Bağkur

Tarım/Çiftçi Bağkur Emekli Maaşları Ne Kadar 2018?

Tarım ya da çiftçilik ile uğraşıyorsanız Tarım Bağ-Kur’una bağlı olarak prim ödemesi yapmanız gerekiyor. Bir diğer deyişle ÇKS’de (Çiftçi Kayıt Sistemi) üyeliği olan herkes bu gruba girmektedir. Tabi ki bu kapsamda ödeme yapanların emekli maaşları da değişiklik gösteriyor.

Bu kapsamdakiler Neden Diğerlerine Göre Daha Düşük Maaş Alıyorlar?

Şöyle bir açıklama getirebiliriz:

Maaşlı ve sigortalı olarak 4/A SSK üzerinden prim yatıran herkes 2018 yılı içerisinde 2.029,50 TL üzerinden prim ödüyorken, Tarım/Çiftçi Bağ-Kur’una tabi olanlar 1.691,25 TL üzerinden prim ödemektedirler. Bu da tabi ki yaklaşık %20’lik bir dilimin daha az ödenmesine neden olur. Haliyle emekli maaşları üzerinde de daha az rakamların elde edilmesine sebep olurlar. 25 günlük hesaplama şekline tabi olan bu grup için iyi haberler de gelmiyor değil. Mesela bu eşitsizliğin 2023 yılında ortadan kalkacağı konuşuluyor. 2023 tarihi itibarıyla 30 tam güne dönüştürülecek olan bu sistem tabi ki emekli maaşları konusunda olumlu etki yapacaktır. Fakat o tarihe kadar düşük miktarların ödenecek olması, tabi ki 5 yıl daha maaşları olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar 2018?

Bu yıl 4/B indirimsiz Tarım Bağ-Kur’u aylık primleri için 583,48 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Fakat geçmiş dönemlere ait herhangi bir prim borcunuz yoksa ve hala primlerinizi düzenli şekilde ödemeye devam ediyorsanız sizin için hazırlanmış %5’lik indirimden faydalanabilir ve 498,91 TL ödeme yapabilirsiniz.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar 2018 ve Tüm Detaylar

 • 5400 gün sayısını (15 yıl) tamamlayan kişilerin Tarım/Çiftçi Bağkur emekli maaşları ne kadar 2018?

Bu kapsamda kısmi emeklilikten yararlanacak olanların emekli maaşları 650,00 TL ile 850,00 TL arasında olacaktır.

 • 9000 gün sayısını (25 yıl) tamamlayan kişilerin Tarım/Çiftçi Bağkur emekli maaşları ne kadar 2018?

Bu kapsamda kısmi emeklilikten yararlanacak olanların emekli maaşları ise 850,00 TL ile 1.050,00 TL arasında olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz rakamlar elde edilebilinecek en düşük tutarlardır. Eğer başka kapsamda primleri ödenmiş gün sayınız varsa meblağ yükselmeye başlamaktadır.

Malullük Durumunda Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar 2018?

Çalışmaya başladığınız tarihten sonra fiziksel gücünüzde en az %60’lık kayıp oranı gözleniyorsa malulen emekli sayılırsınız. Ancak öncelikle 1800 günlük prim sayısına ve 10 yıllık sigortalılık süresine sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte geriye dönük Bağ-Kur prim borcunuz bulunmamalıdır.

2018 yılında malulen emekli Tarım/Çiftçi Bağ-Kur’undan alacağınız maaşlar 850,00 TL ile 1.050 TL arasında şekillenmektedirler.

2018 Yılında Emekli Maaşları İçin Zam Oranı Nasıl Değişti?

2018 yılı ile birlikte Tarım/Çiftçi Bağ-Kur’undan emekli olan herkese %5 ile %6 oranlarında zam yapıldı. Yani ortalama olarak 1.000,00 TL maaş alan bir kişinin 50,00 TL ya da 60,00 TL zam ile karşılaştığı söylenebilinir.

Dul ya da Yetimler İçin Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar 2018?

Eş ve ya anne babadan maaş almayı kapsayan bu kısım ödemelerde yine maaş oranları değişiklik göstermektedir.

