• SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!

  Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?


  Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

  Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

  Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

  Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

  Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

  Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

  Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

  Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

  Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

  Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

  Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

  Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

  Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

  Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

  Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

  Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

  Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

  Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

  Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

  Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

  Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

  Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

  Cevap: Böyle bir şart yoktur.  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Zeynep dedi ki:

   Yetim aylığı alıyorum..9 gün sigortalı işte çalıştım çıktım..maaşım ke
   silmişmidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem sigorta başlangıcını gördüğü anda keser. Vakit kaybetmeden tekrar başvurunuzu yapın.

  2. Soner dedi ki:

   Öğrenciyim acıktan okuyorum annem babamdan maaş alıyor fakat artık almak istemiyor maaş bana aktarabikirmi öğrenim süresince alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizin maaşın tamamını size aktarması mümkün değil. Lise eğitiminde 20 yaşa, Yüksek öğrenimde 25 yaşınıza kadar alabilirsiniz. Anneniz almak istems sadece siz alırsanız Babanızın maaşının % 50 sini alabileceksiniz. anneniz eğer tek alıyor ise % 75 ini almakta.

  3. halime dedi ki:

   merhaba.2016 ylında kaybettiğim eşimden ölüm aylığı almaktayım.ticari faaliyetim olduğundan dolayı bağlanan maaşın 4/2 oranında hisse sahibiydim.2017 yılının ekim ayında ticari faaliyetimi sonlandırmama rağmen bu hisse oranında herhangi bi değişiklik olmadı.hala 4/2 sini almaktayım.şuan bu aylığı hakkeden çoçuğum olmamakla birlikte başka da bir gelirim yok.hisse oranının 4/3 şeklinde olması gerekmez mi?ayrıca ekim ayından bu yana geriye dönük alacaklarımı almam mümkün mü?bu konuda yarımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ticari faaliyetinizi bitirdiğiniz evraklar ile kurum müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi % 75 oranında maaş almanız gerekiyor.

  4. Hanife uyar dedi ki:

   Merhaba Ben dul maaşı alıyorum babam ttk dan emekli ve ben girdi cikti yapıyorsam maaşım.kesilirmi sizden bu konuyla ilgili cevabınızı bekliyorum şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigorta başlangıcından sonra kesilir. Ancak işten ayrıldıktan sonra tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir.

  5. Burhan can dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum geçenlerde aylığınız durdurulmuştur dendi ben üniversite öğrencisiyim ama okul uzadı güz döneminden dersim yok ama bahar döneminden bir dersim var yani halen öğrenciyim ama aktif öğrenci olarak gözükmüyorum maaşımın kesilmesi normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınızın kesilmemesi için aktif öğrenci olmanız ve bunu da öğrenci belgesiyle ispat etmeniz gerekmektedir.

  6. Kubilay hakan dedi ki:

   Iyi gunler 08/2018 tarihinden itibaren maasim durdurulmustu eylul ayinda kaydimi yenileyip ogrenci belgesiyle sgk ya dilekce yolladim, bana gelen cevapta 03/09/2018 de okuldan ayrildigimi not olarak belirtmisler ama isin garip tarafi ben eylul un ikinci haftasi kayit yeniledim 3cu haftasi ders kaydi yapip ogrenci belgemi islak imzali bi sekilde yolladim, ve sadece agustos ayina ait maas yatirilmis ayrica maasim kesilmistir ibaresi gozukuyor artik, tekrar ogrenci belgemle birlikte gerekli aciklamayi yaptim 28/01/1994 dogumluyum 2 yillik universitede 6ci senem ama gecen senede ayni sekil yolladim boyle bir sorun olmamisti bu gibi yanlis durum olmasi mumkunmudur suanda aktif ogrenciyim herseyim tamam ama neden kesildi komple anlamis degilim simdiden tesekkurler

  7. belgin dedi ki:

   ölüm aylığı için müracaat etdim. ama bana evrak gelmeden kesilmiş. nedeni ne olabilir. önce bağlanmış sonra kesilmiş.

  8. Zafer Erdemir dedi ki:

   Merhaba
   Benim maaşım lisede 18 yaşına girdigim icin kesilmişti ogrenci belgesiyle tekrar basvurmustum ve bağlanmıştı yatmayan aylar da yatmıştı.Simdi 19 yaşındayım ve lise bittigi icin temmuz ayinda tekrar kesildi ama ben universiteyi kazandim ve 11 eylulde ogrenci belgemle tekrar basvuru yaptim 4 aydan uzun bi sure gecmesine ragmen hala baglanmadi ne yapabilirim ? Temmuz ayindan itibaren yatmayan aylar toplu sekilde mi yatar yoksa basvuru tarihinden sonrakiler mi toplu yatar ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    liseden sonra hemen üniversiteye geçiş yaptıysanız aradaki maaşlar da ödenecektir. Ara vermiş olsaydı başvuru sonrasını alabilecektiniz.

  9. Rıza Erdem dedi ki:

   Merhaba,
   Ben babam üzerinden yetim aylığı alıyordum lise son sınıfta 18 yaşıma girdiğim için kesilmisti ogrenci belgesiyle tekrar başvurmuştuk ve bağlanmıştı temmuz ayında lise bittiği icin kesildi üniversite sinavina girdim ve kazandım 11 eylül günü öğrenci belgemle tekrar başvurduk başvuru tarihinden 4 ay gecmesine rağmen hala baglanmadi. Ne yapmaliyim ve temmuzdan ayi dâhil su ana kadar yatmayan ayların hepsi toplu şekilde mi yatacak ?
   Teşekkür ederim.

  10. Mehmet dedi ki:

   Annem Dul aylığı ben ise Yetim Aylığı alıyoruz. Haziranda üniversiteden mezun oldum yetim aylığım Ekim ayında yatmadı. SGK’ya maaşımın anneme geçmesi için ekim ayında dilekçe yazdım ve Aralık ayında maaş anneme tam olarak yattı. Bu arada geçen süre de 3 aylık maaşım yatması gerekirken Temmuz Ağustos ve Eylül aylarında haksız yere maaş aldığım gerekçesiyle beklediğimizden 700TL daha düşük bir maaş aldı annem. Bu işlem usule uygun mudur ? Annemden neden böyle bir kesinti gerçekleştirildi ? Sonuçta ben 3 ay maaş aldıysam annem de 3 ay eksik maaş aldı toplamda yine aynı bakiyeyi almış oluyoruz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin aldığınız maaşın 3 aylık tamamı kesinti yapılmamaıştır. Çünkü mevcut durumda da sizin aldığınız maaşın tamamı annenize yansımaz. Siz annenizle birlikte maaş alırken % 60 anneniz % 30 siz alıyordunuz Anneniz tek başına % 75 veya % 80 maaş alır. Arada ki fak kesinti yapılmıştır. Böyle durumlarda kuruma bilgi vermeniz gerekiyor.

   2. Mehmet dedi ki:

    Yeni bir kanun geldi diye biliyorum o da şöyle ki ; 25 yaşından gün almayan çocuk sigortalı bile olsa maaşı kesilmeyecektir yönünde. Bu durumda zaten maaşımın kesilmesi usulen yanlış.

   3. Mehmet dedi ki:

    1040 annem
    530 da ben alıyordum

    Annem tek başına 1308 TL mi alacak artık yani?
    Bu aradaki 200 tl farkı da kesmişler öyle mi diyorsunuz?

  11. Özgür dedi ki:

   Merhaba ,
   21 yaşındayım ve aöf okuyorum .Maaşım 2 ay önce kesildi . Sebebini öğrenmek için sigorta’ya gittim ,Dilekçe yollayın dediler.Dilekçe yolladık ama cevap gelmedi .Sgk ‘yı arayıp görüştüğüm kişiler de hep başka numaraları aramamı söyledi .Aradığım kişilerdende Bir Cevap alamadım . Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum .Yol gösterirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fakülte okuduğunuz sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz. Öğrenci belgenizle sgk il müdürlüğüne gidin. Sonuç alamzsanız BİMER ve CİMER e şikayetinizi yazın.

  12. Derya dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan emekli maasin bir kısmını alıyorum.sigortali bi ise başladığım için maaşım kesildi. Sonra işten çıktım ve tekrar maaşımın yatması için dilekçe verdim ama 4 ay geçti cevap gelmedi ve maasim da yatmadı ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 hattından durum sorgulaması yapabilir veya en yakın SGM emeklilik servislerine başvurabilirsiniz.

  13. Habibe Ovacik dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandığından 30 yıl çalışarak emekliliği haketti.ancak emekli olamadan vefat etti.ikramiye bedelinin ..%75i anne ve iki çocuğa pay edildi.%25i ise verilmedi. Olenin anne ve babası da ölüm ayligi ve ikramiyesi talep etmedi.Yetimler olum aylığı talebinde bulunmaya rak dul aylığı ese bağlandı. Dul ayligi da 15/20 oranında baglandi .Yapilan kesintilerin nedeni nedir. Acaba bir yanlislik yapılmış midir.

  14. Esmanur dedi ki:

   Merhaba sigortalı işe girdiğimden dolayı maaşımı annemin üzerine devretmiştim6 ay önce işten ayrıldım dilekce attim ama maas uzerime gecirilmedi kendi uzerime devretmek istiyorum nasıl bir dilekçe yazabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurunuza çok üzün süre olmuş. Alo 170 SGK danışma hattından bilgi almanız ve eksik bir işlem varsa tamamlamanız yararınıza olacaktır.

  15. Nur Şenel dedi ki:

   Annem ve ben babamın vefatı dolayısı ile dul vr yetim maaşı almaktaydık. Annem de vefat etti. Ben annemin vefatını SGK ya bildirmelimiyim. Benim maaşım da değişiklik olur mu?
   Cevap verirseniz çok sevinirim.
   Teşekkürler

  16. Arda dedi ki:

   Ben kız çocuğuyum babamdan yetim aylığı alıyordum. SGK emeklisi şimdi çalışmaya başladım. Maaşım otomatik kesilecek mi? Yoksa SGK’ya gidip bildirmem mı gerekiyor ? Nasıl bir yol izlemem lazım. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sistem ilk ay otomatikman görmeyebilir. siz dilekçe vererek yapmanız gereken bildirim sorumluluğunu yerine getirin. Dilekçe yazıp iadeli taahhütlü olarak posta ile de gönderebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın