı doldurmuş olmak şartlarına bağlı olarak tarım sigortası emeklilik şeklinde erken emeklilik talebinde bulunma hakları vardır. Bu sistemde 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren reforma, tarım sigortası emeklilik şartları kadar kaç yıl sigortalı olarak çalışma şartına göre değişen bir yaş kademelendirmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu durumda sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin işe başlama tarihi dikkate alınarak, 44 ve 60 yaş aralığında tarım sigortası emekliliği onaylanır. SSK güvencesine sahip çalışan bireyler 08.09.1986 tarihinden önce yaş şartı dikkate alınmaksızın 3600 gün prim ödeme süreleri dolduğunda tarım sigortası emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sigortalı olarak çalışan bir kişi, işe ilk başladığı tarihi gerekli belge ve evraklarda belirtmemişse, kesintisiz çalıştığı varsayılarak 24.02.1996 tarihinden önce işe başlamışsa tarım sigortası emeklilik şartları 15 yıl sigortalılık durumu, 3600 prim ödeme günü ve 54 yaşınızı doldurmuşsanız bu şartlar dahilinde emekli olabilme hakkınız mevcuttur. Sigortalı çalışan bir birey eğer 24.02.1996 tarihinden sonra işe başlamışsa tarım sigortası emeklilik şartları 15 yıl sigortalılık durumu, 3600 prim ödeme günü ve 55 yaşını doldurmadır. Sosyal güvenceler kapsamında yeniden düzenlenen reformlar emeklilik şartlarını daha da zorlaştırmıştır.

  Meclis tarafından yürürlüğe giren 5510 sayılı Yasa ile emeklilik daha zor bir hale gelmiştir. 1999 yılında yeni bir yasa ile SSK’lı tarım sektöründe çalışan bireylerin, tarım sigortası emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. 5510 sayılı kanunda ise emeklilik yaşı kadın ve erkek çalışanlarda kademeli olarak arttırılmıştır. Bu yasaya göre, 01.01.2042 tarihinden sonra tarım sigortası emeklilik talebinde bulunan erkek ve kadın çalışanlar 65 yaşından önce emekli olamayacaklardır.

  Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

  Tarım sektöründe çalışan BAĞ-KUR güvencesine sahip olan bireyler, isterlerse düşük bir ücretle hem emekli aylığı hakkı kazanabilirler hem de sigortası olan bireylerin yararlandığı her haktan kolayca yararlanabilirler. Buna göre 2925 sayılı Kanuna bağlı sigorta güvencesine sahip bireyler, sigorta primleri ve 5510 sayılı Kanunun ilgili maddesince belirlenen sigorta primini esas alarak, kişinin gelirinin günlük alt sınırı, sigorta primi ödeme sayısı her ay için 15 gün olarak belirlenmiştir. Sosyal güvencelerin prim oranları ise şu şekildedir,

  1. Primlerin yüzde 12,5 gibi bir oran genel sağlık sigortası olarak ilgili yasalarca belirlenmiştir.
  2. Primlerin yüzde 20 gibi bir oranı ölüm sigortası ve malullük sigortası kapsamında toplam yüzde 32,5 gibi bir oran belirlenmiştir.

  2016 SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşları şöyledir,

  •  1.144 TL olarak belirlen asgari SSK emekli maaşı 148,1 TL artmış ve 1.292,1 TL olarak belirlenmiştir.
  •  2.284,2 TL olarak belirlenen azami SSK emekli maaşı 192,1 TL artarak 2.476,3 TL olarak son halini almıştır.
  • 1.014,3 TL olarak belirlenmiş olan BAĞ-KUR emekli aylığı asgari 143,1 TL artmış ve 1.157,1 TL olmuştur.
  •  2.460,7 TL olan BAĞ-KUR emekli maaşı 198,9 TL artmış ve 2.659,6 TL olmuştur.
  •  784,2 TL olan BAĞ-KUR tarım emekli maaşı 135,2 TL artmış ve 919,4 TL olarak belirlenmiştir.
  • 1.549,9 TL olarak belirlenen azami BAĞ-KUR tarım emekli maaşı 163,7 TL artmış ve 1.710,6 TL olarak belirlenmiştir.  tıkla sorunu sor

  Tarım Sigortası Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Turgay uysal dedi ki:

   2925 tarım sigortasıyım sigorta girişim 01.04.2004 3600 günle nezaman emekli olabilirim pirim 2565 gün

  2. ibrahim dedi ki:

   merhaba 15/10/1999 da tarım sıgortam başladı yaklaşık 15 senedır devam ediyor hiç prim ödemedim sadece devletın kestıği vergi var.nasıl ve ne zaman emekli olabilirim yaşım 41

  3. Mehmetşah dedi ki:

   Mrb. Babam 1959 doğumlu ve 1990 dan 2008 e kadar tütün ekip tekele götürdü. Varsa borçlanması,ödeyip emekli olabiliyor mu?
   Emeklilik için yaş şartı var mı?
   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için alo 170 SGK hattını arayınız

  4. Mehmet dedi ki:

   1975 doğumluyum. 01.02.2003 tarihinde tarım bağkur girişim var. 4621 günum var. Şuan boştayım. Kaç gün daha prim yatırmam gerekir ve ne zaman emekli olabilirim.Sorumu cevaplarsanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler dahilinde 4b kapsamında emeklilik şartlarınız 25 YIL 60 Yaştır. Şartları sağlamanız halinde emekli olabılırsınız

  5. muzaffer kartallı dedi ki:

   1.1.1996 tarihinden beri 2925 tarım sigortasını ara vermeden ödüyorum.Ne zaman emkli olabilirim ve ne kadar maaşalabilirim.Yalnızca tarım sigortası yatırdım.ssk başlangıçtarihim yukardakş gibidir.saygılarımla.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve hesaplama için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  6. doğan dedi ki:

   babam yaklaşık 14 yıldır tarım bağkur emeklisi borçlarını da tamamlayıp emekli oldu ama ara ara borç evrakları geliyor bu kez bitti derken 1 hafta önce yine geldi ve gelmeden maaşından kesilmeye başladı açıklayıcı bir bilgi de yok yersiz ödeme diyor sadece başka açıklama yok silifkedeyiz babam yaşlı gelemiyoruz aydınlatıcı bilgi alamıyoruz buradaki sgk oraya yönlendiriyor. bu borçlar neden böyle sorgusuz izahsız ve bunca aradan sonra anlamıyorum bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

  Sorunuzu Yazın