• SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Kişiler yaşamları boyunca çalışıp emekli olmak için uğraşırlar. Bu uğraşlarının asıl sebebi ise emekli oldukları zaman rahat bir hayata ulaşmaktır. Kişilerin bu emellerini gerçekleştirmek için yapmaları gereken başlıca şartlar vardır. Bu şartlar belirli bir yaşı doldurmuş olmak, belirli bir yılı doldurmuş olmak ve belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve belirli yaşı doldurmak ile belirli yılı doldurmak şartlarını yerine getiren bir kişini, prim ödemesini yerine getirmediyse geriye dönük prim ödemesi şartını yerine getirebilir. Kişilerin bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan bir tanesi de SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusudur. Bizlerde kişilerin bu kadar çok merak ettikleri bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyoruz.


  SSK’da Geriye Dönük Prim Ödemesi Var Mı?

  Kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olan SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusu hakkında birçok tartışma olmuştur. Bu konuda Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle birçok kişi büyük sevinç yaşamıştır. Büyük sevinç yaşayan yaklaşık 100 bin kişi bu haberin gerçekleşmesini bekliyor. Yetkili kişilerden edinilen bilgiye göre bürokratlar bu konu ile ilgili çalışmalara başladı. Eğer beklenen düzenleme hayata geçirilir ise yıl ve yaş şartlarını yerine getiren kişiler geriye dönük prim ödemesi yapabilecekler ve emekli olabilecekler. Yani kişilerin SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusunun cevabı evet olacak.  tıkla sorunu sor

  SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aysegul dedi ki:

   Merhaba 06.02.1998 sigorta girisli bir vatandasim. Kadinim ve yuzde 45 Engelliyim. 1830 gun pirim odemem var. 2010 yilinda rapor aldigimdan beri calisamiyorum. Tedavi ile calisabilir ibaresi var. Acaba engelli oldugum icin gecmise donuk borclanabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül hanım merhaba,

    Engelli vatandaşlarımız için mevcut kanunlarda geriye dönük özel durumlarından dolayı prim borçlanması hakkı bulunmamaktadır.

    1. Aysegul dedi ki:

     Teşekkür ederim saygılar

  2. şnnr dedi ki:

   merhaba
   bir kurumun yapılandırma harici sgk prim borçlarını nasıl öğrenebilrim.Hangi siteye başvurmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yerlerinin SGK dan almış oldukları işveren şifreleri ile sgk.gov.tr adresinden giriş yaparak borç sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde vekalet ile işyerinin bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik Merkezleri işveren servisinden de borç dökümü alabilirsiniz.

  3. Mehmet dedi ki:

   1988 yılı 1 ay giriş sigorta giriş 1600 gün sigortam gözüküyor silinen Bağkur gün 1080 askerlik sayılmadiı 20 ay geriye dönük ssk odemesi yapılıyordu emekli olabilmek için 1962 doğumluyum

  4. Berat dedi ki:

   Mrb ben iskur isbasi egitim.programina katiliyorum iskur sadece saglik sigortasini yatiriyor peki bunu prime nasil cevurebiliriz boyle bir durum varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berat Bey,

    Aynı anda dışardan isteğe bağlı prim ödeme hakkınız bulunmuyor.

  5. Fatih dedi ki:

   Hem çalışıp hem de geriye dönük borçlarimi ödeyebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatih Bey,

    Geriye dönük erkekler için askerlik kadınlar için ise doğum borçlanması yapılabilmektedir.

  6. Sultan evelek dedi ki:

   1972 yılında sigorta başlangıcım var 180 gün daha sonra ilk
   Çocuğum 1976 yılında dünyaya geldi . 4 çocuğum var doğum
   Borçlanması dışında kalan eksiği ödeyip emekli olabilir miyim
   Yaşım 57 şu an

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Doğum borçlanmasından sonraki kalan günleri borçlanarak ödeme hakkınız yok. Ancak Kalan günleri prim ödeyerek 3600 günü sağlarsanız emekli olabilirsiniz. Veya Tam teşekküllü bir hastaneden iş gücü kaybınızın % 60 olduğu raporu alabilirseniz 1800 günle 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. Aynur dedi ki:

   Merhabalar. Benim sigorta girişim 2004 de halk egitimerkezinde 2014 e kadar aylık 10 ila 20 gün sigorta( ders saatim kadar.) yatırıldı. Bu eksik yatan günleri tamamlatabilirmiyim. Ayrıca tekrar kurs açana kadar geçen bir kaç aylık sigortasız geçirdiğim günleride tamamlatabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aynur Hanım merhaba,

    Kadınlar için sadece doğum borçlanması ile geriye dönük prim ödeme hakkı verilmiştir. Bu nedenle bahsetmiş olduğunuz günleri borçlanarak ödeme hakkınız bulunmuyor.

  8. Songül kökbaş dedi ki:

   1976 doğumluyum.1 mart 1998 girişim var SSK ya 1533 günüm 1 çocuk borçlanması var.yıl 20 olarak görünüyor yani 2018 de doluyor. Kalan günleri.toplu para yatıramıyormuyum.yani geçmişi. Tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Songül Hanım merhaba,

    Kadınlar için geriye dönük borçlanma sadece çocuk doğum borçlanması olarak yapılabiliyor. Mevcut yasalarda başkaca geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  9. Ahmet dedi ki:

   1985 ssk girişim var 1968.01.02 dogumluyum 2004 ten 2014dun temmuz ayına kadar çiftçilik Bagkuru yatırdım askerliğimide yatırsam şuan da halen sskli 6 aydır çalışıyorum nasıl emekli olabilirim cevabinzi bekliyorum.

  10. Ercan dedi ki:

   Merhabalar. 37 yaşında bekar bir bayan. 4 yıl kadar fabrikada ssk lı olarak çalışmış fakat ordan ayrılınca kendi imkanlarıyla 4-5 yıl kadar sigortasız olarak çalışmış olan birisinin geriye dönük sigorta yatırımı nasıl olur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasalara göre erkeklerde askerlik kadınlarda ise doğum süreleri haricinde geriye dönük prim ödemesi yapma imkanı bulunmamaktadır.

  11. yüksel turha dedi ki:

   slm efendim benim 1986 ilk girişim ama arada çok boşluk var yani çalıştıgım yerler ssk yapmadılar hala özelde ssk çalışıyorum .toplam şimdi 4282 günüm var bekarım o yüzden araboşlugu prim ödemesi kanunu gördüğüm kadarıyla hep evlilere yönelik peki biz bekarlar için araboşlugu primleri ödeme şartı varmı yada bu durumda ne zaman nasıl emekli olabilim sizden ricam beni aydınlatırmısınız .yada buna yönelik bir çalışma yapılacakmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma erkekler için askerlik süreleri, kadınlar için ise doğumdan sonraki çalışmadığı 2 senelik süreler hak olarak verilmiştir. Mevcut yasalarda bunların haricinde borçlanma bulunmamaktadır.

  12. duygu ataseven dedi ki:

   iyi günler eşim engelli yaklaşık bir yıldır da çalışamıyor 8 ay sigorta prim ödemesi olursa emekli olacak. çalışamadığı için sigorta ödenmiyor ne yapmalıyız?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu Hanım merhaba,

    Kalan günlerini isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemesi ile tamamlayabilirsiniz.

  13. Binnur Tıpış dedi ki:

   Emekli oldum 5 yıldır emekli maaşı alıyorum bu ay maaşım sigortadan kesildi gerekçeleri 40 gün primim eksikmiş ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Binnur Hanım merhaba,

    Eksik kalan 40 günü doğum borçlanması ile borçlanarak tamamlayabilirsiniz.

    1. Binnur Tıpış dedi ki:

     Doğum Borçlanmasını Ödedik 40 gün Prim Eksiği Var

  14. Semiha Çakar dedi ki:

   Merhaba
   20.05.1975 doğumluyum 20.04.1991 işe girişim ve 120 gün prim gün sayım var 2 çocuğum var hangi şartlarda emekliliğe hak kazanabilirim ne zaman emekli olabilirim

  15. Tuba dedi ki:

   Meslek lisesi mezunlarinin staj yaparken yapilan sgk girisleri kabul ediliyor mu sadece giris yapilmis prim ödenmemiş. Başlangic olarak staj yilini alabilir miyiz ve arada yatırilmamıs yillar geriye dönük odemeyle tamamlanabilir mi? Teşekkürler.

  16. Tugay ÇAVDAR dedi ki:

   İyi gunler ben bi konu hakkinda danisacaktim babam 1956 dogumlu sigorta girisi 15:02:1990 askerlik borclanmasiyla toplam sigortasi 1100 bu geri kalan pirim borcunu nasil yapabiliriz

  17. Tugay ÇAVDAR dedi ki:

   Merhaba size bir konuda daniscaktim babam askerlik borclanmasiyla beraber 1100 gunu var girişi 15:02 1990 56 dogumlu geriye donuk sigortasini yaptirabilirmiyiz

  18. Başar Kulaç dedi ki:

   merhabalar.Endüstri meslek lisesi mezunuyum.1999 yılında staj yapmıştım.Sigorta girişim 1999 gözüküyor.Sigorta primim yatmamıştı.Geçmişe dönük borclanabilirmiyim.Bir diğer konu sigorta girişim 2008 tarihliydi,1999 olarak dikkane alınır değil mi ? saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj başlangıcınız sistemde sigorta başlangıcı olarak gözükmesine rağmen henüz emeklilikte ilk sigortalılık olarak baz alınmamaktadır. sonrasında ilk girişiniz 2008 tarihi ise emeklilik için 2008 tarihi başlangıç sayılır. sigorta olmayan dönemleri borçlanmanız mevcut kanunlara göre mümkün değildir.

  19. Şeniz ayça dedi ki:

   Merhaba 01/07/1993 sigorta girişliyim 2000 prim günüm var halen çalışıyorum geçmişte çalışmadığım günleri borçlanıp 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım 50

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lılar kadınlar için geriye dönük borçlanılabilme sadece doğum borçlanması için geçerlidir. Eğer çaocuğunuz var ise, doğum öncesi sigorta başlangıcınız bulunuyorsa 1 çocuk için 2 yıl borçlananbilirsiniz.

  20. Zeliha dedi ki:

   Merhabalar, 49 yaşındayım 1995 yılında sigorta başlangıcım yapılmıştı. Toplam uzun vade 82 günüm var. Geriye dönük prim ödemesi ile emekli olabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeliha Hanım Merhaba,

    Kadınlarda geriye dönük prim borçlanması sadece doğum borçlanması için yapılabiliyor. doğumdan önce sigortanız var ise 3 çoacuk için 6 yıl toplamda 2190 gün borçlanma yapabilirsiniz.

  21. Hasan dedi ki:

   Merhaba benim babam 1964 doğumlu sigorta başlangıç tarihi 01.05.1987 şuanki pirimi 4012 yaş olarak emekli durumda ama pirimi yetmiyor boşluğu nasil doldurabilir bunu yatirma gibi şansi varmi yoksa çalişarak ki dolduracak pirimi nasil tamamlamasi lazim

  22. Çigdem Erol dedi ki:

   12 06 1989 sigorta baslangic tarihim.6 sene sigortam odendi.o zamandan bu zamana calismadim.bir cocugum var.emekli olabilmem icin ne yapabilirim.teşekkürler

  23. fatih dedi ki:

   Slm.44 yasindayim ssh girisim 89 yili.su an itibariyle 820 gunum var .ama geriye dönük 2000 yilindan bu yana 10 yillik maliye kaydim var fakat hic yatirmadim. Nasil emekli olabilirim .tsk geriye dönük borclanabilirmiyim.

  24. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba,
   1959 doğumluyum. 1987 sigorta başlangıcım var. Şimdiye dek sadece 51 gün prim günüm var. Geriye dönük prim ödemesi yaparak emekli olabilirmiyim? Bunun için ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Bey merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz. Bu süreyi borçlanıp üstüne isteğe bağlı ile prim ödemesi ile 1800 günü doldurup, %60 iş göremezlik raporu ile ancak emekli olma şansınız var. Gününüz çok az başka türlü emekli olma şansınız yok.

  25. Ayfer dedi ki:

   Ayfer merhaba beni aydınlatırsanız sevinirim dulum 36 yaşındayım babam 1998 de vefaat atti babam 1949 dog
   umlu askerligini 20 ay yapmış sigorta giriş tarihi
   Askerre gitmeden önce fakat sigortalı çalıştıgı gün sayısı 100 yada 130 gündü sanırım yani günü yetmiyo heralde sesekaya baş vursam maaş balata bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayfer Hanım merhaba,

    Çalışırken vefat eden işçinin ölümü durumunda en az 900 gün prime ihtiyaç var. Askerliği de borçlansanız gün sayısı yetmiyor.

  26. nursel dedi ki:

   Ödenen primlerin geri iade alınması için 58 yaş şartı olduğu söylendi dogrumudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nursel Hanım,

    Emeklilik yaşını doldurduğunuzda emekli olma şansınız kalmadı ise, Ödediğiniz primlerin Uzun vadeli emeklilik, malülük ve ölüm maaşı primini iade alma hakkınız var.

    1. Nursel dedi ki:

     69 doğumlu ve borclanma durumum yok.. yani herhangi doğum v.s borclanmam olmayacak.. yaşım dolayısı ile çalışma şansım da bulunmuyor ( ki uzun zaman denedim ) .. normal emeklilik yaşım doldu senem de ama primim 1989-1999 arası sigortacılığın süresinde 2329 gun o gün şartında ödenen prim toplamı da 1.964.966.324.00 TL ..
     Isteğe bagli istemediğim bir emeklilik şartı ..
     Bu durumda bagkur istege bagli emekliliğe mecbur mu kalmış oluyorum ssk 4a dan nasil emekli olabilirim net cevabı nedir bu durumun .. cevabınız emeklilik sattınız kalmadı ise demissiniz tam olarak anlayamadım yukarida belirttiğim durum bu sekildemidir .. Bu konuda çok yazı soru-cevap okudum fakat oldukça karışık konu ve hepsi aynı cevaplar eksik var ve tam olarak yanıt bulamıyorum .. Ne yapmam gerektiğini cevabinizla netlestirecegim
     Iyi çalışmalar

  27. Mustafa dedi ki:

   65 yasinda babam var 1400 gun odemesi var geriye donuk odeme yapip emekli olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    Babanızın askerliğini borçlanıp, 1800 güne tamamlayabilirseniz; % 60 iş göremezlik raporu ile emekli olmasını sağlayabilirsiniz.

    1. Mustafa dedi ki:

     Is goremezlik raporunu 65 yasinda diye mi alicam bide nasi basvurcaz askerliği nasil borclaniyoz bu islerden pek anlamiyorumda bilgi verirseniz cok sevinirim surec nasil ilerliyo simdisen teşekkürler

  28. Sibel Sirer dedi ki:

   Merhaba ;
   2000 – 2008 yılları arasında kızımın babasına ait olan sigorta acentesinde çalıştım.Adam beni sigortasız çalıştırdı 8 yıl.Geriye yönelik sigorta günlerinin alınabildiğine dair bir bilgim yoktu yeni öğrendim böyle bir uygulamanın var olduğunu.
   Sigorta prim günlerimi alabilmem adına ne yapmam gerektiği hususunda bilgi ve desteklerinizi rica ederim.

   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sibel Hanım,

    5510 Sayılı Kanun’un 86. maddesi “Aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır.” der.

    Yani Hizmet tespit davası açabilirdiniz. Ancak zaman aşımı süresini geçirmişsiniz.

  29. Canan dedi ki:

   Merhaba,

   Benim sigorta başlangıcım 01/10/1996 şu an 5336 günüm var işi bıraktığım takdirde geri kalan gün sayımı kendim ödeyebilirmiyim.Teşekkürler.

  30. Bilal dedi ki:

   Çalıştığım iş yerinde patronum giriş tarihinden çıkış tarihine kadar arada olan yıllarda prim yatırmamış buda yaklaşık 700 güne tekamül ediyo ben bu günleri geriye dönük yatırabilirmiyim ve ya bunun için ne yapmam lazım hukuki yollarla sonuç almam mümkünmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bilal Bey,

    Geçmişe dönük prim ödemesi yapamazsınız. Ancak 5 yıl içinde eski işyerinize Hizmet tespit davası açabilirsiniz.

  31. Ayten dedi ki:

   Merhaba. 2006 yılında toplam 9 günlük sigortam var. Su an KKTC de yaşıyorum ve burada çalışıyorum. Geriye dönük ödeme şansım var mi veya şartlar nelerdir yurt dışı vatandaşları için. Teşekkürler…

  32. sezgin mert dedi ki:

   1984 ssk girişim var.toplam 3770 günüm var.10 yıl bağkur hizmetim var.sadece 52 gününü ödedim.eksik günlerimi bağkurdan satın alabilirmiyim.(ssk devam ediyor)teşekkürler.

  33. sezgin mert dedi ki:

   10/09/1984 ssk girişim var ve 3770 günüm var.52 gün bağkur günüm var.( prim Ödenmiş)bununla beraber silinmiş 10 yıl bağkurum var.ssk dan emekli olabilmek için eksik günlerimi bağkur’dan satın alabilirmiyim.teşekkürler.

  34. Yahya dedi ki:

   Benim ssk dan liste aldım ve hesabaldım 65 gün eksik yatmış ama ssk da gösteriyor eksik diye bu 65 günü yatırma imkanı var mı acaba bide 1998 11 07 ssk giriş var kaç yaşında emekli olma ihtimali var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 günü Askerlik borçlanması yaparak ödeyebilirsiniz. 07/11/1998 sigortalılık başlangıcına göre emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

    Ayrıca Ne Zaman Emekli olabileceğinizi https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ sayfamızdan da öğrenebilirsiniz.

  35. Arzu dedi ki:

   Ise girisim temmuz2016 cikisim yok ancak eylul2016da sigortam yatirilmamis yalnizca bir ay bu bir ay yatirilabilir mi ve bu islem ne kadar surer cezasi isveren icin nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O döneme ait ek Aylık Hizmet Bildirgesi verilmelidir. Sizin sigorta primlerinize faiz işletilerek bugünkü borç çıkartılır.

  36. Şeyda dedi ki:

   3yıllık sigortam 2tane çocuğum var.1998 girisliyim 17 yıllık boşluk var geriye dönük ssk paramı yatırsam acaba emekliliği hak edebiliyor muyum?

  37. ali tasyaka dedi ki:

   Merhaba ssk ya ilk girisim 12/05/1983 belli bi sureden sonra 1996 -2004 yillari arasi bagkur lu oldum ve ondan sonra yurt disinda calismaya basladim..Turkiyede hangi statuye gore geriye borclanip emekli olabilirim.Yurt disi borclanmasi istemiyorum..cunki maas kesiliyor .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre geriye dönük sadece askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Prim eksiğiniz olursa yurt dışı borçlanma yapmak zorundasınız.

  38. Emrah kılbaş dedi ki:

   2011 de sgk ya girişim var ama hic günüm yok geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için geriye dönük borçlanma sadece askerlik süresi kadar yapılabilmektedir.

  39. erkan dedi ki:

   işten çıkartılan bir personel mahkeme kararıyla geri döndüğü zaman. mahrum kaldığı özlük hakları ve maaşı ödenmek zorunda ama geriye dönük sigorta primi nasıl ödenecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlgili kanun maddesine göre;

    Feshin geçersizliğine dair mahkeme kararının kesinleşmesine kadar işçiye çalıştırılmadığı süre için en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ve mahkeme tarafından takdir edilen ücret ve diğer hakların ise işverenin işçiyi işe başlatması veya başlatmamasına bakılmaksızın işçiye ödenmesi gerekmekte olup, sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca da, işçiye çalıştırılmadığı süre için ödenen en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklarından kısa vadeli sigorta kolları ile işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere tüm sigorta kolları üzerinden prim kesilmesi gerekmektedir.

    Dolayısıyla primlerinizin işe başlatılsanız da başlatılmasanızda işveren tarafından ek aylık hizmet bildirgesi ile bildirimi zorunludur.

  40. Yılmaz YAZGAN dedi ki:

   eşim vefat etti. sigortalılık süresi 5 yıldan fazla ancak prim ödeme gün sayısı 215 gün eksik. Bu süreyi geriye dönük ödeme ile dul maaşı almam mümkün mü? sAYGILARIMLA

   NOT BİR YAKINIM İÇİN YAZDIM. KENDİ ADIMI VE MAİLİMİ YAZIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresinden 215 gün kadarını borçlanıp ödeyerek emeklili hakkını elde edebilirsiniz.

  41. nilgün dedi ki:

   1971 dogumluyum1989 işe giriş ssk3140 gun enson 2005de 1440 gun bagkurluydum calışmıyorumda 1992li 1997li ıkı tane cocugum var nasıl emekli olurum teşekürler

  42. hakan ülgener dedi ki:

   merhaba bir yazınızda okusum evlenmede önce sigortalı iseniz her çocuk için iki yıl borçlanabilirsiniz diye ayrıca askerlik borçlanmasıda var demişssiniz benim 01-02-1988 sigorta başlangıcım var 2800 sigorta günüm var 18 ay askerlik yaptım 1969 mart doğumluyum ne zaman emekli olabilirim ve eskiye dönük yukarıda bahsettiğim hususlardan nasıl faydalanabilirim saygılarımla hakan ülgener

  43. mehmet dedi ki:

   iyi günler 26 02 1980 doğumluyum 1996 yılında istanbulda ihlas mğazasında 3 ay çalıştım sgk hizmet dökümünde ilk işe giriş tarihi 1996 yılı gözüküyor daha sonra 1999zun 12.ayında farklı bir işte 15 gün pirimim gözüküyor 1996 yılındaki yatmayan pirimlerimi yatırtabilirmiyim şuan uzman çavuş olarak 2003 yılından beri görev yapıyorum maaşlı emeklilik yaşım nezaman olur

  44. Erhan Kılıç dedi ki:

   Merhaba 19/04/1970 doğum tarihim.06/03/2003 sigorta başlangıç tarihim 998+30 gün sigorta toplam günüm (aktif)
   %48 engelliyim.askerlik durumum muaf.
   Genel durumum hakkında bilgi rica ediyorum.
   Teşekkürler iyi çalışmalar…

  45. Semra dedi ki:

   Merhaba 1992 SGK girişliyim 4010 günüm var kalan prim 54 ay fakat geçmişte boşluklar var geriye dönük ödeme yapıp primi doldurabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk başlangıcından sonra evlenip çocuk sahibi olduysanız her çocuk için çalışmadığınız 2 yılı borçlanabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanma yapma hakkınız yok.

  46. Yahya dedi ki:

   1987 girişim var ama 1600gunum var askeri borçlanma sıyla geri kalan Günlerim i ödeyerek emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 ay askerlik yaptıysanız ve tamamını borçlansanız 540 gün prim eklenir ki toplamda 2140 gün priminiz olur. Emekli olabilmek için 60 yaş ve en az 3600 günü doldurmanız gerekiyor.

    Bu durumda emekli olmanız için yeterli prim gün sayısını sağlayamıyorsunuz.

  47. OSMAN dedi ki:

   MERHABA AGUSTOS 1999 DA İŞE BAŞLAMAMA RAĞMEN İŞ VEREN 2000 ŞUBATTA GİRİŞİMİ YAPMIŞ VE SIGORTAMI YATIRMAYA BAŞLAMIŞ. BU SEBEPLE 2000 ONCESİ SIGORTALILARIN YARARLANDIĞI EMEKLILIK VS HAKLARINDAN YARARLANAMIYORUM.İŞVEREN KABUL EDERSE 99 AGUSTOS – ŞUBAT 2000 ARASI SİGORTALARIMI ODEYIP BU HAKLARIMDAN YARARLANABILIRMIYIM

  48. Ayşe dedi ki:

   1971 Doğum tarihi işe giriş 14 05 1990 da 2840 günüm var. iki çocuk var. Nasıl emekli olabilirim.Geriye borçlanma ödeme yapabilirim ve ne zaman emekli olabilirim

  49. Ayşe dedi ki:

   1971 Doğum tarihi işe giriş 14 05 1990 da 2840 günüm var. Nasıl emekli olabilirim.Geriye borçlanma ödeme yapabilirim ve ne zaman emekli olabilirim

  50. YASIN SARI dedi ki:

   MERHABA. ANNEMİN DOĞUM TARİHİ: 15.06.1965 , COCUKLAR 3 TANE DOĞUM YILLARI : 1983 – 1984 – 1990 /// İLK İŞE GİRİŞ : 23.09.1991 // YATMIŞ GÜN PRİM SAYISI : 1434 GÜN /// GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLANMASI YAPILABİLİRMİ VE EMEKLİLİK İÇİN TAM OLARAK KAÇ GÜNÜ DOLDURMASI GEREKİYOR, GERİ DÖNÜŞ RİCA EDİYORUM . TEŞEKÜRLER

  51. tugba dedi ki:

   merhaba. annemin 2008 oncesi sigortalılıgından 1250 gunu 2000 sonrası dogumlu cocugundan 2 sene borclanması ve 2008 oncesi 4 sene vergi mukellefliği var ancak bu vergi mukellefliği suresinde hiç bagkura kayıt basvuru yapmamıs. 1. sorum o donemdeki bagkur hakkını geri kazanabilirmi.2. sorum eger bagkur hakkı geriye donuk borclanabilirsek bagkur ssk gunleri ve cocuk borclanmasından dogan gun toplam sayısı uzerinden emekli olma sansı varmı. 3. soru eger bagkur hakkı geri kazanılmıyorsa sgk gun sayısı ve cocuk borclanması ile geriye kalan gun sayısı borclanılarak emekli olunabilinirmi. tskler

  52. emine esen dedi ki:

   Merhaba ben Bulgaristandan geldim, Oradaki on iki yıl çalışmam burada sayılmadı nedeni zorunlu göçe tabi olmamam olarak gösterildi,Doğümlarımı orada sıgortalı olduktan sonra yaptım.Burada doğüm borçlanması yapamasın dediler.Şu anda 19yıldır Türkiyede çalışıyorum,4000 günüm var benden istenen gün sayısı 5975 geriye dönuk ödeme yapabilir miyim ya da yaş hadinden mi emekli olurum saygılarımla,11,12 ,1962 doğumluyum işe başlama tarihim 05.08,1998

  53. Ahmet dedi ki:

   Merhaba 21. 06.1997 girişliyim 349 iş günü caliştim . Geriye dönük prim ödemesiyle emkli olabilir miyim? Olabilirsem kaç yasında emekli olurum? 16.05.1973 DOĞUMLUYUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Giriş tarihinize göre emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

  54. necati dedi ki:

   baypas ameliyatı oldum hastayım çalışamıyorum 2707 gün sskam var nasıl emekli olabilirim işe giriş tarihim 13.12.1884

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik için tam teşekküllü hastanelerden rapor alabilirsiniz. En az yüzde 60 oranında iş göremezlik raporu alabilirseniz Malulen emekli olabilirsiniz.

  55. murat dedi ki:

   slm lar 2006 /08/06 tarihinde sigorta başlangıc var sigorta bağkur karışır 1414 toplam gün görünüyor sanırım bu şekilde emekli olmam zor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günden emekli olabilmeniz için kalan günlerinizi ssk lı olarak tamamlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  56. EROL ERAYDIN dedi ki:

   1986 girişim var ama ödeme yok ben borçlana bilirmiyim o dönemi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçmiş dönemde bu konuda çalışma yapılmış fakat hayata geçirilememiştir. Be nedenle Askerlik haricinde geriye dönük borçlanamazsınız.

  57. hayati dedi ki:

   merhabalar, 1995 ve 1996 yıllarına ait 2 yıl için tarım sigorta borcum gözüküyor, ne kadar öderim. teşekkürler

  58. Tolga dedi ki:

   Merhabalar, annem 25.01.1954 doğumlu ve 04.03.1974 sigorta girişi var, ödenmiş ssk prim günü 782… 3 çocuk doğum hakkı da mevcut. Fakat 1976 yılında evlenip işten ayrılıyor ve malesef ssk dan 782 güne ait ödenmiş primlerin parasını alıyor… Şimdi bu 782 günü geri alabilirmiyiz,? Ne kadar ödeme yapmamız gerekiyor? Son olarak 782 günü alıp üstüne 2160 doğum borçlanması yaparsak 2942 günü olacak. 3600 u tamamlamak icin Geriye kalan 658 günü isteğe bağlı ev hanımı primi ödeyerek emekli olabilir mi? Saygılar….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz eksik günlerini isteğe bağlı öderse 3600 günden emekli olamaz. Çünkü isteğe bağlı ödeme yapmak 4/B (Bağ-Kur) kapsamında değerlendirildiğinden ve Bağ-Kur’dan 3600 günle emekli olunamamaktadır. Bağ-Kur’dan emekli olunabilmesi için en az 5400 (15 yıl) prim ödenmiş olması gerekiyor. Dolayısıyla 3600 gün için kalan günlerini ssk lı olarak doldurması gerekmektedir.

  59. songül dedi ki:

   08.05.1981 dogumluyum.1994 sıgorta gırısım var. ama prımımı bılmıyorum. zaten cok çalışmıslıgımda yok.gerıye donuk borclanmadan faydalanabılıyormuyum. bekarım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar için geriye dönük borçlanma doğum halinde çocuk sayısı kadar borçlanılabilir. Haricinde borçlanma yapamazsınız.

  60. melek dedi ki:

   merhabalar 07/05/1963 doğumluyum sigorta girişim 01/12/1997 ilk çalıştığım firma sigortamı 3 yıl boyunca 10 gün üzerinden yatırdı. halen sigortalı çalışmaktayım yaş ve yılı tamamladım fakat pirim günüm yetmiyor bununla ilgili olarak ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için geriye dönük borçlanma askerlik süresi için tanınmıştır. İsterseniz askerlik sürenizin tamamını borçlanabilirsiniz.

  61. Hatice Seyis dedi ki:

   Mevsimlik işçi olarak 1980 VE 1985 yılları arasında ara ara calistim bu donemde sigorta girişim daha sonrada sigortalı bir iste calısmadım var 1965 doğumluyum prim ödeyerek emekli olma sansım varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanmanızı sadece doğum borçlanması olarak yapabilirsiniz. Sigortalılık başlangıcından sonra doğum yaptıysanız 3 doğuma kadar her yıl için 2 sene borçlanma yapabilirsiniz.

  62. Günay dedi ki:

   Merhaba benim Annem 1959 doğumlu ve 1977 de 67 günlük sigorta girişi var.1977 den sonra da sağ 4 çocuk var.Doğum borçlanması 3 çocuk için yapılırsa emeklilik için kaç gün eksiği kalır?Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 çocuk için toplam 6 yıl yani 2160 gün daha borçlanabilir. SGK lı olarak En az 3600 günü tamamlaması gerekiyor.

  63. Fatih dedi ki:

   Merhaba benim sgk giriş tarihim 2007 12.ay geriye dönük sadece 110 günüm olduğu için kızım sigortamdan faydalamıyor ayrıca kendisi için otomatik gss si başlamış ve bize 600 TL borç çıkardılar geriye dönük bu 110 günümü 120 güne tamamlama şansım varmı acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim borçlanması yapamazsınız. Çocuğunuz gelir testi yaptırırsa gelir durumuna göre alt primden hesaplanırsa borcu düşebilir.

  64. mazlum dedi ki:

   merhaba ben 01.04.1959 dğumluyom sgk ilk giriş tarhim 01.04.1975
   ve işe ara verdiğimd bağkur gün sayım 930 günüm var şimdi sgk toplam 1200 gün sayım ve askerlik borclandırmada yapsam 600 gün kalan günleri geriye dönğk olarak kapatabirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik harıcinde ki günlerinizi geriye dönük borçlanma yapıp ödeyemezsiniz.

  65. bayram yoldaş dedi ki:

   merhaba, annem 04/02/1959 doğumlu olup, e devletten 4a hizmet dökümüne baktığımda ilk işe giriş tarihi 03/09/1990 olup şimdiye kadar toplamda 916 gün hizmeti görülmektedir. 1996 tarihinde ikiz doğum yaptı ve çocuklardan biri doğduğu gün vefat etti, diğeri ise yaşıyor. annelik borçlanması veya geçmişe dönük ödeme yapılabilir mi? kısacası bu şartlarda annemi nasıl emekli edebiliriz. yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumlarda çoklu doğum olması borçlannamayı etkilemiyor. Doğumla ilgili 2 yıl 720 gün borçlanabilir. Annenizin emekli olabilmesi için en 3600 günü doldurması gerekli.

  66. bayram yoldaş dedi ki:

   merhaba, annem 04/02/1959 doğumlu olup, e devletten 4a hizmet dökümüne baktığımda ilk işe giriş tarihi 03/09/1990 olup şimdiye kadar toplamda 916 gün hizmeti görülmektedir. 1996 tarihinde ikiz doğum yaptı ve çocuklardan biri doğduğu gün vefat etti, diğeri ise yaşıyor. annelik borçlanması veya geçmişe dönük ödeme yapılabilir mi? kısacası bu şartlarda annemi nasıl emekli edebiliriz. yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
   saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumlarda çoklu doğum olması borçlannamayı etkilemiyor. Doğumla ilgili 2 yıl 720 gün borçlanabilir. Annenizin emekli olabilmesi için en 3600 günü doldurması gerekli.

  67. mehmet gezgil dedi ki:

   1970 02.21 doğumluyum 19 87 , 2 ay girişim ve askerdensonra ara ara tpolam 1550 günün var askerliği ödesem nasıl haksahibi olurum teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması da yapsanız emeklilik için toplamda en az 3600 günü sağlamanız gerekiyor. 3600 günü sağladığınızda da 60 yaşı beklemeniz gerekiyor. Normal emeklilik için giriş tarihiniz 21/02/1988 olarak baz alınır ve emeklilik şartlarınız aşağıdaki gibidir.

    ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

  68. Dursun Güney dedi ki:

   Merhaba
   01/08/1963 dogumluyum sigorta başlangıcım 1989
   Prim 3720 gun doldurdum 3600 gunde ne zaman emekli
   Olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    3600 günü doldurma tarihiniz 24/05/2014 tarihinden sonra ise 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

    Mevzuatta yaşlılık emeklilik için kademeli olarak 3600 günü doldurma tarihlerine göre aşağıdaki şekilde emekli olacağı belirtilmiştir;

    – 23/5/2002 tarihinde 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 prim ödeme gün sayısı ve kadınlarda 50 erkeklerde ise 55 yaş şartlarını yerine getirenler emekli olabilmektedir. Bu tarihte bu şartları yerine getiremeyenler için ise yerine getirecekleri tarihe göre kademeli geçiş süreci öngörülmüştür.

    – 23/5/2002 tarihinde öngörülen şartları yerine getiremeyenler, bu şartları aşağıda belirtilen tarih aralıklarından hangi tarih aralığında yerine getiriyorsa o yaşlarda aylığa hak kazanacaklardır.

    – 24/5/2002 ile 23/5/2005 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 52, erkek ise 56 yaşını doldurmuş olmaları,

    – 24/5/2005 ile 23/5/2008 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 54, erkek ise 57 yaşını doldurmuş olmaları,

    – 24/5/2008 ile 23/5/2011 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurmuş olmaları,

    – 24/5/2011 tarihinden sonra yerine getiren kadınlar 58, 24/5/2011 ile 23/5/2014 tarihleri arasında yerine getiren erkekler 59 yaşını doldurmuş olmaları,

    – 24/5/2014 tarihinden sonra yerine getiren erkekler 60 yaşını doldurmuş olmaları,

    halinde yaşlılık aylığına hak kazanacaklardır.

  69. şerife ağbaba dedi ki:

   300gün stk var 1997başlama tarihi bir çocuk var borçlanarak emekli ola bilirmiyim
   1974 doğumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaşlılık aylığı alabilmeniz için en az 3600 güne ihtiyacınız var.

  70. özay topcu dedi ki:

   merhaba;
   askerden sonra 01.11.1993 ilk sigorta tarihim 01.12.1970 doğumluyum 15 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmamı kaç gün geriye alırsam 52 yaşında emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğinizin tamamını borçlansanız bile 1992/8. aya kadar geriye çekebilirsiniz. Dolayısıyla en erken 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  71. ayşe dedi ki:

   merhaba,şubat 1975 doğumluyum, giriş tarihim 1990 fakat bu staj için giriş prim ödenme tarihim ise ağustos 1994 tür. Toplam 1440 günüm var ve 3 tane de çocuğum çocuklar için borçlanma yaparsam ne zaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.05.1995 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir. 3 çocuk için en fazla borçlanma gününüz 6 yıl (2160) gündür. Toplam 3600 gün yapar. Normal emeklilik için 2150 güne ihtiyacınız var. Fakat 3600 günle 58 yaşında da emekli olabilirsiniz.

  72. sevgi dedi ki:

   merhabalar yazdığım notta mail adresimi yazmışım görünüyor mümkünse silmeniz ricasıyla

  73. nur dedi ki:

   İŞ GİRİŞ TARİHİM 01.03.1984 dür.

  74. nur dedi ki:

   1961 doğumluyum. 01.03.1084 girişim var. tüm primlerim A4 olarak ödendi ve ödeniyor. Toplam yurtdışı borçlanması ve doğum borçlanması yaparak 4887 ödenmiş primim var. Nisan ayında hala Mart ayı göründüğü için 4887 prim.. Hala aktif olarak çalışıyorum. hesaplamamda normal olarak temmuz başı emekli oluyorum gibi görünüyor ama primler 1 ay sonra göründüğü için emekli olabilieceğim ayı hesaplayamıyorum. eksik gün sayısı ne demek. bunu anlayamıyorum benim geçmiş tarihlerde o tarihin 360 olmayıp daha eksik olan prim gün sayılarım var. hesaplamaya onlarıda katacağım. anlayamadım. . e devletten ne zaman emekli olurum diye baktığımda her defa emekli olabilirsin değişik aylarda çıkıyor. emekli dilekçemi tam olarak hangi ayda vermem gerekiyor. Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre emeklilik yaş ve süresini dolurmuşsunuz. Prim günü için toplam 5000 gün e ihtiyacınız var. Hesaplamalarımıza göre 23 Temmuzda dolduruyorsunuz. Tavsiyemiz Temmuz başında SGK hizmet birimlerinde bulunan emklilik servislerini gidip, net bir hesaplama yaptırmanız.

  75. nur dedi ki:

   pardon doğum tarihim 1961 yanlış yazmışım.

  76. nur dedi ki:

   1061 doğumluyum. 01.03.1084 girişim var. tüm primlerim A4 olarak ödendi ve ödeniyor. Toplam yurtdışı borçlanması ve doğum borçlanması yaparak 4887 ödenmiş primim var. Hala aktif olarak çalışıyorum. hesaplamamda normal olarak temmuz başı emekli oluyorum gibi görünüyor ama primler 1 ay sonra göründüğü için emekli olabilieceğim ayı hesaplayamıyorum. geçmişte eksik prim gün sayım var. bunu anlayamıyorum bu emekli olurken sorun olarak çıkarmı karşıma. e devletten ne zaman emekli olurum diye baktığımda her defa emekli olabilirsin değişik tarihlerde çıkıyor. emekli dilekçemi tam olarak hangi ayda vermem gerekiyor. Saygılar.

  77. sevgi dedi ki:

   merhaba 1.1.1998 ssk girişliyim ,2 ay prim yattı. 6 sene yatmadı 2003 marttan itibaren bügün kadar tam gün olarak ve çalışıyorum . 5 senelik primi yatırma imkanım varmı varsa

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yazımızda belirtilen durum şu an gündemde yok. Geriye dönük borçlanabileceğiniz (Kadınlar için) tek yol sigorta başlangıcından sonra doğum yaptıysanız 3. doğuma kadar her bir doğum için 2 yıl borçlanabilirsiniz.

  78. fatih konuk dedi ki:

   1967 doğumluyum 1983 ssk giriş tarihim 4000 bin günümvar nasıl emekli olurm

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1-Normal emeklilik için 1150 gününüz eksik gözüküyor. Borçlanma imkanınız varsa (askerlik yaptığınız süre kadar 18 ay ise 540 gün) borçlanma yapıp kalan 610 günlük süreyi isteğe bağlı sigorta yaparak öderseniz, 610 gün sonunda emekli olursunuz.

    2- Yaşlılık aylığı için gününüz yeterli 55 yaşında emekli olursunuz.

  79. Nevzat kunter dedi ki:

   1967 doğumluyum SGK başlangıcım 1997 memuriyetle başladı 14yıl emekli sandığı memuriyetten sonra 3 yıl 8 ay sgk lı olarak çalıştım.Emeklilik için gün sayısı doldu yaşa takıldım.Ancak 1986 yılında 8 ay sigortasız olarak çalışmıştım geriye dönük mahkeme kararıyla Sgk başlangıcı mümkünmüdür selamlar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davası açma zaman aşımı 5 yıldır. Zaman aşımı süresi dolduğundan dava açma hakkınız bulunmamaktadır.

  80. ayşedilek sancı dedi ki:

   1992-1997 sonu bağ-kur ödedim borcum yok 32 gün ssk lı oldum çalışma gücüm olmadığından işten ayrıldım sgk ya hiç borcum yok 1842 günüm var 15.11.1954 doğumluyum 3600 günden emekli olabilmem için geriye dönük borçlanarak emekli olmak istiyorum doğum borçlanması da yapamıyorum çocuğum 1990 doğumlu ben nasıl emekli olucam bilgilendirirseniz sevinirim teşşekkürler

  81. neslihan dedi ki:

   1976 doğumluyum normalde 1995 ten beri çalışıyorum ama o yıllrda kimse sigorta yapmazdı biz çıraklara hele eczanede..ama1998 yılında 3 -4 ay da bi eczanede çalışmışlığım var hiç başlangıç yapmamışlar geriye dönük talep etsek sgk girişi gösterseler emekli yaşımı etkiler mi

  82. fatmma dedi ki:

   1984 işe girişim var prim eksiğim var. buna lütfen değinilmesini istiyorum. Lütfen taksitle ödememiz için bir fırsat bekliyorum Saygılar

  83. Resul dedi ki:

   Geri donuk borclanma varmi

  84. Teoman Duman dedi ki:

   Biz bir kamu yararına derneğiz demek istemiştim.

  85. Teoman Duman dedi ki:

   Biz bir derEmekli bir çalışanımız var. Bu arkadaşımız SGK’ya bir işe giriş bildiriminde bulunmadık. Bunu bildirip geriye doğru bir SGK katkı payı ödemesi yapabilir miyiz?

  86. Emriye dedi ki:

   01,10,1982 sigortalı olarak işe ilk başlama tarihim, toplam 944 gün ödenmiş primim var, 1964 doğumlu, evli ve iki çocuk annesiyim, nasıl emekli olurum?

  87. BİRSEN dedi ki:

   1963 Doğumluyum 01/11/1981 işe giriş tarihim 1950 gün prim günüm 2 çocuktan toplam 1440 gün eklenmiş hali 3390 gün prim günüm bulunmaktadır.3600 günden emekli olma şartım nedir

  88. Ferdettin dedi ki:

   ben 1964 doğumluyum 1986 da ssk lı oldum 2570 günün var emekli olmak için ne yapmalıyım

  89. Ertan dedi ki:

   1960 doğumluyum 1976 ssk girişi m var . 1900 primim var.Ne şartlarda emekli olurum? TSK ederim

  90. Abdültalip bayrakdaroğlu dedi ki:

   1973 yılında sigortalı oldum 1855 pirim günüm var bazı sebeplerden dolayı çalışamadım. Ssk da geriye dönük eksik girim günlerini ödeme olacakmı

  91. mustafa dedi ki:

   Geriye dönük prim ödemesi yapılıyormu 01.05.1992 işe giriş başlangıç

  92. tekin ergül dedi ki:

   mrh kolay gelsın 1967 dogumluyum 1985 ssk gırısım 3600 gun 4 b hızmetım var yasım ve gunum dolmasına ragmen emeklı olamıyorum ssk dan emeklı olabılmek ıcın son 3,5 yıl yanı 1260 gun meselesı yuzunden 500 gun daha calısmam ıstenıyo askerlık borclanması yapsam olurmu yada gerıye donuk yasası cıkarsa bende faydalanırmıyım? boyle bı hıkaye benımkısı canımız cıktı emeklı olabılmek ıcın lutfen yardımcı olurmusunuz saygılar

  93. tekin ergül dedi ki:

   Merhaba ben emeklılık yasımı 48 de doldurdum fakat 500 gun pırım borcum var bu yasa cıkarsa faydalanacakmıyım?
   yoksa herhangı bır yas krıtelı koymasınlar

  94. yunus karakuş dedi ki:

   geriye dönük prim borçlanması varmı acaba

  95. Ercüment Altınok dedi ki:

   800 günüm var eksiği çok zamanında ödememişler emeklilik yaşım geldi ne yapabilirim 1964 DOĞUMLU SİGORTA BAŞLANGICIM 1983

  96. Ercüment Altınok dedi ki:

   800 günüm var eksiği çok zamanında ödememişler emeklilik yaşım geldi ne yapabilirim

  97. Resul dincer dedi ki:

   Geriyeeee donukkk borclanmaa varmiiii

  98. Aysenur dedi ki:

   Geriye donuk ssk borclanmasi varmii

  99. gülay dedi ki:

   01-11-1970 doğumluyum işe başlama tarihim20-08-1990
   prım gün sayım 4258 halen çalışıyorum
   çalıştığım bir firmada yaklaşık 3 yıl sigortasız çalışmıştım çıkarken bana imzalatılan kağıtta bütün haklarımı aldım yazıyordu
   Sigortasız çalıştığım dönemi yatırabilirmiyim yatırırsam ne zaman emekli olurum

  100. Tülay dedi ki:

   1987 ssk girişim var 1991 li. 1995 Doğumlu iki çocuk annesiyim. Toplam bir yıl günüm var emekli olmam için ne yapmalıyım 1959 dogumluyum

  101. Uğur ger dedi ki:

   Uğur Ömer ger
   1959 doğumluyum. 31-07-1978 bağ kur başlangıcım var 1996 ya kada arada 3 yıl kesintiyle 5400 gün ödedim.1981 de de yurtdışındada çalışmaya başladım.Emeklilik başvurum 3 yıl çakıştığı için red edildi.ne yapmam lazım.şu durumda 12 yıl ödenmiş Bağkur oluyor.Teşekkür ederim

  102. Mesut ataş dedi ki:

   1970 doğumluyum.1992 sigorta başlangıcım 3800 günüm var.isteğe bağlı sigorta yatırtak emekli olabilrmiyim.teşekkür ederim

  103. NEDİM dedi ki:

   MERHABA; İŞE GİRİŞ TARİHİ 1981 YILI OLAN 1951 DOĞUMLU BİR BAYANIN 1000 GÜN ÖDENMİŞ SGK PRİMİ BULUNMAKTADIR. ÇOCUKLARI SGK GİRİŞ TARİHİNDEN ÖNCE DOĞDUĞU İÇİN ÇOCUK BORÇLANMASI DA YAPAMIYOR. EMEKLİLİK İÇİN NE YAPMASI, NERELERE MÜRACAAT ETMESİ GEREKTİĞİNİ SORUYOR. SORU SAHİBİNE İLETMEK ÜZERE VERECEĞİNİZ OLUMLU VEYA OLUMSUZ BİLGİ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM. SAYGILARIMLA..

  104. zehra dedi ki:

   11/12/2006 girişliyim 1 çocuğum var çocuğum sigortalı çalışmaya başlamadan önce doğdu ben çocuk borclanmasından yararlana, biliyormuyum ayrıca pirim günüm 3500 ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çocuğunuzun dogum tarihini bilmediğimizden dolayı hesaplama işlemi için lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  105. sibel dağlı dedi ki:

   1999 aralık ayı sigorta girişim bulunmakta giriş tarihinden sonra 2006 yılına kadar ödenmedi 2006 tarihinden itibaren ise bu güne yani 2017 yılına kadar eksiksiz ödendi halen çalışmaktayım . ne zaman emekli olabilirim ayrıca 1999 -2006 tarihindeki boşluklarımı geri ödeme yapabilir miyim. teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geri ödeme yapamamaktasınız ancak ortalama olarak emeklilik 24.05.1998-23.05.1999 arasinda 20 yıl 55 yaş 5975 prim günü 24.05.1999-08.09.1999 arasında 20 yıl 56 yaş 5975 prim günü

  106. cumhur dedi ki:

   1958 dogumluyum,01/01/1977 yılında sigorta girişim,1978 de askere gittim (20 ay) 1980 gun prim ödedim 3600 günden nasıl ve ne zaman emekli olabilirim,geriye dönük borçlanma varmı..teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    60 yaş 3600 günden emekliliğiniz olur geriye dönük toplu ödeme bulunmamaktadır

  107. Mustafa Bayrak dedi ki:

   2500 gün prim günüm var . Ayağımdan engelliyim. Geriye dönük prim borçlanması ile prim günlerimi tamamlayabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta kurumunuzu bilmediğimizden dolayı lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  108. Mehmet Aköz dedi ki:

   4.2.1968 doğumluyum. 1983 yılında SSK başlangıcım var 2 gün, 1990, 1991, 1992 yıllarında 30 ar gün SSK hizmetim var. 1993 itibari ile sürekli çalışmam var. 1998 yılından itibaren ise Emekli sandığına tabi olarak çalışıyorum. Bu durumda geriye dönük( 1983 den itibaren yada 1990, 1991, 1992) borçlanma yaparak hizmet yılımı diğer bir ifadeyle 4A hizmetimi artırmak mümkün mü?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geriye dönük boşta geçen süreler ile ilgili borçlanma işlemi bulunmamaktadır. Diğer sorularınız için lütfen alo 170 i arayınız

  109. asuman göksu dedi ki:

   20.10.1970 doğumluyum.15.05.1997 sigorta başlangıcı yaptım 2195 gün primim var ne zaman emekli olabilirim arada kalan prim borçlarımı ödeyebilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geriye dönük prim ödemesini yurt dışı borçlanması olarak yapabilirsiniz. Ancak diğer bilgilerinize haiz olmadığımızdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak hesaplama işlemi yaptırınız

  110. galime dedi ki:

   1968 doğumluyum 1986 girişim var. şaan 2818 primim var. 3600 günden emekli nezaman olurum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    58 yaş şartı 3600 gün prim şartı aranır.

  111. derya dedi ki:

   merhaba,
   annem 28.01.1952 doğumlu toplam prim gün sayısı 1138 gündür.
   İlk İşe Giriş Tarihi 02.03.1998 dir. emekli olabilmesi için neler gerekli
   kalan prim gün sayısı ödendiğinde 1800 gün üzerinden emekli olabilirmi.isteğe bağlı emeklilik şartlarında bu mümkünmüdür.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Maluliyeti yok ise 1800 günden emekli olamaz.Primleri sadece ssk üzerinden mi yatırıldıysa ortalama 20 yıl 44 yaş 5525 gün olarak geçmektedir.

  112. Çetin akkuş dedi ki:

   merhaba 16 11 1971 doğumluyum şuan 7500 gün var benim 01 05 1988 girişi sigortam sistem üzerinde gözüküyor ancak pirim ödemem aynı şirkette 1989 il ödeme gözüküyor bu nedenle emeklilik yaşım 50 den 51 e çıkıyor ve bu şirkette 10 04 1994 yılına kadar çalıştım e devletten hizmet döküm aldığımda senelik ortalama 120 günlük pirim ödemesi görünüyor senelik.( İigili şirket 1995 yılında kapanmış) emeklilik maaş hesaplanmasında ilk on yıl maaş bağlama oranı % 70 olmasından ötürü bu dönem içerisindeki görünmeyen günler benim için çok önemli nasıl bir yol izlemeliyim bir yol gösterip yardımcı olursanız çok teşekkür ederim saygılarımla. Çetin AKKUŞ

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hizmet dökümünüzde yer almayan sigorta primleriniz hakkında sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  113. Adile Vildan TAŞPINARLI dedi ki:

   iyi günler 1966 dogumluyum 51 yaşındayım hiçbir iş yeri çalıştırmıyor geriye dönük prim borcu çıkıcak mı 2577 günüm var nasıl emekli olucam tarım sigortasını da ödeme yapanıyorum teşekkür ederim.

  114. Cevat dedi ki:

   Geriye dönük borçlanma için yurtdışında çalıştığım süreleri nasıl belgelendirebilirim?

  115. YELDA dedi ki:

   Geçen gün sormuş olduğum soru neden onaydan geçip yayımlanmadı anlamadım!
   46 yaşında bayanım. 01 Ekim 1989 sigorta girişim var. SGK makbuzları onlara teslim ettiğim halde (makbuzların tek tek resimlerini de çektim – kaybederlerse diye ) 67 aylık ödememi ilk çalıştığım yerden çıkarken bir imza eksik diye saymayacakmış! Madem sorun yaratıyor diğer isteğe bağlı aylarımı veya bilfiil çalıştığım iş yerlerindeki sigortamı nasıl sayıyor??
   170 bu konuda yorumsuz kaldı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. SONUÇTA PRİMLERİ ÖDENMİŞ — 5,5 SENE —- !!!

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve talebinizin işleme konması için HEMEN lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ ve başvurunuzu yapınız

  116. turgut dedi ki:

   19.09.1963 dağumluyum 81 yılında sigorta girişim var 190 gün falan ödendi sonra 05.03.2002 bağkur girişim var 11.03.2015 tarihine kadar aralıksız ödendi 11.03.2015 tarihinde sigortaya giriş yaptım bu tarihe kadarda aralıksız ödendi emekli olabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve hesaplama işlemi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  117. Hamide dedi ki:

   02.03.1961 dogumluyum sigorta başlangıc sürem 1989 .2600 gün pirimim var 3600 günden emekli olabilmem icin 1000 gunum eksik cocugum olmadığı icin dogum borclanması yapamıyorum 1000 günü borclanarak emekli olabılırmıyım boyle bir kanun var diyorlar ne yapmam gerekir şimdiden cok teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  118. Arif dedi ki:

   SSK giriş tarihim: 09.08.2001
   Prim gün sayım: 5.569
   29.08.1995 ile 09.08. 2001 tarihleri arasında bir devlet kurumunda çalışdim (çalısdiğim hakkında resmi belgeler var), ama primlerim yatirilmamiş. Bundan dolayı SSK giriş tarihim 09.08.2001 gözükmektedir.
   3600 gün ile emekli olmak icin 3 şartdan ikisi ( 60 yaş ve prim gün sayısı) tamam, tek eskik SSK’ ya prim ödemelerimim 08.09.1999 yılindan önce olmaması.
   Emekli olmam içim ne yapmalı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı erkek vatandaşların 3600 günden emekli olabilmeleri için 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamaları ve 3600 gün sigorta primlerini yatırmış olmaları gerekir. 23.05.2002 tarihinden önce bu şartları yerine getirenler istedikleri zaman emekli olabilirler.

  119. Cevat dedi ki:

   30.12.1963 doğumluyum. Sigorta başlangış sürem 01.01.1996. 2330 gün pirimim var 1990-1992 yılları arasında Rusya’da 1992-1995 arasında ise Arabistan’da çalıştım. Fakat yurtdışında çalıştığım süre boyunca sigortam ödenmedi. Yurtdışını ve askerlik süremi borçlanmak istiyorum. Ne yapmam gerekli? Nasıl borçlanabilirim? Bu şartlarda nasıl emekli olurum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalıştığınız süreleri belgeleyerek yurt dışı borçlanma talebinizi SGK kurumuna iletiniz.

  120. Yelda dedi ki:

   Merhaba,
   01/10/89 sigorta girişli 1971 Ocak doğumlu bayanım.

   Bir kısmı isteğe bağlı bir kısmı da bilfiil çalışmak üzere 4856 günüm var. İsteğe bağlı bütün ödemelerimin makbuzlarını günlerimin toplanması için SGK’ya teslim ettim. (Garanti olsun diye de her birinin tek tek dijital resmini çektim) Fakat ilk sigortalı olduğum yerdeki bir imza eksikliği nedeni ile sigorta 67 aylık isteğe bağlı sigortalılığımı saymayacağını söylüyor. Her birinin ödendi makbuzları ellerinde olmasına rağmen! Bu konuda hangi yolu izlemeliyim. Normal şartlarda 2018’in Temmuz ayında emekli olabilmem gerekiyor.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve talebinizin işleme konması için HEMEN lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ ve başvurunuzu yapınız

  121. Arif dedi ki:

   Doğum yılı: 1956
   SSK giriş tarihim: 09.08.2001
   Prim gün sayım: 5.569
   29.08.1995 ile 09.08. 2001 tarihleri arasında bir devlet kurumunda çalışdim (çalısdiğim hakkında resmi belgeler var), ama primlerim yatirilmamiş. Bundan dolayı SSK giriş tarihim 09.08.2001 gözükmektedir.
   3600 gün ile emekli olmak icin 3 şartdan ikisi ( 60 yaş ve prim gün sayısı) tamam, tek eskik SSK’ ya prim ödemelerimim 08.09.1999 yılindan önce olmaması.
   Emekli olmam içim ne yapmalı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı erkek vatandaşların 3600 günden emekli olabilmeleri için 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamaları ve 3600 gün sigorta primlerini yatırmış olmaları gerekir. 23.05.2002 tarihinden önce bu şartları yerine getirenler istedikleri zaman emekli olabilirler.

  122. Fetiye Biter dedi ki:

   Ssk da geriye dönük prim ödemesi çıktı mı? Teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geriye Dönük Prim Ödemesi ÇIKMADI
    Diğer Detaylı Srularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  123. muammer dedi ki:

   3/5/1964 doğumluyum 1981 ssk girişi var 2000 günüm var geriyedönük ödeme yapabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geriye Dönük borçlanma ile erken emeklilik vardır. Ancak Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

  124. OrhanDemirtaş dedi ki:

   İyi günler 1988 yılından itibaren aktif sigortalıyım toplam gün sayımı doldurdum ancak yaş kriterini bekliyorum.Geçmişe dönük olarak toplam 7,5yıllık bir ağır hizmet çalışmam var.Bu 7,5 yılın ne kadarlık kısmını kullanabiliyorum.Emeklilik yaşımı yaklaşık olarak ne kadar geri çeker. Saygılarımla.
   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  125. aygül çakın dedi ki:

   geriye dönük prim borcu ödemesi yasası ne zaman çıkacak.tasarı kesinleşmişti.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Henüz öyle bir yasa mevcut değil. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  126. hasan dedi ki:

   61 doğumluyum 85 de sigortaya girişim var. 3926 prim günüm var. 4bden 645 günüm var 18 ayda askerlik yaptım. ne zaman emekli olurum? cevaplarsanız sevirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresinden E-Devlet Kapısına giriş yaparak normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  127. Dursun dedi ki:

   Dursun yılmaz : emeklilik senem doldu fakat prim günüm eksik geriye dönük prim gün alıp emekli olma şansım varmı.ssk girişim 1983 fakat sezonluk çaykurda 4 ay çalışıyorum saygılar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Toplu ödeme söz konusu değil borçlanmalar dahilinde tamamlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  128. HÜLYA dedi ki:

   MERHABALAR..BENİM 1997 YILNDA SIGORTAM BAŞLADI FAKAT BEN UUZN SURE CALIŞMADIM VE PRIMIMIDE ÖDEMEDİM…ŞİMDİ ÇALIŞIYORUM..350 GÜN ÖDENMİŞ PRİMİM…GERİYE DÖNUK ÖDEYEREK ARADAKI AÇIKLARIMI KAPATABILIRMIYIM VE BUNU NEREDEN ÖĞRENEBİLİİRM..ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER…..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  129. özkan öztürk dedi ki:

   11 02 1970 doğumluyum 01 10 1991 tarihiden sigorta başlankıcım toplam 4773 günüm gözüküyo nezaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hesaplama işlemi için lütfen EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA sayfasına gidiniz.

  130. Sinan yagiz dedi ki:

   Yusuf bey 1991 tarihinde çıraklık SSK başlangıcım var.SSK prim yatırılması tarihi 1997..e devletde 1991 başlangıç tarihi görünüyor.5200 günüm var.eğer 1997 tarihi emekliliğe sayiliyorsa 1995 1996 yılları askerlik yaptım.askerliği borçlanarak emeklilik yaşını geri cekebilirmiyim.veya e devletdeki 1991 başlangıç tarihimi emeklilige geçerli tesekkur.ederim saygılar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  131. Özlem D. dedi ki:

   Merhaba.2007 nisan -2014 agustos arası asgariden odenen sigortam var.evlendim bebek beklediğim için çalışmiyorum.eşim bana hangi sigortayi oderse emekli olduğumda digerlerine göre yüksek maaş alırım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  132. Mahli Karakuzular dedi ki:

   1989 yılında sigorta girişim var, 700 gün ödenmiş günümüz artı askerlik var, bundan başka sigorta girişim yok, geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim? Teşekkür ederim!

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli olabilirsiniz. Ancak detaylı hesaplama için lütfen Alo 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ veya TIKLAYINIZ!!!

  133. tolga mermi dedi ki:

   kolay gelsin ben losemi ile mücadele ettim 34 yıl dır raporluyum malulen emeklilik için günüm yok geriye dönük pirim ödeme için ne yapmamlazım meil yoluyla ulasırsanız cok sevinirim iyi calışmalar..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yapılandırma başlıyor… sayfasını ziyaret ediniz
    AYRICA Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  134. taibe dedi ki:

   1963 doüumluyum 01/05/1994 tarihinde ssk lı olarak işe başladım bazı sebeblerden dolayo ara verdim şimdi 5513 gün ssk pirimim var 5675 gün üzerinden emekli olabiliyorum yani 162 gün üm kaldı ama şimdide iş bulamıyorum geriye dönük biri yanında çalışmış görünüp cezalı olarak ödeyip emekli olabilirmiyim yada ne yapmam lazım eksik olan günlerim için teşekürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen HEMEN Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYARAK detaylı bilgiler edininiz.

  135. Fevzi kale dedi ki:

   Merhabalar 6 haziran 1962 doğumluyum 23 Şubat 1987 girişlerini 3787 prim var ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM sayfasına gidiniz
    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  136. ayse dedi ki:

   sa sıgorta baslangıcım 02,10,2002 sıgortalı dıye satj gordugumuz yerde sıgortamız hıc yatmamıs 2008 yılının nısan ayın 4 gun calısdım . 10 ayından ıtıbaren sureklı ssk olarak calısıyorum lakın sıgorta baslangıcım 10 gunden az oldugu ıcın sıgorta yasım 2002 ıtaberen neden sayılmımıyor bız sıgrtal olaraak calıstıgımızı bılıyorduk calısdıkda o tarıhta ıs yerını mahkemeye verıp sıgorta yasını 2002 baslattırabılıyım bılgı verısenız cok sevınırım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen HEMEN Alo 170SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  137. AHMET KILIÇ dedi ki:

   10.1.1965.DOGM TARIHI.İŞE GIRIŞ 20.4.1984 . 2100 GÜNÜM VAR ASKERLIK VE DURT DIŞİ VAR ASKERLIK 550. YURTDİŞİ 180 GÜN GERIYE DÖNÜK ÖDEME DE BENMI ÖDİYORUM VE YA BANKAMI ÖDIYOR BU KONUDA BENI AYDINLATIR SANIZ SEVINIRIM SAYGILARIMLA

  138. HAtice dedi ki:

   1955 doğumlu , 2004 sigorta girişliyim, toplam 3100 günüm var, ne zaman kaç yaşında emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 56 yaşında emekli olabilirler.

  139. vahide gülşen dedi ki:

   1969 doğumlu bayanım…2008 den 6 aylık sigorta girişim var..2014 şubat ayına kadar çalışmadım…2014 şubat bağkurlu oldum…yaklaşık 3 yıldırda bağkur ödüyorum..2008 2014 arası boşluk satın alabilirmiyim..ne zaman emekli olurum….aydınlatırsanız memnun olurum…şu an bağkurluyum…

  140. CÜNEYT dedi ki:

   Sayın Yusuf Bey Ben 1977 Doğumluyum SSK Başlangıcım 12 15 1995 1602 gün Bakur Ödedim 3452 Gün Halen Devam EDİYOR TOPLAM 5054GÜN PİRİM ÖDEDİM BE NEZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM TŞK

  141. Dursun yılmaz dedi ki:

   1983 ssk girişim var çaykurda sezonluk ortalama 120 gün çalışıyorum bu çalışma ile emekli mezarda bile olamıyorum yaşım 51 geriye dönük prim gün alma şansım varmı lütfen beni bilgilendiriniz saygılar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geriye dönük askerlik borçlanması yaptırabilirsiniz. Lütfen SGK’ya giderek başvuruda bulununuz.

  142. Repo dedi ki:

   Veya primi olup sistemde görünmüyor olabilir mi

  143. Repo dedi ki:

   81 yılında sigorta girisi olup 1 ay sonra cikisi verilmis ve prim günü sadece 13 gün olarak görünüyor. Sonraki calistigi yerlerle ilgili prim eklemesi yapilmasi icin ne gibi bir yol izlenebilir?

  144. ali dedi ki:

   05 09 1967 doğumluyum sigorta giriş 01 01 1989 askerligimi 1987 yılında yaptım pirim günüm7000yaşı 1yıl geriye çekmek için kaç ay askerlik borclanması yapmam gerekiyor ve nezaman emekli olabilirim

  145. Fazlı baş dedi ki:

   Babam 1962 dogumlu 1979 sigorta girisi var.askerlik borclanmasiyla beraber 4800 gunu var emekli olabilmesi icin gunu mu beklemesi lazim yardimci olursaniz cok sevinirim

  146. burak dedi ki:

   02/05/1962 doğumluyum 1983 yılı sigorta girişim var toplam günüm 1950 gün geriye dönük ödeme yapılabilirmi

  147. cemal dedi ki:

   Kamuda geçici işçi olarak çalışıyorum senede 3-4 defa işbaşı yapıp çıkıyoruz.giriş çıkışlarımız düzensiz olduğunda pirimlerimiz düzenli yatmıyor.yarım kalan ayların primini biz yatırarak ayı tamamlaya bilirmiyiz.busene 25 Eylül 2016 tarihinde işbaşı ettim; 27 Aralık 2016 tarihinde iş akdim askıya alındı. primlerimiz ayın 15 inde 15 ine göre hesaplanarak yatmakta.aralığın 27 sinde iş akdim askıya alındığından dolayı 15 ocak 2017 tarihine kadar olan 19 günlük primi benyatıra biliyormuyum,yardımlarınızdan dolayı şididen teşekür ederim.

  148. NALAN dedi ki:

   Sürekli okuyorum bu sayfayı fakat kesin bir bigi rica etsem gerçekten geriye dönük sgk ödeme kanunu çıkacak mı yanıtlarsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Henüz çıkarılmış bir karar yoktur. Askerlik ve yurt dışı borçlanması dışında.

  149. burhncan dedi ki:

   ben 21 yasindayim ssk yatan primimi nasil alabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alo 170 Sgk danışma hattını arayarak nereye yattığını sorgulayabilirsiniz

  150. begüm dedi ki:

   Merhaba

   2002 sıgorta gırısım var 2 ay odendı ve cıkıs yapıldı.daha sonra 2008 de gırısı oldu.aradaki 6 yıl borçlanmayı şuanda ödeme şansı var mı ?aradaki gün sayısını hangi şartlarda kapatabilirim?Şuanki prim günüm 3100.
   20 yıl sigorta olduktan sonra mı yoksa 25 yıl olup borçlanmamı yapabilirim?

  Sorunuzu Yazın