SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?

  Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

  Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

  Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

  Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

  Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

  Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

  Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

  Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

  Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

  Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

  Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

  Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

  Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

  Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

  Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

  Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

  Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

  Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

  Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

  Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

  Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

  Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

  Cevap: Böyle bir şart yoktur.  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gökçe dedi ki:

   Mrb ben eşimden boşandım ve babamdan kalan aylığı almaya başladım bu arada eski eşimle birlikte değiliz 3aylık bir barışma çabamız oldu bu arada hamile olduğumu öğrendim ama yinede birlikte değiliz. Bimer tarafından şikayet üzerine yetkili kişiler geldi. Bazı sorular sordular ve yaklaşık 6ay sonra sağlık sigortamın kesildiğini öğrendim. Maaşım kesilirmi. Mahkemeye versem tekrar alırmıyım. Geriye dönük borç çıkarırlar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Duruma itiraz edebilirsiniz. Kesilmesi için sebep yok tekrar alabilirsiniz. Borç çıkarsa itiraz edebilirsiniz.

    1. Sinan dedi ki:

     Size nasıl soru sorabilirim

    2. Sinan dedi ki:

     Yusuf bey ben 2011 yılında 2 yıllık üniversiteye başladım 2014 yılında bitirdim sonra açık öğretimden kayıt oldum ve o aradaki yani mezun durumda olduğum 2 3 aylık süre içerisinde maaş aldım sonra 2 yıllık acik öğretim de bitti yani 4 yıllık mezun oldum haziran 2016 ayında .. maaşım kesildi ve öğrenci belgesi gönderdim mezun olmadan 1 hafta önce suan maaşım tekrar bağlandı. . Ben 2 ay sonra 2. İnci bir unuversite ye kayıt olacağım kayıt olacağım süre zarfında aldığım maaş lar hakkım mi yoksa ileride geri istenir mi … lütfen cevap

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Öğrencilik durumunuz bittikten sonra aldığınız her maaş sizden geri istenir. Bu durumun bilincinde olarak maaşınızı çekerseniz ileride sıkıntı yaşamazsınız.

  2. Esen Demirkaya dedi ki:

   merhaba ben babam öldüğünden bu yana yetim maaşı almaktayım 3 ay öncesinde işe girdim ve SGK ya başvuru yaptım aldığım maaşın iptali istemiyle bir dilekçe doldurmam istendi babamdan aldığın maaşında annemin üzerine geçmesi için bir dilekçe verdim bu gün aldığım bir yazı ile Aylık bağlama oranının düzeltildiği ve sistem tarafından bana -1.567.51 oranında anneme de -2.303.37 oranında bir borç çıkartıldığını gördük bunun ödenmesi istendiği yazıyordu aldığımız aylık oranlarında hiçbir artış olmamasına rağmen bu paranın neden istendiğini merak etmekteyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bir yanlışlık olabilir. SGK müdürlüklerine giderek itiraz ediniz.

    1. Sema dedi ki:

     Merhabalar 02.04.2015 tarihinde babam vefat etti bagkurdan 4390 gün ödenmiş primi var. Yetim aylığına basvurdum 576 tl baglandı az degilmi ne kadar almam gerekir bilginiz varmı? Birde 1 senedir zamlar yansımadı maasıma ne yapmam gerekiyor

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Vefat ettiğinde kendisi emekli değilse maaş düşük oluyor, Sema Hanım.

  3. ahmet957 dedi ki:

   Merhabalar ben 24.01.1991 doğumluyum babamdan yetim maaşı alıyorum bu maaş ne zama kesilir 2016 yılı başımı yoksa 2016 yılı sonunda mi 25 yaş olayi ya i doldurmak mi gerekiyor bu konuda hiç sağlıklı bir bilgi yok 2016 yılı sonunda önümüzde ki yıl kpss ye sağlıklı hazırlanmak için soruyorum bunu diğer türlü çalışmak zorunda kalacağım için verimli bir şekilde hazırlanamam 2014 kpss de aldığım 82 puanı daha yukarı taşımak istiyorum çünkü umarım bilgi verirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim mail adresim ahmetdeniz1957@gmail.com buradan da bilgi verebilirsiniz çok teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciyseniz 25 yaşını doldurduğunuzda maaş kesilecektir.

  4. murat cem dedi ki:

   merhaba, babam emekli subaydı ve 2009 yılında vefat etti, ben %48 engelliyim babamdan (emekli sandığından) yetim maaşı bağlatabilmek için ne yapmam nereye başvurmam gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  5. Furkan222 dedi ki:

   Merhabalar,
   21 yaşında 4 yıllık üniversite öğrencisiyim. Üniversitede 3. Yılım ve şuan 2. Sınıf öğrencisiyim. Babam 2005 yılında vefat etti ve bağkurdan yetim aylığı alıyordum. Üniversiteye ilk girişimde maaşım kesilmişti ve öğrenci belgemle tekrar bağlatmıştım. Kasım ayında aylığım tekrar kesildi ve öğrenci belgesi istendi. Ben kuruma götürdüm ve memur anonim şirketi ortaklığımın bulunması halimde maaşımın bağlamayacağını hatta geriye dönük ödenen maaş ve sağlık harcamalarının sıkıntı çıkarabileceğini söyledi. Babam vefat ettiğinden beri haliyle şirketindeki hisselerden bana da pay düştü. Bu yetim aylığı almama engel midir? Anonim şirketi ortaklığı yetim maaşının alınmasına engelmidir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet memur arkadaş doğru söylemiş sıkıntı çıkabilmektedir. Kesilmesi normal.

  6. Elif dedi ki:

   Annem ve ben babamın emekli maaşını ortak alıyorduk annem vefat etti annemin maaşından yararlanmak için hangi işlemleri yapmam gerekir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup durumu belirtiniz. Ölüm belgesi ve gerekli kimlik bilgileri ile başvurabilirsiniz.

  7. tahir dedi ki:

   eşim askeriyeden yüzde 80 emngelli emekli idi sskda 2700 maaş baglanmıştı vefat etti ben emekli sandıgı calısanı polis memuruyum iki küçük çocugumuz var ne kadar maaş baglanır bize şimdiden teşekkürler yusuf bey

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sİgortalı olarak çalıştığınız için maaşı alamıyorsunuz. Çocuklara yetim maaşı bağlanabilir. Maaşın yarısını alırsınız.

  8. Emine dedi ki:

   41 yasindayim. Yurtdisinda yasiyorum ve calisiyorum. Dulum. Babam 3 sene once vefat etti. Annem ssk dan dul maasina baglandi. Benimde yetim maasinda hakkim varmi? Tsk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı hakkınız bulunuyor. Ancak sigortalı olarak çalışırsanız maaş alamazsınız.

  9. burcak basyigit dedi ki:

   Merhabalar babam 2012 yilinda is kazasi nedeniyle vefat etti. Ayni zamanda emekliydi. Önce ölüm ayligi baglandi daha sonra ölüm geliri. Ölüm geliri baglandiginda benim, annemin ve erkek kardesimin ölüm ayliklari yariya indirildi. Yakin zamanda evlenicem. Ceyiz yardimi verilirken hem aylik hem gelir üzerinden mi hesaplanir? Sadece ölüm ayligindan hesaplanirsa yariya indirilen ölüm ayligimin eski miktarindan mi hesaplanir? Tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası hesaplanırken sizin elinize geçen miktardan hesaplanmaktadır.

  10. fatma dedi ki:

   Merhaba annem ben ve ablam yetim ayligı almaktayız ablam ise basladıgı icin aylıgı kesildi ocak ayında devredilecegi söylendi.Ben de sigortali bir ise girdim buna dair sgk ya bilgi verdim ocak ayında olacagı söylendi bu durumda ikimizin de devir islemi gerceklesir mi bu arada işten de çıkarıldm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenize maaşınız devredilir. Tekrar başvurursanız yetim aylığı bağlanacaktır, Fatma Hanım.

  11. ali doğan dedi ki:

   her ayın 1’in yatan maaşım 1 aralık da yatmadı sgk yatırdıklarını banka böyle bir paranın gelmediğini söylüyor nereye başvurmam gerekiyor.

  12. varol dedi ki:

   slm memur emeklıısı babanın ogluyum yetım maası ıcın basvrudum mal beyanı muhtaclık belgesı ıstedıler
   45 yasındayım
   rapor oranım yuzde 96
   otv ındırımden faydalanarak kredı ıle sıfır arac aldık bu yetım maası baglanmasına engel olurmu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Varol Bey.

  13. ayşe dedi ki:

   merhabalar ben işkazasında ölen eşimden ölüm maaşı ve ölüm aylıgı almaktaydım. babamdan.da aynı kurum ssk dan yetim maaşı mahkeme yoluyla kazandım ssk eşimden aldıgım kaza maaşını kesti mahkemede aynı kişiden yani eşimden 2 ayrı dul maaşı belgeleride mevcuttu kazandıgımı düşünürken birinin kesilmesi normalmi . teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet normal. İki maaş alamıyorsunuz maalesef, hangisi yüksekse onu bağlayabilirler, Ayşe Hanım.

  14. songül çakır dedi ki:

   Ben babamdan dolayı bağkurdan dul ve yetim aylıği aliyorum annemde vefat etti ben bekar olduğum için maaşi almaya devam ediyorum normal maaşin yüzde kaçini aliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Normal maaşın %50’sini almaktasınız, Songül Hanım.

  15. derya5 dedi ki:

   iyi günler.1996 yilinda vefat eden babamin maasini annem ,ablam ve bana bölüsturerek verdiler.1998 yilinda ablam evlendi sonra biz dilekce yazmadik ve bize baglanmadi maasi . 2009 yilinda ssk li olarak ise basladim ve benim maasim kesildi 2010 yilinda emekli sandigina bagli olaraj ise basladim . Ve biz herhangi bir dilekce yazmadik .bu kesilen maaslar anneme aktarilirmi yada emekli sandigina bagli calistigim icin babamdan maas alabilirmiyim . (Evli değilim ) teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaş alabilirsiniz. Öncesi için maaşlarınızın annenize devredilmesi otomatik olarak yapılması gerekir. Eğer bir artış olmadıysa, SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Derya Hanım.

  16. Suna dedi ki:

   Nikahsiz dogum yaptım babamdan yetim maaşı alıyorum kesilir mi hangi durumlarda kesilir yetim maaşı….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlendiğinizde ya da sigortalı olarak işe girdiğiniz yetim maaşı kesilmektedir, Suna Hanım.

  17. Oguz dedi ki:

   Sigprtalı bir işe girdim 3 ay sonra çıktım. Yetim maaşım kesildi. Tekrar bağlatmak için ne yapmam gerekiyor. Dilekçe örneğini nereden bulabilirim? Dilekçeyi kendi sgk merkezime mi yoksa herhangi bir sgk merkezine versem kabul olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir SGK müdürlüğüne dilekçe yoluyla başvuru yapabilirsiniz, Oğuz Bey.

  18. mustafa dedi ki:

   Babam vefat etti sigortası yok annem AMC
   am la evlendi biz iki kardeş yetim maaşı ala bilir miyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Vefat eden kişinin emekli olması durumunda kalan hak sahiplerini yetim aylığı bağlanmaktadır, Mustafa Bey.

  19. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   İşe girdim yetim aylığım kesildi işten çıkış yaptım başvurdum tekrardan yetim aylığm bağlandı şimdi işe ihtiyacım var kredimde var tekrar sigortalı işe girecem eğer tekrardan işten ayrılırsam tekrar yetim aylığım bağlanır mı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşkkr ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tekrar kesildiğinde SGK müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

  20. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   Bide eğer siğortalı işe girmesem evlenmeden yetim aylığımı anneme devrettikten sonra işe girdiğimde sorun olur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir sorun olmaz.

  21. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   Kusura bakmayın parça parça yazdığım için bu konu çok önemli olduğu için anneme devredersem işe girmeden ne kadarı kesilir yetim aylığımın 512 tl alıyorum şimdi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Devretme durumunda annenize gidecek olan sizin maaşın yarısıdır, Sevinç Hanım.

  22. Hatice Tural dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı 430 tl alıyordum 100 tl seyyanen zammı sadece 20 tl verilmiş düzeltme şansım varmı saygılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hatice Hanım.

  23. Alper BAŞARAN ESMER dedi ki:

   Merhaba,
   Rahmetli eşimden bir çocuğumla birlikte maaş alıyoruz. Benim merak ettiğim; çocuğum bu maaştan çıktığında maaşın %75 i bana dönüyor ama ben çıktığımda çocuğumda neden sadece %50 si kalıyor. Yasal boyutta ben eşimin %25 mirasçısı iken maaş konusunda neden bu şekilde bir uygulama yapılıyor. Bununla ilgili dava açsam lehe karar alınma ihtimali sizce nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasada ölüm aylığı hakkında aynen dediğiniz gibi bir uygulama var. Haklı olabilirsiniz. Ancak bunun değişmesi için uzun bir süreç gerekebilir, Alper Bey.

  24. batuhan dedi ki:

   merhaba
   babam öğretmen di 3 ay önce kaybettik. benden öğrenci belgesi istediler yolladım. ıslak imza olacak dediler ve ardından eve kağıt geldi. okuğunuz okul varsa veya kaydınızı sildirdiğiniz devam ettiğiniz bunların hepsini yollayın diye. ben şimdi sadece açık öğretimden öğrenci belgesi alıp yollasam yeterli olur mu.

   1. batuhan dedi ki:

    ayrıca 1 okula kayıt yaptırıp hiç gitmedim. aradım okulu öğrenci görünüyorsun ama aktif değilsin dediler. e devletten de evrak çıkardım orada da sadece açık öğretimde aktif görünüyorum

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi alabiliyorsanız gönderebilirsiniz, Batuhan Bey.

  25. halil Ibrahim dedi ki:

   Benim babam çok az bi süre sigortalı calisti vefat etti ben yetim maaşı alabilirmiyim lütfen acil cevap verin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli ise yetim aylığı alabilirsiniz. Vefat durumunda babanızı emekli etmeniz için babanızın 900 prim günü olması gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Halil Bey.

  26. varol dedi ki:

   slm ben 7 ay once memur emeklısı babamın vefatı nedenıyle yetım maasına bas vurmustum 15 gun once ankaradan aradılar maasınız baglandı dıye toplu odeme ve ayın 1 ınde maasınız alın dedıler toplu parayı aldım ama bugun 8 olmasına rahmen bankadakı hesapımda maasım gozukmuyo ne yapmam gerekır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz Varol Bey.

  27. halil İbrahim dedi ki:

   Mrb bnm babam 5 yıl önce vefat etti ama sigortalı degildi peki şimdi ben yetim maaşı alabilirmiyim annemde dul maaşı alabilirmi cvp verirseniz çok sevinirim lütfen acil cevap verin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim ve dul maaşı alabilmeniz için babanızın emekli olması gerekirdi, Halil Bey.

  28. Tülün Palay dedi ki:

   Babamdan yetim ayligi alıyorum. Hisse oranı 2 / 4 ne demek? –

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  29. Tuğçe dedi ki:

   Merhabalar
   Bende babamın ölümü nedeniyle yetim aylığı alıyordum fakat işe başlayınca kardeşimin maaşına devrettim. Şimdi işten ayrıldım ve tekrar müracaat etmem gerektiğini öğrendim. Bunun için hangi belgelerle başvurmalıyım sgkya ve bulunduğum yerdeki sgk ya başvurmam yeterli olur mu acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bulunduğunuz yere kimlik bilgileriniz ile gidip dilekçe yoluyla başvuru yapabilirsiniz, Tuğçe Hanım.

    1. Tuğçe dedi ki:

     Teşekkür ederim

  30. halil İbrahim dedi ki:

   Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim peki az bi zaman sigortalı çalıştı ama emekli olmak için yeterli bir zaman değil yine maaş alamazmiyiz ?

  31. Fatma dedi ki:

   Babamin türkiyedeki Emekli parasi vefatindan Sonra dul ve yetim Ayligi olarak baglanmis durumda annehme ve bana . ben yurt disinda yasiyorum Devletten geciniyorum calismiyorum birde buradan malülen emekli olma durumunda yetim ayligi alabilirirmiyim türkiyeden. Yurt disinda bir sorun cikabilir diye endise ediyorum Mavi kart sahibiyim tesekkürler fatma

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik durumunda yetim aylığı kesilmektedir, Fatma Hanım. Detaylı bilgi için konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  32. Tugba dedi ki:

   Merhabalar.eşim 2007 de vefat etti. 2000 ve 20001 doğumlu 2 tane oğlum var.çocuklarıma hiç yetim aylığı almadım ve su an evliyim.eşim asgari ücretle calismiyo ve sigortalı görünüyor doğal olarak.acaba herhangi kurumdan kuruluştan yetimlerine bi aylık alabilirmiyim.babalarının sık girişi emekliliği vs.Hic olmadi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli değilse yetim aylığı bağlanmıyor maalesef, Tuğba Hanım.

  33. NEBAHAT ÖTER dedi ki:

   ben ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisi babam vefat etti aylığını ben alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef emekli olduğunuz için maaş alamazsınız, Nebahat Hanım.

  34. Nebiye dedi ki:

   Ablam ile birlikte babamin maaşını alıyorduk ablam evlendi 3 evliliği 28 Kasım da kimlik 2 hafta sonra değişti ablam aralık ayında maaşı aldı evli olmasına rağmen ben hala alamadım ne zaman alırım yada ne yapmam gerekli Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz, Nebiye Hanım.

  35. Nebiye dedi ki:

   Bir soruda olcak maaş bana geçti ablam tekrar boşandı tekrar babamın maaşını alabilir mi benden tekrar isteme hakkı var mı maaş hepsi bana geçince tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almamışsa tekrar maaş alma hakkı vardır.

  36. Feride dedi ki:

   Iyi gunler..ben 20 yildir yurtdisinda yasiyorum.burada hic calismada 12 yil öne 100 yuz calisamaz diye malulen erken emekli oldum..Ve cok az bir maas aliyorum.. Babam sgk emeklisi idi ve 2000 yilinda vefat etti..2013 yilina kadar annem dul maasi aldi..annem de vefat edince tek kiz olarak yetim maasi dilekcemi ve durumumu bildiren tum resmi belgelerimi eldeni yolladim. Aradan iki sene gecmesine ragmen sgk dan hic bir resmi cevap alamadim..sorum su olacak.neden bir cevap alamadim ve 2008 öncesi vefat eden babamdan yetim maasi alabilirmiyim..? Saygi ve esenlikler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekliliğiniz dolayısıyla yetim aylığı alamıyorsunuz, Feride Hanım.

  37. ibrahim dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylığı almaktayım bu ay ilk kez aldım ve sgkdan bana bir posta geldi.Gelen postanın bir bölümünde 24/06/2016 maaşınız kesilecektir yazıyor. Bu ne anlama gelmektedir bu tarihten itibaren maaş alamıyacak mıyım ve ne yapmalıyım ? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciyseniz yaşınız dolacağı için kesilecektir, İbrahim Bey. Doğum tarihiniz ve öğrenim durumunuzu paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

  38. HAKAN dedi ki:

   Merhabalar ben engelli biriyim %80 oranında yetim aylığı almaktayım basit tip işlerde ofis vs çalışmak istemekteyim ama maaşım kesilir diye korkuyorum çalışmam durumunda maaşım kesilirmi şimdiden teşekkür ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığınız 1 ekim 2008’den önce bağlanmış ise sigortalı bir işte çalışsanız bile aylık kesilmez. 1 ekim 2008’den sonra yetim aylığı almaya başlamışsanız sigortalı olarak işe girdiğinizde yetim aylığı kesilecektir, Hakan Bey.

  39. Fatoş Ergün dedi ki:

   Merhaba;
   9 sene önce annemi kaybettim sonrasında 5 sene yetim aylığı aldım. Fakat evlendikten sonra kesildi. 8 ay önce eşimden boşandım ve sgklı bir işte çalışıyorum. İnternette sgklı olup yine de yetim aylığı alınabilir diye bir şey gördüm. Bu konunun doğruluk payı var mı?
   Bilgi rica ediyorum
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’dan yetim aylığı alıyorsanız böyle bir durum mümkün değildir, Fatoş Hanım.

  40. Betül Gökdal dedi ki:

   Bekar ve Memur emeklisi babam Eylül 2015 de vefat etti. Ben eşimden boşandım. Muhasebeci bana SSK’lı çalışsam bile yetim aylığı alabileceğimi, ancak % 75 ini verdiklerini, kanunun yeniden düzenlendiğini söyledi. Ben de 23 Şubatta yetim aylığı için müracaat ettim. Siz yukarılarda SSK’lı çalışanlara aylık bağlanmadığını yazmışsınız. Kafam karıştı. Aylık almak için işten mi ayrılmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’dan sigortalı çalışsanız bile Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirsiniz, Betül Hanım.

  41. şükran dedi ki:

   eşim 14 yıl önce vefat etti. sonrasında primlerini toplatıp, üzerine de toplu ödeme yapıp emekli olmasını sağladım ve emekli maaşına bağlandım. Babam bir ay önce vefat etti ve SSK emeklisi idi. Eşimden emekli maaşı alıyorum zaten, fakat hem eşimden, hem babamdan maaş alabileceğimi söylüyorlar. Her ikisinde de emekli maaşı alabilirmiyim.. iyi günler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni düzenlemeler ile iki maaş birden alamıyorsunuz, Şükran Hanım.

  42. Derya dedi ki:

   Merhaba, ben babami 1983 yilinda kaybettim. Babam SSK dan malulen emekli olduğu için anneme dul ve yetim ayligi bağlandı. Ben evlene kadar yetim ayligini aliyordum evlendikten sonra ayligim kesildi dogal olarak. Gectigimiz sene annemi kaybettik ve ben esimden 5 sene once bosandim.
   Yurt dışında yasiyorum, calismiyorum ve devlet yardimi almaktayim. Bu durumda babamdan dolayi yetim ayligi alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu hakkında konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz, Derya Hanım.

  43. Seren dedi ki:

   Merhaba yetim aylığı almaktayım.Annem ile babam boşandılar.Maaşım ile nikah günüm aynı güne denk geliyor son defa maaşımı alsam sorun yaşar mıyım?32 Yaşındayım çeyiz parasından faydalanabiliyor muyum teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz. Ancak aynı gün maaşı çekebilir misin bu konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seren Hanım.

  44. hülya dedi ki:

   merhaba ben anne babası ayrı büyümüş bir evladım üvey annem babamın maasını alamayım diye babam yasarken akıl sağlığım yerindedir diye rapor alıp noterde ölümünden sonra maaşından faydalanmamam için belge yaptırmış 20 gün önce hayatını kaybetti şimdi bu noterde yalancı şahit huzurunda hazırlanmış olan raporun kanuni bir hükmü varmıdır maaş almama engelmidir bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin ayrıca benim bakur başlangıcım var sigortalı hiç çalışmadım ileriki zamanda bakurumu ödeye bilirsem babamın sgk maşınıda alabilirmiyim çok teşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hülya Hanım.

  45. levent dedi ki:

   ölen anneden kalan maaş kardeşlere pay edilecek yetimlere dilekçeyi nerden kime yazdıracam dilekçe istemiş ssk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek dilekçeyi yazabilirsiniz, Levent Bey. Dilekçe yazımı konusunda müdürlükteki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

  46. Gül dedi ki:

   Ben eşimden dul maasi alıyorum ssk dan annemde vefat etti ssk emeklısiydi annem annemdende yetim aylığı alabilirmıyım sadece ben alırsam ne kadarını alırım annemin maasının

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamıyorsunuz, Gül Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  47. Gül kizilkaya dedi ki:

   Babam SSK emeklisiydi 2013 yılın
   Da vefat etti.ben emekliu sandığına bağlı calis maktayim . eşim ocak 2016 da vefat etti dul aylığı bağlandı BABAM dan yetim aylığı bağlanabilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki farklı kurumdan emekli sandığı ve ssk dan maaş alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz, Gül Hanım.

  48. Furkan dedi ki:

   Tam zamanlı sigortalı işe girdim 1 sene oldu yetim aylığım hala kesilmedi bana ne kadar borç çıkar ve ödemeler nasıl yapılıyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 senelik maaş tutarları ve faizi sizden talep edilebilir, Furkan Bey. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

    1. Furkan dedi ki:

     Sgk ödemeleri kaç taksite bölebiliyor hapis veya toplu para isteme durumları var mı maaşı kestirmeye gitmeye korkuyor insan yaklaşık 11 bin tl borç çıkıcak.teşekkürler

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. Merve dedi ki:

   Merhaba ben ve erkek kardesim yetim ayligi aliyoruz erkek kardesim 22 yasinda universite ogrencisi ben calismiyorum bir is yeri acsam yada sigortali bi ise basladigimda maasim anneme mi devredilir yoksa maasimi almaya devam edebilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilir Merve Hanım. Erkek kardeşiniz de maaş aldığı için anneye devretme durumu olmuyor.

  50. gulcan dedi ki:

   Esim öldükten sonra SSK dan dul aylığı almaya başladım. 4 yıl öncede babamdan dolayı tarım bakımından yetim maaşı alıyordum. Şubat ayında kestiler. Aradım yazı gelicem dediler kesilmeye alakalı bekleyin dediler. Bu maaş bana geri bağlanirmi? Neden kesildi ? Bağlanması ile ilgili hukuki süreç de başarılı olabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamazsınız. Bu yüzden kesilmiş olabilir. SGK müdürlükleri ile tekrar iletişime geçip durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  51. Ahmet Korkmaz dedi ki:

   Babam 10 sene oluyor mefat edeli yetim maaşı almak için babamın emekli olması gerekiyormu ve şuan annem evli ben yetim maaşı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın emekli olması gerekiyor, Ahmet Bey.

  52. Aykut yildirim dedi ki:

   1999 senesinde trafik kazasinda annemi ve babami kaybettim .kaybettigimde 10 yasindaydim suan 26 yasindayim .fakat ne yetim maasi aldim nr de herhangi bir yardim .Dava etsem bugune kadar almam gereken butun haklarimi alabilir miyim ?Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ya da babanız emekli ise almadığınız maaşları alabilirsiniz. Ancak diğer türlü bir ödenek alamayabilirsiniz. Alo 170 SGK danışma hattını arayabilirsiniz, Aykut Bey.

  53. Ceyda dedi ki:

   Merhaba.1990 da babamın vefatıyla annem ben ve kız kardeşime aylık bağlandı.Sonraki yıllarda annem evlendiği için kardeşim ve ben almaya devam ettik.Kız kardeşim evlendi ve ceyiz parası aldı. Bu ay 24 ay dolmuş olacak.Kardeşimin evlenmeden önceki aldığı maaşı bana bağlanır mı? Bağlanırsa kesinti olurmu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kardeşinizin maaşı size bağlanacaktır, Ceyda Hanım.

    1. NALAN UĞURLUSOY dedi ki:

     Yusuf bey Ceyda hanımın maaşına kardeşinin almış olduğu maaşın tamamı mı bağlanacak?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Evet maaşın tamamı bağlanır, Nalan Hanım.

  54. Berfin dedi ki:

   Merhaba
   2015 Ekimin basindan beri yurtdisinda oldugumdan dolayi yetim maasimi cekemedim. Belirli tarihlerde maaslarina alamayan musterilerin hesabindaki bakiye otomatik olarak sgk nin hesabina aktarildigi dogrumudur? Böyle bir durumda maasim kesilirmi? Kurumun hesabina aktarilan yani cekemedigim maaslarimi geri alabilirmiyim? Ben ve ablam yetim maaasini almaktayiz. Ablam evlendiginde maasi bana gecermi?
   Sizden hizla bir cevap vermenizi bekliyorum…
   Saygilar…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Berfin Hanım.

  55. filiz kaya dedi ki:

   selam yusuf bey..
   Annem dedemden ölüm aylığı alır ise; ben babamdan kalan yetim aylığımı annemle bölüşüyordum. Şu an benim maaşımı kesme gibi bir durum olmaz değil mi?
   Şimdiden teşekkür ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır sizin maaşınız kesilmez Filiz Hanım.

  56. gül dedi ki:

   ben babamdan yetim maaşı alırken eski eşimle tekrar evlendim .çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce almadıysanız alabilirsiniz, Gül Hanım.

  57. Suna dedi ki:

   1980 doğumluyum elimden ayrilDigimon takdirde maasi alabilirmiyimi annemde babamda Vefaat etti maaş bosta?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet boşanma durumunda yetim maaşı alabilirsiniz, Suna Hanım.

  58. elif şimşek dedi ki:

   Annem babamdan dolayı ssk dan dul aylığı almakta ve babasından dolayı beş ay önce başvuru yaptı tüm gelirleri asgari ücretin brut tutarının altında ise bağlanır dediler tüm koşulları sağladığı için maaşı bağlandı kurum bağkurdu fakat şubat maaşı yatmadı kesildiğini söylediler,yazılarınızda alamaz yazmışsınız fakat kurum alabilirsin dediği için eksik pirimini tamamlayıp para yatırdık bu durumda hem yatırdığımız para gitti hem de beş ay ödenen maaş geri istenecek yapabileceğimiz birşey varmıdır,tüm bu yaptığımız işlemler yakın tarihte olduğu için değişen bir kanun varsa neden bağladılar neden yanlış yönlendirildik gerçekten çok mağdur olduk teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yanlış yönlendirildiğinizi belirterek itiraz edebilirsiniz, Elif Hanım. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  59. Oguzhan dedi ki:

   Babamdan aylık alıyordum yaşımın dolması nedeniyle kesildi. kardeşimin üzerine geçermi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eğer kardeşinizden başka maaş alan yoksa sizin payınız kardeşinize geçecektir, Oğuzhan Bey.

  60. Ceyda dedi ki:

   18 yaşındayım yetim aylığı alıyorum fakat abilerim bana vermiyorlar bunun için ne yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Paranın adınıza yatması gerekir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Ceyda Hanım.

  61. mine dedi ki:

   Merhaba yusuf bey ben 2013 aralıkta eşimden şiddetli geçimsizlik yüzünden anlaşmalı olarak ayrıldım..ayrıldıktan 8 ay sonra yetim maaşı bağlattım ..eşimle beraberken kiraladığımız dairede çoçuklarımla oturmaktayım…fakat kontrat ve elektrik su doğalgaz eşimin üzerinde ama ödemesini benim bankamdan otomatik olarak ödeniyor..eski eşimin adresi silivride ve kendisi benim mahallemin insanı ;kendisi oğlumun kiraladığı takside beraber çalışıyorlar..arada benim sokağıma gelip çoçuklarınla konuşuyor..geçen gün sgk dan geldiler .araştırmak için önce muhtara ;bakkala ;bana ve komşularıma soru sordular..1. sorum ;beni şikayet mi ettiler acaba 2. sorum;şimdi maaşım kesilirmi? ne yapmalıyım 3; sorum bu ihbarsa eğer asılsız ama ya maaşım kesilirse ne yapmalıyım..beni şikayet edenleri iftiradan mahkemeye verebilirmiyim saygılarımla…..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şikayet olabilir. Genel kontrollerde oluyor bunlardan biri de olabilir. Eğer eski eşiniz ile birlikte yaşamıyorsanız sıkıntı olmaz. Burada anlattıklarınızı da SGK yetkililerine anlatabilirsiniz. Maaşınız kesilmez. Mahkemeye verebilirsiniz.

  62. hatice soylu dedi ki:

   merhaba yusuf bey babamdan tarım sıgartasında maaş alıyorudum eşimde 1992 vefat eti ama o zaman bana maaş baglamadılar eşim 10 yılı doldurmamıstı sonra yeni bir düzenleme ile tekrardan eşimde maaş alıyrum subat 2016 maası kesdiler ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  63. gülender dedi ki:

   merhaba annem sskisteğe bağlı emekliydi 1999 da vefat babam bağkur emeklisi idi 2maaşıda oalıyordu.2010 ayrıldım yetim aylığıiçin başvurdum 4 birinibenalıyordum.2ay önce babamdavefat etti.bana 170 aradığımda yüksekolan maaşın tamamını diğer maaşın yarısı sizebağlanacak denildi.babam çift maaş aldığıiçinkesinti oluyormuş.bugün sgk dan aldığım belgeye göre annemden alacağım 4iki bağkurdan 4bir.yani 322 bağkur 1.70 tl sgk hani yüksekmaaşın tamamıdiğerinin yarısıydı.aklım karıştı 🙂

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durum karışık olduğu için SGK hattındakiler yanılmış olabilir. Bağlanan maaş doğrudur.

  64. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,

   Babam SSK emeklisiydi ve geçen yıl vefat etti. Anneme dul maaşı bağlandı. Ben de Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorum ve bekarım. Bu durumda yetim maaşı alabilir miyim diye Alo 170 hattını arayarak sorduğumda, alamazsınız dediler. Ancak sizin başka birinin sorduğu soruya verdiğiniz aşağıdaki yanıttan alınabilir diye anlıyorum. Kafam karıştı, doğrusu nedir?
   Bir de eğer aylık bağlanırsa annemin maaşından kesilerek mi bana verilir, yoksa ayrıca mı bağlanır?

   Teşekkürler,

   “Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

   Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.”

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2008 sonrası ölümlerde iki maaş alamıyorsunuz. Yasa bu şekilde değişmiştir, Yasemin Hanım.

  65. NALAN UĞURLUSOY dedi ki:

   Merhaba,
   annem babamdan önce vefat etti ve ondan kısa bir süre sonra babam vefat edince babamdan bana yetim aylığı bağlandı,yaklaşık 5-6 yıl kadar sonra baba bir anne ayrı benden 20 yaş büyük ablamın eşim vefat edince benim babamdan aldığım yetim aylığımın yarısı kesildi ve ablama bağlandı,ablam aynı zaman da vefat eden eşinden de emekli maaşı alıyor,ablamın vefatı veya evlenmesi halinde ablamın almış olduğu maaşın ne kadarı bana bağlanır?
   Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim,çalışmalarınız da başarılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanızın maaşının tamamı size bağlanacaktır, Nalan Hanım.

  66. TÜRKAN KIZBUĞA dedi ki:

   merhaba
   biz 2 kız çocuğuyuz babamız vefat etti ve yetim aylığı için başvuru yaptık anneniz yok sadece ikimiz maaş alacağız babam rahmetli olmadan 1850 tl maaş alıyordu bizim ne kadar alırız.
   SGK da devlet maaşın 4 te 3 nü kendine alıyor dediler
   eskiden dörtte birini alıyordu değişti mi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın yarısını paylaşırsınız Türkan Hanım.

  67. seda dedi ki:

   Mrb.Benim babam 2010 yılında vefat etti annemle boşanmışlar di zaten.Ben tek kız çocuğum ben o yıl üniversite yi kazandım. annemnde sadece üç ayda bir aldığı engeli maaşı var dokuzyüz lira .Babam da akıl hastasıydi ve hiç bi sosyal güvencesi yoktu kendi babasının maaşını aliyodu o yüzden bana hiç bi gelir kalmadı.Yetim aylığı da bilmiyorum bağlanırmi hiç üzerine düşen olmadı.geçen sene mezun oldum üniversite den şuan boştaym 92 doğumluym yetim aylığı yada başka alabilcegm bi şey var mi.
   Yardımcı olursanz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanız emekli olmadığı size yetim maaşı kalmıyor maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. ilknur dedi ki:

   Eşimle 25 şubatta resmen ayrıldık. Babamdan ssk yetim maasi almam için 26 şubatta sgk ya başvurdum. Bu arada edevlette GSS prim borcumun 26 Şubat itibariyle 228tl olduğunu gördüm. Bunu itiraz için dün sgk ya gittim.ödemem gerektiğini söylediler. Ben bu tarihte zatenbaşvurusu yapmışım. Ve hiç hizmet almadim.bu haksızlık. Bana aninda bosanmayi işleyen devlet.neden bir aydan fazla süren muameleyi islemeyip borç çıkartıyor. Lütfen ilgililere duyurulur.

  69. İlhan Sarıöz dedi ki:

   Meraba ben 2015 yılının 21 temmuzdan 1eylül gününe kadar 42 gün sigortalı çalıştım ve bu süre zarfında yetim ayliğimi almaya devam ettim işten cikinca dilekce gondermem gerekiyormus gondermedim 1 ocak 2016da maaşım kesildi ve kurum beni 2016ya kadar sigortalı çalışıyor göstermiş aldığım yetim aylığı kesildi ve sigortali calistigim gunden ocak 2016ya kadar ki aldigim maası uzerime borç olarak yansıttı ama ben universite okuyorum o kadar sigortalı calişmadım bu birç silinip kesilen maaşım geri bağlanır mı? Ve bu 3 aylik alamadığım maaşlarımıda alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz.

  70. Merve Özden dedi ki:

   Merhaba.1995 yılından beri aldığım yetim maaşım evlendiğim tarihten 3 ay sonra kesildi ama ben bu 3 aylık maaşımıza çekmistim.simdi çeyiz parası için basvuru yapacağim bana nasıl faiz-borç çıkar veya çeyiz paramdan mı kesilir?
   Cok tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Faiziyle birlikte bu miktar sizden talep edilir. Çeyiz paranızdan da kesilebilir. SGK müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir.

  71. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba,
   Sigortalı çalışıyordum kısa bir süre önce çıkarıldım ve yetim ayligi almaya başladım. Tekrar ise girdiğimde sigorta gün sayımı doldurmam yaklaşık yaşım 46 olacak.58 yaşında emekli olabiliyorum.Emekli maaşı alabilmeyi (yani yaşı doldurmayı )beklerken günümü doldurmam ve bekar olma halinde maaş almadığım için yetim aylığı tekrar alabilirmiyim. Babam ve ben ssk liyiz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmıyorsanız yetim aylığı alabilirsiniz.

  72. havkaracan dedi ki:

   Syn Yusuf KARATAŞ bey,
   Mağdur olduğum önemli bir soru soracağım, çok acilen net olarak cevap verirseniz sevinirim.
   SORUM ŞU: 1997 yılında eşim vefat etti, eşimden dolayı ssk emekli maaşı almaktayım.İki oğlumdan birisi 3 yıl önce 20 yaşını geçtiği için aldığı maaşı kesildi , ,,,
   Annemde 1998 yılında vefat eden babamdan dolayı Tarım bağkur emekli maaşı alıyor (Cuzi miktarda),,,
   Oğlumun sistemden çıkması nedeniye maaşımız düştü bende sgk ya başvurarak babamdan dolayı maaşa bağlanmak istedim. Sgk bana 3 yıl önce 180 tl gibi bir cuzi maaş bağladı.
   Ancak 2 ay önce sgk dan bir yazı geldi , eşimden dolayı maaş aldığım için tarım bağkurundan maaş alamzsınız diyerek maaşımı kestiler.
   Bugün de (05.04.2016) sgk dan bir yazı daha geldi ve 9.500 TL geri öedemem isteniyor.
   Şayet böyle bir kanun varsa sgk 3 yıl önce bana neden maaş bağladılar, ?
   Bu konuda nasıl ve nereye başvurmalıyım?
   Hukuken sonuç alma şansım varmıdır?
   Maddi yönden de oldukça mağdurum, lütfen ne yapmam gerektiği konusunda bana çok net ve acil bir cevap verirseniz minnettar kalırım saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dava açabilirsiniz. SGK yetkililerinin bunu size 3 yıl önce bildirmesi gerekirdi.

  73. İpek dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey.ben 2014 den beri annemin ölüm aylığını alıyorum.boşandıktan sonra 1 yıl geçmeden doğum yaptiğim için direk eski eşimin soyadını verdiler.3-4 aydır barışacak gibiydik ama olmadı malesef ve ben şuan hamileyim.eski eşimin soyadını verirsem bi Problem olur mu maaşım kesilir mi? İnternette boşandıktan sonra eski eşten çocuk dünyaya gelirse hem dava açılıyor hem maaş kesiliyor ceza kesiliyor gibi yazılara denk geldim.beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, İpek Hanım.

  74. Akar dedi ki:

   Üniversite öğrencisi olduğum için babamın vefatından ötürü yetim aylığı alıyorum. Öğrenimim 2 ay önce bitti maaş kesilmedi. Öğrenimin bittiğini bildirmeme gerek var mı yoksa maaş kendi kesilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bildirmeniz gerekir. Fazla yatan maaş varsa faiziyle geri alırlar.

  75. Filiz guler dedi ki:

   Kayinvaldem 40 yıl dul maaşı aldı au anda ağır özürlü 90 yaşında sorum su 3 ay önce gorumcemin kocası intihar ederek öldü bagkur emeklisi gorumceme dul maaşı bağlandı maddi durumu da çok iyi yeni bi ev aldı kocasindan malda kaldı buna rağmen ssk başvurup babasından maaş talep etmis kayinvaldemin aldığı para üçte biri kesildi çok zor şartlarda bakıyorum ssk basvursam raporumuzda var ne değişir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef bu durumu değiştirmez. Ancak görümcenizin iki maaş almaya hakkı yoksa itiraz edip kestirilebilir. İki maaş almaya hakkı varsa yapacağınız pek bir şey bulunmuyor. Görümcenizin insanlığından şüphe ediyorum.

  76. bahar karaman dedi ki:

   ise baslayınca babamdandan aldıgım maaşım kesildi acık lise okuyorum tekrar baglanırmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışmanız durumunda maaş kesilmektedir. İşten çıkınca maaşa tekrar başvurup bağlatabilirsiniz.

  77. Umut dedi ki:

   Merhaba annem babam boşandıktan sonra annem dul maaşı almaya başladı ve ayrı sehirlerde yasadılar babam bizi görmek için bir kaç sefer evimize geldi ve gitti 2 sene sonra da bizim hatrımıza tekrar evlendiler annem de maaşının kesilmesi için Sgk ya başvuruda bulundu ve maaşı kesildi.fakat Sgk suan yüklü miktarda bir borç çıkarmış Nasıl itiraz edebiliriz.boşanmanın gerçek olduğunu o tarihlerde farklı sehirlerde yaşanıldıgınj kanıtlamak yeterli olur mu cok acil cevap verirseniz seviniriz Nasıl bir yol izlemeliyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Duruma itiraz edebilirsiniz. İkametgah adresleri değiştiyse bunu belge olarak SGK müdürlüklerine sunabilirsiniz. Değişmediyse dava yoluyla hakkınızı aramanız gerekecektir.

  78. Adalet SÜMER dedi ki:

   merhaba,
   1998 yılında vefat eden babamdan (bağ kur) yetim aylığı almaktayım.01.01.2011 tarihinde iş kurmak için üzerime firma açıldı.Ancak bazı nedenlerden dolayı firma açık kaldığı halde bir faaliyette bulunamadım.Hatta faailiyete geçmek için uygulamalı girişim kursuna katıldım,sertifikamı aldım ama bir türlü olmadı.31.12.2012 tarihinde firma kapandı.2015 yılında
   SSK dan bu süre içinde gelirimin asgari ücret üzerinde olduğundan 10.730._tl borç çıkaarıldı ve maaşımdan kesilmeye başlandı.Ben bahse konu firmadan bir gelir elde edemedim ki..bir kuruş bile.İtirazım kabul olmadı..Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim..Hoşcakalın

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtmeniz gerekir. İtiraz edebilirsiniz.

  79. Seren dedi ki:

   Merhaba,babam vefat edince red i miras yapmıştım yine de çeyiz parasından yararlanabilir miyim tşkler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşı alıyorsanız evlendikten sonra çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  80. Yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben üniversite öğrencisiyim annemden yetim maaşı alıyordum 24 yaşındayım 2011 yılında okula kayıt yaptırdım fakat öğrenim süreni doldurdugum için maaşımı kestiler ve 2015 den bu tarihe kadar borcum çıkarıldı bana kesinlikle bilgilendirilme yapilmadi mağdur durumundayım lütfen bilhilendirirmisiniz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı gençlerin borçları silinecektir.

  81. Dilek dedi ki:

   Merhaba , babam vefat etti sadece ben yetim aylığı alıyorum . Ablam boşanma aşamasında benim maasımın % kaclik kısmını böldürür . Böldürürse ceyiz paramı etkiler mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanızın maaş talep etmesi durumunda maaşın yarısı ablanıza bağlanır. Maaş paylaşıldıktan sonra evlilik durumunda çeyiz paranız yeni maaşa göre hesaplanır.

  82. Çağla dedi ki:

   Merhaba babam 2010 yılında vefat etti. 452 gün 1989 yıllarında sgk calışmışlığı bulunmakta 18 ay askerlik yapmış askerlik borclanması yaparak 900 gün tamamlanıyor .yetim aylığı alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 900 prim gününü askerlik borçlanması ile tamamlayarak maaş bağlatabilirsiniz.

  83. Süreyya dedi ki:

   Merhaba. Babamı trafik kazası sonucu kaybettim kendisi ssk emeklisiydi. Ben bu sırada evliydim. Şuan boşanma davam sürüyor ve tedbir nafakası alıyorum eşimden 370 tl. Evliliğim öncesinde kendim çalışan ssk lıydım evlendikten sonra çalışamadığım için eşim üzerinden ssk dan yararlanabiliyordum. Boşanma süreci sona erdikten sonra babamın emekli maaşından yararlanma hakkım olurmu? Annem hayatta ve babamın üzerinden dul maaşı alıyor. ben babamın maaşından yararlanabilirsem anneme verilen maaştan kesinti yapılarak bana devredileceğini diğer sorulara verdiğiniz yanıtlardan öğrendim fakat çalışmaya başlarsam ve olduki işten çıkar yada çıkarılırsam tekrar babamın üzerinden yararlanma hakkım olabilirmi? sıkıntım verilecek maaştan öte sigortalılık haklarından faydalanabilirmiyim? neticede maaş bağlansa bile annem ile belli bir oranda belirlenen maaşı ya tek elden yada iki el olarak almış olunacak birlikte yaşıyoruz. son olarak yaşım 37

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Boşandıktan sonra babanızın üzerine geçersiniz. Babanızın maaşından ve sigortasından yararlanabilirsiniz.

  84. Şenay dedi ki:

   Annem babamın vefatından dolayı 20 senedir emekli sandığından dul maaşı alıyor. Ben de eşimle boşanma arifesindeyim. Boşanınca babamdan yetim aylığı için başvuracağım annemin maaşının ne kadarı kesilir ve bana ne kadarı verilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizin maaşının 1/3’ü kesilir ve size bağlanır.

  85. gül dedi ki:

   emekli maaş promasyonlarından dul yetim maaşı alanlarda faydalanacakmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  86. kızıl dedi ki:

   merhaba,, bir sorum olacaktı..
   babam yeni vefat etti,, annem ssklı değil ev hanımı,, sanırım babamın aylığının yüzde 75 ini annem alacakmış,, bende tek çocuğum yüzde 25 inide ben alacğım sanırım.. Ancak, babam 1800 lira maaş alıyordu.. acaba alacağımız paradan ne kadarlık bir kesinti olur bir bilginiz var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve siz maaş alacaksanız, maaşın %50 si annenize %25 i size bağlanacaktır.

  87. yılmaz dedi ki:

   merhabalar babam işçi emeklisi 2007 yılında vefat etti anneme maaş bağlandı daha sonra annemin babasındanda maaş alabileceğini söylediler bizde gerekli işlemleri yaptırdık ve çiftçi bağkurlu dedemdende maaş bağlandı ( dedem 2000 yılında vefat etti ) bundan 5 ay evvelde annemin dedemden aldığı maaş kesildi Bu konuda bilgi verebilirmisiniz tşkler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1999 sonrası ölümlerde iki maaş alma durumu olmuyor, yasa bu şekilde değişti. Bu yüzden kesilmiş olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  88. Didem dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı’na bağlı babanın vefatından sonra dul ve yetim aylığına bağlanan iki bekar kızı bulunmakta, ancak hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan 18 yaşından büyük engelli (çocuk felci dolayısıyla bir bacağı kısa, cihaz olmadan iş göremeyecek durumda) oğluna bu aylık bağlanmamış bulunmaktadır. Sağlık raporu %42 engelli göstermiş fakat Ankara bu oranı düşürmüştür. Şu anda bu engelli kardeşe de dul ve yetim aylığı bağlanması için ne yapabiliriz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaş üstü erkek çocuklara öğrenim görmemeleri halinde yetim aylığı bağlanmıyor. Engelliler içinse en az %60 rapor istenmektedir.

  89. MÜRVET dedi ki:

   ANNEM 1999 YILINDA ÖLEN BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ SANDIĞINDAN MAAŞ ALMAKTA. 2003 YILINDA DEDEM VEFAT ETTİ BAĞKURDAN ANNEME MAAŞ BAĞLANDI ANCAK 2016 YILINDA YERSİZ ÖDEME DİYEREK MAAŞ KESİLDİ VE SON 5 YILI GERİ İSTİYORLAR BÖYLE BİŞEY OLABİLİR Mİ MAHKEMEYE BAŞVURALIM MI ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Diğer maaşın bağlanmaması gerekirdi. Yaptıkları hatadır. Mahkemeye verebilirsiniz.

  90. Hatice dedi ki:

   Merhabalar;
   Benim annem adına bir sorum olacaktı.
   1 sene önce dedem vefat etti ve sigortalı olduğu için maaşın bir kını anneannem bir kısmını da bekar olan annem alıyor. Annemin her hangi bir geçim kaynağı olmadığı için ve anneannemde %95 engelli olduğu için bakım yardımı için başvuruda bulundu ve onaylandı.
   Sonuç olarak annem yetim aylığı alabiliyor mu , aldığı takdirde diğer aldığı yardımlardan kesinti olacak mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Anneniz sigortalı çalışmadığına göre yetim aylığı alabilir.

  91. Şehriban dedi ki:

   Merhaba..Babam 2012 Yılında vefat etti. Ben ve ablam bağkurdan maaşa bağlandık. 2 yıl sonra eylülde ablam evlendi ve çeyiz parası aldı… Ablam evlendikten sonra benim maaşımda bir değişiklik olmadı. Ablamın maaşı neden benim maaşıma eklenmedi.. Ya da eklenecek mi…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanız evlendikten sonra 2 yıl boyunca maaşı kimseye devretmiyor. 2 yıl sonunda devredecektir.

    1. Şehriban dedi ki:

     Ablamın mı devretmesi lazım…otomatikmen 2 yıl sonra eklenmenmiyor mu… Nereye başvurmamız lazım bunun için..

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Otomatik devreder. Bilgi almak için Alo 170 SGk hattını arayabilir ya da SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  92. Burcu Yener dedi ki:

   Merhabalar
   Benim aldığım maaş asgari ücretten yüksek. Babam vefat etti ve kendisi emekli sandığından emekli idi. Benim yetim aylığı alma şansım olur mu? Maaşın yüksek diye alamazsın diyorlar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız yetim aylığı alamazsınız.

  93. Hatice genco dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyordum eski eşimle tekrar evlendim emekli sandığı beni mahkemeye verdi geriye dönük araştırma yaptı gerçekmi yalanmı boşanmışım diye davayı ben kazandım ama evliliğim yürümedi tekrar ayrıldım yetim maaşım yeniden bağlanırmı bağlanırsa ne yapmam gerekir saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  94. Emine dedi ki:

   Evli değilim.Emekli maaşım yok ve çalışmıyorum. annemde babamda emekli sandığından emekliydi. Her iki maaşı, yetim maaşı olarak alabilirmiyim? Ve ya birisinimi alabilirim? Birini alırsam tamamınımı alırım?
   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tek maaş alabilirsiniz. Yüksek olan maaşı alırsınız. Maaşın yarısını alırsınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. ezgiii dedi ki:

   ben 18 yaşına girmek üzereyim babam 1 sene önce vefaat etti ve maaşı çekmedim aylık ne kadar maaş bağlanır ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece siz maaş alırsanız maaşın yarısı bağlanır.

  96. Fatoş dedi ki:

   emekli sandıgı dul ve yetim aylıgı almaktayız hepımıze bolunuk maaş annemde dedemden yetım aylıgı alıyordu bagkur tarım ıscısı emeklısı dedem fakat annemın aldıgı bagkur maaşını kestıler ocak ayında dedem 1999 dan önce emeklı maas anneme tekrar baglanmazmı dul aylıgı zaten 530 tl

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çift maaş alma kalktığı için olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. dursun dedi ki:

     Merhabalar bizde aynı sorunla karşılaştık.ayriyeten bize birde borç çıkardılar sizede oldumu.Ne yapmamız gerekiyor acaba

  97. m sibel aybars dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben annemden yetim aylığı alırken, ablam eşini kaybetti ve vefat etmiş olan babamızın da emekli
   sandığından maaşı olmasına rağmen benim maaşıma girdi. Ben geçim sıkıntısına düştüğüm için annemin maaşını bırakıp, babamdan almaya mecbur kaldım. Ancak babamdan alacağım maaş, tahakkuk ettiğinde gördüm ki, iki maaş arasında çok fark bulunmakta. Bostancı/İstanbul
   emekli sandığı bürosunda bir bayan memur bana “o eşitlenir” demişti. Sanki iki ebeveynin maaş toplamının ortalaması alınır gibi algıladım. Böyle bir uygulama var mıdır?
   Aydınlatır mısınız lütfen? Teşekkürlerim ve saygılarımla..
   M. Sibel Aybars

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. Nurcan dedi ki:

     Merhaba babam vefat edeli 3 ay oldu ssk emeklisiydi ben maaşı almak için bu ay başvurdum lakin diğer kardeşim benden önce başvurmuş ve bağlanmış. Başvuru yaptığımız süre itibari ile para içerde birikiyo yoksa öldüğü aydan itibarenmi. Kardeşim benden önce maaşa bağlandığı için ben bağlandıktan sonra ondan kesilcekmi yani eşit para alabilcekmiyiz mesela 4. Bin tl tutarında toplu para aldı o para ben bağlandıktan sonra aynısı bana yatıcak mı?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Başvuru yaptığınız tarihten itibaren birikmektedir.

  98. Aydan dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey
   Ben esimden yeni ayrildim annem ve babam ssk emeklisi biri tam biri yarim maas alabilirmiyim?maasin kaci baglanir? Maaslar sabitlendi asgari ucret deniliyor dogrumu? Cenaze parasi nedir? Haklarim nedir?allah razi olsun cok meraktayim iyi gunler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çift maaş alamayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Cenaze parası, ölen sigortalının cenaze masraflarının devlet tarafından karşılanmasıdır.

  99. durmaz dedi ki:

   benim rahmetli babam 22 martta vefat etti biz her ayın 27 sinde bağkur emekli maaşını çekerdik o ay çekmedik bana 26 haziranda dul ve yetim maaşınız bağlandı diye haber geldi. hesabıma baktığım zaman 317 lira para vardı . bu işte bi yanlışlık var değilmi daha fazla almam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve siz maaş alacaksanız anneniz maaşın %50’sini sizde %25’ini alırsınız. Sadece siz alacaksanız maaşın %50’sini alırsınız.

  100. sefa dedi ki:

   Merhaba, benı yetim maaşım 18 yasıma gırdıgım ıcın kesılmıs bulunmaktadır yaklasık 3 aydır alamıyorum ogrenım hayatıma devam ettıgım için cuma gunu ogrencı belgemle doldurdugum kagıdı ankaraya gonderdım yaklasık 2 hafta sonra sıgortalı ıse gırıcegım ıcın bana para yatmayacagını bılıyorum pekı bu hıcbır sekılde sıgortalı ıse gırmedıgım halde 3 ay para yatmayan donemın 3 aylık parası bana yatarmı bu ay ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz devam ederken kesilmişse yatacaktır. İtirazınızı bu yönde yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  101. Utkan dedi ki:

   Babam öldüğünde kız kardeşim ve bana yetim aylığı bağlanmıştı. Ben Ağustosta 18 yaşını dolduruyorum.Yetim aylığımı anneme devir edebilir miyim. Ya da kız kardeşim ne kadar kısmını alacak.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve kız kardeşiniz toplamda maaşın %75’ini alır. Herhangi bir değişiklik olmaz.

  102. Esra dedi ki:

   Merhaba,23 haziranda sigorta girisim yapilacak ve ise baslayacagim.babamdan her ayin 24unde aldigim yetim ayligi hesabima yatiyor.1 gun icin yetim ayligim kesilicek midir? Hatta saat farkiyla kaybediyorum denebilir (23 haziran 00.00 da ) bir yerde 10 gunluk sigortali olmam kaydiyla yetim ayligim kesilecek diye bir yazi okumustum,buna istaneden soru isaretleri olustu.simdiden cok tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 günlükse kesilmeyebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  103. m sibel aybars dedi ki:

   Tabii ki öncelikle 170’i aradım .Bilgilerinden emin olamadım. Konu çok teknik, daha üst düzey muhatap kim veya neresi olabilir?

  104. MUHAMMED dedi ki:

   ben babamdan kalan yetim aylığını 2012 yılının ekim ayında iki yıllık üniversite kazanıp maaşı almaya başladım.Daha sonra 10.07.2014 tarihinde mezun olduktan sonraki dönemde maaşım kesildi ve eğitime bir yıl ara verdikten sonra 2015 yılının ekim ayında dgs sınavına başvurarak 3’ncü sınıftan devam ederek açıköğretimden işletme bölümüne başladım.Geçen süre zarfında ve şimdiye kadar ödenmeyen yetim aylığını alabilirmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci olduğunuz tarihten itibaren olan maaşları alabilirsiniz.

  105. Ercan dedi ki:

   21,06.1992 doğumluyum 2012 de üniversiteye girdim ve yetim maaşı tekrar bağlandı bölüm bir sene hazırlık olmak üzere(1+4) dilekçe verdiğimde bunu beyan ettim üniversitem 06.06.2017 tarihinde bitiyor fakat maaşım haziran ayı itibariyle kesildi dilekçe versem tekrar bağlanırmı bağlanırsa kaç ay işlem süresi olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. tayfun dedi ki:

    Hocam bende aynı durumdan müzdaribim. Okulumun 4. senesi doldu fakat okulum uzadı. Ama maaşım haziran ayı içinde kesildi. Ankaraya öğrenci belgemi gönderdim. Cevap bekliyorum. Senin işlemler ne durumda?

  106. Hande dedi ki:

   Merhaba ben Hande 18 yasina göreli 17 gün oldu ve babamdan ölüm aylığı alıyorum ama maaşım kesilmiş dilekce yazıp gonderdim bir daha ki aya 2 maaş yatar mi yoksa bu ay ki maaşımdan olur muyum ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonraki maaşlar bağlanmaktadır.

  107. Mine Duran dedi ki:

   Merhabalar; babamı 2015 in ocak ayında kaybettik.daha sonra ablam evli olduğu için bana yetim aylığı bağlandı.ama babamın mirasını reddi miras yapmıştık.şimdi ise sgkdan geçmiş döneme ait babamın prim borcu geldi(26bin tl)reddi miras yaptığımız için bu borç silinirmi , yoksa benim aldığım yetim aylığımı kesilecek.şimdiden teşekkür ederim..İyi çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  108. Ufuk şenoglu dedi ki:

   Merhaba babamdan kalan yetim maasını alıyordum ancak babamdan miras kalan arsayı annem ben ve kardeşimin uzerine aldık bu ay aylıgım durdurulmuş suan Üniversite okuyorum aylıgım o yuzden mi kesilmiştir geri bağlanma durumu nedir bana yardımcı olun lütfen.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek öğrenci belgesi verebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  109. Hazret Koçyiğit dedi ki:

   Merhabalar 92 agustos dogumluyum. Erkek cocuk 25 yasina kadar universiteyle yetim ayligindan faydalaniyomus. Benim uni devam ediyor daha 3 yılım var. 2016 agustosta mi kesilir yoksa universite bitene kadar ne yaparsam maaş alabilirim yardim lutfen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşınız dolduğunda maaşınız kesilecektir.

  110. Mustafa dedi ki:

   Öncelikle merhaba ben Mustafa benim babam vefaat etti ve ardından anne annem vefaat etti babamın da ssk emekli maaşı vardı anne annemin de ssk emekli maaşı ve evde bekar 35 yaşında hiç evlenmemiş ablam var babamın emekli maaşından ablama yetim maaşı anneme de dedemden yani anne annemden dul maaşı bağlanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet bağlanabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  111. ayşe dedi ki:

   Babam 2002 senesinde vefat etti emekli sandığından emekli oldu.Ben 2004 senesinde evlendim yetim aylıgım kesildi.2016 senesinde boşandım şuan annem aylık alıyor bende boşandığım için tekrar baş vurucam yetim aylıgı almak için acaba ne kadar maaş baglanır bana

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenize bağlanan maaşın 1/3 kesilir ve size bağlanır.

  112. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar, Babam 1998 yılında vefat etti, Annem, babamın maaşını alıyor. Babam iki evlilik yapmış fakat resmiyette annem ile evliydi vefat ettiğinde, ilk hanımı ile imam nikahı ile evli kalmış. ilk evliliğinden olan kızı 6 sene önce boşanmış fakat 9 ay önce sgk ya başvuru yapıp kendine babasından(babamdan) emekli maaşı bağlatmış ve toplu para almış.Bende kocamdan ayrıldım. Ayrıldıktan 1 sene sonra bende sgk ya başvurup kendime emekli maaşı bağlattım fakat bana toplu para vermediler. SGK dan bize söylenen, üvey kız önce davranıp başvurduğu için biriken parayı o aldı size verebileceğimiz bir toplu para yok dediler. Ayrıca üvey kıza maaş bağlanırken annemin maaşından keserek maaş bağladılar, bana maaş bağlanırken gene annemin maaşından keserek bana maaş bağladılar, üvey kızının maaşından hiç kesinti olmadı. Bana maaş bağlanırken hem annemden hemde üvey kızından kesinti olması gerekmiyor. Sizden ricam 2 sorum olacak; 1-) bana neden toplu para vermediler.. 2-) Üvey kız ile öz kız ın hakları kanunda farklımıdır? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplu para ödemesinde adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca resmi nikahlı olmayan kişinin kızına maaş bağlanması pek mümkün değil. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  113. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra başka bir kadından çocuğu olduğu ve nüfusuna aldığını öğrendim. Yetim maaşı ikimizede bağlandı ama onunki benim naaiımdan daha fazla bunun sebebi nedir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  114. Sayeste dedi ki:

   Babam ve annem vefat etti.ben yetim aylığı aliyordum ablamda bosandi maasim da ne kadar kesilme olur ayrıca ben açık öğretimde okuyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı paylaşırsınız.

  115. Ayşegül dedi ki:

   Aradım fakat bilgi alamıyorum göremediklerini söylediler genel müdürlüğe dilrkçede yazdım cevap alamadım

  116. Tülay dedi ki:

   Ben 2011 yılında resmen boşandım fakat imza atıp kararı almadım. Babam 2013 yılında vefat etti bir ay sonra gidip imza atıp kararı aldım ve maaşına bağlandım.bir hafta önce sgk denetmeleri boşandığım eşimin adresine ve bnm adresime gelip komşulara soru sormuşlar onlarda pek iç açıcı cvp vermemişler.fakat fiili olarak bizi aynı evde birarada görmediler denetmeler. Bu bnm maaşımi kesmek için yeterli bi sebep olabilirmi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilebilir. Zaten memurlar sizin çevrenizdeki insanların gözlemlerime göre durumu değerlendirmektedirler.

  117. Ugur dedi ki:

   Babamdan yetim ayligi aliyordum liseden daha yeni mezun oldum benden mezuniyet belgesi istediler maasim devam edecek mi bu konuda yardimci olursaniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz bitiyorsa maaşınız kesilecektir.

  118. Sedat p dedi ki:

   Merhaba ben bu gün yetim maaşı için başvuru yaptım ailemden kimse almıyor babam 8 aralıkta vefa etti 7 ay felan oldu işte SSK’lıydı ne kadar maaş alırım ve geri dönük ödeme olurmu bu 7-8 aylık süreç için ? Üniversite 1 sınıf bu sene bitti

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz tarihten itibaren alabilirsiniz. Ancak daha önce kimse almamışsa toplu alabilirsiniz. Maaşın %50’sini alırsınız.

  119. Tülay dedi ki:

   Yusuf bey 10 gün önce geldi denetmenler bugün baktığımda maaşım yatmistı. .kesilmesi için 10 gün kafimi.yoksa risk hala dvm ediyormu. .ve ne yapmalıyım eski esimle ayrı yaşadığımi nasıl ispat edebilirim onlara.

  120. ahmet dedi ki:

   Merhaba babam yeni vefat etti. 44 yaşında ve Emekli degildi. 5509 gün ssk primi varmış. Emekli olması için 5675 gün ve 54 yaş şartına tabi imiş yani 166 gün ve 10 yıl eksigi var. peki bu durumda annem dul, iki kardeş olarak bizde yetim maaşı alabilirmiyiz..Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Vefat durumunda 900 prim günü olması yeterlidir. Emekli edip maaş alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  121. tayfun dedi ki:

   Merhaba, 18 yaşından beri babam vefat ettiği için babamdan yetim aylığı alıyorum. 23 yaşında erkek çocuğuyum. 4 yıllık üniversite okuyorum ve bu sene 4. senemi doldurdum okulda. Ama okulum daha bitmedi, uzadı anlayacağınız. Ancak haziran ayında yetim maaşım durdurulmuş. Sgk a başvuru yaptım verdikleri adrese Ankara’ya öğrenci belgemi gönderdim. Maaşım tekrar aktif olur mu ? Ne kadar sürer aktif olması ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız tekrar bağlanır. 45 gün içerisinde bağlanacaktır. Başvurduğunuz tarihten itibaren hakkınız olan maaşları toplu alırsınız.

  122. dursun dedi ki:

   Merhaba annem hem babasından (tarım emeklisi) hem eşinden(SSK) emeklisi maaş alıyordu.ocak ayında babasından aldığı maaş kesildi. Şimdi 23 milyarlık borç geldi. Biz bunu ödemek zorundamıyız. Nereye başvurabiliriz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alma durumu kaldırıldığı için borç çıkarılmış. Bilgilendirme yapılmadı diyerek SGK müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz. Mahkemeye de başvurabilirsiniz.

  123. pınar dedi ki:

   Merhaba yetim maaşı alıyordum. haziranın başında evlendim çeyiz parası için başvurdum fakat bu ay maaş yatmış onu çekebilir miyim? çekersem bir şey olur mu? son olarak da dilekçe yolladım onun cevabı ne zaman gelir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı çekmeyiniz. 45 gün içerisinde dilekçeniz cevaplanır.

  124. Esin dedi ki:

   18 yaşıma girdim diye benim maaşımı kestiler 2.aydayız şuan 2 aydır maaş alamıyorum 3.ayda alabilecekmişim acaba ben şimdi yaz tatilinde işe girsem annemin üstüne yapsam maaşımı alamadığım 3 aylık maaşımı da annem alabilir mi yoksa sadece 1 aylık mı alabilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  125. ahmet dedi ki:

   iyi günler babam 2 yil önce emekli oldu gününden dolayi daha sonra babama mektup geldi 700 gün sigortaniz yatmadi diye 2yilin parasini geri istiyorlar.yasi doldugu icin tekrar emekli yaptilar maasin dörte birine el koyacaklarmis kendine ait baska geliri yok sadece maasla geciniyor devlet önceden kendi emekli yapti. bunlar mahkemeye verebilirmi yada ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim cünkü cok magduruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Derya dedi ki:

    İyi günler.direk durumu anlatacağım.annem esinden ayrılmıştı daha sonra yetim aylığı olduğunu öğrendik ve onu aldı.daha sonra ayrıldığı esiyle tekrar evlenme kararı aldı.ve 2015 mayista evlendiler.on gün sonra gidip yetim kadının iptali ve devri( brkar kiz kardeşi var cunki )için dilkece verdik..dilekçe o ay icinde işlenmiş ve İzmirde durluyor.ve hala bir islem yok bu tarihe kadar bir sne oldu .Ankardan emekli olmuştu dedem.isci emeklisi.bunun icin anakarayada vukuatlı nufus kaiyt ornegiyel dilkece gönderdik.isleme alınıp alındığını henuz bilmiyoruz.ne yaomamiz gerek.ayligin devrini istemiştim.nasil bir yol izlememiz gerkiyor

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   3. Derya dedi ki:

    Siraya alındı demişlerdi Ankara yi aradığımizda.fakat İzmirde ikamet ettigimiz için.evrak takibinden baktığımızda.bir senedir dilkece uzerinde islem yapılmadığını goruyoruz..sadece gönderim yapilan mayis ayında.islem yapılmış gecen sne yani..oda elden islenmek üzere sevk edildi. E.H.G.m . H.A.C.ED. baskanligi servisine gönderilmiş .daha sonr aikinci olum islemelrine .oradan İzmir sgim denetmenler servisine elden işlenmek uzere sevk edilmiş.ve bir senedir.hic bir islem yok..beklememiz mi lazım

  126. Mehmet dedi ki:

   Mrb babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyodum.20 yaşındayım üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.Üniversiteye girmeden önce bi kesilme olmuştu ve öğrenci belgesiyle başvurduğumda bir süre sonra toplu ödeme yapılmıştı.Normalde her ayın 25 i yatan para haziran ayında yatmadı.E devlete girip baktığımda aylık/gelir durdurulmuştur ibaresi ile karşılaştım.Acaba neden durduruldu.Herhangi bir sigorta girişimde olmadı.Tekrar öğrenci belgesi ile başvurmam mı gerekiyor.Ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine tekrar başvurmanız gerekebilir.

  127. cem dedi ki:

   merhaba babam vefat ettigi icin anneme emekli maasi bizlerede kiz kardesim ve bana yetim ayligi baglandi.Ben 18 yasini doldurdugumda benim kesilen maasimdan anneme hic bir miktar aktarim olmadi bunun icin ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizden başka maaş alan olduğu için aynı şekilde devam etmektedir. Sadece anneniz maaş alıyor olsaydı aktarılırdı. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  128. Ayşe Durgun dedi ki:

   Mrb babam vefat etti bağkurdan emekliydi annem ve babam ayriydi ben maaşı % de kaç alirim ? Tek kız kardeşim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    %50’sini alırsınız.

  129. Huriye dedi ki:

   Mrb babam vefat etti emekliydi annem ve babam boşandılar ben maaşın ne kadarini alabilir . Annem boşandığı için onun alacagi maaşi da ben alir miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın %50’sini siz alırsınız.

  130. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra bir çocuğu daha olduğunu çğrendmiştim ve yetim masşı ona daha fazla bağlanmıştı konuyla ilgili 170 i aradığımda üvey kardeşler her zaman daha fazla alır bu sgknın kurallarına göre böyledir cevabını aldım bu doğrumudur bu madde var ise buna nerden ulaşabilirim interneti alt üst ettim ama böyle bişey bulamadım.tarafıma yanlış bilgimi verildi yolsa benmi yanlış arama yapıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattı yetkili bir hattır. Bu konuda yanlış bilgi vermeleri mümkün değildir.

  131. Songul dedi ki:

   Merhaba, Babam 1976’da vefat etti. Annem 1996’da vefat etti. Annem vefat etmeden önce emekliydi. 2002 yılında eşimden ayrıldım. 2005 yılında annemin tarım bağkuru maaşına başvurdum ve maaş bağlandı. 2010 yılında babamın askerliğini saydırarak babamdan da maaş almaya başladım(4A). Maaşı almadan iki maaşı da alıp alamayacağımı öğrenmek için il sgk müdürlüğüne bir dilekçe yazdım. Dilekçemin cevabında ikisini de alabileceğim açık bir şekilde belirtiliyordu. 2010 yılından 2016 şubat ayına kadar iki maaşı da sorunsuzca aldım. Ancak 2016 şubat ayında gelen bir resmi yazıyla annemden aldığım maaşın kesildiği ve 2010dan bu yana yapılan ödemelerin istendiği belirtiliyordu. Sebep olarak iki maaşı birden almam gösterilmişti. 2010’da sivas il sgkdan gelen 2sini de alabileceğimi belirten dilekçe durmakta. Hakkımı ne şekilde ararım. Dava açsam sadece faizler mi silinir yoksa borç toptan mı silinir veya maaş bağlanır mı?. Kısacası sizce ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Elinizdeki dilekçe ile mahkemeye başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  132. Dilayda dedi ki:

   Babam yurt disinda gecici emekli olmustu 2009’da vefat etti ben 24 yasinda bir bayan yetimim. Yetim maasindan yararlanabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  133. evren dedi ki:

   Merhaba,2008 yılında annem ve babam boşandılar anneme yetim maaşı bağlandı.Fakat babam kanser hastalığına yakalınınca tedavisi için ve bakımı için evimize getirdik bir süre sonra şikayet üzerine sgk dan teftişe geldiler.Tutulan rapor karşılığında annemin maaşını kestiler.Dava açtık 2011 den bu yana mahkeme sürüyor ve maaş alamıyor.Hakime durum anlatıldı istenilen her türlü evraklar telim edildi babamın hastalığı ile ilgili raporlar vs.buna rağmen dava bir türlü sonuçlanmadı.2015 ekim ayında babam vafat etti son mahkemede buda raporlandı yine uzattılar mahkemyi.şimdi sgk ile yapılan görüşmede annemin yetim maaşını babamın vafatından dolayı tekrar bağlanabileceğini fakat 2015 ekim ayından buyana içerde biriken 8 aylık maaşa bloke konacağı şifayen söylendi.sizce bloke edebilirlermi?(mahkeme durumunun devam ettiği söylenmesine rağmen)Size sorum bu mahkeme emsal kararlar olmasına rağmen lehimize sonuçlanırmı?bu süreçte annemin tekrar yetim maaşını bağlatması bu sürece etki edermi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Mahkeme sonucu belirler. Sizden alınan miktar haklıysanız size ödenir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  134. Hasan Yıldız dedi ki:

   Merhaba, memur iken vefat etmiş olan babamdan yetim aylığı alıyordum bu sene üniversite öğrenimim sona erdi ve 23 yaşındayım.Acaba öğrenim hayatımın sona ermesi ile almış olduğum maaş kesilir mi, kesilir ise bu kendilinden ben herhangi bir işlem yapmadan mı olur?
   Ayrıca yine maaşım kesilir ise kesilmiş olan bu maaş miktarı babamın dul maaşını alan annemin maaşına kendiliğinden eklenir mi yoksa onun içinde ayrı başvuru yapmamız gerekir mi?
   Göstereceğiniz yardım ve bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilir. Normalde otomatik olarak annenize aktarılır ancak sıkıntı çıkabiliyor. SGK müdürlüklerine giderek dilekçe vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

  135. mehmet ali dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisi ben emekli sandığına bağlı çalışıyorum ssk ya yaptığım başvuru sonucunda yetim maaşımı alamayacağımı söylediler . Bu doğrumu ?

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğrudur sigortalı olarak çalıştığınız için alamazsınız.

  136. Ömer dedi ki:

   SGK dan dul yetim aylığı almaktayız. Her yılın eylul aylarında bize kahverengi kapalı zarfta ankara SGK dan annem ve kardeşlerim adına dekont halinde para miktari yazan Kagıtlar gelirdi. Enflasyon farkımı diyodular bilmiyorum.. Adresimiz değiştiğinde beri gelmiyo artık. Adres güncellemesi de yaptım. Heryeri aradim. Ama sonuc yok. Ne gelirse maas üstüne gelir dediler. Bende bıraktım peşine düşmedim. Yardımcı olursanız sevınırm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  137. Ömer dedi ki:

   Hocam kardesim de y et im aylığı alıyordu ki bugun ATM den parası yatmadi. 20 yanına bastı dıye onun yetim aylığı annemin üstüne otomatik mi gececek yoksa SGK yi biz bilgilendirmek zorunda mıyız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu durum değişiklik gösterebiliyor. SGK müdürlüklerine başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır.

  138. mehmet feyyaz güvene dedi ki:

   Merhaba. 2008 de vefat eden babamdan dolayı emekli sandığından yetim aylığı alıyordum. üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve 23 yaşındayım. herhangi sigortalı bir işe başlamadım . ama annem eskiden sigortalıydı ve tekrardan bir fabrikada çalışmaya başladı . bu ay ise onun maaşında hiç bir miktar değişikliği olmadan aldı ancak benim maaşım normal maaş günümden 2 gün geçmesine rağmen hala yatmadı. aylığımı kesmiş olabilirler mi ? kesmişlerse neden kesmişlerdir annemle ilgisi olabilir mi ? ya da bir yanlışlık olmuştur bir kaç gün sonra yatacak mıdır ? malum bayram öncesi olduğu için bir yanlışlık olabileceğini umuyorum ama daha önce hiçbir şekilde yanlışlıkta olmamıştı. bayram tatilinde olduğumuz içinde herhangi bir yerden bilgi alamıyorum. bilgilendirirseniz çok makbule geçer şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa maaşı kesilecektir. Siz maaşınız hakkında bilgi almak ve durumu anlatmak için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  139. Yiğit dedi ki:

   Ben 22 yaşındayım ve üniversite okuyorum babamdan kalan yetim aylığı için başvurdum ama daha önce sigorta girişim olduğundan bana maaş verilmeyeceğini söylediler bu hukukimi çünkü hiç adaletli değil yaşamak için çalışmak zorundaydım çoğu insan gibi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız maaş bağlanmıyor maalesef. Sigortanızın olmadığı durumda yetim aylığına başvurmanız halinde maaşınız tekrar bağlanır.

  140. Furkan dedi ki:

   Babam 2009 da vefat etti. Bana anneme ve babaanneme maas baglamdı. Onlisansı bitirdim maasım kesildi. Benm maasım anneme gecer mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizden başka maaş alan olduğu için devretmez. Ancak babanızın annesi aldığı için değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Hasan1 dedi ki:

    Yusuf Bey ben yetim aylığı alıyordum lise bitti yaşım 18 ben üniversitye başladığımda 3 aylık yaz tatilinin parasını alacakmıyım yoksa okullar açıldığı günden beri tekrar 490 TL mi yatacak

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Okullar açıldıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş başvurusu yapabilirsiniz.

  141. AYDAN dedi ki:

   ben babamdan bekarken maaş alıyordum .evlendim maaşım kesildi anlaşamadık boşandık.maaş bağlandı tekrar muvazalı diye maaşım kesildi.kesileli 5 sene oldu ve ben dava açmıştım davayı kazandım.temyize gitti kakar bozuldu.masumiyetimi ispat ettim delillerimle.tekrar dava uzun sürermi ne yapmam lazım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  142. aydan dedi ki:

   1999 yılında vefat eden emekli sandığından emekli babamdan yetim aylığı alıyorum. sözleşmeli öğretmenlik kapsamında maaşım kesilir mi? ya da özel bir kurumda sigortasız çalışırsam yine kesilir mi? tam olarak hangi durumlarda kesiliyor 2008 öncesi ve sonrası diye bir ayrımdan bahsediliyor babam 2008den önce vefat etti.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece sigortalı çalışma ve evlenme durumunda maaşınız kesilmektedir.

  143. Seçkin dedi ki:

   Iyi günler
   Liseden üniversiteye geçerken aylığım kesildi. Sonra tekrar bağlanması için başvurdum. Fakat arada bağlanasıya kadar ki 5 ay yatmadı. Bunu geri isteyebilir miyim ? İsteyebilirsem herhangi bir süresi var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonraki aylıklarınız ödenmektedir.

  144. Ayşegül dedi ki:

   Selam Yusuf Bey,
   Ben ve kızkardeşim SSK babamızdan yetim maaşı alıyoruz.Kızkardeşim 10 sene nikahsız yaşadığı adamla evlendi.Çeyiz parası aldı.3 sene sonra boşandı.Şimdi nikahsız başka birisi ile beraber artı boşandığı kişiden nafaka alıyor.Üstüne bir de yetim maaşı tekrar bağlandı.Hem nafaka hem yetim maaşı alınabilir mi?
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  145. enver arslan dedi ki:

   iki yıllık üniversite okudum okul dönemim bitti alltan 2 dersim kaldığı için mezun olamadım yetim aylığım kesilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumu devam ediyorsa kesilmez.

    1. enver arslan dedi ki:

     alttan kalan dersleri verip mezun olup diplomamı alana kadar aylığı almaya devam edebilicem mi yani

  146. hakan dedi ki:

   İyi günler, babamdan yetim aylığı(bağkur) alıyordum üniversiteye kayıt oldum ama hiç gitmedim. Gitmiş olsaydım ikinci sınıfta olacaktım. E devletten baktım öğrencilik hakkım görünüyor ama 1. yılda olduğum yazıyor geçen yıl olduğu gibi. Sizce öğrenci belgemi verip tekrar kesilen maaşımı bağlatabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciliğiniz devam edebilirse maaş alabilirsiniz. (25 yaşına kadar)

  147. Hazal dedi ki:

   Babam vefat edince Anneme, kiz kardesime ve bana yetim ve dul maasi baglandi. Annemin yeniden evlenmesinden sonra maas bana ve kardesime baglandi. Ben bir dahaki seneye veleniyorum. Benim ne yapmam gerekiyor? Bu arada Yurt disinda yasiyoruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz. Yurt dışı için konsolosluktan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  148. Ismail Yilmaz dedi ki:

   18 yasima girdigim icin yetim ayligim kesildi bu yil universiteyi kazandim fakat istedigim yer olmadigindan kaydimi yaptirmayacagim kesilen ayligimi nasil alabilirim veya annemin uzerine devredilir saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz yoksa maaşı alamazsınız. SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  149. Tezcan dedi ki:

   Merhaba,

   Annemin 12 aylık bağkur prim borcu var onu ödedikden sonra sgklı bir işte çalışıyorum yetim aylığı alabilir miyim.

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız yetim aylığı alamazsınız.

  150. Alperan dedi ki:

   17 – 18 yaslarımda işe girdim kendi sigortam başladı yetim maaşımı anneme devrettim . Şimdi 23 yasındayım açık lise okudum ve bu sene 2 yıllık açık üniversitede okuyacağım yetim maaşımı annemden geri alabilirmiyim ? % kaç artış olur? Bide geriye dönük toplu ödeme yapılıyor deniyor bu şekilde bi ödeme alabilirmiyim ?

   Şimdiden teşekkür ederim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz zaman yetim aylığı alabilirsiniz. Ancak önceki dönemlere ait aylıkları alamazsınız.

  151. bayram dedi ki:

   Ortaöğretim bitti 3 ay maaş alamıyacağım üneversiteye başladığımda 3 ay alamadığım maaşı toplu alabilecekmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci olmadığınız için o tarihlerin parasını sonradan alamazsınız.

  152. OKTAY dedi ki:

   MERHABA BABAMDAN ALDIĞIM EMEKLİ AYLIĞI BU SENE KESİLDİ. ÜNİVERSİTEM 2 YILLIK OLDUĞU İÇİN. FAKAT,BEN MEZUN OLAMADIM. 2 AY ÖNCE DİLEKÇE VERDİM, AZ ÖNCE E-DEVLETE GİRDİĞİMDE, BAĞLANDIĞI YAZIYORDU MAAŞIN. AMA, ALACAĞIM MAAŞIN DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖRDÜM. BU NORMAL BİR DURUM MU? O 2 AYLIK MAAŞIMI ALABİLECEK MİYİM? KESİLMEDEN ÖNCE 780.00 TL ALIYORDUM. ŞUAN İSE, 114.00 TL OLDUĞU YAZIYOR. MAAŞIN, BU KADAR DÜŞMESİ MÜMKÜN MÜ? BİLGİSİ OLAN BİR KİŞİ, YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın düşmemesi gerekir SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  153. ali dedi ki:

   askerlik yaparken açıktan okul kaydımız olsa maaş odemesini almamız mumkunmudur ? kısacası askerlık yaparken odeme alabilirmiyiz bir yolu warmıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir.

  154. Mehmet Emin dedi ki:

   Annem 2015 Temmuz ayında vefat etti. Bekar olan ablamın adına yetim aylığı yatmaya başladı. fakat bu arada birde %87 engelli bir ağabeyim var ve benim yanımda kalıyor fakat vasisi ablamdır. yani yetim aylığı alan ablamdır vasisi. geçte olsa engelli abimin de bu yetim aylığından faydalanması için 2016 yılı nisan ayında başvuru yaptı. tam 6 aydır emekli sandığının bizden istemediği belge kalmadı ki biz bu aylığı bağlamaya çalışmamızın nedeni aylıktan ziyade sağlık güvencesinin olmasıdır çünkü hiç bir sağlık güvencesi yok ve sgk bize ha bire borç çıkartıp duruyor. Neyse en son bizden muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi istediler onları da ben hazırlayıp gönderdim neredeyse 2 ay oldu göndereli ama hala maaş bağlanmadı acaba maaş abimin adına değilde vasisi durumunda olan ablam adına farklı bir hesap olarak açılmış olabilir mi bu arada abim zihinsel engelli zaten o yüzden ablam onun vasisi.

  155. Hatice dedi ki:

   SGK emeklisiyim,(sgk emeklisi) vefat eden babamdan, yeni çıkan yasaya göre
   maaş bağlanır mı?

  156. Mehmet Emin dedi ki:

   Yusuf Bey yukarıda yaptığım açıklama fazla uzun ve karışık oldu galiba o yüzden yeniden sorayım dedim uzun lafın kısası abimin yetim aylığı eğer ki bağlanırsa kendi adına mı bağlanır yoksa zihinsel engelli olduğu için ve vasisi bulunduğu için vasisi adına mı yatar bu maaş

  157. Mehmet Emin dedi ki:

   Yusuf Bey üşenmemiş herkese cevap yazmışsınız sadece ben sorularıma cevap alamadım galiba. Yukarıdaki sorularıma ek olarak şunu sormak istiyorum Abimin maaşı bağlanacak olursa geçmiş aylara ait ödemeler de yapılır mı biz ilk olarak Nisan ayında başvurduk bu maaş için aylardır her seferinde başka bir evrak istediler en son olarak ağustos ayında muhtaçlık belgesi ve mal bildirm belgesini gönderdik sonrasında bekliyoruz ne arayan var nede soran.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.