• SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Kişiler yaşamları boyunca çalışıp emekli olmak için uğraşırlar. Bu uğraşlarının asıl sebebi ise emekli oldukları zaman rahat bir hayata ulaşmaktır. Kişilerin bu emellerini gerçekleştirmek için yapmaları gereken başlıca şartlar vardır. Bu şartlar belirli bir yaşı doldurmuş olmak, belirli bir yılı doldurmuş olmak ve belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve belirli yaşı doldurmak ile belirli yılı doldurmak şartlarını yerine getiren bir kişini, prim ödemesini yerine getirmediyse geriye dönük prim ödemesi şartını yerine getirebilir. Kişilerin bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan bir tanesi de SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusudur. Bizlerde kişilerin bu kadar çok merak ettikleri bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyoruz.

  SSK’da Geriye Dönük Prim Ödemesi Var Mı?

  Kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olan SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusu hakkında birçok tartışma olmuştur. Bu konuda Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle birçok kişi büyük sevinç yaşamıştır. Büyük sevinç yaşayan yaklaşık 100 bin kişi bu haberin gerçekleşmesini bekliyor. Yetkili kişilerden edinilen bilgiye göre bürokratlar bu konu ile ilgili çalışmalara başladı. Eğer beklenen düzenleme hayata geçirilir ise yıl ve yaş şartlarını yerine getiren kişiler geriye dönük prim ödemesi yapabilecekler ve emekli olabilecekler. Yani kişilerin SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusunun cevabı evet olacak.

  tıkla sorunu sor

  SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Başar Kulaç dedi ki:

   merhabalar.Endüstri meslek lisesi mezunuyum.1999 yılında staj yapmıştım.Sigorta girişim 1999 gözüküyor.Sigorta primim yatmamıştı.Geçmişe dönük borclanabilirmiyim.Bir diğer konu sigorta girişim 2008 tarihliydi,1999 olarak dikkane alınır değil mi ? saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj başlangıcınız sistemde sigorta başlangıcı olarak gözükmesine rağmen henüz emeklilikte ilk sigortalılık olarak baz alınmamaktadır. sonrasında ilk girişiniz 2008 tarihi ise emeklilik için 2008 tarihi başlangıç sayılır. sigorta olmayan dönemleri borçlanmanız mevcut kanunlara göre mümkün değildir.

  2. Şeniz ayça dedi ki:

   Merhaba 01/07/1993 sigorta girişliyim 2000 prim günüm var halen çalışıyorum geçmişte çalışmadığım günleri borçlanıp 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım 50

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lılar kadınlar için geriye dönük borçlanılabilme sadece doğum borçlanması için geçerlidir. Eğer çaocuğunuz var ise, doğum öncesi sigorta başlangıcınız bulunuyorsa 1 çocuk için 2 yıl borçlananbilirsiniz.

  3. Zeliha dedi ki:

   Merhabalar, 49 yaşındayım 1995 yılında sigorta başlangıcım yapılmıştı. Toplam uzun vade 82 günüm var. Geriye dönük prim ödemesi ile emekli olabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeliha Hanım Merhaba,

    Kadınlarda geriye dönük prim borçlanması sadece doğum borçlanması için yapılabiliyor. doğumdan önce sigortanız var ise 3 çoacuk için 6 yıl toplamda 2190 gün borçlanma yapabilirsiniz.

  4. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba,
   1959 doğumluyum. 1987 sigorta başlangıcım var. Şimdiye dek sadece 51 gün prim günüm var. Geriye dönük prim ödemesi yaparak emekli olabilirmiyim? Bunun için ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Bey merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz. Bu süreyi borçlanıp üstüne isteğe bağlı ile prim ödemesi ile 1800 günü doldurup, %60 iş göremezlik raporu ile ancak emekli olma şansınız var. Gününüz çok az başka türlü emekli olma şansınız yok.

  5. Ayfer dedi ki:

   Ayfer merhaba beni aydınlatırsanız sevinirim dulum 36 yaşındayım babam 1998 de vefaat atti babam 1949 dog
   umlu askerligini 20 ay yapmış sigorta giriş tarihi
   Askerre gitmeden önce fakat sigortalı çalıştıgı gün sayısı 100 yada 130 gündü sanırım yani günü yetmiyo heralde sesekaya baş vursam maaş balata bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayfer Hanım merhaba,

    Çalışırken vefat eden işçinin ölümü durumunda en az 900 gün prime ihtiyaç var. Askerliği de borçlansanız gün sayısı yetmiyor.

  6. nursel dedi ki:

   Ödenen primlerin geri iade alınması için 58 yaş şartı olduğu söylendi dogrumudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nursel Hanım,

    Emeklilik yaşını doldurduğunuzda emekli olma şansınız kalmadı ise, Ödediğiniz primlerin Uzun vadeli emeklilik, malülük ve ölüm maaşı primini iade alma hakkınız var.

  7. Mustafa dedi ki:

   65 yasinda babam var 1400 gun odemesi var geriye donuk odeme yapip emekli olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    Babanızın askerliğini borçlanıp, 1800 güne tamamlayabilirseniz; % 60 iş göremezlik raporu ile emekli olmasını sağlayabilirsiniz.

    1. Mustafa dedi ki:

     Is goremezlik raporunu 65 yasinda diye mi alicam bide nasi basvurcaz askerliği nasil borclaniyoz bu islerden pek anlamiyorumda bilgi verirseniz cok sevinirim surec nasil ilerliyo simdisen teşekkürler

  8. Sibel Sirer dedi ki:

   Merhaba ;
   2000 – 2008 yılları arasında kızımın babasına ait olan sigorta acentesinde çalıştım.Adam beni sigortasız çalıştırdı 8 yıl.Geriye yönelik sigorta günlerinin alınabildiğine dair bir bilgim yoktu yeni öğrendim böyle bir uygulamanın var olduğunu.
   Sigorta prim günlerimi alabilmem adına ne yapmam gerektiği hususunda bilgi ve desteklerinizi rica ederim.

   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sibel Hanım,

    5510 Sayılı Kanun’un 86. maddesi “Aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır.” der.

    Yani Hizmet tespit davası açabilirdiniz. Ancak zaman aşımı süresini geçirmişsiniz.

  9. Bilal dedi ki:

   Çalıştığım iş yerinde patronum giriş tarihinden çıkış tarihine kadar arada olan yıllarda prim yatırmamış buda yaklaşık 700 güne tekamül ediyo ben bu günleri geriye dönük yatırabilirmiyim ve ya bunun için ne yapmam lazım hukuki yollarla sonuç almam mümkünmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bilal Bey,

    Geçmişe dönük prim ödemesi yapamazsınız. Ancak 5 yıl içinde eski işyerinize Hizmet tespit davası açabilirsiniz.

  10. Yahya dedi ki:

   Benim ssk dan liste aldım ve hesabaldım 65 gün eksik yatmış ama ssk da gösteriyor eksik diye bu 65 günü yatırma imkanı var mı acaba bide 1998 11 07 ssk giriş var kaç yaşında emekli olma ihtimali var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 günü Askerlik borçlanması yaparak ödeyebilirsiniz. 07/11/1998 sigortalılık başlangıcına göre emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Ayrıca Ne Zaman Emekli olabileceğinizi https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ sayfamızdan da öğrenebilirsiniz.

  11. Arzu dedi ki:

   Ise girisim temmuz2016 cikisim yok ancak eylul2016da sigortam yatirilmamis yalnizca bir ay bu bir ay yatirilabilir mi ve bu islem ne kadar surer cezasi isveren icin nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O döneme ait ek Aylık Hizmet Bildirgesi verilmelidir. Sizin sigorta primlerinize faiz işletilerek bugünkü borç çıkartılır.

  12. ali tasyaka dedi ki:

   Merhaba ssk ya ilk girisim 12/05/1983 belli bi sureden sonra 1996 -2004 yillari arasi bagkur lu oldum ve ondan sonra yurt disinda calismaya basladim..Turkiyede hangi statuye gore geriye borclanip emekli olabilirim.Yurt disi borclanmasi istemiyorum..cunki maas kesiliyor .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre geriye dönük sadece askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Prim eksiğiniz olursa yurt dışı borçlanma yapmak zorundasınız.

  13. Emrah kılbaş dedi ki:

   2011 de sgk ya girişim var ama hic günüm yok geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için geriye dönük borçlanma sadece askerlik süresi kadar yapılabilmektedir.

  14. erkan dedi ki:

   işten çıkartılan bir personel mahkeme kararıyla geri döndüğü zaman. mahrum kaldığı özlük hakları ve maaşı ödenmek zorunda ama geriye dönük sigorta primi nasıl ödenecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlgili kanun maddesine göre;

    Feshin geçersizliğine dair mahkeme kararının kesinleşmesine kadar işçiye çalıştırılmadığı süre için en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ve mahkeme tarafından takdir edilen ücret ve diğer hakların ise işverenin işçiyi işe başlatması veya başlatmamasına bakılmaksızın işçiye ödenmesi gerekmekte olup, sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca da, işçiye çalıştırılmadığı süre için ödenen en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklarından kısa vadeli sigorta kolları ile işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere tüm sigorta kolları üzerinden prim kesilmesi gerekmektedir.

    Dolayısıyla primlerinizin işe başlatılsanız da başlatılmasanızda işveren tarafından ek aylık hizmet bildirgesi ile bildirimi zorunludur.

  15. Yılmaz YAZGAN dedi ki:

   eşim vefat etti. sigortalılık süresi 5 yıldan fazla ancak prim ödeme gün sayısı 215 gün eksik. Bu süreyi geriye dönük ödeme ile dul maaşı almam mümkün mü? sAYGILARIMLA

   NOT BİR YAKINIM İÇİN YAZDIM. KENDİ ADIMI VE MAİLİMİ YAZIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresinden 215 gün kadarını borçlanıp ödeyerek emeklili hakkını elde edebilirsiniz.

  16. Semra dedi ki:

   Merhaba 1992 SGK girişliyim 4010 günüm var kalan prim 54 ay fakat geçmişte boşluklar var geriye dönük ödeme yapıp primi doldurabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk başlangıcından sonra evlenip çocuk sahibi olduysanız her çocuk için çalışmadığınız 2 yılı borçlanabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanma yapma hakkınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.