Dul eşe bağlanan aylık maaşın oranı %75’tir. Eğer dul eşin çocukları varsa bu oran 2’ye 1 olarak bölünmektedir. Yani eşe %50, çocuklara ise %25 verilmektedir.

 • Eşin tek başına aylık alacağı düşünüldüğünde miktar 400,00 TL ile 600,00 TL arasında şekillenmektedir.
 • Eğer çocuk varsa, eşe doğrudan 400,00 TL çocuklara ise 200,00 TL gibi maaşlar ödenmektedir.

Bahsedilen tutarlar da prim sayısına göre değişebilmekte olup bizim verdiğimiz tutarlar en düşük tutarlardır.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığını, hangi tarihte bu ödemeyi alabileceğinizi, miktarın ne kadar olduğunu ve kesinti yapılıp yapılmadığını

Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

ekranından sorgulayabilirsiniz. Ancak T.C. kimlik numaranız ile birlikte şifrenizi de biliyor olmalısınız.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Maaşları Hangi Gün Ödenir?

Burada Bağ-Kur sicil numaranız önemli bir rol oynamaktadır. Sicil numaranızın son hanesine göre her ayın belli bir gününde ödeme alırsınız.

 • 5, 7 ve ya 9 ise ayın 25’inde
 • 1 ya da 3 ise ayın 26’sında
 • 4, 6 ve ya 8 ise ayın 27’sinde
 • 0 ya da 2 ise de ayın 28’inde

emekli maaşınızı alırsınız.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Emekli Hakkında İyi Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yaptığı açıklamaya göre SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile 48 ay vadeye kadar emekli olmak için kredi çekile bilinecek. Tüm vatandaşlarının refahı için çalıştıklarını dile getiren Sarıeroğlu, İŞKUR vasıtası ile kadın çiftçileri desteklemeye devam edeceklerini açıkladı. Bununla birlikte 5 puanlık prim indirimleri uygulamasının da devam edeceğini söyleyerek, yaş ve prim gün sayısını karşılayabildiği halde geriye dönük borçları yüzünden emekli olamayanları Ziraat Bankası’na yönlendirdi ve çekilen kredinin emekli maaşından taksit taksit ödeneceğini belirtti. Bu kredilere 1 Mart 2018 tarihi itibarıyla start verildi. Faiz oranı olarak da 1,28’lik rakamlar uygun görüldü. Ayrıca bu kredilerden komisyon için kesinti yapılmayacak. SGK ve Ziraat Bankası’nın imzaladığı bu protokolün içerisinde:

 • Hesap işletim ücretinden muaf olma durumu
 • Emekli maaşlarının tek seferde Ziraat Bankası ATM’lerinden çekilebilme özelliği
 • Emeklilere özel çeşitli bireysel kredi ve kampanyalar
 • Farklı farklı birçok kuruluştan da indirimler

sunuluyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

 2. mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

 3. Ben tarım bağkur emeklisiyim eşimin aylığını alıyoruz ikitane kızım var büyük kızım gelin oldu onun aylığı kesildi 240 tl alıyordu kesildi dilekçe verdim bağkura sadece 40 tl bana 40 tlde küçük kızıma eklendi acaba kızımın 240 tlsi hepsi bana dönermi sıkıntıdayım yeterli değil toplam maaşımız 840 tl lütfen cevap yazın ne yapmalıyım?

 4. Fadime KESKİN
  1961 dogum
  01/06/1996 tescil tarihi
  6868 gun(19 yil 28gun) hizmet+borclanma

  ((2609 gun hizmet+ 4259 gun ihya borclanmasi))
  emeklilik dilekcesi verildi.
  Yasliliktan emekli maasi baglandi.
  henuz maasi kac para belli degil.
  11 ay daha prim odenip 7200 gunden emekli olabilirmiydi
  ve bu sekilde emekli olsaydi maasi cok farkedermiydi
  Tessekkurler.

 5. Slm abicim biz vatandaş olarak ulaşamıyoruz siz sorarmisiniz bu maaslar siyasetçilerin ssk kurumunu idare eden arkadaslara yetermi?acaba saygilar

  1. Merhabalar,

   Sitemize gelen yorumlardan derleme yapıp, iletişimde olduğumuz ilgili kurumlara gönderim yapıyoruz. Sizin yorumunuz da gönderilecekler listesine ekledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu