SGK

2020 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 yılında güncel süt parası (emzirme ödeneği) ne kadar ? Sadece SSK kapsamında çalışan kadınlara ya da çalışmayan kadınların SSK’lı eşlerine verilen emzirme ödeneğinin tutarı, 202 TL olarak belirlenmiştir. 2020 yılındaki enflasyon oranına göre, süt parasına %12 tutarında zam yapılması beklenmektedir.


Bu oranda, 2020 alınacak süt parasının tutarı, tahmini 226,24 TL’dir. Süt parası ödemeleri, sadece çocuk sahibi olan annelere yapılmaktadır. Her çocuk için bir defaya mahsus olarak yapılan ödemeler, sadece anneler tarafından çekilmektedir.

Süt Parası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Süt yardımı, 2015 yılından sonra doğum yapan anneler adına verilen maddi destektir.

Süt yardımının genel özellikleri aşağıda detaylı şekilde belirtilmiştir:
 • Süt yardımı ödemeleri, sadece bir defalık olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • SSK’lı olarak çalışan kadınlar ya da SSK’lı erkeklerin çalışmayan eşleri adına, emzirme ödeneği hazırlanmaktadır.
 • 4A ve 4B sigortalılar ya da sigortalıların eşleri, emzirme ödeneğinden faydalanabilirler.
 • 2015 yılından sonra doğan çocukların her biri için ayrı ayrı süt yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Süt parası başvurusu yapmak için gerekli görülen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Süt parası ödemeleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilmektedir.
 • Kişilerin sigortalı olarak çalışması ya da eşlerinin sigortalı olması yeterlidir.
 • Süt parası ödemesi, 4C yani emekli sandığına bağlı sigortalılar adına gerçekleştirilmemektedir.
 • Sigortalıların süt parasından faydalanabilmeleri için çocukların 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmesi gerekir.
 • 5 yaşını tamamlamayan çocuklar için süt parası ödeneği hazırlanacaktır.
 • Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta olması şart koşulmuştur.
 • Emzirme ödeneği başvurusundan önce, çocukların kimlik belgesinin çıkarılması gerekir.
 • Süt parası ödemeleri, sadece annelere yapılmaktadır. Babaların süt ödeneğini çekmesine izin verilmemektedir.
 • SSK’lı olarak çalışan kadınların eşleri için de süt parası ödeneği çıkarılmayacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu için özel olarak kuruma gidilmesine ya da kuruma dilekçe gönderilmesine gerek kalmamıştır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından, doğum yapılan hastane tarafından doğum belgesi hazırlanır ve SGK süt parası için evraklar kuruma iletilir. Anneler adına süt parası oluşturulduktan sonra, e-devlet üzerinden ödeneğin son durumu takip edilerek, PTT üzerinden süt parası çekilebilir.

Hastanede doğum yapmayan anneler, bebeğin kimlik belgesi fotokopisi, doğum belgesi ve anneye ait kimlik belgesi fotokopisini, posta yoluyla kuruma ulaştırmalıdır. Evraklar kuruma ulaştıktan sonra, anneler adına süt ödeneği başvurusu yapılacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvuru Sorgulaması Detayları Nelerdir?

Emzirme ödeneği başvuruları hastane tarafından otomatik olarak yapıldıktan sonra, e-devlet sistemi kullanılarak emzirme ödeneğinin son durumu için sorgulama başlatılmalıdır.

Süt parası sorgulaması detayları aşağıdaki gibidir:

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama

 • Sayfa girişinin yapılması için sağ üst köşedeki “Giriş Yap” butonuna tıklamak gerekir.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgileri doğrulandıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayarak sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • E-devlet sayfası açıldıktan sonra, süt parası başvurusu için sorgulama başlatılabilir.
 • Süt parası sorgulama sayfasında, alınacak ödeneğin tutarı ve ödeme tarihleri belirtilecektir.

PTT şubelerine gidilerek ya da PTT mobil uygulaması kullanılarak, süt parası ödemeleri çekilebilir.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı ödemeleri, Türk vatandaşı olan anneler adına yapılmaktadır. 5 yaşını tamamlamayan çocukların her biri için tek seferlik olacak şekilde ödenek hazırlanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan doğum yardımı ödeneği, çocuk başına artmaktadır. Annelerin çalışması gibi bir zorunluluk bulunmazken, başvuru yapılması durumunda ödenekler hesaba aktarılmaktadır.

Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Doğum yardımı ödemeleri, sadece doğum yapan annelere verilmektedir. Annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartıyla, yurt içi ve yurt dışında yaşayan tüm kadınlar doğum yardımından faydalanabilirler. Annelerin doğum belgesiyle başvuru yapmasının ardından, doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilecektir. Doğum yardımı için başvuru yapmayan anneler, çocukların 5 yaşını tamamlamasının ardından ödenek haklarını kaybetmektedir.

Doğum Yardımından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Doğum yardımından faydalanmak için gerekli görülen koşullar şunlardır:

 • 2020 yılında alınacak doğum yardımı ödemeleri için çocukların 5 yaşını tamamlamaması şart koşulmuştur.
 • Doğum yardımı ödenekleri, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yapılmaktadır. Farklı ülke vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan kadınlar, doğum yardımı başvurusu yapamazlar.
 • Doğum yardımı ödemeleri, 2015 yılından sonra doğan ve 5 yaşını doldurmayan çocuklar için hazırlanmaktadır. 6 yaşına girmiş çocuklar için doğum yardımı başvurusu yapılamaz.
 • Ödeneğin çıkması için çocukların hayatta olması gerekir. Ölü doğum ya da kürtaj sonrasında, doğum yardımı ödeneği talep edilemez.
 • Doğum yardımı alabilmek için çocukların kimlik belgesi çıkarılmalıdır.

Doğum yardımı ödemeleri için annelerin maddi durumu ya da sigortalı olup olmamasına dikkat edilmemektedir. Sigortalı anneler ya da ev hanımlarının tamamı, talep etmeleri şartıyla doğum yardımından faydalanabilirler.

Doğum Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

Doğum yardımı ödemesinin limitleri, çocuk başına artmaktadır. Limitlerin hesaplamalarında, çocukların tamamının 2015 yılından sonra doğduğu ve 5 yaşını tamamlamadığı esas alınmıştır.

Çocuk başına ödenen doğum parasının limitleri aşağıdaki gibidir:

 • Birinci doğumunu yapan annelere, 300 TL doğum yardımı ödeneği verilmektedir.
 • İkinci doğum için doğum yardımı ödeneğinin limiti 400 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • Üçüncü doğumunu yapan anneler, 600 TL değerinde doğum yardımı ödemesi almaktadır.
 • 3 ve üzerindeki her doğum için, 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılacaktır.
 • Çoklu doğumlar için belirtilen doğum yardımı tutarı, çocuk sayısına göre değişmektedir.
 • İlk doğumunda ikiz bebek sahibi olan annelere, birinci bebek adına 300 TL, ikinci bebek adına 400 TL olmak üzere, toplamda 700 t doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumunun ardından ikiz bebek sahibi olan annelere, ikizlerden birincisi için 400 TL, ikincisi için de 600 TL olmak üzere, toplamda 1000 TL değerinde doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumunda üçüz bebek sahibi olan annelere, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere toplamda 1.300 TL değerinde doğum yardımı ödeneği hazırlanmaktadır.

2020 yılında alınacak doğum yardımı ödemelerine, enflasyon oranı değerince, %20 ila %25 aralığında zam yapılacaktır.

Doğum Yardımı Başvurusu ve Başvuru Sorgulaması Nereden Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu yapmak için e-devlet sistemi kullanılabilir ya da gerekli evraklar, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü iletilebilir. Doğum yardımı başvurusu ve başvuru sorgulaması için gerekli işlemler aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Doğum yardımı başvurusunu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü üzerinden yapmak isteyen annelerin, bebeklere ait kimlik belgesi örneği, doğum belgesi ve kendilerine ait kimlik belgesi fotokopilerini kuruma postayla göndermesi yeterlidir. İsteğe göre, anneler doğrudan kuruma giderek de evraklarla başvuru yapabilirler.
 • E-devlet üzerinden doğum yardımı başvurusu yapmak için turkiye.gov.tr adresi kullanılmalı ve e-devlet ana sayfası açılmalıdır.
 • E-devlet ana sayfasında yer alan “Giriş Yap” bölümü üzerinden, kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • Sistemde yer alan e-hizmetler bölümü üzerinden, “Sosyal Hizmetler Müdürlüğü” seçimi yapılarak ya da sayfanın sağ üst köşesindeki arama bölümüne “Doğum Yardımı” yazılarak, başvuru sayfası açılabilir.
 • Sistem açıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru” bölümü üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır.

Doğum yardımı başvurusu yapıldıktan sonra, aynı kanal üzerinden başvuru sorgulaması başlatılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

E-Devlet Süt Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden süt parası yardımı sorgulama işlemi yapmak için e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmından sorgulama işlemi tamamlanabilir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Zaman Yatar?

Süt Parasının annenin hesabına yatırılması ortalama olarak iki ayı bulabilmektedir. Bu iki ay içerisinde annenin T.C. kimlik numarası adına PTT şubelerinde yatırılmaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Kaç Günde Yatar?

Anneler Süt Parası ödeneğinden faydalanmaya hak kazanmış ise hak kazandığı günden itibaren en fazla 60 gün içerisinde annelerin adına PTT şubelerine Süt Parası tutarı yatırılmaktadır.

Anneler Süt Parası Sorgulamasını Nasıl Yapabilir?

Anneler e-Devlet sisteminde bulunan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmını kontrol ederek Süt Parasının yatıp yatmadığını öğrenebilir.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası Kaçtır?

183 ya da 144 numaralı çağrı merkezlerini arayarak Süt Parası sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda Alo 170 hattını arayarak Süt Parası sorgusu yapmanız mümkündür.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. Merhaba yeşil kartliyiz 23 gün önce doğum yaptım.. kimseye ulaşamıyorum dışarıda çıkamıyoruz bu kapsamda sosyal yardim haklarım nelerdir nelerden faydalanabilirim haklarimi öğrenebilir miyim.tesekkur ederim simdiden

  1. Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

 2. Merhaba ben 5.5.20 de doğum yaptım. Sgk lıyım. Özel sektörde çalışıyorum. Eşim devlet kadrosunda emekli sandığına bağlı. Hastane doğum yaptığım gün eşim adına emzirme parasına başvurmuş. Fakat benim e devletimde görünmüyor. Acaba hastane eşim adına başvurma yaparak hata mı etti

  1. Merhaba,

   Emzirme ödeneği siz sgk iseniz sizin adınıza yatar. Hastanenin böyle bir başvuru hakkı bulunmuyor. Sistem raporunuza göre sizin adınıza oluşturur.

  1. Merhaba,

   Emzirme ödeneği Doğumda ssk lı hak sahibine ödenmektedir. Mevcut durumda ödenek alamzsınız.

 3. iyi günler,
  eşim tc vatandaşı değil, ben sgk lı çalışanım.
  1 yaşında çocuğumuz için süt parası ödeneği alabilir miyim? kim başvuru yapmalı ?

  1. Merhaba,

   Siz sigortalı olarak ödeneği alabilirsiniz. Bunun için başvuru yapmanıza gerek yok. e devletten ödeneğin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

 4. Merhabalar, 2012’de tip 1 diyabet hastası oldum. 7 sene içerisinde gözlerimde bozulma ve böbreklerimde enzim sıkıntısı oldu. Sinir sistemindeki bozukluktan dolayı parmak tendomlarım zarar gördü. Hepsi şeker yüzünden. Rapor oranım ne olur ?

  1. Merhaba,

   % 40 engelli raporu için ‘açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip 1 diabetes mellitus’ şeklinde bir durmum yani ilaçla dahi 200 mg nin üstünde ise engel oranı çıkabilir.

 5. merhaba 4 yıldır çaliştıgım iş yerinden agustosun 2 sinde evilik nedenıyle ayrıldım…bu arada 2 aylik hamileyim..dogum parası almam için şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir

  1. Pardon Zehra hanım da eşim emekli diyosun süt parasına bakıyorsun. Kaç yaşındasın acaba 🙂

  2. Çalışmayan annelere bişey yok, saçmalık, asıl çalışamayan kişilere verilmeli!!!

 6. Merhabalar Ev hanımı anneler olarak soruyorum devlet sadece dogum yaptiktan sonra sut parası mi veriyor başka seçeneklerde vrmi yararlanabilecegimiz?

 7. Merhaba. Doğum izni bitip tekrar işe döndüğümüzde analık parası denilen yaklaşık 4000 küsür civarında bşr para alınıyor diye biliyorum bir arkadaşım bir kısmı Doğumdan önce veriliyor demişti böyle bir şey var mı varsa ben alabilirmiyim 20 Haziran’da Doğum yaptım

 8. Merhaba ben iş veren bakur lusuyum 2014 doğum yaptım. rapor parası alamadım ilk 5 yıl içinde alınabilirmiyim gecerlimi hala.

 9. Merhaba ,
  Ben çalışmıyorum eşim kadrolu öğretmen 9 aylık hamileyim ikiz bebeklerimiz olacak bende süt parasından yararlanabiliyor muyum ve yararlanıyorsam ikiz olduğu için ücret ne kadar olur , nereye başvuru yapmam gerek

 10. Mrb ben yeni hamileyim sgkli olarak calismaktayim primim 600 lerde zorlanip isten cikarsam dogum parasi alabilirmiyim yada dogum parasi alabilmek icin hamilelik boyuncami calismak gerekiyor. Tsk ederim .

 11. Eşim diyanette memur ben çalışmıyorum süt parası ile Doğum parası aynı mı oluyor benim doğumum 1 eylül De ne zaman başvuru yapmayalıyım

 12. Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı? Yatmış mıdır?

  1. Merhaba sgk li calisanim evde dogum yaptim ve dogum raporu olmadigi icin sorun yasiyorum. Sut ucreti ve is gorememezlik ucreti almam icin nasil yok izlemem gerekir

 13. Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı?

 14. Sigortalı çalışan bayana toplamda kaç gün sigortasının yatması gerekiyor doğum parası toplamda 6000 küsür yatırılıyorlarmış?

 15. Ben ikizlere hamileyim haberlerde cocuk sayısına göre150tl devlet yardim yapacak diye söylentiler var doğru doğruysa bilgi verebilirmusiniz

 16. Merhaba kadrolu öğretmenim doğumdan sonra PTT den para aldım o parayla süt parası aynı şey mi acaba?

  1. Merhaba,

   aldığınız para 140 tl civarında ise evet süt parası. Edevletten sorgulayıp ne ödeneği olduğunu görebilirsiniz.

 17. Merhaba ben ev hanimiyim esim memur sut parasindan yararlanabiliyormuyum ? Nereye basvuruyoruz nasil oluyor ?

 18. Merhaba dogum.yardimi.icin yarin sosyal pilitikalar bakanligina basvuru yapacagim devlette kadrolu ogretme nim sut psrasi icin nereye nasil basvuru yapmM gerekiyor acaba,? Tesekkyrlerd

 19. İlk oğlumu 2012 yılında Doğum Yaptım Süt parası Yada Doğum parası adına hiçbir ödeme Almadım Şimdi ise 7 Aylık Hamileyim Eşim Çalışmıyor Doğum parası ve süt parası adına Bilgi verebilir misiniz Teşekkür ederim şimdiden

 20. Ben 27mayista doğum yptm ben çalışmıyorm eşim sigortali.sut parası pttde adıma yatmismidir.birde doğum yardım parasını ben alabilirmiyim

 21. Merhaba

  Ben 32 haftalk hamileyim ve calisan bi bayanim rapor iznine cıktim suan raporum yazildi ama raporda sadece iznen cıktigim tarih yaziyor bu parayi ben dogum yaptiktan snrami alirim yoksa doguma kadar calısmadigm aylarn parasini her ay alabilmiym

 22. Merhabalar
  1 Şubat’ta doğum yaptım ev hanımıyım eşim sigortalı olarak çalışıyor emzirme ödeneği (süt parası) bugünlerde başvuru yapsam faydalanabilir miyim ?

 23. Merhaba 11 aralikta doğum yaptim sut parasi icin herhangi bir yere basvuru yapmadim sut parasi hesabima yatmismidir?

  1. Merhaba,

   Şartları sağlıyorsanız süt paranız yatmıştır. Alo 170 ten tc kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

 24. Merhaba dogum parası dogundan kaç gün sonra ve nereye yatar. Birde dogum yardım parasından calısan annelere yatar mı

  1. Merhaba,

   Rapor paranız raporunuz bittikten sonraki ay 8-14 ü arasında adınız PTT ye yatar. Doğum yardımı ise kaymakamlıklar müracaat ederek çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapan bayanlar alabilir.

  2. Ben çalışan bir anne değilim şuan 9 aylık hamileyim bende alabilicekmiyim süt parası bilgi verirseniz sevinirim

 25. Merhabalar. MEB de görev yapan devlet memuru öğretmenler de Doğum rapor parası alabiliyor mu acaba?

  1. Merhaba,

   Emzirme ödeneği (süt parası) hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeniyor.

 26. Sut parasi para almak icin sartlar babasi almak istiyor sartlar yaziyor boyle sigortali calisan olmasi lazim yada gecen sene en az120 gun prim odenmesi lazim. Sigortali calisan baba 120 gun gecen sene yok sadece baba sigortali calisan sut parasi alabikec o?

  1. Merhaba,

   Baba çalışıyor ve en az 120 gün prime sahip ise yine süt parası alınabiliyor. Kadının çalışma şartı yok.

  1. Merhaba,

   Doğum rapor parası, Doğum yardımı ve Süt parası ayrı ayrı ödeneklerdir. doğum rapor parasını sadece çalışan bayanlar doğum izni süresi kadar olan ödeneği alır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurularak alınan Birinci çocuk için 300 TL,İkinci çocuk için 400 TL,Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir. Süt parası ise çalışan kadına veya çalışan eşi olan doğum yapan kadına verilen 2018 yılı için ödenen 149 tl dir.

  1. Merhaba,

   Eşinizin son 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesi var ise süt parası son düzenlemelere göre başvuru yapmadan 149, tl olarak adına ptt ye yatacaktır.

 27. Merhaba ben 2014 ve 2015 senesinde 2 Doğum yaptım ve çocuklarımın süt parasını almadım şimdi almam mümkün mü acaba eğer alırsamda bunlar için ne gerekli

 28. Merhaba dogumu ikametimin oldugu ilde degilde farkli bir ilde yapacsgim basvuruyu hangi ildeki sgk ya yspmsm gerekiyor acsba?

  1. Merhaba,

   Süt (emzirme ödeneği) başvurusu yapmanıza gerek yok. Doğum raporu alındığında sistem otomatikman 1 ay içinde adınıza PTT hesabına yatıracak. e devletten veya Alo 170 sgk hattından takip edebilirsiniz.

  2. Merhaba, 13 haziranda dogum yaptim. Arkadasim bulundgumuz yerdeki sgk birimine gitmemi soyledi. Bu sut parasindan faydalanmam icin gitmeme gerek var mi?

  3. Merhaba,

   Herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Artık adınıza 45 gün içinde PTT hesabına yatacaktır. Eğer siz veya eşiniz en 120 gün primli sigortalı çalışansa.

  1. Merhaba,

   Süt parası yani emzirme ödeneği tek seferde bir kereye mahsus ve peşin olarak ödenmektedir.

  1. Merhaba,

   Süt parasını izne çevirme hakkınız bulunmuyor. Bu izinden ayrı bir ödenektir. Tek seferlik olarak çalışıyorsanız sizin adınıza. eğer eşiniz çalışıyorsa onun adına yatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu