• SSK YETİM AYLIĞI

  Sigorta Şartları

  SSK YETİM AYLIĞI

  SSK güvencesinde yaşamını yitiren kişilerin oğlunun veya kızının hayatını yitirmiş kişi üzerinden aldıkları aylığa SSK yetim aylığı denir.Ülkemizde yaşayan bir çok kişinin sosyal güvencesi için bağlanan yetim aylığı bir sosyal yardım özelliğindedir.Fakat SSK yetim aylığı alan vatandaşlar, sigortalı olarak çalışmaya başladıkları andan itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir.Ancak bazı hususlar doğrultusunda bu aylık kesilmeyebilir.

  Bu hususlar;

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, hiçbir şekilde öğrenim almayan çocukları 18 yaşında, orta öğretimi bitirenler 20 yaşında, üniversiteyi bitirenlerin ise 25 yaşında SSK yetim maaşı kesilecektir.Liseden mezun olan erkek çocukları orta öğretim grubunda yer alırken 2 yıllık üniversite okuyan çocuklarda yüksek öğrenim grubunda yer alacaktır.Bu koşullarda SSK yetim aylığı yaşlarını doldurmasalar bile kesilecektir.Erkek çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez.

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  Engelli olmayan kız çocukları SSK’lı olarak işe girdiklerinde, evlendiklerinde veya kocasından ayrıldıkları halde birlikte yaşamaları durumunda SSK bu durumları tespit edip belirlerse almış oldukları SSK yetim aylığı kesilecektir.Yetim aylığının kesilmesinde kişilerin belirli bir yaşa kadar öğrenci olması veya belli bir yaş şartı istenmemektedir.

  Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

  Ölen bir kişinin oğlu veya kızının engelli olduğu nedeniyle bu nedenden yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SSK tarafından en az %60 düzeyinde engelli olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.Bu tespitten sonra kız veya erkek çocuklarının yuva kurmalarında, belirli bir yaşa gelmelerinde veya öğrencilik hayatlarının bitmesi halinde SSK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  SSK Yetim Aylığı Başvurusu

  Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek veya SSK’nın resmi sitesinde bulunan form ve dilekçeler bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

  İnternet Adresinden Başvuru Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mert kılıç dedi ki:

   babam 2 yaşındayken vefat etti ben şimdi babamdam maaş alabilirmiyim şu an yaşım 11 ne yapmam gerekir

   1. Can dedi ki:

    Merhabalar. Yaşım 21 bu yıl yeni 4 yıllık açıköğretim e
    Kayıt yaptırdım uluslar arası ilişkiler. Babamın yetim aylığını
    Öğrenci belgemle alabiliyor muyum ?
    Açıköğretim alamıyor bazıları da alınır deniliyor.
    Bilgisi olan var mı alabiliyor muyum 25 yaşına kadar ?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Yetim aylığı alabilirsiniz, 25 yaşınıza kadar.

     1. Eyüp dedi ki:

      Merhaba ben ön lisansı bu yıl bitiricem açıköğretime yazılsam yerim maşımı almaya devam edebilir miyim

      1. Yusuf Karataş dedi ki:

       Evet devam edebilirsiniz. Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

   2. Abdullah güney dedi ki:

    Ben nerden yazildihini bulamadihim icin cevap olarak yaziyorum babam öldü ben onun sigortasindan emekli oldum ve lise 2 de okulu biraktim suan 16 yaşındayım okul birakrıhim icin maas 18 yasinda kesilecek acıktan okursam maaşi devam ettire bilirmiyim teşekkürler

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Sayılı yasada okulu açıktan ya da örgün okuma olarak bir bilgiye yer verilmemiştir. O nedenle SSK YETİM AYLIĞI bağlantısına tıklayarak başvurunuzu nasıl yapacağınıza ilişkin bilgiye ulaşınız.

  2. senem dedi ki:

   Babam 6 sene önce vefat etti. Biz 3 kız kardeşiz. ama 2 ablam evlendiği ve çalıştığı için almıyor. şuan sadece ben ve babamın 2.eşi alıyor. aldığım para 250 tl. ablamların parasından neden ben faydalanmıyorum ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Her birey kendi haklarından sorumludur.

