SSK

SSK YOL PARASI

SSK‘lı çalışanlar, yol parası masraf giderleri ile ilgili ödeme bilgilerini posta ya da Sosyal Güvenlik Kurum merkezlerine giderek başvuruda bulunabilmektedirler. SGK ise başvuru tarihine göre değerlendirmeye alacaklardır. Yapılan değerlendirme sonucunda ödemeler Ziraat Bankasına yapılacaklardır. Yapılan ödemeleri bireyler banka şubelerinden ulaşabilmektedirler. Bu yazımızda da sizlere SSK yol parası işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.


SSK Yol Parası İşleminde Esas Alınan Mesafeler İçin Ödeme Koşulları Nelerdir?

 • En yakın sağlık merkezine ulaşmak üzere aradaki mesafeyi aşmamak şartıyla yapılan yol masrafları, sevk edilen yere göre SSK yol parası ödemesi yapılır.
 • Bulunduğu mesafeden daha uzak bir yerde bulunan sağlık merkezine yapılan yol masrafları, en yakın bulunan sağlık hizmetinin bulunduğu yer esas alınarak SSK yol parası ödemesi yapılır.
 • Eğer birey, uzakta bulunan bir sağlık merkezini seçerse, aradaki yol parası farkını SSK ödemektedir.

SSK Yol Parası İşleminde Sevk Edilen Yer Üzerinden Ödeme Koşulları Nelerdir?

 • Üçüncü basamak olarak nitelendirilen sağlık hizmetleri kapsamında yer alan sevkler
 • Organ, doku, kök hücre gibi nakiller
 • Kanser tedavisi ya da tedavi kontrollerince yapılan sevkler
 • Acil durumlarda yapılması zorunda kalınan sevkler
 • Meslek hastalığı sonucunda yada tedavisinde hastaneye yapılan sevkler SSK yol parası kapsamında yer alan bu maddeler sonucunda bireyler yol parası ödemesi yapmadan sevk işlemleri gerçekleştirilir.

Ayrıca, SSK yol parası işlemi kapsamında yer alan mutat araç ile sevkleri gerçekleştirilir. Bunun dışında, ticari taksi, tarifeli taksi, kara, hava ve deniz ambulansları da sevk için kullanılan araçlardandır.

SSK Yol Parası İşlemlerine Göre Uygulanan Ücretler Nelerdir?

SSK yol parasına göre taban ücretlere ek olarak;

 •  0-25 km arası yollar için 0,4
 •  26-50 km arası yollar için 0,5
 •  51-75 km arası yollar için 0,7
 •  76-100 km arası yollar için 0,8 katsayıları ile çarpımıyla bulunan miktar üzerinden ödeme yapılacaktır.

SSK yol parası işlemi ödemeleri yukarıda belirttiğimiz koşullar sağlanırsa ödeme yapılacaktır, aksi durumda herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. MERHABA BENİM HALAM KANSER HASTASI YOL PARASI ALIYORDU BU ZAMANA KADAR ZONGULDAKTAN ARAŞTIRMADAN.OTURDUĞU YER İSE KDZ.EREĞLİ EŞİNİN ÜZERİNDEN SİGORTALIYDI.EŞİ 4 AY ÖNCE VEFAT ETTİ. VEFAT ETTİKTEN SONRA DİLEKÇE YAZISI SGKYA VERİLDİ.VEFAT ETTİ DİYE HALAMIN ÜZERİNE GEÇİLECEK PARA DİYE.AMA ŞUAN ÖLEN ADAMIN TELF.MESAJ GELİP ÖLEN ADAMIN ÜZERİNE YOL PARASI YATIRILMIŞ.BİZDE ANKARA SGK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARADIK BÖYLE BİRSEY OLAMAZ HEMEN DÜZELTİLMESİ LAZIM ZONGULDAK SGKDAN DENİLDİ ÖLEN KİŞİNİN ÜZERİNE PARA YATIRAMAZLAR DİYE. BİZ DÜN ZONGULDAK SGKYI ARADIK. BİZE YARDIMCI OLAMAYACAKLARINI SÖYLÜYOLARLAR. MAĞDUR DURUMDAYIZ BU YOL PARASI HALAMIN HAKKI BENCE.BU PARA NE OLACAK ŞİMDİ ANLAMADIK.BİZE DOĞRU DÜRÜST BİR CEVAP VEREN OLMADI

 2. BOLUDA İKAMET ETMEKTEYİM 2016 YILINDA KANSER HASTALIĞI NEDENİYLE HACETTEPE ONKOLOJİDE RADYOTERAPİ TEDAVİSİ GÖRDÜM. BU TEDAVİ BOLUDA YAPILMAMAKTADIR.FAKAT O ZAMAN DOKTORUMUN ÖNERİSİYLE DİREKT GİDİP TEDAVİYE BAŞLADIM. 6 HAFTA SÜREN TEDAVİMİN BELGELERİ MEVCUTTUR.GERİYE DÖNÜK YOL PARASINI ALABİLİRMİYİM.

 3. Slmlar benim kızım özak bir Hastanede kemotoropi alyor aşk calisanyim yaklaşık 4 senedir tedavi alıyoruz arabam yok doktoro tuplutașıl yasak diyor becmuri taksi tutyorum ssk yol masrafi verirmi sizce sayglar

 4. Sayın yetkili
  Çaydeğirmeni Devrek Zonguldak adresinde ikametgah etmekteyim sağlık problemleriniz nedeniyle tüp bebek tedavisi için Ankara’ya tedavi görmeye gittik aradaki kilometre mesafesi 300 350 kilometre Gidiş geliş tahminen 700 kilometre tüp bebek tedavisi ortalama 25-30 gün sürmekte. Bu zaman aralığında ortalama 10-12 kez hastaneye gidip gelmesi gerekiyor.
  Bu bahsettiğim gidiş geliş uygulamasını Kasım ve Aralık ayında gerçekleştirdik ve tedaviniz bitti.
  Gidiş geliş Yol masraflarını almak için SSK ya yazılı dilekçe verdim. Yol masrafları kişi başı gidiş geliş tahminen 60 TL Eşin ile birlikte gidip geldiğiniz için 120 tl yi buluyor Bu anlattığım Sadece bir günlük 10 12 ile çarptığınız zaman 1000 1200 TL civarında bir yol masrafı tutuyor Bu Yol masraflarını almak için SSK tarafımıza ne kadarlık ödeme yapması gerekir Ziraat Bankası hesabıma baktım 54.60 kuruş ödeme yapmış. Tarafımca Çok komik bir rakam acaba doğrumu hesaplanmış bu itirazları nereye yapabilirim.
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 5. Ben kızımı ankaraya hacettepeye götürüyorum ama bana ankaradan değil eskişehiri ödüyor daha önce kütahyada oturuyordum orası ankarayı ödüyordu şimdi bozüyükdeyim eskişehiri ödüyor ne yapmam gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu