Emeklilik

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? TES Kimleri Kapsamaktadır?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? TES Kimleri Kapsamaktadır? Çalışanları oldukça yakından ilgilendiren konu olarak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından 2022 yılında devreye gireceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 2022 yılında yürürlüğe gireceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından İstihdam Kalkanı Paketinin detaylarını tek tek açıklamış bulunmaktadır. Buna göre çalışanları oldukça yakından ilgilendiren emeklilik için yeni model uygulaması geliyor. Tamamlayıcı Emeklilik sisteminin 2022 yılında devreye gireceğini belirten Erdoğan, ilave istihdama da teşvik verileceğini açıklamış bulunmaktadır. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi için sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olduğunu belirtmiş bulunmaktadır. Çalışmaya yeni başlayan ve emekliliği için oldukça uzun zaman bekleyecek olanlar ve emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES sistemine dahil edilmeyeceklerdir.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak?  Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi sosyal tarafların mutabakatı ile sağlanacaktır. Yeni işe girenler için oldukça uzun çalışma hayatı olacağından onlar sisteme dahil edilmeyeceklerdir. Yaş sınırının üstünde olanlar ve emekliliğine az kalanlar da sisteme dahil edilmeyeceklerdir. Her çalışanın merakla beklediği Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kimleri kapsayacak ve nasıl işlem yapılacak yazımızın detayından ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • 2017 yılında başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline dönüştürülecek,
  • Çalışanların tamamı zorunlu olarak TES’e dahil edilecektir.
  • Hem çalışanların maaşından kesinti olacak hem de işveren ve devlette katkı sağlayacaktır.
  • İşverenin mevcut olan yükü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak, İşsizlik fonundan katkı yapılması da seçeneklerden bir tanesi olmaktadır.
  • TES için az maaş alandan az kesinti, yüksek maaş alandan yüksek kesinti yapılacaktır.
  • Her çalışan için bir TES hesabı olacak ve kesintilerin tamamı bu hesapta birikecek,
  • Kıdem tazminatında olduğu gibi çalışanlar istediği zaman TES’ten çıkamayacaklar, kademeli olarak çıkış hakkı tanınabilmektedir. Çalışanlar emekliliği geldiğinde sistemden çıkış yapabilecekler.

TES Sistemi Ne Zaman Başlayacak?

TES Sistemi Ne Zaman Başlayacak? Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi belirtilen duruma göre 2022 yılında devreye alınacaktır. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış haklarının korunacağı belirtilmiştir. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile birlikte aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini sağlayacakları yapılan açıklamalar arasındadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile çalışanların emekli olduktan sonra rahat etmeleri sağlanacak. Bu kapsam çerçevesinde oluşacak fon ile Türkiye’nin İstihdam Kalkanını sürekli hale getirmeyi hedeflendiği belirtildi.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Emeklilik Yaş Tablosu Erkek / Kadın

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu