Genel

Tapu Başvuru Sorgulama Ekranı

Tapu başvuru sorgulama yapmak için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesi kullanılabilir. Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden de sorgulama yapılır. Tapu başvuru sorgulama yapmak, başvurunun sonucunun öğrenilmesi açısından fayda sağlar.

Tapu, ev sahibi olan kişilere verilir. Tapu belgesi, yapının kime ait olduğunu kanıtlar. Bu belgenin alınması zorunludur. Bu belge, konutla ilgili işlemler sırasında gerekli olabilir. Tapu almak isteyenlerin tapu başvurusunu yapması gerekir.

Tapu başvuru işlemi hem Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden hem de online olarak yapılabilir. Bunun için Web Tapu sistemi kullanılır. Tapu başvurusu yapıldıktan sonra sorgulama işlemleri de online olarak gerçekleştirilir.

Tapu başvurusu için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Aynı zamanda tapu müdürlüğü tarafından istenilen bütün belgeler ibraz edilmelidir.

Tapu almak için gerekli belgeler arasında rayiç belgesi yer alır. Aynı zamanda nüfus cüzdanı ve borcu yoktur belgesi de istenir. Muvafakat name ve vekâlet belgesi gibi belgeler de istenir.

Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tapu başvurusu yapmak için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sitesinden işlem yapmak gerekir. Bunun için girilmesi gereken adres https://webtapu.tkgm.gov.tr/ şeklindedir. Bu adrese girdikten sonra “Bireysel Giriş” seçeneğine tıklanmalıdır.

“Bireysel Giriş” seçeneğine tıklandıktan sonra “Bireysel Başvuru Ekranı Girişi” seçeneği çıkar.

 • Bu kısımda Web Tapu ile giriş yapılabilir. Aynı zamanda e-Devlet şifresi kullanılarak de giriş yapılabilir. Böylece sisteme erişmek daha kolay olur.
 • Gelen ekranda “Başvuru İşlemleri” seçeneğine tıklanmalıdır. Sonrasında “Başvuru Yap, “Başvuru Takip” gibi seçenekler vardır.

Bu sayede hem başvuru işleminin yapılması hem de takip edilmesi kolaylaşır.

Tapu Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Tapu başvuru takibi için web tapu internet sitesi kullanılabilir. Bunun için ilk olarak webtapu.tkgm.gov.tr adresine girilmesi gerekir. Bunun yerine  https://www.tkgm.gov.tr/basvuru-sorgulama adresi üzerinden de işlem yapılabilir.

Gelen ekranda “Başvuru Sorgulama” seçeneğine tıklamak gerekir. Ardından istenen bilgiler sırasıyla ve eksiksiz şekilde girilmelidir.

İlk olarak istenen bilgiler, il ve müdürlük bilgisidir. Bu kısma taşınmazın bulunduğu il yazılmalıdır. Aynı zamanda bağlı olunan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü de bu kısma yazılmalıdır.

 • İstenilen bilgiler arasında yıl da vardır. Bu kısma, tapu için ne zaman başvurulduğu yazılır. Ardından başvuru sırasında verilen numaranın buraya yazılması gerekir.
 • Devamında istenen bilgiler arasında kimlik numarası da vardır.
 • Son olarak ekranda yer alan güvenlik kodunun girilmesi istenir. Bu sayede sorgulama aşaması tamamlanır. Son olarak “Sorgula” yazan alana tıklanmalıdır.

Tapu Başvurusu, E-Devlet’ten Sorgulanır mı?

Tapu başvurusunun e-Devlet’ten sorgulanması mümkündür. Bunun için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bu adrese girmek yerine, e-Devlet mobil uygulamasını da kullanabilir.

 • E-Devlet sitesine girdikten sonra sağ tarafta bulunan “Giriş Yap” yazılı alana tıklanılmalıdır.
 • Gelen ekranda kimlik numarasının girilmesi gerekir. Ardından e-Devlet şifresi girilmelidir. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerine giderek alabilir. E-Devlet sistemine girmek için internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı uygulaması kullanılabilir.
 • Tüm bilgiler hatasız şekilde doldurulduysa e-Devlet şifresi kısmından işlemlere devam edilir.
 • E-Devlet şifresi girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklamak gerekir. Gelen ekranda arama alanına “Tapu Bilgileri Sorgulama” yazılmalıdır. Ardından çıkan sonuca tıklanır.

Gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanmalıdır.

E-Devlet Tapu Kaydı Sorgulama : https://www.ssk.biz.tr/internetten-tapu-kaydi-sorgulama/

Tapu başvurusu sorgulama yapmak için e-Devlet sitesi de kullanılır. Bu sayede işlemler daha kolay şekilde tamamlanır. Tapu başvurusunun zamanında sonuçlanması için işlemleri geciktirmeden yapmak gerekir.

Verilen bilgilerin doğru olması da önemlidir. Gerçeğe aykırı beyanlarda bulunanlara ceza uygulanır.

Tapu Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Tapu başvurusunun sonuçlanma zamanı, müdürlüğün yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Genellikle başvurular bir gün içerisinde sonuçlanır.

Tapu başvuru işlemlerinin takip edilmesi de önemlidir. Başvurular sırasında hatalı ya da eksik bilgi verilmemelidir.

Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu randevusu almak için gerekli işlemler, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda ALO 181’i arayarak da randevu alınabilir. Bunun için randevu.tkgm.gov.tr adresine girmek gerekir.

Daha önce randevu alanlar, Randevu sorgula-iptal et seçeneğine tıklayabilir. Bu sayede randevu gün ve saatinin öğrenilmesi mümkündür.

Tapu Randevusu Nereden Sorgulanır?

Tapu randevusu sorgulama işlemi randevu.tkgm.gov.tr adresinden yapılabilir. Geçmiş dönemde alınan randevular, bu kısımdan sorgulanır. Sorgulama neticesinde randevunun hangi gün ve saatte yapılacağı anlaşılır.

Tapu randevusu ile tapuya ilişkin işlemlerin yapılması mümkündür. Satış sonrasında ya da ev yaptırdıktan sonra adınıza tapu düzenlemesi zorunludur. Tapusuz evin aidiyetliğini başka şekilde kanıtlamak mümkün değildir. Ancak tapu işlemleri tamamlanana kadar geçici bir belge düzenlemesi de yapılabilir.

Web Tapu Başvuru Takip Nedir?

Web tapu başvuru takip işlemleri, internet üzerinden yapılabilir. İşlemler hem e-Devlet hem de tapu müdürlüğü tarafından yapılır. Başvuru için ilk olarak https://www.tkgm.gov.tr/basvuru-sorgulama adresine girmek gerekir.

İlgili adreste başvuru sorgulama için istenen tüm bilgiler doldurulmalıdır. Sorgulama sonrasında daha önce yapılan başvurular değerlendirilebilir. Başvuru sonrası tapunun çıkmasının gecikmesi de söz konusu olabilir. Bu durum, tapu müdürlüklerinin yoğunluğuna bağlıdır.

Web Tapu sistemi, tapu müdürlüğünün vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya yönelik uygulamalarından biridir. Buradan pek çok işlem yapılabilir. Aynı zamanda tapu ile ilgili pek çok bilgiye de buradan ulaşılabilir. Böylece, tapu başvurusu ya da diğer işlemler için tapu müdürlüğüne gitmeye gerek kalmaz.

Tapu Tescil Belgesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Tapu tescil belgesi, taşınmazın tapu sicilindeki kaydını gösterir. Bu belge tapu kadastro müdürlüklerinden alınır. Bu belgenin sorgulama işlemleri için emniyet genel müdürlüğüne de müracaat edilebilir. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de işlem yapılabilir.

Tapu tescil belgesi, taşınmazın kayıt altında olduğunu gösterir. Tapu işlemlerinin geciktirilmemesinde ve zamanında yapılmasında fayda vardır. Ancak bu işlemler sırasında parsellerin ve sınırların doğru çizilmesi önemlidir.

Tapu işlemleri için ilk olarak başvuru yapılmalıdır. Başvuru için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesinden randevu alınmalıdır. Randevuya zamanında gelinmesi, son derece önemlidir. Bu sayede işlemlerin yapılması için çok fazla beklenmez.

Tapu Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

Tapu başvuru ücretleri konusunda net bir bilgi vermek mümkün değil. Başvuru ücretleri, her yıl güncellenir. Tapu başvurularında yıllara göre farklılık göstermesi söz konusudur.

Tapu sahiplerinin ödemesi gereken ücretlerden biri de emlak vergisidir. Ancak emlak vergisinden muafiyet de söz konusu olabilir. Emlak vergisinden; şehit aileleri, engelliler muaftır.

Tapu önemli bir belge olduğu için başvurular zamanında yapılmalıdır. Aynı zamanda tüm işlemlerin hatasız olması için özen gösterilmelidir. Tapu belgesinin kimseyle paylaşılmamasına da dikkat etmek gerekir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, son yıllarda işlemlerin internet üzerinden yapılmasını sağlamıştır. Bu sayede genel müdürlüklerin iş yükü azalabilir. Aynı zamanda vatandaşlar da tapu başvurusunu ve takibini kolayca yapabilir.

Tapu işlemlerinin, bizzat tapu müdürlüklerine giderek de yapılması mümkündür. İşlemler sırasında yetkililerin istediği belgeler, teslim edilmelidir. Öte yandan adres bilgilerinde hata yapılmamalıdır.

Adres bilgilerinde hata olmaması için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden parsel sorgulama işlemi yapılabilir. Adres numarası da doğru olmalıdır. Böylece tapu başvuru süreci kolayca tamamlanır.

Tapu başvuru sorgulama yapmak için e-Devlet mobil uygulamasından da yararlanılabilir.

Shares:

1 Yorum

 • MEVLÜT AKYOL
  18.11.2023

  DEGERLİ YETKİLLER BİZİM 43 KİŞİ HİSSELİ ARSAMİZ VAR ANTALYA KEPEZ İLÇESİNDE HİSSADARLARDAR BİRİSİ ALMANYADA OLDUGU İÇİN ONA TEBLİGAT GÖDERDİK BİR MUTAHİTLE SÖZLEŞME YAPMIŞTIK HİSSE SAHİBİ İBRAHİN TANSEL OLGUN ALICI İSE HÜSEYİN ARIKAN ABRAHİM OLGUN ALMANYAYA GİDECEGİ İÇİN HÜSEYIN ARIKANIN KIZINA —- ADA PARSEL 1 DEKİ — METRE KARE HİSSESİNİ SATABİLİR DİYE SERİK NOTERLİGİNDEN SATABİLİR DİYE VEKALET VERDİ ANRALYA KEPEZ TAPU MÜDÜRLÜGÜNDEN RENDEVU ALDIK RENDEVU NIMARASI 109451 16,11,2023 TARİHLİ HÜSEYİN BEY ANTALYA KEPEZ TAPU MÜDÜRLÜGÜNE GİTMİŞ BU MURACAAT NUMARAN BİRDE TAPU HARCINI ÖDE YAZISI GELİR O GELMEMİŞ O GELİNCE GEL DEMİŞLER RENDEVUNUN ALINDIGI TARİH 8 KASIM 2023 RENDEVUNUN TELEFONA GELEN MESAJ 16 ,11,2023 TARİHİ RENDEVUNUZ —- İLE KAYDEDİLMİŞTİR BU TARHİDEN SONRA HARCI ÖDE MESAJI KAÇ DÜN SONRA GELİR 8 KASIMDA RENDEVU ALINAN RENDEVU KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR EFENDİM

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir