GSS

T.C İle GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS sorgusu yapmak özellikle internet vasıtasıyla oldukça kolay bir duruma gelirken, Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödemek ya da son çıkan kanun gereğince yapılandırabilmek için de sorgulama yapılması esastır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak özellikle devlet kurumlarının internet siteleri, vatandaşların ulaşmak istediği her türlü hizmeti saniyeler içinde kişilere iletebilmektedirler. Bu sayede bürokratik yılgınlık, kırtasiyecilik ve kurumlardaki uzun kuyrukların da önüne geçilirken, teknolojik pratiklik sağlanabilmesi de mümkün olabilmektedir.

Zaman Kaybetmeden Genel Sağlık Sigortası (Borcu) Sorgulama Yapılabilmesi:

Genel sağlık sigortası kavramı son yıllarda hayatımıza giren, sigortalı olarak çalışılmayan dönemlerde sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için devlet tarafından yapılan zorunlu bir sigortadır. Bunun karşılığında devlet kişinin gelirine göre (gelir seviyesi çok düşük olan kişilere gelir testi yapılarak) her ay belli bir tutar almaktadır. Bu tutarın uzun bir süre ödenmemesi durumunda acil durumlar dışında sağlık hizmetlerinden yararlanılması da mümkün olmamaktadır Genel sağlık sigortası borcu bulunan çok düşük gelir sahibi kişiler de sosyal güvelik kurumuna başvurmaları ve yapılacak gelir testinde bu durumun tespit edilmesi durumunda geriye dönük borçlar da dahil olmak üzere tüm genel sağlık sigortası ödemelerinden muaf da olabilirler.

E-Devlet Vasıtasıyla Genel Sağlık Sigortası Borç Bilgileri Sorgulama:

Hayatımızın her alanındaki bilgi sorgularında oldukça kolaylık ve pratiklik sağlayan e-devlet vasıtasıyla genel sağlık sigortası borç bilgileri sorgulama işleminin de yapılması oldukça kolaydır. E-devlete girebilmek için gerekli olan e-devlet şifresine sahip olunmaması durumunda, Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerine nüfus cüzdanıyla başvurulması durumunda e-devlet şifresine sahip olunmaktadır. www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkinden e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla sisteme giriş yapıldıktan sonra başka hiçbir tıklama yapılmadan GSS borç sorgulama TC kimlik no ile yapılması mümkün olabilmektedir.

GSS Borç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama Detayları:

E-devlet sistemine girildiğinde genel sağlık sigortası sorgulama ekranında öncelikle kişinin T.C kimlik numarası, adı ve soyadı, kalan GSS prim borcu bilgisi gösterilmekte, genel sağlık sigortası tescil tarih aralıkları kısmında da sağlık statüsü başta olmak üzere tescil başlangıç ve bitişi, bu aralıktaki gelir seviye detayına ulaşılırken, borç tutarı, tahsil edilen borç tutarı, kalan borç tutarı, tahsilinden vazgeçilen tutar (geçici 69. madde) ve her türlü borç detay bilgileri (borçların hangi döneme ait olduğu vs.) gösterilmekte, istenildiği takdirde kredi kartıyla ödeme yapılması da mümkün olabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartıyla GSS Borç Ödemesi Yapılması:

E-devlet üzerinde sorgulaması yapılan genel sağlık sigortası borç ödeme kararının verilmesi durumunda kredi kartıyla ödeme yapılması mümkün olabilmektedir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde sistem e-devlet sayfasından SGK’nın online tahsilat sayfasına geçmektedir. Öncelikle kullanıcı tarafından bunun onayının verilmesi gerekmekte olup, GSS borç sorgulama şifresiz ekranında da öncelikle tahsilat türü seçimi yapılması ( 4A işveren tahsilatları, 4B sigortalı tahsilatları, diğer tahsilatlar, yapılandırma tahsilatları) yeterli olacaktır. Ardından sistem kullanıcıdan sorgulama tipini seçmesini isteyecek, bunun seçiminden sonra da sicil numarası otomatikman ekrana gelecektir. En son gelen borç sorgulama ekranı ödenmek istenen hizmeti gösterirken kredi kartı bilgilerinin girilmesiyle TC kimlikten GSS borcu ödeme işlemi tamamlanacaktır. İlgili sayfada ayrıca dekont görüntüleme yapılması da mümkün olup, istenilen her dekontun çıktısı da alınabilir. Detaylı bilgi için kullanım kılavuzuna göz atıldığında diğer devlet kurumu ödemeleri için de ulaşılmak istenen tüm detaylara kolaylıkla sahip olunabilir. Bu arada vadesi geçmiş olanlar da dahil tüm GSS borçlarının son ödeme vadesinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldığını da belirtmemiz gerekir.

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu