Soru-Cevap

SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!

Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?


Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

Cevap: Böyle bir şart yoktur.

İlgili Makaleler

1.398 Yorum

 1. Merhaba ben sigortalı işe başlayınca yetim maaşını annemin üzerine gecirttim dilekçe verip.suan işten ayrıldım yetim maasimin tekrar bağlanması için talepte bulundum maaşım annemin üzerine geçerken bir miktar kesinti oldu şimdi bende baglatirken önceden aldgm miktar uzerinden mi alicam yani annemin üzerine geçirirken ki kesilen miktar bana geri geliyo mu

  1. Merhaba,

   Kişi sayısına göre oranlar değişiyor. Size bağlanırken bağlanma oranı artacağından yine yükselerek bağlanacaktır.

 2. Merhabalar, annem vefat eden babamdan emekli aylığı alıyor bazı yanlış bilgiler alarak boşandıktan sonra bu maaşa yazıldım bende şimdi maaşı ikiye bölüp veriyorlar şimdi maaşı almak istemiyorum çıkmak var mı çıkarsam maaş anneme eklenir mi.

  1. Merhaba,

   İsterseniz Tekrar dilekçe vererek feragat edebilirsiniz. Ancak anneniz tek başına % 80 alıyordu şimdi % 60 anneniz % 30 siz almalısınız. İsterseniz aldığınız maaşın tamamını annenize verebilirsiniz.

 3. Meraba ben yetim ayligi alıyordum 2 ay bi yerde çalıştım fakat sigortami yatırmamışlar ve çalıştığım tarihlerde yetim ayligi aldım sonra iş yeri fark etti sigorta giriş çıkış yaptılar maaşım kesildi geri bağlanırdı bi cezası olurmu geriye dönük sigorta yapıldı aralık 20 den şubat 20 ye kadar

  1. Merhaba,

   sorunuzu daha önce cevaplamıştık.

   Merhaba,

   Eğer geriye dönük giriş yapılmadı ise sıkıntı olmaz. işten ayrıldığınızda yeniden bağlanır.

 4. Merhaba 18 yaşını dolduracak biri ve üniveriste sınavına girecek biri yetim aylığı alırmı birde üniversite sınavına girip kazanamazsa mezuna kalırsa yetim aylığı alırmı

  1. Merhaba,

   Öğrencilik durumunuz devam ederken sınava girip ünv. giderseniz yetim aylığı almaya devam edersiniz. Ünv kayıt durumu olmaz ise 18 yaşını doldurduktan sonra maaşınız kesilir.

 5. Meraba ben yetim ayligi alıyordum 2 ay bi yerde çalıştım fakat sigortami yatırmamışlar ve çalıştığım tarihlerde yetim ayligi aldım sonra iş yeri fark etti sigorta giriş çıkış yaptılar maaşım kesildi geri bağlanırdı bi cezası olurmu

  1. Merhaba,

   Eğer geriye dönük giriş yapılmadı ise sıkıntı olmaz. işten ayrıldığınızda yeniden bağlanır.

  2. Meraba ben yetim ayligi alıyordum 2 ay bi yerde çalıştım fakat sigortami yatırmamışlar ve çalıştığım tarihlerde yetim ayligi aldım sonra iş yeri fark etti sigorta giriş çıkış yaptılar maaşım kesildi geri bağlanırdı bi cezası olurmu geriye dönük 2 aylık sigorta yapıldı

 6. merhabalar, ben babamdan yetim aylığı almaktaydım. Üniversitem bu sene bitti. Fakat yök’ün sisteminde hala öğrenci göründüğüm için (bu benim tahminim) ödeme haziran ayında kesilmedi ve hala devam etmektedir. Ben ayrıca açıköğretimden de üniversite okumaya başladım. Yaşım daha 22. Şimdi YÖK sistemi düzelttiğinde veya herhangi bir şekilde asıl üniversitemin bittiğini öğrendiklerinde hazirandan bu yana yatan maaşları geri isterler mi? Bunu istememeleri için benim sigortaya hangi belgeleri göndermem gerekli? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Ara vermeden açık öğretime devam ettiyseniz 25 yaşını dolduruana kadar almaya devam edeceksiniz. Aldığınız maaş da iadesi istenmez.

  2. Herhangi bir belge göndermeme gerek var mı peki öğrenci olduğuma dair veya dilekçe, maaş talep formu vs. ?

 7. Merhaba ise girdigim için yetim aylığım kesilmişti. 25 yaşına kadar öğrenci olanlar hem yetim aylığı alabilir hem çalışabilir diye yeni çıkan kanundan yararlanmak için Sgk ya dilekçe ve öğrenci belgemi verdim. 30 gün oldu henüz tekrar bağlanmadi ama bu süreçte ilk olarak isten ayrıldım ve yatay geçiş yaparak üniversitemi değiştirdim. Tekrar Sgk ya dilekçe vermeme gerek var mı yoksa işlem yapılırken sistemden şuan çalışmadığımı görüp geri baglanir mi aylığım? Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Merhaba yetim aylığı alıyordum üniversite kazandım kesilmiş maaşım öğrenci belgemi alıp dilekçe verdikten kaç gün sonra maaşım yatmaya başlar

 9. Merhaba benim kardeşim yetim aylığı alıyordu ama açık öğretim lisesinde kayitli yaştan dolayı kesildi maaşı kesildiği dönem öğrenciydi şuanda da öğrenci ama yeni açık ögretim üniversitesi kaydı yaptı geriye dönük yetim maaşı alabilir mi.

  1. Merhaba,

   Öğrenci olmadığı dönemlerin maaşını alması mümkün değil. Yaşı geçmedi ise güncel maaşları alabilecek.

 10. merhaba oğlum vefat eti eşinden boşanmış birde 6 yaşında kızı var oğlum öğretmendi benle babası ölüm aylığına başvurabilirmiyiz bizde maaşından yararlanma bilirmiyiz

  1. Merhaba,

   Eğer sizin veya eşinizin emeklilikten veya sigortalık durumundan dolayı bir maaşınız yok ise başvurabilirsiniz.

 11. Merhaba erkek kardeşim yetim aylığı alıyordu. Geçen yıl üniversiteye hazırlandığı için maaşı kesildi bu yıl üniversiteyi kazandı maaşa tekrar başvurduk. Almadığı zamandaki paranın toplu ödemesi yapılıyor mu?

 12. annem ben ve kız kardeşim babamdan ölümünden sonra maaş alıyordum fakat ben sgk lı olarak işe başladım ayda onbeş gün olmak üzere sigortam başladı tam gösterilmiyor yirmi yedi yaşındayım kesilen maaşım anneme yada kız kardeşime bağlanırmı

  1. Merhaba,

   Maaş alacak kişi sayısı düştüğünden maaşınızın bir kısmı kardeş ve annenize bağlanacaktır.

 13. 2 yıllık üniversite okuyorum ve alttan 2 dersim kaldığı için okulum uzadı maaşım kesilir mi yoksa devam eder mi ?

  1. Merhaba,

   25 yaşına kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz okulun uzaması bunu engellemez.

 14. Babamdan dul yetim maaşı alıyordum sigortam ve maaşım kesildi nasil geriye alabilirim.ayrica kredi ile küçük bir araba aldim kendi ustume bu etkilermi kesilmeyi

  1. Merhaba,

   Tekrar başvuru yapabilirsiniz. Araba almanız kesintiye sebep olmaz.

 15. İyi günler ben dul maasi alıyorum 2 oglum var onlarda alıyor büyük oğlumun kesildi okumadığı için 18 yaşını geçti ben dilekçe yazdım halen baglannadi bana baya uzun zamn oldu ne yapabilirim

  1. Merhaba,

   Maaşın tamamı değil bir kısmı bağlanır. Gelen zamlar haricinde hiç artış olmadı mı ?

  1. Merhaba,

   Alo 170 e danışabilirsiniz. Veya e devletten maaş kesintilerini görebilirsiniz.

 16. Öncelikle merhaba ben yetim aylığı alıyordum 18 yaşını doldurduğum için aylığım kesildi buna istinaden başvuru yaptım ve SGK bana aylığınız bağlanmış olup şu kadar tutarda birikmiş aylığınızı çekebilirsiniz DİE bir mesaj gönderdi ben birikmiş parayı aldım ama e devlete hala aylık durdurulmuştur diyor. Bunun sebebi ne olabilir
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Kuruma sormanızda fayda var. Öğrenci belgenizi tekrar dilekçe ekinde gönderin.

 17. Merhaba ,

  Babam bağkur emeklisiydi vefat edince yetim aylığı almaya başladım fakat 2016 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım, doğal olarak maaş kesildi. bu durumda 2016 dan beri yatmayan maaşı annem toplu şekilde alabilir mi ? eğer alabiliyorsa bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir ?

  1. Merhaba,

   Anneniz sizinle birlikte maaş alıyor ise sizin maaşınız kesildikten sonra belirli bir oranı zaten annenize aktarılmıştır. Bu nedenle toplu bir ödeme yapılmaz.

 18. 22 yaassındayım 18 yasını dolddurdugum ıcin yetim maaşım kesıldı
  kkesileen maaşimi annemın maaaşıına baglama haakkımız varr mı
  şuan ıtıbariyle sıgortalı bir işte calışıorum.
  2008 yılınddaa dayımda aynı olayı yaşamıs maaş baglanmış şuaan bbaggllanabilir mi

 19. babamın emekliliğinden dolayı annem ve ben dul ve yetim aylığı alıyorduk.3 kardeşiz.3 müzünde yaşı 25 geçtiği için şuanda sadece annem maaş alıyor.ama anneme yatan ücret babamla aynı dönemde emekli olan kişilere göre düşük.bu normal mi ? teşekkürler.

 20. Ben annem ve kızkardeşim babamın vefatından sonra emekli bağkurlu olduk. Benimki yetim aylığı oluyor herhalde. Ben üniversiteyi bitirdim haziran ayında.Benim aylığımı anneme devredebilir miyim?

 21. Merhaba 2005 ten bu yana babamdan yetim maasi aliyorum tabiki yarısı veriliyor yetim maasi olduğu için başka sigortasiz ara ara çalışıyordum fakat simdi bel kekiğin öne eğilme oldu amaliyatı imkansızmış boyun fırınlarım var ve evim kira geçinemiyorum evim kira istanbulda ev kiraları malum başka hic gelirim yok babamin parasının tamamını alabilirmiyim varsa böyle bir imkan nereye başvurmalıyım emar sonuçlarım var şimdiden tskler

  1. Merhaba,

   Maalesef öyle bir imkan bulunmuyor. Kanunen Yarısından fazlasını alamazsınız.

 22. merhaba babamdam bağkur emekli yetim maaşı alıyordum. 8 haziranda sigorta girişim yapıldı. babamdan aldığım yetim maaşım 25 haziranda bankaya yatırılmış. 1 temmuzda çektim. Aldığım yetim maaşım ne zaman kesilecek. teşekkürler.

 23. Bu ay yetim aylığı eksik yatırıldı. 915 lira her zaman yatirilitken haziran ayında 778 TL yatırılmış. Nedeni nedir acaba

 24. merhaba ben 18 yaşina girdim ve liseyi bitirdigim için bagkur maaşım kesildi.Ama 1 yil sonra üniversite kazandm ve tekrar maaşim baglanirmi.kb bir sorum daha olacak liseyi bitirdigimde üniversite kazanamadm ve 1 yil sonra kazandm universite kazanmadigım için alamadıgım o 1 yılın parasi 1 yil sonra üniversiteye kazandıgım icim baglandigin da toplu olarak verilirmi? bu konuda yardimci olursaniz sevinirim simdiden tessekkur ederim😊

 25. Öncelikle iyi günler dilerim dedem öldüğü için annem dedemin maaşını alıyordu fakat ileriki zamanlarda annemin maaşı kesildi çünkü dedemin hanımı (annem üvey annesi) dava açtı “bu kadın kocasıyla yaşıyor diye ama öyle birşey yok babam sadece beni görmeye bana para vermeye gelirdi ara sıra okula gittiğim için simdi maaşımız kesildi eve kağıt geldi annemin borcu var ama öyle birşey olmadı birleşme gibi simdi annem yeniden maaşı almaya çalışacak sizce tekrardan alabilme şansı varmi maddi durumumuz hic iyi değil hatta yok, ben üniverste okumak zorundayım başka kimsem iz yok

 26. merhaba benim eşim 2017 de vefat etti bana ve oğluma dul ve yetim maaşı bağlandı oğlum 1 yıl aldıktan sonra haziran 2018 de lise bittiği için maaşını kestiler sgk ya gittik oğlum dilekçe verdi kendi maaşını bana devretti ben almayacağım anneme devredin dedi .o zaman dan beri maaş talebinde bulunmadı ama benim maaş oranım 4{8 görünüyor bu ne anlama geliyor acaba ankaraya dilekçe yazıp maaş oranımı yükseltmeleri gerekirmi bilemedim.eğer maaşım artmazssa oğlumn tekrar başvuru yapsa tekrar benim aldığım maaştan kesinti olurmu şu anda üniversite öğrencisi sizce ne yapmalıyım nolur bana bir yol söyleyin iyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   Tek maaş hak sahibi olarak maaşın % 75 ini almanız gerekiyor. Çocuğunuzun maaşı kesildiği anda size maaşın yatısı eklenir. Çocuğunuzun başvurmasında fayda var. siz tek başınıza % 75 maaş alırken; oğlunuz ile birlikte % 60 siz % 30 o alacak ve toplamda maaşın %90 nını alabileceksiniz.

 27. Meerhaba. Sorum şu, babamdan maaş alıyorum ve sigortasından yararlanıyorum ,10 yıl önce boşandım, sigortalı işe girer ve sonrasında çıkarsam tekrar babamın maaş ve sigortasından faydalalanbilir miyim,böyle bir şey olursa ne yapmam gerekiyor.teşekkürler şimdiden

 28. babamdan yetim maaşı alıyorum. bayanım iki sorum olacak 1 sigorta yaptırınca maaş kesilir mi annemde vefat etti. ve maaş kesilirse sigortamı iptal edince almadığım maaşlar tutarı geri ödenir mi ? teşekkürler.

 29. merhaba , benim durum karışık biraz kaç defa dilekçe gönderdim maaşımı ne anneme aktarıyorlar nede bana baglıyorlar tam 10 ay oldu benden öğrenci belgesi istediler öğrenci belgesi gönderdim öğrenci belgesi var fakat aktif olmadıgı ıcın bana baglamıyorlar o zaman diyorum anneme aktarın mezunitet belgesi istiyorlar bende oda yok ıstedıklerı ıkı belgede yok benım ne yapmam gerekıyor 10 aydır maaş alamıyoruz 1 seneyi gecince bir sıkıntı olurmu haklarımı anneme devretmek istıyorum dıyım imzalı belge gönderıyorum onuda kabul etmıyorlar hıc bıse anlamadım rica edıyorum bana bır yol gosterırmısınız tesekkur ederım

 30. Babam vefat ettiği için annem ben yetim aylığı alıyorduk ama ben lise bittikten sonra mezuna kaldığım için aylığım kesildi bu yıl tekrar üniversiteye giriş yapacağım bölüm şartı var mı yoksa sadece belirli bölümlerde maaşım tekrar ödenir

  1. Merhaba,

   Üniversitede bölüm şartı yok. Kayıt yaptırıp öğrenci belgesini aldıktan sonra hemen müracaat ederek öğrenim görmek şartı ile 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 31. ıskurdara basvurdum dul yetım aylıgım kesıldı hazıran 6 da ıs cıkısı verıldı tekrar dul yetım aylıma ne zaman basvurabılırım

 32. ıskurda calısıyordum dul ve yetım aylıgım kesıldı hazıranın 6 ıs cıkısı tekrar dul ve yetım aylıma ne zaman basvurabılırım

 33. merhaba;
  ben üniversite okuduğum dönemde yetim aylığı alabildiğimi bilmiyordum. Bu nedenle başvuru yapamamıştım. Aylık alabildiğimi öğrendiğim zaman ise 25 yaşını doldurduğum için aylık alma hakkımı kaybettiğimi söylediler. Sorum şu 25 yaşını doldurmadığım dönem ve üniversite de okuduğum dönem boyunca almam gereken yetim maaşını geriye dönük toptan bir biçimde alabilir miyim ?

 34. Babam vefat ettiği için emekli maaşından yetim maaşı alıyorum 24 yaşındayım 15 ağustosta 25 olacam ve hala ünüversitede okuyorum okulum uzamadı 1 aya bitecek maaş yatması gerekirken yatmadı aradım takip numarası oluşturdum. Sizce neden maaş durduk yere kesilmiş olabilir haksız yere kesilmişse ne yapmam lazm

 35. Merhaba, Nisan ayının sonlarına doğru yetim aylığı başvurusu yapmıştım. Bu talebim kabul edildi ve Haziran ayında maaşımı alacağım. Ancak e-devletten emekli aylığı bilgisi kısmından annemin bilgilerine baktığımda haziran ayı için son ödenen dönem borç ksımında 300 tl’lik bir kesinti görünüyor. Bunun sebebi nedir sizce ?

 36. İyi akşamlar.18 yaşımda babamdan altığım aylık kesildi.Ardından üniversiteye başladım.Benden kesilen maaşın anneme yattığını zannediyordum.O yüzden 3 sene başvurmadım.Ama geçenlerde öyle olmadığını duyup tekrar aylığa başvurdum.3 Sene boyunca almadığım maaşı toplu halde alabilir miyim ?

 37. Merhaba sigorta giriş çıkışım oldugu için babamdan aldıgım yetim aylıgı kesildi. Başvuru yaptım. Önümüzdeki ay 2 aylık yani toplu alır mıyım yoksa sadece 1 aylık mı verilir. Cevap verirseniz sevinirim

 38. Babamın ölümüyle annem mağlül emekli maaşı almaya başladı. Bir zaman sonra annem üzerine başkasının ev tapusunu aldı. O tarihten sonra anneme borç çıkardılar ve emekli maaşının çoğu o borca kesilecek. Böyle durumların açıklaması oluru nedir?

  1. Merhaba,

   Babanızın emekli maaşına borç kesilmesi mantıklı değil. Mal varlığının artması emekli maaşını kesintiye uğratmaz. Başka bir sıkıntı olmalı. Sebebini öğrenirseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz.

  2. Annem 2010 yılında ölen anneannemin bağkur emeklisi den 2011 de almaya başladı. Annaanemden kalan tarla ve ev 5ya da altı hala bölünüp annemin hakkı verildi. Sonrasında da annem bahsettiğim ev tapusunu aldı. Bu süre zarfında herhangi bir uyarı veya mektup gelmedi. Evi devralırken tapudan uyarı olmadı. Olayın üzerinden 4.5 yıl geçmiş maaş yatmaya devam etti. Bizimde incelenmesi yapılan zaman 2011-2016 arasi. Sonrası için bir şey yok.

  1. Merhaba,

   Nikah öncesi maaş yatsaydı almanızda sakınca olmazdı. Nikah sonrası yatan maaşı almanız sıkıntılı olabilir. Alo 170 i arayarak kendinizi garantiye alın

  2. Bir merhaba demedim ve teşekkür etmedim kusurunu mazur görün. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  3. Ben yetim aylığı alıyordum 2 ay once bir işe başladım ondan ötürü yetim maaşım kesildi.Ve iki aydır normalde anneme yatması gereken para hesaba yatmıyor ve sonuç para kayıp

 39. Üniversite öğrencisiyim annem ve babam boşandı babamın babası vefat etmişti dedemin maaşından faydalana bilirmiyim okulda bir kız arkadaşım faydalanıyor

 40. Babam ssk emeklisiydi 2016 da vefat etti annem dul aylığı ben yetim aylığı alıyordum anneannem ve dedem ikisi de bağkur emeklileri onlar da bu sene vefat ettiler annem şimdi dedem ve anneannemden maaş almak istiyor babamın maaşının hepsini bana bırakmak istiyor bu mümkün mü annem anne ve babasının maaşlarını ben de babamın maaşının tamamını alabilir miyim ?

 41. İlk eşimin vefatından sonra babamdan maaş bağlanmıştı ikinci evlilikte sonra doğal olarak kesildi sonradan duydum çeyiz parası için aileme kağıt gelmiş arada küslük olduğu için benin elime geçmedi.ben bu çeyiz parasını alabilirmiyim şimdi

 42. Ben 12 lira yetim maaşı alıyorum maaşı yükseltmek için borç lanma yaptım 75 bin lira ödeme çıkardılar 15 yıl almanyada çalıştı babam Türkiye de kısmi emeklilik yapmış bana bir yol gösterin ne yapabilirim çıkış yol bulamadım tskl

 43. Ben esimden ayrılalı 4 yıl oldu çocuklar için barışma kararı aldık çocukların babası çocuklar için eve gidip geliyor fakat kalmıyor karşı komsumla kavga ettim beni şikayet etmiş kocasıyla aynı evde yaşayıp magas alıyor die çocukların babası bu evde yaşamıyor barışma konusu olalı 1 hafta olmadı ne yapmalıyım

 44. Merhabalar babam vefat etti. Emekliliğini hak kazanması için sadece askerlik borçlanması kadar primi kalmıştı. 6 çocuğu var kızlar evli,erkekler çalışıyor. Annem SGK’dan aylık alabilir mi? Bu aylık ne kadar olur?

 45. Merhabalar üniversite okuyorum bu sene mezun oluyorum haziran ayında yetim aylığımı alabilirmiyim yoksa hazirandan itibaren kesilirmi ?

  1. Merhaba,

   Haziran ayı maaşı hesabınıza yattığında çekebilirsiniz. bir sakıncası bulunmuyor.

 46. Ben ve annem dul ve yetim aylığı alıyoruz. Bu sene üniversite kaydımı yenilemedim. Yetim maaşımın anneme devri için ne yapabilirim?

 47. Babamdan yetim maaşı alıyordum. 2 ay önce işe girdim ve maaş anneme bağlandı. Eğer işten ayrılırsam maaş bana döner mi? Tamamen annemde kalması için ne yapabilirim?

 48. Merhaba ben babamdan emekli aylığı alıyordum. Sigortalı 7 ay çalıştım. Tekrar aylık için başvuru yaptım bu 7 ay boyunca kesilen maaşı birikmiş olarak alabilir miyim?

  1. Merhaba
   7 ay boyunca çalışan olduğunuz için bir hakkınız yok. Yani başvurudan sonrak maaşları alabilirsiniz. Geriye dönük 7 ayı alamazsınız.

 49. Yetim aylığı alıyodum ücretli öğretmen olarak çalışmaya başlayınca kesildi. Ücretli öğretmenlikte yazın sigorta kesildiği için tekrar başvurmak istiyorum ve 3 ağustosta evleneceğim için çeyiz parası almak istiyorum. Haziranın ortasından 3 ağustosa kadarki sürede yetim maaşım bağlanmış olur mu? Bunu şundan dolayı soruyorum çeyiz parası alabilmem için yetim aylığının devam ediyor olması gerekiyormuş.

 50. Merhaba ben Erkek çocuğuyum yetim maaşı alıyodum liseyi bitirince maaşım kesildi şu an mezunum üniversiteye gidince almadığım ayların parasını alma şansım varmı

  1. Merhaba,

   Eğer mezun olduğunuz yıl ünv. giriş yapsaydınız alabiliyordunuz. Mevcut durumda ünv kaydından sonra ki süreyi alabileceksiniz.

 51. Merhaba
  ben 2011 yılında eşimden boşandım eşim başka bir kadınla evlendi ve o kadınlada ayrı yaşıyorlar fakat resmiyette evliler bosandigim eşim arasira kızım ve oğlumun yanına hem çocukları hem torunlarını görmeye geliyor ben boşandıktan sonra 2011 yılında babam vefat ettiği için annemin almış olduğu dul maaşına girdim ve azda olsa maaş alıyorum annen ve ailem bosandigim eşimle beraber olduğumuzu zannediyorlar ikametgâhlarımız ayrı ben sadece hastane ve ilaç tedavisi için maaşa bağlanmıştım şimdi tatsızlık olmasın diye almış olduğum yetim aylığını anneme devredip oğullarından birinin sosyal güvencesine geçebilir miyim teşekkürler lütfen cvp layiniz

 52. Merhaba,
  Ben brn babamın üzerinden yetim aylığı alıyorum, kardeşim 18 yaşını doldurduğu için maaş anneme devretti. Annem 1 hafta önce resmi nikahını kıydırıp evlendi maaş bana devrolur mu? Kesilir mi?

 53. Meraba ogluma yetim ayligi baglanmis daha sonra durdurulmus almadigimiz icin tekrar basvuru yaptik bu basvuruyla almadigimiz ucretlerde yatarmi yoksa onun icin tekrar basvuru yapmamizmi gerekiyor ayrica

  1. Merhaba,

   Daha önceki alamadığı maaşlar toplu olarak ödenir. Tekrar başvurmanıza gerek yok.

 54. Meraba ogluma yetim ayligi baglanmis haberim olmadigi icin durdurulmus odemesi tekrardan basvuru yaptim almadigi odemeler toplu halde yatarmi

 55. Ben babamin bagkurdan kalan yetim ayligini aliyorum.Sadece 20 gunluk bi sigortali iste calistim ve maasim kesildi.Dilekce verip maasimi tekrar almaya basladim ama 5 ay sonra alabildim.Bu arada kalan aylarin toplu geriye donuk odemesi yapilir mi?

 56. Annem emekli sandığından emekli babamı geçen sene kaybettik oda SSK emeklisiydi.Annem duş maaşı babamdan dolayı alıyor.Kendi babası 94 yılında vefat etti.annem babasın yetim maaşınızda alabilirmi?Dedem ise Bağkur emeklisiydi.

 57. Ben SSK emeklisiyim, babam Emekli Sandigi bu yuzden annem dul ben yetim maasi aliyordum ama 15 yil once yurt disinda evlendim
  ve ihtiyacim olmadigi icin banka kartimi anneme verdim o hem kendi maasini hemde benim yetim maasimi aliyor zaten cogu ondan kesildigi icin onemsemedim sucmu isliyorum. Simdi 15 yil once evlendigimi bildirirsem acaba cezasi nedir? Ne kadar ve nasil geri odeme yapmamiz istenir.

 58. Merhaba babamdan ölüm maaşı alıyorum. Kardeşimin de eşi öldü geç müraacat etti.Geriye dönük ödeme talep edecek. Bu durumun bana bir etkisi olur mu? Başvurmadığı aylardaki parayı devlet benden mi keser?

  1. Merhaba,

   Geçmiş dönemlerle ilgili sizden bir kesinti olmaz. Ancak mevcut durumda maaşınız % 50 den % 40 a düşer.

  2. Herkese selamlar. Çok kısa bir şekilde durumumu açıklamak istiyorum.

   2012 yılında annem ve babam anlaşmalı bosandi ve annem dedemin yetim dul aylık maaşını almaya başladı. Annem ev değişikliği yapana kadar aynı evde kalmak zorunda kaldılar ve bu süre zarfinda komşuların şikayeti üzerine sgk aynı evde yaşadıklarını tespit ederek maasi kesti.Geçen yıl ceza ödendi. Şimdi sorularım şunlar:

   Annem kesilen maasi tekrar alabilir mi?

   Şimdiden teşekkürler..

 59. Iyi akşamlar babam sgk annem bağkur her ikisinden 8 senedir maaş alıyorum 2019 mart ayında asgari ücretin üzerinde diye bağkur maasi yariya indirdi bide uzerine kisi borcu diye para kesiyor e devletten baktigimda ise aylik talep tarihi 2019 yaziyor bu ne demek bilgilendirirseniz sevinirim

 60. Merhaba,
  Babamın 2000 yılı öncesi vefat etmesiyle bana bağkur aylığı bağlıydı ancak 25 yasımı doldurmam nedeni ile kesildi.
  Annemin ikinci eşinin 2008 yılı öncesi vefat etmesi nedeniyle kendisine sskdan aylık bağlı.
  Anneme ilk eşinden de aylık bağlanabilir mi?

 61. Merhaba erkek kardeşim 18 yaşını doldurduğu için 2018 Temmuz ayından sonra maaşı kesildi anneme aktarılsın diye ankaraya dilekçe yazdık 2019 mart ayı oldu halen aktarılan ödenen olmadı İstanbulda sgk merkezlerine gidiyoruz biz bilmiyoruz diyorlar ne yapmamız lazım

 62. Merhaba ben u i okuyorum suanda ben kardesim ve ben yetim annemde dul maasi aliyordu ben annemin uzerine devrettim ama maasin toplaminda bi azalma oldu ornegin ben 500 kardesim 500 annem 1000 alıyordu toplamda 2000 di ama ben devredince maasin toplami 1900 e dustu simdi ben geri uzerime alirsam maas artarmi yani tekrar 2000 bin olarak alabilirmiyiz yoksa yine 1900 u mu bolerler emekli sandigindan aliyoruz bu arada eger maasda ciddi bi fark olmayacaksa bosuna almayalim ama olacaksa toplamda alacagimiz miktar artacaksa tekrar uzerime almalimiyim

 63. Merhaba. Babamdan yetim maaşı alıyorum. Is başı egitim programin da calisirsam maasim kesilir mi. Bir yerde okumustum. Türkiye Is Kurumu tarafından is basi egirim programi aracılığıyla bir yerde calisanin yetim aylığı kesilmez yaziyordu. Bu dogru mu

 64. Merhaba. Ben ve kardeşim yetim aylığı alıyoruz. İkiye bölünmüş durumda. Ocak ayında 25 yaşına girdim. Yaştan dolayı kesilince hemen dilekçe vererek kardeşime aktarılmasını istedim. Şubat ayınca benim payım yatmadı. Mart ayında kardeşime çok düşük bir pay eklenmiş. Sigorta kurumuna gidip soruşturdum. Maaş payı düşüyor dediler. Böyle bir şey var mı?

  1. Merhaba,

   Sistem sigorta başlangıcını gördüğü anda keser. Vakit kaybetmeden tekrar başvurunuzu yapın.

 65. Öğrenciyim acıktan okuyorum annem babamdan maaş alıyor fakat artık almak istemiyor maaş bana aktarabikirmi öğrenim süresince alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   annenizin maaşın tamamını size aktarması mümkün değil. Lise eğitiminde 20 yaşa, Yüksek öğrenimde 25 yaşınıza kadar alabilirsiniz. Anneniz almak istems sadece siz alırsanız Babanızın maaşının % 50 sini alabileceksiniz. anneniz eğer tek alıyor ise % 75 ini almakta.

 66. Üniversite öğrencisiyim maaş alıyordum fakat okumaya devam ederken maaşım kesildi ve hala öğrenciyim YÖK 100. Maddesi sebebiyle kesildiğini söylediler fakat bu madde ile dair bir bilgim yok lütfen beni bilgilendirirmisiniz

 67. merhabalar ben birşey sormak istiyorum benim yetim maasim var dul yetim degil yetim maasi ben 18 yasima girdigimde kestiler bu maasi 50 gun icinde tekrar baglandi ve 2 ay sonra tekrar kesildi ben lise öğrencisiyim ve lise bitti suan ama alttan vermem gereken dersler var bu yuzden suanda ben öğrenci olarak gözükuyorum fakat pasif ögrenci diye gozukuyorum ben kagit yolladim baglandi sonra 2 ay sonra tekrar kesildi simdi tekrar yolladim (ogrenci belgem ile birlikte) acaba tekrar alabiliyormuyum ? ve alabiliyorsam ortalama kaç gün içinde bağlanır yardımci olurmusunuz cok zor durumdayım

 68. Ben erkek kardeşimle babamın yetim maaşını alıyorduk kardeşim 25 yaşını doldurunca ben tek almaya devam ettim ama benim oranım %25 görünüyor ne yapmam gerekiyor

 69. Merhaba ben babamdan yetim aylığı alırken Bağkur aktifleşmiş benim bu durumdan haberim olmadığı için başvuru yapamadım maaşın iptali için. maaşım yatmaya devam etti bu sürede şimdi ise evlendim çeyiz ödeneğine başvuru yapınca bu ortaya çıktı aldığım maaşları geri ödememi istiyorlar otamatik olarak kesmeleri gerekmez miydi memur hatası bu konuda ne yapabilirim?

 70. Ben babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum daha önce sigortalı işe girip ayrılınca tekrar bağlatmistim.Şuan sigortadan dolayı yine kesildi işten çıkınca belge doldurup gönderdim ancak iki aydır bağlanmadı.Sebebi ne olabilir tamamen bağlanmamak üzere kesilmiş olabilir mi?

 71. Merhaba,

  Emekli sandığından emekli olan annem üzerinden kız yetim maaşı almaktayım. Devlet memuriyetine geçildiğinde maaşın kesileceğini biliyorum, belli bir süre sonra memuriyetten ayrıldığım takdirde yetim maaşını tekrar alabilir miyim?

 72. ben babamdan yetim aylığı alıyordum ancak 2019.1.23 ünde aldım maaşı e devlete baktığımda 2019.2.4 ünde aylık gelir kesilmiştir yazıyo nedeni ise eski eşimle birlikde yaşamam ama birlikte yaşamıyorum dilekçemi gönderdim ankaraya maaşım geri bağlanırmı

 73. merhaba.2016 ylında kaybettiğim eşimden ölüm aylığı almaktayım.ticari faaliyetim olduğundan dolayı bağlanan maaşın 4/2 oranında hisse sahibiydim.2017 yılının ekim ayında ticari faaliyetimi sonlandırmama rağmen bu hisse oranında herhangi bi değişiklik olmadı.hala 4/2 sini almaktayım.şuan bu aylığı hakkeden çoçuğum olmamakla birlikte başka da bir gelirim yok.hisse oranının 4/3 şeklinde olması gerekmez mi?ayrıca ekim ayından bu yana geriye dönük alacaklarımı almam mümkün mü?bu konuda yarımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Ticari faaliyetinizi bitirdiğiniz evraklar ile kurum müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi % 75 oranında maaş almanız gerekiyor.

 74. Merhaba,
  Ben dul aylığı alıyorum.Babamızdan kalan yetim aylığı ben ve kız kardeşime hak düştü.Yetim aylığımı yıllardır erkek kardeşim çekiyor sadece kimlik kartımı alarak benden habersiz yapmış ama nasıl ne şekil yapmış bilmiyorum.E-devlet sayfamdan ise yalnızca sadece 4A Emekli aylık bilgilerim görünüyor.Benim hakkım olan yetim maaşını alabilmem ve kardeşimin hilesini bozmam için ne yapmam ve nereye gitmem lazım?Bir diğer sorum benim üstümde mal olarak sadece mesken var,bu engel teşkil eder mi?
  Şimdisen teşekkürler.

 75. babam ssk dan emekli (4a) vefatından dolayı ölüm aylığı alıyorum annem ben ve kardeşim. bende 4c olarak polis memuru oldum babamdan aldığım maaş kesilir mi?

 76. merhaba
  Babam SSK 4A emeklisiydi vefat etti ve onun maaşını annem ben ve kardeşim alıyoruz. Ben polis memuru oldum babamdan aldığım maaş kesiliyor mu? Yoksa devam ediyor mu? duruma göre sgk ya dilekçe vereceğim

 77. Merhaba ben 5 yıldır bosanmıstım simdi tekrar evleniyoruz nisan ilk haftası maasım yatıyor diger hafta nikah lanıp kuruma bildirirsem sorun olurmu maasi hak etmis olurmuyum yasal olarak

 78. Merhabalar iyi günler 2000 doğumluyum Aralık 2018 tarihinde yetim aylığım bağlandı ve birikmiş ödemeler tarafıma yapıldı.
  Ancak 2019 Ocak ayı maaşım eğitime devam etmediği gerekçesi ile durduruldu.
  Eğitim durumum aktif ve AÖL öğrencisiyim MEB üzerinde görünmektedir.
  Durdurulmasının sebebi nedir acaba ?
  Herhangi bir şekilde 4-a (işçi) olarak çalışmıyorum ve bir gelir yardımım yok

 79. Babamın vefatından sonra yetim aylığı alıyordum 10 gün gibi sigortalı işe girdim ve sonra çıktım benim aylığı im anneme bağlanmadı beraberken 1500 alıyorduk şimdi anneme 1100 TL yatmış benim aldığım neden bağlanmadı eksik bir şey mi yaptım.

 80. merhaba
  eşimin babası 2014 senesinde vefat etti biz 2016 da evlendik eşim 2011 den beri sskli olarak çalışıyor.babasından kalan emekli maaşini kayinvalidem alıyor eşim yetim maaşı için başvurmadi şimdi bu çeyiz parasından faydalabiliyor muyuz bir hakkımız varmı ?

 81. Merhaba Ben dul maaşı alıyorum babam ttk dan emekli ve ben girdi cikti yapıyorsam maaşım.kesilirmi sizden bu konuyla ilgili cevabınızı bekliyorum şimdiden tşk ederim

  1. Merhaba,

   sigorta başlangıcından sonra kesilir. Ancak işten ayrıldıktan sonra tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. Merhaba ben esin. babamdan yetim maasi aliyordum ocak 8 de sigortali ise girdim sgk ya durumu bildirdim maasimin kesilmesini talep ettim bu surecte 27 ocakta yetim maasim yatti parayi ceksem sonrasinda sgk geri istermi yardimci olursaniz sevinirim ??suan e devletten sorguladigimda yetim maasi kesilmis subat ayinda yatmicak olarak gorulyor

  3. Babam vefat eti sigartasi yoktu anem dul maasi aliyo 18 yasindan kucugum yetim maasi alabilirmiyim ve maasi kim ceke bilir

 82. Merhaba annem 2010 da vefat eden babamın SSK maaşını dul aylığı olarak %75 oranında alıyor. Ayrıca annemin babası bağkur emeklisi olduğu için ve 2006 da vefat ettiği için annem %25 oranında yetim aylığı alıyor. Ancak başka hak sahibi olmadığı için yetim aylığı oranının %50 olması gerekmezmi? 2008 öncesi ve sonrası yetim aylığı oranlarında fark varmi?

 83. İYİ GÜNLER ANNEM EŞİNDEN BAGKUR DUL AYLIGI ALIYOR VE BABASINDANDA SSK ANNESİ YASADIGI ICIN KISMİ MAAS ALIYOR DEMEM SU Kİ ANNESİ ÖLDÜ OZAMAN OTOMATİK OLARAK ANNESININ ALDIGI MAAS KENDISINE GECERMI HERHANGI BIR ISLEM YAPMAMIZ GEREKIRMI

 84. Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum geçenlerde aylığınız durdurulmuştur dendi ben üniversite öğrencisiyim ama okul uzadı güz döneminden dersim yok ama bahar döneminden bir dersim var yani halen öğrenciyim ama aktif öğrenci olarak gözükmüyorum maaşımın kesilmesi normal mi ?

  1. Merhaba,

   Maaşınızın kesilmemesi için aktif öğrenci olmanız ve bunu da öğrenci belgesiyle ispat etmeniz gerekmektedir.

 85. Iyi gunler 08/2018 tarihinden itibaren maasim durdurulmustu eylul ayinda kaydimi yenileyip ogrenci belgesiyle sgk ya dilekce yolladim, bana gelen cevapta 03/09/2018 de okuldan ayrildigimi not olarak belirtmisler ama isin garip tarafi ben eylul un ikinci haftasi kayit yeniledim 3cu haftasi ders kaydi yapip ogrenci belgemi islak imzali bi sekilde yolladim, ve sadece agustos ayina ait maas yatirilmis ayrica maasim kesilmistir ibaresi gozukuyor artik, tekrar ogrenci belgemle birlikte gerekli aciklamayi yaptim 28/01/1994 dogumluyum 2 yillik universitede 6ci senem ama gecen senede ayni sekil yolladim boyle bir sorun olmamisti bu gibi yanlis durum olmasi mumkunmudur suanda aktif ogrenciyim herseyim tamam ama neden kesildi komple anlamis degilim simdiden tesekkurler

 86. ölüm aylığı için müracaat etdim. ama bana evrak gelmeden kesilmiş. nedeni ne olabilir. önce bağlanmış sonra kesilmiş.

 87. Merhaba
  Benim maaşım lisede 18 yaşına girdigim icin kesilmişti ogrenci belgesiyle tekrar basvurmustum ve bağlanmıştı yatmayan aylar da yatmıştı.Simdi 19 yaşındayım ve lise bittigi icin temmuz ayinda tekrar kesildi ama ben universiteyi kazandim ve 11 eylulde ogrenci belgemle tekrar basvuru yaptim 4 aydan uzun bi sure gecmesine ragmen hala baglanmadi ne yapabilirim ? Temmuz ayindan itibaren yatmayan aylar toplu sekilde mi yatar yoksa basvuru tarihinden sonrakiler mi toplu yatar ?

  1. Merhaba,

   liseden sonra hemen üniversiteye geçiş yaptıysanız aradaki maaşlar da ödenecektir. Ara vermiş olsaydı başvuru sonrasını alabilecektiniz.

 88. Merhaba,
  Ben babam üzerinden yetim aylığı alıyordum lise son sınıfta 18 yaşıma girdiğim için kesilmisti ogrenci belgesiyle tekrar başvurmuştuk ve bağlanmıştı temmuz ayında lise bittiği icin kesildi üniversite sinavina girdim ve kazandım 11 eylül günü öğrenci belgemle tekrar başvurduk başvuru tarihinden 4 ay gecmesine rağmen hala baglanmadi. Ne yapmaliyim ve temmuzdan ayi dâhil su ana kadar yatmayan ayların hepsi toplu şekilde mi yatacak ?
  Teşekkür ederim.

 89. Annem Dul aylığı ben ise Yetim Aylığı alıyoruz. Haziranda üniversiteden mezun oldum yetim aylığım Ekim ayında yatmadı. SGK’ya maaşımın anneme geçmesi için ekim ayında dilekçe yazdım ve Aralık ayında maaş anneme tam olarak yattı. Bu arada geçen süre de 3 aylık maaşım yatması gerekirken Temmuz Ağustos ve Eylül aylarında haksız yere maaş aldığım gerekçesiyle beklediğimizden 700TL daha düşük bir maaş aldı annem. Bu işlem usule uygun mudur ? Annemden neden böyle bir kesinti gerçekleştirildi ? Sonuçta ben 3 ay maaş aldıysam annem de 3 ay eksik maaş aldı toplamda yine aynı bakiyeyi almış oluyoruz.

  1. Merhaba,

   Sizin aldığınız maaşın 3 aylık tamamı kesinti yapılmamaıştır. Çünkü mevcut durumda da sizin aldığınız maaşın tamamı annenize yansımaz. Siz annenizle birlikte maaş alırken % 60 anneniz % 30 siz alıyordunuz Anneniz tek başına % 75 veya % 80 maaş alır. Arada ki fak kesinti yapılmıştır. Böyle durumlarda kuruma bilgi vermeniz gerekiyor.

  2. Yeni bir kanun geldi diye biliyorum o da şöyle ki ; 25 yaşından gün almayan çocuk sigortalı bile olsa maaşı kesilmeyecektir yönünde. Bu durumda zaten maaşımın kesilmesi usulen yanlış.

  3. 1040 annem
   530 da ben alıyordum

   Annem tek başına 1308 TL mi alacak artık yani?
   Bu aradaki 200 tl farkı da kesmişler öyle mi diyorsunuz?

 90. Merhaba ,
  21 yaşındayım ve aöf okuyorum .Maaşım 2 ay önce kesildi . Sebebini öğrenmek için sigorta’ya gittim ,Dilekçe yollayın dediler.Dilekçe yolladık ama cevap gelmedi .Sgk ‘yı arayıp görüştüğüm kişiler de hep başka numaraları aramamı söyledi .Aradığım kişilerdende Bir Cevap alamadım . Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum .Yol gösterirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Fakülte okuduğunuz sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz. Öğrenci belgenizle sgk il müdürlüğüne gidin. Sonuç alamzsanız BİMER ve CİMER e şikayetinizi yazın.

 91. Merhaba ben babamdan kalan emekli maasin bir kısmını alıyorum.sigortali bi ise başladığım için maaşım kesildi. Sonra işten çıktım ve tekrar maaşımın yatması için dilekçe verdim ama 4 ay geçti cevap gelmedi ve maasim da yatmadı ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Alo 170 hattından durum sorgulaması yapabilir veya en yakın SGM emeklilik servislerine başvurabilirsiniz.

 92. Merhaba babam emekli sandığından 30 yıl çalışarak emekliliği haketti.ancak emekli olamadan vefat etti.ikramiye bedelinin ..%75i anne ve iki çocuğa pay edildi.%25i ise verilmedi. Olenin anne ve babası da ölüm ayligi ve ikramiyesi talep etmedi.Yetimler olum aylığı talebinde bulunmaya rak dul aylığı ese bağlandı. Dul ayligi da 15/20 oranında baglandi .Yapilan kesintilerin nedeni nedir. Acaba bir yanlislik yapılmış midir.

 93. Merhaba sigortalı işe girdiğimden dolayı maaşımı annemin üzerine devretmiştim6 ay önce işten ayrıldım dilekce attim ama maas uzerime gecirilmedi kendi uzerime devretmek istiyorum nasıl bir dilekçe yazabilirim

  1. Merhaba,

   Başvurunuza çok üzün süre olmuş. Alo 170 SGK danışma hattından bilgi almanız ve eksik bir işlem varsa tamamlamanız yararınıza olacaktır.

  2. Merhaba
   Ben babamdan kalan yetim aylığını 18 yaşıma kadar aldım üniversiteye bu senelik gitmediğim için aylığım kesildi seneye üniversiteye gittiğimde geriye dönük toplu ödeme alırmıyım

 94. Annem ve ben babamın vefatı dolayısı ile dul vr yetim maaşı almaktaydık. Annem de vefat etti. Ben annemin vefatını SGK ya bildirmelimiyim. Benim maaşım da değişiklik olur mu?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

 95. Ben kız çocuğuyum babamdan yetim aylığı alıyordum. SGK emeklisi şimdi çalışmaya başladım. Maaşım otomatik kesilecek mi? Yoksa SGK’ya gidip bildirmem mı gerekiyor ? Nasıl bir yol izlemem lazım. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   sistem ilk ay otomatikman görmeyebilir. siz dilekçe vererek yapmanız gereken bildirim sorumluluğunu yerine getirin. Dilekçe yazıp iadeli taahhütlü olarak posta ile de gönderebilirsiniz.

  2. Merhaba babamdan aldığım ölüm aylığı çalışmama bağlı olarak kesilmişti. İşten ayrıldıktan sonra tekrar bağlanması İçin başvuru yaptım. Başvuru belgem 10 Mayıs itibari ile SGK ya ulaştı. Ağustos dönemi için annemin maaşından kesinti yapılmasına ve aylığım bağlanmış olmasına rağmen Ptt maaş görünmediğini söylüyor ve ödeme alamıyorum. Şu an ek ödeme ve birikmiş aylık tutarı ile birlikte 928 tl aylık görünüyor fakat ben bu ödemeyi alamıyorum. Alo 170 ödeme tarihi belirtilmemiş diyor fakat e devlette ödemenin Ağustos döneminde olduğu gözüküyor. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir. Cevabınız İçin şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı