emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SSK’lı Çalışanlara Kıdem Tazminatı Zammı Getirildi

SSK’lı Çalışanlara Kıdem Tazminatı Zammı Getirildi

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi bu çalışanları mutlu etimi? Son zamanlarda özellikle özel sektörde çalışanların gözü kulağı kıdem tazminatları ile ilgili açıklamalara çevrilmiş durumdadır. Peki, kıdem tazminatı nedir? Özel sektörde çalışan bir kişinin çeşitli sebeplerden dolayı iş yerinden ayrılması sonucu işveren tarafından kendisine ödenecek tazminattır. Burada esas olan durum, işçinin isten ayrılırken işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. İş yerinde meydana gelen hırsızlık, yüz kızartıcı suçtan dolayı işten ayrılan kişiye kesinlikle kıdem tazminatı ödenmez. Bununla birlikte askere gitmek için ayrılanlar ayrıca kadın işçilerin evlenme gibi durumlarda da kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır. Bir iş yerinde uzun süre çalışmış ve emekliliği hak ederek emekliliğe ayrılmışsa kıdem tazminatı alabilir. Kendi isteği üzerine işten ayrılanlar bu haktan yararlanamazlar.

Kıdem tazminatına hak kazanmanız için en az bir yıl boyunca aynı işte çalışmanız gerekmektedir.  Kıdem tazminatı almadan ayrıldığınız iş yerinden 10 yıl boyunca hakkınızı isteme şansınız bulunmaktadır.  Çalışan kişinin vefat etmesi halinde yasal varislerine ödeme yapıldığı gibi iş yerinde bulunduğunuz zaman zarfında bölümünüz de, çalışma koşullarınızda herhangi bir değişiklik yapılır ve bu sizin tarafından onaylanmaz işten ayrılırsanız yine kıdem tazminatı alabilirsiniz.  Bu kadar hakkınız olduğuna göre bu hesaplamayı nasıl yapmanız gerekmektedir. 1 yıl içinde aylığınızın brüt ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Burada son aldığınız ücret üzerinden hesaplama yapılırken devlet tarafından konulan hesaplama miktarını göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Her yıl belirlenen bu ücret üzerinden çalıştığınız yılın çarpımı sonucunda elde edilmektedir. SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi fiyatlar tatmin edicimi bunları inceleyelim.

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi fiyatlar ne oldu?

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi fiyatlar ne oldu? Daha önceki yıllarda kıdem tazminatı ile ilgili olarak fiyatların düşük olduğunu ve alınan tazminatların düşük olmasından yakınılıyordu. Fiyatlara bakıldığı zaman 2010 yılının ilk 6 aylık döneminde 2.427,04 TL iken son 6 aylık döneminde 2.517,01 TL olduğu gözükmektedir. Artışın sadece 89,97 TL olduğu gözükmektedir.  2016 yılının yine ilk 6 aylık döneminde 4.092,53 TL iken son 6 aylık döneminde ise 4.297,21 TL olduğu gözükmektedir. Bu defa artışın 204,68 olduğu gözükmektedir.  Daha önceki yıllara göre artışın daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. 2017 yılının ilk 6 ayında 4426,16 TL iken son 6 aylık döneminde 4732,48 olduğu aradaki farkın 306,32 olduğu dikkatimiz çekmektedir. Buda kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişileri biraz olsun mutlu etmeye yetmektedir.  Şöyle bir hesaplama yapacak olursak bir iş yerinde 6 yıl çalışmış bir işçi tavan fiyatı olan 4732,48*6= 28.394,88 TL kıdem tazminatı hakkı kazanmış bulunmaktadır. Bunun yanında yemek ve yol ücretleri de etki etmektedir.

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi ancak burada dikkat edilmesi gereken iş yerinizde çalıştığınız dönemlerde aldığınız ücretten ziyade bordoda belirtilen brüt maaşlarınız önemlidir. Bazı işletmeler brüt maaşlarını düşük göstererek herhangi bir kıdem tazminatı ödenmesi durumunda brüt maaşını baz alınarak ödendiği için elinize geçecek miktar düşük olabilir. Bunun için maaş ödemesi için yapılan bordrolarınızı mutlaka muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamalarında esas olarak size yapılan diğer yardımlarda eklenmektedir.

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi fiyatlar neye göre belirlenir?

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi çalışanların büyük bir güvencesi olan kıdem tazminatı fiyatları neye göre belirlenmektedir. Burada esas belirleme yöntemi memur maaşlarına yapılan zamla paralel olarak artmaktadır. Memur maaşlarına göre ilk 6 aylık dönemlerde artış göstermektedir. Bundan dolayı memurlara verilen zam oranları ne kadarsa kıdem tazminatında artışlar o kadar olmaktadır. Kıdem tazminatına hak kazanmış kişiler eğer ki işverenle anlaşma sağlayamadığı takdirde ihbarda bulunabilmektedir. Bu ihbarı ister noter aracılığıyla isterse SSK aracılığıyla yapması mümkün bulunmaktadır. Bazı işletmelerde kıdem tazminatı ile ilgili olarak işveren ve işçi verilecek para üzerinden anlaşma yapmaktadırlar. Bu durumda işveren ödemesi gereken miktardan daha düşük ücret ödeyerek bir nevi kişinin hakkını almış durumdadır.

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi bununla beraber son zamanlarda basına yansıyan ve bazı kesimlerin karşı çıktığı kıdem tazminatı fonu ile ilgili kıdem tazminatının ödenmesini devlet güvencesi altına alınmaya çalışılmaktadır.   Burada çalışan kıdem tazminatını işverenden değil devletten alması hedeflenmektedir. Çalışanların alacağı miktarı bilemezken artık birikimlerini görme şanları olabilecektir. Ayrıca çalıştığı her iş yeri için ayrı bir fon birikimi yapılmaktadır. Burada sakınca olarak çalışanın çekme şansının biraz zorlaştığı ve bunun itirazlara neden olduğu görülmektedir. Tabi bunlar şuan bir varsayımlar üzerine gitmektedir.

SSK’lı çalışanlara kıdem tazminatı zammı getirildi bu haberlerden sonra artık çalışanlarımız işten herhangi bir sebepten dolayı ayrılsalar bile ellerinde belli bir birikim olacağı için kendi işlerini kurma veya işten ayrıldıktan sonra yaşayacakları sıkıntılarını gidermek için kendilerine bir güvence olarak görmektedirler. Daha ağır şartlarda çalışan işçilerinde aynı kıdem tazminatı üzerinden hesaplama yapıldığı zaman bir dengesizlik olduğu gözlenmektedir. Bunun için belirlenecek tavan fiyatlarında iş sektörlerine göre fiyatların farklılık göstermesi, çalışanların daha güvence altına alınması sağlanır. Kıdem tazminatına hak kazanan kişilerin mutlak suretle şartları uyduğu sürece bunu almaları için gerekli yasal yollara müracaat etmeleri gerekmektedir. Umuyoruz ki ilerleyen yıllarda tavan fiyatlarının yükselmesidir. Böylece alınacak ücretler daha tatmin olacaktır.

Yorumlar

 1. Buket dedi ki:

  İs yerim corona sebebiyle çalışmıyor iki aydir hamileyim 110 gün sigortam var doğum parası alabilirmiyim 32.haftadayım ve bugün çalışamaz raporu aldım ne zamana kadar vermeliyim iş yerine kapalı ulaşamıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyeri sgk sistemine aldığınız rapor düşecektir.

 2. BAYRAM dedi ki:

  SLM BENİM 2001 YILINDA İLK SİGORTAM BAŞLADI 4250 GÜNÜM OLDU KENDİM ÇIKSAM TAZMİNAT ALA BİLİRMİYİM

 3. alpay dedi ki:

  Merhaba ; 22.09.2017 tarihinde işime son verildi kıdem tazminatımı aldım , kıdem tazminatında son artıştan tazminatımı aldığım halde artıştan hak talep edebiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Alpay bey merhaba,

   2017 yılında tavan bedelden kıdem tazminatı aldıysanız daha fazlasını alamazsınız. Kıdem tazminatı tavanı 2018 yılında tekrar belirlenecektir.