BağkurHaberler

Tarım Bağ-Kurunda Kısmi Emeklilik

Ülkemizdeki çalışanlara sigortalı olma açısından birçok kolaylık sağlanmaktadır. Kişiler farklı farklı sigorta kolları kapsamında çalışabilmekte ve prim ödeyerek hem emekliliklerini sağlama alabilmekte hem de devletin sağladığı indirimli sağlık gibi hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Tarım Bağ-Kuru da bu kolaylıklardan birisidir. Bu konuda ki en önemli kısımlardan birisi de Tarım Bağ-Kurunda kısmi emekliliktir.


Emeklilik şartlarına ve kapsamına geçmeden önce tarım Bağ-Kurlu kavramının neye karşılık geldiğini bilmekte fayda var. Tarımsal faaliyette bulunan kişilerden bulundukları yerdeki ziraat odalarına kaydı olanlar, eğer yaşadıkları yerde ziraat odası yoksa Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine kayıtlı olan kişiler, Tarım Bağ-Kurlu sayılan kişilerdir. Tarım Bağ-Kurunun başlangıç tarihi de önemlidir. Bahsedilen kurumlara kayıt tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde bildirilirse söz konusu olan tarım Bağ-Kuru kayıt olunan tarihten itibaren başlatılır. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt olma tarihinden itibaren 1 yıl geçtikten sonra bu konuda bir bildirim yapılırsa tarım Bağ-Kuru, o kuruma bildirim tarihinden itibaren başlatılmış sayılır.

Tarım Bağ-Kuru sayesinde kişinin hak sahiplerine malullük, yaşlılık ya da ölüm hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sosyal yardımlar sağlanmaktadır.

Tarım Bağ-Kurlu olabilmek için belli bir yaş sınırı da vardır. Bunun için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca bulundukları yerdeki ziraat odalarına ya da Tarım Müdürlüklerine kaydolan kişiler 65 yaşın üzerindeyse tarım Bağ-Kuru almaya hakları olmaz.

Tarım Bağ-Kuruna sahip olmanın yanında bu sigortalılık süresinin sona erme şekilleri de önemlidir. Buna göre; tarımsal faaliyette bulunan kişiler, tarımsal faaliyetlerine son verirlerse, bu işe son verdikleri aybaşından itibaren sigortalılıkları sona erer. Tarım Bağ-Kurlu olan kişi, diğer sosyal güvenlik kuruluşları kapsamında bir işe girerse bu sigortalılığı sona erer. Aile reisliğine sahip olan kadın bu sıfatı kaybederse, kaybettiği aybaşından itibaren tarım Bağ-Kurluluğu sona erer.

Tarım Bağ-Kurundan emeklilikte de kişilere birçok kolaylıklar getirilmektedir. Tarım Bağ-Kuru kısmi emeklilik için yaş konusundaki tabloyu aşağıda görebilirsiniz:

v1

Bu tabloya göre kişinin eğer 15 yılı ve 55 yaşını tamamlamasına kalan süre 2 yıl veya daha azsa; prim ödenmesi gereken süre 15 senedir ve 55 yaşında emekli olabilecektir. Bu yıllar tamamlaması için kalan süre 2 yıldan çok 6 yıldan az ise emeklilik yaşı 56 olur. Belirtilen süre 6 yıldan fazla 10 yıldan azsa da; kişi 57 yaşında emekli olabilir. Süre 10 yıldan daha fazla ise de emeklilik yaşı 58 olarak belirlenmiştir.

Tarım Bağ-Kurlu olan kadınlarda emeklilik yaşını hesaplama ise erkeklere göre daha değişiktir.

v2

Tabloda görüldüğü üzere kadınların 15 yılı ve 55 yaşı tamamlamasına kalan süre 2 yıldan daha azsa 50 yaşında emekli olabilme hakkına sahip olurlar. Bu süre 2 yıldan fazla ama 4 yıldan azsa emeklilik yaşları 51 olur. Belirtilen süre 4-6 yıl arasındaysa 52; 6-8 yıl arasındaysa emeklilik yaşları 53 olur. Tamamlanmaya kalan süre 8-10 yıl arasındaysa kadınlarda emeklilik yaşı 54’tür. Eğer süre 10 yıldan daha fazla ise emeklilik yaşları 56’ya çıkar.

Ayrıca tarım Bağ-Kuru kapsamındakilerin de iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından yararlanma hakları bulunmaktadır. Bunun için iş kazasının olduğu tarihten en az on gün önce tescil edilmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca iş kazası ya da meslek hastalığından dolayı iş göremezlik geliri, malullük, yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için de prim borçlarının ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Söz konusu olan sigortalıların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, devletin sağladığı indirimli sağlık hizmetlerden faydalanabilmeleri için 60 günden fazla prim borçları bulunmaması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar Eşim 01.05.1987 tarihli sigorta girişli 1995 yılına kadar 1883 gün yatırılmış pirimi vardı ve 13.09.2013 tarihi itibariyle tarım sigortası yatırıyorum bugünkü tarih itibariyle 3613 günle kısmi emekli olabilirmi Eşim 1965 doğumlu
  Bulundugum İlde Emeklilik icin SĞK müracat ettik kısaca biraçıklama yok sadece 5400 günle emekli olabilirsiniz dediler yapacağınız açıklama için şimdiden teşekkürler.

 2. 1967 doğumluyum
  sigorta girişim 1998
  tarım bağkur 15 yıl yani 5429 günüm var
  kısmi emeklilik hakkı dolmuş görünüyor
  bundan sonra dilekçe ile başvurup 58 yaşına kadar ödeme yapmayabilir
  miyim ?
  sadece sağlık ödemeyi düşünüyorum.

 3. 2007 yılında kayınpederım tarım bag-kura basladı suan 58 yasında ve bu yıldan itibaren primlerini odemektedir.acaba kaç yasına kadar primini odeyecek ve emeklı olacak daha once prımı odese emeklı olabılır..bilgilendirirsenız sevinirim.
  saygılarımla….

 4. 2007 yılında kayınpederım tarım bag-kura basladı suan 58 yasında ve bu yıldan itibaren primlerini odemektedir.acaba kaç yasına kadar primini odeyecek ve emeklı olacak daha once prımı odese emeklı olabılır..bilgilendirirsenız sevinirim.
  saygılarımla….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu