emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır? 2021

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır? 2021

Süt parası emzirme ödeneği yardımı, SGK kapsamında görev yapan kişiler adına bir defaya mahsus olacak şekilde verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kullanıma sunulan süt parası yardımları, tek seferlik ödenek halinde sigortalılara sunulmaktadır. SSK kapsamında görev yapan kadınlar ya da çalışmayan kadınların SSK’lı eşleri adına yatırılan SGK süt parası ödenekleri, PTT üzerinden kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan SGK‘lı anneler ya da babalardan sadece bir tanesine verilen emzirme ödenekleri, geri ödemesiz olarak planlanmıştır. Hem anne hem de babaların süt parası ödeneği alması mümkün kılınmazken, her bebek için sadece bir defaya mahsus olacak şekilde süt parası ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

SGK emzirme ödeneği başvurusu için gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda, sigortalı kişiler adına süt parası yardımları yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası ödenekleri hakkında merak edilenler ve süt parası başvuruları için yapılması gereken işlemler, yazı içerisinde tüm özellikleriyle ele alınmıştır.

SGK Süt Parası Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği yardımları, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişiler adına yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında, 4A – 4B ve 4C ya da isteğe bağlı sigorta koluna dahil olan kişiler, çocuk sahibi olmaları durumunda SGK emzirme ödeneğinden faydalanabilirler.

Her doğum için bir defaya mahsus şekilde verilen süt parası ödenekleri, SGK kapsamında sigortalı olmayan kişilere ödenmemektedir. SGK emzirme ödenekleri, SSK ve diğer sigorta kollarına mensup olarak çalışılması durumunda yatırılmaktadır.

SGK emzirme parası için maddi gelir ya da maaş değerleri dikkate alınmamaktadır. Kişilerin düzenli olarak sigorta primlerini ödemeleri ve doğum yapılan süreç içerisinde, SGK kapsamında sigortalı olmaları, süt parası ödeneklerinin alınması için yeterlidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her annenin faydalanması mümkün olmayan süt parası ödenekleri, sadece SGK kapsamında çalışan anneler ya da babalar adına yatırılmaktadır. Sosyal güvenlik kurumuyla herhangi bir bağı olmayan ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigorta primini ödeyen vatandaşlar, SGK süt parası ödeneklerini kullanamazlar.

SGK Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Emzirme ödeneği kullanım koşulları dikkate alındığında, kişilerin ödeneklerden faydalanması için SGK kapsamında sigortalı olması gerekmektedir.

Süt parası başvuru koşulları şöyle:

 • SGK süt parası ödeneğinden faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir. T.C. vatandaşı olmayan kişiler ve Türkiye sınırları içerisinde yaşayan yabancı uyruklu kişiler, SGK süt parası ödeneklerini kullanamazlar.
 • SGK emzirme ödenekleri için annelerin ya da babaların SGK’lı olması gerekmektedir. Süt parası başvuru işlemleri, SGK kapsamında sigortalı olmayan kişiler adına gerçekleştirilmeyecektir. SGK’lı olmayan annelerin süt parası ödeneğinden faydalanabilmesi için eşlerinin SGK’lı olarak çalışması gerekmektedir.
 • SGK süt parası ödenekleri, 4C kapsamında sigortalı olan kişilere doğrudan verilmemektedir. Bu kapsamda sigortalı olan kişilerin süt parası ödeneği almamasının sebebi, kişilere farklı şekillerde ödeme yapılmasıdır.
 • SGK süt parası ödeneğinin kişilere verilmesi için söz konusu çocukların 2016 yılından sonra doğması ve 5 yaşını tamamlamaması şart koşulmuştur. 5 yaşından büyük olan çocuklar adına, süt parası ödeneği gerçekleştirilmemektedir.
 • Süt parası yardımları, sadece dünyaya gelen ve yaşamını devam ettiren bebekler adına verilmektedir. Çocukların yaşamını devam ettirmemesi ya da ölü doğumların gerçekleşmesi durumunda, SGK süt parası ödenekleri kullanılamaz.
 • Bebeklerin kimlik belgelerinin çıkması, süt parası başvurusu için belirlenen temel şartlar arasında yer almaktadır. Kimlik belgesi çıkarılmadan, bebekler adına süt parası başvurusu yapılması mümkün değildir.
 • Bebeklerin doğum belgesinin bulunması gerekmektedir. Doğum belgesi olmayan çocuklar adına, süt parası başvurusu yapılmayacaktır.
 • Bebeklerin doğum tarihinden itibaren, maksimum 15 gün içerisinde SGK süt parası başvurusunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Süt parası başvuru sürecinin geçirilmesi durumunda, başvurular geçersiz sayılır ve kişilerin süt parası alma hakları ortadan kalkar.
 • SGK süt parası ödenekleri, sadece annelerin kullanımına sunulmaktadır. Anneler adına SGK sigorta kaydının bulunmaması durumunda, babaların sigortası aracılığıyla annelere süt parası ödeneği verilmektedir.
 • Babaların üzerinden süt parası ödeneği alınması için anne ve babanın resmi nikahlı olması gerekmektedir. Resmi nikah olmadan doğan çocuklarda, babalar üzerinden SGK süt parası ödeneği verilmemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Süt Parası Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Emzirme ödeneği başvuru evrakları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilmektedir. SGK süt parası başvurusu için gerekli görülen evraklar, aşağıda sıralı şekilde belirtilmiştir:

