• SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI!


  EMEKLİLİK HESAPLAMA SORU VE CEVAP

  Soru 1: Annem kendi babasından ben de babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme maaşın ne kadarı bağlıdır?

  Cevap: Maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  Soru 2: Hem babamdan hem de eşimden maaş alıyordum. Babamdan aldığım maaş asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve borç çıkarıldı. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  Soru 3: 2 yıllık üniversitede okurken 4 yıllık kazandım ve kaydımı aldırdım. Bu sürede okumadığım için  yetim aylığımın kesildiğini öğrendim. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Cevap: Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  Soru 4: Yetim aylığı ne zaman kesilir?

  Cevap: 18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  Soru 5: 18 yaşındayım ancak üniversite okuyacağım maaşım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  Soru 6: Yetim aylığı alıyorum ancak Türkiye’de yaşamıyorum. Yurtdışında çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi?

  Cevap: Yurtdışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 7: 18 yaşımı doldurduğum için öğrenci belgemi SGK’ya bildirdim. Ancak aylardır ödeme alamıyorum. Ne yapmam gerek?

  Cevap: Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  Soru 8: Babam vefat ettiği için annem dul aylığı alıyor. Ben de yetim aylığı talep etsem annemin maaşından ne kadar kesinti olur?

  Cevap: Maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  Soru 9: Ayda sadece 8 gün çalışıyorum. Bu yüzden yetim aylığım kesilir mi?

  Cevap: Ayda 10 günü geçmesi durumunda kesilebilir.

  Soru 10: Annem dul ben yetim aylığı alıyorum. 25 yaşımı doldurduğum için yetim aylığım nolur?

  Cevap: Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  Soru 11: Eşim vefat etti ve emekliydi. 5 kızım var hepsi de yetim aylığı alabilir mi? Nereye müracaat etmemiz gerek?

  Cevap: Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 12: Üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

  Cevap: Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  Soru 13: Babam iş göremez halde. Dedem ve babannemden kalan aylığı babam kullanabilir mi?

  Cevap:Aylık babaya bağlanamıyor.

  Soru 14: Annem, ben ve ablam dul ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam işe girince maaşı kesildi. Ablam sigortalı çalıştığını beyan ederse maaşı anneme ya da bana devredilir mi?

  Cevap: Hem siz hem anneniz maaş aldığını için herhangi bir devir olmayacaktır.

  Soru 15: Çalıştığım için yetim aylığı almıyordum ancak annem dul aylığı alıyordu. Çeyiz parasından yararlanmak için evlenmeden önce yetim aylığı alacağım. Annemin maaşında kesinti olur mu? 

  Cevap: Maaşın %50’sini anneniz %25’ini de siz alırsınız.

  Soru 16: İşe girdiğim için yetim aylığım kesildi. Tekrar işten çıkarsam ne kadar sürede bağlanır. Anneme 7 ay bağlanmadı benimki de bu kadar uzun sürer mi?

  Cevap: 7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  Soru 17: Yetim aylığı başvurusundan hangi evraklar gerekli? Bir de üniversiteyi yeni kazandım okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlayacağım?

  Cevap: Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

  Soru 18: Babam SSK emeklisiydi ve maaş alıyordum. Ancak Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlet memurluğuna atandım. Babam SSK emeklisi ben Emekli Sandığı’na tabi olduğum için maaşımın kesilmeyeceğini söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  Soru 19: Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir? Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır?

  Cevap: Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Soru 20: Staj yapacağım için sigortam yatacak. Yetim aylığım kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ve tekrar ne kadar sürede alırım? 

  Cevap: Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

  Soru 21: Sigortalı işe girmesem veya evlenmesem de yetim aylığımı anneme devredebiliyor muyum?

  Cevap: Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  Soru 22: Yetim aylığı için başvuru yaptığımda geriye dönük ödemeler de yapılıyor mu?

  Cevap: Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  Soru 23: Yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

  Cevap: Böyle bir şart yoktur.

  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sefa dedi ki:

   Merhaba yetim aylığı almaktaydım yalnız aylık kesildi ve sgk müracaat ettim tekrar bağlandı yalnız ben maaşımı garanti bankasından alıyordum tekrar bankadan mı alırım yoksa PTT den mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce maaş aldığınız mevcut bankadan almaya devam edersiniz.

  2. Sabiha dedi ki:

   Merhaba; ssk emeklisi olan babamı 2009 senesinde kaybettim. 2010 senesinde de ben boşandım. Bugüne kadar hiçbir sigorta başlangıcım olmadı. Babamın maaşından sadece annem faydalanıyor ve 1200 tl alıyor. Sorum şu; benim de başvurmam durumunda bana ne kadar maaş baglanır? Anneme yapılan ödeme ne kadar düşer? Ve geriye dönük 5 yıllık bir ödeme almam mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sabiha Hanım merhaba,

    Siz de maaş almak için başvurduğunuz takdirde anneniz 960, siz 480 TL maaş alırsınız. Ancak geriye dönük maaş ödemesi yapılmaz. Başvuru tarihinden itibaren maaş almaya başlarsınız.

  3. ibrahim dedi ki:

   slm yetim aylığı alıyorum 25 yaşıma girdim iki annem var babamın evlenmesi üvey annemin üstüne aylığımın kesileceği,ni söylediler ve aldığım paranın kardeşler arasında dağılacağını söylediler bu doğrumu doğruysa maşımın tekrar gelmesi için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey merhaba,

    Yetim aylığı tüm hak sahiplerine göre oranlanarak ödenir. Sizin maaşınızın tamamı kesilmez. Hak sahipleri pay oranı ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

    1. ibrahim dedi ki:

     şuan alamıyorum ama maaşımı bunun için tekrardan dilekçe verirsem işe yarar mı halen öğrencilik sürem devam etmekte üniversite 3 e geçtim

  4. Hakan dedi ki:

   Lise bittiği için yetim maaşım kesildi, üniversite kaydımı yaptırdım ve tekrar ankaraya öğrenci belgemle birlikte dilekçe yolladım. Şöyle bir durum var ben ayın23nde alıyordum 18 inde başvurdum bu ay bağlanmaz onu biliyorum eğer diğer ay alabilirsem ağustosun parası da yatar mı? Çünkü Ağustos ayı içerisinde öğrenciyim ve para almıyorun.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey Merhaba,

    Öğrenci Kaydınızın gerçekleştiği tarihten itibaren maaş haketmiş oluyorsunuz. Maaşınızı bu tarihi baz alarak hesaplayabilirsiniz.

  5. Şule Kaya dedi ki:

   Merhaba. .11 yaşında kızım, 15 yaşında oğlum ve ben 2015 te vefat eden eşimden sgk dan maaş alıyoruz.oğlum sgkli çalışmak istiyor. .yetim maaşı kesilir mi? Yoksa onun maaşı bana veya kızıma bağlanır mi?
   Benim de evden terzilik yaptığım bir şahıs şirketim var. .ama sgk lı çalışmak istiyorum. .sirketimi kapatmadan sgk li çalışabilir miyim? Haftasonlari evden terzilik de yapmak istiyorum. . Bagkur ödemesi yapmadan sgkdan emekli olabilir miyim?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şule Hanım Merhaba,

    Sgk girişi yapıldıktan sonra yetim maaşı kesilir. Maaştan düştükten sonra maaşı size oransal olarak dağıtılır.

    Kendi işyerinizin haricinde başka bir işyerinde sigortalı olarak işe başlarsanız. Kendi mükellefiyetinizden dolayı oluşan Bağkur sigortalığını dondurabilirsiniz.

  6. Mehmet dedi ki:

   Ben üniversiteye başlicam bana düşen yetim aylığım kesilmişti üniversiteye kayıt oldum yetim aylığım ne zaman yatmaya başlar? Bide şöyle bişey duydum kyk da burs çıktığı zaman yetim aylığı kesiliyormuş öyle bişey var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey Merhaba,

    Öğrenci belgenizi kuruma ulaştırmanız gerekmektedir. Kredi ve yurtlar kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu birbirinden bağımsız çalışır. SGK lı bir işte çalışmadığınız sürece yetim maaşını alırsınız.

  7. filiz dedi ki:

   ben babamdan emekli yetim aylığı alıyorum.5510 sayılı kanuna göre alıyoru m.ücretli öğretmenliğe başvuru yaptığımda maaşım kesilirmi. 3ay boş kaldığımda tekrar başvuru yapsam aylığım bağlanırmı.kadrolu iş olmadığı için kesilirmi.işsiz kalırsam tekrar müracat etsem maaşım bağlanırmı.emekli sandığından maaş alıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım merhaba,

    Emekli sandığından yetim maaşı alıyorsanız sigortalı bir işte de çalışsanız yetim maaşınız kesilmez. SSK veya Bağkur emeklisinden yetim maaşı alırsanız çalıştığınız dönemde kesilir. Çalışmadığınız dönemde müracaatınıza istinaden tekrar bağlanır.

  8. Ezgi Aktaş dedi ki:

   Oğlum üniversiteye başlayacak. Lise bitince maaşı kesildi. Bu maaşları toptan alabilir mi. nereye nasıl başvuracak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezgi Hanım merhaba,

    Oğlunuz üniversiteye başladıktan sonra öğrenci belgesi ile ssk veya bağkur emeklilik maaşı ise ikametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik merkezi emeklilik servisine müracaat edecektir. Öğrenci olmadığı dönemdeki maaşını alma imkanı bulunmamaktadır.

  9. Murat dedi ki:

   Selamlar.Babamın vefatından dolayı maaş alıyorum. Üniversite öğrencisiyim part time sigortalı bir işte çalışsam maaşım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Babanız Reform yasadan önce yani 2008 den önce vefat etmiş ise çalışsanız da yetim maaşınız kesilmez. Fakat 2008 sonrası vefatından dolayı yetim maaşı alıyorsanız part time da çalışsanız yetim maaşınız kesileceketir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.