Tarım Bağ-Kuru İle Ne Zaman Emekli Olurum? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Tarım Bağ-Kuru İle Ne Zaman Emekli Olurum?  Ülkemizde birçok sigortalı olma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tarım Bağ-Kurudur. Tarım Bağ-Kuru, devlet tarafından sunulan bir kolaylıktır. Tarım Bağ-Kuruna başvurmak gibi tarım Bağ-Kuru ile ne zaman emekli olunacağı da önemli olan konulardan birisidir.

  Tarım Bağ-Kuru tarımsal faaliyette bulunan kişiler için uygulanan bir sigorta çeşididir. Bu kişiler yaşadıkları yerdeki ziraat odalarına kayıtları varsa ya da ziraat odası yoksa Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine kayıtlılarsa, tarım Bağ-Kuruna tabi olabilirler. Tarım Bağ-Kuru kurumlara kayıt tarihinden itibaren bir yıl içerisinde bildirildiği takdirde kayıt olunan tarihten itibaren başlamış olarak kabul edilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt olma tarihinden itibaren 1 yıl sonra bildirim yapılırsa bu tarım Bağ-Kuru kuruma bildirilen tarihten itibaren başlar. Tarımsal faaliyette bulunan kişiler, tarım Bağ-Kuru sayesinde gerekli durumlarda malullük, yaşlılık, iş göremezlik gibi maaşlar almaya hak kazanır ve prim ödeyerek emekliliklerini tamamlayabilirler. Ayrıca bu kapsamda sosyal yardımlar da alabilirler. Tarım Bağ-Kuru 18 ve 65 yaşları arasında geçerli olan bir uygulamadır.

  Tarım Bağ-Kurundan emekli olabilmek için kanunlar tarafından belirlenen bir takım şartlar bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurunda normal emeklilik şartları esnaf Bağ-Kur emekliliğiyle aynıdır. Tarım Bağ-Kurlu olan erkeklerin emeklilik yaşlarını ve ödemesi gereken prim sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

   

  weq

  Tabloya göre tarım Bağ-Kuruna sahip olan kişinin ne zaman emekli olacağını rahatlıkla görebiliriz. 25 yılı tamamlamasına 2 yıl ve daha az bir süre kalan erkeklerin emeklilik yaşı 44’tür. Eğer prim ödemesi gereken süre 2 yıldan fazla ya da 3 yıl 6 aydan daha az bir zaman ise bu kişinin emeklilik yaşı 45’tir. 3 yıl 6 aydan fazla ya da 5 yıldan az bir prim ödeme süresi kalan kişi 46 yaşında emekli olabilir. Yaşlar böyle devam etmektedir. Eğer 25 yılı tamamlamasına kalan süre 20 yıldan fazla ve 21 yıldan daha azsa emeklilik yaşı 57 olur. Bu süreyi tamamlamasına 21 yıl 6 aydan fazla veya 22 yıl kalmışsa kişi 58 yaşında emekli olabilir. Eğer 25 yıllık süresini tamamlamasına 22 yıldan daha fazla kalmışsa primlerini ödediği takdirde 60 aşında emekli olabilir.

  ewqf

  Tarım Bağ-Kurlu olan kadınlarda ise emeklilik yaşı erkeklere göre biraz daha iyileştirilmiştir. Kişinin 25 yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıl veya daha azsa primlerini ödediği takdirde 40 yaşında emekli olma hakkını kazanır. Bu süre 2 yıldan fazla veya 3 yıldan azsa emeklilik yaşı 41 olur. Örneğin 25 yılı tamamlamasına kalan süre 11 yıldan fazla 12 yıldan azsa emeklilik yaşı 50 olarak kabul edilmiştir. Tablodaki değerlere göre 25 yılı tamamlamasına kalan süre 16 yıldan fazla ve 17 yıldan azsa emeklilik yaşı 55 olur. Eğer bu süre 17 yıldan daha fazla ise tarım Bağ-Kurlu kadınlar 58 yaşında emekli olur.

  Tarım Bağ-Kurunda normal emeklilik olduğu gibi kısmi emeklilik imkanı da bulunmaktadır. Kısmi emeklilikte; eğer kişinin 15 yılı ve 55 yaşını tamamlamasına kalan zaman 2 yıl veya daha az bir süre ise; kişinin prim ödemesi gereken süre 15 senedir ve 55 yaşında emekli olabilme hakkına sahip olacaktır. 15 yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıldan çok 6 yıldan azsa emeklilik yaşı 56 olur. Süre 6 yıldan fazla fakat 10 yıldan azsa; emeklilik hakkı 57 yaşında kazanılır. Bu süre 10 yıldan daha fazlaysa emeklilik yaşı 58 olur.

  Tarım Bağ-Kuru kısmi emeklilikte kadınların yaş oranları erkeklere göre farklıdır. Kadınlarda,15 yılı tamamlamaya kalan süre 2 yıldan daha azsa 50 yaşında emekli olabilirler. Tamamlamalarına kalan süre 2 yıldan fazla ve 4 yıldan az ise 51 yaşında emekli olurlar. Süre 4-6 yıl arasındaysa 52 yaşında, 6-8 yıl arasında ise 53 yaşında emekli olma hakkına sahip olabilirler. Tarım Bağ-Kurundan kadınlarda 15 yılı tamamlamalarına kalan süre 8-10 yıl arasındaysa 54 yaşında emekli olurlar ve bu süre 10 yıldan fazlaysa emeklilik yaşları 56 olur.  tıkla sorunu sor

  Tarım Bağ-Kuru İle Ne Zaman Emekli Olurum? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.