Süt parası için istenen evraklar:

 • Annelere ait kimlik belgesinin aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Babalara ait kimlik belgesi aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Yeni doğan çocukların kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Anne ya da babalara ait SGK kayıt belgesi
 • Yeni doğan çocuklara ait resmi doğum belgesi
 • SGK süt parası başvuru formu

Yukarıda belirtilen evrakların hazırlanmasının ardından, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğü üzerinden süt parası başvurusu gerçekleştirilmektedir. E-devlet ve SGK resmi internet siteleri kullanılarak gerçekleştirilecek olan online süt parası başvuru işlemlerinde, süt parası başvuru evrakları posta yoluyla ya da elden olacak şekilde SGK müdürlüğüne teslim edilmelidir.

SGK Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır, Gerekli İşlemler Nelerdir?

Süt parası başvuru işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi ya da online şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. Online başvurular için e-devlet sistemi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi kullanılmalıdır. SGK süt parası başvurusu için yapılması gereken işlemler, aşağıda sıralı şekilde ele alınmıştır:

Süt parası başvurusu nasıl yapılır ?

 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bizzat başvuru yapmak için SGK müdürlüklerinden herhangi birine gidilmesi yeterli olacaktır. SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidildikten sonra, gerekli evraklar kuruma teslim edilmeli ve süt parası süt parası başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri üzerinden başvuru yapılmasının ardından, süt parası başvurusu sisteme işlenmekte ve kişiler adına ödenekler hazırlanmaktadır.
 • SGK müdürlükleri üzerinden yapılmak istenen süt parası başvuruları, sigortalı olan anne ya da babalar tarafından bizzat gerçekleştirilmelidir.

Online şekilde süt parası başvurusu yapmak isteyen kişiler, e-devlet sistemini kullanmalıdır. SGK süt parası başvurusu için e-devlet üzerinden yapılması gereken işlemler, aşağıda sıralı şekilde belirtilmiştir:

 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet resmi internet sitesi açıldıktan sonra, sistem girişi için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmalıdır.
 • E-devlet girişi yapıldıktan sonra, ana sayfada yer alan “E-Hizmetler” bölümüne tıklanmalıdır.
 • E-hizmetler sayfası üzerinden, “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine tıklanması ve açılan ekran üzerinden, “Süt Parası” seçeneğine tıklanması, işlemler için yeterli olacaktır.
 • SGK süt parası başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından, süt parası ödenekleri için incelemeler gerçekleştirilmekte ve ödenekler kişilerin hesabına yatırılmaktadır.

Süt parası başvurusunda istenen evrakların, online başvurunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesi gerekir. SGK’ya gönderilecek posta yoluyla, evraklar işleme alınır ve başvurular resmi hale getirilir.

SGK Süt Parası Ödeneği Ne Zaman Yatırılır, Ödemeler Nereden Yapılır?

Emzirme ödeneğinin yatırılması için ortalama 1 aylık işlem sürecinin geçmesi beklenmelidir. SGK süt parası ödenekleri için belirlenen başvuru işlemlerinin ardından, ayın 8’i ve 14’ü arasında süt parası ödenekleri hesaplara yatırılmaktadır. SGK süt parası ödeneği, kişilerin belirttiği banka hesabına yatırılmakta ya da PTT üzerinden kişiler adına açılan hesaplara gönderilmektedir.

Tek seferlik olacak şekilde gerçekleştirilen süt parası ödenekleri, 5 yıl içerisinde alınmak zorundadır. Hesaplara yatırılan süt parası ödeneğinin çekilmemesi durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu ödeneği geri çeker ve kişilerin süt parası ödeneği alma hakkı ortadan kalkar.

Doğum Yardımı Ödeneği Nedir, Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlar adına yatırılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen doğum yardımı parası, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından kullanıma açılmaktadır. T.C. vatandaşı olan her kadın, doğan çocukları adına 1 defaya mahsus olacak şekilde süt parası ödeneği kullanabilir.

Her çocuk için bir defa verilen doğum yardımı ödeneği, doğum parası ve süt parası alan kadınların kullanımına açılmıştır. Doğum yardımı ödeneği için maddi gelir dikkate alınmamakta ve kişilerin SGK kaydının olup olmaması incelenmemektedir. Sigortalı ya da sigortasız olan her kadının kullanabileceği yardım türü olan doğum yardımı ödeneği, sadece kadınlar adına yatırılmaktadır.

Doğum Yardımı Ödeneği Ne Kadardır?

Doğum yardımı tutarı, çocuk başına değişiklik göstermektedir. Her çocuk için artış gösteren doğum yardımı ödeneğinin tutarları, aşağıda sıralı şekilde belirtilmiştir:

 • İlk çocuk adına verilen doğum yardımı ödeneğinin tutarı, 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • İkinci çocuk için verilen doğum yardımı ödeneğinin tutarı, 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • Üçüncü çocuk ve üzeri için yapılan doğum yardımı ödeneği, 600 TL olarak hesaplanmıştır.
 • İkili doğumlarda, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere, toplamda 700 TL değerinde doğum yardımı ödeneği yapılmaktadır.

Sadece 5 yaşından küçük olan çocuklar, doğum yardımı ödeneği hesaplamasına dahil edilmektedir. 5 yaşından büyük olan çocuklar hesaplamaya dahil edilmediğinden, 2016 yılından sonra doğan çocuklar birinci çocuk olarak değerlendirilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir, Hangi Evraklar Talep Edilir?

Doğum yardımı başvuru koşulları ve başvuru yapacak kişilerde aranan nitelikler, aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğum yardımı ödeneği, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınlar adına verilmektedir. Erkeklerin doğum yardımı ödeneğinden faydalanması söz konusu değildir.
 • Kişilerin doğum yardımı ödeneği alabilmesi için 5 yaşına girmemiş çocuklarının bulunması gerekir.
 • Doğan çocukların hayatını devam ettirmesi ve ölü doğum gerçekleşmemesi, doğum yardımı ödeneği için aranan temel şartlar arasındadır.
 • Annelerin doğum yardımı ödeneğinden faydalanabilmesi için 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaşından küçük olan kişilerin doğumlarında, doğum yardımı ödeneği yardımı yapılmamaktadır.
 • Bebeklerin ödenek kapsamında değerlendirilmesi için resmi geçerliliği bulunan doğum raporuna sahip olunması gerekir.
 • Bebekler adına, kimlik belgesinin çıkarılması gerekir. Kimlik belgesi olmadan, doğum yardımı ödeneği başvuruları gerçekleştirilemez.
 • Anne ve babanın resmi nikahlı olması, doğum yardımı ödeneği için aranan temel şartlar arasındadır. Resmi nikah olmadan dünyaya gelen çiftler, doğum yardımı ödeneğinden faydalanamazlar.

Her bebek için 1 defa ödenen doğum yardımı ödeneği, 5 yaşını geçmiş çocuklar adına yatırılmamaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu ve Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvuru işlemleri için e-devlet sistemi kullanılmaktadır:

 • E-devlet sistemine erişim sağlamak için turkiye.gov.tr adresinin kullanılması gerekir.
 • E-devlet ana sayfasında yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doğrulanmalıdır.
 • Sistem girişinin ardından, e-hizmetler bölümüne “Doğum Yardımı” yazılmalı ve çıkan sayfa üzerinden, doğum yardımı ödeneği başvuru ekranına erişilmelidir.
 • Doğum yardımı ödeneği başvuru ekranında belirtilen bilgiler doldurulduktan sonra, kurum tarafından başvurular kabul edilir ve ödenekler hazırlanır.

Doğum yardımı ödeneği başvuru sorgulaması için de aynı sayfa üzerinden işlem yapılması gerekmektedir.

Yorumlar
 1. Metin dedi ki:

  Eşim işten yeni çıkarıldı 5 yaşından küçük 3 evladım var nereden ve nasıl başvurabilirim

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba yeşil kartliyiz 23 gün önce doğum yaptım.. kimseye ulaşamıyorum dışarıda çıkamıyoruz bu kapsamda sosyal yardim haklarım nelerdir nelerden faydalanabilirim haklarimi öğrenebilir miyim.tesekkur ederim simdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

 3. Tekküs dedi ki:

  Merhaba ben 5.5.20 de doğum yaptım. Sgk lıyım. Özel sektörde çalışıyorum. Eşim devlet kadrosunda emekli sandığına bağlı. Hastane doğum yaptığım gün eşim adına emzirme parasına başvurmuş. Fakat benim e devletimde görünmüyor. Acaba hastane eşim adına başvurma yaparak hata mı etti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emzirme ödeneği siz sgk iseniz sizin adınıza yatar. Hastanenin böyle bir başvuru hakkı bulunmuyor. Sistem raporunuza göre sizin adınıza oluşturur.

 4. suzan dedi ki:

  Ben sgk liyim cocugum 2bucuk yasinda emsiriyorum emsirme parasi ala bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emzirme ödeneği Doğumda ssk lı hak sahibine ödenmektedir. Mevcut durumda ödenek alamzsınız.

 5. serdar dedi ki:

  iyi günler,
  eşim tc vatandaşı değil, ben sgk lı çalışanım.
  1 yaşında çocuğumuz için süt parası ödeneği alabilir miyim? kim başvuru yapmalı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz sigortalı olarak ödeneği alabilirsiniz. Bunun için başvuru yapmanıza gerek yok. e devletten ödeneğin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

 6. Emre dedi ki:

  Merhabalar, 2012’de tip 1 diyabet hastası oldum. 7 sene içerisinde gözlerimde bozulma ve böbreklerimde enzim sıkıntısı oldu. Sinir sistemindeki bozukluktan dolayı parmak tendomlarım zarar gördü. Hepsi şeker yüzünden. Rapor oranım ne olur ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 40 engelli raporu için ‘açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip 1 diabetes mellitus’ şeklinde bir durmum yani ilaçla dahi 200 mg nin üstünde ise engel oranı çıkabilir.

 7. sevinç öcak dedi ki:

  merhaba 4 yıldır çaliştıgım iş yerinden agustosun 2 sinde evilik nedenıyle ayrıldım…bu arada 2 aylik hamileyim..dogum parası almam için şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir

 8. ahmet dedi ki:

  doğum yardımları nelerdi ve hangi kuruma baş vura biliriz

 9. Zehra dedi ki:

  Esim ssk emeklisi bende faydalanabiliyormuyum bu para yardımından.

  1. Mesut dedi ki:

   Pardon Zehra hanım da eşim emekli diyosun süt parasına bakıyorsun. Kaç yaşındasın acaba 🙂

  2. Ümit dedi ki:

   Çalışmayan annelere bişey yok, saçmalık, asıl çalışamayan kişilere verilmeli!!!

 10. Şerife Çınar dedi ki:

  Yeni ise girdim 3,5 aylik hamileyim dogum izninden ve haklarindan yararlana bilirmiyim

 11. Svd dedi ki:

  Merhabalar Ev hanımı anneler olarak soruyorum devlet sadece dogum yaptiktan sonra sut parası mi veriyor başka seçeneklerde vrmi yararlanabilecegimiz?

 12. Rukiye öztürk dedi ki:

  Merhaba. Doğum izni bitip tekrar işe döndüğümüzde analık parası denilen yaklaşık 4000 küsür civarında bşr para alınıyor diye biliyorum bir arkadaşım bir kısmı Doğumdan önce veriliyor demişti böyle bir şey var mı varsa ben alabilirmiyim 20 Haziran’da Doğum yaptım

 13. Nargul dedi ki:

  Merhaba ben iş veren bakur lusuyum 2014 doğum yaptım. rapor parası alamadım ilk 5 yıl içinde alınabilirmiyim gecerlimi hala.

 14. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ,
  Ben çalışmıyorum eşim kadrolu öğretmen 9 aylık hamileyim ikiz bebeklerimiz olacak bende süt parasından yararlanabiliyor muyum ve yararlanıyorsam ikiz olduğu için ücret ne kadar olur , nereye başvuru yapmam gerek

 15. Tuğba dedi ki:

  Mrb ben yeni hamileyim sgkli olarak calismaktayim primim 600 lerde zorlanip isten cikarsam dogum parasi alabilirmiyim yada dogum parasi alabilmek icin hamilelik boyuncami calismak gerekiyor. Tsk ederim .

 16. Büşra Akkaya dedi ki:

  Eşim diyanette memur ben çalışmıyorum süt parası ile Doğum parası aynı mı oluyor benim doğumum 1 eylül De ne zaman başvuru yapmayalıyım

 17. Elif dedi ki:

  Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı? Yatmış mıdır?

  1. Aysun dedi ki:

   Merhaba sgk li calisanim evde dogum yaptim ve dogum raporu olmadigi icin sorun yasiyorum. Sut ucreti ve is gorememezlik ucreti almam icin nasil yok izlemem gerekir

 18. Elif dedi ki:

  Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı?

 19. Fulya dedi ki:

  Sigortalı çalışan bayana toplamda kaç gün sigortasının yatması gerekiyor doğum parası toplamda 6000 küsür yatırılıyorlarmış?

 20. Aysel dedi ki:

  Ben ikizlere hamileyim haberlerde cocuk sayısına göre150tl devlet yardim yapacak diye söylentiler var doğru doğruysa bilgi verebilirmusiniz

 21. Vesile dedi ki:

  Merhaba kadrolu öğretmenim doğumdan sonra PTT den para aldım o parayla süt parası aynı şey mi acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   aldığınız para 140 tl civarında ise evet süt parası. Edevletten sorgulayıp ne ödeneği olduğunu görebilirsiniz.

 22. Fedakar dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim esim memur sut parasindan yararlanabiliyormuyum ? Nereye basvuruyoruz nasil oluyor ?

 23. Mufi dedi ki:

  Merhaba dogum.yardimi.icin yarin sosyal pilitikalar bakanligina basvuru yapacagim devlette kadrolu ogretme nim sut psrasi icin nereye nasil basvuru yapmM gerekiyor acaba,? Tesekkyrlerd

 24. ESRA dedi ki:

  Süt parası her ay mı alınıyor ?

 25. Teslime dedi ki:

  İlk oğlumu 2012 yılında Doğum Yaptım Süt parası Yada Doğum parası adına hiçbir ödeme Almadım Şimdi ise 7 Aylık Hamileyim Eşim Çalışmıyor Doğum parası ve süt parası adına Bilgi verebilir misiniz Teşekkür ederim şimdiden

 26. Zekiye dedi ki:

  Ben 27mayista doğum yptm ben çalışmıyorm eşim sigortali.sut parası pttde adıma yatmismidir.birde doğum yardım parasını ben alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet eşinizin adına yatmıştır. E devletten https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linki ile ödeneği takip edebilirsiniz. Doğum yardımı herkese verilmektedir. Kaymakamlıklarda Sosyal hizmet müdürlüğüne başvurmalısınız.

 27. Esra yeralti dedi ki:

  Merhaba

  Ben 32 haftalk hamileyim ve calisan bi bayanim rapor iznine cıktim suan raporum yazildi ama raporda sadece iznen cıktigim tarih yaziyor bu parayi ben dogum yaptiktan snrami alirim yoksa doguma kadar calısmadigm aylarn parasini her ay alabilmiym

 28. Cemre dedi ki:

  Mrb 1 yıllık çalışanım Doğum parası alacam işe başlayınca yatıyor acaba?

 29. elif dedi ki:

  Süt parası anne adına mı yatırılmaktadır

  1. Yonetici dedi ki:

   Evet

 30. Gamze dedi ki:

  Merhabalar
  1 Şubat’ta doğum yaptım ev hanımıyım eşim sigortalı olarak çalışıyor emzirme ödeneği (süt parası) bugünlerde başvuru yapsam faydalanabilir miyim ?

 31. Eylem dedi ki:

  Merhaba 11 aralikta doğum yaptim sut parasi icin herhangi bir yere basvuru yapmadim sut parasi hesabima yatmismidir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şartları sağlıyorsanız süt paranız yatmıştır. Alo 170 ten tc kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

 32. Sevil dedi ki:

  Merhaba dogum parası dogundan kaç gün sonra ve nereye yatar. Birde dogum yardım parasından calısan annelere yatar mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor paranız raporunuz bittikten sonraki ay 8-14 ü arasında adınız PTT ye yatar. Doğum yardımı ise kaymakamlıklar müracaat ederek çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapan bayanlar alabilir.

  2. Hatice Antepli dedi ki:

   Ben çalışan bir anne değilim şuan 9 aylık hamileyim bende alabilicekmiyim süt parası bilgi verirseniz sevinirim

 33. Funda dedi ki:

  Merhabalar. MEB de görev yapan devlet memuru öğretmenler de Doğum rapor parası alabiliyor mu acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emzirme ödeneği (süt parası) hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeniyor.

 34. Burcu dedi ki:

  Ben kamuda öğretmenim eşim sgk lı çalışıyor eşim süt parası alabilirim erkeğe yatarmı

 35. Dilara dedi ki:

  Sut parasi para almak icin sartlar babasi almak istiyor sartlar yaziyor boyle sigortali calisan olmasi lazim yada gecen sene en az120 gun prim odenmesi lazim. Sigortali calisan baba 120 gun gecen sene yok sadece baba sigortali calisan sut parasi alabikec o?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Baba çalışıyor ve en az 120 gün prime sahip ise yine süt parası alınabiliyor. Kadının çalışma şartı yok.

 36. Mufi dedi ki:

  Merhaba su sut parasi ile dogum parasi denilen sey aynimi acaba acabba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum rapor parası, Doğum yardımı ve Süt parası ayrı ayrı ödeneklerdir. doğum rapor parasını sadece çalışan bayanlar doğum izni süresi kadar olan ödeneği alır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurularak alınan Birinci çocuk için 300 TL,İkinci çocuk için 400 TL,Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir. Süt parası ise çalışan kadına veya çalışan eşi olan doğum yapan kadına verilen 2018 yılı için ödenen 149 tl dir.

 37. Beyza dedi ki:

  Merhaba
  7 aylik hamileyim ev hanimiyim esim sigortali calisiyor basvuru yapsak cikarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizin son 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesi var ise süt parası son düzenlemelere göre başvuru yapmadan 149, tl olarak adına ptt ye yatacaktır.

 38. Nesrin dedi ki:

  Merhaba ben 2014 ve 2015 senesinde 2 Doğum yaptım ve çocuklarımın süt parasını almadım şimdi almam mümkün mü acaba eğer alırsamda bunlar için ne gerekli

 39. Mükerrem dedi ki:

  8 aylık hamileyim eşim çalışıyor ben calismiyorum süt parası benm adıma mi yatırılır acaba

 40. Buse dedi ki:

  Merhaba. Benim 100 gün SGK var sonra hamile olduğumu öğrenince işten ayrıldım bende alabilirmiyim

 41. Mufi dedi ki:

  Merhaba dogumu ikametimin oldugu ilde degilde farkli bir ilde yapacsgim basvuruyu hangi ildeki sgk ya yspmsm gerekiyor acsba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süt (emzirme ödeneği) başvurusu yapmanıza gerek yok. Doğum raporu alındığında sistem otomatikman 1 ay içinde adınıza PTT hesabına yatıracak. e devletten veya Alo 170 sgk hattından takip edebilirsiniz.

  2. Ozlem dedi ki:

   Merhaba, 13 haziranda dogum yaptim. Arkadasim bulundgumuz yerdeki sgk birimine gitmemi soyledi. Bu sut parasindan faydalanmam icin gitmeme gerek var mi?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Artık adınıza 45 gün içinde PTT hesabına yatacaktır. Eğer siz veya eşiniz en 120 gün primli sigortalı çalışansa.

 42. Sevim dedi ki:

  Sut parasini taksitl mi yoksa pesin mi aliyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süt parası yani emzirme ödeneği tek seferde bir kereye mahsus ve peşin olarak ödenmektedir.

 43. Meltem dedi ki:

  Merhabalar,

  6 aylık hamileyim. Doğum yaptığımda süt parasini normal iziné çevirebilir miyim ,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süt parasını izne çevirme hakkınız bulunmuyor. Bu izinden ayrı bir ödenektir. Tek seferlik olarak çalışıyorsanız sizin adınıza. eğer eşiniz çalışıyorsa onun adına yatmaktadır.