• Süt Parası Nasıl Alınır ?


  Devlet tarafından yeni doğum yapmış çocukların ailelerine, süt parası adı altında bir ödeme yapılmaktadır. Alınan kararlar doğrultusunda, ödeme alacak olan kişilerin kendilerinin ya da eşlerinin sigortalı olmaları ve belirli bir prim gününü doldurmaları halinde ödeme almaları sağlanmaktadır. İlk olarak, bu ödemenin birincil şartını ele alacak olursak, sigortalı olarak çalışan kadınlar ya da eşleri sigortalı olan kadınlar, bu ödenekten faydalanabilecektir. Bu şartı tamamladıktan sonra da, kişilerin prim gününü incelemesi gerekecektir.


  Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

  Sigortalı çalışan ve sigortalının eşlerinin faydalanabildiği ödenekte, kadınların çalışıyor olması gibi net bir şart bulunmamaktadır. Onların eşlerinin çalışması, bu ödeneği alabilmeleri için yeterlidir. Kişiler kendileri sigortalı olduğunda ya da eşlerinin sigortasından faydalandığında, son 1 yıllık prim gününe göre bu ödenekten faydalanacaktır. Burada da son bir yıllık sürede en az 120 günlük primlerinin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

  Söz konusu devlet yardımı, aynı zamanda Bağ-Kur çalışanlarının da kullanımına sunulmaktadır. Ancak, Bağ-Kur primi ödeyen kişi ve ailelerinin, hiçbir şekilde prim borçlarının olmaması gerekmektedir. TC kimlik numarası üzerinden inceleme yapıldığında kişilerin herhangi bir Bağ-Kur prim borcu olduğu tespit edilirse, bu durumda ödeme yapılmayacaktır. Yeniden başvuru yapıldığında ise bu prim borcunun ödenmiş olması gerekmektedir.

  İşten Çıkarılanlar Süt Parası Alabilir Mi?

  Süt parası alabilmek için tamamlanması gereken şartları yukarıda belirttik. Ancak, söz konusu destek ile ilgili mevzuatın 9. Maddesi incelendiği zaman, sigortalı olarak çalıştığı işten çıkarılan kişi ve eşlerinin, özel bir şartı tamamlaması halinde bu ödenekten faydalanmaları sağlanmaktadır. 9. Madde’nin detaylarına baktığımızda, işten çıkarılan kişi, hizmet akdinin sonlandırıldığı tarihten en fazla 300 gün sonra çocuk sahibi olmuşsa, son 15 aylık prim ödemesi göz önünde bulundurularak, ödenekten faydalanabilecektir.

  İşten çıkarıldıktan 300 gün sonra çocuğu olan kişi ve eşlerinin, bu durumda son 15 aylık prim ödemesine bakılacaktır. Eğer bu sürede, en az 120 günlük sigorta primi ödemesi yapılmışsa, devlet tarafından sunulan ödenekten faydalanacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli Sandığı Mensupları Süt Parası Alabilir Mi?

  Emekli Sandığı’na mensup olan kişiler, doğum onrasında emzirme ödeneği adı ile farklı bir ödeme almaktadırlar. Aldıkları bu ödeme süt desteğinden daha fazla miktarda sunulduğundan dolayı, devlet emekli sandığı mensubu olan ve emzirme ödeneği almış kişilere, ayrı bir ödenek ayırmamaktadır.

  Kişilerin süt desteği ödeneğinden faydalanabilmeleri için anlaşıldığı üzere SSK ya da Bağ-Kur mensubu olması gerekmektedir.

  2017 – 2018 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

  Ailelere doğum sonrasında yapılan bu ödenek, 2017 yılı içerisinde tekrar güncellenmiştir. Buna göre, süt parası alacak olan aileler, 132 TL’lik bir destekten faydalanacaktır. Ayrıca, TC kimlik numaraları üzerinden yatırılacağından dolayı, aynı dönem içerisinde paranın çekilme zorunluluğu yoktur. Kişiler kendilerine verilen bu desteği, en fazla 5 yıl içerisinde kullanabilirler. Bundan sonraki süreçte ise, ödenek zaman aşımına uğrayacaktır.

  Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum yapan aileler 4A kapsamında sigortalı ise, ek bir işlem yapmalarına gerek olmadan ödenekten faydalanabilirler. Çünkü, doğum bilgileri ve diğer raporlar, SGK’nın sistemine hastane tarafından kaydedilmektedir. Böylelikle de aileler doğrudan Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerini alabilecektir. Ödemelerin ne zaman yapıldığı ise, TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenecektir. Buradaki durum Bağ-Kur mensubu kişiler için de geçerlidir.

  Eğer hastane sisteminde meydana gelen bir aksaklıktan dolayı SGK sistemine dosyalar gönderilmemişse, bu durumda kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri gerekecektir. Başvuru işlemlerinde hastaneden alınacak doğum raporu ve nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekecektir. Kurum başvurularında, size yardımcı olacak görevli ile birlikte, dilekçe dolduracak ve sonrasında işlemlerinizi tamamlayabileceksiniz.
  tıkla sorunu sor

  Süt Parası Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. muttalip dedi ki:

   merhaba;

   ben skk olarak calısmaktayım eşim emekli sandığına bağlı devlet işinde calışmakta ben simdi bu yardımdan faydalana bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Siz SSK lı olarak bu hakka sahipsiniz.

  2. Mustafa SÖZBİR dedi ki:

   mrb
   İstanbul’da ikamet ediyorum , 2016 yılında çocuğum oldu o sırada bağlı olduğum sgk müdürlüğü bursa idi.
   Hastanenin doğum raporunu sisteme girmemesiyle süt parasını alamadım .
   bu sorunu hastane çözebilirmi , yoksa bursa’ya gitmemmi gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastana sisteme girebilir. Kuruma gitmenize gerek yok. Alo 170 hattından tekrar sorgulayın. Belki ödeme çıkıp dönmüş olabilir.

  Sorunuzu Yazın