• SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Kişiler yaşamları boyunca çalışıp emekli olmak için uğraşırlar. Bu uğraşlarının asıl sebebi ise emekli oldukları zaman rahat bir hayata ulaşmaktır. Kişilerin bu emellerini gerçekleştirmek için yapmaları gereken başlıca şartlar vardır. Bu şartlar belirli bir yaşı doldurmuş olmak, belirli bir yılı doldurmuş olmak ve belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve belirli yaşı doldurmak ile belirli yılı doldurmak şartlarını yerine getiren bir kişini, prim ödemesini yerine getirmediyse geriye dönük prim ödemesi şartını yerine getirebilir. Kişilerin bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri hususlardan bir tanesi de SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusudur. Bizlerde kişilerin bu kadar çok merak ettikleri bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyoruz.

  SSK’da Geriye Dönük Prim Ödemesi Var Mı?

  Kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olan SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusu hakkında birçok tartışma olmuştur. Bu konuda Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle birçok kişi büyük sevinç yaşamıştır. Büyük sevinç yaşayan yaklaşık 100 bin kişi bu haberin gerçekleşmesini bekliyor. Yetkili kişilerden edinilen bilgiye göre bürokratlar bu konu ile ilgili çalışmalara başladı. Eğer beklenen düzenleme hayata geçirilir ise yıl ve yaş şartlarını yerine getiren kişiler geriye dönük prim ödemesi yapabilecekler ve emekli olabilecekler. Yani kişilerin SSK’da geriye dönük prim ödemesi var mı sorusunun cevabı evet olacak.

  tıkla sorunu sor

  SSK’DA GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEMESİ VAR MI? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali tasyaka dedi ki:

   Merhaba ssk ya ilk girisim 12/05/1983 belli bi sureden sonra 1996 -2004 yillari arasi bagkur lu oldum ve ondan sonra yurt disinda calismaya basladim..Turkiyede hangi statuye gore geriye borclanip emekli olabilirim.Yurt disi borclanmasi istemiyorum..cunki maas kesiliyor .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre geriye dönük sadece askerlik süreniz kadar borçlanabilirsiniz. Prim eksiğiniz olursa yurt dışı borçlanma yapmak zorundasınız.

  2. Emrah kılbaş dedi ki:

   2011 de sgk ya girişim var ama hic günüm yok geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler için geriye dönük borçlanma sadece askerlik süresi kadar yapılabilmektedir.

  3. erkan dedi ki:

   işten çıkartılan bir personel mahkeme kararıyla geri döndüğü zaman. mahrum kaldığı özlük hakları ve maaşı ödenmek zorunda ama geriye dönük sigorta primi nasıl ödenecek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlgili kanun maddesine göre;

    Feshin geçersizliğine dair mahkeme kararının kesinleşmesine kadar işçiye çalıştırılmadığı süre için en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ve mahkeme tarafından takdir edilen ücret ve diğer hakların ise işverenin işçiyi işe başlatması veya başlatmamasına bakılmaksızın işçiye ödenmesi gerekmekte olup, sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca da, işçiye çalıştırılmadığı süre için ödenen en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklarından kısa vadeli sigorta kolları ile işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere tüm sigorta kolları üzerinden prim kesilmesi gerekmektedir.

    Dolayısıyla primlerinizin işe başlatılsanız da başlatılmasanızda işveren tarafından ek aylık hizmet bildirgesi ile bildirimi zorunludur.

  4. Yılmaz YAZGAN dedi ki:

   eşim vefat etti. sigortalılık süresi 5 yıldan fazla ancak prim ödeme gün sayısı 215 gün eksik. Bu süreyi geriye dönük ödeme ile dul maaşı almam mümkün mü? sAYGILARIMLA

   NOT BİR YAKINIM İÇİN YAZDIM. KENDİ ADIMI VE MAİLİMİ YAZIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresinden 215 gün kadarını borçlanıp ödeyerek emeklili hakkını elde edebilirsiniz.

  5. Semra dedi ki:

   Merhaba 1992 SGK girişliyim 4010 günüm var kalan prim 54 ay fakat geçmişte boşluklar var geriye dönük ödeme yapıp primi doldurabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk başlangıcından sonra evlenip çocuk sahibi olduysanız her çocuk için çalışmadığınız 2 yılı borçlanabilirsiniz. Haricinde geriye dönük borçlanma yapma hakkınız yok.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.