• SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!


  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?


  Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

  Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

  Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

  Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

  Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

  Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

  Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

  Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

  Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

  Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

  Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

  Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

  Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

  Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

  Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

  Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

  Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

  Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

  Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

  Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

  Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

  Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

  Cevap: Böyle bir şart yoktur.  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Berk dedi ki:

   yetim maaşımın ne kadar süreyle devam edeceğini nerden görebilirim ?

  2. Ceydaa dedi ki:

   Babam memurdu 2013 yılında vefat etti. 23 yıl hizmet süresi üzerinden yetim aylığı almaya başladım. Şimdi ücretli olarak milli eğitimde görev yapıyorum ve sgk primim ödeniyor. Durumu sgkya dilekçe göndererek bildirdim cevap gelmedi 6 aydır hala maaşım yatıyor. Maaşım kesilmeli miydi? Yoksa kesilmiyor mu zaten? ?

  3. Ceyda dedi ki:

   2014 yılında babam vefat etti polisdi. emekli sandığından yetim aylığı alıyorum. Ücretli öğretmenlik yapıyorum kısmi istihdam olarak aylık ortalama 20 günlük sigortam yatıyor sskdan. Emekli sandığından aldığım yetim aylığım Sgk lı işte çalışıyorum diye kesilir mi? Bildirmem lazım mı sgkya?

  4. ayda dedi ki:

   merhaba, babam vefatetti ssk dan amekli maası için basvursamnekadar süredebaglanı bilgialabilirmiyim 1600 alıyordu annemdesag degil bi tekhak sahibibenimne kadarını alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşlemler 45-60 gün arasında sürmektedir. Babanızın maaşının yarısını alabileceksiniz. Maaş bağlanma oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  5. Neslihan Arslan dedi ki:

   Merhaba teyzem sigorta 6 sene sonra emekli olcak eşi bakur mefat etti dul maş aliyo Teyzem dedem mefat 2007 etti sigorta yetim maşı almak istiyo Teyzem Alabilirmi benim annem boşandı yetim maşı almak istiyo annanem sağ suanda 1380 TL aliyo bu 3 bölününce nekadar dusuyo

  6. Ayşe dedi ki:

   Yetim aylığı alıyorum boşandıgım eşimden hamile kaldım .bu konuyla ilgili ne yapmam lazım aylıgım kesilirmi.

  7. Sevgi dedi ki:

   Eşimden ayrıyım biri 6.sınıfa biri lise ikiye giden iki çocuğum var ve sadece devletten aldığım lira ile geçiniyorum kiracıyım ev sahibim evden çıkarıyor ev bulup çıkamıyorum bulsam ödeyecek gücüm yok babam yaşıyor ama maaşının bi kısmı krediye kesiliyor yardım edin ne yapabilirim

   1. Gül akar dedi ki:

    Evet ayrıldığım kişiden çocuğun olursa beraber yaşıyorlar anlaşmalı boşanma diyerek kesiliyor benim bildigim

  8. Berk dedi ki:

   İyi günler, 2 yıllık üniversiteye başladım. Öğrenci belgemle aylığımı başlattım. Yetim aylığımı her ay alıyorum, okullar tatile girdiğinde maaşım kesilir mi ? Daha üniversitenin 1. yılındayım .Yoksa aylığım üniversitem bitene kadar kesintisiz devam eder mi ?

  9. emine dedi ki:

   merhaba ben esimden bosandım yetim maasi icin basvuru yaptım soyadım eskı esimin soyadı bu durumda red cevabı gelirmi

  10. Özge turksozlu dedi ki:

   Merhaba .vefat eden annemdem yetim aylığı alıyorum.(boşanmış ,dulum).diğer dul anlam ve babamda bu maaştan faydalanıyorlar.tekrar evleneceğim.maaşımı. babama veya ablama devredilebilir miyim?

  11. irem dedi ki:

   Annem hem dul hem de sehit maaşı alıyordu. Erkek kardesim üniversiteye başlayinca yetim maasini almak icin sgk ya basvurdu. Fakat ona odenen maasi annemin sehit maasindan kestiler.bi de devlet katkısı hic yok.kardesime verilen parada annemden 250 kestiler kardesime 250 veriyorlar. Bu normal mi. Yani bi kismini yetim maasindan kesip bi kismini devlet katkisiyla ödemeleri gerekmiyormu. Eşim öyle almişti üniv. Okurken.

  12. necmettin pamuk dedi ki:

   Merhaba
   Annem boşanmış ve ssk emeklisi 2 kardeşiz 1 erkek 1 kız annemin vefatı durumunda bizlere maaş bağlanırmı yalnız kız çocuk devlet memuru ve evli erkek çocuk ise bekar ve işsiz.

  13. emriye dedi ki:

   merhaba iyi günler annemi ve babamı kaybettim
   şuan çalıştığım için yetim aylığı alamıyorum alamadığım miktar birikiyormu yoksa devlete mi kalıyor. işten çıkma dururmumda bu parayı toplu çekebilirmiyim bide çeyiz parasını almam için belli bir süreç varmı yetim aylığını nekadar çekmem gerekiyor

  14. Merve dedi ki:

   Merhaba gecen seneye kadar babamdan yetim maasi aliyordum ama gecen sene ise girdigim icin kesildi. 22 yasindayim isten ciktim tekrar ankaraya tahsis talep formu yolladim tam 1 ay oldu ama hala e devlette basvuru yok diyor. Sebebi nedir

  15. yakup dedi ki:

   üniversite 2.sınıftayım ve yetim aylığı alıyorum babamdan kalan. 18 yaşına gelince dilekçe yazıp yeniden bağlatmıştım kesilen maaşı. Fakat yeniden üniversite sınavına girip başka bir bölüme geçmeyi düşünüyorum. Üniversiteye yeniden başlarsam yetim aylığında herhangi bir kesinti olur mu? Yoksa okul bitene kadar devam eder mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Farklı bir üniversiteye geçseniz de 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  16. Nazan dedi ki:

   Merhaba ben eşimden. Ayrıldım için babamın maşını alıyodum. Kardeşlerim şikayet ettikleri için maşım kesildi eski eşim çocuklarını görmek için geldiğinden soruşturmaya gelen memurlara komşulara soruyolar gelip gidiyor diyolar eski eşim şimdi evlendi tekrar maşa talepte bulunsam alabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet muvazaalı durum ortadan kalmış gözüküyor. Tekrar müracaat ederek yetim maaşını bağlatabilirsiniz.

    1. Nazan dedi ki:

     Cevabınız için teşekkür ederim maşım haksız yere kesildiği için tazminat davası alabilirmiyim madur ettikleri için 3 senedir maşım kesidiği içinde alamadığım miktarı toplu alabiliryim

  17. Murat Orçun Şen dedi ki:

   Merhaba 2004’ten beri yetim aylığı alıyorum. Bu mart ayı aylığım yatmadı. SGK yı aradığımda paranın şubat 27’sin de yattığını herhangi bir kesinti olmadığını söylüyolar.Fakat bankayı aradığım da adıma gönderilen hiçbir paranın bulundumadığını söylüyorlar. Bunun sebebi ne olabilir. Bir çözüme ulaşmak için ne yapmayalım.Teşekkür ederim.

  18. mine dedi ki:

   Babamdan bağkur yetim aylığı alıyordum çalıştıgım içim maaşım kesilmişti.2017 kasımın sonunda işten ayrıldım ve 22 aralık 2017 sgk ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe verdim,2018 şubat ayı maaşım yatmış ama Aralık ve Ocak ayının maaşı yatmamış,Ne yapmam Gerekiyor?

  19. PERVİN GÜRDAĞ dedi ki:

   SİGORTA EMEKLİSİYİM .BABAM BAĞKUR EMEKLİSİ İDİ.1985 YILINDA VEFAT ETTİ EMEKLİĞİ AYLIĞIM ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALIYOR .
   BABAMDAN YETİM MAAŞINI ALABİLİRMİYIM.

  20. Sonay Gunes dedi ki:

   Merhaba …Babam 1999 tarihinde vefat etti.Almanya da ikamet ediyordum ve 2004 tarihinde de bosandim.2014 tarihinde kesin donus yaptim Turkiye’ye. 2004 ve 2014 tarihleri arasinda yetim ayligi talep etme hakkim varmiydi ? Eger varsa o doneme ait talep edebilirmiyim. Saygilar .

  21. Hatice dedi ki:

   Merhabalar babam 7 sene önce vefat etti. Onceden onun uzerinden maas aliyordum fakat sigortali bir ise girdigim icin kesilebilecegini ogrendim. Maasimi anneme devrettim. Suan hala sigortali olarak calisiyorum ve ünıversite ogrencisiyim. Annemden maasimj geri alabiliyormuyum ? Birde ceyiz ödenegi alabilmem icin ne yapmam gerekiyor? Benim durumumda olan arkadaslarim var. Babam bagkur emeklisiydi. Nasil bir yol izleyebilirim ?

  22. önder dedi ki:

   merhaba… annem ,ablam ve ben yetim ve dul aylığı alıyorduk benim lisans eğitimim bittiği için maaşım kesildi 8 aydır maaş almadım dilekçeme cevap 1 aydır gelmedi ve 9 aylık alamadığım maaş toplu olarak ödenecek mi?

  23. Sezen dedi ki:

   Merhaba 26 yaşındayım babamdan SSK emekli maaşı alıyordum kasım ayında part time olarak sigortalı çalışmaya başladım aylık bi gün çalışıyor görünüyorum maaşım da kesildi maaşımı işten çıkmadan takrar bağlayabiliyormuyum ya da işten çıkarsam almadığım ayları toplu alabiliyor muyum

  24. sevgi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalı işe girdiğim için maaşım kesildi ve dilekçe verdim tekrar bağlanması için. Bir tane erkek kardeşim var henüz 18 yaşını doldurmadı ve okuyor. Onun üzerine aktarım olur dendi. Acaba benim aldığım maaş tutarının hepsini yatırırlar mı yoksa belli bir yüzde var mı yatıracakları. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  25. Ayla ÇAVDAR dedi ki:

   Merhabalar,
   Memur emeklisi vefat etmiş olan babamdan, memur emeklisi annem ve sgk lı çalışan bekar kız kardeşim, dul ve yetim aylığı alıyorlar. Ben sgk lı çalışıyorum ve sgk emeklisi vefat eden eşimden dul maaşı alıyorum. Babamın emeklilik maaşından yetim aylığı alabilir miyim.
   Teşekkür ederim.

  26. ceyda dedi ki:

   Merhaba,
   Anneme babamın vefatından dolayı dul maaşı bağlandı ve işlemler uzun sürdüğü için tam 11 ay sonra bu ay bağlandı. Ama e- devlet üzerinden baktığımızda maaş ocak ayından itibaren bağlanmış, geriye dönük başvurduğumuz zamandan sonraki maaş ödemeleri birikmiş tutarda yok. 11 ay önce başvurduğumuz halde birikmiş tutar 923 TL diyor. Biz başvurduğumuz günden itibaren almak için ne yapmalıyız?

  27. Ayse dedi ki:

   Birde paramı alabilir miyim

  28. Melek dedi ki:

   Benim ise başladığımdan yetim aylığın kesilse işten ayrıldım yeniden bağlanması için tahsis ve beyan taahüt belgesi verin dilekçe veriyim dedim dilekçeye gerek yok bu tamam dedi sgk da görevli olur mu

  29. Melek dedi ki:

   Benim ise başladığımdan aylığın kesildi bunun yeniden bağlanması için tahsis talep ve beyan taahüt belgesi doldurun dediler sgk da bulunan görevliler yoksa dilekçe mi vermem gerekiyordu dilekçeye gerek yok bunu verin tamam dediler olur mu

  30. TÜRKER dedi ki:

   MERHABA
   ANNEM BABAMIN ÖLÜMÜNDEN DOLAYI (ÖLÜM TARİHİ:18.05.2002) EMEKLİ SANDIĞINDAN DUL MAAŞI ALMAKTADIR. ANNEMİM BABASI TARIM BAĞKURU 2926 KANUN KAPSAMINDA EMEKLİ VE MAAŞ ALIRKEN 05.05.2000 TARİHİNDE ÖLMÜŞTÜR. ANNEMİN İKİ MAAŞIDA ALABİLMESİ MÜMKÜNMÜDÜR?
   TEŞEKKÜRLER

  31. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben 23 yaşındayım üniversite öğrencisiyim şuan sa yetim aylığı almaktayım.Bu sene Temmuzda evleneceğim ve eşimin sosyal güvencesi Yok
   Öğrenci olduğum için babamın sosyal güvencesinden faydalanabilirmiyim?

  32. Emine dedi ki:

   Merhaba
   Ben universite okuyorum 20 yil once babami kaybettim ve sgk dan 30 gunu gorunuyor buna gore ben ve kardeslerim sgk dan yetim maasi alabilir miyiz?

  33. İlyas Eren dedi ki:

   Babam 1996da vefat etti ben de 2013te üniversiteye başlayınca yetim maaşı almaya başladım öncesinde annemin dul aylığına ekleniyordu. Üniversiteden mezun oldum 24 yaşındayım sigortalı bir işe girersem aylığım kesilir mi kesilirse işten çıktıktan sonra başvuru yapıp ödenmeyen ayları alabilir miyim?

  34. Özlem dedi ki:

   Merhabalar, kız kardeşim(20) ve ben(24/k) Ssk yetim aylığı almaktayız. 4a lı bir işe başladım;
   1-) Maaşımın kesilmesi için Sgk’ya dilekçe vermem gerekiyor mu yoksa kendiliğinden kesiliyor mu?
   2-)Yetim aylığımı kardeşime devredersem ben işten ayrıldığımda kardeşime devrolan maaşım bana geri bağlanır mı?

  35. Mustafa ocak dedi ki:

   Selamlar
   Babamın vefatından sonra annem babasından yetim maaşına müracaat etti ve bağlandı ancak teyzemde aynı yerden maaş alıyor ve anneme maaş bağlanana kadar geçen sürede teyzeme fazla ödeme yapıldığı ve bu ödemede annemin hak edişinden kesildiği ile ilgili bir yazı geldi annem teyzemin borcundan dolayı kesilen bu parayı Nasıl geri alabilir
   Teşekkürler

  36. Gullu Donmez dedi ki:

   emekli sandığı emeklisi olan annem ve babam 2008’den önce rahmetli oldular. babamdan maaş alıyordum. annemden gelecek maaş daha fazlaysa annemden maaş almaya geçebilir miyim? bunun için nereye başvurmam lazım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet tercih etme hakkınız var. Bunun için Ankara Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı

    Telefon 0(312)458 70 17-458 70 18
    E-posta kamuemeklilik@sgk.gov.tr
    Adres Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA
    Bağlı Birimler

    müracaat etmeniz gerekmektedir.

    1. Gullu Donmez dedi ki:

     Merhaba verdiğiniztelefon numaralarını pek çok kere aradım ama ulaşamadım. Başkatelefon numaraları var mıdır? Teşekkürler

  37. Gül dedi ki:

   Merhaba,
   Babamdan dolayı almış olduğum yetim aylığının sigortalı çalıştığım için kesilmesi gerekiyormuş (ki bağlandığında zaten sigortalı olarak çalışıyordum ve belirtmiştim). Gerekli dilekçemi gönderdim ve hesabımda olan parayı çektiler. Bu geri ödemenin ne şekilde olacağıyla ilgili herhangi bir döküman, bilgi vs birşey gönderilmedi tarafıma. Devamını benden ne şekilde ve ne zaman alacaklar? Benim almış olduğum aylıklar annemin hesabına ne zaman ne şekilde iletilecek? Sorularımın cevabı Alo 170 hattında yok ne yazık ki, Sürekli olarak da SGK’ya gidip sorular sorabilecek durumda değilim (ki gittiğimde ble yanlış yönlendirilip borçlu çıkarılmışken telefondan böyle bir bilginin doğru verileceğini düşünmüyorum).
   Cevaplar için şimdiden teşekkürler….

  38. Buse dedi ki:

   Merhabalar ben 2013 te yetim aylığı almaya başlamıştım. 2016 da evlendim ve çeyiz parası aldım. Evleneli tam 2 yıl oldu ancak şuan boşanıyoruz. Yetim aylığımı tekrar bağlatmam mümkün mü? Mümkünse nasıl yapacağım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam 2 yıl geçti ise yetim maaşı almaya tekrar hak kazanmışsınız demektir. Boşandıktan sonra mahkeme kararını yazacağınız talep dilekçesine ekleyerek başvuru yapabilirsiniz.

  39. elif dedi ki:

   Merhaba, annemi 2013 yılında tam emekli olduğu yıl kaybettim. Vefatından 1 ay sonra maaşı bağlandı, ancak benim hakkım olan maaşın bir kısmını ben hiç almadım. Sgk’ya geriye dönük toplu paramı almak için dilekçe gönderdim cevabı geld 20.000 lira birikmiş param olduğunu yazmışlar.2 ay içinde müracaat etmem gerekiyormuş. Müracaat ettiğimde anında paramı alabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sonuçlanmış bir durum var. Dilekçenize istinaden 30-45 gün içinde ödeme yapılacaktır.

  40. taner dedi ki:

   babam vefat ettiği için annem kız kardeşim ve ben maaş alıyorduk ben sigortalı işe girdiğim için maaşım kesildi gittim sgk ya sigortanız olduğu için size bu parayı veremiyoruz dediler, şuan 21 yaşındayım sigortam yok açıktan lise okuyorum tekrar gidip başvuru yapsam içeride olan parayı anan verirler mi verirlerse de toplu mu verirler ay ay mı verirler ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Orta öğretim 20 yaşından sonra yetim maaşı verilmiyor. 21 yaşında olduğunuz için yine yetim maaşı alamazsınız.

  41. Tuğba dedi ki:

   18 yaşındayım babam vefat etti ve emekliydi. Emekli maaşını alıyor annem. Peki ben yetim maaaşı talep edebilir miyim böyle bir hakkım var mıdır?

  42. Reşat dedi ki:

   Annem ben ve ablam dul,yetim maaşı alıyorduk. Ablam işe başladı ve sgk’ya gidip ablamın yetim maaşının bize devredilmesini sorduk ve görevlilerden tamamı olmasa dahi belli oranda devredileceğini söyledi. Dilekçe verdik fakat birkaç aydır dilekçeye yanıt gelmedi ya da aktarım olmadı sebebi nedir sizce

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktarım yapılır. Gecikme olsa da başvurduğunuz tarihten itibaren işleme alınır. 1 ay daha bekleyin yoğunluktan dolayı uzun sürmüş olabilir.

  43. Mehtap dedi ki:

   Merhabalar, babam vefat edeli 3 ay oldu, babam emekli sandığından emekliydi ve bana öldüğü andan itibaren emekli sandığı tarafından yetim maaşı bağlandı. Sormak istediğim eğer ben örnek olarak 5 ay yada 3 ay sonra evlenirsem bir yıllık çeyiz parasını alabiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim.

   Saygılar,

  44. Tugba dedi ki:

   Merhaba

   Ben 2 senedir çalışıyorum dolayisiyla yetim maasim kesildi ve ben bu maasi annemin üzerine devrettim benim 2 senedir birikmis param annemin hesabina mi yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    merhaba,

    Eğer çalışmaya başladıktan sonra maaşınız aktarılmadı ise ki bu kadar uzun sürmez aktarıldığını düşünüyorum. Geriye dönük var ise aktarımı yapılır.

  45. Halid dedi ki:

   Açık ogretim fakultesinde okumaktayim ve ayin 1 i oldugu halde yatmamıs maasım yari donemde dondurma yapiyorlarmi

  46. Aysel dedi ki:

   Merhaba ben eşimden 600 tl dul maaşı alıyorum.eşimden olan kızım var oda 300 alıyor.ayrıca eşimin ilk eşinden 1 kızı daha var oda yetim maaşı alıyor 600 tl.maaş 3 bölünüp-yani bana 600-eşimin ilk eşindeki kıza aynı ben kadar 600 ortak oldunuz kızında 300 yani ben 50%-ilk eşinden çocuk-50%.-ortak oldunuz çocuk ise-25%-bu normal mi.çocukların maaş oranı aynı olması gerek değilmi.eş-50%-2 -çocuk 25%-er.bana cevap yazarsanız sevinirim. Aysel

  47. selin ercan dedi ki:

   Merhaba ben kanser hastasıyım malulen emeklilik için başvurmak istiyorum. Şuan çalışmadığım için babamdan aldığım yetim aylığım var. Eğer malulen emeklilik şartlarım uygun bulunur ve emekli olursam babamdan aldığım aylık kesilir mi?

  48. selim dedi ki:

   merhaba lise okuyorum benim lisem 5 yıl 1 sene hazırlık okudum bundan dolayı lise 3. sınıfım ancak 18 yaşıma bastım lisede okumama rağmen aylığım kesildi dilekçe verirsem geri bağlanır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise okuduğunuz sürece 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilirsiniz. maaşınız tekrar bağlanır.

  49. Can dedi ki:

   Merhabalar ben 24 yaşında üniversite 4. sınıf öğrencisiyim. 28.05.1994 doğumluyum ve okulum 1 sene uzayacak. Bu durumda yetim aylığımı okulum uzadığı takdirde 1 sene daha alabilecek miyim ? Çünkü 2019 Mayıs ayında 25 yaşıma girmiş olcam kesin ve net bilgi olursa sevinirim teşekkürler..

   1. Can dedi ki:

    Bi de okulum bittikten sonra ikinci üniversite için açıköğretim okusam da yararlanır mıyım 25 yaşıma kadar ?

  50. Marzi dedi ki:

   Merhabalar,

   Kardeşim Liseyi bitirdikten sonra yetim aylığı kesildi. Fakat aynı yıl Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulunda okumaktadır. Tekrardan yetim aylığı alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgesi ile başvurarak yetim maaşını 25 yaşına kadar almaya devam edebilir.

  51. Dilara dedi ki:

   Merhabalar ben yaklaşık 3 ay önce boşandım ve tekrardan rahmetli babamın maaşı için başvuruda bulundum. Evrak takip işlemlerinde tahsis dosyası oluşturulmuş olduğunu gördüm. Ancak bu ne kadar sürede tekrar bağlanır bir bilginiz varmıdır? 2.ci sorum olarak ben şuan tek başıma yaşıyorum eski eşim adına bazı faturalar elektrik su gibi aboneminler onun adına.geliyor bunu en yakın zamanda bağlatmak şart mıdır? Sgk acısından adresime bir denetmen gelirde oldu geldi başvurumda pürüzlük çıkmaz inş dimi? Daha evvelde yazdım sizden yanıt alamadım. Lütfen cevabınızı en yakın şekilde bekliyorum?

  52. Selma dedi ki:

   Merhaba ben ve ailem almanya da yaşıyoruz.Babam 5Yıl önce verfat etti.Anneme türkiye deki emekli maaşı bağlandı.Iki kardesiz tek kız çocuğuyum.Ben sülün iki küçük çocuğum var çalışıyorum.Gelirim yetmediği için devletten de destek alıyorum.Sorun şu,annemin türkiyede aldığı babamin emekli maaşından talep edebilir miyim.Eğer evetse ne yapmam gerekir.Teşekkürler

   1. Selma dedi ki:

    Pardon duzeltiyim dulum

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya devletinden sosyal yardım alıyorsanız Türkiye den yetim maaşı alamazsınız.

  53. kadir dedi ki:

   merhaba iyi akşamlar bir sorum olucak ben babamdan yetim maaşi aliyordum 18 yasima girdiğim icin maasim kesildi açik ogretim liseye kaydimi yaptirdim ogrenci belgemle sgk a basvurdum maasim bağlandi sigortali işe başlasam maasim kesilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kadir Bey merhaba,

    2018 yılı için Cumhurbaşkanı nın açıklaması var çalışan öğrencilerden yetim maaşı kesilmesi konusunda. Ancak henüz bu konuda karar çıkmadı. Çalışırsanız kesilir. Konu ile ilgili,

    https://www.ssk.biz.tr/2018-ogrencilerin-yetim-maasi-sartlari/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  54. Burcu dedi ki:

   Eşimden Bağkur dul aylığı ve babamdan emekli sandığı yetim maaşı alıyorum. Aynı zamanda bu yetim maaşını dul olan kız kardeşim de alıyor. Ben kosgeb den destekli iş yeri açmak için başvuru yapıp proje sundum iş yeri açacağım yetim maaşım kesilip kardeşime mi bağlanır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece siz ve kardeşiniz yetim maaşı alıyorsanız. % 40 ve %40 olarak maaş alıyorsunuz. Siz işyeri açtıktan sonra Kardeşiniz % 50 oranında maaş alabilecektir. İşyeri açtıktan sonra kuruma dilekçe ile bildirmeniz işi hızlandırır maaş bağlanma oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Burcu dedi ki:

     Çok teşekkür ediyorum. Peki ne için dilekçe vermem gerekir? Babamın maaşının yarısını kardeşim mi alır yoksa %80 üzerinden %50sini kardeşim %30unu ben mi alırım? KOSGEB’den yararlanarak iş yeri açacağım için 170 hattı maaşımın kesileceğini söyledi.

  55. Melek dedi ki:

   Merhabalar,
   Babam 13/01/2012 tarihinde vefat etti.Ssk emeklisi olarak yetim ayşığı almaktayım.öğrencilik durumum devam ederken Sigortalı bir işe başlayacağım.Bu durumda maaşım kesilir mi ? Yada hakkımın anneme devredilmesi için dilekçe yazmalı mıyım? Eğer yazıcaksam dilekçe örneğini bana bildirir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı çalışmalarında Cumhurbaşkanının açıklamalarına göre çalışan öğrencilerin maaşı kesilmeyecek. ancak bu kanun henüz çıkmadı mevcut durumda yetim maaşınız kesilecek. Annenize geçmesi için,

    Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
    ………Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü

    ……………. Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken …./…./…… tarihinde işe başladığımdan dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.

    Devir edecek kişi Devir Alacak Kişi
    Tarih Tarih
    TC. No: İmza
    Ad-Soyad TC. No:
    Ad-Soyad

    İmza

  56. Dilara dedi ki:

   Iyi günler ben 3.cü kez yazıyorum fakat yazıma hala cevap yazmadınız. Sayın yetkili arkadaşım. Ben bu hafta başvurumu yaptım 170 hattını arayıp takip formu açtırdım fakat yalnız yaşayan bir birey olarak yetim maaşımın evlenip bosandigim için bir pürüz çıkarmı veyahut ne kadar sürede bağlanacak? 170 hattınizdaki arkadaş bana bir no verdi çarşamba veyahut perşembe günü takip etmem gerekiyormuş yetim bir vatandaşı devletimiz inş mahdi bırakmaz çünkü zor durumdayım. Cevabınızı bekliyorum . Iyiakşamlar kolay gelsin.

  57. Büşra dedi ki:

   Merhaba benim sorum şu; Ben şuan 2001 yılında vefat eden emekli sandığı memur olarak çalışan babamdan yetim aylığı alıyorum. Özel bir şirkette sigortalı bir işe başlarsam aylığım kesilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisinden dolayı yetim maaşı aldığınızdan sigortalı olarak çalışmanız yetim maaşını kesmeyecektir.

   2. Can dedi ki:

    Evet kesilir. Özel değil herhangi bir sigortalı işe girdiğin zaman da kesilir.

  58. ahmet dedi ki:

   merhaba, 11 ocakta 25 yaşına girdim. maaşlar her ayın 25 inde yatıyor bu ay maaş alır mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurduğunuz tarihten sonra maaşınız yatmayacaktır. aynı ay içinde olsa da bu duru geçerlidir. Eğer maaş yatar ise Alo 170 sgk hattından veyahut kurumdan net bilgi almadan paranızı çekmeyin.

  59. Can dedi ki:

   Merhabalar , ben 24 yaşında üniversite 4.sınıf öğrencsiyim. Babam 5 yıl önce vefat ettiği için yetim aylığı alıyorum. Normalde bu yıl okulumun bitmesi lazım fakat okulum uzuyor 1 sene kadar. Ben bu 1 sene kadar yani 25 yaşıma girene kadar bu maaşı alabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okulun uzaması sorun teşkil etmez. 25. yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabileceksiniz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okulunuzun uzaması sorun teşkil etmez. 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

    1. Can dedi ki:

     Sorun oldugundan demiyorum. Okulum uzarsa da alabiliyor muyum ?

  60. Samet dedi ki:

   Merhaba ben karsta oturuyorum her ay kızım içine aldığım yetim maaşı bu ay yatirilmadi normalde her ayın 15 inde yatiyordu ama bu ay yoktu nedenini biliyorsaniz yardımcı olun lütfen böyle aksamalar oluyor mu?
   Cevabınızı bekliyorum
   Teşekkürler

  61. Dilara dedi ki:

   Merhabalar ben dün de yazdım ama yanıt alamadım?

  62. Yiğit dedi ki:

   19 nisan 1993 doğumluyum yetim aylığı alıyorum ve öğrenciyim, annem ikinci evliliğini yaptı ve maaş almıyor. Benim maaşım ne zaman kesilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenciliğiniz devam etiği sürece 25 yaşını doldurduğunuzda yetim maaşınız kesilir. 19/04/2018 tarihinde

  63. Dilara dedi ki:

   Iyi günler ben bekarken yetim maaşı alıyordum babamdan. Kendisi emekli sandığı emeklisiydi.kafama takılan bir husus var size danışmak için sorma istedim. Anlaşmalı boşandım kanunen ve bugün başvuru yaptım. Devlet bana tekrar maaş hakkı tanır mı? Bir pürüzlük yaşamam değil mi? Ve ayrıca me kadar sürede sonuçlanıyor yetim maaşı.?

  64. metehan dedi ki:

   yaşım doldu maaşım kesildi anneme devredikecekmi yoksa annem aynı parasını mı alacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece hak sahibi anneniz ise % %75 oranında maaş alacak. Yani artış olacak. İşi çabuklaştırmak için yaşınızın dolduğuna ve maaşınızın annenize aktarılması konusunda dilekçe verebilirsiniz.

  65. Nebahat dedi ki:

   Eşimden Bosanali 1sene oldu yaklaşık 1senedirde babamdan dul yetim aylığı alıyorum geriye dönük 5yillik toplu para alabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim almak için tesekkurler

  66. Vildan dedi ki:

   Merhaba.. Yetim maaşımın tekrar bağlanması için dün tekrar başvuruda bulundum. Acaba nekadar zamanda çıkar. Teşekkürler..

  67. Vildan dedi ki:

   Merhaba!. 2014 eylüll ayında evlendim ve çeyiz parası aldım. 2016 mayıs ayında boşandım. Yetim maaşını tekrar ne zaman ve nasıl bağlatabilirim.??

  68. Vildan Narincan dedi ki:

   Merhaba!. 2014 eylüll ayında evlendim ve çeyiz parası aksın. 2016 mayıs ayında boşandım. Yetim aylığını tekrar nasıl ve be zaman bağlayabilirim??

  69. Abdurrahman dedi ki:

   Ben önlisans mezunuyum. yetim aylığı alıyordum şu anda kesilmiş
   İkinci önlisan açıktan okumaya karar verdim yetim aylığımın bağlanması için dilekçe ve öğrenci belgesi yolladım yine bağlanmadı ikinci üniversite okuyanlar yetim aylığını kesin olarak almıyormu

  70. fatma dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım ve hala bir üniversitede eğitim görmekteyim. Aile fertlerimin hepsini kaybettim ve 10 yıldır babamın maaşını almaktayım fakat uzun dönem bir staj programına başladım haftada 2 günden ayda 8 gün gidiyorum ama şirketimiz tam zamanlı sigorta işletmekte bu durumda maaşım kesilecek mi? Eğer kesilirse ve ben işten ayrılırsam tekrar üzerime alma işlemleri için sadece çıkış ve öğrenci belgem ile ssk’ya mı başvurmam gerekiyor?

   1. fatma dedi ki:

    Babam emekli sandığından emekliydi. Her halükarda stajımdan aldığım maaş dışında gelirim olmadığı halde maaşım yine de kesilecek mi?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan emekli sandığı haricinde sigortalı çalışsanız dahi emekli maaşından yararlanmaya devam edeceksiniz.

  71. Yadigar dedi ki:

   Merhaba iyi gunler. Babamdan dolayi yetim ayligi aliyorum. Suanda calistigim is yeri beni iskur uzerinden giris yaptiracak. Bu durumda maasim kesilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız eğer emekli sandığı emeklisi değil ise yetim maaşınız kesilecektir. Hatta bildirimi siz yapın yersiz ödeme olursa faizi ile geri ödeme yapmak zorundasınız.

    1. Yadigar dedi ki:

     Sgk ‘ yi dun arayip sordugumda bana Egerki İs basi egitim programiyla ise baslarsaniz kesilmez ancak toplum yararina programla ise baslarsaniz kesilir dedi dogru bilgimidir

  72. Ömer taş dedi ki:

   Mrblar ben unuverste öğrencisiyim kyk bursu da alıyorum babam vefat edeli 4 yıl oluyor bu zamana kadar hiç babamın maaşina baş vurmadım baş vurursam bursum kesilir mi ? Birde baş vurrusaö bu zamana kadar almadığım maaşimi toplu olarak alabilirmiyim ?cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  73. Ali 26 dedi ki:

   Ben ve Annem babam is kazası geçirdiği icin dul ve yetim maası aliyrduk daha sonra ikinci maaş bağlandı ilk aldığimiz maas yariya dustu benimde okulum bittigi icin ikinci maas baglandigi ay icersinde birinci maasim kesildi ama ikinci baglanan maasi almaya devam ettim daha sonra sgk ikinci baglanan maasi zamaninda kesilmedigi gerekcesiyle sistemden kaynaklanan hata sebebiyle benim iki ayligima el koydu ve ikinci maasimda kesildi benim simdi kesilen ayliklarimin anneme baglanmasi icin ne yapmaliyim benden kesilen aylikların yuzde kacı anneme yatar bilgi verirmisiniz

  74. Asiye dedi ki:

   Merhabalar Yetim aylığım kesildi araştıdığımda sigortalı görünmüsüm ben çalısmıyorum dedim dilekçe gönderin yeniden bağlayalım dediler dilekçe aldım doldurdum ama yanında negibi evrak göndereceğimi bilmiyorum lütfen yardım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asiye Hanım merhaba,

    Ekine koyabileceğiniz bir evrak yok. Talebinizi değerlendirip, araştırıp geri dönüş yapılacaktır.

    1. Asiye dedi ki:

     Merhaba belge geldi taahhütname gönderdiler bunu doldurup tekrar gönderecekmiş tahütnameyi niçin isterler bilgi verirseniz sevinirim

  75. Ceyda dedi ki:

   Merhaba. Sadece 1 gün çalışıp çıkmama rağmen yetim aylığım 3 aydır yatmıyor. Farkedip başvurmamın üzerine 56 gün geçmiş hala yatmadı. Bu normal mi? Telafisi olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ceyda Hanım

    Maaş bağlanma süreleri 45-60 gün sürmektedir. Ancak bağlandıktan sonra başvurudan itibaren maaşınız yatacaktır.

  76. Onur dedi ki:

   Merhaba efendim
   Yetim aylığım nedensiz bir şekilde kesildi bende tekrar dilekçe gönderdim ve bağlanmıştır diye yazı geldi fakat ayın 28 i olmasına rağmen maaşım yatmadı yeniden denizbanka gidip kart almam gerekiyor mu yoksa sabit olan karta yatar mı tekrar param ?

  77. Serkan dedi ki:

   Babam vefat etti annem Bizim Yetim Aylıklarımızı alıyor, Ben 18 yaşıma Girdim ve Okuyorum Babamın Maaşını Kendi Üstüme Nasıl Alırım Bide Ne Kadar Süre İçinde Alırım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serkan Bey merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik kurumuna Öğrenci belgesi ve konuyu anlatan bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  78. Ayca dedi ki:

   Is yerimde ve sagligimda buyuk sorunlarim var isi birakmak zorunda kalacagim bekarim babam bagkur emeklisi ve gecen yil vefat etti isi birakmam halinde yetim ayligi alabilirmiyim bu islemler ne kadar zaman aliyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayça Hanım merhaba,

    İşi bıraktığınızı takdirde yetim maaşı alabilirsiniz. Emeklilik maaş bağlanma işlemleri 45-60 gün arasında sürmektedir.

  79. Muhammed dedi ki:

   Hocam bir de annemin maasina 2600 tl ayri bir odenek çıkarıldı bu odenek de benim maasimin ogrenciligim bitip kesilip annemin maasina baglanasiyla olusmus bir maas farkiydi.biz bu parayi aldik ama bu para benim alacagim yetim aylığı maasimi etkiler mi veya geriye donuk alacagim toptan odememden çıkarılıp benden geri alınır mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Muhammed Bey merhaba,

    Yetim maaşınız DGS ile kaydınızdan itibaren işlemeye başlar. Annennize siz maaş almadığınız için eklenen bir ödenme yapılmış sizin yetim maaşınız etkilemez.

  80. Muhammed dedi ki:

   Merhaba hocam benim sorum şu şekilde.Babam memur emeklisiydi vefat ettigi için yetim aylığı alıyordum.bu yılın haziran ayinda 2 yillik bolumden mezun oldum ekim ayinda ise dgs ile kayıt oldum 3.sinif dan okumaya devam ediyorum.ekim ayinin 10 unda sgk ya dilekce ve öğrenci belgemi gondermeme rağmen maasim hala yatmadi.maasim bağlandığında toplu odeme alabilir miyim toplu ödemeyi temmuz ayindan itibaren mi alacagim yoksa dgs kaydi yaptığım ekim ayindan itibaren mi?

  81. Mehtap dedi ki:

   Oğlum lise mezunu ekimde 18 yaşına girdi üniversite sınavına hazırlanıyor ve dershaneye gidiyor maaşı kesildi ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap hanım merhaba,

    Üniversite başlangıcına kadar maaş alması mümkün değil. ancak ünv. başlangıcından sonra öğrenci belgesi ile başvurabilirsiniz.

  82. Meryem dedi ki:

   İyi günler, bir konuda bilgi almak istiyorum. Babam aralıklı olarak bildiğim kadarıyla SGK lı çalıştı. Ne kadar primi olduğunu bilmiyorum. 2007 yılında vefat etti. 3 kardeşiz, annem babasından annesine kalan emekli aylığını alıyor sadece. 10 yıldır yetim aylığı almadık. 18 yaşındayım. Açıköğretimden okuyorum.

   Babamın ne kadar primi olduğunu nereden öğrenebilirim?
   Açıköğretim den okuduğum halde yetim aylığı alabilir miyim?
   Açıköğretim den okuyup SSK lı çalışsam yetim aylığı alabilir miyim?
   Hem dul hem de yetim aylığı alabilir miyiz?
   5 yıllık geriye dönük toplu ödeme alma imkânı var mı?

  83. SerimYaramış dedi ki:

   İyi günler,
   Ben üniversitede okuyorum, babam öğretmendi ve vefat ettiği için emekli sandığından yetim maaşı alıyordum. Yaz tatili zamanı 25 ağustos 2017 tarihinde 5 günlüğüne sigortalı bir işe girdim, bu sebeple Kasım ayından itibaren maaşımı kestiler. Kesinti olduğunu gördüğüm zaman 13 kasım 2017 tarihinde SGK emekli sandığına başvuru yaptım, Alo 170 hattından dosya takip oluşturdum. Aralık ayında yani bu ayın 15inde e devletten işlemlerimin tamamlandığını arşive iade edildiği yazısını gördüm ancak Alo 170 hattını aradığımda hiçbir işlemin yapılmamış olduğu bilgisini alıyorum, maaş kaydımın bulunmadığını belirtiyorlar. Ben bir daha alamayacak mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenene veya çalışmaya başlayana kadar yetim maaşı almaya hakkınzı var hatta çalışsanız da emekli sandığı emeklisinden maaş aldığınız için kesilmemesi gerekiyordu. Eski dilekçenizi de ekleyerek konu ile ilgili emekli sandığı tahsis daire başkanlığına iadeli taahhütlü posta ile tekrar talepte bulunun. Tekrar maaş alma hakkınız elbette var.

    1. Serim dedi ki:

     Cevabınız için çook teşekkür ederim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Serim Hanım Rica ederiz.

  84. Kader dedi ki:

   4 yıldır islettiğim isterim vardı 4 ay önce kapattım bağkur kayitliydim ve hiç ödeme dim.. şu an borç var..olan babamın maaşını almak istiyorum..herhangi bi yerde ssk.li çalışmıyorum..alabilir miyim

  85. Ayşe dedi ki:

   Selamlar. Annem 99 yılında vefat ettiği için kendisinin maaşını babam ablam ve ben bölüşülmüş bir şekilde alıyorduk, babam yeniden evlenince maaşı kesildi ve bizimkilere eklendi. Ablam ise eylül ayında evlendi, onun maaşı da bana eklenir diye biliyorum, lakin 3 ay oldu ve hala geçmedi, bu süre normal mi? Yoksa benim maaşımla ilgili bir artış olmayacak mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Ablanız ile birlikte %40 ar olarak maaş alıyordunuz. Şimdi ise sizin %50 maaş almanız gerekiyor. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

  86. selman dedi ki:

   yetim aylıgı alıyordum 20 yasını doldurdum maaşım kesildi ve annemn maasına eklenmedi eklenmesi için ne yapmam lazım

  87. kadirr dedi ki:

   Merhaba. Babam 2007 de vefat etti. Ben yetim aylığı alıyorum 400 tl. Annem de 800 tl alıyor. Ablam eşinden boşandı o da yetim aylığı alabilir mi ? Alırsa aylıklarımız da kesinti olabilir mi ?

  88. Ebru dedi ki:

   Merhaba,babamemekli sandığından emekli babamdan yetim aylığı alıyorum.annemde SSK emeklisiydi vefat etti başvuru yapsam ondanda maaş alabilir miyim.internette baktım alınır yaziyor

  89. ümit aydın dedi ki:

   dul ve yetim aylığı alıyordum..mal ve gelir tesbitinden sonra geriye dönük yersiz ödeme ile yetim maasım kesildi..su an 60 yaşındayım
   65 yaşından sonra mal ve gelir tesbiti gerekmeksizin tekrar yetim maaşım bağlanabilirmi..saygılarımla..

  90. Rebia selcuk dedi ki:

   Babam 1980 vefat etti ve daha sonra annem babamdan bagkur emekli maaşı almaya başladı 2009 annem vefat edince babamdan yetim aylığı bağlandı.esim 1985 vefat etti öğretmen olarak çalışıyordu bana esimden dolayi emekli sandigi dul maaşı bağlandı fakat 2015 yılında dul maaşimin asgari ücret üzerinde olması sebebi ile yetim maaşım kesildi ve dul maaşımdan kesilmeye başladı bu konuda ne yapabilrim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi eşinizden maaş alırken aynı zamanda babanızdan yetim maaşı alamazsınız. Bu nedenle fazla ödenen maaş kesilmektedir.

  91. nayit coban dedi ki:

   selamin aleküm ben yetim ayliyi aliyordum yanliz18 yasima girince kesildi tekrar annemin üzerine aktarilanbilirmi

  92. Figen dedi ki:

   Merhabalar. İhtiyaç kredisi çekeceğim. Kredi çekiminde prosedürler sigorta vb.. yetim maaşımın kesilmesine neden olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Figen Hanım merhaba,

    İhtiyaç kredisindeki sigorta Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası olduğundan yetim maaşını etkilemez.

    1. Figen dedi ki:

     Cevabınız için sağolun. Hangi kredi türü ve sigorta çeşidinde yetim maaşı etkilenir ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yetim maaşınız Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda veya evlendiğiniz takdirde kesilir. Bunlar haricinde ne krediler ne de diğer özel sigortalar nedeniyle kesilmez.

      1. Figen dedi ki:

       Zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  93. ADEM dedi ki:

   BABAM VEFAT ETTİ EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ ANNEM DUL MAAŞI ALIYOR BİRDE KARDŞİM VAR KENDİSİNİN % 92 ZİHİNSEL ENGELLİ SÜREKLİ RAPORU VAR KENDİSİ 24 YAŞINDA KENDİSİNE YETİM MAAŞI BAĞLANIRMI …..

  94. Berk deniz dedi ki:

   Üniversite öğrencisiyim. Düzenli okula gitmiyorum arada bir gidiyorum. Okulda kaydım görünüyor. Fazla devamsızlık yaptığım için şu zamana kadar ödedikleri maaşları geri isteme gibi bir durum olabilir mi ?

  95. Samet dedi ki:

   Merhaba,babamın vefatından dolayı yetim aylığı alıyorum,üniversite öğrencisiyim,asgari ücretten az bir ücretle işkur üzerinden sigortalı bir işe girdim,yetim aylığım kesilir mi ?

  96. Emine dedi ki:

   Ssk emeklisiyim esimden dilayi ssk dul maasi almaktayim kizim yetim maasi aliyodu sskli olarak ise basladigindan yetm maasi kesildi anneye yani bana devri icin ankaraya dilekce yazdi anneye baglanirmi

  97. FULYA İNCİ dedi ki:

   Merhabalar,ben36 yaşındayım babamda ssk.yetim maaşı alıyorum.ssk.lı bir işte çalışmaya başlarsam benim yetim maaşım anneme devri olurmu.Ayrıca. çalıştığım ssk.lı ssk.lı işten çıkarılırsam ssk. çalışma numaram varken TEKRAR BABAMIN SSK.YETİM MAAŞINI GERİ ALMAYA HAKKIM VARMI SSK.LI İŞTEN ÇIKINCA ŞİMDİDEN CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER FULYA İNCİ

  98. mehmet dedi ki:

   slm ben babamdan en son yetim maaaşımı 50 tl aldım babamın e devlet üzerinden baktım 6200 günü olduğunu öğrendim peki bana neden bukadar az 50 tl ödendi yıllarca şimdi neyapmalıyım yetim aylığımın tekrardan hesaplanmasınımı istemeliyim yoksa avukatmı çözer bu işi şimdiden Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet bey merhaba,

    İş hukuku avukatları alacağı bilgilerle yeniden hesaplama yapabilir.

  99. imran dedi ki:

   Merhaba ben bisi soracaktim benim babam 14-4-2017 tarihinde vefaat etti babam Sgk emeklisiydi babamin maasinin bi miktari Anneme birazda bana kaldi Dul oldugum icin ben 1 kez babamin maasini aldim mayis ayinin ama simdi kadrolu ise girdim ve Anneme devretmek istiyorum bana kalan maasida bazi belgeler lazimmis muracat etmek icin benim sorum hangi belgeler lazim ve hollanda Breda da yasiyorum burda nereye muracat etmem lazim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden çok tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İmran Hanım merhaba,

    Türkiye de ikametgahınızın bağlı bulunduğu kuruma dilekçenizi imzalayarak posta yolu ile de gönderebilirsiniz.

    Örnek dilekçe olarak;

    Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
    Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü
    Tahsisler Dairesi Başkanlığı
    Ankara

    ……………. Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, ……/…../…… tarihinde işe girdiğimden dolayı kesilen yetim maaşımın annemin maaşına ilave edilmesini arz ederim.
    Tarih
    TC. No:
    Ad-Soyad
    İmza

  100. Havva dedi ki:

   Yetim maaşı için başvuru yaptım taahütlü mektub geldi imza atmam gereken dosyada boşanın birlikte yaşarsanız alacağınız paranın 2 katı geri ödemeye ilgiliydi sizce onaylarımı bu son evraktan sonra nekadar surer

  101. Menduha akyol dedi ki:

   Annem ssk eneklisi babamdan maas aliyodu bende esimden ayrildim issizim babamin maasindan faydalanmak icin basvurdum bana baglanan miktarin tamami annemden mi kesildi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Size bağlanan maaşın yarısı annenizden kesilecektir.

   2. Menduha akyol dedi ki:

    Ama 170 alo hattindaki bayan yuzde75 iken anneniz. %50 siz% 25 alacaksiniz diyo annemle benim aldigim tutar annemin onceki aldigina denk geliyo hangisi dogru sizin yazdiginiz mi hattakinin soyledigimi8

  102. özge dedi ki:

   Yetim aylik maasim ziraat kartima yatmasi gerekirken malesef ziraatin konya şubesine yatirmislar ve ben il dışında okuyorum. Hesap kartima neden yatirilmadi ? Şubeye yatirdiklarini soyluyorlar ama ben başka subeden kimlik ile baktirdigimda hesabimda para dahi yok 3aydir işini dogru düzgün yapmayan insanlar uğraşıyorum bıktım her seferinde her memur farkli bisey söylüyor. Kime inanacagimi sasirdim

  103. Berk deniz dedi ki:

   Üniversite öğrencisiyim. Düzenli okula gitmiyorum arada bir gidiyorum. Okulda kaydım görünüyor. Devamsızlık yüzünden maaşım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berk Bey merhaba,

    Okul kaydınız devam ettiği sürece yetim maaşı almaya devam edersiniz.

    1. Berk deniz dedi ki:

     daha sonra parayı geri isterler mi devamlılığım olmadığı için

  104. seren dedi ki:

   Merhabalar. Ben yetim aylığı almaktaydım. Babamın hizmet süresi 7 yıl. Temmuz, agustos, Eylül, Ekim ayı maaşlarımı alamadım. Dilekçe yoluyla öğrenci olduğumu bildirdim. Kasım ayı maaşım geldi. Ancak alamadığım diğer hakkım olan 4 ayın maaşı yatmadı. Banka borcum var evet ama borçlardan herhangi bi değişiklik yok ve maaşı aldığım banka da maaşların hiç yatmadığına dair kayıt mevcut. Ve kontrol sağladığımda hiç bir bloke gözükmüyor. Ben diğer 4 ayın maaşını alamayacak mıyım? Yoksa yatar mı daha sonra? Temmuz ayı içerisinde 8 günlük bi sigorta kaydım gözüküyor işkur kursuna katıldığım için. Bununla bi alakası olabilir mi???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz ayı ödenmese dahi diğer ayların ödenmesi gerekmektedir. İtiraz dilekçesini de iadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.

  105. Ada dedi ki:

   Merhaba,babam emeklisandığı emeklisiydi vefat etti.annem ve ben dul ve yetim aylığı alıyorduk.ben evlendiğim zaman benim ki kesildi.boşanırsam yeniden bağlanıyormuş ancak benim sormak istediğim sul kalırsanda yetim aylığım yeniden bağlanır mı?

   1. Ada dedi ki:

    Dul kalırsam yetim aylığım yeniden bağlanır mı?

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmadığınız sürede tekrar yetim aylığı alabilirsiniz. Boşandığınz tarih itibariyle başvuru yapabilirsiniz.

    1. Ada dedi ki:

     Merhaba,

     Evli olmadığınız sürede derken ben boşanmayı sormadım babamdan yetim aylığı alırken evlendim maaşım kesildi ve dul kaldım bu durumda tekrar bağlanıyor mu aylık bir daha açıklarsanız sevinirim

  106. tuğba dedi ki:

   merhaba babam vefat ettiğinde ben ssklı çalışan olarak çalışıyordum 15ay oldu hala daha çalışıyorum. yetim aylığı hiç almadım. haketmiş olduğum yetim aylığının anneme yatması için bir dilekçe verdim. böyle bir hakkımın olduğunu söylemişlerdi sgk emeklilik servisindeki kişiler ama bugün gittiğimde öyle bir şey olmadığını anneme devretme geriye dönük o parayı alma hakkım olmadığını söylediler. 🙁

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım merhaba,

    siz yetim aylığı için müracaat etmediğinizden zaten anneniz yüksek maaş almaya başladı. siz müracaat etseydiniz maaşı daha düşük olacaktı. Kurumun sonraki verdiği bilgi doğrudur. Annenize yazdığınız dilekçeye istinaden ödeme yapılmaz.

  107. gülşen dedi ki:

   babam vefat etti annem ve 4 kardeşim ölüm aylığı alıyorduk ve ewlendik maaşlarımız kesildi ama annemin kaç senedir maaşında düzelme olmadı 800 küsür alıyor bu normal bi rakammı sgk’dan emekli

  108. özgün dedi ki:

   Merhabalar,
   Haziran 2017 tarihinde lisans diplomamı aldım ve yetim aylığım kesildi. 14 eylül 2017 tarihinde yüksek lisansa başladım ancak ekim ve kasım aylarının yetim aylıklarını alabildim. temmuz ağustos ve eylül ayları için hak sahibi olup olmadığımı öğrenmek istiyorum. Eğer hak sahibi değilsem bu aylardaki farkı annem nasıl alabilir?

  109. Adalet Cezairli dedi ki:

   2006 da emekli sandığından emekli oldum.maaş alıyorum.2005 yılında Boşandım.babam bağkur emeklisiydi.1995 de vefat etti. annem maaşını alıyordu.o da vefat etti. boşandığım için ve maaşım olsa da babamdan maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızdan maaş alamazsınız.

  110. Umut dedi ki:

   24 yasindayim 4 yilik okudum okul bitti calismiyorum babam ssk lı idi yetim maasim25 yasina kadar yatarmı..saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Umut Bey merhaba,

    25 yaşına kadar babanızın sağlık hizmetinden yaralanabilirsiniz. Ancak yetim maaşı alamazsınız.

  111. seren dedi ki:

   Merhabalar. Ben yetim aylığı almaktaydım. Babamın hizmet süresi 7 yıl. Temmuz, agustos, Eylül, Ekim ayı maaşlarımı alamadım. Dilekçe yoluyla öğrenci olduğumu bildirdim. Kasım ayı maaşım geldi. Ancak alamadığım diğer hakkım olan 4 ayın maaşı yatmadı. Banka borcum var evet ama borçlardan herhangi bi değişiklik yok ve maaşı aldığım banka da maaşların hiç yatmadığına dair kayıt mevcut. Ve kontrol sağladığımda hiç bir bloke gözükmüyor. Ben diğer 4 ayın maaşını alamayacak mıyım? Yoksa yatar mı daha sonra? Temmuz ayı içerisinde 8 günlük bi sigorta kaydım gözüküyor işkur kursuna katıldığım için. Bununla bi alakası olabilir mi?

  112. Gökce dedi ki:

   Babam vefat etti. Annem ben ve kardeşim yetim aylığı alıyorduk. Annem de vefat etti. Annemin maaşı bize bölünür mü? Ben sigortalı oldugum için maaş kesildi ,işten ayrıldım bağlanması uzun sürer mi ?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökçe Hanım merhaba,

    2 kardeş olarak %40 ve %40 oranında öaaş bağşanır annenizin maaşının belli bir kısmı sizin maaşınıza eklenecektir. İşlemler 45-60 gün arasında sürmektedir.

  113. Gökce dedi ki:

   Babam vefat etti. Yetim maaşını ben annem ve kardeşim alıyorduk. Annem de vefat etti . Bu durumda annemin maaşı bize bölünüyor mu ? Bir de benim sigorta başlangıcım olduğu için yetim maaşım kesildi. İşten ayrıldım. Tekrar bağlanması uzun sürer mi?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökçe Hanım merhaba,

    Sorunuz cevaplandı ancak yetim maaşının size bağlanmasını beklemeyin. İşten çıkış bildirgesi ile birlikte ssk ya müracaat edin

  114. Demet dedi ki:

   Ben SSK emeklisiyim eşim vefat etti o da sak emeklisi idi maaşı bana bağlandı emekli sandiği emeklisi annem de vefat etti anemimden bana maaş bağlanırmı

  115. Hasan dedi ki:

   Ben 18 yaşını doldurdum okumuyorum babam 2 ay önce vefat etti geçen ay olan maaşını aldım fakat bu ay maaşım yatmadı 170 i aradım kayıt gözükmüyor dedi ve e devlet te de kaydım gözükmüyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey,

    18 yaşını doldurup eğitiminiz de devam etmiyor ise yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  116. Yusuf demirci dedi ki:

   Merhaba.. ben daha öncede mesaj atmıstım.. ikici üniversite okuyorum yetim maaşi gelir mi diye. Siz alabilirsiniz dilekce ile kuruma basvurun demistiniz.. iki kere basvurdum hala baglanmadı.. başka bir sorun mu var acaba

  117. aleyna surmen dedi ki:

   merhaba yetim aylığım çalıştığım için kesildi ve bana ödenecek miktar anneme 8 ay sonra ödenmeye başladı sorum şu bu 8 aylık sürede bana ve anneme ödenmeyen miktarı talep edebilirmiyiz edebilirsek nasıl talep etmeliyiz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  118. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ben babam öldüğü için yetim aylığı alıyordum.Üniversite bitiminde her yıl sonunda maaşım kesiliyor.Yaz boyunca alamıyordum.Bu sene de aynısı oldu.Sgk ya öğrenci belgesini yolladım PTT’den 40 gün oldu ama cevap gelmedi.üniveristede alttan dersim olduğu için normalde 3. Sınıf gözükmem gerekirken 2. Sınıf gözüküyorum. Bu yüzden maaşım kesilir mi?

  119. sevilay dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylığı alıyorum.Fakat siğortalı işe başladım aylığım kesildi.Bildirimi kardeşlerimin üzerine dağılması için geç yapmış oldu. İçerde 8aylık birikmiş para velayti üzerinde olmadığımız anneme yatmış.bunu geri alabilme şansım var mı?

  120. Mert dedi ki:

   Merhaba ben şuanda okuyorum 25 yaşımı doldurmadım fakat bu süreç içinde evlensem yetim maaşım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşının kesilmesi şartlarında erkek çocuğunun evlenmesi yok. Bu nedenle öğrenime devam ettikçe ve çalışmaya başlamadığınız müddetçe yetim maaşı alabilirsiniz.

  121. elif aydın dedi ki:

   merhabalar ben haziranda staja basvurdum ve sigorta yaptıgından okul o tarihten beri kesilmiş kasıma gireceğiz hala maaş baglanmadı bende sgk ya ogrenci belgesi ve dilekçe yolladım ptt den ne zaman acıklanjr 1 aydır acıklanmadı ve maaşım tekrar bagkanırmj ne yapmam gerekir eski aylar geri odemecekmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj işe girişleri yetim maaşının alınmasını engellemez. Başvurunuz 45-90 gün içinde sonuçlanacaktır.

  122. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben ceren yetim maaşına başvuru yapalı tam 65gün oldu sgk arıyorum işlemler devam ediyo diyolar evrak takibindende balvurunuz bulunmuyo yazıyo maaşım bu aymı yoksa öbür aymı bağlanır lütfen bi yardımcı olurmusunuz çok zor durumdayız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı başvuru sonuçları 45-90 gün içinde sonuçlanır. Alo 170 SGK hattından başvurunuza ilgili bilgi alabilirsiniz.

  123. Özgür dedi ki:

   Iyi gunler.Babadan aldigim yetim ayligini uniye basladigim icin gerekli belgelerle ankaraya gerekli olan adrese taahhütlü olarak gonderdim ve geri cevap gelmedi.1 ayi gecti neredeyse.iadeli taahhutlu mu gondermem gerekiyordu geri cevap alabilmek icin? Iadeli taahhutlu yapmadigim icin gonderdigim postayi almayacaklar mi ya da maasimin acilmama durumu var midir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Posta gönderdiyseniz başvurunuz geçerli. Ancak ulaşıp ulaşmadığı konusunda cevap kağıdı gelmez. Siz her ihtimale karşı daha önce gönderdiğiniz dilekçeyi de ilave ederek konu hakkında bir dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak gönderin. Resmi kurumlara göndereceğiniz belgeleri her zaman iadeli taahhütlü olarak göndermenizi tavsiye ederiz.

  124. Derya dedi ki:

   Kizkardesim babamdan 1200 tl yetim ayligi aliyordu edim vefat etti esimden aylik aliyorum
   Esim sgk ya bagli babam devlet memuru.yetim ayligi icin basvuru yaptim bana 850 lura baglandi.esim olelu 5 ay oldu ben gecen ay yetim ayligi muracaati uaptim.bana emekli sandigondan yazi geldi.kardesinizon geriye donuk bes aylik fazla maad odemesi yapilmis kendisinden yeterli meblasi olmadigi icon sizin toplu paranizdan 3820 lira tahsis edmistir yaziyor.bes aylikfazla aylik odenegi 1750 olmasi gerekir ama cok fazla para almislar benden kardesiminin borcu diye.ben itiraz dilekcesi yazdim.go derecegim.benden kardesimin borclarini ve fazla odenegini kesme haklari var mi

  125. UMUT dedi ki:

   Yetim maaşımın anneme devri ne kadar sürde sonuçlanır ?

  126. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   Ben emekli sandıgından rahmetli annemin emekli maaşını alıyordum. Liseden mezun oldum 18 yaşınıda geçtim maaş kesildi normal olarak. Şimdi meslek lisesinde akşam okuluna başladım.öğrenci belgemi aldım başvursam maaşım tekrar bağlanırmı. Yaşım 20 olmadı daha ( ortaöğretim okuyan 20 yaşına kadar alıyor diye biliyorum ama mezun oldum ve akşam okulu)

  127. kübra dedi ki:

   kız kardeşimin SSK emeklisi eşi vefat etti. Ben hiç evlenmedim ve Babamdan memur emeklisi yetim aylığı alıyorum. Aynı maaşa kardeşim de başvurdu benim maaşımdan bir kesinti olursa ne kadar olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer siz tek başınıza alıyorsanız % 50 oranında maaşınız var. Kardeşinizin başvurusundan sonra % 40 olarak bağlanır. Yani maaşınız % 20 oranında düşer.

  128. Fethiye dedi ki:

   Merhaba ben fethiye eşimden ayrıldım yetimmaaşına 08/08/2017başvurdym taaddütlü kağıdımı imzalayıp gönderdim sgk ama bu zaman oldu hala bi ses yok size sorum acaba maaşım nezaman bağlanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı 45-90 gün arasında sonuçlanır.

    1. fethiye dedi ki:

     Peki ağustos ayından buyana toplu alırmıyım

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Başvuru tarihinden itibaren maaşınız işlemektedir.

      1. fethiye dedi ki:

       Çok teşekkür ederim son bir sorum daha olacak. Bugün tlfma msj geldi 170hattından….. Nolu dosyanız sınuçlandırıldı diye. Aradım hatttu ankaradan bağlı olduğum ile yönlendirileceğini söylediler bu nedemek oluyo ben bu ay maaşımı alabilirmiyim acaba

  129. melike dedi ki:

   Merhaba babamdan yetim maaşı alıyordum evlendiğim için başvuruda bulundum çeyiz parası için ağustosta başvurumu yaptım ama verilecek olan para nedeye yatacak herhangi bir bilgim yok bilgilendirirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ödemesi ptt şubelerinden yapılmaktadır.

  130. Perihan dedi ki:

   Babam 2013 yılında vefat etti.SSK emeklisiydi.Ben de Emekli Sandığından emekli kız çocuğuyum.Evlenmedim.Yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  131. Okan dedi ki:

   Merhaba . Babam vefat edeli 2yıl oldu . Annem ve ablam maaş aldı ancak ben hiç almadım . Üni okuyorum . Eğer ben basvuru yaparsam annem ve ablamın maaşından mı kesilcek yoksa bir ekleme olacak mı üstüne ? Teşekkürler

   1. Okan dedi ki:

    Eğer ekleme yapılırsa geri dönük maaş alabilirmiyim ?

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Okan Bey merhaba,

    Yüksek okul öğrenimine devam ettiğiniz sürece 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz.
    Mevcut durumda Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30, olarak maaş bağlanmış durumda. %90
    Sizin başvurmanız halinde; Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, olarak bağlanacak. %100
    Bireysel olarak annenizin ve kardeşinizin maaşı düşse de toplamda alacağınız maaş yükselecek.
    Geriye dönük maaş alamazsınız.

  132. Deniz dedi ki:

   İyi günler. 2008 şubat ayından önce hem annem hem de babam öldükten sonra tek kız çocukları olarak babamdan maaş bağlattım. Her ikisi de ssk dan emekli olmuşlardı bu durumda annemden de ayrıca maaş alabilir miyim?
   Ayrıca benim de çalıştığım dönemden yatırdığım ssk primlerim var ama 3000 işgününü doldurmamıştım. Bu primleri topluca alırsam babamdan aldığım maaş kesilir mi?
   İyi çalışmalar dilerim.

  133. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba annem emekli(hayatta),2 kardeşiz fakat erkek ve yaşı 25 üstü bu durumda babamın emekli maaşının %100 ünü ben alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    Babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  134. Yusuf demirci dedi ki:

   Merhabalar. Ben iki yıllık üniversite bitirdim bu sene. Aylıgım kesildi. bu yıl tercih verdim Ikinci bir üniversite daha okuyorum acaba aylıgım yine bağlanır mı. yaşım 22 ve öğrenciyim şuan. Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yusuf Bey,

    Yüksek okulda öğrenim görmeniz yeterli. İkinci üniversite okurken de yetim maaşı alabilirsiniz. Öğrenci belgesiyle kuruma başvurun.

    1. Yusuf demirci dedi ki:

     Çok çok teşekür ederim.

  135. Mert dedi ki:

   Merhaba, ben lise 1’e giderken babam vefat etti. Annem, ben ve kardeşim var. Bu durumda kanun gereği maaşın %100’ü bize bağlandı. Sonra ben lise mezuniyetimden hemen sonra ara vermeden üniversiteye başladım. Ve 4 sene boyunca yetim aylığı aldım. Üniversiteden mezun olmadan SSK’lı bir işe girdiğim için yetim aylığım kesildi ve annem ile kardeşimin hissesi %75 olduğu için onlara bir maaş bağlanması yapılmadı. Ben bu eylül ayının 15’i itibariyle tekrar üniversiteye başladım ve hemen öğrenci belgesi-dilekçe ile birlikte SGK’ya başvurdum. Alacağım ödeme mezun olduktan sonraki ayları kapsıyor mu ? Yoksa sadece başvurduğum dönemden sonraki taahhuk eden miktarı mı alacağım ? Şu an sitede aylık/gelir ödenmektedir yazıyor. Fakat 170’i aradığımda henüz işlemlerin devam ettiğini söylediler. Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mert Bey merhaba,

    25 yaşını doldurmadıysanız başvurduğunuz tarihten itibaren maaşınız tekrar bağlanacaktır. Önceki dönemleri alamazsınız. Ekim ayından itibaren maaşınız tekrar ödenmeye başlanacaktır.

  136. Tulay Gunduz dedi ki:

   Mrblar Annem,ben ve erkek kardesim babamdan maas aliyoruz ben evlenince anneme devir oldu bu senede erkek kardesim 18yasini doldurup liseyi bitirdi kardeimin maasi anneme tekrar devredilmesi icin dilekce yazip gonderdik ama hala maas devredilmedi maas kesileli 3 kadar oldu ne yapmamiz lazim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tülay Hanım merhaba,

    Dilekçeniz ulaşmıştır. 1-3 ay içinde sonuçlanır. Ekim ayında sonuçlanmaz ise dilekçenizi tekrar gönderin.

   2. Tulay Gunduz dedi ki:

    Tsk ederim bugun tekrar ailemle gorustum yetkililer maasin yattigini soylemis ama hesapta para yokmus bu sekilde devir olur deil mi yani maasin devir olmama gibi biseyle sonuclanmaz yani babamin maasinin hepsi anneme devir olur demi tsk iyi aksamlsr

  137. salih can dedi ki:

   Merhaba,

   eşimden dolayı dul maaşı alıyorum. 9 ve 3 yaşında 2 oğlum var. Evlendiğim takdirde aldığım dul maaşı kesilecek. Ben % 50, çocuklar ise % 25 er oranında maaş almaktadırlar. Benim kesilen % 50 lik maaş kısmı çacuklara bağlanır mı? yoksa çocukların aldığı % 25 lik oran değişmeden sabit mi kalır. Tşk.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocukların maaşı %40 % 40 oranlarında güncellenecektir.

  138. Hacer aydın dedi ki:

   Merhaba ben sigortalı bi işte çalışacağım maaşım kesilecek mesela 5 ay çalıştım diyelim sonra bıraktım babamın maaşına başvurduktan sonra acaba o 5 ayın maaşını toplu olarak alabilir miyim ben Zaten kesilmesine de karşıyım sonuçta bu benim babamın parası neden devletw kalıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hacer Hanım merhaba,

    Çalıştığınız süreler boyunca yatmayan maaşınız tekrar yatmaz. İşi bıraktıktan sonraki başvurunuzdan itibaren tekrar başlar.

  139. ECE dedi ki:

   MERHABA
   18 DOLDURMUS VE LİSESİ BİTMİŞ OKULLA İLİSLİSİ KESİLEMN OGLUMUN.
   AGUSTOS VE EYLULAYI YETİM AYLIGI AYLIGI YATMAMISTIR.
   SSK YA GİTTİGIMDE EMEKLILIK HİZMETLERİ GENEL MÜDURLUNE MAASI USTUMA ALABİLMEM İÇİN DİLEKCE YAZAMAM GEREKTİGİNİ BİLDİRDİLER.
   BU DİLEKCE NASIL YAZILMALI YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM TŞK.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dul ve yetim maaşı devir örnek dilekçe;

    Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
    Ankara

    ……………. Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta olan …………. T.C. numaralı oğlum Adı soyadı 18 yaşına girip, öğrencilik hayatı da sona erdiğinden kesilen yetim maaşının maaşıma ilave edilmesini arz ederim.

    Tarih

    Ad-Soyad

    T.C Kimlik NO

    Tahsis NO:

    İmza

  140. Abbas dedi ki:

   Iyi gunler iyi calismalar benim babam 2000 haziran ayinda vefat etti..ben ise 2004 yilinda liseyi bitirdim ve maasim kesildi..2008 yili subat ayinda ise girdim sskli olarak ve 2011 yili 31 temmuz itibariyle ozel emekli sandigina bagli olarak bi bankada calismaktayim ve ayrica aciktan yuksekokul okudum benim sorum gecmise donuk maas hakkim varmidir varsa ne yapmam gerekir.Saygilarimla

   1. Abbas dedi ki:

    Neden bi cvp yok soruma

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Abbas Bey,

     Günde yüzlerce soru geliyor sitemize biz de yanıtlamaya çalışıyoruz. Siz vatandaşlarımızın sorularına gönüllü olarak cevap veriyoruz. İllaki yetişemediğimiz noktalar oluyor.

     Sorunuz cevaplanmıştır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Abbas Bey,

    Okuduğunuz dönemde emekli sandığına bağlı olarak çalıştığınızdan öğreniminiz devam etse de yetim maaşı alamazsınız. Ayrıca hak ettiğiniz dönemde başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı geriye dönük maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  141. Guşef dedi ki:

   Merhaba,1981 yılında ölen babamdan kız çocuklar olarak yetim aylığı alıyoruz.Annemizin de vefatı halinde(henüz ölmedi) ondan da maaş alacakmıyız,her ikisi de emekli sandığı emeklisi..
   Sağolun..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne ve Babanın her ikisi de 4/c yani Emekli Sandığı kapsamında ise kız çocuklarına yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.

  142. ipek dedi ki:

   Merhaba, oğlum 24 yaşında ve ünv öğrencisi,babası 4100 gün prim ödemişti ama askerliğini saydırıp emekli olamadan öldü(4 A kapsamında) Bir de ablası ve annesi var onlar da babalarından emekli maaşı alıyorlar,ablası çalışıyor ama sigortalımı bilmiyorum.Onlarda bu maaşın hak sahibi midir?Öyle ise beraber mi başvuracaklar?
   Bir de oğlumun babasının bankalara borçları vardı reddi miras yapacağız yine de maaş alabilirmi?
   Cevabınıza şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Reddi miras yapılsa dahi emekli maaşı baki kalmakta ve hak kaybı olmamaktadır. 4100 günle de emekli maaşı bağlanır. Oğlunuz öğrenim gördüğü takdirde 25 yaşı bitimine kadar yetim maaşı alabilir.

    1. Guşef dedi ki:

     Teşekkürler cevabınıza,170 ‘i aradığımda 25 yaşına girdiği gün maaş kesilir dendi oğlum 10 mayıs 1993 doğumlu. 2018 de mi yoksa 2019 da mı kesilir?2018 de 25 yaşa girecek daha 4 yıl öğrenimi devam edecek

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      10/05/2018 tarihinde maaşı kesilir. Çünkü bu tarihte 25 yaşını doldurmuş 26. dan gün almış oluyor.

  143. barış dedi ki:

   SELAMLAR
   Annem vefat eden ssk emeklisi babamdan maaş başvurusunda bulundu. annemin kendi emeklisi yok. Annem şu anda dul olduğu için vefat eden kendi annesi de ssk dan emekliydi, şu anda onun da emekli maaşını alabilir mi?

  144. Serenay Sude çetin dedi ki:

   Babam öldüğü için ondan maaş alıyoruz abimle, abim astsubay oldu dilekçe yazdı bana aktarılması için, benim de yazmam gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin dilekçe yazmanıza gerek yoktur. Ağabeyinizin dilekçesi yeterlidir.

  145. Nilay dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben, annem ve ablam babamdan dul ve yetim aylığı almaktayız. Emekli Sandığı kapsamında aylık almaktayız. Ablam Aralık ayında evlenecek. Ablamın almış olduğu yetim aylığını anneme devretmek istiyoruz. Bunu evlenmeden önce mi SGK’ya bildirmemiz gerekiyor ? Süreç nasıl olmaktadır ?

   Ayrıca evlenme ödeneği için 27 yaş sınırının olduğu doğru mu ?

   Konularla ilgili dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nilay Hanım Merhaba,

    Evlenme ödeneği için bir yaş sınırı yoktur. Bu ödenek için veya emekli maaşının iptal edilerek diğer varislere aktarılması için Nikahtan sonra başvuru yapmanız gerekmektedir.

    1. Nilay dedi ki:

     Merhaba,

     Evlenme ödeneği (çeyiz parası ) almak ve ablamın maaşını annemize aktarmak.. Bu 2 seçenekten ikisini de yapabiliyor muyuz yoksa herhangi birini mi seçmek zorundayız ?

  146. Hasan dedi ki:

   haziranda lise bitince kesilen maaşım bu eylül üniversiteye başlayınca geri gelir mi üniversiteden öğrenci belgesini dilekçenin yanında ankaraya yolladık ama ay bitti hala cevap yok prosedürde bir hata mı yaptık cevabınız için şimdiden çok sağolun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Prosüdürle ilgili hata yok. Ancak memur sayısı eskiye nazaran çok düştü. bu nedenle işlemler yavaş ilerliyor. Maaşınız geriye dönük olarak ödenecektir.

    1. Hasan dedi ki:

     sayın yetkili dilekçemize bir cevap geldi çok teşekkür ederim fakat cevap olarak ankaradan gelen 2 mektuptan birinde, gelire girmeniz sebebiyle 17 günlük maaş teklif ediliyor, diğerinde x ile işaretli maddeler hususunda bilgi istiyor ödenmeyen tüm gelir aylıkların iadesi, mevduat hesabının kapatılması gibi x ile işaretlenmiş maddeler var. bize yazın ödenmeyen aylıklar geri mi isteniyor anlamadım kolay gelsin.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Hasan Bey,

      Ödenmeyen aylıkların geri ödenmesi zaten mümkün olamaz. Söz konusu bilgi ödeneceğine dair olmalı. Çünkü Lise öğrenimini bitirenler ara vermeden üniversiteye başladıklarında yazın ödenmeyen maaşları da ödenir.

  147. Ahmet dedi ki:

   Selamlar,üniversite 3. sınıf öğrencisiyim maaşım haziran ayında kesildi eylül’ün 12sinde öğrenci belgem ile başvuru yaptım.Maaşım normalde 22sinde yatardı ancak yatmadı.Maaşım tekrar ne zaman yatmaya başlar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Eylül 12 de verdiğiniz dilekçenin henüz işlemleri tamamlanmamıştır. Gelecek ayın 22 sinde geçmiş aylar ile birlikte maaşınız yatacaktır.

  148. Ahmet dedi ki:

   İyi günler. Babambir bankadan kredi çekerek emekli olmuştu. Kredi aydan aya maaşından kesiyodu. Ve geçen yaz babam vefat etti. Ve vefat durumundan dolayı emekli oldu ve anneme maaş bağlandı. Bu maaş dul aylığı olarak mı geçiyo yoksa bu emekli maaşının yanı sıra annem dul aylığı alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Babanız zaten emekli olmuş. Bu emeklilikten dolayı annenize maaşı bağlanmış. O bağlanan Dul maaşıdır.

  149. Selin dedi ki:

   Mrb babam 30 sene önce vefat etti.Şuan öğretmen olarak çalışmaktayım eşimdende boşandım.dul yetim aylığı alabilirmiyim.tşk.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selin Hanım,

    SSK lı olarak Çalışan kadınların yetim maaşı alması için baba veya annennin emekli sandığı emeklisi olması gerekmektedir.

  150. isimsiz dedi ki:

   İyi günler, ben lise öğrencisiydim, lise bittiği için okul param kesildi ama üniversiteye kayıt yaptırdım öğrenci olarak gözüküyorum bu okulun kapalı olduğu 3 aylık dönemin maaşını alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Liseden sonra ara vermeden Üniversiteye başladığınızdan 3 aylık yetim maaşını da alacaksınız. Ancak Öğrenci belgesini kuruma ibraz etmeyi unutmayın

  Sorunuzu Yazın