• Tarım Bağ-Kuru İle Ne Zaman Emekli Olurum?

  Ülkemizde birçok sigortalı olma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tarım Bağ-Kurudur. Tarım Bağ-Kuru, devlet tarafından sunulan bir kolaylıktır. Tarım Bağ-Kuruna başvurmak gibi tarım Bağ-Kuru ile ne zaman emekli olunacağı da önemli olan konulardan birisidir.


  Tarım Bağ-Kuru tarımsal faaliyette bulunan kişiler için uygulanan bir sigorta çeşididir. Bu kişiler yaşadıkları yerdeki ziraat odalarına kayıtları varsa ya da ziraat odası yoksa Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine kayıtlılarsa, tarım Bağ-Kuruna tabi olabilirler. Tarım Bağ-Kuru kurumlara kayıt tarihinden itibaren bir yıl içerisinde bildirildiği takdirde kayıt olunan tarihten itibaren başlamış olarak kabul edilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt olma tarihinden itibaren 1 yıl sonra bildirim yapılırsa bu tarım Bağ-Kuru kuruma bildirilen tarihten itibaren başlar. Tarımsal faaliyette bulunan kişiler, tarım Bağ-Kuru sayesinde gerekli durumlarda malullük, yaşlılık, iş göremezlik gibi maaşlar almaya hak kazanır ve prim ödeyerek emekliliklerini tamamlayabilirler. Ayrıca bu kapsamda sosyal yardımlar da alabilirler. Tarım Bağ-Kuru 18 ve 65 yaşları arasında geçerli olan bir uygulamadır.

  Tarım Bağ-Kurundan emekli olabilmek için kanunlar tarafından belirlenen bir takım şartlar bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurunda normal emeklilik şartları esnaf Bağ-Kur emekliliğiyle aynıdır. Tarım Bağ-Kurlu olan erkeklerin emeklilik yaşlarını ve ödemesi gereken prim sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

   

  weq

  Sponsorlu Bağlantılar


  Tabloya göre tarım Bağ-Kuruna sahip olan kişinin ne zaman emekli olacağını rahatlıkla görebiliriz. 25 yılı tamamlamasına 2 yıl ve daha az bir süre kalan erkeklerin emeklilik yaşı 44’tür. Eğer prim ödemesi gereken süre 2 yıldan fazla ya da 3 yıl 6 aydan daha az bir zaman ise bu kişinin emeklilik yaşı 45’tir. 3 yıl 6 aydan fazla ya da 5 yıldan az bir prim ödeme süresi kalan kişi 46 yaşında emekli olabilir. Yaşlar böyle devam etmektedir. Eğer 25 yılı tamamlamasına kalan süre 20 yıldan fazla ve 21 yıldan daha azsa emeklilik yaşı 57 olur. Bu süreyi tamamlamasına 21 yıl 6 aydan fazla veya 22 yıl kalmışsa kişi 58 yaşında emekli olabilir. Eğer 25 yıllık süresini tamamlamasına 22 yıldan daha fazla kalmışsa primlerini ödediği takdirde 60 aşında emekli olabilir.

  ewqf

  Tarım Bağ-Kurlu olan kadınlarda ise emeklilik yaşı erkeklere göre biraz daha iyileştirilmiştir. Kişinin 25 yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıl veya daha azsa primlerini ödediği takdirde 40 yaşında emekli olma hakkını kazanır. Bu süre 2 yıldan fazla veya 3 yıldan azsa emeklilik yaşı 41 olur. Örneğin 25 yılı tamamlamasına kalan süre 11 yıldan fazla 12 yıldan azsa emeklilik yaşı 50 olarak kabul edilmiştir. Tablodaki değerlere göre 25 yılı tamamlamasına kalan süre 16 yıldan fazla ve 17 yıldan azsa emeklilik yaşı 55 olur. Eğer bu süre 17 yıldan daha fazla ise tarım Bağ-Kurlu kadınlar 58 yaşında emekli olur.

  Tarım Bağ-Kurunda normal emeklilik olduğu gibi kısmi emeklilik imkanı da bulunmaktadır. Kısmi emeklilikte; eğer kişinin 15 yılı ve 55 yaşını tamamlamasına kalan zaman 2 yıl veya daha az bir süre ise; kişinin prim ödemesi gereken süre 15 senedir ve 55 yaşında emekli olabilme hakkına sahip olacaktır. 15 yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıldan çok 6 yıldan azsa emeklilik yaşı 56 olur. Süre 6 yıldan fazla fakat 10 yıldan azsa; emeklilik hakkı 57 yaşında kazanılır. Bu süre 10 yıldan daha fazlaysa emeklilik yaşı 58 olur.

  Tarım Bağ-Kuru kısmi emeklilikte kadınların yaş oranları erkeklere göre farklıdır. Kadınlarda,15 yılı tamamlamaya kalan süre 2 yıldan daha azsa 50 yaşında emekli olabilirler. Tamamlamalarına kalan süre 2 yıldan fazla ve 4 yıldan az ise 51 yaşında emekli olurlar. Süre 4-6 yıl arasındaysa 52 yaşında, 6-8 yıl arasında ise 53 yaşında emekli olma hakkına sahip olabilirler. Tarım Bağ-Kurundan kadınlarda 15 yılı tamamlamalarına kalan süre 8-10 yıl arasındaysa 54 yaşında emekli olurlar ve bu süre 10 yıldan fazlaysa emeklilik yaşları 56 olur.  tıkla sorunu sor

  Tarım Bağ-Kuru İle Ne Zaman Emekli Olurum? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Babam 04.10 2010 tarım bağkuru pirimi ödemeye başladı. Şuana kadar eksiksiz bir şwkilde ödedi. Borcuda bulunmamaktadır. Mayıs 1968 doğumlu. Kaç ginü kalmıştır.
   Teşekkürler

  2. Ahmet Zil dedi ki:

   Selam. ..
   Babam 01/12/2006 yılından bu yana tarım bağkurlu. ..63 yaşında.. Prim borcu bulunmamaktadır..Ne zaman emekli olabilir…

  3. husmen dedi ki:

   slm.ben 2003 yilinda tarim bagkur kaydimi yaptim simdi 2018 kesintisiz yatirim yapiyorum 1959 haziran dogumluyum ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre eğer malüllük söz konusu olmaz ise emeklilik şartlarınız;

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    59 yıl 0 ay 20 gün
    Sigortalılık süreniz
    15 yıl 5 ay 21 gün
    Hizmet süreniz
    5571 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    60 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    0 yıl 11 ay 10 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    9 yıl 6 ay 9 gün
    Kalan hizmet süreniz
    3429 gün

  4. ali eyüpoğlu dedi ki:

   16 10 1989 tarihinde ticaret lisesinden ilk ssk li oldum çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ve okul bittikten sonra 1991 yılının 6 .veya 7.ayindan itibaren toplam
   730 gün ssk li olarak çalıştım 1999 yılına kadar olan sürede daha sonra 28.08.2006 da tarım bagkurlusu oldum ve halen de ediyorum 31.10.2017 tarihi itibariyle en erken ne zaman emekli olurum ssk li olarak devam edersem tarımı bırakıp ne zan emekli olurum doğum tarihim 17 08 1973 tur saygılar sunarım.

  5. Cenk Tilbe dedi ki:

   Merhaba..
   Doğum tarihim Kasım 1964.İşe başlangıcım Ekim 1986..18 yıl memur,4 yıl SSK’lı olmak üzere toplam 22 yıl çalışmışlığım var..Ailevi ve sağlık sorunlarından dolayı 3 kez istifa ettiğim için memurluk hakkımı kaybettim..Emekli sandığından 61 yaşımı beklersem emekli olabiliyorum ancak.SSK’dan emekli olabilmem içinse son 7 yıl kuralı gereği 3 yıl daha çalışmam gerekiyor..Fakat artık SSK’lı olarak iş bulmakta zorlanıyorum..Evde veya uygun bir yerde istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak hem geçimimi sağlamak,hem de sigortalı sayılıp emekli olmayı düşünüyorum..Size sormak istediğim:
   -Çiftçi belgesini evde mantar yetiştirenler alabiliyor mu? Mantar yetiştirilen yerin büyüklüğü ile ilgilisi var mı?
   -Çiftçi belgesi alıp mikro kredi alabilir miyim?
   -Çiftçi belgesi aldıktan sonra yetiştirdiğim mantarın miktarı ne olursa olsun pazarda satarak kendimi tarım sigortalısı saydırmam mümkün mü?
   -Kalan 3 yılımı mantar yetiştirerek tamamlayıp emekli oldum diyelim,alacağım tarım bağkurlusu maaşı ,61 yaşımı bekleyerek emekli sandığından alacağım emekli memur maaşından veya SSK’lı olarak çalışıp emekli olduğumda alacağım maaştan çok farklı olur mu?
   Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla..

  6. Recep dedi ki:

   slm.ben 2012 yilinda ciftcilikden bagkur kaydimi yaptim.
   1984 den beride yurtdisinda kaliyorum.
   1956 ocak dogumluyum.
   ne zaman emekli olurum.
   ne yapmam gerekli.aydinlatirsaniz memnun olurum.
   saygilar

  7. Recep dedi ki:

   slm.ben 2012 yilinda ciftcilikden bagkur kaydimi yaptim.
   1984 den beride yurtdisinda kaliyorum.
   1956 ocak dogumluyum.
   ne zaman emekli olurum.

  Sorunuzu Yazın