• SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Kişiler yaşamları boyunca çalışıp emekli olmak için uğraşırlar. Bu uğraşlarının asıl sebebi ise emekli oldukları zaman rahat bir hayata ulaşmaktır. Kişilerin bu emellerini gerçekleştirmek için yapmaları gereken başlıca şartlar vardır. Bu şartlar belirli bir yaşı doldurmuş olmak, belirli bir yılı doldurmuş olmak ve belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve belirli yaşı doldurmak ile belirli yılı doldurmak şartlarını yerine getiren bir kişini, prim ödemesini yerine getirmediyse geriye dönük prim ödemesi şartını yerine getirebilir. Kişilerin bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan bir tanesi de SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusudur. Bizlerde kişilerin bu kadar çok merak ettikleri bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyoruz.

  SSK’da Geriye Dönük Prim Ödemesi Var Mı?

  Kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olan SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusu hakkında birçok tartışma olmuştur. Bu konuda Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle birçok kişi büyük sevinç yaşamıştır. Büyük sevinç yaşayan yaklaşık 100 bin kişi bu haberin gerçekleşmesini bekliyor. Yetkili kişilerden edinilen bilgiye göre bürokratlar bu konu ile ilgili çalışmalara başladı. Eğer beklenen düzenleme hayata geçirilir ise yıl ve yaş şartlarını yerine getiren kişiler geriye dönük prim ödemesi yapabilecekler ve emekli olabilecekler. Yani kişilerin SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusunun cevabı evet olacak.  tıkla sorunu sor

  SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yusuf ILGAZ dedi ki:

   Merhabalar annemin 1000 gün ödenmiş günü var 1999 yılından önce biz ödediğimiz bu bağkur ücretlerini geri alabiliyor muyuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için yaş ve süreyi tamamladı ve emekli olabilme durumu kalmadı ise ödenen primlerin emeklilik ile ilgili kısmının iadesini talep edebilirsiniz.

  2. Kamil dedi ki:

   Merhaba 1963 doğumluyum 1982 de girişim mevcut ama sadece 1 aylık bir süre görünüyor geriye dönük ödeme yapıp emekli olabilir miyim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönik sadece askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz.

  3. adalet gövem dedi ki:

   ben 4\12\1982 sigorta girişliyim fakat günüm yok 3354 günüm var geriye dönük ödeme yapıp emekli olmak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma erkeklerde askerlik kadınlarda ise ilk sigortalık sonrası doğumlar için mevcuttur.

  4. Mehmet polat dedi ki:

   Bizim bir sıkıntımız var babam 1950 doğumlu 1900 güne yakın primi var yorumlarınızda malulen emekli ola bilir yazmışsınız bunun şartları nedir malulen emekli olursa maaş ne kadar bağlanır teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emekli olabilmek için Tam teşekküllü devlet hastanesi veya üniversite hastanesinden sevk alarak Heyete girecek ve en az % 60 iş göremezlik raporu alacak. Raporu sonrasında primleri 2008 öncesi ise yaklaşık 1000-1200 tl arası emekli maaşı alır.

  5. Safiye dedi ki:

   Merhabalar ben aynı işyerinde 15 senedir çalışıyorum mayis 2003 tarihten itibare,fakat sigorta girisim 10 05 2013 tarihinde yapildi. Benim 2003 – 2013 arasi sigortamı yaptırmak mümkün mü ve bunun için ne yapmak gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödeyemezsiniz. ancak dava açarak bu günleri işyerin,n ödemesini talep edebilirsiniz. Hizmet tespit davası ile.

   2. Safiye dedi ki:

    Ben ev islerinde çalışıyorum yaşlı hastaya bakıyorum, hizmet tespit davasını nerede açmam lazim?

   3. gürkan dedi ki:

    1984 yılının 4 üncü ayında sigorta girişim var 550 gün askerliğim var ama yatırılmış prim günsayım yetersiz torba yasada geriye dönük banka kredisiyle ödeme söz konusu olacak diye duymuştum son durum nedir.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Evet yeni çıkacak torba yasada borçlanmaları devlet bankalarından alınacak çok uygun faizlerle ödeme imkanınız olacak.

  6. Bediha demir dedi ki:

   Merhaba 1975 doğumlu bir bayanım sigorta başlangıcın 1993 ama ara boşlukların var şuan çalışıyorum toplamda 1600 primim var geriye dönük ödeyebiliyormuyum ve 3600 den emekli olabilirmiyim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük Eğer sigorta başlangıcından sonra doğum var ve sonrasında çalışmamış iseniz 1 çocuk için 2 yıl süreye kadar borçlanabilirsiniz.

  7. Semra dedi ki:

   Merhaba 1961 doğumluyum 1981 işe giriş trh.1300 gün ödenmiş prim var. SGK ya dilekçe verdim gelen cevap posta masrafını bile karşılamadığından dosyanız kaldırıldı tekrar nasıl müracat etmeliyim ben bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum

  8. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben annem adına danışıyorum annemin prim eksiği var bunun için bankalar borçlanma yapıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin Eğer sigorta başlangıcı sonrası doğumu var ise ve bu doğumlardan sonra çalışmamış ise çalışmadığı süreleri 1 çocuk için en fazla 2 yıl borçlanabilir bu borçlanmayı da bankadan taksitli kredi çekerek ödeyebilir.

  9. ahmet dedi ki:

   merhabalar babam 1951 dogumlu.1980 yılında sigortalı bir işe girmiş ve yaklaşık 22 ay oyle çalışmış.Daha herhangi bir işte çalışmamış ve sigortası yok benım sorum şu 67 yaşında geçmişe dönük prim ödeyip emekli olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik haricinde borçlanma hakkı bulunmuyor. Toplam primini 1800 güne çıkartabilir ise malulen emekli olabilir.

  10. fatma dedi ki:

   Merhaba, 1963 ağustos doğumluyum ve 29/12/2016 tarihinden beri sigortam mevcut yaş şartını doldurunca kalan günlerimi ödeyerek emekli olabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sigorta başlangıcından sonra doğan çocuklara ait 2 seneyi borçlanabilirsiniz. Yaş şartınız dolsa dahi prim gününüz eksik olur ise emekli olamazsınız.

  11. Isa dedi ki:

   Merhaba, 1996 yılında ssk girişim var ve 56 günlük primim var, daha sonra 1999 da emekli sandığına başladım.Şu anki mevzuata göre bu aradaki boş 3 yıllık süreyi primleri ödeyerek borçlanabilir miyim? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aradaki boşluğu geriye dönük ödeme hakkınız bulunmuyor.

    1. Isa dedi ki:

     Çok teşekkür ederim.

  12. yakup dedi ki:

   1979 tarihinde sigortam yatırıldı. 6 ay sigortalı oldum sonra ayrıldım. emekli olabilmek için ne yapmam gerekir. 1965 doğumluyum. ayrıca 7 yıl deftere tabi kaldım herhangi bir faydası dokunmadı onun için yapacak bir şey var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi bağkuru borçlanamazsınız. Sonrasında ise borçlanma yapabilirsiniz. Emekli olabilmek için en az 1800 güne ihtiyacınız var. Bu da % 60 iş göremezlik raporu alabilirsiniz. Kısmi emeklilik için 3600 gün ssk priminizin olması gerekiyor. Ayrıca primleri sağlayabilmek için askerlik süresini de borçlanabilirsiniz.

  13. Zerrinn dedi ki:

   Merhabalar 2001 yılında sigorta girişim yapildı sadece 53 gün yatıŕilmış ve 2006 da çıkışım verilmiş.Başka bir işte halen çalışmaktayım.1980 dogumluyum..Bu aradaki 5 yılı geriye dönük ödeyebiliyormuyum..tşk.edr..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aradaki dönemi borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

  14. murathan memo dedi ki:

   MERHABALAR KOLAY GELSİN.1983 DOĞUMLUYUM VE SİGORTA GİRİŞİM 2003 YILI OLARAK VAR. AYRICA TOPLAMDA 3657 GÜN PRİMİM VAR.SİZE SORUM ŞU ACABA BU BİRİKEN PRİMLERİM ÜCRETLERİNİ ŞİMDİ SİGORTADAN NAKİT OLARAK ALABİLİYOR MUYUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum prim iadesini artık emeklilik yaşı gelmiş ancak emeklilik için yeterli prime ulaşamamış ve ulaşabileceği de mümkün olmayan kişiler için yapıyor. Şu anda siz prim iadesi alamazsınız.

    1. murathan memo dedi ki:

     PEKİ BİLGİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM …

  15. Nevin dedi ki:

   Merhaba 1983 yılında calismisligim var 1989 yılında ayrıldım şuan yasim 52 şuan çalışmıyorum babamdan dul ve yetim aylığı alıyorum o senelerdeki calismisligimin uzerinden emekli olabiliyormuyum yada yatan primlerimi alabiliyormuyum bilgilendirebilir mısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için en az 3600 güne veya 58 yaşında malülen emekli olabilmek için 1800 güne ihtiyacınız var. 58 yaşına gelip henüz emeklilik şartlarını yerine getirenmezsiniz. Primlerinizin emeklilik için ödenenlerini iade alabilirsiniz.

    1. Nevin dedi ki:

     Iki tanede evlâdım var o yillari borclanip geriye kalan günleri isteğe bağlı odeyebilirmiyim peki 3600 güne tamamlayabilmem icin

  16. senem dedi ki:

   mrblar ben 30 ekim 2007 girişliyim halen çalışmaktayım ekim 2017 aralık2017 arası ücretsiz izne cıktım geriye dönüşödeme olurmu kıdem tanzimati düşüşlük yapıyormu teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatınızda bir üşme olmayacaktır.

    1. senem dedi ki:

     teşşüedrimm sagolun 🙂

  17. Gülay Öztürk dedi ki:

   1970 doğumluyum 86 sigorta girişim 2000 bin günüm var ve 2 tane çocuğum var, ne zaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocukların doğumu arasında iki sene var ise 2+2 toplam 4 yıl borçlanabilirsiniz. Geri kalan günleri isteğe bağlı ödeyip 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  18. Ahmet dedi ki:

   İşsizlik maşı almam için 2 gün eksiligim var bir ay 2 gün kesinti yapılmış bu 2 günü geriye dönük oduyebiliyormuyuz

   1. Ahmet dedi ki:

    Veya ne yapmamız lazim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef askerlik dışında geriye dönük ödeme yapamazsınız.

  19. Turan dedi ki:

   3600 günden emkli olma şanşim olur mu

  20. ahmet_doanci dedi ki:

   merhaba1968 doğumluyum. 1984 2. ayında sigorta girisim yapildi suanda 1800 gün ödenmiş primim var askerligi odersem 550 gun daha toplam 2350 gunum oluyo yasim 50 emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi emeklilik için en az 3600 gün prime ihtiyacınız var. Kalanını yine ssk lı olarak doldurmanız gerekmektedir.

  21. Turan dedi ki:

   1982 sigorta girişliyim 1969 doğumluyum şu an 2100 hün primim var 18 ay askerlik birde 818 gün bağkur borçlnmam var önceden gene bağkur vardı ama sgk ile karlilaştiği için silindi kç yaşinda ne kadar pirimle emekli okurum borçlnma yapabilirmiyim ara boşluklar için askerlik 2100 günün içinde değil

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.

  22. ayferita dedi ki:

   1)Turkıyede herhangı bır sıgorta gırısı yok yurt dısından calıstıgına daır evrak getırse emeklı olur mu?

   2) ‘4 Ekim 2000 tarihine kadar bağkura kayıt ve tescilini yaptırmamıs olan sigortalıların her türlü sigortalılık hak ve mükeliffiyetleri 4 ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılıyor ancak 4 ekim 2000 – 1 ekim 2008 arasında bağkur sigortalılıklarını tescil ettirmiş olmaları halinde sigortaları 4 ekim 2000 den itibaren geçerli olmakta’ ben böyle bir yazı okudum. Eşim bağkura kayıtlı degıl. 94 senesinde vergiye mükellefi olmustu. sgk ya giderek bagkurlu olması mümkün mü?

  23. ayferita dedi ki:

   eşim 94 senesınde vergı mukellefı oldu bagkura kaydı yok su an yurt dısında calısıyor sgk nın haklarından yararlanmak ve emekli olması ıcın ne yapması gerekır 1965 dogumlu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkura kaydı yok ise vergi mükellefiyetinin de bir yararı olmayacaktır. Yurt dışında çalışmaya başladığı tarih baz alınarak borçlanarak emekli olabilir. Yurt dışında çalışmaya başladığı tarih baz alınarak emekli tarihleri hesaplanabilecektir.

  24. Turan dedi ki:

   1982 sigorta girişliyim 1969 doğumluyum şu an 2100 hün primim var 18 ay askerlik birde 818 gün bağkur borçlnmam var önceden gene bağkur vardı ama sgk ile karlilaştiği için silindi kç yaşinda ne kadar pirimle emekli okurum borçlnma yapabilirmiyim ara boşluklar için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik 2100 günün içinde mi?

    1. Turan dedi ki:

     Hayır değil

    2. Turan dedi ki:

     Cevap vermediniz

  25. Sevilay dedi ki:

   Erkeklere askerli verdiniz kadinlara dogum borclanlanmasi verdiniz birde oncesi sonrasi dediniz benim sonrasi bizler ne olcaz is gorumesine gidince soruyorlar yasin kac bende 50 dedigimde bana elaman igtiyaciyok diyorlar ciftci bagkurdan 9 yil kesintim cikti bana ama 1 donum bilele uzerine tarla yok diye 840 gunverdiyok tarlamdayok evimdeyo hicbirseyim yok tek tabancagibiyim tek yasiyom yasamak sayilirsa yinede cevap verirseniz tesekurlegunum olsa 51 yasin da emekli olcaktim ama yine olmuyorum iste

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevilay Hanım merhaba,

    Maalesef bu konu sürekli gündemde ama doğum borçlanmasını hala istenilen biçimde düzenlemediler.

  26. Mehmet d. dedi ki:

   1989 girişliyim 52 yaşındayım 800 gün primim var geriye dönük prim yatırabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süreniz haricinde geriye dönük borçlanma yapamazsınız.

  27. Selin dedi ki:

   Merhaba aralık 2006 sigorta girişim ve 15 günlük odenmisligim var.
   2014 ocakta n beri çalışıyorum odenmemis günlerim icin geriye dönük ödeme yapabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sigorta başlangıcından sonra doğum varsa ve doğum sonrası 2 yıl çalışmamışsanız bu süreleri borçlanabilirsiniz. Haricinde geriye dönük prim ödeme hakkınız bulunmuyor.

  28. ilknur dedi ki:

   2006 yılın ssk numarası aldım ama 2 günlük ödendi şimdi 6 yıldır çalışıyorum sigortalı geriye dönük günleri ödeyebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2006 yılı girişiniz geçerli ancak geriye dönük günleri ödeyemezsiniz.

  29. Kurtuluş SEVİNÇ dedi ki:

   01.11.1989 ssk giriş tarihim. 19 ay askerlik yaptım. 25 yıl hizmet sürem dolmuş durumda yaştan emekli olmak istiyorum. şu an itibariyle 1720 gün prim ödemişliğim var. normal şartlarda 5450 gün prim ödediğim taktirde 51 yaşımda emekli olabiliyordum ancak tutuklu ve hükümlü olarak cezaevi süreçleri yaşadım. bu aşamada ssk’lı değildim. 3600 günü askerlik ve tutuklu/hükümlü kaldığım günlerin primlerini ödeyerek tamamlayabilir miyim? ayrıca 3600 günü tamamlarsam 51 yaş şartının ötelenmesi sözkonusu mudur?
   şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. Hükümlü kaldığınız süreleri eğer beraat ettiyseniz borçlanabilirsiniz. Suçunuz kesinleşmiş ve bu durumdan dolayı tutuklu kaldıysanız bu süreleri borçlanamazsınız.

  30. Nesrin dedi ki:

   Temmuz 1994 staj girişliyim. Ama staj derken arada primde ödenmiş adıma. Toplamda şuan 1500 günüm var. 2001 ve 2012 yılları iki doğumum var. İlk Doğumdan 4 ay sonra işten ayrıldım birdaha çalışmadım şimdi Doğum borçlanması yapabilirmiyim. Geriye dönük staj sürelerimi borçlanabilirmiyim. Birde staj başlangıcım olduğu için Doğum borçlanmasıyla emeklilik tarihini öne çekebilirmiyim. 3600 günden emekli olsam ne dersiniz. Yada ona göre prim ödeyeceğim. Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesrin Hanım merhaba,

    Doğum borçlanması yaşınızı geriye çekmez. Prim günü sağlar. Çalışmaya devam etmiyorsanız 3600 günle emekli olmanız en mantıklısı.

  31. yılmaz dedi ki:

   merhabalar 28/10/1988 işe girişliyim fakat 1992yılına kadar prim ödenmemiş 1992 yılıdan itibaren ödemeler düzensiz bir şekilde var 2017 yılı 12. ayı daha görünmüyor aserlik borçlanması yaparak 2018yılı 3. ayı itibarıyla 3600 günü doluracağım 1997 yılında geçirdiğim iş kazası sonucu devet hastanesinin verdiği %40 sgk nın gönderdii başka devlet hastanesinin verdiği %24 oranında özrüm var bu özre istinaden sgk bana azda olsa bir gelir bağladı 3600 günü doldurduğumda emekli olabilirmiyim olursam tahmini maaş nekadar olur teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/08/1991 ve öncesi sigorta başlangıcınız olduğu için 3600 gün ile emekli olabilirsiniz En az % 40 engellilik oranı ile.

  32. Zeki dedi ki:

   Slm ben 11 yaşında restaurantta 1995 işe başladim 2004 yılında askere gittiğin zaman isyerimden bonservis aldım işyerinde calistigima dahil bonserviste ahmet özer işyerimizde de 1999 2004 yillari arasinda aşci olarak calimistir diye fakat 1999 yilinda ben 15 yasindaydim daha sonra askerden geldikten sonra 2007 yilinda sigortam yapildi acaba o 1999 ile 2004 yillari arasindaki bonservisim olan zamani isyerime geriye donuk sigorta olarak yatirtabilirmiyim saygilarimla cevabinizi bekliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeki Bey merhaba,

    Geriye dönük hizmet tespit davası en fazla 5 yıl öncesi için açılabilmektedir. Bu süreleri kazanmanız mümkün görünmüyor.

  33. Gülşah dedi ki:

   Merhabalar benim 2 yıl bi kurumda çalıştım. İşe girdiğim tarihten 3 ay sonra sigortam yapıldı. Ben tam iki yılımı doldurdugum gün işten ayrıldım. Ve avukata gittim. Ödemeyi kabul ettiler ama geçmişe dönük ödeme yapılırmı elden mi verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen geriye dönük günleri ssk ya bildirip cezasıyla prim ödemeleri gerekir prim bedellerini ssk ya bildirmeden size ödeyecekler ise ki bu yasal değil elden ödeme yaparlar.

  34. abdullah karcan dedi ki:

   merhabalar raporlu olduğum günler sigortam yatmamış geriye dönük ödenebilir mi? bunun herhangi bir telafisi yapılabilir mi? işverenden herhangi bir hak iddia edebilir miyim? 360 günüm tam dolmadığı için eşimin tayini çıkmıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Abdullah Bey merhaba,

    Raporlu günlerde aktif sigorta devam eder ancak prim ödemesi yapılmaz. geriye dönük prim ödeme hakkınız da bulunmuyor.

  35. HUSEYIN dedi ki:

   MERHABALAR LİSE 1,DEN LISE 3 E KADAR KENDI OKULUMDA CALISTIM LISE 3 TE STAJ KARTIM VERILDI 2001 OLARAK ANCAK STAJ HARICI CALISMAMLA ILGILI HER HANGI BIR GUN YATIRILMAMIS OKUL TARAFINDAN SAHSIMA 2004 ILK PRIM YATMA GUNUM BUNUN HAKKINDA BANA BI ONERINIZ VARMI GERIYE DONUK OLARAK VE YENI SISTEMDE BANA BI FAYDASI VARMI 3 YIL GERIYE GITMEMIN KOLAY GELSIN

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Bey merhaba,

    Maalesef staj ve sonrası günleri borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  36. Vedat cetintas dedi ki:

   5 yıl boyunca çalıştığım iş yerini
   Ödenmemiş sigorta primlerinden dolayı iş mahkemesine dava açarsam ne gibi bir hak kazancım olabilir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Vedat bey merhaba,

    SSk primlerinize kavuştuktan sonra sizi haksız nedenlerle çıkardılarsa veya siz sigorta yapmadıkları için ihtar çekip çıktıysanız ayrıca bu sürenin kıdem tazminatını da hak edersiniz.

  37. ilyas dedi ki:

   merhaba. eşimin ssk girişi 1998 fakat ilk prim tarihi 2004 yılında. buna rağmen sgk sisteminde ilk giriş olarak yinede 1998 yılı görünmektedir. bu ilerde sıkıntı doğurur mu? hangi koşullarda emekli olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlyas Bey,

    Bu durum staj yapan her kesimde heyecan yarattı ancak ssk numarası alınan tarih artık sistemde ilk tescil tarihi olarak görünmesine rağmen emeklilikte başlangıç sayılmıyor.

  38. Aslı dedi ki:

   Mrb benim 229 gün primim var şu anda 15 haftalık hamileyim çalışıyorum doğum izninden sonra yarım gün çalışma hakkım olurmu ve diğer haklarım ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    Doğum sonrası haklarınız için https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıntılı bir şekilde bu konudan bahsettik.

  39. Dilek dedi ki:

   1983 yilinda sgk girisim var 2633 pirimim var dogum borclanmasi yapsamda 5000 gunu dolduramuyorum geriyedonuk pirim borcu odemesi varmi bu arada 1969 dogumluyum tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım merhaba,

    Doğum borçlanması haricinde geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız.

  40. Melek dedi ki:

   Ben iki aydır bi firmada çalışıyorum deneme süresi içinde bulunduğu öne sürüldü ve eğer beğenilirsem sigortamın geriye dönük yatırılacağı söylendi bir yada iki ay geriye dönük sigorta başlatılabilir mi teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melek hanım merhaba,

    Deneme süresinde olsanız da sigorta başlangıcının yapılması gerekiyor. Geriye dönük işlem yapılabilir ancak firma için idari para cezası çıkar ve bunu da göze alabileceklerini sanmıyorum. Yaklaşık iki kat ceza öderler. Çok mantıklı bir durum değil. bir an önce sigortanızı başlatmaları gerekiyor.

  41. halil sözge dedi ki:

   01 08 1986 sıgorta gırısım 2423 gun prımım var yasım 49 emeklı olma sansım varmı yenı yasayla zıraat bankasından kredı cekerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey merhaba,

    Normal emeklilik için şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

    Geriye dönük sadece askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  42. Hatice dedi ki:

   Sigortasız çalıyorum 1 yılı geçti 3 4 ay önce sigorta olayını konuşmuştum 1 2 aya yapalım demişti ara ara açıyorum konusunu sürekli geçiştiriyorum ney bsy söylemiyor yapmaya niyeti de yok sanırım şimdi benim aklımda cevaplandiramadigim soru şu sgk yi aramıştım bilgi almak için net bir şey söylemedikleri için suan bsy yapmak istemedim. Şikayetçi olursam burda çalıştığımı kanıtlamak gerek ama ne maaşımı alırken aldığıma dair bsy imzalamadimi kamera var ama kayıt süresi ne kadar bilemiyorum 1 haftalık da olabilir sonuçta 1 yılı oradan göstermem ama ise baslarken whatsapptan konuşmuştuk hala duruyor msjlari bun kanıt olarak gosterebilirmiyim yeterli olur mu ve diyelim ki ispatladım burada çalıştığımı geriyen dönük prim günüm yatar mi ayrıca 1200 tl olarak maaş alıyorum bu eksikleri alirmiyim şikayetçi olmamın bana bu şekilde bir faydası olacak mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Çalıştığınızı ispatlarsanız geriye dönük başlangıçtan itibaren primleriniz ödenir. Ve en az asgari ücretten aldığınız maaşın far ödemesi yapılmak zorundadır. Konu ile ilgili işle yapmadan önce bi iş hukuku avukatına da danışmanız faydalı olacaktır.

    1. FATMA dedi ki:

     Merhabalar;
     2006 yılı staj girişim gözüküyor ve sgk numarası da 2006 olarak başlıyor. Yalnız o dönemde hiç sigorta yatırılmamış. Bunun için ne yapabilirim. Geriye dönük ödeme yapabilirmiyim?

     Teşekkürler.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Fatma hanım merhaba,

      Maalesef staj süresi ile ilgili geriye dönük prim ödeme hakkınız bulunmuyor.

  43. Metin bükme dedi ki:

   2 ay önce ameliyat oldum primi yatmamış işten çıkışım yok ama konut kredisi çekemiyorum 2ay önceki primi yatıra bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Metin Bey merhaba,

    Mevzuata göre raporlu olduğunuz günleri geriye dönük borçlanma yaparak ödeyemezsiniz.

  44. erhan dedi ki:

   sigortada geriye dönük varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için askerlik, Kadınlar için ise her çocuk için doğum sonrası çalışılamayan 2 yıl borçlanılabilir.

  45. Hikmet DEMİR dedi ki:

   Geriye dönük prim ödeme var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hikmet bey merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi erkekler için askerlik süreleri kadılar için ise ilk işe başlangıçlarından sonraki doğumlarının doğum sonrası çalışmadıkları 2 yılı borçlanabilmektedir. Beraat edenlerin hapishanedeki süreleri de borçlanılabilmektedir.

  46. özkan dedi ki:

   Benim 1998 staj girisim var ama sigortamiz yatirilmamis stajdan sonrada 2001 de askare gittim 18ay askerlik yaptim 2003te sigortali ise girdim hala calisiyorum ara odemelerimi yatirsam 3600 gunden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özkan Bey merhaba,

    Askerliği borçlansanız dahi başlangıç tarihi en fazla 2001 yılına çekilir. Bu durmdada 25 yıl hizmet süresi ve 4500 prim günü ile kısmi emeklilik yapabilirsiniz.

  47. Özlem dedi ki:

   Merhaba .1984 yili ise giris tarihim .emekli olabilmek icin prim gun sayisina ulasmak adina arada kalan bos yillarima odeme yapabilir miyim?cocuk borclanmasi disinda ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum borçlanması haricinde geriye dönük borçlanma yapamazsınız.

  48. Duygu dedi ki:

   15.06.1999 sigorta girisi15.11.2000 sigorta cikisi var fakat evlanince isi biraktim iki cocugum var aralarina 5 yas var dogum borclanmasimin yaninda diger ara odemeyi yapabilimiyim emekli olma sansim varmi geri odeme ile

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu hanım merhaba,

    Doğum borçlanması dışında aradaki süreleri borçlanma imkanınız bulunmamaktadır.

  49. Hayriye dedi ki:

   1998 sgk girisim var fakat 1,5 yil sonra evlendiğim icin isten ayrildim 2 cocugum var geri odeme yapablirmiyim emekli olmak icin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız için eğer aralarında en az 2 yaş süre var ise 2 şer yıldan toplam 4 sene borçlanabilirsiniz. 1998 yılı giriş tarihini ile;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

  50. MUSTAFA dedi ki:

   ben 61 dğl 87 ssk girişim var 3600 günü ve 15 yılı 2007 de doldurdum 55 yaşı doldurdğum tarih 2016 yılı ben kaç yaşında emekli olurum saygılar

  51. süleyman tunca dedi ki:

   merhaba 1998 1999 yılında bir işyerinde çalıştım ve burada sigorta yapılmadım uzun yıllar geçti zaman aşımı varmı ben bu eksikliği nasıl giderebilirim hangi yollara başvurmalıyım teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süleyman Bey merhaba,

    Hizmet tespit davalarında 5 yıllık zaman aşımı mevcut.

  52. Osman ŞENADLI dedi ki:

   Eşim 51 yaşında. 27.11.2008’de işe girdi. 05.03.2009′ işten ayrıldı. Böbrek nakilli olup %70 engelli raporu var. Geçmişe yönelik borçlanabiliyor muyuz? Emeklilik için öneriniz nedir? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Osman Bey merhaba,

    Kadınlar geçmişe dönük sadece doğum borçlanması yapabiliyor. bunun için de sigortalı olduktan sonra doğum yapması gerekiyor. Malülen 60 yaşında emekli olabilmesi için de en az 1800 güne ihtiyacı var. Bu durumda isteğe bağlı sigorta ile primini tamamlamaya çalışın.

  53. Mustafa çağlayan dedi ki:

   Sorunum.ayni işyerinde 20yil çalışıp emekli oldum.Ama işyeri aldığım toplam paranın üçte birini bankadan geri kalanı elden ödüyordu.Buna bağlı olaraktan SGK primi düşük ödeniyomuş haliyle bizim emekli maaşı da düşük çıktı.Şimdi soruyorum işyerini mahkemeye verip geriye dönük primlerini düzeltdirebilirmiyim.Düzelttirice SGK emekli maaşında değişiklik yaparmi???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    Eğer işyerinden ayrılma süreniz 5 yılı geçmedi ise dava açabilirsiniz. Bir iş hukuku avukatı ile irtibata geçerseniz yardımcı olacaktır.

  54. ismail dedi ki:

   iyi günler.
   ben 03-02-1977 doğumluyum. askere gidene kadar 3-4 yerde matbaada çalıştım ama hiçbirinde sigorta başlangıcı yapılmamış askerden gelincede kendi dükkanımızda çalışmaya başladım ama o zaman babam hiç sigorta girişi yapmadı 01-06-2006 tarihinde fabrikaya girdiğim zaman sigorta girişim yapıldı toplamda 2000 gün prim sayım var. benim sorum askerden önce yani 18-19 yaşlarında çalıştığım matbaalardan sigorta giriş tarihimi o senelere aldırma gibi bir durum olabilirmi.

   1. ismail dedi ki:

    sanırım benim durum biraz karışık

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     İsmail bey,

     Sorunuz cevaplandı.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmail Bey merhaba,

    Hizmet tespit davalarının zaman aşımı 5 yıldır. Bu nedenle geriye dönük ssk girişi için dava açma hakkınız bulunmuyor.

  55. kahraman dedi ki:

   1964 doğumluyum. Sigorta girişim 1981 toplam 3677 günüm var.engelimden dolayı askerlik yapmadım lakin çürük raporum yok.buna göre askerlik borçlanması yapabilirmiyim veya geriye dönük borclanabilirmiyim.nezaman emekli olabilirim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanılabilmesi için fiilen yapılan bir askerlik süresi olması gerekiyor. 3600 günü doldurduğunuz süreye göre;

    ERKEKLERİ 3.600 GÜNE GÖRE EMEKLİLİK ŞARTLARI

    15 YIL + 55 YAŞ +3600 GÜN ŞARTINI YERİNE GETİRDİĞİ TARİH
    SİGORTALILIK SÜRESİ
    YAŞ
    GÜN SAYISI
    23.05.2002’den önce
    15 yıl
    55 yaş
    24.05.2002-23.05.2005
    15 yıl
    56 yaş
    24.05.2005-23.05.2008
    15 yıl
    57 yaş
    24.05.2008-23.05.2011
    15 yıl
    58 yaş
    24.05.2011-23.05.2014
    15 yıl
    59 yaş
    24.05.2014’den sonra
    15 yıl
    60 yaş

   2. 1981yılında ssk oldum işveren tarafından ödenmedi 2006yılında 12 ayın 21 başlayıp 1701pirim var şeker hastasıyım calışamıyorum gerye dönük ne kadar ödüyecegim veya nasıl emekli olurum üc tane cocugum var dogum yılı 03 04 1962 yaş 56

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Geriye dönük askerlik erkeklerde askerlik kadınlarda ise doğum borçlanması ile yapılabilmektedir. Doğum borçlanması için doğumların sigorta başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Bu borçlanmalar yolu ile primi 1800 güne tamamlayarak 60 yaşında %60 iş göremezlik alırsanız emekli maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

  56. hemid dedi ki:

   TIKLA SORU SOR DİYE YAZANADEK ŞURAYA GERİDÖNÜK ÖDEME VARMI YOKMU YAZIP HERKESİN GÖREBİLECEĞİ GİBİ YAYNLASANIZ ÖLÜRMÜSÜNÜZ?

   Madem sorun dediniz ben sorayım çalışmadığım geçmişteki yllarn ödemesi varmdr varsa ücreti nedir detaylı bana iletirmisiniz iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu ile ilgili bir çok makalemiz mevcut. arama kısmından ulaşabilirsiniz. Özellikli sorular için tıkla-öğren hizmetimiz mevcut. Geriye dönük borçlanma kadınlar için doğum sonrası, erkekler için ise askerlik süresi borçlanabilmektedir.

  57. Ercan dedi ki:

   1975 doğumluyum. 5025 SGK prim günüm var. 1997 şubat ilk prim yattığı zaman. 1992 sigorta başlangıç numaram. 18 ay askerlik borçlanmasını ödemek istiyorum ama yine de primlerim eksik kalıyor.
   Çalışmadan kalan eksik primleri ödeme imkanım var mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ercan Bey Merhaba,

    Maalesef askerlik haricinde geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  58. murat gökmen dedi ki:

   Merabalar Annemin 1993 yılında işe sgk olarak işe basladı toplamda 1800 iş günü var ve dogum borclarması 1988-1989 cocukların dogum tarihi oldugu için cocuk borclanması yapamıyor cocuk borclanma knunu 1990 ve sonrası için galiba acaba bununla ilgili geriye dönük prim ödeme durumu var mı yada emekli olabilmesi için nasıl bir yol izlememiz gerekir bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim iyi calısmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    sizin de belirttiğiniz gibi sigorta başlangıcından önceki doğumlar borçlanılamıyor. 1800 gün primle ancak 60 yaşında %60 iş göremezlik raporu ile emekli olabilir.

  59. cem yalçı dedi ki:

   merhaba,eşim tıp doktoru ve mecburi hizmet kurasından kars a tayini çıktı.eş durumu tayini için son 4 yılda 1440 gün kuralı var ama benim işsiz kaldığım dönem var ve 1.320 gün falan yapıyor. o boşluğu askerliği satın alarak doldurabilir miyim.yada nasıl yapabilirim.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğiniz son 4 yıla denk gelmiyor ise yapacağınız borçlanma işinize yaramaz. Askerlik haricinde geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  60. Ayşe dedi ki:

   Merhaba 06.01.1997 işe girisliyim 2004 12. Ayina kadar sigortalı çalıştım daha sonra 2017 yilina kadar ara vermek durumunda kaldim 02.03.1967 doğumluyum çocuk borclanmasindan yararlanamıyorum ancak geriye dönük prim odememin baska bir yolu varmıdır ne zaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Kadınlar için doğu borçlanması haricinde maalesef geriye dönük borçlanma hakkı bulunmuyor. 06/01/1997 işe giriş tarihine göre;

    24 Mayıs 1996 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan kadın vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 53, sigortalılık süresi 20 yıl,prim ödeme süresi ise 5900 gündür.

  61. Merve dedi ki:

   Bu uygulama ne zaman gerçekleşecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Uygulama kadınlar için doğum erkekler için askerlik süresi kapsamında mevcut yasada var.

  62. Rıza aydoğan dedi ki:

   10/09/2000 SSK girişim var fakat rahatsızlık nedeniyle bayağı ara verdim şu an 1100 gün SSK var fakat
   %73 engelliyim bunu geri dönük borçlanma yoluyla emeklili olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef Askerlik haricinde geriye dönük borçlanma yapamazsınız.

  63. seda sarıkaya dedi ki:

   merhabalar;
   2015 /10 ve 2016/08 tarihlerinde işsizdim ve işsizlik parası alıyordum. fakat şimdi o günlerimi geçmişe dönük olarak ödemek istiyorum. Böyle bir inkanım varmıdır?
   varsa nasıl bi yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işsizlik maaşı aldığınız süreleri borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

  64. İzzet dedi ki:

   Merhaba, Eşim 1973 doğumlu, 1991 şubat ayında Ssk girişi var. Şu ana kadar 800 gün ödenmiş primi var. Ara boşluğu toplu ödemek mümkünmü. Mümkünse ne zaman emekli olabilir

   1. İzzet dedi ki:

    Ayrıca 1996 ve 1998 de iki çocuğumuz oldu. Doğum borçlanması yapılabiliyordu, yapılıyorsa iki çocuk için kaç gün borçlanılabiliyor. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     eğer 1. çocuktan sonra 2 yıllık süre var ise 2 çocuk için 2+2 toplam 4 sene borçlanarak prim gününü 2240 güne çıkarabilirsiniz. Kalan günleri isteğe bağlı ödeme yaparak 3600 günle 58 yaşında emekli olabilir.

  65. saadet Şahin dedi ki:

   merhaba benim bir sorum olacaktı size ben 1993 ocakta ssk girişim vardı 85 gun ödenmiş sonra 2000 yılında işe gırdim 10 yıl ssk sız çalıştım 2010 yılında kurumsal olunca tekrar ssk yapıldı ve halen odeniyor ilk on yıl sigortasız çalıştım benim geriye dönük ödeme şansım varmı acaba 1964 doğumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödeme hakkı kadınlara 3 çocuğa kadar doğum sonrası 2 sene olarak tanınmıştır. Bu süreler içinde evli ve çocuk olmuşsa borçlanma yapabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanamazsınız.

  66. Muhammed dedi ki:

   Merhaba, Nisan 2000 tarihli sigorta başlangıcım var. 2001 yılında askere gittim. Şu anda 5000 prim günüm var. 15 yıl ve 3600 gün tazminat kanunudan yararlanabilmem için sigorta başlangıcımı 7 – 8 ay önceye alabilirmiyim. ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik eğer sigorta başlangıcından önce yapıldı ise başlangıç tarihini geriye çekebilmektedir. Sizin başlangıcınız askerlikten önce olduğundan borçlanma yapsanız da giriş tarihini geriye çekmeyecektir.

  67. ünal dedi ki:

   Merhaba,

   2004 yilinda bir anonim sirketinin ortagi oldum. sirketi 2005 yazinda kapattik. Hic Bagkur primi yatirmadik. Geriye dönük olarak primlerimi yatirabilirmiyim ve geri kalan süreyi borclanip ödeyebilirmiyim. 1970 dogumluyum ve ne zaman emekli olma hakkini alabilirim.
   simdiden vereceginiz cevap icin tesekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılı öncesi için bağkur borçlanması yapamazsınız. Emeklilik sürenizi sigorta girişine göre hesaplayabiliriz.

  68. Murat dedi ki:

   Merhaba. Ben kaymakamlıga 2014 yılında işkur typ programı üzerinden 4.5 aylık olmak üzere işe başladım. 4.5 ay bittikten sonra benden memnun olduklarını.,işe devam etmemi istediler. Maaş ödememi imece usülüyle elden ödediler. 2015 yılından şimdiye kadar sigortamın ödenmediği aylar oldu. Yani ödenmiş sigortam toplamda 9ay falandır. Çeşitli işyerlerinden beni sigortalı gösterdiler zaman zaman. Kaymakamlık bünyesinde taşeron çalışma sistemi yok. Ama ben memur işi yaptım. Sorum; 2015 yılından itibaren ödenmeyen sgk primlerim hizmetime yansır mı? Yoksa bana nakit olarak mı ödenir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    Ödenmeyen ssk primleriniz para olarak size ödenmez. Eğer geçmiş yılların primlerini kuruma ödetmek istiyorsanız dava açmanız gerekmektedir.

  69. Semra dedi ki:

   İyi çalışmalar 1 yıl 2 aydir çalıştığım firma 30.06.2017 de cikisimi verdi, ben calismaya devam ediyorum aynı şirkette ,6 gün sonra tekrar giriş yapmış. 6 günlük açığın kapatilamayacagini söylediler doğru mudur?
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Semra Hanım,

    Geriye dönük sigorta ödemesi kadınlar için sadece doğum borçlanması olarak yapılıyor. 6 günlük eksiği tamamlamanız mümkün değil.

  70. MAHMUT dedi ki:

   SLM. İYİ GÜNLER 1974 İLK SİGORTALI İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM 600 GÜN PİRİM GÜNSAYISI VAR SONRADAN İŞ YERİ AÇTIM 7 YIL OLUYOR AMA HİÇ BAĞKUR PİRİMLERİNİ YATIRAMADIM EMEKLİ OLMA ŞANSIN OLABİLİRMİ. OLURSA NASIL OLUR.(1960 DOĞUMLUYUM) TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut Bey,

    01.05.2008 tarihi ve sonrasında Bağ-Kur başlangıcı bulunan erkek sigortalıların Bağ-Kur 5400 günden kısmi emeklilik hakkı elde edebilmeleri için 63 yaşı tamamlamaları, gerekmektedir.

    Normal emeklilik için ise;

    Hizmet Bilgileriniz

    Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Hizmet süresi Hizmete Eklenecek Fiili Hizmet Süresi
    SSK 01/01/1974 01/09/1975 600
    Bağkur 07/10/2010 07/10/2017 2521

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    57 yıl 9 ay 6 gün
    Sigortalılık süreniz
    39 yıl 9 ay 7 gün
    Hizmet süreniz
    3121 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    60 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    2 yıl 2 ay 24 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    5879 gün
    06/02/2034 tarihinde emekli olabilirsiniz.
    Yazılı talepte bulunduğu tarih itibariyle genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin
    her türlü borcunun olmaması zorunludur

  71. İlknur dedi ki:

   Merhaba,
   15.07.1972 doğumluyum.Sigorta başlangıcım 02.01.1989 3032 gün yatmış primim var. Çalıştığım yerler sigortamı göstermedi, yıllık izinlerimi kullandırmadı, ssk yapmadıkları halde bana net ücret verdiler ayrıca kıdem ihbar izin parası gibi şeyler de ödemediler. Günlerimi geri alabilmek için ne yapmam lazım? Ayrıca çalıştığım bir yerde çalışma zamanım 1996 ile 2001 arasındadır. Bunları geri alabilir miyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım,

    Hizmet tespit davası sigortanın sonlandığı tarihten itibaren 5 yıl zaman aşımına tabidir. 2001 yılının hizmet tespit davası açma hakkınız bulunmuyor.

  72. Mehmet akif dedi ki:

   Slm.1997 ikinci ayinda sigorta girisim oldu..bi ay calistim isten ayrildim.99 da askere gittim 2001 ocak 2 askerligim bitti..su an almanyada 22 aydir calisiyprum sigortali olarak.16.03.1976 dogumluyum.gecmise donuk prim odersem ne zaman emekli olabilirim.prim mikari olarak ne kadar odemem lazim.tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe giriş tarihiniz askerlikten önce olduğu için askerlik borçlanması yaşınızı geriye çekmez. 1997 yılı giriş tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Emeklilik yaşını doldurduğunuzda yurt dışındaki çalıştığınız süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.