SGKSSK

SSK/SGK 65 YAŞ AYLIĞI

SSK/SGK 65 YAŞ AYLIĞI

Kaymakamlıklar ve valilikler tarafından yapılan tespitlerle 65 yaşını doldurmuş, sosyal güvencesi olmayan ve hiçbir sosyal kuruma prim ödemeyen, geliri olmayan ve muhtaçlık sınırında daha aşağıda olan kişiler SSK/SGK 65 yaş aylığı için başvuru da bulunabilirler. Bu şartları sağlayan kişiler aylık taleplerini ve başvuru için evraklarını kaymakamlıklara ve valiliklere iletebilirler. Gerekli araştırmalardan sonra kişilere üç aylık dönemlerde verilmek üzere geçimini sağlayabileceği SSK/SGK 65 yaş aylığı bağlanır.


SSK/SGK 65 Yaş Aylığı Ne Kadardır?

SSK/SGK 65 yaş aylığı 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 119.62 TL’dir. Eğer kişinin geliri yükselir ve muhtaç aylığı sınırını aşarsa aylık kesilir. Aylığın kesilmesinde ki diğer sebepler; ölüm, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkması ve feragattır. Ayrıca üst üste 2 dönem alınmayan SSK/SGK 65 yaş aylığı yine iptal edilir. SSK/SGK 65 yaş aylığının kesilmesine sebep olacak herhangi bir durumda aylık alan kişi, kişinin eşi, vasisi, kayyumu, annesi, babası, velisi veya vekili SGK’ya bu durum bildirilmelidir. Yoksa bu kişiler yasal olarak yükümlü sayılacaklardır.

SSK/SGK 65 Yaş Aylığı İle İlgili Bilgiler

SSK/SGK 65 yaş aylığı bağlandıktan sonra başvuruların doğru olmadığı tespit edilirse başvuran kişiler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulabileceği gibi o güne kadar ödenen SSK/SGK 65 yaş aylığı TÜFE oranına bakılarak geri alınacaktır. Kamu görevlileri de bu duruma karıştılarsa eğer haklarında soruşturma başlatılacaktır.

SSK/SGK 65 yaş aylığı alanların tedavileri yeşil kart ile yapılacaktır. Eğer aylık alan vatandaşlarımız evden çıkamayacak bir durumdaysa aylık ödemesi evde de yapılabilir. Ancak bunun için bir dilekçe yazılarak talepte bulunulması gerekir. Talep sonucunda PTT aracılığıyla ödemeler kişinin evine yapılacaktır.

SSK/SGK 65 yaş aylığı ödemelerinde karışıklık olmaması için kişilerin doğum tarihine göre sıralama yapılarak farklı günlerde ödeme yapılır. Böylelikle ödeme günlerinde izdiham yaşanması önlenmiştir ve kişilerin aylıklarını en kısa sürede alması amaçlanmıştır.

İlgili Makaleler

79 Yorum

 1. Slm annemin 65 yaş maaşı var SGK da 1250 gün prim ödeme var bu primleri talep edersek maşı kesilir mi kesilirse daha sonra tekrar müracaat Edip 65 yaş maaşı talep edebilirmiyiz

  1. Merhaba.

   Bunu Sosyal yardımlaşma müdürlüğüne müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

 2. Merhaba 65 yaşlılık maaşına 70 yaşında başvuran bir kişi bu geçen 5 yıllık aylığını alma hakkı varmı teşekkürler

  1. Merhaba,

   65 yaş aylığı devletin vermek zorunda olduğu bir maaş değil. Başvuru sonrası değerlendirmelere uygunluğu halinde Sosyal yardımlaşma birimleri tarafından verilen bir maaş. Bu nedenle başvurmadığınız dönemin maaşını alamazsınız.

 3. merhaba annem ve babamın hiç bir gelirleri ve sosyal güvenceleri yok babam 68 annem60 yaşında babam 65 yaş aylığı alabilirmi

  1. Babam bu sene 66 yaşına girecek yaşlılık maaşı alacak hiç bir güvencesi yok.. sgk da 700 gün primi var prim iadesi alırsa yaşlılık maaşını bağlamama gibi bi durum söz konusu olabilirmi ? Tesekkurler

 4. ANNEM 30 EYLÜL 2018 DE VEFAT ETTİ HASTANEDE
  65 MAAŞI AYLIK OLDUĞU İÇİN
  01/09/2018 İLE 30/09/2018 ARASI MAAŞI 07/10/2018 DE HESABA AKTARILDI BU MAAŞI ÇEKE BİLİRMİYİZ YOKSA ÇEKMEMELİYİZ HANGİSİ DOĞRU

 5. Dedem 08/13/2018 de vefat ettti eylül ayinda 65 maasi yatiyo dedemin karti vardi vefat ettikten sonra 1 ay oluyo bu maasi yatarmi hesaba kartina yatarmi cekebilirmiyiz yoksa devlet vefaat ettigi icin direk kesermi maasini

 6. Babam 72 yasında ,Anem 66 yasınada, birde davm sendromlu kardesim var. 2017 kasım ‘a kadar babam yaslılık maaşı alıyordu. anem kardesime baktığı için bakım maaşi alıyordu. kardeşimede engelilik maaşı veriliyordu. kasım ayından sonra babamın ve kardesimin üç aylık maaşları kesildi.
  Şimdi aneminde maaşı ödeniyor, ilac masrafları kesildi. Bu maaş vb. neye baglı verilip kesiliyor.

 7. Dedem vefat etti 65 maaşi oldukten sonra yatmis biz maasi aldik ama hic harcamadan pttye gittik onlar sosyal yardimlaşmaya gonderdi ordan odedik bi sorun olurmu

 8. Merhaba lar annem yaşlılık maaşı alıyor sağlık nedeniyle ikahmetğah adresi değişti maaşında kesinti olurmu

 9. Mrb benim annem hem dul hem de üzerinde hiç bir mal varlığı yada maaş yok.abimle yaşıyor onunda 4 çocuğu var tek maaşla geciniliyor.annem abim üzerinden sigortalı eğer 65 yaş üstü maaşa baglanırsa sigorta ilaç yardımını bırakır mı

  1. Pınar Hanım merhaba,

   65 yaş aylığı ağabeyiniz üzerinden sağlıktan yaralanmasını etkilemez. Hizmet almaya devam eder.

 10. Merhaba ben SGk lı olarak calışıyorum babam ve annem benim SGK şan yararlanıyordu ama babam 65 aylığı almaya başlayınca otomatik men yeşil kart a geçmiş annem de babamdan yararlanmaya başlamış yani ikiside iptal olmuş yeşil kart a bağlanmışlar bu durumda 65 maaşı aldığı halde babamı ve annemi tekrar benim üzerime alabilirmiyim maaşı iptal olurmu olmazmı. Yada sadece annemi ben üzerime alabilirmiyim aydınlatırsanız. Teşekkür ederim

  1. Ahmet Bey Merhaba,

   Babanız sağ ve sosyal güvenceye sahip olduğundan anneniz babanızdan dolayı hizmet alabilecek. Bu nedenle mevcut durumda sizin sağlık hizmetinizden yararlanamaz.

 11. Merhaba annem ve babam 65yaş maaşına müracaat da bulundular ama 2ay ı geçmesine rağmen bir sonuç çıkmadı sadece eve bilir kişinin gelip baktığı ve durumları hakkındaincelemede bulunuldu.Özel bir hastaneye gittiğimizde yeşil karta geçtikleri görünmekte ama maaşla ilgili bi sonuç yoktur Maaşın bağlanıp bağlanmayacağını hakkında nereye müracaat edip öğrenebiliriz.Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.Esenlikler dilerim.

  1. Merhaba,

   65 yaş aylığı almak isteyen kişi ikamet ettiği ilçenin mal müdürlüğüne ya da SGK il müdürlüğüne başvuruyor. Siz Hangi kuruma başvurduysanız, Kimlik bilgileriyle kurumdan bilgi alabilirsinz.

 12. Merhaba; annem 65 yaş üstü yaşlılık maaşı aldığı için babamın sgk sından yararlanamamaktadır, şuanda sağlık durumunun kötüye gitmesinden dolayı özel hastaneye götürmek istiyorum ve sgk dan yararlanması gerek, soruma gelecek olursak yaşlılık maaşını iptal ettirip tekrar sgk dan yararlanmasını nasıl sağlayabiliriz.

  1. Yaşlılık ayılığı iptal edilmesi halinde babanız ssklı ise anneniz babanızın üzerine alınacaktır.

 13. merhaba kayınvalidem 72 yaşında kayinpederimde emekli fakat başka gelirleri yok üstelik kirada oturuyorlar 65 üstü maaşı alabilirmi

  1. 65 yaş üstü maaşı ile ilgili lütfen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşme sağlayınız.

 14. 25.09.1937 doğumlu 65 lik maaşı alabilir mi geriye dönük maaşları da alabilir mi teşekkürler

  1. Kaymakamlıklar ve valilikler tarafından yapılan tespitlerle 65 yaşını doldurmuş, sosyal güvencesi olmayan ve hiçbir sosyal kuruma prim ödemeyen, geliri olmayan ve muhtaçlık sınırında daha aşağıda olan kişiler SSK/SGK 65 yaş aylığı için başvuru da bulunabilirler.

 15. Merhabalar benim babam 72 yaşında yaşlılık maaşı alıyor ve evli ablamda kalıyordu. Ablamın evi yıkılınca ikametgahını bize taşıdık ve bizde ev de şuan 7 kişi görüşüyoruz.istanbul esenlerden mimar sinan mahallesinden nene hatun mahallesine taşıdık ve babam bize gelirse 8 kişi oluyoruz bir kişi tek saklı bu durumda babamın ikametgah değişikliği yüzünden yaşlılık maaşı kesilir mi? Kesilirse nereye başvurup tekrar yardım alabiliriz?

 16. merhabalar ben daha önce kirada oturuyordum hiç bir sosyal güvencesi olmayan annem benimle kalıyordu kendime kredi çekerek ev aldım bu tarihten sonra annemin 65 yaş aylığı kesildi bu durumda ne yapmalıyım.

 17. Babaannem sağlık güvencesi olarak babam üzerinden yararlanmaktaydı. Babamın vefat etmesi sonucunda babaannem sgk dan maaş almayıp yaşlılık aylığı almak istiyor. Buna bağlı olarak yaşlılık aylığı alması durumunda sağlık yönünden Nasıl yararlanır.

 18. Babannem 100 yaşının üzerinde, amcam ile birlikte yaşamaktaydı.amcam kansere yakalandı ve öldü maaşı babanneme bağlandı.fakat babannemin yaşlılık aylığı kesilmedi.bu durum normal mi?

 19. Daha önce yaşlı aylığı alan anneme müracaatımız üzerine dul maaşı bağlandı. Dul aylığı almakta iken,ağabeyimin köyde ikamet etmeye başlaması ile birlikte maaşı kesilmiştir.Sebebini sorduğumuzda ağabeyimin Bağ-Kur emeklisi olması ve aynı yerde ikamet ettikleri söylenmiştir.Ağabeyimin maaşı 1250TL.dir ve eşiyle beraber yaşamaktalar.Bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

  1. Aynı adres olması durumunda ailesinden kişilerin gelirleri göz önüne alınarak maaş verilmiyor. İkamet adresi değiştikten sonra tekrar maaş alabilir.

 20. Merhabalar annem 5 yıldır 65 yaş üstü maaş alıyordu %45 ruhen özürlü ama mart ayından itibaren kesilmiş ne yapmamız gerekiyor

 21. Babannem 65 yaş aylığı alıyordu, vefat etmeden önce hastanedeydi ve aylığı o ara yatmıştı ama hasta olduğu için alamıyordu. Babannemi kaybettik… 2 ay önce.. içerde kalan maaşını alma imkanımız var mı acaba?

 22. Annem 72 yaşında emekli maaşı yok, sağlık için ise ablamın SSK ‘sından faydalanıyor,ablam başka ilçede oturuyor.Annem ve babam benim yanımda kalıyor.Evin tapusu benim ve annemin üzerine kayıtlı.Babam 65 yaş aylığı alıyor,ikisinin başka gelirleri yok.Bu durumda annem de 65 yaş aylığı alabilir mi

  1. Annenizin üzerine tapu varsa 65 yaş aylığı alamayabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 23. Merhaba. Benim dedem ve anneannem bu Mayıs ayına kadar 65+ yaşlılık maaşı alıyorlardı fakat birkaç memur gelip maaşlarının kesildiğini 6 çocuğunun onlara bakmak zorunda olduğunu üzerlerinde gecekondu bulunduğunu bahane edilerek bildirmiş. Ne yapılmalı? Yalnız yaşıyorlar fakat çocukları ile evleri yan yana ve hiçbirimizin durumuda iyi değil. Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

 24. babam 65 yaşında 1160 gün primi var emekli olabilirmi hiç bir geliri yok erkek kardeşimin sgk sından faydalanıyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bir geliri bulunmuyorsa 65 yaş aylığı için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 25. Merhaba; annem 65 maaşı almak istiyor. Eşinin üzerine emekli maaşı var ve bikacda mal varlığı var. Annemin üzerine ama hicbise yok yinede annem alabilir mi

 26. 65 yaş aylığı için 2016 da çıkan yeni kanun yürürlüğe nezaman girer. nezaman başvurabiliriz. birde daha önce anneme maaş bağlanmıştı daha sonra maaş kesildi aradaki alamadığı dönemleri tekrar hak kazanıyormu acaba.

 27. evli çiftler 65 maaşı alabilirmi.isteğe bağlı bağkur ödeyenin (düzenli gelir maddi durum zayıf)bayan eşi 65 maaşına başvurma hakkı varmı yani evli olmak yada eşlerden birinin isteğe bağlı bağkur ödemesi engel teşkil eder mi?Su anki bağkur ödeme miktarı aylık 407 tl dir.

 28. karı koca bir aile maddi durumları yok erkek eş 3 sene sonra emekli olabilmek için zar zor isteğe bağlı bağkur oduyor işyeri çalışma felan yok bayan eş 65 aylığı alabilir mi

  1. Eşi sigorta yatırdığı için alamayabilir. Ancak duruma göre değişiklik gösteriyor. SGK müdürlüklerine başvurmaları gerekir.

 29. Ananemin 65 aylığı kesilmis cunku dayımın ikametinde olduğu için dayinin mal varlığı ortaya cikmis ondan kesilmis guya yenide kimin yaninda olursa olsun verilecek diye duydum bilgi almak istiyorum

 30. merhabalar dedem bizle yasiyor ve 65 yas maaşı aliyordu biz baska yere tasindik ve bunu da sosyal yardimlasma derneğine bildirdik fakat dosyaniz 1 haftaya kadar gelir dediler. biz de daha sonra gidip sormadık. bu dönemki maaşını çekmeye gittigimizde maas yatmamis. tekrar gittik ve bize gelmediginiz icin iptal oldu.tekrar basvurmaniz gerekiyor dediler. ama ben iptal olma nedenlerine baktim böyle bir sey yok. ne yapabilirim? yardimci olirsaniz sevinirim

 31. Ben 17 yasindayim babam vefat etti annem aylik 500 aliyor yardim maasi benim simdi girdigim iste sigorta yaparlarsa bu maas kesilir mi

 32. mrb annem benım ssk dan faydalanırken 65 yaslılık ması balaınca ssk sını iptal oldu dorumudur acaba cevabınız rıcası tesekkkurler

 33. Ben kayinvalidem icin sorucaktim 2011 yilinda esini kaybetti kendisinin hic bir geliri yok okuma yazmasida yok esinden kalan evde oturuyor oglundan sosyalsaglik bakilio nasil maasabglanabilir esinin 500gun pirimi var

  1. Eşinin prim gününü 900 güne tamamlamanız gerekir. Askerlik borçlanması ile bu durumu sağlayabilirsiniz. Daha sonra kendisine eşi üzerinden maaş bağlanması için SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

 34. merhaba babam 65 yaş maaşından yararlanmakta 6 ay önce özlü raporu almak için hastaneye baş vurduk ve babamda yüzde 50 rapor çıkardık biz yaşlılık maaşını iptal edip özürlü maaşı bağlatmak istiyoruz bu mümkünmüdür .mümkünsede nerelere baş vurmamız gerekiyor bu konuda bizi bilgilendiriseniz çok memnun kalırım .

  1. kaymakamlıklarda aile bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşmaya başvurabilirsiniz.

 35. Merhaba,annem 65 yaşında emekli aylığı kesildi davası halen sürüyor.Bu durumda ne geliri ne de sosyal güvencesi var ve şu anda ameliyat olması gerekiyor ama gücümüz yok ne yapabiliriz yada nereye başvurabiliriz? Teşekkürler

  1. Tuğçe Hanım dilerseniz anneniz için “http://www.edevlet.net/e-devlet-muhtaclik-basvurusu/” bu yazımız da bulunan bilgileri kullanabilir başvurunuzu yapabilirsiniz.

 36. annem babam 70 yaşında. köyde yaşıyorlar.köyde tarlaları var. eken olmadığı gibi alanda yok. yalnız yaşıyorlar.evlatları olarak bizimde maddi gücümüz yok. sadece kardeşimin ssk sından hastaneye gidiyorlar.ilaç alıyorlar. parasal yardım edemiyoruz.yaşlılık maaşı bağlanırmı?

 37. Ben Memur olarak çalışmaktayım. Annem in üzerine kayıtlı herhangi bir mülkiyeti ve geliri bulunmamaktadır. 65 yaşını doğdurduğunda ben den sosyal güvencesinden yararlanmakta olduğundan 65 yaş aylığı almasına bir mahsur bulunurmu.

 38. Dedem yatalak, bakım ve özürlü maaşı alıyordu. Dedem yatalak olmadan önce 65 yaş maaşı vardı, özürlü maaşı alınca 65 yaş maaşı kesildi. Şimdi ise gelir durumu G1 olmuş yeşil kartı iptal oldu özürlü maaşı da kesildi. Sağlık gövencesi icin sgk ya 40 lira pirim ödüyoruz.Acaba dedem 65 yaş maaşından tekrar faydalanamaz mı? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı