• SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Kişiler yaşamları boyunca çalışıp emekli olmak için uğraşırlar. Bu uğraşlarının asıl sebebi ise emekli oldukları zaman rahat bir hayata ulaşmaktır. Kişilerin bu emellerini gerçekleştirmek için yapmaları gereken başlıca şartlar vardır. Bu şartlar belirli bir yaşı doldurmuş olmak, belirli bir yılı doldurmuş olmak ve belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve belirli yaşı doldurmak ile belirli yılı doldurmak şartlarını yerine getiren bir kişini, prim ödemesini yerine getirmediyse geriye dönük prim ödemesi şartını yerine getirebilir. Kişilerin bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan bir tanesi de SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusudur. Bizlerde kişilerin bu kadar çok merak ettikleri bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyoruz.

  SSK’da Geriye Dönük Prim Ödemesi Var Mı?

  Kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olan SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusu hakkında birçok tartışma olmuştur. Bu konuda Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle birçok kişi büyük sevinç yaşamıştır. Büyük sevinç yaşayan yaklaşık 100 bin kişi bu haberin gerçekleşmesini bekliyor. Yetkili kişilerden edinilen bilgiye göre bürokratlar bu konu ile ilgili çalışmalara başladı. Eğer beklenen düzenleme hayata geçirilir ise yıl ve yaş şartlarını yerine getiren kişiler geriye dönük prim ödemesi yapabilecekler ve emekli olabilecekler. Yani kişilerin SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusunun cevabı evet olacak.  tıkla sorunu sor

  SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. seda sarıkaya dedi ki:

   merhabalar;
   2015 /10 ve 2016/08 tarihlerinde işsizdim ve işsizlik parası alıyordum. fakat şimdi o günlerimi geçmişe dönük olarak ödemek istiyorum. Böyle bir inkanım varmıdır?
   varsa nasıl bi yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işsizlik maaşı aldığınız süreleri borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

  2. İzzet dedi ki:

   Merhaba, Eşim 1973 doğumlu, 1991 şubat ayında Ssk girişi var. Şu ana kadar 800 gün ödenmiş primi var. Ara boşluğu toplu ödemek mümkünmü. Mümkünse ne zaman emekli olabilir

   1. İzzet dedi ki:

    Ayrıca 1996 ve 1998 de iki çocuğumuz oldu. Doğum borçlanması yapılabiliyordu, yapılıyorsa iki çocuk için kaç gün borçlanılabiliyor. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     eğer 1. çocuktan sonra 2 yıllık süre var ise 2 çocuk için 2+2 toplam 4 sene borçlanarak prim gününü 2240 güne çıkarabilirsiniz. Kalan günleri isteğe bağlı ödeme yaparak 3600 günle 58 yaşında emekli olabilir.

  3. saadet Şahin dedi ki:

   merhaba benim bir sorum olacaktı size ben 1993 ocakta ssk girişim vardı 85 gun ödenmiş sonra 2000 yılında işe gırdim 10 yıl ssk sız çalıştım 2010 yılında kurumsal olunca tekrar ssk yapıldı ve halen odeniyor ilk on yıl sigortasız çalıştım benim geriye dönük ödeme şansım varmı acaba 1964 doğumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödeme hakkı kadınlara 3 çocuğa kadar doğum sonrası 2 sene olarak tanınmıştır. Bu süreler içinde evli ve çocuk olmuşsa borçlanma yapabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanamazsınız.

  4. Muhammed dedi ki:

   Merhaba, Nisan 2000 tarihli sigorta başlangıcım var. 2001 yılında askere gittim. Şu anda 5000 prim günüm var. 15 yıl ve 3600 gün tazminat kanunudan yararlanabilmem için sigorta başlangıcımı 7 – 8 ay önceye alabilirmiyim. ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik eğer sigorta başlangıcından önce yapıldı ise başlangıç tarihini geriye çekebilmektedir. Sizin başlangıcınız askerlikten önce olduğundan borçlanma yapsanız da giriş tarihini geriye çekmeyecektir.

  5. ünal dedi ki:

   Merhaba,

   2004 yilinda bir anonim sirketinin ortagi oldum. sirketi 2005 yazinda kapattik. Hic Bagkur primi yatirmadik. Geriye dönük olarak primlerimi yatirabilirmiyim ve geri kalan süreyi borclanip ödeyebilirmiyim. 1970 dogumluyum ve ne zaman emekli olma hakkini alabilirim.
   simdiden vereceginiz cevap icin tesekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesi için bağkur borçlanması yapamazsınız. Emeklilik sürenizi sigorta girişine göre hesaplayabiliriz.

  6. Murat dedi ki:

   Merhaba. Ben kaymakamlıga 2014 yılında işkur typ programı üzerinden 4.5 aylık olmak üzere işe başladım. 4.5 ay bittikten sonra benden memnun olduklarını.,işe devam etmemi istediler. Maaş ödememi imece usülüyle elden ödediler. 2015 yılından şimdiye kadar sigortamın ödenmediği aylar oldu. Yani ödenmiş sigortam toplamda 9ay falandır. Çeşitli işyerlerinden beni sigortalı gösterdiler zaman zaman. Kaymakamlık bünyesinde taşeron çalışma sistemi yok. Ama ben memur işi yaptım. Sorum; 2015 yılından itibaren ödenmeyen sgk primlerim hizmetime yansır mı? Yoksa bana nakit olarak mı ödenir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    Ödenmeyen ssk primleriniz para olarak size ödenmez. Eğer geçmiş yılların primlerini kuruma ödetmek istiyorsanız dava açmanız gerekmektedir.

  7. Semra dedi ki:

   İyi çalışmalar 1 yıl 2 aydir çalıştığım firma 30.06.2017 de cikisimi verdi, ben calismaya devam ediyorum aynı şirkette ,6 gün sonra tekrar giriş yapmış. 6 günlük açığın kapatilamayacagini söylediler doğru mudur?
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Semra Hanım,

    Geriye dönük sigorta ödemesi kadınlar için sadece doğum borçlanması olarak yapılıyor. 6 günlük eksiği tamamlamanız mümkün değil.

  8. MAHMUT dedi ki:

   SLM. İYİ GÜNLER 1974 İLK SİGORTALI İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 600 GÜN PİRİM GÜNSAYISI VAR SONRADAN İŞ YERİ AÇTIM 7 YIL OLUYOR AMA HİÇ BAĞKUR PİRİMLERİNİ YATIRAMADIM EMEKLİ OLMA ŞANSIN OLABİLİRMİ. OLURSA NASIL OLUR.(1960 DOĞUMLUYUM) TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut Bey,

    01.05.2008 tarihi ve sonrasında Bağ-Kur başlangıcı bulunan erkek sigortalıların Bağ-Kur 5400 günden kısmi emeklilik hakkı elde edebilmeleri için 63 yaşı tamamlamaları, gerekmektedir.

    Normal emeklilik için ise;

    Hizmet Bilgileriniz

    Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Hizmet süresi Hizmete Eklenecek Fiili Hizmet Süresi
    SSK 01/01/1974 01/09/1975 600
    Bağkur 07/10/2010 07/10/2017 2521

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    57 yıl 9 ay 6 gün
    Sigortalılık süreniz
    39 yıl 9 ay 7 gün
    Hizmet süreniz
    3121 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    60 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    2 yıl 2 ay 24 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    5879 gün
    06/02/2034 tarihinde emekli olabilirsiniz.
    Yazılı talepte bulunduğu tarih itibariyle genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin
    her türlü borcunun olmaması zorunludur

  9. İlknur dedi ki:

   Merhaba,
   15.07.1972 doğumluyum.Sigorta başlangıcım 02.01.1989 3032 gün yatmış primim var. Çalıştığım yerler sigortamı göstermedi, yıllık izinlerimi kullandırmadı, ssk yapmadıkları halde bana net ücret verdiler ayrıca kıdem ihbar izin parası gibi şeyler de ödemediler. Günlerimi geri alabilmek için ne yapmam lazım? Ayrıca çalıştığım bir yerde çalışma zamanım 1996 ile 2001 arasındadır. Bunları geri alabilir miyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım,

    Hizmet tespit davası sigortanın sonlandığı tarihten itibaren 5 yıl zaman aşımına tabidir. 2001 yılının hizmet tespit davası açma hakkınız bulunmuyor.

  10. Mehmet akif dedi ki:

   Slm.1997 ikinci ayinda sigorta girisim oldu..bi ay calistim isten ayrildim.99 da askere gittim 2001 ocak 2 askerligim bitti..su an almanyada 22 aydir calisiyprum sigortali olarak.16.03.1976 dogumluyum.gecmise donuk prim odersem ne zaman emekli olabilirim.prim mikari olarak ne kadar odemem lazim.tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe giriş tarihiniz askerlikten önce olduğu için askerlik borçlanması yaşınızı geriye çekmez. 1997 yılı giriş tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Emeklilik yaşını doldurduğunuzda yurt dışındaki çalıştığınız süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  11. Aysegul dedi ki:

   Merhaba 06.02.1998 sigorta girisli bir vatandasim. Kadinim ve yuzde 45 Engelliyim. 1830 gun pirim odemem var. 2010 yilinda rapor aldigimdan beri calisamiyorum. Tedavi ile calisabilir ibaresi var. Acaba engelli oldugum icin gecmise donuk borclanabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül hanım merhaba,

    Engelli vatandaşlarımız için mevcut kanunlarda geriye dönük özel durumlarından dolayı prim borçlanması hakkı bulunmamaktadır.

    1. Aysegul dedi ki:

     Teşekkür ederim saygılar

  12. şnnr dedi ki:

   merhaba
   bir kurumun yapılandırma harici sgk prim borçlarını nasıl öğrenebilrim.Hangi siteye başvurmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yerlerinin SGK dan almış oldukları işveren şifreleri ile sgk.gov.tr adresinden giriş yaparak borç sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde vekalet ile işyerinin bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik Merkezleri işveren servisinden de borç dökümü alabilirsiniz.

  13. Berat dedi ki:

   Mrb ben iskur isbasi egitim.programina katiliyorum iskur sadece saglik sigortasini yatiriyor peki bunu prime nasil cevurebiliriz boyle bir durum varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berat Bey,

    Aynı anda dışardan isteğe bağlı prim ödeme hakkınız bulunmuyor.

  14. Fatih dedi ki:

   Hem çalışıp hem de geriye dönük borçlarimi ödeyebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey,

    Geriye dönük erkekler için askerlik kadınlar için ise doğum borçlanması yapılabilmektedir.

  15. Sultan evelek dedi ki:

   1972 yılında sigorta başlangıcım var 180 gün daha sonra ilk
   Çocuğum 1976 yılında dünyaya geldi . 4 çocuğum var doğum
   Borçlanması dışında kalan eksiği ödeyip emekli olabilir miyim
   Yaşım 57 şu an

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Doğum borçlanmasından sonraki kalan günleri borçlanarak ödeme hakkınız yok. Ancak Kalan günleri prim ödeyerek 3600 günü sağlarsanız emekli olabilirsiniz. Veya Tam teşekküllü bir hastaneden iş gücü kaybınızın % 60 olduğu raporu alabilirseniz 1800 günle 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. Aynur dedi ki:

   Merhabalar. Benim sigorta girişim 2004 de halk egitimerkezinde 2014 e kadar aylık 10 ila 20 gün sigorta( ders saatim kadar.) yatırıldı. Bu eksik yatan günleri tamamlatabilirmiyim. Ayrıca tekrar kurs açana kadar geçen bir kaç aylık sigortasız geçirdiğim günleride tamamlatabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aynur Hanım merhaba,

    Kadınlar için sadece doğum borçlanması ile geriye dönük prim ödeme hakkı verilmiştir. Bu nedenle bahsetmiş olduğunuz günleri borçlanarak ödeme hakkınız bulunmuyor.

  17. Songül kökbaş dedi ki:

   1976 doğumluyum.1 mart 1998 girişim var SSK ya 1533 günüm 1 çocuk borçlanması var.yıl 20 olarak görünüyor yani 2018 de doluyor. Kalan günleri.toplu para yatıramıyormuyum.yani geçmişi. Tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Songül Hanım merhaba,

    Kadınlar için geriye dönük borçlanma sadece çocuk doğum borçlanması olarak yapılabiliyor. Mevcut yasalarda başkaca geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  18. Ercan dedi ki:

   Merhabalar. 37 yaşında bekar bir bayan. 4 yıl kadar fabrikada ssk lı olarak çalışmış fakat ordan ayrılınca kendi imkanlarıyla 4-5 yıl kadar sigortasız olarak çalışmış olan birisinin geriye dönük sigorta yatırımı nasıl olur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasalara göre erkeklerde askerlik kadınlarda ise doğum süreleri haricinde geriye dönük prim ödemesi yapma imkanı bulunmamaktadır.

  19. yüksel turha dedi ki:

   slm efendim benim 1986 ilk girişim ama arada çok boşluk var yani çalıştıgım yerler ssk yapmadılar hala özelde ssk çalışıyorum .toplam şimdi 4282 günüm var bekarım o yüzden araboşlugu prim ödemesi kanunu gördüğüm kadarıyla hep evlilere yönelik peki biz bekarlar için araboşlugu primleri ödeme şartı varmı yada bu durumda ne zaman nasıl emekli olabilim sizden ricam beni aydınlatırmısınız .yada buna yönelik bir çalışma yapılacakmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma erkekler için askerlik süreleri, kadınlar için ise doğumdan sonraki çalışmadığı 2 senelik süreler hak olarak verilmiştir. Mevcut yasalarda bunların haricinde borçlanma bulunmamaktadır.

  20. duygu ataseven dedi ki:

   iyi günler eşim engelli yaklaşık bir yıldır da çalışamıyor 8 ay sigorta prim ödemesi olursa emekli olacak. çalışamadığı için sigorta ödenmiyor ne yapmalıyız?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu Hanım merhaba,

    Kalan günlerini isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemesi ile tamamlayabilirsiniz.

  21. Binnur Tıpış dedi ki:

   Emekli oldum 5 yıldır emekli maaşı alıyorum bu ay maaşım sigortadan kesildi gerekçeleri 40 gün primim eksikmiş ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Binnur Hanım merhaba,

    Eksik kalan 40 günü doğum borçlanması ile borçlanarak tamamlayabilirsiniz.

    1. Binnur Tıpış dedi ki:

     Doğum Borçlanmasını Ödedik 40 gün Prim Eksiği Var

  22. Başar Kulaç dedi ki:

   merhabalar.Endüstri meslek lisesi mezunuyum.1999 yılında staj yapmıştım.Sigorta girişim 1999 gözüküyor.Sigorta primim yatmamıştı.Geçmişe dönük borclanabilirmiyim.Bir diğer konu sigorta girişim 2008 tarihliydi,1999 olarak dikkane alınır değil mi ? saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj başlangıcınız sistemde sigorta başlangıcı olarak gözükmesine rağmen henüz emeklilikte ilk sigortalılık olarak baz alınmamaktadır. sonrasında ilk girişiniz 2008 tarihi ise emeklilik için 2008 tarihi başlangıç sayılır. sigorta olmayan dönemleri borçlanmanız mevcut kanunlara göre mümkün değildir.

  23. Şeniz ayça dedi ki:

   Merhaba 01/07/1993 sigorta girişliyim 2000 prim günüm var halen çalışıyorum geçmişte çalışmadığım günleri borçlanıp 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım 50

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lılar kadınlar için geriye dönük borçlanılabilme sadece doğum borçlanması için geçerlidir. Eğer çaocuğunuz var ise, doğum öncesi sigorta başlangıcınız bulunuyorsa 1 çocuk için 2 yıl borçlananbilirsiniz.

  24. Zeliha dedi ki:

   Merhabalar, 49 yaşındayım 1995 yılında sigorta başlangıcım yapılmıştı. Toplam uzun vade 82 günüm var. Geriye dönük prim ödemesi ile emekli olabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeliha Hanım Merhaba,

    Kadınlarda geriye dönük prim borçlanması sadece doğum borçlanması için yapılabiliyor. doğumdan önce sigortanız var ise 3 çoacuk için 6 yıl toplamda 2190 gün borçlanma yapabilirsiniz.

  25. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba,
   1959 doğumluyum. 1987 sigorta başlangıcım var. Şimdiye dek sadece 51 gün prim günüm var. Geriye dönük prim ödemesi yaparak emekli olabilirmiyim? Bunun için ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Bey merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz. Bu süreyi borçlanıp üstüne isteğe bağlı ile prim ödemesi ile 1800 günü doldurup, %60 iş göremezlik raporu ile ancak emekli olma şansınız var. Gününüz çok az başka türlü emekli olma şansınız yok.

  26. Ayfer dedi ki:

   Ayfer merhaba beni aydınlatırsanız sevinirim dulum 36 yaşındayım babam 1998 de vefaat atti babam 1949 dog
   umlu askerligini 20 ay yapmış sigorta giriş tarihi
   Askerre gitmeden önce fakat sigortalı çalıştıgı gün sayısı 100 yada 130 gündü sanırım yani günü yetmiyo heralde sesekaya baş vursam maaş balata bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayfer Hanım merhaba,

    Çalışırken vefat eden işçinin ölümü durumunda en az 900 gün prime ihtiyaç var. Askerliği de borçlansanız gün sayısı yetmiyor.

  27. nursel dedi ki:

   Ödenen primlerin geri iade alınması için 58 yaş şartı olduğu söylendi dogrumudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nursel Hanım,

    Emeklilik yaşını doldurduğunuzda emekli olma şansınız kalmadı ise, Ödediğiniz primlerin Uzun vadeli emeklilik, malülük ve ölüm maaşı primini iade alma hakkınız var.

  28. Mustafa dedi ki:

   65 yasinda babam var 1400 gun odemesi var geriye donuk odeme yapip emekli olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    Babanızın askerliğini borçlanıp, 1800 güne tamamlayabilirseniz; % 60 iş göremezlik raporu ile emekli olmasını sağlayabilirsiniz.

    1. Mustafa dedi ki:

     Is goremezlik raporunu 65 yasinda diye mi alicam bide nasi basvurcaz askerliği nasil borclaniyoz bu islerden pek anlamiyorumda bilgi verirseniz cok sevinirim surec nasil ilerliyo simdisen teşekkürler

  29. Sibel Sirer dedi ki:

   Merhaba ;
   2000 – 2008 yılları arasında kızımın babasına ait olan sigorta acentesinde çalıştım.Adam beni sigortasız çalıştırdı 8 yıl.Geriye yönelik sigorta günlerinin alınabildiğine dair bir bilgim yoktu yeni öğrendim böyle bir uygulamanın var olduğunu.
   Sigorta prim günlerimi alabilmem adına ne yapmam gerektiği hususunda bilgi ve desteklerinizi rica ederim.

   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sibel Hanım,

    5510 Sayılı Kanun’un 86. maddesi “Aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır.” der.

    Yani Hizmet tespit davası açabilirdiniz. Ancak zaman aşımı süresini geçirmişsiniz.

  30. Bilal dedi ki:

   Çalıştığım iş yerinde patronum giriş tarihinden çıkış tarihine kadar arada olan yıllarda prim yatırmamış buda yaklaşık 700 güne tekamül ediyo ben bu günleri geriye dönük yatırabilirmiyim ve ya bunun için ne yapmam lazım hukuki yollarla sonuç almam mümkünmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bilal Bey,

    Geçmişe dönük prim ödemesi yapamazsınız. Ancak 5 yıl içinde eski işyerinize Hizmet tespit davası açabilirsiniz.

  31. Yahya dedi ki:

   Benim ssk dan liste aldım ve hesabaldım 65 gün eksik yatmış ama ssk da gösteriyor eksik diye bu 65 günü yatırma imkanı var mı acaba bide 1998 11 07 ssk giriş var kaç yaşında emekli olma ihtimali var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 günü Askerlik borçlanması yaparak ödeyebilirsiniz. 07/11/1998 sigortalılık başlangıcına göre emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Ayrıca Ne Zaman Emekli olabileceğinizi https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ sayfamızdan da öğrenebilirsiniz.

  32. Arzu dedi ki:

   Ise girisim temmuz2016 cikisim yok ancak eylul2016da sigortam yatirilmamis yalnizca bir ay bu bir ay yatirilabilir mi ve bu islem ne kadar surer cezasi isveren icin nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O döneme ait ek Aylık Hizmet Bildirgesi verilmelidir. Sizin sigorta primlerinize faiz işletilerek bugünkü borç çıkartılır.

  33. ali tasyaka dedi ki:

   Merhaba ssk ya ilk girisim 12/05/1983 belli bi sureden sonra 1996 -2004 yillari arasi bagkur lu oldum ve ondan sonra yurt disinda calismaya basladim..Turkiyede hangi statuye gore geriye borclanip emekli olabilirim.Yurt disi borclanmasi istemiyorum..cunki maas kesiliyor .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre geriye dönük sadece askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Prim eksiğiniz olursa yurt dışı borçlanma yapmak zorundasınız.

  34. Emrah kılbaş dedi ki:

   2011 de sgk ya girişim var ama hic günüm yok geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için geriye dönük borçlanma sadece askerlik süresi kadar yapılabilmektedir.

  35. erkan dedi ki:

   işten çıkartılan bir personel mahkeme kararıyla geri döndüğü zaman. mahrum kaldığı özlük hakları ve maaşı ödenmek zorunda ama geriye dönük sigorta primi nasıl ödenecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlgili kanun maddesine göre;

    Feshin geçersizliğine dair mahkeme kararının kesinleşmesine kadar işçiye çalıştırılmadığı süre için en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ve mahkeme tarafından takdir edilen ücret ve diğer hakların ise işverenin işçiyi işe başlatması veya başlatmamasına bakılmaksızın işçiye ödenmesi gerekmekte olup, sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca da, işçiye çalıştırılmadığı süre için ödenen en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklarından kısa vadeli sigorta kolları ile işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere tüm sigorta kolları üzerinden prim kesilmesi gerekmektedir.

    Dolayısıyla primlerinizin işe başlatılsanız da başlatılmasanızda işveren tarafından ek aylık hizmet bildirgesi ile bildirimi zorunludur.

  36. Yılmaz YAZGAN dedi ki:

   eşim vefat etti. sigortalılık süresi 5 yıldan fazla ancak prim ödeme gün sayısı 215 gün eksik. Bu süreyi geriye dönük ödeme ile dul maaşı almam mümkün mü? sAYGILARIMLA

   NOT BİR YAKINIM İÇİN YAZDIM. KENDİ ADIMI VE MAİLİMİ YAZIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresinden 215 gün kadarını borçlanıp ödeyerek emeklili hakkını elde edebilirsiniz.

  37. Semra dedi ki:

   Merhaba 1992 SGK girişliyim 4010 günüm var kalan prim 54 ay fakat geçmişte boşluklar var geriye dönük ödeme yapıp primi doldurabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk başlangıcından sonra evlenip çocuk sahibi olduysanız her çocuk için çalışmadığınız 2 yılı borçlanabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanma yapma hakkınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.