emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sürücüler İçin Bu Belge Zorunlu Oldu! Olmayana 1083 TL Ceza

Sürücüler İçin Bu Belge Zorunlu Oldu! Olmayana 1083 TL Ceza

31 Aralık 2020 tarihinden itibaren ticari araç sürücüleri için psikoteknik belgesi zorunlu hale geliyor. Buna göre yeni yıldan itibaren geçerli olacak karar kapsamında psikoteknik belgesi olmayan ticari araç sürücülerine 1083 TL para cezası kesilecek.

Psikoteknik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Trafik kazaları her yıl pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine ve yaralanmasına neden oluyor. Trafik kazalarındaki olay sayısını düşürmek ve daha güvenli bir trafik oluşturmak adına ise özellikle çok daha sık araç kullanan ticari araç sürücülerine psikoteknik testi 31 Aralık tarihinden itibaren zorunlu hale getiriliyor. Son on yıllık trafik kazası oranlarına bakıldığımda 12 milyon gibi yüksek bir rakam çıkarken, bu kazalarda ortalama 50 bin kişi yaşamını yitirdi. Trafik kazalarının yüzde 96’sı gibi yüksek bir oranının ise sürücü hatalarından kaynaklanması psikoteknik testinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Trafik kazalarında insan unsurunu en alt düzeye indirmek ve insan kaybının en düşük seviyede olmasını sağlamak için yapılan psikoteknik testi ticari araç sürücüleri için zorunlu tutulacak. Normal sürücülere göre trafikte çok daha uzun süreler vakit geçiren ticari araç sürücüleri için psikoteknik belgesi sürücülerin refleksini, algılarını ve karar verme kabiliyetlerini ölçmeye yardımcı olacak ve bu bakımdan insan kaynaklı olarak meydana gelen trafik kazalarını en aza indirgemiş olacak.

Belgesi Olmayana 1083 TL Ceza Kesilecek

Trafik kazalarının son zamanlarda artması üzerine genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren psikoteknik belgesi olmayan sürücülere 1083 TL idari para cezası kesileceğini açıkladı. Bu bakımdan psikoteknik belgesi zorunlu tutulacak ve belgeye sahip olmayan her ticari araç sürücüsü bu cezaya maruz kalacak. 2021 yılında cezalarda uygulanacak fiyat artışı ile birlikte ise cezanın 1180 TL olması bekleniyor. Buna göre psikoteknik belgesi sayesinde trafik daha güvenli bir hale getirilebilecek. Aynı zamanda sürücüye uygulanacak olan farklı testler sayesinde sürücünün trafiğe çıkıp çıkmamasının da uygunluğu kontrol edilmiş olacak.

Psikoteknik Belgesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Psikoteknik belgesi almak zorunlu hale gelmesi ile birlikte çok daha önemli bir hale gelmiş oldu. Öncelikle bu konuda bilinmesi gereken psikoteknik belgesi ehliyet alma sürecinde verilmemektedir ve ehliyetten bağımsız olarak alınması gereken bir belgedir. Sürücünün bedensel ve psikolojik olarak sürücü olmaya uygun olup olmadığını ölçmektedir. Başka bir deyişle aracın teknik olarak nasıl kullanıldığını değil, sürücünün araç kullanmaya uygunluğunun ölçülmesidir. Bu bakımdan psikolog ve simülatör eşliğinde yapılan ortalama 1 saat süren testin sonucunda verilen bir belge olmaktadır. Belgenin verilmesinde ise Sağlık Bakanlığı denetiminde olan kurum ve kuruluşlar sorumludur.

Psikoteknik belgesi alırken sürücülerde bakılan özellikler; sürücülerin güvenli şekilde araç kullanmalarını sağlayacak olan zihni melekeleri yani algı, odaklanma, dikkat, hafıza ve psikomotor becerilerdir. Aynı zamanda tepki hızı, göz, el ve ayak koordinasyonu da yine test kapsamında ölçülmektedir. Yeni yıl ile birlikte zorunlu hale gelmesi yüzünden artık her ticari araç sürücüsünün alması gereken belge aynı zamanda farklı alanlarda da talep edilebilmektedir. Ehliyete el koyulması durumunda sürücü olmaya uygunluğu göstermek için psikoteknik belgesi talep edilebilmektedir. Sürücü olmaya uygun olmayan kimselerin belirlenmesinde, yüksek sürücülük performansı gerektiren ağır vasıta araç kullanımlarında da belge gerekli olmaktadır. Psikoteknik belgesi almak için ilgili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Belge 1 saatlik test sonucunda koşullar uygunsa verilmektedir. Alınan rapor ise 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasından sonra ise sürücülerin yeni belge almaları gerekiyor.

Trafik Kazasındaki Hastane Masraflarını Kim Karşılar?

Araçlarda Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

TC Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.