• SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!

  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?

  Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

  Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

  Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

  Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

  Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

  Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

  Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

  Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

  Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

  Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

  Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

  Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

  Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

  Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

  Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

  Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

  Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

  Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

  Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

  Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

  Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

  Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

  Cevap: Böyle bir şart yoktur.

  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yagmur dedi ki:

   Merhaba benim babam 2011 yilinda vefat etti ben ozmandan beri yetim maasi aliyorum ancak babamin bir suru borcu ciktigi icin suan reddi miras yapicaz aceba maaasim kesilirmi ve ceyiz parasi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Reddi Miras Emekli maaşı bağlanmasına engel teşkil etmez. Babanızdan dolayı aldığınız yetim maaşınız kesilmez. Maaşı almaya devam ettiğniz için de yetim maaşı alabilirsiniz.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Biz eşimin kazasından dolayı maddi manevi tazminatımızı aldik şirketten , esimin yabancı uyruklu gemide sağlık sigortası bulunuyordu yani . Benim sormak istediğim şuydu ; iş kazası ölümlerinde ölüm geliri ve ölüm aylıği olarak 2 maas baglaniyormus , bizim aldiğımız ölüm ( dul ve yetim ) aylığı olarak geciyormus , ölüm geliri maaşına baglanma hakkımız var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kişi hem ölüm geliri hem de ölüm aylığına hak etmişse hesaplanan gelir ve aylıktan hangisi yüksekse tamamı, hangisi düşükse yarısı hak sahibine SGK tarafından ödenir. Eşinizin prim gün sayısı eğer ölüm aylığı için yeterli olup size maaş bağlandıysa, Ölüm geliri içinde başvuru yapabilirsiniz. Yukarda bahsettiğim gibi bir tam bir yarım maaş hakkınız var.

    Ölüm geliri bağlanabilmesi için tahsis talep dilekçesi ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekiyor. Tahsis talep formundaki ilgili kısmına İşkazası sonucu sürekli iş görmezlik geliri olduğunu belirtin. Yeterli şartları taşıyorsanız Ölüm geliri de bağlanır. SGK hizmet brimlerinin emeklilik servislerine müracaat edebilirsiniz.

  3. Ayşegül dedi ki:

   Eşimi 2011 yılında gemi kazasında kaybettim , eşimin sigortasindan dul yetim ayligina baglandik , ayri olarak , iş kazasında öldüğunden dolayi ölüm geliri de bağlanabiliyormuş , başvurmak icin gereken şartlar neler , nasil basvurabilirim , esim o sirada yabancı uyruklu gemide çalıstiğından ssk lı değildi ,bu durum basvurumuzun kabul olmasıni engeller mi ? Yardımci olursaniz sevinirim , teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iş kazası tazminat ve ödeneklerini almak için sigortalı olması şart. Yabancı uyruklu gemide yabancılara ait bir sağlık güvencesi bulunmuyor mu? Güncel bilgilerin bulunduğu İş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili makalemiz yakın zamanda yayınlanacak. Detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca https://www.facebook.com/SskBilgilendirme/?fref=ts sayfamızı takip ederek her gün yayınlanan makalelerimizle güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

  4. Esma dedi ki:

   Merhaba ben sigortalı işte çalışıyorum babamdan yetim maaşı alıyordum kesildi şuan almıyorum işten çıktığım zaman babamın yetim maşını tekrardan alabilirmiyim Ve bu ne kadar sürede gerçekleşir maaşı almak için ne, yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıktığınızda yetim aylığı hakkını tekrar kazanırsınız. Başvurunuza istinaden yaklaşık 45 gün içinde tekrar bağlanır.

  5. Volkann dedi ki:

   Annemin emekli maaşını alıyorum.Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ancak okulumu uzatacağım, maaşımın kesilmemesi için ne yapmam gerekiyor? Okulum bana seneye de bu okulun öğrencisi olduğuma dair öğrenci belgesi veremiyor. Tam olarak ne yapmam gerekiyor. Temmuz ayındaki yurtdışında olacağım için Haziran ayında halletmem gerekiyor ama daha finaller bütüleme sınavları var nasıl ispatlayacağım okulu uzattığı mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dönem başladığında öğrenci belgenizi kuruma bildirmeniz yeterli. Öğretim yılına başlayana kadar maaş kesintisi olmaz.

    1. Volkann dedi ki:

     Öğretim yılı başlıyana kadar maaşın kesilmeyeceği konusunda emin misiniz? Temmuz ayında kesilmeyecekmi?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Kurum yetkililerinden benzer bir konu ile ilgili daha önce aldığımız bilgi bu şekilde. Aklınızda soru işareti kalmaması açısından 170 SGK danışma hattını aryabilirsiniz.

  6. songül dedi ki:

   merhaba
   babamın emekli maaşı 1400 TL
   vefat etti (2017) 2 kız kardeşiz ikimizde bekarız.
   ben ssk lıyım ablam (tek kız) maaş alabiliyormu ? alabiliyorsa oran nekadar ne kadar alacak ? %50 deniyor ama alt limit ne kadar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın aldığı maaşın % 50 oranında bağlanır. Yetim aylığında alt limiti mevcut. Fakat kardeşinize bağlanacak maaş tabandan yukarıda gözüküyor

    2017 yılına göre taban aylık 2 kardeş olanlar için 618,41 TL

    Aylık bağlanma oranlarına https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

  7. Ayse dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2003 yilinda vefaat etti. Yurtdisinda haklarini öldürüp Türkiyeden emekli oldugu icin annem almakta.
   Ben 5 yildir esimden ayriyim ve bir yil önce bosanma karari cikti. Yetim emeklisine hakkim? varmi ve annemin aldigi emekliden kesilirmi
   Tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Linkteki yazımızdaki şartları taşıyorsanız;

    %30 oranında maaş bağlanır. Annenizin maaşı %15 düşer

    https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/

  8. Esra dedi ki:

   Meraba sigortalı çalıstgm halde ıkı maasımda kesılmedı gerı ödeme yapacakmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En kısa sürede bildirim yapmanızı tavsiye ederiz. Faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız.

  9. aydan dedi ki:

   2011 yılında eşimden ayrıldım annemin maaşı bağlandı.boşandığımd a hamileydim eski eşle arada bir çocuk için görüşüyorduk .1 yıl sonra maaşım kesildi 6 yıldır açılan davam vardı .kazandım yargıtayda bozuldu.tekrar mahkeme oldu bu seferde dava bozuldu tekrar temyiz ettik .bu süreç daha uzun sürermi.çocuğun babasıyla ayrı illerde yaşıyoruz.babamda emekli öğretmendi vefat etti.tekrar babamın maaşı için başvursam kabul edilirmi diğer dava sürerken .zor durumdayım ve gelirim yok.bilgi verirseniz sevinirim

  10. muhammed dedi ki:

   MERHABA Ben babamdan kalan yetim aylığını 10.07.2014 tahine kadar alıyordum verdiğim tarihte mezun olduktan sonra 15.10.2015 yılında aöf işletme bölümüne kayıt yaptırdım kayıt yaptırdığım tarihten itibaren şimdiye kadar tarafıma maaş ödenmedi bana aldığım kurum tarafından gönderilen evrakta maaşımın yattığı gösterilip almadığım maaşımın tarafıma borç çıkarılıp kesildiğini öğrendim yetim aylığının bağlanması için ne yapmalıyım ve kesilen tutarı geri alabilirmiyim

  11. Rümeysa dedi ki:

   Ben ve annem babamin vefatindan sonra emekli maasini aliyoduk ben part time sigortali bi ise girdim maasim kesildi. Benim hakkim olan maaşı anneme nasıl verebilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dilekçe yazarak SGK ya iletiniz

  12. duygu dedi ki:

   merhaba. ben ablam ıle hem annmızden hem babamızdan yetim aylıgı alıyordum. ablam ocak 9 da vefaat ettı. babamdan ablamın 845 lıra olan maasından bana 325 lıra eklendı. annemden ıse 380 lıra alıyordu ablam. bu ay 30 lıra eklendı. ama bu bana cok cuzı bır rakam geldı. annemden olan ablamın yetım aylıgının bana yuzde kac olarak eklenmesı hakkımdır? ne yapmalıyım? nasıl bır dılekce yazmalıyım ? zor durumdayım hemen cevap verırsenız sevınırım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Duygu hanım,konuyla ilgili detaylı bir dilekçe yazıp lütfen SGK’ya veriniz onlar değerlendirme yapacaktır

  13. Yesim dedi ki:

   Merhaba, babam ssk emeklisiydi vefat etti bu durumda is bulana kadar yetim ayligi aliyordum. Annem kendi babasindan maas aliyor. aradan 3 yil gecti ve ben isten ayrildim yeniden yetim maasina basvuracagim fakat bu donemde babamdan hakedilen maasi kimse almadigindan toplu para alabilecek miyim? Yardiminiz icin tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Toplu ödeme alamamaktasınız. Ancak sigortalı işten ayrıldığınız zaman başvuru yaparsanız maaşı alabilirsiniz.

  14. ELİF dedi ki:

   MERHABA BIZ YETIM MAASI İÇİN BASVURU YAPTIK NE ZAMAN ALABILIRIZ

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için alo 170 SGK hattını arayınız

  15. Aslı dedi ki:

   Merhaba,
   babamın maşını annem ve ben yetim maaşı olarak almaktayız. İşe başladığım için bu ay maaşım yatmadı. Bana yatan bu tutarın annemin hesabına aktarılması için ne yapabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurumunuza dilekçe ile başvurunuz

    1. Aslı dedi ki:

     Çalıştığım için gelmem çok zor ama mail veya pos ile dilekçe gönderme şansım var mıdır.

  16. mert dedi ki:

   merhaba 21 yaşındayım geçen ay yani ocak ayında 2 yıllık okulumu bitirdim. öğrenci bilgi sistemime bugün mezun olduğum yansıdı ama ben daha diplomamı almadım ve okulla ilişiğimi kesmedim. yetim aylığım buna rağmen hemen kesilir mi? iki gün sonra alıcaktım…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Güncel öğrenci kimliğinizi kuruma iletirseniz alabilirsiniz.Lütfen kurumla görüşünüz

    1. mert dedi ki:

     yani şu anda kesilmiş midir iki gün sonra alamaz mıyım?

  17. dilek dedi ki:

   merhaba sgk dan yetim maaşı alırken aynı zamanda emekli sandığına bağlı bir kurumda çalışırsam maaşım kesilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurumunuza başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurum tarafından değerlendirecektir.

  18. Selma Altınören dedi ki:

   2004 yılında SSK emeklisiyim. Babamın vefatından sonra annem ve kız kardeşim Bağkur maaşını almışlardı. Eşimden ayrıldım. Babamdan maaş alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Belirli oranda alırsınız eğer çalışmıyorsanız. Lütfen kuruma başvurunuz

  19. seher dedi ki:

   merhaba,
   ben emekli sandığına bağlı bir bankada 1 yıl çalıştım.bankadaki işimden ayrıldıktan sonra sgk dan yetim aylığına başvurdum, sgk geriye dönük 1 yıllık maaş ödemesi yaptı, bir hata olabilir mi? ileride sgk benden bu parayı geri ister mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    bunun için kurumunuzla görüşünüz. değerlendirmeleri sonucunda size bilgi vereceklerdir. diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  20. serpil dedi ki:

   benim babamdan almış olduğum yetim maaşım şikayet üzerine kesildi
   aldığım paraları geri ödemem söylendiama ben ödeyemiyorum gelirim olmadığı için bunun sonucu ödeyemessem ne olur?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. EFE dedi ki:

   22 yaşında üniversitede erkek öğrenciyim, bu sene 4yıllık üniversiteden mezun oluyorum,babamın vefatından aldığım maaş kesilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    öğrenciliğiniz sonra ermesi haline aylığınız kesilir

  22. Bahar AYsan dedi ki:

   Annem Emekli Sandığı emeklisiydi 2011’de vefat etti, babam SSK Emeklisiydi 1986’da vefat etti.. Ben boşandım. İkisinden ne oranlarda maaş alabilirim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aylık bilgilerinde yüksek olan maaşın tamamını düşük olan maaşın yarısını alabileceğiniz yönünde bilgi mevcuttur.Oran hakkında alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

  23. Hatice dedi ki:

   Ben yetim aylığı alıyorum. Bu sene işe başladım fakat geçici bir iş mayıs ayında bitecek.daha sonra başvursam bağlanır mi ve ne kadar sürede bağlanır? Agustos da düğünüm olacak daha sonra ceyiz parası almak için başvuru yapacağım. Ceyiz parası şartlarından biri de yetim maaşını alıyor olmak olduğu icin soruyorum. Mayısta isten ayrıldığımda hemen başvuru
   Yapsam ağustosa kadar aylık bağlanmış olur mu? Cevap bekliyorum çünkü eger olmazsa işten ayrılmayı ve hemen tekrar yetim maaşı almak için başvurmayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hangi kurumdan yetim aylığı aldığınızı bilmediğimizden dolayı ssk ve bağkur kapsamında yetim aylığı alan kız çocukları çalışırsa aylıkları kesilir. emekli sandığı kapsamında aylık alan kız çocuklarının aylıkları kesilmez.

  24. Hamza1903 dedi ki:

   Şuan lise sondayım babam 5 sene önce vefat etti üniversiteyi açıktan okumayı düşünüyorum 4 sene olarak açıköğretim okursam maaşım kesilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kesilmez.Açık veya örgün öğretim farkı bulunmamaktadır

  25. Emre dedi ki:

   Yetim aylığı alıyorum. İs-kur’un kurslarına(Mek) gidersem yetim aylığım kesilir mi acaba? Iş-kur’un sozlesmesine baktigimda yetim ayliği alanlar da katilabilir yazıyordu. Içimde soru isareti oluştu. Gunluk 20 TL ucret odeyecekler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır, kesilmez.

  26. ayşegül dedi ki:

   3.2.2017 tarihinde eşimden boşandım daha boşanma ilamı elime geçmedi.babamdan yetim aylığına başvurmak için bu belgeyi mi beklemem gerekiyor? bir de başvuruyu e-devletten yapabilirmiyim yoksa bizzat ankaraya dilekçe mi göndermem gerekiyor? nolur yardımcı olur musunuz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dilekçenizi Ankara’ya göndererek müracaatta bulunmanız gerekemketdir.

  27. sezgin dedi ki:

   merhaba annem bağ kur’dan 675 tl dul maaşı alıyor. ben şu an 31 yaşındayım 18 yaşıma kadar bana da maaş veriliyordu, 18 yaşımı doldurunca maaşı kestiler ama annemin maaşı hiç değişmedi. acaba burada bir yanlışlık olabilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Annenin aylık oranı yükselir. Yükselmedi ise kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir.

  28. SEMA dedi ki:

   MERHABA BABAM 2004 YILINDA VEFAT ETTİ BEN ŞU AN 14 YAŞINDAYIM BABAMIN 183 GÜN PRİM ÖDEMESİ VARMIŞ KALAN GÜNÜ BORÇLANARAK ANNEM YATIRSA YETİM AYLIĞI ALABİLİR MİYİM getirisi 1-2 yılda ödemeyi tolere ederse belki uygundur yardımcı olur musunuz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  29. Abdullah dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım babam 2000 yılın da vefat etti bende 2 yıllık üniversite yi haziran 2016 da bitirdim ve maaşım kesildi şuan dgs ye hazırlanıyorum 1 sene sonra 2017 de dgs den 4 yıllık üniversite ye geçmem durumun da bu arada alamadığım parayı toplu olarak alabilir miyim bu sefer cevap verirseniz.

  30. Burcu dedi ki:

   Mrb erkek önlisans ogrencileride aktif olduğu sürece 25 yaşına kadar ölüm maaşı alabirmi acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alınabilir. Lütfen güncel öğrenci belgesini Kuruma iletiniz.

  31. Zühre dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyorum bir kaç gün sonra işe başlayacağım fakat 6 ay işkur maaşımı ödeyecek bu 6 aylık süreçte yetim aylığım kesilir mi? Ve işkur maaşı işsizlik maaşı mıdır?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yaş ve sigorta bilgilerinizin detayını bilmediğimizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alınız.

  32. Abdullah dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım babam 2000 yılın da vefat etti bende 2 yıllık üniversite yi haziran 2016 da bitirdim ve maaşım kesildi şuan dgs ye hazırlanıyorum 1 sene sonra 2017 de dgs den 4 yıllık üniversite ye geçmem durumun da bu arada alamadığım parayı toplu olarak alabilir miyim teşekkürler.

  33. saime dedi ki:

   merhaba 43 yaşındayım eşimden boşandım.2009 da vefat eden emekli sandığından emekli babamın maaşını almak için başvuruda bulundum.sigortalı bir işe girersem babamın maaşı bağlanır mı bağlanmaz mı ?.bir da bağlandıktan sonra işe girersem babaım maaşı kesilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı çalışmanız durumunda yetim aylığından yararlanamazsınız. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  34. Çiğdem dedi ki:

   Ben 1976 doğumluyum babam 2008 de Bağ-Kur dan emekli olduğu iken vefat etti. Ben eşimden ayrıldım 3 sene önce yetim aylığı alıyorum üvey annem de alıyordu şimdi duyduğuma göre evlenmiş kendisiyle görüşmedigim için resmî nikah yapıp yapmadığını bilmiyorum bu konuda nasıl bilgi edinip ve nasıl bir yol izlemeliyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  35. Filiz ozkurt dedi ki:

   Ogrenci belgesini ilettim bagkura 2 aylik maasim yatmadi ne yapmam gerekir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    almakta olduğunuz maaşın kapsamını belirtmediğinizden dolayı muhtemel yaptığınız aramaya bu linkten ulaşabilirsiniz. SSK YETİM AYLIĞI

  36. ysmn dedi ki:

   mrb babam 2008 tarihinden beri kayıp gaiplik davası açtm ve garipliğine karar verildi. babamn 1952 iş günü var ben toplu para alablyor muyum ve aylık baglancak olan maaşm sigortalı çalışacağm zaman kesilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Mahkeme kararı ile birlikte SGK’ya müracaat etmeniz halinde kurum değerlendirme yapacaktır.

  37. Salih dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey, annem merhum babamın maaşını almakta. Geçen yıl da 1994′ te vefat etmiş olan büyük babamın maaşı bağlandı, fakat şu an geri alınıyor ödenen yetim aylığı. Babam emekli sandığından emekli. Büyük babam ise Bağkurlu idi ve vefat yılı 1994. Şu an kesinti sonucu annemin eline babamdan 1000 tl gibi maaş geçiyor. Habertürk’ün sayfasında yetim maaşı alınması için kişi, kocasından bağlanan aylık brüt asgari ücretin (1.647tl) altında ise bağkur maaşını da alır diyor. Babamın brüt maaşını nereden öğrenebilirim? Babamdan anneme bağlanan maaş bu rakamın altında ise tekrar bağlanması için hangi işlemi yapmalıyım. iyi çalışmalar dilerim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

    1. Salih dedi ki:

     170 hattından yanıt almak için o an annemle beraber olmak gerekiyor, farklı şehirlerdeyiz. Kısacası yetim maaşının kesilme nedeni ne olabilir?

  38. mehmet yeşil dedi ki:

   kardeşimin yetim aylığı okul bittiğinden anneme aktarılmasını talep ettik. ama 3 ay sonra anca bağlandı aradaki ayları alabilirmiyiz acaba. emekli sandığına bağlıyız

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  39. Ertan dedi ki:

   Babam vefat etti onun maaşı bana kaldı ama annem çekiyo müracaat etsem ben çekebilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    sigorta kapsam ve yaş bilginiz olmadığından dolayı detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  40. Gül dedi ki:

   Ben 26 yaşında engelliyim raporum %68 babam 2006 fa vefat etti bağkurluydu annem dul mağaşı alıyordu annamde 2016 mart ayında vefat etti ben engelli memurun 2016 nisan ayında yetim aylığı için başvuru yaptım beni iki devlet hastanesine gönderdiler engelli raporu için en son raporu, 2017 ocak ayında yetim aylığı alma gibi bir durumum varmı, varsa da 2016 nisan ayında başvuru yaptığım için o zamandan bu zamana kadarki aradaki farkı verilir mi bununla ilgili cevaplarınız için teşekkür ederim

   1. Gül dedi ki:

    Düzeltme babam ssk dan malulen emekliydi bağkurlu değildi

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Memur iseniz Bağkurdan yetim aylığı alamazsınız

  41. Ziya dedi ki:

   Merhabalar,
   Babam ssk emeklisiydi başta annem ben ve abim ölüm aylığı alıyorduk. Sonra annem evlendiği için maaşı kesildi. Sonrasında aöin de maaşı belli bir süre sonra kesildi. Şu an benim maaşımda herhangi bir artış olur mu? Artış için ne yapmam gerekir?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  42. Veysel dedi ki:

   Merhaba yusuf bey. Size bi sorum olacak. Dogum tarihim 06.01.1992. Yani 25 yasina yeni girdim ve yetim ayligimin k kesildiginifarkettim. Benim bildigim 25 yasini doldurunca kesiliyordu.
   Calismiorum ve acik ogretim universitesine kayitliyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Veysel Bey 06.01.1992 doğumlu olduğunuzu belirtmişsiniz bu da o günden bu güne tam olarak 25 yıl; 2 hafta; 1 gün ediyor. Bu demek oluyor ki siz 25 yaşınızı doldurmuşsunuz ve 26 yaşınızın içindesiniz.

    1. veysel dedi ki:

     peki bu durumda benım maaşım kesilıyor ve ben bu kesılen maası annemın ustune aktarabılır mıyım ???

  43. cemre dedi ki:

   biz eşimle ayrılıyoruz ablam ile yetim aylığı alıyorduk ben ayrıldığım zaman ablamın maaşınıda alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  44. ahmet dedi ki:

   merhaba annem ve kız kardeşim babamdan yetim aylığı alırken kardeşim evlendiği için maaşın anneme geçmesi için başvurduk annem 840 tl kardeşim 420 tl maaş alıyordu 4. ayın snunda anneme 1550 tl maas yattı ama bana doğru gelmedi bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  45. Fatih Mehmet Koçyiğit dedi ki:

   Merhabalar. Benim sorum şöyle üvey anne babamın vefatından dolayı dul aylığı alıyor. Kardeşim ve ben sigortalı çalıştığımız için maaş bağlanmadı. Babannem çok cüzi bir miktar engelli halama baktığı için 3 ayda 700 tl maaş alıyor. Başka geçim kaynağı yok. SGK ya başvurmamız halinde babamın üvey anneye bağlanan maaşından aylık alabilirmi? Bu arada babannem 65 yaş üstü. Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  46. Gülay Bozkurt dedi ki:

   Babam sgk emeklisydi 2017 ocakta vefat etti hem yetim aylığı alıp hemde isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyim. Ayrıca annem hem kocasında hemde kendi babasında maaş alabilirmi ? (Babamda dedemde sigorta emeklisi) İlginiz için teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilir. Ancak sizin Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ ve başvuru işlemini gerçekleştiriniz.

  47. Fatma dedi ki:

   Esim 1 yillik sigortaliydi 2002 de öldü ogluma yetim ayligi alabilirmiyim yada farkli bir yol varmi destek alabilmek icin bilgilendiriz seniz seviniriz saygilar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz. Hemen detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  48. Umut dedi ki:

   Yetim aylığı başlangıç tarihi sigorta başlangıc tarihi olarak degerlendirilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Askerlikte geçen hizmet süreleriniz, sigortalılığınızın başlangıç tarihinden önce ise; sigortalılık başlangıç tarihi, borçlandırılan süre kadar geriye götürülmektedir.
    Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayınız
    AYRICA Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  49. Nilgün dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey ,
   Ben yaklaşık 2 yıl önce hem anne hem babadan yetim aylığı almaya başladım. Annem 2006 yılında babam 2014 yılında vefat etmiştir. Bir yasada bahseden 2008 yılı öncesi anne veya babası vefat eden yetim maaşı alacaklara yönelik yüksek olan maaşın tamamı düşük olan maaşın yarısı ödenir diye bir yasa varmış. Ama benim tam tersi oldu annemin ölüm aylığı 900 günden bize emekli aylığı bağlanmıştı. Babam ise 3600 günden emekli olmuştu. Yani annemin maaşı atıyorum 800 tl iken babamın maaşı 1200 liraydı tahminimce arada 300 400 tl lik bir fark oluştuğunu düşünüyorum bunun düzenlemesi ile ilgili sgk dilekçe verdim. Benim sorum sizce fark düzelir mi maaşta düzenleme olurmu? bir de arada doğan 2 yıllık maaş farkı için sgk toplu bir ödeme yaparmı ? 2 yıl için az miktar değil bence şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    YASADA: Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ödenir maddesinden dolayı alırsınız. Ölenin önceki eşinden olan çocuklarıyla, hem anadan hem babadan yetim olan veya af kanunlarına göre tescil edilmiş bulunan çocuklarına % 30 oranında aylık bağlanır. Sonradan hem anadan hem babadan yetim duruma giren çocukların aylıkları da % 30 oranı uygulanmak suretiyle yükseltilir.
    AYRICA detaylı bilgi için SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  50. Msutafa Yorulmaz dedi ki:

   Annem dul aylığı alıyor.ben yetim ayligi aliyorum. İki kisiyiz yani. Benim aldigim aylik 250 lira. Bu aylığı artirabilir miyim. Universite ogrencisiyim . aldığım para yetmiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aylık artırma söz konusu değildir. Yetim aylığı anne ve çocuğa oranlı olarak verilmektedir.

  51. Gönül dedi ki:

   Kardeşim 20 yaşını doldurdu diye kesilen yetim aylığı üniversiteye kayıt yaptırdı diye tekrar bağlandı. Yalnız şimdi üniversiteye gitmiyor. Evde oturup maaşı alıyor. Onu bana aktarılmasını nasıl talep ederim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer aylık almıyorsanız dilekçe ile kurumunuza başvurunuz.

  52. saime alpakut dedi ki:

   Babamdan aldığım ssk maaşımdan kasım 300tl aralıkta 300 tl muhasebe kaydı altında kesinti yapıldı bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz

  53. Kaan dedi ki:

   Yusuf bey merhaba babam vefat ettiği için yetim maaşı alıyorum ve dedem de sonra vefat etti ondan sonra dedemden bana taksi plakası kaldı üzerime alırsam yetim maaşım kesilirmi teşekkürler

  54. Ayşegül dedi ki:

   Mehmet Emin beyin yorumuna yaz mı şım yanlışlıkla lütfen ordaki sorumu cevaplayınız

  55. Ayşegül dedi ki:

   Mrb. lar hocam. Benim babam ssk emeklisi iken 2003 te vefat etti ozmn ben evli olduğum için maaşı anneme bağlandı. Annem 2013 te vefat etti. Bende eşimden yeni boşandım şimdi yetim maaşı alıyorum başka kız kardeşim olmadığı için tek ben alıyorum. Ancak kendimde emeklilik için sadece yaş bekliyorum (ssk dan bende) emekli olduğımda yetim maaşım kesilirmi yada bu şartlarda malulen emekli olursam yetim maaşıö kesilirmi??? Tşkler

  56. Aysu dedi ki:

   Babam emekli sandığına bağlı emekli ve 2014 yılında vefat etti. O tarihten bu yana yetim aylığı alıyorum. Şimdi SSK’lı olarak bir işe giriyorum. Maaşım kesilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli sandığı ise kesilmez.

  57. Hazal dedi ki:

   merhaba..
   Ben 60/f kapsamında ölüm aylığı alıyorum. Şuan çalışmıyorum e devletten GSS me baktığımda ”5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır.” şeklinde bir yazı var. Yani işkur görünüyor. Babamın sigortasından faydalanmıyor muyum? Neden 60/e işkur görünüyor? Teşekkür ederim..

  58. Musa dedi ki:

   Ben rusyada çalışıyorum Türkiye’de ek 5 yatıyorum bunda bir sorun çıkarmı iptal olacakmı

  59. kıyasettin dedi ki:

   toplam 6500 iş gününden ss dank emekli odum .5 veya 6 sene bagkur 2 sene tarım sigortası diger günler ssk 01,10,1986 ssk girişim 1057 tl aylık baglandı benden pirimi az yatanlar 1250 ila 1300 arası maaş alıyor benimki neden az

  60. gulden celik dedi ki:

   Merhaba
   Yurt dışında evli olan ama Turkiye de bekar görunen biri yetim maasi almaya (bagkur)devam edebilir mi?Ayrıca yetim maasi alanlardan birinin herhangi bir nedenle maasi kesilirse bu diğer kardeşin aylığına yansirmi?Teşekkürler..

  61. Seda dedi ki:

   Babam vefat etti maaşı annem ben ve kardeşime baglandı ben sigortalı işe başladıgımdan dolayı maaşım anneme devri için dilekçe yazdım maaşım anneme devri olurmu acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Size ödenen oran anneniz ve diğer yetim aylığı alan kişi arasında dağıtılır

  62. Sultan dedi ki:

   Babam vefat ettiği için annem ölüm maaşı alıyor . 18 yaşındayken maaşın benim olan kısmını ben almaya başladım . Maaşım bir sigortalı işe başladığımda kesilecek mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yetim Aylığının hangi kanun hükümlerine göre bağlanacağı, kişinin ölüm tarihine göre belirlenmektedir. O nedenle lütfen alo 170 arayarak bilgileriniz dahilinde yardım alınız

  63. Merve Cevik dedi ki:

   Merhaba annem ve ablam vefat eden babamin maasini almaktadirlar bende yeni basvurdum suanda ogrenci oldugum icin banada maas baglanicak fakat ablamdan ve annemden kesilecekmi merak ediyorum tesekkurler.

  64. ayşe dedi ki:

   babam memur annem işçi emeklisi idi.ikisi de 1995-96 yıllarında vefat etti.ben ozaman yetim maaaşı ikisinden de aldım.1998 de evlendim.18 yıllık evliyim.üç çocuğum var…sorunlarımız var ve boşanmak üzerine eşimle olmuyo.gitmiyo. konuştuk…avukata gidicem ama endişelerim var….
   eşim devlet memuru çocuklara nafaka vermeyi kabul etti…ben nafaka alırsam alacağım maaş düşermi..
   –mal varlığı kredili bi evimiz var ona borçtan dolayı ortak olamazmışım doğrumu….
   oğlum ünüversteye hazırlanıyo..kavga gürültü olmadan boşanmak istiyorum..anlaşmalı boşanınca maaaş bağlanmıyormuş..doğrumu.
   şimdiki evimde oturur sam,ve sonra taşınırsam her adres değişiminde maaşım kesilirmi.tekrar tekrarmı başvuru yapılır.maaş bağlanması nekadar zaman alır

  65. apdurrahman dellaloglu dedi ki:

   Annem dul ve yetim maaşı nı aynı anda alabilir mi. Ssk dan.

  66. apdurrahman dedi ki:

   Dedem ve babam ssk emekli si iken babam 2013 yılında dedem 1985 de vefat etti.annem hem dedem den yetim hemde babam dan dul maaşı alabilir mi.saygilar.

  67. Leyla dedi ki:

   Yusuf bey,hayirli günler. .
   Benimde size bir sorum olacak…
   Ben eylül 2016 da ssk dan emekli oldum..
   Babam 1997 de vefat etti..ssk dan emekli idi..annem babamdan dul maasi aliyor.. benim maasim cok dusuk baglandi…ben de babamdan yetim maaşı almak istesem alabilirmiyim..ben evli degilim…
   Cevabiniz icin şimdiden teşekkür ederim…

  68. Abdullah dedi ki:

   Annem dedemden yetim aylığı alıyor sadece annem almasına rağmen 630 lira gibi az maaş veriyorlar bu normalmi çok düşük değilmi

  69. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. Babamdan yetim maaşı alıyordum 25 yaşımı doldurduğum için maaşım kesildi erkek olduğum için. Maaşımın % kaçı kardeşime geçer başvuru yaptığımızda ? Yada geçiyormu maaşımın belli bir miktarı

  70. Mehmet dedi ki:

   Eşim 3 ay önce vefat etti bir kızım var eşimin toplam 1400 günü var ben şuan asgari ücretin üstünde maaş almaktayım yinede dul ve yetim aylığı alabilirmiyim

  71. cemile dedi ki:

   yetim aylığı her ay mı veriliyor.yoksa 2 ayda bir mi veriliyor.

  72. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar. hocam annem dedemin maaşına bağlanmıştı bi süre maaş aldı, maaşı kesilince sgk ya gittik. Şikayet üzerine araştırma yapılmış ve annem ile babamın beraber yaşadığı tespit edilmiş.bu mümkün değil. Birçok şahidimizle dava açtık dava bugün red olarak sonuçlandı. Avukatımız davayı yargıtaya taşıyacaz falan dedi. Benim merak ettiğim biri şikayet etmiş birileri beraber yaşandığı raporu vermiş. 5 şahit ile kanıtlarla sunduğumuz davamız nasıl olurda red alır hayret ediyorum. Bide bu dosya yargıtaya taşınsa ne olur acaba?

  73. ali dedi ki:

   slm ben yetim aylıgı alıyordum lise döneminde 20 yaşımı gecen yıl doldurdugumdan aylıgım kesildi şu an üniversite okuyorum ögrenci belgemi vs. gereken evrakları gönderdim ancak 3 ay oldu ne aylıgım yattı ne de bi cevap alabildim. ne yapmalıyım

  74. elifduygu dedi ki:

   babam vefat etti ben sigortalıyım benim dışımda annem ve 4 kardeşim var. aylık için ssk ya başvuru yaptık 03.03.2016 tarihinde 19.08.2016 tarihinde bağkur borcu vardır diye yazı geldi eve 2000 civarında ben ödemeyi yaptım maaş bağlandı ama bize sadece 1.5 aylık maaş ödemesi yapıldı bu doğru mudur yoksa geçişe dönük mart-nsan-mayıs-haziran-temmuz-ağustos aylarına ait maaş ödemelerini geçmişe dönük alabilir miyiz ne yapmamız gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler

  75. Gülseli dedi ki:

   Merhaba…
   Babamın vefatı nedeniyle annem, kardeşim (erkek) ve ben yetim aylığı alıyorduk.
   Kardeşim 26 yaşında vefat etti, ben evlendim ve çeyiz ödeneği aldım. Benim maaşım 2 yıl sonunda anneme bağlanmıştı.
   Geçtiğimiz aylarda boşandım. Tekrar maaşın bana bağlanmasını talep etmem gerekiyor. Vefat, boşanma…bütün durumları düşündüğümüzde; anneme ve bana yüzde olarak babamın maaşının ne kadarı bağlanacaktır, bilgi alabilir miyim lütfen?
   Teşekkürler.

  76. mehmet dedi ki:

   babamdan yetım aylıgı alıyorum 2 yıllık unıversıtemı bıtırdım sımdı dıkey gecıs ıle yenı bır unıversıteye gecıs yaptım fakat aylıgım hazıran ayında kesıldı suanda yenı unıversıtemın ogrencı belgesı ıle basvuru yapıcam normalde hazıran ayında kesılırdı ben belgeyı yollayınca toplu olarak hazırandan berı alamadıgım maaslarımı alırdım tekrar aynısı olurmu hazıran ayından berı alamadıgım aylıgımı toplu olarak oderlermı ?

  77. Aslı dedi ki:

   Babamın emekli maaşından yararlanıyorum. Annem evlendiği için, iki ablam ve abim de çalıltığı için maaşları kesildi. Babamın emeklisinden sadece ben yararlanıyorum. Bana sadece bir ablamın maaşı devredildi. Diğerlerinin dr maaşı devredilir mi?

  78. ecrin dedi ki:

   25 mart 2016 da babamı kaybettim eşimden iki çocuğumla beraber dul maaşı alıyorum kendim sgkdan emekli oldum babamdanda alabilirmiyim babam sgklı eşim sgklı

  79. Sadettin dedi ki:

   Merhaba annem babasından maaş alacak bunun icin gerekli belgeleri ayarladık annem 01.06.2012 yılından bu yana maaş almıyordu.19.12.2016 yılında baş vurduk toplu ödeme 4,800 tl oldu bu düşük değilmidir. Neye göre hesaplanıyor.

  80. Rahşan dedi ki:

   Merhaba…

   Emekli sandığının” ikramiyeler ” başlığı altında yer alan 89. maddesinde “Emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı bağlanmadan veyahut toptan ödeme yapılmadan ölen iştirakçiler için yukarıdaki esaslara göre hesaplanacak ikramiyenin tamamı, aylığa veya toptan ödemeye hak kazanan dul ve yetimlere, bu Kanunun 68 inci maddesinde gösterilen hisseleriyle orantılı olarak ödenir.” ifadesi yer almaktadır…

   31 yıl hizmet etmiş ve görevine devam ederken ( emekliye ayrılmadan) vefat eden memurun 3 (üç) kızı vardır. 2 kızı çalışmıyor fakat ikisi de evlidir..Bir kızı 18 yaşından küçük olup yetim aylığı almaya hak kazanmıştır.. Dul aylığı alacak kimse yoktur eşinden boşanmıştır… Şu durumda vefat eden iştirakçinin ardından dul ve yetim maaşı almaya müstahak bir tek 18 yaşından küçük yetimi vardır..

   Bu maddeden (68) hareketle evli kızları yetim aylığı almaya hak kazanamadığına göre; emekli ikramiyesinden de hak alamayacakları sonucu çıkıyor…

   68. madde tek yetim kalırsa %50 oranında aylık bağlanır dediğine göre , bu emekli ikramiyesinin de mi aylık almaya hak kazanan kızına % 50 oranında verileceği anlamına mı geliyor…Ya da ikramiyenin tamamı yine başka hak eden olmadığı için yetim kalan küçük kıza mı ödenecek?..

   Emekli ikramiyesinin tamamı değil de %50 si yaşı küçük olan kıza ödenecekse, ikramiyeden geriye kalan miktar kime kalacak, kimler alabilecek?…

  81. Dilara dedi ki:

   Merhabalar. Ben yetim aylığı alıyordum fakat işe girdiğim için kesildi. Daha sonra annem üstüne aldı. Şimdi tekrar aylığı kendime bağlamak istiyorum. 27 ekimde dilekce gönderdim. Ne kadar sürede aylık tekrar bana bağlanır acaba?

  82. Meryem dedi ki:

   Mrb annem hem yetim aylığı hem de eş aylığı alıyor sgk telefon geldi birini iptal etmesi gerekiyor muş .babam 2014 vefat etti dedem 2012 birde geri odeme olur dediler iptal ettirelimmi

  83. Hatice dedi ki:

   Emekli sandığından dul aylığı alan bir bayan, işçi emeklisinden yetim aylığı alabilir mi?

  84. nadir dedi ki:

   iyi günler 2010 da babam hayatını kaybetti 2012 yılında babamın ölümünden dolayı yetim aylığı almaya başladım açık öğretim fakültesindeydim o zaman fakat daha sonra istanbul uzaktan eğitim üniversitesi ve uluslararası saraybosna üniversitesine başladım fakat bildirmedim parayı aldığıma göre onlar üniversitede okuduğumu biliyorlar diye düşündüm ve şimdi yaşım 25 oldu ve bu parayı istiyorlar benden 11 bin küsüat rica etsem cevaplayablirmisiniz öok sevinirim bu durumu nasıl düzeltebiliriz ve hala öğrenciyim üniversite 3. sınıfım şuan.

  85. Senem Terkin dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,

   Babamdan yetim maaşı alarak okudum. Uzun zamandır yüksek sigorta yatırımı ile çalışmaktayım. Annemi de malulen emekli yaptırmıştım fakat bunu göremeden vefat etti. Ben akabinde evlendim (16 aydır) fakat çeyiz parası almadım . Buna hakkım var mı? Eğer varsa ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  86. Pelin dedi ki:

   Annemden yetim aylığı almaktayım. Çalışmaya başladığım da Sosyal Sigortalar Sandığı ndan sigortalı olacağım.Yetim aylığım kesiliyor mu, çeyiz parasını alma hakkını kaybediyor muyum? Haklarımı kaybediyorsam eğer işten çıktığımda tekrar yetim aylığı alabiliyor muyum ve çeyiz parasını alabiliyor muyum? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

  87. Rahşan dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey…

   Yetim aylığı almaya müstahak 18 yaşından küçük çocuğun; bankaya yatacak maaşını ve babasından almaya hak kazandığı emekli ikramiyesini alabilmek için , bu kurumlara ( paranın yattığı kurum , kuruluş) sunulması gereken belgeler nelerdir?… Bu durumda çocuk ve çocuğun annesinin nüfus kağıdı çocuk adına işlem yapmaya yeterli oluyor mu?… Yeterli olmuyorsa çocuk adına bu işlemleri gerçekleştirmek için, nasıl bir belge çıkarılmalı ve bu belgeyi çıkarmak için anne nereye müracaat etmelidir?…

  88. yeşil dedi ki:

   çalışan bayan memer ssk emeklisi ölmüş babasından maaş alabilir mi

  89. Ceylan dedi ki:

   Merhabalar, Benim babam ssk emeklisi iken 2010 yılında vefat etti.(Annemden ayrı olduğu için şu an onun maaşını alan bulunmamaktadır.) Babam sağ iken ben 2009 yılında memurluğa atandım. 2011 yılında resmi olarak evlendim ve 2012 yılında boşandım. Halen memur olarak emekli sandığına tabiyim. Kızı olarak babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

  90. ayşe dedi ki:

   merhaba 2009 annem vefat etti bağkura prim ödemişti babama bağkurdan maaş bağlandı aynı zamanda babam ssk emeklisiydi 2016 babamda vefat ettidaha önce calışıyordum şu anda işten ayrıldım bekarım benden başka alacak olan yok babamın ve annemin maaşının alabilrmiyim babam ssk annem bagkur hangi oranda baglanacak tesekür edrim iyi günler

  91. Kerem Kendel dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandığından emekli 2001 yılında vefat etti annem ssk emeklisi 2016 yılında vefat etti Abim %80 engelli bağlanacak yetim aylığı 2 kurumdan da %100nün bağlanması gerektiğine dair yazılar var nette sosyal güvenlik uzmanları tarafından yazılan.Çünkü eski kanuna tabi oluyormuş.Ama kurum çok olanın tamamı az olanın yarısı bağlanır diyor hangisi doğru?ne Yapmam lazım?

  92. eyüp dedi ki:

   babam vefat ettiği için sigortadan aldığı maaşı sonradan evlendiği kadın alıyor bu maaştan boşanmış olan kızkardeşim başvurursa faydalanabilirmi.

  93. mehmet dedi ki:

   Babam memur emeklisi ben ssk lı işe girdim benim maaşım kesilecek mi anneme mi aktarılacak ne yapmam gerekir bu konuda teşekkürler

  94. YUNUS UĞURLU dedi ki:

   Annem 1999 yılında vefat etti. Ben 1994 doğumluyum erkek çocuk olarak öğrenim süresince yetim aylığı aldım. Üniversiteyi 11 Ağustos 2016’da bitirdim 18 Ağustosta ikinci 4 yıllık üniversiteye kayıt yaptım, çalışmıyorum yetim aylığımı ikinci bir üniversite süresince alabilir miyim? Almak için ne yapmalıyım beni bilgilendirirseniz memnun olacağım.

  95. yunus uğurlu dedi ki:

   Annem öğretmen ve emekli sandığın bağlı annem 1999 yılında vefat etti dolayısıyla ben erkek çocuğuyum 11 agustos 2016 tarihinde 4 yıllık üniversiteyi bitirdim 18 ağustos 2016 da ikinci bir üniversiteye Kayı yaptım okuyorum , yetim aylığı kesilmiş çalışıyorum yetim aylığı almaya devam edebilirmiyim ikinci üniversiteyi okuduğum sürece. Teşekkür ederim.

  96. Mehtap bostan dedi ki:

   Sayin mehmet bey. Ben ve kizim dul ve yetim massi aliyoruz ama bir yil kadar once bana kocamin olumunden dolayi kiredi cektirdiler ve dul ve yetim ayligima bankalar tarafindan el konuldu cok zor durumda oldugumdan ne yapacagimi nereye bas vuracagimi bilmiyorum bana bir yol veya nasil bir yol izliyecegim hakkinda bilgilendiriseniz sevinirim ve bunu nasil durdurabilecegim hakinda ve nasil icra dosyasini falan bilmiyorumda nereye gidecegimide bilmiyorum bana bsir yardimci olursaniz sevinirimmm krediyi cekenler ve cekmesine yardimci olan memur dolandiriciymis olan benim dul yetim ayligima olduu sizden bir yol gostermenizi rica ediyorum saygilarimlaa

  97. Nagihan dedi ki:

   Merhaba yukarıda okuduğum bilgilere babası vefat etmiş çocuğun babasından farklı bir sigorta güvencesi var ise yetim aylığı almasına engel değilmiş. Babam ssk emeklisiydi ben ise şuan bir bankanın emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum. Yetim aylığından yararlanabilecek miyim ? 170 yararlanamazsınız demişti.

  98. Emin dedi ki:

   Ben yetim ayılğı alıyorum erkekim babam öldü benim maaşımı annem alıyor ben şehir dışına okumaya gidiyorum annem bana kartı mı vermiyor ben kendi yetim aylığı mı alabilir miyim

  99. sinem dedi ki:

   babadan ssk emekli yetim maaşı alırken evlendim çeyiz parası aldım bir yıl sonra boşandım maaş 24 ay alamayacagımı biliyorum sorum annemde emekli annemin saglık sigortasından faydalanabilirmiyim ne yapmam gerek teşekkür ederim

  100. Zelıha dedi ki:

   Yusuf bey annem dul maası alıyodu .Teyzemin kocası vefat edince onada aylık bağlandı fakat bize annemin teyzeme borclu olduğu söylenıyo aldığı toplu paradan.bu konu hakkında bılgi ala bılırmıyım

  101. emine demir dedi ki:

   Selam babamdan dolayı yetim maaşı almaktayken,babamın 2.hanımı babam vefat ettikten 1 sene kadar sonra yeniden evlenmiş o kişide vefat etti.bu hanım hem babamdan hemde ölen diğer eşinden maaş almakta eşi almanyadan emekli
   ssk ya dilekçe verdim ama babamla 2sene evli kalmasına rağmen %50 o alıyor ve akli melekeleri yerinde değil maaşım düştüğü için çok zorlanıyorum ne yapabilirim

  102. Esra Sidar dedi ki:

   2009 ylından bu yana hem Annem den hem de Babam dan dolayı SGK emeklisi maaış alıyorum,herhangi bir işte de çalışmıyorum.
   Önümüzdeki haftaya yetiştirebilirsek ilk defa evleneceğim bu durumda çeyiz parası almam sözkonusu mu Nasıl ve nereye başvurmalıyım. Teşekkürler,

  103. samih dedi ki:

   Emekli devlet memuruyum eşim Aralık ayında 20 günlüğüne yeşil pasaportla Hollanda ya gidecek gitmeden önce alması gereken sağlıkla ilgili herhangi bir belge gerekir mi

  104. Asuman KAYA dedi ki:

   Merhaba.. 3 yıl önce SGK’dan emekli oldum. Maaşım 1.150 tl. Babam 1999 yılında vefat etti o da SGK emeklisiydi.. Brüt asgari tutarın altında geliri olan bekar kız çocukları yetim maaşı alabililr diye okudum bir yerde.. Net asgari ücret 1.300 lira iken benim maaşım bunun altında.. Bu durumda babamdan yetim aylığı alma hakkım var mı?

  105. mustafa zeki dedi ki:

   Annem hem babadan hem eşinden maaş alıyordu.

   Babası: 2000 yılında vefat etti , tarım bağkurlu
   Eşi : 2004 yılında vefat etti , ssklı

   Çift maaş 2011 gibi yani babasının maaşını ek olarak 2011 yılında almaya başladı.Maaş 2016 ocak ayında kesildi.Dilekçe verdik niye kesildiğini öğrenmek için , daha sonra cevap geldi tarım bağ-kurlu ve ssklı aynı anda alamıyor ve bunu bağlayan memur yanlış bağlanıldı geri alıncak denildi.

   Sorum hem farklı sandık olcak dıyorlar hemde yasal değil diyorlar neden ? geriye dönük maaşı alabılirler mi? Alırlarsa kac yıl alırlar ? Bunda memurun suçu varsa bizden niye tahsil ediliyor? Teşekkürler

  106. banu dedi ki:

   Merhaba ,üvey annem(75) ve ben(48) babamdan dul ve yetim aylığı almaktayız.Fakat üvey annem ile tanışmıyoruz. Üvey annemin vefat etmesi hallinde yetim aylığında otomatik olarak bir artış olur mu?Yoksa konu ile ilgili SGK’ya mı müracaat etmeliyim.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  107. DEMET dedi ki:

   SSK YETİM AYLIĞI ALIYORUM. ÖĞRENCİYİM 3 AYDIR MAAŞIM KESİLDİ.SSK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ÖĞRENCİ BELGEMİ GÖNDERDİĞİM HALDE HALA MAAŞIM YATMADI. NE YAPMALIYIM ?

  108. ALİ dedi ki:

   07.03.2006 SSK GİRİŞİM MEVCUT.SUANDA 2876 GÜN SİGORTAM VAR..YALNIZ MAAŞIM ASĞARİ ÜCRETİN 3 KATI…TOPLAM YATAN PRİM TURARIM 325.000,00 TL ALLAH KORUSUN SIRF MERAKTAN SORUYORUM..BANA BİŞEY OLSA EŞİME VE 1 ERKEK COCUGUM VAR…NE KADAR MAAŞ BAĞLARLAR??..TŞK

  109. Dilek yilmaz dedi ki:

   Merhaba..esim vefat etti…3 cocugum var..cocuklarima 140 tl bana 290 tl..toplam 680 civarinda yapiyor ve hicbir gelirim yok az degil mi bu napmak lazim

  110. aruz dedi ki:

   SELAMUN ALEYKUM
   Ben babamdan kalma maaş alıyordum. 2002 de vefat etti. gecen sene 18 e bastım maaşı kestiler öğrenci olduğum için dilekçe verdim bağladılar. bu sene liseyi bitirdim mezun oldum ama üniversiteye gitmedim maaşım kesildi. öğrenci olmadığım için tekrar bağlanmaz. annemin üzerine geçer mi yada geçmesi için napabılırım sskya gittim ordakı gorevlı bana bı adres verdı dılekce falan vermedı mektup yaz dedi buraya yolla. nasıl bi mektup yazmalıyım yardımcı olurmusunuz ??

  111. nejbir dedi ki:

   merhaba iyi günler
   Babamın vefatından sonra maaşı annem ve kardeşlerim arasında dagıldı ve bize dagıldıgı için önceden aldıgı maaşa göre biraz kesinti olacagı söylendi bu dogru mudur? not ( babam asgari ücret alıyordu) bir diger sorumsa geçim sıkıntısından dolayı 18 yaşından küçükler için babadan alınan yetim maaşı dışında sosyal saglık kurumuna muracat edilerek yetim maaşı alınabiliyor mu bunu açıklarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  112. gulay dedi ki:

   yetim ayligi almaktayim bagkurdan.7 yil sonra bagkurdan istege bagli olarak yatirdigim icin maasa baglancagim.yetim ayligim kesilir mi.

  113. Nilay dedi ki:

   Benim babam vefat etti sskya gidip maaşı böldürmeden anneme devrettik ama ben babamın sigortasından düşürüldüm maaşı böldürdüğüm taktirde işe başlarsam anneme devredebiliyormuyum ?

  114. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu Bayan Jane Alison, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı herkes için bir mali fırsat açmak vardır kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır terimler ve durumu bir altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz. E-posta ile bugün bize ulaşın biz sizlere kredi şartlarını ve koşullarını verebilir böylece: (saintloanss@gmail.com)

  115. huriye dedi ki:

   Sayin yusufbey sskli emekli vefat ediyor 3hak sahibine maas bağlanıyor.sigortali eş vefat edince eşi olan ben ve 2cocuk eş yuzde 50 bağlanıyor cocuklarada yuzde 25ser oran..ben vefat eden ssklinin 2.hanimiyim.bir kizim var 27yasda ve ölen esimin ilk hanimindan olan bekar kizi var uvey oz ayrimi kanunda yok çocuklar babadan oz kardes çocuklar ayni miktar maas aliyor es yuzde 50si.ve ilk maas bağlandığı nda dokumanlar mevcut olan kiside olenin maasi ortada evrakda.maas 900tl islenme durumu olurmu 1900tl maas alirken vefat eden sisdemde 900 vs.gibi rakam yazilirsa

  116. Ercan afkan dedi ki:

   1992 yılında babam is kazasında vefat etmiştir ondan her yil öğrenci belgemi gönderip maaş aldım smdi evlendim dilekçe yazıp tekrar maaş baglanirmi babamdan ?

  117. Mehmet Emin dedi ki:

   Yusuf Bey üşenmemiş herkese cevap yazmışsınız sadece ben sorularıma cevap alamadım galiba. Yukarıdaki sorularıma ek olarak şunu sormak istiyorum Abimin maaşı bağlanacak olursa geçmiş aylara ait ödemeler de yapılır mı biz ilk olarak Nisan ayında başvurduk bu maaş için aylardır her seferinde başka bir evrak istediler en son olarak ağustos ayında muhtaçlık belgesi ve mal bildirm belgesini gönderdik sonrasında bekliyoruz ne arayan var nede soran.

   1. Merve Ulker dedi ki:

    Babamdan yetim ayligi alıyordum yarım sigortalı ise girince ayligim kesildi ağustosun 20 sinde işten çıkışım gerçekleştirildi 26 sindada tekrar alabilmek amacıyla sgkya başvurdum ama hala bağlanmadı bu normal mi

  118. NALAN pekgüleç dedi ki:

   Merhabalar , annem dedemden yetim maaşı alıyordu zıraat bankasından kredi kullanmış fakat teyzemin eşi vefat ettiği için oda maaş almaya başladı ve annemin maaşı ikiye bölündü ve bu durumda kredi ödemeleri geriden gelmeye başladı bunun üzerine zıraat bankası icra davası açmış 06.10.2016 da
   Annem ayrıca babamdan da Bağ kurdan eş maaşı almakta , bu durumda bağkur maaşına haciz işlemi uygulanır mı ve bu durumda ne yapmamız gerekiyor

  119. Hülya dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat etti annem Bağkur emeklisi bi süre bende aldım sonra kesildi suan almıyorum sikortali işçi olarak çalışıyorum evlendiğim zaman çeyiz parası alabilirmiyim ?

  120. Mehmet Emin dedi ki:

   Yusuf Bey yukarıda yaptığım açıklama fazla uzun ve karışık oldu galiba o yüzden yeniden sorayım dedim uzun lafın kısası abimin yetim aylığı eğer ki bağlanırsa kendi adına mı bağlanır yoksa zihinsel engelli olduğu için ve vasisi bulunduğu için vasisi adına mı yatar bu maaş

  121. Birgül dedi ki:

   Bağkurdan emekli babası ve ssk dan emekli eşi üzerinden ölüm aylığı alan annemin yetim aylığını kesip geriye dönük borç çıkarıldı. Ne yapmalıyız?

  122. Hatice dedi ki:

   SGK emeklisiyim,(sgk emeklisi) vefat eden babamdan, yeni çıkan yasaya göre
   maaş bağlanır mı?

  123. Mehmet Emin dedi ki:

   Annem 2015 Temmuz ayında vefat etti. Bekar olan ablamın adına yetim aylığı yatmaya başladı. fakat bu arada birde %87 engelli bir ağabeyim var ve benim yanımda kalıyor fakat vasisi ablamdır. yani yetim aylığı alan ablamdır vasisi. geçte olsa engelli abimin de bu yetim aylığından faydalanması için 2016 yılı nisan ayında başvuru yaptı. tam 6 aydır emekli sandığının bizden istemediği belge kalmadı ki biz bu aylığı bağlamaya çalışmamızın nedeni aylıktan ziyade sağlık güvencesinin olmasıdır çünkü hiç bir sağlık güvencesi yok ve sgk bize ha bire borç çıkartıp duruyor. Neyse en son bizden muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi istediler onları da ben hazırlayıp gönderdim neredeyse 2 ay oldu göndereli ama hala maaş bağlanmadı acaba maaş abimin adına değilde vasisi durumunda olan ablam adına farklı bir hesap olarak açılmış olabilir mi bu arada abim zihinsel engelli zaten o yüzden ablam onun vasisi.

  124. Ahmet dedi ki:

   Babam Bağkur emeklisiydi 2013 yılında vefat etti. Ben 2 yıllık üniversite okurken yetim aylığı aldım ve 2016 Temmuz ayında devlet memuru olarak atandım. Ancak yetim aylığım yatmaya devam ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım ? Yatan fazla maaş Hangi aydan itibaren yatan maaş geri alınacak ?

  125. zeynep dedi ki:

   annem ben ve kızkardeşim babamdan kalan ssk dul yetim aylığı alıyorduk.şimdi annem vefat etti.aldığımız maaşın ne kadarı kesilecek

  126. ayşe dedi ki:

   kardeşim geçen yıl 4 yıllık üniversite kazandı. babamın maaşına bağlanmak için başvurdu ve şimdiye kadar maaşını alıyordu bağlanmıştı.fakat bu ay maaşı yatmadı.her yıl tekrar mı üniveristede olduğuna dair belge vermemiz lazım.

  127. özgür öztürk dedi ki:

   95 doğumlym 2 yıllık unıversteye gıdıyorm okulum uzadı 4. senem maasım yetım aylıgı alıyordm babamdan emeklı ogretmendı emeklı sandıgı yanı maasımı alamadm skg dan ogrendm kı pasıf mıs kesılms ve saglık guvencmde yok dılekce yazıo ogrencı belgemı yolladm yıne de baglanmadı maasım bunun ıcın ne yapmam gerekır

  128. sevgi. dedi ki:

   Abim ileri derece koah hastası.Hiçbir geliri yok.Annemle beraber oturuyor. Babamdan kalan ssk aylığını annem alıyor.abime de yetim aylığı bağlanır mı?

  129. Hatice dedi ki:

   Merhaba, kayınvalidem 3 ay önce esinden ayrıldı hicbir yerden de geliri yok bizimle birlikte kalıyor ayri bir evide yok. Bizimde gelir belli kirada oturuyoruz. Kayinvalidem babasının sigortasi olmadigini belirtiyor. Yetim aylığı icin basvuru yapma hakkimiz var midir acaba ? Veya baska bir sosyal yardim hakki mevcut mu? Tesekkur ederim hoscakalin.

  130. kader yılmaz dedi ki:

   Merhaba..ben esimle ayri oldugumdan ölen babamdan yetim ayligi almaktaydim..daha sonra isyeri actim..fakat bagkura hic odeme yapmadim..maasim kesilmedi..ikinci evliligimi yaptim ceyiz odenegimi de aldim..fakat simdi ayrildim..dükkan var uzerime. Fakat bagkurumu odeyemiyorum..tekrardan yetim ayligina basvursam alabilir miyim

  131. Tahsin dedi ki:

   Ben 18 yasimi gectim ve tmyetim maasi aliyordum maasim kesildi gerkli evraklari topladim dilekce nasil yazicam bilmiyorum ve nereye gonderecegimi bilmiyorum ornek dilekce ve nereye gonderecegim hakkimda bilgi verirmisiniz

  132. Tayfun dedi ki:

   Merhaba iki yıllık makine bölümü üniversite okudum babamın emekli maaşını alıyordum üniversite bitti şuan açıktan kayıt yaptırdım işletme bölümü 3.sınıftan devam ediorm ama açık öğretim tekrardan başvuru yapsam öğrenci belgemle maaş baglanirmi ?

  133. Ahmet dedi ki:

   Ben 2015-2016 da universiteye basladim suan 2. Sinifa gectim ve yeni gecen gun duydum ki sgk dan yetim ayligi alabiliyormuşum ben gecen yilin yetim ayligini alabilirmiyim yada ne yapmaliyim. Birde suan stajer olarak gozukuyorum sgk da ama stajim 1 aydan fazlla oldu biteli ne yapmam gerekli. Bu yetim ayligini alir isem anmin maaşından kesinti olurmu

  134. Merve özdemir dedi ki:

   Babam vefat edince annem ve kardesim ve bana yetim ayligi baglandi annem simdi evlendi ben ve kardesim hala yararlanabilicez mi kesilirmio

  135. Altan dedi ki:

   haziran 2016 da yetim aylığım kesildi eylül 2016 da yüksek okula basladım geri ye dönük aylığı alabilirmiyim

  136. Büşra dedi ki:

   Merhaba;
   Babam meur emeklisi idi 2002 yılında vefat ben onu. Maasını alıyorum 3 ayda bir yine ekimin 5 inda maas alıcam glar ayın 1 inde nikah yapıcam bu maası alabilir miyim

  137. Tuna figen güllü dedi ki:

   Yusuf bey merhaba ben babamdan emekli sandıgından eşimden boşandıgım için maas alıyordum fakat eşimle beraber yaşıyormuşum güya maaşım kesildi .Boşandıgım esim uzun yol tır şöförlügü yapıyor mahkemenin vermiş oldugu çocukları görmesi gereken zamanlarda burda olamıyor.Türkiyeye 4 ayda bir geliyor ve ozamanlar çocuklaeını görüyor buda yasal hakki buna engel olamam.Onun ikametkah adresi başka ben8m başka ben nereye baş vuracagim birde füya ben maaşı almaya başladıktan 4 ay sonra eski eşimle yaşadıgımı ispatlamışlar ama bunun üzerine bana 3 yıl maaş verdiler.Madem ispatladilatsa neden bukadar zaman maaşı kesmediler.Saygılarımla

  138. Esra dedi ki:

   Merhabalar, babam 2007 yilinda vefat etti.Ben,kardesim ve babamın 2.eşi ssk maaşını alıyoruz.Ben sigortali işe başliyorum.Bu durumda maaşim kardeşime devredilir mi? Şimdiden tesekkur ederim.

  139. Bahriye Aras dedi ki:

   Merhaba Ablam babamızdan dul ve yetim aylığı alıyor ve bende eşimden uzun bir zamandır boşandım.Ancak çalıştığım ve sigortalı olduğum için babanın emeklilik hakkından faydalanamadım.Şu anda 3600 iş günüm doldu ve çalışmıyorum.Benimde hakkım var mı babanın emeklisini almaya ve alırsam ablamın aldığı paradan herhangi bir kesinti yada azalma olur mu

  140. gozde dedi ki:

   Merhabalar. 26 yasimdayim.2001 yilindan beri annemle birlikte babamdan kalan dul ve yetim maasi aliyorduk. 2012 yilinda annem bu maastan feragat edip dedemim yani kendi babasindan kalan dul ve yetim maasina gecti. anneannemde olmadigi icin maasin tamami anneme kaldi ben de annemle aldigim maasi tek basima aliyorum. ben 1100 tl babamdan,annemde 1100 tl babasindan aliyor. evlendigim de ceyiz parasi 1100×24 seklinde mi hesaplanacak? ayrica dedem de babamda ssk emeklisi. annem 2 maasi da alabilir mi? suan sozlesmeli ogretmen olarak calissam dul ve yetim ayligim kesilir mi? Tesekkurler…Sevgiler..

  141. Lütfiye dedi ki:

   Merhaba teyzemin kocasıyla durumu iyi değil boşanma aşamasında babasının sgk günlerini toplattı.Geliri olmadığı için babasından maaş almak istiyor.Fakat babasının 140 gün eksiği çıkıyor askerliği toplattıktan sonra tabi.1940 yıllarda tekirdağda tütün fab.çalışmış fakat fabrika yandığı sigortası gözükmüyor yaşayan kimse olmadığı için ispat edemiyor bu durumda ne yapabilir şimdiden cevap için tşk

  142. songül dedi ki:

   Merhabalar, annem kendisi ssk emeklisi olduğundan ölen babamdan dolayı bağkurdan %50 oranında dul maaşı almaktadır. Kız kardeşim eşinden boşandı herhangi bir geliri yok. Yetim maaşını %25 mi % 30 oranında mı alacak. Yetim maaşını aldığı takdirde annemin dul maaşında herhangi bir düşüş olacak mı (zaten %50 alıyor)
   Yanıtınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

  143. rasim dedi ki:

   İyi günler ben devlet üniversitesinde 5 , sınıf öğretmenlik öğrencisiyim yillardir babamdan yetim maasi almaktaydim henüz 24 yaşındayım okulum da devam etmekte haziran temmuz agustos ve eylülde maasim yatmadi 31 ağustosta dilekçeyle birlikte öğrenci belgesi yolladım PTT ile dilekçem nezaman sonuçlanır yatmayan 4 aylık maaşım toplu ödenir mi

  144. Yunus dedi ki:

   12 günlük sigorta girişim oldu yaz tatilinde şimdi 2 yıl daha okuyacağım tekrar başvurabilirmiyim yaşım 19 almadığım günler hesaplanırmı

  145. Hasan Kurt dedi ki:

   Ben babamdan yetim maaşı alıyordum,18 yaşımı doldurunca maaşım kesildi.Annem ve 10 yaşındaki kız akrdeşim maaşı almaya devam ediyor.Benden kesilen maaş onların üzerine ilave olur mu ?
   Yaptığım araştırmaya göre şöyle bir dilekçe yazınca ekleniyormuş ;

   TC
   Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı

   Tahsis numarası ile yetim maaşı almakta iken, 18 yaşımı doldurduğumdan dolayı kesilen yetim maaşımın annemin ve kız kardeşimin maaşına ilave edilmesini arz ederim.

   Tarih

   AD Soyad

   İmza
   şeklinde dilekçe verirsem eklenir mi acaba ?

   -Bu arada dilekçeyi Ankaraya mı göndereceğim yoksa yasadıgım sehirdeki sgk ya mı ?

   şimdiden teşekkürler…

  146. ibrahim dedi ki:

   iyi günler . Benim 18 yaşında yetim maaşım kesildi. şuan 22 yaşındayım ve sigortaya öğrenci belgemi yolladım geçen hafta .tekrardan maaş bağlanır mı ? 18 yasından sonrakı maaşlar toplu mu yatırılır ?

  147. Filiz dedi ki:

   Yusuf bey merhaba ben annemden bağlanan yetim maaşı alıyordum. Fakat Temmuz ayindan beri alamiyorum banka bilgileri de değişmiş yardimci olabilirmisiniz tsk…

  148. mert şahin dedi ki:

   eşimi 4 yıl önce kaybettim eşimle 1995 in sonu 1996 başında aynı işyerinde çalıştık bir yıl sonra evlendik.patron çalışan kızlara ssk yapmıyordu benim ssk vardı..evlendikten sonra eşim çalışmadı…daha sonra öğrendimki eşimin ssk olsaydı çocuklarım yetim aylığı alabilirmiş 2 çocuğum var ..17 ve 10 yaşında ne yapabilirim…saygılar

  149. mert şahin dedi ki:

   eşimi 4yıl önce kaybettim eşimle 1995 in sonunda 1996 başında aynı işyerinde çalıştık bir yıl sonra evlendik patron çalışan kızlara ssk yapmıyordu benim ssk vardı…evlendikten sonra eşim çalışmadı….daha sonra öğrendimki eşimin ssk olsaydı çocuklarım yetim aylığı albilirmiş ..2 çocuğum var 17 ve 10 yaşında………………….ne yapabilirim…saygılar

  150. kaan dedi ki:

   Merhaba annem 25 senedir babamdan ayrı yasıyordu sonra bırısıyle evlendı ama evlendıgı esı kahve ısleten koyde yasayan bır ınsandı sıgorta prımının oldugundan cok emın degılım sanmıyorm yuksek oranda ve su anda adam öldu annem herhangı bır haktan yararlanamaz mı acaba yanlz bır ev kadını sonucta ve kımsesı yok

  151. ercan gökmen dedi ki:

   Öncelikle Merhaba

   Annem SGK Emeklisi Babasıda SGK Emeklisi Annemin Baba ve annesi Vefat Etti Annem Babasından Kalan Maaşını Alabilirmi? Dul Ve Yetim Maaşı Alabilirmi?

  152. ercan gökmen dedi ki:

   Öncelikle Merhaba

   Annem SGK Emeklisi Babasıda SGK Emeklisi Annemin Baba ce annesi Vefat Etti Annem Babasından Kalan Maaşını Alabilirmi? Dul Ve Yetim Maaşı Alabilirmi?

  153. mesut dedi ki:

   merhaba ben 18 yasındayım 2014 yılında babamı kaybettım babamın ssk da gunu yetmedıgı ıcın herhangı bı maas baglanmadı Annemin dul maşınıda abim işe girdikten sonra kestiler bizim yetim aylıgı alamazmıyız?

  154. Harika dedi ki:

   Ssk emeklisiyim. esimden de memur emeklisi oldugu icib ve oldugu icin dul maasi aliyorun. Babam ssk emeklisiydi 1973 yilinda olmustu .babandab da yetim naasi alabilirmiyim

  155. sevgi dedi ki:

   Ben hala çalışan sgk devlet memuruyum.Emekli sandığından emekli olan eşim 1999 yılında vefat etti.Dul maaşı da alıyorum.Aynı yıl ssk.’dan emekli olan babamı da kaybettik.Babamdan yetim maaşı alabiliyor muyum?Cevap için teşekkürler…sevgiler.

  156. Gülfizar dedi ki:

   Ben 3.evlilik yapı cam bundanda ayrılırsam tekrar vefat eden babamın sgk emeklisi maaşını dilekçe versem alabiliyormuyum şu an alıyorum 14 yıldan beri evlenmedim daha

  157. Öznur dedi ki:

   Babam ssk emeklisi ancak benim kimlikte bekar yazıyor ve bir tane oğlum var. Ve çocuğum babadan yetim maaşı alıyor ben de alabilirmiyim

  158. ahmet dedi ki:

   Babam vefat etti .üvey annem maaşı alıyor. Ben hak edersem n kadar alırım ben engelli cocuguyum

  159. filiz s. dedi ki:

   merhaba,
   benim olayım biraz karışık,şöyleki; ben bir dulum,yabancı eşimin ölümünden sonra hiçbir şekilde aylık almıyorum.2005 senesinde anneciğimi kaybettim ve ssk emeklisi olan babama annemin ssk emekli maaşı kaldı.annemin emekli maaşından bir bölümü, ben dulum diye benim hakkımmış..o zaman benim bu olaydan pek haberim olmadı ve babam ,annemin tam maaşını bu güne kadar aldı.
   ben bu arada kendim 2011 de sgk dan emekli oldum ve hiç evlenmedim
   sorum şu: ben annemin bana bıraktığı emekli maaşının bana ait olan miktarını babamdan üstüme alabilirmiyim ? sonuçta bu hak bana 2005 de verilmiş .ben sadece bundan haberdar değildim

  160. tülin başarır dedi ki:

   Babam 15\05\1990 da vefat etti.ssk dan emekli idi.annem dul maaşını 28\04\2014 kadar alıp kendiside vefat etti.ben 26\09 \2011de eşimden ayrıldım yetim aylığı talebinde bulunmadımdı annemin vefatından sonra müracat edip yetim aylığı içinmüracat ettim .4 aykadar babamın maaşını aldım.daha sonra kendi emekliliğim için bankadan kredi çekerek 5 yıllığına borçlanarak bağkurdan emekli oldum bana babamdan verilen yetim aylığım geri istendi ve ödeme yaptım.şu an çok mağdurum eski yasaya göre babamın maaşından yararlanma imkanım varmı yardımcı olursanız sevinirim…saygılar

  161. Fatma dedi ki:

   Merhaba.Ben üniversite öğrencisiyim.Annem ve ben dul ve yetim aylığı alıyoruz. Ben şimdi part time bir işe başlıyorum aylığım kesilir mi? Kesilirse annemin maaşına eklenir mi? Eklenirken kesinti olur mu olursa ne kadar? Şimdiden teşekkür ederim.

  162. Tuğçe dedi ki:

   Merhaba
   Annem,kardesim ve ben babamin vefat etmesi ile dul ve yetim ayligi aliyorduk.Kardesim sgkli bir ise girdigi icin maasi kesildi.bende emekli sandigina tabi oldugum icin yetim ayligi alabiliyorum.Kardesimin kesilen maasi anneme devir ya da bana devir olur mu?

   Ya da bende yetim ayligi almama ragmen kendi hakkimi anneme devir edebilir miyim?edebiliyorsam tamami devir olur mu % kac oranla gecer?

  163. buket dedi ki:

   annemle ben babamdan ssk dan dul yetim aylıgı alıyorduk annemde vefat etti başvuruda bulunsam onun aldıgı yüzde bana baglanır mı ??aylıgın yüzde kaçı bana geri baglanır??

  164. Asude Demirci dedi ki:

   BEN EVLENIRSEM ANNEMİN YETİM MAAŞINI ALMASINI İSTİYORUM BÖYLE BİRŞEY VAR MI VARSA NEREYE BAŞVURMAM LAZIM…

  165. Asude Demirci dedi ki:

   Annemin evide yok hiç bir güvencesi yok ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz…kıraya cıksa ödeyecek parası yok kaymakam ayda sadece 150 tl verıyor

  166. Asude Demirci dedi ki:

   merhabalar ben ssk tan yetim maaşı babamın maaşını alıyorum annem ve babam boşanmıslardı babam vefat edınce annemi yanıma aldım.annem bosandıgı için nafaka alıyordu babamda vefat nafakası kesıldı şuan ben bekarım yarın bir gun evlendıgımde yetim maaşını annem alabilirmi hıc bir sosyal güvencesi yok yaşı kucuk oldugu içinde 65 maaşınıda alamıyor..nereye sormalıyım ne yapacam bilmiyorum

  167. Şükran k. dedi ki:

   Sayın Karataş 2003 de sak emeklisi babam vefat edince anneme maaşı fazla alsın diye ölen dedemin maaşını bağlattım. 2006 da da babamın maaşından yetim aylığı almaya başladım. İkimizde babalarımızdan 2 / 4 oranında alıyorduk. Annemde hastalığından ölünce hiç kimsem kalmadı. Yetim aylığının arttırılması için talepte bulundum. Sonuç çıkmadı sonra hacet bölümüne yazı yazdım. Belgeleri gönderdim. Tek kız çocuk olduğumu 2/4 oranında 1000 tl kadar maaş aldığımı muhtaç olduğumu belirttim. Sözde 2008 annemin babasından maaş aldığı farkedince artmış. Nasıl oluyorda hala 2/4 oluyor oranın % 75 çıkartılması gerekmiyormu. Sgk da nereyi aradıysam bilgi alamadım. Bir telefon numarası bile veremediler.şu an omurgamdaki rahatsızlıktan çalışamıyorum. Annemin hastalığında yaptığım büyük bir kredi ödüyom param yok. İş vermiyorlar ev sahibi kapıda. Hayatta kimsem yok. Maaş arttırımı olmayacakmı ne yapmam gerekiyor.alo 170 160 hiç bilgi vermiyor.dosyam kayıp.Kargo imza ve kaşe karşılığı gerekli birime teslim.etmiş 29 temmuz da. Dava açmam gerekirse parasız nasıl açacağım hangi mahkeme bilmiyom.Saygılarımla

  168. Semiha dedi ki:

   ben burs alıyorum. Annem dul maaşı ve kardeşimde yetim maaşı alıyor. SGK dan gelerek biz artik kendi kendimize bakacak durumda oldugumuz için kardeşimin yetim aylığının kesileceği söylendi. Krdeşim 16 yaşinda ve okuyor. Yeni yönetmeliğe göre annenin çalişmasi zorunlu dediler. Çalişamiyorsa çalişamaz raporu almaniz gerekiyor dediler. Bana bi gariplik var gibi geldi. Maaş kesilir mi kardesimin

   1. Semiha dedi ki:

    Kardeşimin aldığı yetim maaşı babam vefat ettiği ve bize ondan hiç bir maaş olmadığı icin alıyoruz sosyal yardımlaşmadan

  169. SEYDA ASLAN dedi ki:

   yusuf bey merhaba,
   sorum şu;
   annem ve babam 200 yılında boşanmış. annem yetim aylığı alıyor. beş kardeş olduğumuz için babam sık sık gelir gider bize. kalır çoğu zaman. aralarında karı koca ilişkisi yok. nerdeyse kardeş gibiler. ya denetleme sırasında yada biri sikayet etmiş olmalı ki annemin maaşını kesmişler. sorun şu aralarında karı koca ilişkisi yok. ama ikametgah adresi aynı. çünku hersey babamın ustune. sımdı ne olacak. annem ceza mı alacak. gerıye donuk borclu mu cıkacak. nereye basvurmamız gerekır. agustos maasını alamadı. annem ceza almaması ıcın yenıden kagıt ustunde nıhak kıysalar olur mu? maas kesıldıkten sonra nıkah kıymıs olacaklar ıse yarar mı ?

  170. melek güler dedi ki:

   merhabalar ben asgari ücretle ssk lı olarak çalışıyorum babam bir yıl önce vefat etti ssk dan ben babamın ölüm aylığını alabilirmiyim.

  171. Işılay Dizbay dedi ki:

   SSK Emeklisiyim evli değilim babam vefat etti babamdan maaş alabilirmiyim Işılay

  172. Tülay dedi ki:

   Bnm yaşadığım bu durumun bir örneğini birisi yaşamış babası vefat etmeden önce boşandığı için 2 yıl süren mahkemeyi ve temiz mahkemesini kazanmış..birikmiş maaşını almış ..böyle bir şey mümkünmü bunun için neleri evrak olarak mahkemeye goturmeliyim..

  173. Tülay dedi ki:

   Yusuf bey 2011 yılında eşimden ayrildim 2013 yılında babam vefat edince yetim aylığı almaya başladım fakat bugün hastaneye gittiğimde sigortamin olmadığı söylendi sgk ya gittim maaşınız kesilmiş soruşturma başlatılmış dedi 5_6qy sürer dedi 170 den daha kısa zamanda cvp alabilirsiniz dedi.eğer aldigim cvp Olumsuz olursa nereye nasıl baş vuracagim bilgi verirseniz sevinirim

  174. Elif dedi ki:

   Merhabalar, annem bundan 6 ay önce öldü SSK 4A emeklisi idi ve her ay 1300 TL maaş alıyordu 2 kızı var ama tek boşanan benim kardeşim evli, babamda annemden olmayan sadece kendinden olan 1 boşanmış kızı var babamda SSK 4A emeklisi ben boşandığımda annemin 1300 TL tam maaşını babamında 1300 TL olan maaşının 650TL olan kısmını mı alacağım? Babam 2004 yılında annem 2016 yılında öldü.

   1. Elif dedi ki:

    Yusuf bey sanırsam yorumumu görmediniz rica etsem kontrol edermisiniz?

  175. Gulsum dedi ki:

   Esimden ayrildim.babamdan yetim ayligi almak icin basvuru yaptim.babam emekli sandigi emekli .annem sadece babamdan ve babasindan maas aliyor.ama suanda 2 maasi icinde kredisi var .babamdan sadece 100 tl eline para geciyor.bana yuzde kac para dusecek annem yuzde kac alacak.bide annemin cektigi krediden ben etkilenecekmiyim?

  176. Hasan dedi ki:

   Yusuf bey yetim aylığı alıyorum 490 TL benim öğrenciliğim bittinde anneme tekrar 490 TL mi gelecek veya maaşımın % kaçı gelecek

  177. hasret dedi ki:

   babam vefat ettı ben bekar oldugum ıcın maasını alıyorum benımle bırlıkte babannemde alıyordu babannem vefat ettı onun aldıgı maas bana gecermı cunkı 1 senedır maasımda degısıklık yok yada basvurumu yapmam lazımalabılmek ıcın bılgı verırısenız sevınırım

  178. ilknur dedi ki:

   Anemin annesi 1988 de vefat etmiş

  179. ilknur dedi ki:

   emekli sandığından emekli maaşı alan babam 25.11.2015 de vefat etti. Anneme dul maaşı ve sigortalı olarak çalışan kız kardeşime de yetim maaşı bağlandı. Annem annesinin bağ kur emeklisi olması nedeniyle yetim bağlanması için sgk ya başvurdu Ancak olumsuz cevap geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun21.03.2012 tarihli emsal kararı ve burada yeralan açıklamalara istinaden bağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle 60 günlük süre geçmeden itiraz için nereye, hangi mahkemeye başvurmalıyız.?

  180. VOLKAN dedi ki:

   ..merhaba bn babamdan yetim maaşı almaktayım.babam devlet işçisiydi ssk bağlı.2007 tarihinde vefat etti.benim okulum devam etmekte.23 yaşındayım.4 ay önce sigortalı tam zamanlı işe başladım.MAAŞIMIN KESİLMESİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUM LAKİN VERİLEN CEVAP AYNEN ŞU ŞEKİLDE.ÇALIŞMANIZ VE EVLENMENİZ MAAŞINIZIN KESİLMESİ İÇİN ENGEL TEŞKİL ETMEMEKTEDİR.DAHA SONRADA BİR SORUN ÇIKARMI GERİ İSTEME GİBİ.İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

  181. Poyraz dedi ki:

   temmuz 28 inde 18 ine girdim babamdan yetim maaşı alıyorum bu sene üniversiteye istediğim yer gelmediği için tekrar hazırlanıcam babamdan aldığım maaşım devam eder mi yoksa kesilir mi , anneme geçmesi için dilekçe mi vermem mi gerekiyo vermem gerekiyosa nasıl yazmalıyım zorunlu sigorta yaptırmalı mıyım bu 1 sene içinde sağlıktan faydalanabiliyor muyum ,teşekkür ederim.

  182. Sirvan dedi ki:

   Merhaba 2014 mart ayından beri yetim maaşı alıyorum lise 4 bu yaz bitti haziranda son maaşımı aldım bu sene Üniversite kazanamadım tekrar 1 sene hazırlanıcam seneye üniversiteye gittiğim zaman maaşımın öğrenci belgesiyle alınabileceğini biliyorum ancak bu sene içindeki maaşlara ulaşabilecekmiyim üniversiteye başladığımda gerekli bir dilekçe ile toplu bir ödeme mümkünmü ?

  183. ali dedi ki:

   askerlik yaparken açıktan okul kaydımız olsa maaş odemesini almamız mumkunmudur ? kısacası askerlık yaparken odeme alabilirmiyiz bir yolu warmıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir.

  184. Ayşe dedi ki:

   yetim aylığı bağlatırken tahsis talep ve beyan belgesinde ssk da sicil numarası kısmını doldurmasamda tc den cıkabileceği söylendi yani o kısmı boş bıraktım ayrıca ekte fotoğraf göndermem gerektiği yazmıyordu herhangi bir sorun olur mu ?

  185. OKTAY dedi ki:

   MERHABA BABAMDAN ALDIĞIM EMEKLİ AYLIĞI BU SENE KESİLDİ. ÜNİVERSİTEM 2 YILLIK OLDUĞU İÇİN. FAKAT,BEN MEZUN OLAMADIM. 2 AY ÖNCE DİLEKÇE VERDİM, AZ ÖNCE E-DEVLETE GİRDİĞİMDE, BAĞLANDIĞI YAZIYORDU MAAŞIN. AMA, ALACAĞIM MAAŞIN DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖRDÜM. BU NORMAL BİR DURUM MU? O 2 AYLIK MAAŞIMI ALABİLECEK MİYİM? KESİLMEDEN ÖNCE 780.00 TL ALIYORDUM. ŞUAN İSE, 114.00 TL OLDUĞU YAZIYOR. MAAŞIN, BU KADAR DÜŞMESİ MÜMKÜN MÜ? BİLGİSİ OLAN BİR KİŞİ, YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın düşmemesi gerekir SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  186. bayram dedi ki:

   Ortaöğretim bitti 3 ay maaş alamıyacağım üneversiteye başladığımda 3 ay alamadığım maaşı toplu alabilecekmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci olmadığınız için o tarihlerin parasını sonradan alamazsınız.

  187. Alperan dedi ki:

   17 – 18 yaslarımda işe girdim kendi sigortam başladı yetim maaşımı anneme devrettim . Şimdi 23 yasındayım açık lise okudum ve bu sene 2 yıllık açık üniversitede okuyacağım yetim maaşımı annemden geri alabilirmiyim ? % kaç artış olur? Bide geriye dönük toplu ödeme yapılıyor deniyor bu şekilde bi ödeme alabilirmiyim ?

   Şimdiden teşekkür ederim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz zaman yetim aylığı alabilirsiniz. Ancak önceki dönemlere ait aylıkları alamazsınız.

  188. Tezcan dedi ki:

   Merhaba,

   Annemin 12 aylık bağkur prim borcu var onu ödedikden sonra sgklı bir işte çalışıyorum yetim aylığı alabilir miyim.

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız yetim aylığı alamazsınız.

  189. Ismail Yilmaz dedi ki:

   18 yasima girdigim icin yetim ayligim kesildi bu yil universiteyi kazandim fakat istedigim yer olmadigindan kaydimi yaptirmayacagim kesilen ayligimi nasil alabilirim veya annemin uzerine devredilir saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz yoksa maaşı alamazsınız. SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  190. Hazal dedi ki:

   Babam vefat edince Anneme, kiz kardesime ve bana yetim ve dul maasi baglandi. Annemin yeniden evlenmesinden sonra maas bana ve kardesime baglandi. Ben bir dahaki seneye veleniyorum. Benim ne yapmam gerekiyor? Bu arada Yurt disinda yasiyoruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz. Yurt dışı için konsolosluktan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  191. hakan dedi ki:

   İyi günler, babamdan yetim aylığı(bağkur) alıyordum üniversiteye kayıt oldum ama hiç gitmedim. Gitmiş olsaydım ikinci sınıfta olacaktım. E devletten baktım öğrencilik hakkım görünüyor ama 1. yılda olduğum yazıyor geçen yıl olduğu gibi. Sizce öğrenci belgemi verip tekrar kesilen maaşımı bağlatabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciliğiniz devam edebilirse maaş alabilirsiniz. (25 yaşına kadar)

  192. enver arslan dedi ki:

   iki yıllık üniversite okudum okul dönemim bitti alltan 2 dersim kaldığı için mezun olamadım yetim aylığım kesilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumu devam ediyorsa kesilmez.

    1. enver arslan dedi ki:

     alttan kalan dersleri verip mezun olup diplomamı alana kadar aylığı almaya devam edebilicem mi yani

  193. Ayşegül dedi ki:

   Selam Yusuf Bey,
   Ben ve kızkardeşim SSK babamızdan yetim maaşı alıyoruz.Kızkardeşim 10 sene nikahsız yaşadığı adamla evlendi.Çeyiz parası aldı.3 sene sonra boşandı.Şimdi nikahsız başka birisi ile beraber artı boşandığı kişiden nafaka alıyor.Üstüne bir de yetim maaşı tekrar bağlandı.Hem nafaka hem yetim maaşı alınabilir mi?
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  194. Seçkin dedi ki:

   Iyi günler
   Liseden üniversiteye geçerken aylığım kesildi. Sonra tekrar bağlanması için başvurdum. Fakat arada bağlanasıya kadar ki 5 ay yatmadı. Bunu geri isteyebilir miyim ? İsteyebilirsem herhangi bir süresi var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonraki aylıklarınız ödenmektedir.

  195. aydan dedi ki:

   1999 yılında vefat eden emekli sandığından emekli babamdan yetim aylığı alıyorum. sözleşmeli öğretmenlik kapsamında maaşım kesilir mi? ya da özel bir kurumda sigortasız çalışırsam yine kesilir mi? tam olarak hangi durumlarda kesiliyor 2008 öncesi ve sonrası diye bir ayrımdan bahsediliyor babam 2008den önce vefat etti.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece sigortalı çalışma ve evlenme durumunda maaşınız kesilmektedir.

  196. AYDAN dedi ki:

   ben babamdan bekarken maaş alıyordum .evlendim maaşım kesildi anlaşamadık boşandık.maaş bağlandı tekrar muvazalı diye maaşım kesildi.kesileli 5 sene oldu ve ben dava açmıştım davayı kazandım.temyize gitti kakar bozuldu.masumiyetimi ispat ettim delillerimle.tekrar dava uzun sürermi ne yapmam lazım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  197. Furkan dedi ki:

   Babam 2009 da vefat etti. Bana anneme ve babaanneme maas baglamdı. Onlisansı bitirdim maasım kesildi. Benm maasım anneme gecer mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizden başka maaş alan olduğu için devretmez. Ancak babanızın annesi aldığı için değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Hasan1 dedi ki:

    Yusuf Bey ben yetim aylığı alıyordum lise bitti yaşım 18 ben üniversitye başladığımda 3 aylık yaz tatilinin parasını alacakmıyım yoksa okullar açıldığı günden beri tekrar 490 TL mi yatacak

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Okullar açıldıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş başvurusu yapabilirsiniz.

  198. Yiğit dedi ki:

   Ben 22 yaşındayım ve üniversite okuyorum babamdan kalan yetim aylığı için başvurdum ama daha önce sigorta girişim olduğundan bana maaş verilmeyeceğini söylediler bu hukukimi çünkü hiç adaletli değil yaşamak için çalışmak zorundaydım çoğu insan gibi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız maaş bağlanmıyor maalesef. Sigortanızın olmadığı durumda yetim aylığına başvurmanız halinde maaşınız tekrar bağlanır.

  199. mehmet feyyaz güvene dedi ki:

   Merhaba. 2008 de vefat eden babamdan dolayı emekli sandığından yetim aylığı alıyordum. üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ve 23 yaşındayım. herhangi sigortalı bir işe başlamadım . ama annem eskiden sigortalıydı ve tekrardan bir fabrikada çalışmaya başladı . bu ay ise onun maaşında hiç bir miktar değişikliği olmadan aldı ancak benim maaşım normal maaş günümden 2 gün geçmesine rağmen hala yatmadı. aylığımı kesmiş olabilirler mi ? kesmişlerse neden kesmişlerdir annemle ilgisi olabilir mi ? ya da bir yanlışlık olmuştur bir kaç gün sonra yatacak mıdır ? malum bayram öncesi olduğu için bir yanlışlık olabileceğini umuyorum ama daha önce hiçbir şekilde yanlışlıkta olmamıştı. bayram tatilinde olduğumuz içinde herhangi bir yerden bilgi alamıyorum. bilgilendirirseniz çok makbule geçer şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa maaşı kesilecektir. Siz maaşınız hakkında bilgi almak ve durumu anlatmak için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  200. Ömer dedi ki:

   Hocam kardesim de y et im aylığı alıyordu ki bugun ATM den parası yatmadi. 20 yanına bastı dıye onun yetim aylığı annemin üstüne otomatik mi gececek yoksa SGK yi biz bilgilendirmek zorunda mıyız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu durum değişiklik gösterebiliyor. SGK müdürlüklerine başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır.

  201. Ömer dedi ki:

   SGK dan dul yetim aylığı almaktayız. Her yılın eylul aylarında bize kahverengi kapalı zarfta ankara SGK dan annem ve kardeşlerim adına dekont halinde para miktari yazan Kagıtlar gelirdi. Enflasyon farkımı diyodular bilmiyorum.. Adresimiz değiştiğinde beri gelmiyo artık. Adres güncellemesi de yaptım. Heryeri aradim. Ama sonuc yok. Ne gelirse maas üstüne gelir dediler. Bende bıraktım peşine düşmedim. Yardımcı olursanız sevınırm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  202. mehmet ali dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisi ben emekli sandığına bağlı çalışıyorum ssk ya yaptığım başvuru sonucunda yetim maaşımı alamayacağımı söylediler . Bu doğrumu ?

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğrudur sigortalı olarak çalıştığınız için alamazsınız.

  203. Hasan Yıldız dedi ki:

   Merhaba, memur iken vefat etmiş olan babamdan yetim aylığı alıyordum bu sene üniversite öğrenimim sona erdi ve 23 yaşındayım.Acaba öğrenim hayatımın sona ermesi ile almış olduğum maaş kesilir mi, kesilir ise bu kendilinden ben herhangi bir işlem yapmadan mı olur?
   Ayrıca yine maaşım kesilir ise kesilmiş olan bu maaş miktarı babamın dul maaşını alan annemin maaşına kendiliğinden eklenir mi yoksa onun içinde ayrı başvuru yapmamız gerekir mi?
   Göstereceğiniz yardım ve bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilir. Normalde otomatik olarak annenize aktarılır ancak sıkıntı çıkabiliyor. SGK müdürlüklerine giderek dilekçe vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

  204. evren dedi ki:

   Merhaba,2008 yılında annem ve babam boşandılar anneme yetim maaşı bağlandı.Fakat babam kanser hastalığına yakalınınca tedavisi için ve bakımı için evimize getirdik bir süre sonra şikayet üzerine sgk dan teftişe geldiler.Tutulan rapor karşılığında annemin maaşını kestiler.Dava açtık 2011 den bu yana mahkeme sürüyor ve maaş alamıyor.Hakime durum anlatıldı istenilen her türlü evraklar telim edildi babamın hastalığı ile ilgili raporlar vs.buna rağmen dava bir türlü sonuçlanmadı.2015 ekim ayında babam vafat etti son mahkemede buda raporlandı yine uzattılar mahkemyi.şimdi sgk ile yapılan görüşmede annemin yetim maaşını babamın vafatından dolayı tekrar bağlanabileceğini fakat 2015 ekim ayından buyana içerde biriken 8 aylık maaşa bloke konacağı şifayen söylendi.sizce bloke edebilirlermi?(mahkeme durumunun devam ettiği söylenmesine rağmen)Size sorum bu mahkeme emsal kararlar olmasına rağmen lehimize sonuçlanırmı?bu süreçte annemin tekrar yetim maaşını bağlatması bu sürece etki edermi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Mahkeme sonucu belirler. Sizden alınan miktar haklıysanız size ödenir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  205. Dilayda dedi ki:

   Babam yurt disinda gecici emekli olmustu 2009’da vefat etti ben 24 yasinda bir bayan yetimim. Yetim maasindan yararlanabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  206. Songul dedi ki:

   Merhaba, Babam 1976’da vefat etti. Annem 1996’da vefat etti. Annem vefat etmeden önce emekliydi. 2002 yılında eşimden ayrıldım. 2005 yılında annemin tarım bağkuru maaşına başvurdum ve maaş bağlandı. 2010 yılında babamın askerliğini saydırarak babamdan da maaş almaya başladım(4A). Maaşı almadan iki maaşı da alıp alamayacağımı öğrenmek için il sgk müdürlüğüne bir dilekçe yazdım. Dilekçemin cevabında ikisini de alabileceğim açık bir şekilde belirtiliyordu. 2010 yılından 2016 şubat ayına kadar iki maaşı da sorunsuzca aldım. Ancak 2016 şubat ayında gelen bir resmi yazıyla annemden aldığım maaşın kesildiği ve 2010dan bu yana yapılan ödemelerin istendiği belirtiliyordu. Sebep olarak iki maaşı birden almam gösterilmişti. 2010’da sivas il sgkdan gelen 2sini de alabileceğimi belirten dilekçe durmakta. Hakkımı ne şekilde ararım. Dava açsam sadece faizler mi silinir yoksa borç toptan mı silinir veya maaş bağlanır mı?. Kısacası sizce ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Elinizdeki dilekçe ile mahkemeye başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  207. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra bir çocuğu daha olduğunu çğrendmiştim ve yetim masşı ona daha fazla bağlanmıştı konuyla ilgili 170 i aradığımda üvey kardeşler her zaman daha fazla alır bu sgknın kurallarına göre böyledir cevabını aldım bu doğrumudur bu madde var ise buna nerden ulaşabilirim interneti alt üst ettim ama böyle bişey bulamadım.tarafıma yanlış bilgimi verildi yolsa benmi yanlış arama yapıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattı yetkili bir hattır. Bu konuda yanlış bilgi vermeleri mümkün değildir.

  208. Huriye dedi ki:

   Mrb babam vefat etti emekliydi annem ve babam boşandılar ben maaşın ne kadarini alabilir . Annem boşandığı için onun alacagi maaşi da ben alir miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın %50’sini siz alırsınız.

  209. Ayşe Durgun dedi ki:

   Mrb babam vefat etti bağkurdan emekliydi annem ve babam ayriydi ben maaşı % de kaç alirim ? Tek kız kardeşim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    %50’sini alırsınız.

  210. cem dedi ki:

   merhaba babam vefat ettigi icin anneme emekli maasi bizlerede kiz kardesim ve bana yetim ayligi baglandi.Ben 18 yasini doldurdugumda benim kesilen maasimdan anneme hic bir miktar aktarim olmadi bunun icin ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizden başka maaş alan olduğu için aynı şekilde devam etmektedir. Sadece anneniz maaş alıyor olsaydı aktarılırdı. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  211. Mehmet dedi ki:

   Mrb babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyodum.20 yaşındayım üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.Üniversiteye girmeden önce bi kesilme olmuştu ve öğrenci belgesiyle başvurduğumda bir süre sonra toplu ödeme yapılmıştı.Normalde her ayın 25 i yatan para haziran ayında yatmadı.E devlete girip baktığımda aylık/gelir durdurulmuştur ibaresi ile karşılaştım.Acaba neden durduruldu.Herhangi bir sigorta girişimde olmadı.Tekrar öğrenci belgesi ile başvurmam mı gerekiyor.Ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine tekrar başvurmanız gerekebilir.

  212. ahmet dedi ki:

   iyi günler babam 2 yil önce emekli oldu gününden dolayi daha sonra babama mektup geldi 700 gün sigortaniz yatmadi diye 2yilin parasini geri istiyorlar.yasi doldugu icin tekrar emekli yaptilar maasin dörte birine el koyacaklarmis kendine ait baska geliri yok sadece maasla geciniyor devlet önceden kendi emekli yapti. bunlar mahkemeye verebilirmi yada ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim cünkü cok magduruz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Derya dedi ki:

    İyi günler.direk durumu anlatacağım.annem esinden ayrılmıştı daha sonra yetim aylığı olduğunu öğrendik ve onu aldı.daha sonra ayrıldığı esiyle tekrar evlenme kararı aldı.ve 2015 mayista evlendiler.on gün sonra gidip yetim kadının iptali ve devri( brkar kiz kardeşi var cunki )için dilkece verdik..dilekçe o ay icinde işlenmiş ve İzmirde durluyor.ve hala bir islem yok bu tarihe kadar bir sne oldu .Ankardan emekli olmuştu dedem.isci emeklisi.bunun icin anakarayada vukuatlı nufus kaiyt ornegiyel dilkece gönderdik.isleme alınıp alındığını henuz bilmiyoruz.ne yaomamiz gerek.ayligin devrini istemiştim.nasil bir yol izlememiz gerkiyor

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   3. Derya dedi ki:

    Siraya alındı demişlerdi Ankara yi aradığımizda.fakat İzmirde ikamet ettigimiz için.evrak takibinden baktığımızda.bir senedir dilkece uzerinde islem yapılmadığını goruyoruz..sadece gönderim yapilan mayis ayında.islem yapılmış gecen sne yani..oda elden islenmek üzere sevk edildi. E.H.G.m . H.A.C.ED. baskanligi servisine gönderilmiş .daha sonr aikinci olum islemelrine .oradan İzmir sgim denetmenler servisine elden işlenmek uzere sevk edilmiş.ve bir senedir.hic bir islem yok..beklememiz mi lazım

   4. Esin dedi ki:

    Annem 2003 yılında vefat etti bende 2006 da bosandim ama annemden kalan maaşa 2012 yılında başvurup almaya başladım bosandigim tarihten 2012 yılana kadar olan maaşı başvuru yapsam alabilirmiyim?

  213. Esin dedi ki:

   18 yaşıma girdim diye benim maaşımı kestiler 2.aydayız şuan 2 aydır maaş alamıyorum 3.ayda alabilecekmişim acaba ben şimdi yaz tatilinde işe girsem annemin üstüne yapsam maaşımı alamadığım 3 aylık maaşımı da annem alabilir mi yoksa sadece 1 aylık mı alabilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  214. pınar dedi ki:

   Merhaba yetim maaşı alıyordum. haziranın başında evlendim çeyiz parası için başvurdum fakat bu ay maaş yatmış onu çekebilir miyim? çekersem bir şey olur mu? son olarak da dilekçe yolladım onun cevabı ne zaman gelir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı çekmeyiniz. 45 gün içerisinde dilekçeniz cevaplanır.

  215. dursun dedi ki:

   Merhaba annem hem babasından (tarım emeklisi) hem eşinden(SSK) emeklisi maaş alıyordu.ocak ayında babasından aldığı maaş kesildi. Şimdi 23 milyarlık borç geldi. Biz bunu ödemek zorundamıyız. Nereye başvurabiliriz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alma durumu kaldırıldığı için borç çıkarılmış. Bilgilendirme yapılmadı diyerek SGK müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz. Mahkemeye de başvurabilirsiniz.

  216. tayfun dedi ki:

   Merhaba, 18 yaşından beri babam vefat ettiği için babamdan yetim aylığı alıyorum. 23 yaşında erkek çocuğuyum. 4 yıllık üniversite okuyorum ve bu sene 4. senemi doldurdum okulda. Ama okulum daha bitmedi, uzadı anlayacağınız. Ancak haziran ayında yetim maaşım durdurulmuş. Sgk a başvuru yaptım verdikleri adrese Ankara’ya öğrenci belgemi gönderdim. Maaşım tekrar aktif olur mu ? Ne kadar sürer aktif olması ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız tekrar bağlanır. 45 gün içerisinde bağlanacaktır. Başvurduğunuz tarihten itibaren hakkınız olan maaşları toplu alırsınız.

  217. ahmet dedi ki:

   Merhaba babam yeni vefat etti. 44 yaşında ve Emekli degildi. 5509 gün ssk primi varmış. Emekli olması için 5675 gün ve 54 yaş şartına tabi imiş yani 166 gün ve 10 yıl eksigi var. peki bu durumda annem dul, iki kardeş olarak bizde yetim maaşı alabilirmiyiz..Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Vefat durumunda 900 prim günü olması yeterlidir. Emekli edip maaş alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  218. Tülay dedi ki:

   Yusuf bey 10 gün önce geldi denetmenler bugün baktığımda maaşım yatmistı. .kesilmesi için 10 gün kafimi.yoksa risk hala dvm ediyormu. .ve ne yapmalıyım eski esimle ayrı yaşadığımi nasıl ispat edebilirim onlara.

  219. Sedat p dedi ki:

   Merhaba ben bu gün yetim maaşı için başvuru yaptım ailemden kimse almıyor babam 8 aralıkta vefa etti 7 ay felan oldu işte SSK’lıydı ne kadar maaş alırım ve geri dönük ödeme olurmu bu 7-8 aylık süreç için ? Üniversite 1 sınıf bu sene bitti

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz tarihten itibaren alabilirsiniz. Ancak daha önce kimse almamışsa toplu alabilirsiniz. Maaşın %50’sini alırsınız.

  220. Ugur dedi ki:

   Babamdan yetim ayligi aliyordum liseden daha yeni mezun oldum benden mezuniyet belgesi istediler maasim devam edecek mi bu konuda yardimci olursaniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz bitiyorsa maaşınız kesilecektir.

  221. Tülay dedi ki:

   Ben 2011 yılında resmen boşandım fakat imza atıp kararı almadım. Babam 2013 yılında vefat etti bir ay sonra gidip imza atıp kararı aldım ve maaşına bağlandım.bir hafta önce sgk denetmeleri boşandığım eşimin adresine ve bnm adresime gelip komşulara soru sormuşlar onlarda pek iç açıcı cvp vermemişler.fakat fiili olarak bizi aynı evde birarada görmediler denetmeler. Bu bnm maaşımi kesmek için yeterli bi sebep olabilirmi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilebilir. Zaten memurlar sizin çevrenizdeki insanların gözlemlerime göre durumu değerlendirmektedirler.

  222. Ayşegül dedi ki:

   Aradım fakat bilgi alamıyorum göremediklerini söylediler genel müdürlüğe dilrkçede yazdım cevap alamadım

  223. Sayeste dedi ki:

   Babam ve annem vefat etti.ben yetim aylığı aliyordum ablamda bosandi maasim da ne kadar kesilme olur ayrıca ben açık öğretimde okuyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşı paylaşırsınız.

  224. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra başka bir kadından çocuğu olduğu ve nüfusuna aldığını öğrendim. Yetim maaşı ikimizede bağlandı ama onunki benim naaiımdan daha fazla bunun sebebi nedir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  225. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar, Babam 1998 yılında vefat etti, Annem, babamın maaşını alıyor. Babam iki evlilik yapmış fakat resmiyette annem ile evliydi vefat ettiğinde, ilk hanımı ile imam nikahı ile evli kalmış. ilk evliliğinden olan kızı 6 sene önce boşanmış fakat 9 ay önce sgk ya başvuru yapıp kendine babasından(babamdan) emekli maaşı bağlatmış ve toplu para almış.Bende kocamdan ayrıldım. Ayrıldıktan 1 sene sonra bende sgk ya başvurup kendime emekli maaşı bağlattım fakat bana toplu para vermediler. SGK dan bize söylenen, üvey kız önce davranıp başvurduğu için biriken parayı o aldı size verebileceğimiz bir toplu para yok dediler. Ayrıca üvey kıza maaş bağlanırken annemin maaşından keserek maaş bağladılar, bana maaş bağlanırken gene annemin maaşından keserek bana maaş bağladılar, üvey kızının maaşından hiç kesinti olmadı. Bana maaş bağlanırken hem annemden hemde üvey kızından kesinti olması gerekmiyor. Sizden ricam 2 sorum olacak; 1-) bana neden toplu para vermediler.. 2-) Üvey kız ile öz kız ın hakları kanunda farklımıdır? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplu para ödemesinde adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca resmi nikahlı olmayan kişinin kızına maaş bağlanması pek mümkün değil. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  226. ayşe dedi ki:

   Babam 2002 senesinde vefat etti emekli sandığından emekli oldu.Ben 2004 senesinde evlendim yetim aylıgım kesildi.2016 senesinde boşandım şuan annem aylık alıyor bende boşandığım için tekrar baş vurucam yetim aylıgı almak için acaba ne kadar maaş baglanır bana

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenize bağlanan maaşın 1/3 kesilir ve size bağlanır.

  227. Mustafa dedi ki:

   Öncelikle merhaba ben Mustafa benim babam vefaat etti ve ardından anne annem vefaat etti babamın da ssk emekli maaşı vardı anne annemin de ssk emekli maaşı ve evde bekar 35 yaşında hiç evlenmemiş ablam var babamın emekli maaşından ablama yetim maaşı anneme de dedemden yani anne annemden dul maaşı bağlanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet bağlanabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  228. Hazret Koçyiğit dedi ki:

   Merhabalar 92 agustos dogumluyum. Erkek cocuk 25 yasina kadar universiteyle yetim ayligindan faydalaniyomus. Benim uni devam ediyor daha 3 yılım var. 2016 agustosta mi kesilir yoksa universite bitene kadar ne yaparsam maaş alabilirim yardim lutfen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşınız dolduğunda maaşınız kesilecektir.

  229. Ufuk şenoglu dedi ki:

   Merhaba babamdan kalan yetim maasını alıyordum ancak babamdan miras kalan arsayı annem ben ve kardeşimin uzerine aldık bu ay aylıgım durdurulmuş suan Üniversite okuyorum aylıgım o yuzden mi kesilmiştir geri bağlanma durumu nedir bana yardımcı olun lütfen.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek öğrenci belgesi verebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  230. Mine Duran dedi ki:

   Merhabalar; babamı 2015 in ocak ayında kaybettik.daha sonra ablam evli olduğu için bana yetim aylığı bağlandı.ama babamın mirasını reddi miras yapmıştık.şimdi ise sgkdan geçmiş döneme ait babamın prim borcu geldi(26bin tl)reddi miras yaptığımız için bu borç silinirmi , yoksa benim aldığım yetim aylığımı kesilecek.şimdiden teşekkür ederim..İyi çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  231. Hande dedi ki:

   Merhaba ben Hande 18 yasina göreli 17 gün oldu ve babamdan ölüm aylığı alıyorum ama maaşım kesilmiş dilekce yazıp gonderdim bir daha ki aya 2 maaş yatar mi yoksa bu ay ki maaşımdan olur muyum ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduktan sonraki maaşlar bağlanmaktadır.

  232. Ercan dedi ki:

   21,06.1992 doğumluyum 2012 de üniversiteye girdim ve yetim maaşı tekrar bağlandı bölüm bir sene hazırlık olmak üzere(1+4) dilekçe verdiğimde bunu beyan ettim üniversitem 06.06.2017 tarihinde bitiyor fakat maaşım haziran ayı itibariyle kesildi dilekçe versem tekrar bağlanırmı bağlanırsa kaç ay işlem süresi olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. tayfun dedi ki:

    Hocam bende aynı durumdan müzdaribim. Okulumun 4. senesi doldu fakat okulum uzadı. Ama maaşım haziran ayı içinde kesildi. Ankaraya öğrenci belgemi gönderdim. Cevap bekliyorum. Senin işlemler ne durumda?

  233. MUHAMMED dedi ki:

   ben babamdan kalan yetim aylığını 2012 yılının ekim ayında iki yıllık üniversite kazanıp maaşı almaya başladım.Daha sonra 10.07.2014 tarihinde mezun olduktan sonraki dönemde maaşım kesildi ve eğitime bir yıl ara verdikten sonra 2015 yılının ekim ayında dgs sınavına başvurarak 3’ncü sınıftan devam ederek açıköğretimden işletme bölümüne başladım.Geçen süre zarfında ve şimdiye kadar ödenmeyen yetim aylığını alabilirmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci olduğunuz tarihten itibaren olan maaşları alabilirsiniz.

  234. m sibel aybars dedi ki:

   Tabii ki öncelikle 170’i aradım .Bilgilerinden emin olamadım. Konu çok teknik, daha üst düzey muhatap kim veya neresi olabilir?

  235. Esra dedi ki:

   Merhaba,23 haziranda sigorta girisim yapilacak ve ise baslayacagim.babamdan her ayin 24unde aldigim yetim ayligi hesabima yatiyor.1 gun icin yetim ayligim kesilicek midir? Hatta saat farkiyla kaybediyorum denebilir (23 haziran 00.00 da ) bir yerde 10 gunluk sigortali olmam kaydiyla yetim ayligim kesilecek diye bir yazi okumustum,buna istaneden soru isaretleri olustu.simdiden cok tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 günlükse kesilmeyebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  236. Utkan dedi ki:

   Babam öldüğünde kız kardeşim ve bana yetim aylığı bağlanmıştı. Ben Ağustosta 18 yaşını dolduruyorum.Yetim aylığımı anneme devir edebilir miyim. Ya da kız kardeşim ne kadar kısmını alacak.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve kız kardeşiniz toplamda maaşın %75’ini alır. Herhangi bir değişiklik olmaz.

  237. sefa dedi ki:

   Merhaba, benı yetim maaşım 18 yasıma gırdıgım ıcın kesılmıs bulunmaktadır yaklasık 3 aydır alamıyorum ogrenım hayatıma devam ettıgım için cuma gunu ogrencı belgemle doldurdugum kagıdı ankaraya gonderdım yaklasık 2 hafta sonra sıgortalı ıse gırıcegım ıcın bana para yatmayacagını bılıyorum pekı bu hıcbır sekılde sıgortalı ıse gırmedıgım halde 3 ay para yatmayan donemın 3 aylık parası bana yatarmı bu ay ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz devam ederken kesilmişse yatacaktır. İtirazınızı bu yönde yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  238. durmaz dedi ki:

   benim rahmetli babam 22 martta vefat etti biz her ayın 27 sinde bağkur emekli maaşını çekerdik o ay çekmedik bana 26 haziranda dul ve yetim maaşınız bağlandı diye haber geldi. hesabıma baktığım zaman 317 lira para vardı . bu işte bi yanlışlık var değilmi daha fazla almam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve siz maaş alacaksanız anneniz maaşın %50’sini sizde %25’ini alırsınız. Sadece siz alacaksanız maaşın %50’sini alırsınız.

  239. Aydan dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey
   Ben esimden yeni ayrildim annem ve babam ssk emeklisi biri tam biri yarim maas alabilirmiyim?maasin kaci baglanir? Maaslar sabitlendi asgari ucret deniliyor dogrumu? Cenaze parasi nedir? Haklarim nedir?allah razi olsun cok meraktayim iyi gunler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çift maaş alamayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Cenaze parası, ölen sigortalının cenaze masraflarının devlet tarafından karşılanmasıdır.

  240. m sibel aybars dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben annemden yetim aylığı alırken, ablam eşini kaybetti ve vefat etmiş olan babamızın da emekli
   sandığından maaşı olmasına rağmen benim maaşıma girdi. Ben geçim sıkıntısına düştüğüm için annemin maaşını bırakıp, babamdan almaya mecbur kaldım. Ancak babamdan alacağım maaş, tahakkuk ettiğinde gördüm ki, iki maaş arasında çok fark bulunmakta. Bostancı/İstanbul
   emekli sandığı bürosunda bir bayan memur bana “o eşitlenir” demişti. Sanki iki ebeveynin maaş toplamının ortalaması alınır gibi algıladım. Böyle bir uygulama var mıdır?
   Aydınlatır mısınız lütfen? Teşekkürlerim ve saygılarımla..
   M. Sibel Aybars

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. Nurcan dedi ki:

     Merhaba babam vefat edeli 3 ay oldu ssk emeklisiydi ben maaşı almak için bu ay başvurdum lakin diğer kardeşim benden önce başvurmuş ve bağlanmış. Başvuru yaptığımız süre itibari ile para içerde birikiyo yoksa öldüğü aydan itibarenmi. Kardeşim benden önce maaşa bağlandığı için ben bağlandıktan sonra ondan kesilcekmi yani eşit para alabilcekmiyiz mesela 4. Bin tl tutarında toplu para aldı o para ben bağlandıktan sonra aynısı bana yatıcak mı?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Başvuru yaptığınız tarihten itibaren birikmektedir.

  241. Fatoş dedi ki:

   emekli sandıgı dul ve yetim aylıgı almaktayız hepımıze bolunuk maaş annemde dedemden yetım aylıgı alıyordu bagkur tarım ıscısı emeklısı dedem fakat annemın aldıgı bagkur maaşını kestıler ocak ayında dedem 1999 dan önce emeklı maas anneme tekrar baglanmazmı dul aylıgı zaten 530 tl

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çift maaş alma kalktığı için olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. dursun dedi ki:

     Merhabalar bizde aynı sorunla karşılaştık.ayriyeten bize birde borç çıkardılar sizede oldumu.Ne yapmamız gerekiyor acaba

  242. ezgiii dedi ki:

   ben 18 yaşına girmek üzereyim babam 1 sene önce vefaat etti ve maaşı çekmedim aylık ne kadar maaş bağlanır ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece siz maaş alırsanız maaşın yarısı bağlanır.

  243. Emine dedi ki:

   Evli değilim.Emekli maaşım yok ve çalışmıyorum. annemde babamda emekli sandığından emekliydi. Her iki maaşı, yetim maaşı olarak alabilirmiyim? Ve ya birisinimi alabilirim? Birini alırsam tamamınımı alırım?
   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tek maaş alabilirsiniz. Yüksek olan maaşı alırsınız. Maaşın yarısını alırsınız. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  244. Hatice genco dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyordum eski eşimle tekrar evlendim emekli sandığı beni mahkemeye verdi geriye dönük araştırma yaptı gerçekmi yalanmı boşanmışım diye davayı ben kazandım ama evliliğim yürümedi tekrar ayrıldım yetim maaşım yeniden bağlanırmı bağlanırsa ne yapmam gerekir saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  245. Burcu Yener dedi ki:

   Merhabalar
   Benim aldığım maaş asgari ücretten yüksek. Babam vefat etti ve kendisi emekli sandığından emekli idi. Benim yetim aylığı alma şansım olur mu? Maaşın yüksek diye alamazsın diyorlar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız yetim aylığı alamazsınız.

  246. Şehriban dedi ki:

   Merhaba..Babam 2012 Yılında vefat etti. Ben ve ablam bağkurdan maaşa bağlandık. 2 yıl sonra eylülde ablam evlendi ve çeyiz parası aldı… Ablam evlendikten sonra benim maaşımda bir değişiklik olmadı. Ablamın maaşı neden benim maaşıma eklenmedi.. Ya da eklenecek mi…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanız evlendikten sonra 2 yıl boyunca maaşı kimseye devretmiyor. 2 yıl sonunda devredecektir.

    1. Şehriban dedi ki:

     Ablamın mı devretmesi lazım…otomatikmen 2 yıl sonra eklenmenmiyor mu… Nereye başvurmamız lazım bunun için..

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Otomatik devreder. Bilgi almak için Alo 170 SGk hattını arayabilir ya da SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  247. Hatice dedi ki:

   Merhabalar;
   Benim annem adına bir sorum olacaktı.
   1 sene önce dedem vefat etti ve sigortalı olduğu için maaşın bir kını anneannem bir kısmını da bekar olan annem alıyor. Annemin her hangi bir geçim kaynağı olmadığı için ve anneannemde %95 engelli olduğu için bakım yardımı için başvuruda bulundu ve onaylandı.
   Sonuç olarak annem yetim aylığı alabiliyor mu , aldığı takdirde diğer aldığı yardımlardan kesinti olacak mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Anneniz sigortalı çalışmadığına göre yetim aylığı alabilir.

  248. MÜRVET dedi ki:

   ANNEM 1999 YILINDA ÖLEN BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ SANDIĞINDAN MAAŞ ALMAKTA. 2003 YILINDA DEDEM VEFAT ETTİ BAĞKURDAN ANNEME MAAŞ BAĞLANDI ANCAK 2016 YILINDA YERSİZ ÖDEME DİYEREK MAAŞ KESİLDİ VE SON 5 YILI GERİ İSTİYORLAR BÖYLE BİŞEY OLABİLİR Mİ MAHKEMEYE BAŞVURALIM MI ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Diğer maaşın bağlanmaması gerekirdi. Yaptıkları hatadır. Mahkemeye verebilirsiniz.

  249. Didem dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı’na bağlı babanın vefatından sonra dul ve yetim aylığına bağlanan iki bekar kızı bulunmakta, ancak hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan 18 yaşından büyük engelli (çocuk felci dolayısıyla bir bacağı kısa, cihaz olmadan iş göremeyecek durumda) oğluna bu aylık bağlanmamış bulunmaktadır. Sağlık raporu %42 engelli göstermiş fakat Ankara bu oranı düşürmüştür. Şu anda bu engelli kardeşe de dul ve yetim aylığı bağlanması için ne yapabiliriz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaş üstü erkek çocuklara öğrenim görmemeleri halinde yetim aylığı bağlanmıyor. Engelliler içinse en az %60 rapor istenmektedir.

  250. yılmaz dedi ki:

   merhabalar babam işçi emeklisi 2007 yılında vefat etti anneme maaş bağlandı daha sonra annemin babasındanda maaş alabileceğini söylediler bizde gerekli işlemleri yaptırdık ve çiftçi bağkurlu dedemdende maaş bağlandı ( dedem 2000 yılında vefat etti ) bundan 5 ay evvelde annemin dedemden aldığı maaş kesildi Bu konuda bilgi verebilirmisiniz tşkler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1999 sonrası ölümlerde iki maaş alma durumu olmuyor, yasa bu şekilde değişti. Bu yüzden kesilmiş olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  251. kızıl dedi ki:

   merhaba,, bir sorum olacaktı..
   babam yeni vefat etti,, annem ssklı değil ev hanımı,, sanırım babamın aylığının yüzde 75 ini annem alacakmış,, bende tek çocuğum yüzde 25 inide ben alacğım sanırım.. Ancak, babam 1800 lira maaş alıyordu.. acaba alacağımız paradan ne kadarlık bir kesinti olur bir bilginiz var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ve siz maaş alacaksanız, maaşın %50 si annenize %25 i size bağlanacaktır.

  252. gül dedi ki:

   emekli maaş promasyonlarından dul yetim maaşı alanlarda faydalanacakmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  253. Şenay dedi ki:

   Annem babamın vefatından dolayı 20 senedir emekli sandığından dul maaşı alıyor. Ben de eşimle boşanma arifesindeyim. Boşanınca babamdan yetim aylığı için başvuracağım annemin maaşının ne kadarı kesilir ve bana ne kadarı verilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizin maaşının 1/3’ü kesilir ve size bağlanır.

  254. Süreyya dedi ki:

   Merhaba. Babamı trafik kazası sonucu kaybettim kendisi ssk emeklisiydi. Ben bu sırada evliydim. Şuan boşanma davam sürüyor ve tedbir nafakası alıyorum eşimden 370 tl. Evliliğim öncesinde kendim çalışan ssk lıydım evlendikten sonra çalışamadığım için eşim üzerinden ssk dan yararlanabiliyordum. Boşanma süreci sona erdikten sonra babamın emekli maaşından yararlanma hakkım olurmu? Annem hayatta ve babamın üzerinden dul maaşı alıyor. ben babamın maaşından yararlanabilirsem anneme verilen maaştan kesinti yapılarak bana devredileceğini diğer sorulara verdiğiniz yanıtlardan öğrendim fakat çalışmaya başlarsam ve olduki işten çıkar yada çıkarılırsam tekrar babamın üzerinden yararlanma hakkım olabilirmi? sıkıntım verilecek maaştan öte sigortalılık haklarından faydalanabilirmiyim? neticede maaş bağlansa bile annem ile belli bir oranda belirlenen maaşı ya tek elden yada iki el olarak almış olunacak birlikte yaşıyoruz. son olarak yaşım 37

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Boşandıktan sonra babanızın üzerine geçersiniz. Babanızın maaşından ve sigortasından yararlanabilirsiniz.

  255. Çağla dedi ki:

   Merhaba babam 2010 yılında vefat etti. 452 gün 1989 yıllarında sgk calışmışlığı bulunmakta 18 ay askerlik yapmış askerlik borclanması yaparak 900 gün tamamlanıyor .yetim aylığı alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 900 prim gününü askerlik borçlanması ile tamamlayarak maaş bağlatabilirsiniz.

  256. Dilek dedi ki:

   Merhaba , babam vefat etti sadece ben yetim aylığı alıyorum . Ablam boşanma aşamasında benim maasımın % kaclik kısmını böldürür . Böldürürse ceyiz paramı etkiler mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanızın maaş talep etmesi durumunda maaşın yarısı ablanıza bağlanır. Maaş paylaşıldıktan sonra evlilik durumunda çeyiz paranız yeni maaşa göre hesaplanır.

  257. Yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben üniversite öğrencisiyim annemden yetim maaşı alıyordum 24 yaşındayım 2011 yılında okula kayıt yaptırdım fakat öğrenim süreni doldurdugum için maaşımı kestiler ve 2015 den bu tarihe kadar borcum çıkarıldı bana kesinlikle bilgilendirilme yapilmadi mağdur durumundayım lütfen bilhilendirirmisiniz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı gençlerin borçları silinecektir.

  258. Seren dedi ki:

   Merhaba,babam vefat edince red i miras yapmıştım yine de çeyiz parasından yararlanabilir miyim tşkler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşı alıyorsanız evlendikten sonra çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  259. Adalet SÜMER dedi ki:

   merhaba,
   1998 yılında vefat eden babamdan (bağ kur) yetim aylığı almaktayım.01.01.2011 tarihinde iş kurmak için üzerime firma açıldı.Ancak bazı nedenlerden dolayı firma açık kaldığı halde bir faaliyette bulunamadım.Hatta faailiyete geçmek için uygulamalı girişim kursuna katıldım,sertifikamı aldım ama bir türlü olmadı.31.12.2012 tarihinde firma kapandı.2015 yılında
   SSK dan bu süre içinde gelirimin asgari ücret üzerinde olduğundan 10.730._tl borç çıkaarıldı ve maaşımdan kesilmeye başlandı.Ben bahse konu firmadan bir gelir elde edemedim ki..bir kuruş bile.İtirazım kabul olmadı..Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim..Hoşcakalın

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtmeniz gerekir. İtiraz edebilirsiniz.

  260. Umut dedi ki:

   Merhaba annem babam boşandıktan sonra annem dul maaşı almaya başladı ve ayrı sehirlerde yasadılar babam bizi görmek için bir kaç sefer evimize geldi ve gitti 2 sene sonra da bizim hatrımıza tekrar evlendiler annem de maaşının kesilmesi için Sgk ya başvuruda bulundu ve maaşı kesildi.fakat Sgk suan yüklü miktarda bir borç çıkarmış Nasıl itiraz edebiliriz.boşanmanın gerçek olduğunu o tarihlerde farklı sehirlerde yaşanıldıgınj kanıtlamak yeterli olur mu cok acil cevap verirseniz seviniriz Nasıl bir yol izlemeliyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Duruma itiraz edebilirsiniz. İkametgah adresleri değiştiyse bunu belge olarak SGK müdürlüklerine sunabilirsiniz. Değişmediyse dava yoluyla hakkınızı aramanız gerekecektir.

  261. bahar karaman dedi ki:

   ise baslayınca babamdandan aldıgım maaşım kesildi acık lise okuyorum tekrar baglanırmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışmanız durumunda maaş kesilmektedir. İşten çıkınca maaşa tekrar başvurup bağlatabilirsiniz.

  262. Filiz guler dedi ki:

   Kayinvaldem 40 yıl dul maaşı aldı au anda ağır özürlü 90 yaşında sorum su 3 ay önce gorumcemin kocası intihar ederek öldü bagkur emeklisi gorumceme dul maaşı bağlandı maddi durumu da çok iyi yeni bi ev aldı kocasindan malda kaldı buna rağmen ssk başvurup babasından maaş talep etmis kayinvaldemin aldığı para üçte biri kesildi çok zor şartlarda bakıyorum ssk basvursam raporumuzda var ne değişir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef bu durumu değiştirmez. Ancak görümcenizin iki maaş almaya hakkı yoksa itiraz edip kestirilebilir. İki maaş almaya hakkı varsa yapacağınız pek bir şey bulunmuyor. Görümcenizin insanlığından şüphe ediyorum.

  263. Akar dedi ki:

   Üniversite öğrencisi olduğum için babamın vefatından ötürü yetim aylığı alıyorum. Öğrenimim 2 ay önce bitti maaş kesilmedi. Öğrenimin bittiğini bildirmeme gerek var mı yoksa maaş kendi kesilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bildirmeniz gerekir. Fazla yatan maaş varsa faiziyle geri alırlar.

  264. İpek dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey.ben 2014 den beri annemin ölüm aylığını alıyorum.boşandıktan sonra 1 yıl geçmeden doğum yaptiğim için direk eski eşimin soyadını verdiler.3-4 aydır barışacak gibiydik ama olmadı malesef ve ben şuan hamileyim.eski eşimin soyadını verirsem bi Problem olur mu maaşım kesilir mi? İnternette boşandıktan sonra eski eşten çocuk dünyaya gelirse hem dava açılıyor hem maaş kesiliyor ceza kesiliyor gibi yazılara denk geldim.beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, İpek Hanım.

  265. havkaracan dedi ki:

   Syn Yusuf KARATAŞ bey,
   Mağdur olduğum önemli bir soru soracağım, çok acilen net olarak cevap verirseniz sevinirim.
   SORUM ŞU: 1997 yılında eşim vefat etti, eşimden dolayı ssk emekli maaşı almaktayım.İki oğlumdan birisi 3 yıl önce 20 yaşını geçtiği için aldığı maaşı kesildi , ,,,
   Annemde 1998 yılında vefat eden babamdan dolayı Tarım bağkur emekli maaşı alıyor (Cuzi miktarda),,,
   Oğlumun sistemden çıkması nedeniye maaşımız düştü bende sgk ya başvurarak babamdan dolayı maaşa bağlanmak istedim. Sgk bana 3 yıl önce 180 tl gibi bir cuzi maaş bağladı.
   Ancak 2 ay önce sgk dan bir yazı geldi , eşimden dolayı maaş aldığım için tarım bağkurundan maaş alamzsınız diyerek maaşımı kestiler.
   Bugün de (05.04.2016) sgk dan bir yazı daha geldi ve 9.500 TL geri öedemem isteniyor.
   Şayet böyle bir kanun varsa sgk 3 yıl önce bana neden maaş bağladılar, ?
   Bu konuda nasıl ve nereye başvurmalıyım?
   Hukuken sonuç alma şansım varmıdır?
   Maddi yönden de oldukça mağdurum, lütfen ne yapmam gerektiği konusunda bana çok net ve acil bir cevap verirseniz minnettar kalırım saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dava açabilirsiniz. SGK yetkililerinin bunu size 3 yıl önce bildirmesi gerekirdi.

  266. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba,
   Sigortalı çalışıyordum kısa bir süre önce çıkarıldım ve yetim ayligi almaya başladım. Tekrar ise girdiğimde sigorta gün sayımı doldurmam yaklaşık yaşım 46 olacak.58 yaşında emekli olabiliyorum.Emekli maaşı alabilmeyi (yani yaşı doldurmayı )beklerken günümü doldurmam ve bekar olma halinde maaş almadığım için yetim aylığı tekrar alabilirmiyim. Babam ve ben ssk liyiz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmıyorsanız yetim aylığı alabilirsiniz.

  267. Merve Özden dedi ki:

   Merhaba.1995 yılından beri aldığım yetim maaşım evlendiğim tarihten 3 ay sonra kesildi ama ben bu 3 aylık maaşımıza çekmistim.simdi çeyiz parası için basvuru yapacağim bana nasıl faiz-borç çıkar veya çeyiz paramdan mı kesilir?
   Cok tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Faiziyle birlikte bu miktar sizden talep edilir. Çeyiz paranızdan da kesilebilir. SGK müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir.

  268. İlhan Sarıöz dedi ki:

   Meraba ben 2015 yılının 21 temmuzdan 1eylül gününe kadar 42 gün sigortalı çalıştım ve bu süre zarfında yetim ayliğimi almaya devam ettim işten cikinca dilekce gondermem gerekiyormus gondermedim 1 ocak 2016da maaşım kesildi ve kurum beni 2016ya kadar sigortalı çalışıyor göstermiş aldığım yetim aylığı kesildi ve sigortali calistigim gunden ocak 2016ya kadar ki aldigim maası uzerime borç olarak yansıttı ama ben universite okuyorum o kadar sigortalı calişmadım bu birç silinip kesilen maaşım geri bağlanır mı? Ve bu 3 aylik alamadığım maaşlarımıda alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz.

  269. ilknur dedi ki:

   Eşimle 25 şubatta resmen ayrıldık. Babamdan ssk yetim maasi almam için 26 şubatta sgk ya başvurdum. Bu arada edevlette GSS prim borcumun 26 Şubat itibariyle 228tl olduğunu gördüm. Bunu itiraz için dün sgk ya gittim.ödemem gerektiğini söylediler. Ben bu tarihte zatenbaşvurusu yapmışım. Ve hiç hizmet almadim.bu haksızlık. Bana aninda bosanmayi işleyen devlet.neden bir aydan fazla süren muameleyi islemeyip borç çıkartıyor. Lütfen ilgililere duyurulur.

  270. seda dedi ki:

   Mrb.Benim babam 2010 yılında vefat etti annemle boşanmışlar di zaten.Ben tek kız çocuğum ben o yıl üniversite yi kazandım. annemnde sadece üç ayda bir aldığı engeli maaşı var dokuzyüz lira .Babam da akıl hastasıydi ve hiç bi sosyal güvencesi yoktu kendi babasının maaşını aliyodu o yüzden bana hiç bi gelir kalmadı.Yetim aylığı da bilmiyorum bağlanırmi hiç üzerine düşen olmadı.geçen sene mezun oldum üniversite den şuan boştaym 92 doğumluym yetim aylığı yada başka alabilcegm bi şey var mi.
   Yardımcı olursanz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanız emekli olmadığı size yetim maaşı kalmıyor maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  271. TÜRKAN KIZBUĞA dedi ki:

   merhaba
   biz 2 kız çocuğuyuz babamız vefat etti ve yetim aylığı için başvuru yaptık anneniz yok sadece ikimiz maaş alacağız babam rahmetli olmadan 1850 tl maaş alıyordu bizim ne kadar alırız.
   SGK da devlet maaşın 4 te 3 nü kendine alıyor dediler
   eskiden dörtte birini alıyordu değişti mi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın yarısını paylaşırsınız Türkan Hanım.

  272. NALAN UĞURLUSOY dedi ki:

   Merhaba,
   annem babamdan önce vefat etti ve ondan kısa bir süre sonra babam vefat edince babamdan bana yetim aylığı bağlandı,yaklaşık 5-6 yıl kadar sonra baba bir anne ayrı benden 20 yaş büyük ablamın eşim vefat edince benim babamdan aldığım yetim aylığımın yarısı kesildi ve ablama bağlandı,ablam aynı zaman da vefat eden eşinden de emekli maaşı alıyor,ablamın vefatı veya evlenmesi halinde ablamın almış olduğu maaşın ne kadarı bana bağlanır?
   Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim,çalışmalarınız da başarılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanızın maaşının tamamı size bağlanacaktır, Nalan Hanım.

  273. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,

   Babam SSK emeklisiydi ve geçen yıl vefat etti. Anneme dul maaşı bağlandı. Ben de Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorum ve bekarım. Bu durumda yetim maaşı alabilir miyim diye Alo 170 hattını arayarak sorduğumda, alamazsınız dediler. Ancak sizin başka birinin sorduğu soruya verdiğiniz aşağıdaki yanıttan alınabilir diye anlıyorum. Kafam karıştı, doğrusu nedir?
   Bir de eğer aylık bağlanırsa annemin maaşından kesilerek mi bana verilir, yoksa ayrıca mı bağlanır?

   Teşekkürler,

   “Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

   Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.”

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2008 sonrası ölümlerde iki maaş alamıyorsunuz. Yasa bu şekilde değişmiştir, Yasemin Hanım.

  274. gülender dedi ki:

   merhaba annem sskisteğe bağlı emekliydi 1999 da vefat babam bağkur emeklisi idi 2maaşıda oalıyordu.2010 ayrıldım yetim aylığıiçin başvurdum 4 birinibenalıyordum.2ay önce babamdavefat etti.bana 170 aradığımda yüksekolan maaşın tamamını diğer maaşın yarısı sizebağlanacak denildi.babam çift maaş aldığıiçinkesinti oluyormuş.bugün sgk dan aldığım belgeye göre annemden alacağım 4iki bağkurdan 4bir.yani 322 bağkur 1.70 tl sgk hani yüksekmaaşın tamamıdiğerinin yarısıydı.aklım karıştı 🙂

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durum karışık olduğu için SGK hattındakiler yanılmış olabilir. Bağlanan maaş doğrudur.

  275. hatice soylu dedi ki:

   merhaba yusuf bey babamdan tarım sıgartasında maaş alıyorudum eşimde 1992 vefat eti ama o zaman bana maaş baglamadılar eşim 10 yılı doldurmamıstı sonra yeni bir düzenleme ile tekrardan eşimde maaş alıyrum subat 2016 maası kesdiler ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  276. mine dedi ki:

   Merhaba yusuf bey ben 2013 aralıkta eşimden şiddetli geçimsizlik yüzünden anlaşmalı olarak ayrıldım..ayrıldıktan 8 ay sonra yetim maaşı bağlattım ..eşimle beraberken kiraladığımız dairede çoçuklarımla oturmaktayım…fakat kontrat ve elektrik su doğalgaz eşimin üzerinde ama ödemesini benim bankamdan otomatik olarak ödeniyor..eski eşimin adresi silivride ve kendisi benim mahallemin insanı ;kendisi oğlumun kiraladığı takside beraber çalışıyorlar..arada benim sokağıma gelip çoçuklarınla konuşuyor..geçen gün sgk dan geldiler .araştırmak için önce muhtara ;bakkala ;bana ve komşularıma soru sordular..1. sorum ;beni şikayet mi ettiler acaba 2. sorum;şimdi maaşım kesilirmi? ne yapmalıyım 3; sorum bu ihbarsa eğer asılsız ama ya maaşım kesilirse ne yapmalıyım..beni şikayet edenleri iftiradan mahkemeye verebilirmiyim saygılarımla…..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şikayet olabilir. Genel kontrollerde oluyor bunlardan biri de olabilir. Eğer eski eşiniz ile birlikte yaşamıyorsanız sıkıntı olmaz. Burada anlattıklarınızı da SGK yetkililerine anlatabilirsiniz. Maaşınız kesilmez. Mahkemeye verebilirsiniz.

  277. Ceyda dedi ki:

   18 yaşındayım yetim aylığı alıyorum fakat abilerim bana vermiyorlar bunun için ne yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Paranın adınıza yatması gerekir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Ceyda Hanım.

  278. Oguzhan dedi ki:

   Babamdan aylık alıyordum yaşımın dolması nedeniyle kesildi. kardeşimin üzerine geçermi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eğer kardeşinizden başka maaş alan yoksa sizin payınız kardeşinize geçecektir, Oğuzhan Bey.

  279. elif şimşek dedi ki:

   Annem babamdan dolayı ssk dan dul aylığı almakta ve babasından dolayı beş ay önce başvuru yaptı tüm gelirleri asgari ücretin brut tutarının altında ise bağlanır dediler tüm koşulları sağladığı için maaşı bağlandı kurum bağkurdu fakat şubat maaşı yatmadı kesildiğini söylediler,yazılarınızda alamaz yazmışsınız fakat kurum alabilirsin dediği için eksik pirimini tamamlayıp para yatırdık bu durumda hem yatırdığımız para gitti hem de beş ay ödenen maaş geri istenecek yapabileceğimiz birşey varmıdır,tüm bu yaptığımız işlemler yakın tarihte olduğu için değişen bir kanun varsa neden bağladılar neden yanlış yönlendirildik gerçekten çok mağdur olduk teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yanlış yönlendirildiğinizi belirterek itiraz edebilirsiniz, Elif Hanım. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  280. Suna dedi ki:

   1980 doğumluyum elimden ayrilDigimon takdirde maasi alabilirmiyimi annemde babamda Vefaat etti maaş bosta?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet boşanma durumunda yetim maaşı alabilirsiniz, Suna Hanım.

  281. gül dedi ki:

   ben babamdan yetim maaşı alırken eski eşimle tekrar evlendim .çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce almadıysanız alabilirsiniz, Gül Hanım.

  282. filiz kaya dedi ki:

   selam yusuf bey..
   Annem dedemden ölüm aylığı alır ise; ben babamdan kalan yetim aylığımı annemle bölüşüyordum. Şu an benim maaşımı kesme gibi bir durum olmaz değil mi?
   Şimdiden teşekkür ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır sizin maaşınız kesilmez Filiz Hanım.

  283. Berfin dedi ki:

   Merhaba
   2015 Ekimin basindan beri yurtdisinda oldugumdan dolayi yetim maasimi cekemedim. Belirli tarihlerde maaslarina alamayan musterilerin hesabindaki bakiye otomatik olarak sgk nin hesabina aktarildigi dogrumudur? Böyle bir durumda maasim kesilirmi? Kurumun hesabina aktarilan yani cekemedigim maaslarimi geri alabilirmiyim? Ben ve ablam yetim maaasini almaktayiz. Ablam evlendiginde maasi bana gecermi?
   Sizden hizla bir cevap vermenizi bekliyorum…
   Saygilar…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Berfin Hanım.

  284. Ceyda dedi ki:

   Merhaba.1990 da babamın vefatıyla annem ben ve kız kardeşime aylık bağlandı.Sonraki yıllarda annem evlendiği için kardeşim ve ben almaya devam ettik.Kız kardeşim evlendi ve ceyiz parası aldı. Bu ay 24 ay dolmuş olacak.Kardeşimin evlenmeden önceki aldığı maaşı bana bağlanır mı? Bağlanırsa kesinti olurmu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kardeşinizin maaşı size bağlanacaktır, Ceyda Hanım.

    1. NALAN UĞURLUSOY dedi ki:

     Yusuf bey Ceyda hanımın maaşına kardeşinin almış olduğu maaşın tamamı mı bağlanacak?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Evet maaşın tamamı bağlanır, Nalan Hanım.

  285. Aykut yildirim dedi ki:

   1999 senesinde trafik kazasinda annemi ve babami kaybettim .kaybettigimde 10 yasindaydim suan 26 yasindayim .fakat ne yetim maasi aldim nr de herhangi bir yardim .Dava etsem bugune kadar almam gereken butun haklarimi alabilir miyim ?Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz ya da babanız emekli ise almadığınız maaşları alabilirsiniz. Ancak diğer türlü bir ödenek alamayabilirsiniz. Alo 170 SGK danışma hattını arayabilirsiniz, Aykut Bey.

  286. Ahmet Korkmaz dedi ki:

   Babam 10 sene oluyor mefat edeli yetim maaşı almak için babamın emekli olması gerekiyormu ve şuan annem evli ben yetim maaşı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın emekli olması gerekiyor, Ahmet Bey.

  287. gulcan dedi ki:

   Esim öldükten sonra SSK dan dul aylığı almaya başladım. 4 yıl öncede babamdan dolayı tarım bakımından yetim maaşı alıyordum. Şubat ayında kestiler. Aradım yazı gelicem dediler kesilmeye alakalı bekleyin dediler. Bu maaş bana geri bağlanirmi? Neden kesildi ? Bağlanması ile ilgili hukuki süreç de başarılı olabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamazsınız. Bu yüzden kesilmiş olabilir. SGK müdürlükleri ile tekrar iletişime geçip durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  288. Merve dedi ki:

   Merhaba ben ve erkek kardesim yetim ayligi aliyoruz erkek kardesim 22 yasinda universite ogrencisi ben calismiyorum bir is yeri acsam yada sigortali bi ise basladigimda maasim anneme mi devredilir yoksa maasimi almaya devam edebilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilir Merve Hanım. Erkek kardeşiniz de maaş aldığı için anneye devretme durumu olmuyor.

  289. Furkan dedi ki:

   Tam zamanlı sigortalı işe girdim 1 sene oldu yetim aylığım hala kesilmedi bana ne kadar borç çıkar ve ödemeler nasıl yapılıyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    1 senelik maaş tutarları ve faizi sizden talep edilebilir, Furkan Bey. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

    1. Furkan dedi ki:

     Sgk ödemeleri kaç taksite bölebiliyor hapis veya toplu para isteme durumları var mı maaşı kestirmeye gitmeye korkuyor insan yaklaşık 11 bin tl borç çıkıcak.teşekkürler

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  290. Gül kizilkaya dedi ki:

   Babam SSK emeklisiydi 2013 yılın
   Da vefat etti.ben emekliu sandığına bağlı calis maktayim . eşim ocak 2016 da vefat etti dul aylığı bağlandı BABAM dan yetim aylığı bağlanabilir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki farklı kurumdan emekli sandığı ve ssk dan maaş alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz, Gül Hanım.

  291. Gül dedi ki:

   Ben eşimden dul maasi alıyorum ssk dan annemde vefat etti ssk emeklısiydi annem annemdende yetim aylığı alabilirmıyım sadece ben alırsam ne kadarını alırım annemin maasının

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamıyorsunuz, Gül Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  292. levent dedi ki:

   ölen anneden kalan maaş kardeşlere pay edilecek yetimlere dilekçeyi nerden kime yazdıracam dilekçe istemiş ssk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek dilekçeyi yazabilirsiniz, Levent Bey. Dilekçe yazımı konusunda müdürlükteki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

  293. hülya dedi ki:

   merhaba ben anne babası ayrı büyümüş bir evladım üvey annem babamın maasını alamayım diye babam yasarken akıl sağlığım yerindedir diye rapor alıp noterde ölümünden sonra maaşından faydalanmamam için belge yaptırmış 20 gün önce hayatını kaybetti şimdi bu noterde yalancı şahit huzurunda hazırlanmış olan raporun kanuni bir hükmü varmıdır maaş almama engelmidir bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin ayrıca benim bakur başlangıcım var sigortalı hiç çalışmadım ileriki zamanda bakurumu ödeye bilirsem babamın sgk maşınıda alabilirmiyim çok teşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hülya Hanım.

  294. Seren dedi ki:

   Merhaba yetim aylığı almaktayım.Annem ile babam boşandılar.Maaşım ile nikah günüm aynı güne denk geliyor son defa maaşımı alsam sorun yaşar mıyım?32 Yaşındayım çeyiz parasından faydalanabiliyor muyum teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz. Ancak aynı gün maaşı çekebilir misin bu konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Seren Hanım.

  295. Derya dedi ki:

   Merhaba, ben babami 1983 yilinda kaybettim. Babam SSK dan malulen emekli olduğu için anneme dul ve yetim ayligi bağlandı. Ben evlene kadar yetim ayligini aliyordum evlendikten sonra ayligim kesildi dogal olarak. Gectigimiz sene annemi kaybettik ve ben esimden 5 sene once bosandim.
   Yurt dışında yasiyorum, calismiyorum ve devlet yardimi almaktayim. Bu durumda babamdan dolayi yetim ayligi alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu hakkında konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz, Derya Hanım.

  296. şükran dedi ki:

   eşim 14 yıl önce vefat etti. sonrasında primlerini toplatıp, üzerine de toplu ödeme yapıp emekli olmasını sağladım ve emekli maaşına bağlandım. Babam bir ay önce vefat etti ve SSK emeklisi idi. Eşimden emekli maaşı alıyorum zaten, fakat hem eşimden, hem babamdan maaş alabileceğimi söylüyorlar. Her ikisinde de emekli maaşı alabilirmiyim.. iyi günler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni düzenlemeler ile iki maaş birden alamıyorsunuz, Şükran Hanım.

  297. Betül Gökdal dedi ki:

   Bekar ve Memur emeklisi babam Eylül 2015 de vefat etti. Ben eşimden boşandım. Muhasebeci bana SSK’lı çalışsam bile yetim aylığı alabileceğimi, ancak % 75 ini verdiklerini, kanunun yeniden düzenlendiğini söyledi. Ben de 23 Şubatta yetim aylığı için müracaat ettim. Siz yukarılarda SSK’lı çalışanlara aylık bağlanmadığını yazmışsınız. Kafam karıştı. Aylık almak için işten mi ayrılmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’dan sigortalı çalışsanız bile Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirsiniz, Betül Hanım.

  298. Fatoş Ergün dedi ki:

   Merhaba;
   9 sene önce annemi kaybettim sonrasında 5 sene yetim aylığı aldım. Fakat evlendikten sonra kesildi. 8 ay önce eşimden boşandım ve sgklı bir işte çalışıyorum. İnternette sgklı olup yine de yetim aylığı alınabilir diye bir şey gördüm. Bu konunun doğruluk payı var mı?
   Bilgi rica ediyorum
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’dan yetim aylığı alıyorsanız böyle bir durum mümkün değildir, Fatoş Hanım.

  299. HAKAN dedi ki:

   Merhabalar ben engelli biriyim %80 oranında yetim aylığı almaktayım basit tip işlerde ofis vs çalışmak istemekteyim ama maaşım kesilir diye korkuyorum çalışmam durumunda maaşım kesilirmi şimdiden teşekkür ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığınız 1 ekim 2008’den önce bağlanmış ise sigortalı bir işte çalışsanız bile aylık kesilmez. 1 ekim 2008’den sonra yetim aylığı almaya başlamışsanız sigortalı olarak işe girdiğinizde yetim aylığı kesilecektir, Hakan Bey.

  300. ibrahim dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylığı almaktayım bu ay ilk kez aldım ve sgkdan bana bir posta geldi.Gelen postanın bir bölümünde 24/06/2016 maaşınız kesilecektir yazıyor. Bu ne anlama gelmektedir bu tarihten itibaren maaş alamıyacak mıyım ve ne yapmalıyım ? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciyseniz yaşınız dolacağı için kesilecektir, İbrahim Bey. Doğum tarihiniz ve öğrenim durumunuzu paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

  301. Feride dedi ki:

   Iyi gunler..ben 20 yildir yurtdisinda yasiyorum.burada hic calismada 12 yil öne 100 yuz calisamaz diye malulen erken emekli oldum..Ve cok az bir maas aliyorum.. Babam sgk emeklisi idi ve 2000 yilinda vefat etti..2013 yilina kadar annem dul maasi aldi..annem de vefat edince tek kiz olarak yetim maasi dilekcemi ve durumumu bildiren tum resmi belgelerimi eldeni yolladim. Aradan iki sene gecmesine ragmen sgk dan hic bir resmi cevap alamadim..sorum su olacak.neden bir cevap alamadim ve 2008 öncesi vefat eden babamdan yetim maasi alabilirmiyim..? Saygi ve esenlikler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekliliğiniz dolayısıyla yetim aylığı alamıyorsunuz, Feride Hanım.

  302. Nebiye dedi ki:

   Bir soruda olcak maaş bana geçti ablam tekrar boşandı tekrar babamın maaşını alabilir mi benden tekrar isteme hakkı var mı maaş hepsi bana geçince tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almamışsa tekrar maaş alma hakkı vardır.

  303. Nebiye dedi ki:

   Ablam ile birlikte babamin maaşını alıyorduk ablam evlendi 3 evliliği 28 Kasım da kimlik 2 hafta sonra değişti ablam aralık ayında maaşı aldı evli olmasına rağmen ben hala alamadım ne zaman alırım yada ne yapmam gerekli Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz, Nebiye Hanım.

  304. NEBAHAT ÖTER dedi ki:

   ben ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisi babam vefat etti aylığını ben alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef emekli olduğunuz için maaş alamazsınız, Nebahat Hanım.

  305. Tugba dedi ki:

   Merhabalar.eşim 2007 de vefat etti. 2000 ve 20001 doğumlu 2 tane oğlum var.çocuklarıma hiç yetim aylığı almadım ve su an evliyim.eşim asgari ücretle calismiyo ve sigortalı görünüyor doğal olarak.acaba herhangi kurumdan kuruluştan yetimlerine bi aylık alabilirmiyim.babalarının sık girişi emekliliği vs.Hic olmadi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli değilse yetim aylığı bağlanmıyor maalesef, Tuğba Hanım.

  306. Fatma dedi ki:

   Babamin türkiyedeki Emekli parasi vefatindan Sonra dul ve yetim Ayligi olarak baglanmis durumda annehme ve bana . ben yurt disinda yasiyorum Devletten geciniyorum calismiyorum birde buradan malülen emekli olma durumunda yetim ayligi alabilirirmiyim türkiyeden. Yurt disinda bir sorun cikabilir diye endise ediyorum Mavi kart sahibiyim tesekkürler fatma

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik durumunda yetim aylığı kesilmektedir, Fatma Hanım. Detaylı bilgi için konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  307. halil İbrahim dedi ki:

   Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim peki az bi zaman sigortalı çalıştı ama emekli olmak için yeterli bir zaman değil yine maaş alamazmiyiz ?

  308. Tuğçe dedi ki:

   Merhabalar
   Bende babamın ölümü nedeniyle yetim aylığı alıyordum fakat işe başlayınca kardeşimin maaşına devrettim. Şimdi işten ayrıldım ve tekrar müracaat etmem gerektiğini öğrendim. Bunun için hangi belgelerle başvurmalıyım sgkya ve bulunduğum yerdeki sgk ya başvurmam yeterli olur mu acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bulunduğunuz yere kimlik bilgileriniz ile gidip dilekçe yoluyla başvuru yapabilirsiniz, Tuğçe Hanım.

    1. Tuğçe dedi ki:

     Teşekkür ederim

  309. Tülün Palay dedi ki:

   Babamdan yetim ayligi alıyorum. Hisse oranı 2 / 4 ne demek? –

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  310. halil İbrahim dedi ki:

   Mrb bnm babam 5 yıl önce vefat etti ama sigortalı degildi peki şimdi ben yetim maaşı alabilirmiyim annemde dul maaşı alabilirmi cvp verirseniz çok sevinirim lütfen acil cevap verin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim ve dul maaşı alabilmeniz için babanızın emekli olması gerekirdi, Halil Bey.

  311. varol dedi ki:

   slm ben 7 ay once memur emeklısı babamın vefatı nedenıyle yetım maasına bas vurmustum 15 gun once ankaradan aradılar maasınız baglandı dıye toplu odeme ve ayın 1 ınde maasınız alın dedıler toplu parayı aldım ama bugun 8 olmasına rahmen bankadakı hesapımda maasım gozukmuyo ne yapmam gerekır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz Varol Bey.

  312. halil Ibrahim dedi ki:

   Benim babam çok az bi süre sigortalı calisti vefat etti ben yetim maaşı alabilirmiyim lütfen acil cevap verin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli ise yetim aylığı alabilirsiniz. Vefat durumunda babanızı emekli etmeniz için babanızın 900 prim günü olması gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Halil Bey.

  313. batuhan dedi ki:

   merhaba
   babam öğretmen di 3 ay önce kaybettik. benden öğrenci belgesi istediler yolladım. ıslak imza olacak dediler ve ardından eve kağıt geldi. okuğunuz okul varsa veya kaydınızı sildirdiğiniz devam ettiğiniz bunların hepsini yollayın diye. ben şimdi sadece açık öğretimden öğrenci belgesi alıp yollasam yeterli olur mu.

   1. batuhan dedi ki:

    ayrıca 1 okula kayıt yaptırıp hiç gitmedim. aradım okulu öğrenci görünüyorsun ama aktif değilsin dediler. e devletten de evrak çıkardım orada da sadece açık öğretimde aktif görünüyorum

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi alabiliyorsanız gönderebilirsiniz, Batuhan Bey.

  314. Alper BAŞARAN ESMER dedi ki:

   Merhaba,
   Rahmetli eşimden bir çocuğumla birlikte maaş alıyoruz. Benim merak ettiğim; çocuğum bu maaştan çıktığında maaşın %75 i bana dönüyor ama ben çıktığımda çocuğumda neden sadece %50 si kalıyor. Yasal boyutta ben eşimin %25 mirasçısı iken maaş konusunda neden bu şekilde bir uygulama yapılıyor. Bununla ilgili dava açsam lehe karar alınma ihtimali sizce nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasada ölüm aylığı hakkında aynen dediğiniz gibi bir uygulama var. Haklı olabilirsiniz. Ancak bunun değişmesi için uzun bir süreç gerekebilir, Alper Bey.

  315. Hatice Tural dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı 430 tl alıyordum 100 tl seyyanen zammı sadece 20 tl verilmiş düzeltme şansım varmı saygılar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hatice Hanım.

  316. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   Kusura bakmayın parça parça yazdığım için bu konu çok önemli olduğu için anneme devredersem işe girmeden ne kadarı kesilir yetim aylığımın 512 tl alıyorum şimdi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Devretme durumunda annenize gidecek olan sizin maaşın yarısıdır, Sevinç Hanım.

  317. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   Bide eğer siğortalı işe girmesem evlenmeden yetim aylığımı anneme devrettikten sonra işe girdiğimde sorun olur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir sorun olmaz.

  318. Sevinç soğuksulu dedi ki:

   İşe girdim yetim aylığım kesildi işten çıkış yaptım başvurdum tekrardan yetim aylığm bağlandı şimdi işe ihtiyacım var kredimde var tekrar sigortalı işe girecem eğer tekrardan işten ayrılırsam tekrar yetim aylığım bağlanır mı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşkkr ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tekrar kesildiğinde SGK müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

  319. mustafa dedi ki:

   Babam vefat etti sigortası yok annem AMC
   am la evlendi biz iki kardeş yetim maaşı ala bilir miyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Vefat eden kişinin emekli olması durumunda kalan hak sahiplerini yetim aylığı bağlanmaktadır, Mustafa Bey.

  320. Oguz dedi ki:

   Sigprtalı bir işe girdim 3 ay sonra çıktım. Yetim maaşım kesildi. Tekrar bağlatmak için ne yapmam gerekiyor. Dilekçe örneğini nereden bulabilirim? Dilekçeyi kendi sgk merkezime mi yoksa herhangi bir sgk merkezine versem kabul olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir SGK müdürlüğüne dilekçe yoluyla başvuru yapabilirsiniz, Oğuz Bey.

  321. Suna dedi ki:

   Nikahsiz dogum yaptım babamdan yetim maaşı alıyorum kesilir mi hangi durumlarda kesilir yetim maaşı….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlendiğinizde ya da sigortalı olarak işe girdiğiniz yetim maaşı kesilmektedir, Suna Hanım.

  322. derya5 dedi ki:

   iyi günler.1996 yilinda vefat eden babamin maasini annem ,ablam ve bana bölüsturerek verdiler.1998 yilinda ablam evlendi sonra biz dilekce yazmadik ve bize baglanmadi maasi . 2009 yilinda ssk li olarak ise basladim ve benim maasim kesildi 2010 yilinda emekli sandigina bagli olaraj ise basladim . Ve biz herhangi bir dilekce yazmadik .bu kesilen maaslar anneme aktarilirmi yada emekli sandigina bagli calistigim icin babamdan maas alabilirmiyim . (Evli değilim ) teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaş alabilirsiniz. Öncesi için maaşlarınızın annenize devredilmesi otomatik olarak yapılması gerekir. Eğer bir artış olmadıysa, SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Derya Hanım.

  323. songül çakır dedi ki:

   Ben babamdan dolayı bağkurdan dul ve yetim aylıği aliyorum annemde vefat etti ben bekar olduğum için maaşi almaya devam ediyorum normal maaşin yüzde kaçini aliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Normal maaşın %50’sini almaktasınız, Songül Hanım.

    1. Mert baris dedi ki:

     Merhaba 2 aydır yazın liseyi bitirdiğim için maaş alamiyorum ancak kazandığım universiteden kağıt alıp yolladım öğrenci belgesi suanki maaşım ne kadar olacak acaba baglaninca babam memur emekliydi vefat etti

  324. ayşe dedi ki:

   merhabalar ben işkazasında ölen eşimden ölüm maaşı ve ölüm aylıgı almaktaydım. babamdan.da aynı kurum ssk dan yetim maaşı mahkeme yoluyla kazandım ssk eşimden aldıgım kaza maaşını kesti mahkemede aynı kişiden yani eşimden 2 ayrı dul maaşı belgeleride mevcuttu kazandıgımı düşünürken birinin kesilmesi normalmi . teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet normal. İki maaş alamıyorsunuz maalesef, hangisi yüksekse onu bağlayabilirler, Ayşe Hanım.

  325. varol dedi ki:

   slm memur emeklıısı babanın ogluyum yetım maası ıcın basvrudum mal beyanı muhtaclık belgesı ıstedıler
   45 yasındayım
   rapor oranım yuzde 96
   otv ındırımden faydalanarak kredı ıle sıfır arac aldık bu yetım maası baglanmasına engel olurmu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Varol Bey.

  326. ali doğan dedi ki:

   her ayın 1’in yatan maaşım 1 aralık da yatmadı sgk yatırdıklarını banka böyle bir paranın gelmediğini söylüyor nereye başvurmam gerekiyor.

  327. fatma dedi ki:

   Merhaba annem ben ve ablam yetim ayligı almaktayız ablam ise basladıgı icin aylıgı kesildi ocak ayında devredilecegi söylendi.Ben de sigortali bir ise girdim buna dair sgk ya bilgi verdim ocak ayında olacagı söylendi bu durumda ikimizin de devir islemi gerceklesir mi bu arada işten de çıkarıldm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenize maaşınız devredilir. Tekrar başvurursanız yetim aylığı bağlanacaktır, Fatma Hanım.

  328. burcak basyigit dedi ki:

   Merhabalar babam 2012 yilinda is kazasi nedeniyle vefat etti. Ayni zamanda emekliydi. Önce ölüm ayligi baglandi daha sonra ölüm geliri. Ölüm geliri baglandiginda benim, annemin ve erkek kardesimin ölüm ayliklari yariya indirildi. Yakin zamanda evlenicem. Ceyiz yardimi verilirken hem aylik hem gelir üzerinden mi hesaplanir? Sadece ölüm ayligindan hesaplanirsa yariya indirilen ölüm ayligimin eski miktarindan mi hesaplanir? Tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası hesaplanırken sizin elinize geçen miktardan hesaplanmaktadır.

  329. Emine dedi ki:

   41 yasindayim. Yurtdisinda yasiyorum ve calisiyorum. Dulum. Babam 3 sene once vefat etti. Annem ssk dan dul maasina baglandi. Benimde yetim maasinda hakkim varmi? Tsk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı hakkınız bulunuyor. Ancak sigortalı olarak çalışırsanız maaş alamazsınız.

    1. Öznur dedi ki:

     Merhabalar benim babam sskdan emekli benim kimlikte bekar yazıyor ancak bir tane oğlum var oğlum babası vefat ettiği için maaş alıyor ben de babamın maaşını alabilirmiyim

  330. tahir dedi ki:

   eşim askeriyeden yüzde 80 emngelli emekli idi sskda 2700 maaş baglanmıştı vefat etti ben emekli sandıgı calısanı polis memuruyum iki küçük çocugumuz var ne kadar maaş baglanır bize şimdiden teşekkürler yusuf bey

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sİgortalı olarak çalıştığınız için maaşı alamıyorsunuz. Çocuklara yetim maaşı bağlanabilir. Maaşın yarısını alırsınız.

  331. Elif dedi ki:

   Annem ve ben babamın emekli maaşını ortak alıyorduk annem vefat etti annemin maaşından yararlanmak için hangi işlemleri yapmam gerekir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup durumu belirtiniz. Ölüm belgesi ve gerekli kimlik bilgileri ile başvurabilirsiniz.

  332. Furkan222 dedi ki:

   Merhabalar,
   21 yaşında 4 yıllık üniversite öğrencisiyim. Üniversitede 3. Yılım ve şuan 2. Sınıf öğrencisiyim. Babam 2005 yılında vefat etti ve bağkurdan yetim aylığı alıyordum. Üniversiteye ilk girişimde maaşım kesilmişti ve öğrenci belgemle tekrar bağlatmıştım. Kasım ayında aylığım tekrar kesildi ve öğrenci belgesi istendi. Ben kuruma götürdüm ve memur anonim şirketi ortaklığımın bulunması halimde maaşımın bağlamayacağını hatta geriye dönük ödenen maaş ve sağlık harcamalarının sıkıntı çıkarabileceğini söyledi. Babam vefat ettiğinden beri haliyle şirketindeki hisselerden bana da pay düştü. Bu yetim aylığı almama engel midir? Anonim şirketi ortaklığı yetim maaşının alınmasına engelmidir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet memur arkadaş doğru söylemiş sıkıntı çıkabilmektedir. Kesilmesi normal.

  333. murat cem dedi ki:

   merhaba, babam emekli subaydı ve 2009 yılında vefat etti, ben %48 engelliyim babamdan (emekli sandığından) yetim maaşı bağlatabilmek için ne yapmam nereye başvurmam gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  334. ahmet957 dedi ki:

   Merhabalar ben 24.01.1991 doğumluyum babamdan yetim maaşı alıyorum bu maaş ne zama kesilir 2016 yılı başımı yoksa 2016 yılı sonunda mi 25 yaş olayi ya i doldurmak mi gerekiyor bu konuda hiç sağlıklı bir bilgi yok 2016 yılı sonunda önümüzde ki yıl kpss ye sağlıklı hazırlanmak için soruyorum bunu diğer türlü çalışmak zorunda kalacağım için verimli bir şekilde hazırlanamam 2014 kpss de aldığım 82 puanı daha yukarı taşımak istiyorum çünkü umarım bilgi verirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim mail adresim ahmetdeniz1957@gmail.com buradan da bilgi verebilirsiniz çok teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenciyseniz 25 yaşını doldurduğunuzda maaş kesilecektir.

  335. Esen Demirkaya dedi ki:

   merhaba ben babam öldüğünden bu yana yetim maaşı almaktayım 3 ay öncesinde işe girdim ve SGK ya başvuru yaptım aldığım maaşın iptali istemiyle bir dilekçe doldurmam istendi babamdan aldığın maaşında annemin üzerine geçmesi için bir dilekçe verdim bu gün aldığım bir yazı ile Aylık bağlama oranının düzeltildiği ve sistem tarafından bana -1.567.51 oranında anneme de -2.303.37 oranında bir borç çıkartıldığını gördük bunun ödenmesi istendiği yazıyordu aldığımız aylık oranlarında hiçbir artış olmamasına rağmen bu paranın neden istendiğini merak etmekteyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bir yanlışlık olabilir. SGK müdürlüklerine giderek itiraz ediniz.

    1. Sema dedi ki:

     Merhabalar 02.04.2015 tarihinde babam vefat etti bagkurdan 4390 gün ödenmiş primi var. Yetim aylığına basvurdum 576 tl baglandı az degilmi ne kadar almam gerekir bilginiz varmı? Birde 1 senedir zamlar yansımadı maasıma ne yapmam gerekiyor

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Vefat ettiğinde kendisi emekli değilse maaş düşük oluyor, Sema Hanım.

  336. gökçe dedi ki:

   Mrb ben eşimden boşandım ve babamdan kalan aylığı almaya başladım bu arada eski eşimle birlikte değiliz 3aylık bir barışma çabamız oldu bu arada hamile olduğumu öğrendim ama yinede birlikte değiliz. Bimer tarafından şikayet üzerine yetkili kişiler geldi. Bazı sorular sordular ve yaklaşık 6ay sonra sağlık sigortamın kesildiğini öğrendim. Maaşım kesilirmi. Mahkemeye versem tekrar alırmıyım. Geriye dönük borç çıkarırlar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Duruma itiraz edebilirsiniz. Kesilmesi için sebep yok tekrar alabilirsiniz. Borç çıkarsa itiraz edebilirsiniz.

    1. Sinan dedi ki:

     Size nasıl soru sorabilirim

    2. Sinan dedi ki:

     Yusuf bey ben 2011 yılında 2 yıllık üniversiteye başladım 2014 yılında bitirdim sonra açık öğretimden kayıt oldum ve o aradaki yani mezun durumda olduğum 2 3 aylık süre içerisinde maaş aldım sonra 2 yıllık acik öğretim de bitti yani 4 yıllık mezun oldum haziran 2016 ayında .. maaşım kesildi ve öğrenci belgesi gönderdim mezun olmadan 1 hafta önce suan maaşım tekrar bağlandı. . Ben 2 ay sonra 2. İnci bir unuversite ye kayıt olacağım kayıt olacağım süre zarfında aldığım maaş lar hakkım mi yoksa ileride geri istenir mi … lütfen cevap

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Öğrencilik durumunuz bittikten sonra aldığınız her maaş sizden geri istenir. Bu durumun bilincinde olarak maaşınızı çekerseniz ileride sıkıntı yaşamazsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.