   2. Furkay dedi ki:

    Annen yararlanabilir eğer boşanırsa para onun adına geçer

    1. Erdem Yurt dedi ki:

     Merhabalar,

     Babam 06/06/2008 tarihinde vefat etti ve o tarihten itibaren ölüm aylığı almaktayım. Babam SSK’dan emekliydi ve şuan da 23 yaşındayım.Üniversite öğrencisiyim. Öğrenciliğim devam ederken sigortalı bir işte çalışırsam ölüm aylığım kesilir mi? Birde kesilmeme durumu alacağım maaşın, asgari ücretin altında veya üstünde olmasıyla bir alakası var mı? Teşekkürler

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Sigortalı bir işe girdiğinizde maaş kesilecektir. Kesilmeme durumunun maaşla ilgisi yoktur.

  3. tahir taner dedi ki:

   babamdan aldığım maaş kesildi ve anneme devredecem ama kesintisiz devretme ihtimalim varmı abimde kesintiye ugradı bende kesintisiz devretme hakımın bulunduğunu duydum doğrumudur ?

   1. sevgi dedi ki:

    mrb. Ben 4 yildir babamdan dolayi 370 tl yetim masi aliyorum annemde dulmasi aliyordu annecigimi yeni vefat etti bundan sonra ne yapmaliyim otamatikmi masim deyisir yoksa benim bildirmemi gerek ve nekadar mas alirim ? yasim 50. tsk

    1. Selahattin Demir dedi ki:

     kurumuna bilgi vermeniz iyi olur.

  4. ayşe deniz dedi ki:

   merhabalar.ben 27 yaşındayım ve açıköğretimden ikinci üniversiteyi okuyorum. babamdan ssk yetim maaşı almaktayım. 2008 ocak ayında vefat etmişti. öğrenci olduğum halde sigortalı bir işe girersem maaşım kesilir mi????aynı zamanda öğrecilik bittiğinde de kesilme durumu söz konusumu?? teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Siz yetim maaşı alırken sigortalı bir işe girdiğinizde bu aylığın kesileceğine dair beyan vermiş olmalısınız. Sigortalı bir işe girdiğinizde SGK bunu tespit edecektir ve aylığınızı keseceklerdir. Eğer, çalışmaya başladıktan sonra fazladan almış olduğunuz yetim aylığı varsa bunu da faiziyle geri ister. Bilginize..

   2. Furkay dedi ki:

    Senin maaşın evlenince kesilir

  5. ercan aytunç dedi ki:

   23 yaşında üniversite öğrencisiyim.3 aydır sigortalı olarak çalışmaktayım ve yetim aylığı almaya devam ediyorum.sorularımı yazıyorum
   1 – sonradan geri ödemek zorunda mıyım bu zamanda ki parayı ?
   2 – şuan işten çıksam herhangi bi beyanda bulunmama gerek var mı ?
   3 – part-time sigortalı olarak çalışmanın bi farkı var mı ?
   teşekkürler..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eğer almamanız gereken bir parayı alıyorsanız, yani gereken şartlara uymuyorsanız, bu fark edildiğinde faiziyle geri ödemek durumundasınız. Sigortanız tam yatırıldıktan sonra, part-time çalışmanın bir farkı yoktur.

    1. mert dedi ki:

     r.Fakat SSK yetim aylığı alan vatandaşlar, sigortalı olarak çalışmaya başladıkları andan itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir.Ancak bazı hususlar doğrultusunda bu aylık kesilmeyebilir.

     Bu hususlar;

     Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

     Sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, hiçbir şekilde öğrenim almayan çocukları 18 yaşında, orta öğretimi bitirenler 20 yaşında, üniversiteyi bitirenlerin ise 25 yaşında SSK yetim maaşı kesilecektir.. ANCAK YUKARIDAKİ YAZI GAYET AÇIK VE NET DEĞİLMİ BENDE SİGORTALI Bİ İŞE BAŞLADIM AYNI ZAMANDA AÇIK ÖĞRETİM OKUYORUM ANCAK MAAŞIM HALEN KESİLMESİ BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM..

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Sigortanız tam olarak gözükmüyor olabilir. Ya da maaş yine yatıyordur ancak çekerseniz ileride cezai işlem uygulanabilir.

      1. İbrahim dedi ki:

       Merhaba aykut bey peki bu cezai işlem neye göre hesaplanıyor faiz oranı

      2. Yusuf Karataş dedi ki:

       Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. ihsan dedi ki:

   yetim aylığı ne kadar nasıl öğrenebiliriz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında kesin bir şey söylenememektedir. SGK ya başvurabilirsiniz.

  7. mustafa dedi ki:

   1993 doğumluyum babamdan yetim maaşı alıyordum lıse bıttı acıktan unv okudugumda babamdan gelen maas devam edıcekmı bı bılgınız varmı ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Üniversite okuduğunuz taktirde 25 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabilirsiniz.

    1. yakup dedi ki:

     Peki 25 dolduktan sonra hala üniversite okuyorsam yine alabilme durumu var mı acaba ?

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      25 dolduktan sonra aylık alma hakkı bulunmuyor.

  8. özge dedi ki:

   1yıldır babamdan maaş almaktayım ve bu yaz amerıkaya gıdip çalışmak istiyorum 4ay sonra üniversitede okumaya devam ettiğimde maaşa tekrar başvurursam almaya hakkım olur mu?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet olur Özge Hanım.

  9. volkan dedi ki:

   dört yıllık üniversiteden mezun olmama rağmen babamın vefatından kalan yetim aylığını almaya devam ettim ssk bu aldığım aylıkları geri talep eder mi? ederse nasıl bi yol izler? LÜTFEN YARDIMCI OLUN…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Volkan Bey, erkek çocuklarının yetim aylığı alma şartları: üniversitede okuyor ise 25 yaşına kadardır. Mezun olduğunuz için yetim aylığınızın kesilmesi gerekmektedir, mezun olduğunuzu bildirmeniz gerekiyor aksi taktirde ödenmemesi gereken her ay faiziyle geri alınacaktır.

  10. efecan açar dedi ki:

   4 yıllık üniversiteden mezun oldum ama açıköğretim okumaya devam etmekteyim.ağustos ayında sigortalı bir işe girdim ve hala çalışmaktayım.babamın vefatından kalan yetim aylığı hala yatmaya devam etmekte.sgk’ya gidip durumu bildirdiğimde hiçbirşey yapmanıza gerek yok o para geri çekilir dediler.ama 4 aydır para yatmaya devam ediyor.ne yapmam lazım.boşu boşuna ilerde faiz ödemek istemiyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Efecan Bey siz durumu bildirerek kesilmesini isteyin, aksi taktirde ilerde faizle geri alınabilir.

  11. Cansu dedi ki:

   Merhaba ben 18 yaşındayam babam 2 yl önce vefat etti babamdan kalan yetim maaşını alıyordum fakat kesildi okumuyorum ve çalişmiyorum tekrar dilekçe verip alabilirmiym?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alabilirsiniz Cansu Hanım.

  12. Samet Akboğa dedi ki:

   Merhabalar babamdan aldığım yetim aylığı kesilmedi 1989 doğumluyum unv mezunuyum ve sigortalı ise başladım. Fakat yukarda yazan bilgilerde 25 yas universite mezunu diyor o yüzden mi kesilmedi yoksa kesilmesi mi gerekiyordu? Teşekürler. Not: en yukarda bilgilerde sigortali bir ise girdiği zaman universite mezunlaru 25 yaş diyor.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Samet Bey, üniversite okursanız 25 yaşına kadar süreniz var ancak şuan sigortalı bir işe girdiğiniz için bu şartı kaybetmiş oluyorsunuz yani aylığınızın kesilmesi gerekiyor, bunu bir an önce SGK ya bildirmelisiniz, yoksa haksız olarak aldığınız her aylık için faizlendirilebilirsiniz.

  13. tunahan dedi ki:

   merhaba ben 20 yaşına kasım 2013 ‘te girdim.2 yıllık üniversiteyi bu sene kazandım.yani şuan 1.sınıftayım fakat kasım ayı maaşım yatmamış yetim aylığım yani.ne yapmam gerek neden kesildiğini anlayamadım .yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Üniversitede okuduğunuza dair öğrenci belgenizi SGK ya götürmelisiniz.

    1. Hamza dedi ki:

     Merhaba. Ben ölüm aylığı alıyordum ama 13 günlük bi sigortalı işte çalıştım bu yüzden ayligim kesildi. Ve hala okuyorum 25 yaş altyim. Onu tekrar alabilirmiyim acaba

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      SGK Müdürlüğüne giderek dilekçe vermeniz gerekmektedir.

  14. elif karataş dedi ki:

   Üniversiten bu yıl mezun oldum. Açıköğretimden devam ediyorum. Yetim aylığı alıyorum. Sigortalı bir işe girmem durumunda aylık kesilecek mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sigortalı işe girdiğiniz taktirde yetim aylığınız kesilir, işten ayrıldıktan sonra tekrar maaş bağlatmak için yeniden başvuru yapmanız gerekir.

  15. Mehmet Emin dedi ki:

   merhaba aykut bey. benim sorum ben açık öğretimden okuyorum ve şimdi örgün eğitim olarak istanbul üniversitesinde okuyorum. geçen gün anadolu üniversitesi yerine kazandığım için istanbul üniversitesinin öğrenci belgesini gönderdim ve bana gelen cevapta anadolu üniversitesindeki kaydımı silmemi bildirdiler. iki üniversite okumanın bir sakıncası var mı ne yapmalıyım ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İki üniversite okumanızın bir sakıncası yok Mehmet Bey, her ikisinde de eğitiminizin devam ettiğini bildirebilirsiniz.

    1. Esincan dedi ki:

     Aykut bey merhabalar ben sgklı bir işte calıstıgım icin yetım aylıgımın anneme gecmesi icin dilekce verdim fakat buarada 3aydır yatan parayı aldım.sımdı anneme gectıgınde o parayı benden isteyip annememi vericekler 3 aylık sırec yani.sımdıden tesekkürler

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Aldığınız parayı faiziyle geri isteyeceklerdir. Durumu SGK müdürlüklerine bildiriniz.

  16. deniz dedi ki:

   merhabalar ben 2009 yılında vefat eden babamdan yetim aylığı alıyorum kendisi yurtdışından emekli ama fark yatırıp sgk dan emekli olmuş. Anne ve babamız biz küçükken ayrıldığı için ablam ve ben aylık alıyoruz. Benim bu ay bir devlet kurumuna atanmam oldu.Sanıyorum ki artık maaşımı alamayacağım.Bunu sgk ya bildirmem gerekir mi onlar maaşımı keser mi? Maaşımı ablama devretmem mümkün müdür ? Birde ablam özel bir şirkette işe girerse devlet kurumu olmadığı için maaş almaya devam eder mi kesilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Deniz Hanım işe girdiğinizi SGK ya bildirmeniz gerekiyor, maaşınızın ablanıza geçmesi için de dilekçe vermelisiniz. Özel şirket veya devlet olması önemli değil SGK’lı olduğunuz sürece yetim aylığından yararlanamazsınız. İşten çıkınca tekrar başvurabilirsiniz.

  17. osman dedi ki:

   abimin çocuğu yetim aylığı alıyo 2 yıllık üniversite okuyo şuan yaşı 19 2 yıllık okuyanlar 25 yaşına kadar yetim aylığı alır diyosunuz 2 yıllığı uzatır bitiremesse 25 yaşına kadar aldıklarını gerimi ödeyecek

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Üniversite okuyanlar 25 yaşına kadar alabiliyor Osman bey, eğer öğrenciliği devam eder de 25 yaşını geçerse bunu bildirmesi gerekiyor, aksi taktirde faiziyle geri alınacaktır.

  18. NESLİGÜL AYDINLIOĞLU dedi ki:

   Bir kardeşten kesilen dul ve yetim aylıgı diğer kardeşe aktarılır mı?babam 2004 te vefat etti..bız ıkı kardes ssk dan yetım aylığı alıyoruz.kardesım sıgortalı ıse gırınce benım maasımda bır artıs olucakmı.NOT(ANNEMIZ YOK2003 TE BOSNMISLARDI BABAM BIR DAHA EVLENMEDI)

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Başvuruda bulunduğunuz taktirde size aktarılır.

  19. elif dedi ki:

   merhaba sigorta emeklisi olan biri ; vefat eden emekli sandığına tabi babasından yetim maaşı alabilir mi

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Elif Hanım, yetim aylığı alınabilmesi için evli olunmaması ve kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı almıyor olması gerekmektedir. Yani bahsettiğiniz kişi yetim aylığı alamaz.

  20. kamil dedi ki:

   Merhaba. Ben 18 yasimi bu yil haziranda doldurdum ve universiteyi kazanamayinca maasim kesildi. Daha sonra yazin 2 ay sigortali calistim. Seneye universiteye basladigimda calismadigim aylarin parasini toplu olarak alabilecek miyim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kamil Bey bu noktada yapacağınız işlemler için ALO 170 i arayabilirsiniz.

  21. Yavuz dedi ki:

   babam 18 sene amerika da kaldığı için Türkiye den emekliliği ve ya herhangi bi maaşı yoktu. Yinede yetim maaşı alabilirmiyim ? Ve bu sene sınava giricem üniversite okuyacağım eğer maaş bağlanırsa mezun olur olmaz yaş önemli olmadan maaş kesilirmi ? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yavuz Bey bu şekilde yetim aylığı alamazsınız, ancak yurtdışı sürelerini borçlanıp ödediğiniz zaman aylık bağlanabilir. Yetim aylığı bağlandıktan sonra erkekler için üniversite okuyorsa 25 yaşına kadar bu aylık alınabilir.

  22. Emre demir dedi ki:

   Babam mart 2013 te vefat etti ve ben 10 mart 1989 dogumluyum yani 10 martta 25 yaşımı doldurucam. Suan 4 yıllık universite okuyorum. Subat maaşım yattı acaba mart ayında maaşım son kez yatacakmı yoksa yatan şubat maaşı son maaşmıydı?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emre Bey 25 yaşını doldurduktan sonra maaşınız kesilir.

  23. cihan dedi ki:

   Merhabalar 18 yaşında erkek çocuğum lise diplamam yok sorumluluk sınavım var alamadım babamdan kalan maşım kesildi 1996 doğumluyum şu an sigortali işte çalişiyorum geçici olarak okumuyorum 3 üncü çocuğum annem aliyor maişimi ve kesilmiş ne yapmam lazim dilekçe gönderirken anneme devrediyorum desem yada lise diplamasimı göndereyim ne yapmam lazım .s

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Annenize devrettiğinizi söylemeniz gerekiyor Cihan Bey.

  24. muhammet dedi ki:

   merhabalar ben 18 yaşına bu ayın 27 sinde gireceğim yetim aylığı alıyordum. 1 yıldır milli eğitim bakanlığı ve ankara organize sanayi işbirliği ile açılan meslek edindirme kursundayım ayrıca açık öğrenim 1. sınıftan okumaya devam ediyorum bu hallerde yetim aylığımı almaya devam edebilirmiyim ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öğrenci olduğunuz için almaya devam edebilirsiniz. Öğrenci belgenizi SGK ya götürmeniz gerekiyor.

    1. eda dedi ki:

     Merhaba bende babamdan ssk yetim maaşı alıyordum fakat 3 aralikta 18imi doldurdum be araralik ayi maasim yatmadi kesildi neden acaba ? Birde E-SGMde maas tutari falan yaziyor ama tc kimlik noua maas yoktur falan.yaziyor neden acaba cevap verirseniz cok sevinirin 1 ay olacak hala maasi alamadim

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Durumu SGK ya bildirmelisiniz. Bir hata olmuştur. Yatması gerek.

  25. şirin ercan dedi ki:

   26 sene önce babam vefat etti annemle yaşıyordum yetim aylığı alıyordum 2003 yılında evlendim. Çeyiz parası için ssk ya başvurdum. 250 veya 300 civarında maaş alıyordum ssk daki görevli bana 4 milyara yakın para alırsın dedi bi kaç ay sonra elime ssk dan kağıt geldi ve kağıtta 1 milyar 8 yüz milyon gibi bi para alacağım yazıyordu o zaman şaşırdım ama neden bu kadar olduğunu anlamadım. Bugün bir televizyon programında bir yetkilinin benim durumumda olan bir izleyiciye 24 aylığı peşin olarak alacağını söyledi. en az 250 olsa benim almam gereken para o zaman için 6 milyar. Bu verilmeyen kısmı için nereye başvurabilir nasıl bir yol izleyebilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bunun için SGK ya başvurmanız gerekiyor.

    1. Görkem dedi ki:

     Merhaba kolay gelsin , yetim maaşı alıyordum bu sene üniversite den mesın olduğum için maaşım kesildi 19.09.1992 doğumluyum ve şuan açıköğretime kayıt oldum sistem de görülüyor e devlet ve e devlet SGK aktif görünüyor masal alabilir miyim

  26. Ahmet dedi ki:

   Merhaba bu kurallar kapsamında peki ikinci üniversite de kapsanıyor mu ?,
   Yani ben aöf’den 4 yıllık bitirdim şuanda ikinci üniversite olarak
   2 yıllık açıköğretim okuyorum bunun bir sakıncası var mıdır (SGK’lı işte çalışmıyorum).
   Acaba eğer bir sorun yoksa her haziranda kesilme oluyordu 4yıllıktayken dilekçeyle öğrenci belgesi gönderip tekrar bağlanmasını arz ediyordum
   ve maaş yeniden bağlanıyordu.
   4 yıllık üniden geçen ağustos ayında mezun oldum. Eylül ayında ikinci üniversite olarak 2 yıllık açıköğretime kayıt olmuştum.
   Bu okudğum ikinci üniversite neticesinde maaşım haziranda kesildiğinde yeni okuduğum bölümden öğrenci belgesi alıp maaşın tekrar bağlanmasını isteyebilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ahmet Bey üniversite okuyorsanız 25 yaşına kadar bu haktan yararlanabiliyorsunuz. 25 yaşını doldurduysanız yetim aylığı hakkınız bulunmuyor. GSS kapsamına girmek zorundasınız.

  27. Ahmet dedi ki:

   Yaşım 23 henüz, ilginiz için teşekkür ederim.

  28. safiye türkel dedi ki:

   merhaba ,ben kendım ssk emeklisiyim eşimden 2010 yılında ayrıldım .babala birlikte yaşıyordum babamı gecen ay kaybettım…babam bag-kur emeklisi ..acaba ben babamn dan dolayı yetim aylıgı alabilirmiyim teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Safiye Hanım böyle bir durum bulunmuyor.

  29. deniz dedi ki:

   iyi günler annem 2009 yılında vefat etti babam abim ve ben annem den emekli maaşı almaktaydık daha sonra abim okulunu bitirdi ve maaşı kesildi babamda 2010 senesinde evlendi maaşı kesildi ben 2010 senesinde işi girdim ve maaşım kesildi daha sonra işyerinden çıkış belgesi ile birlikte Ankaraya dilekçe gönderdim üç ay sonra maaşım toplu olarak bağlandı babam 2011 senesinde boşandı ve tekrar maaş bağlandı 27.01.2014 te evlendi maaşın tekrar bende toplanması gibi bi durum söz konusumu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tabi ki DenizHanım bunun için dilekçe vermeniz gerekiyor.

  30. sevcan çelik dedi ki:

   iyi günler.ben 1998de vefat eden babamdan(emekli sandığı),ve 1999da vefat eden annemden(ssk)yetim maaşı almaktayım.bekarım.2011 eylül ayında dükkan açtım.(bağkur kaydım yapıldı)hala maaaşlarımı düzenli olarak almaktayım.maaşlarım kesilip,borçlanır mıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Almaya devam edebilirsiniz.

  31. eray dedi ki:

   merhaba ben suan acıköğretim üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim, öğrenimim halen devam ediyor. sigortalı bir işe girdiğimde babamdan aldığım yetim aylığı kesilecek midir ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Üniversite öğrencisi olmanız halinde 25 yaşına kadar yararlanabiliyorsunuz Eray Bey, ancak sigortalı işe girdiğiniz taktirde kesilecektir. İşten ayrıldıktan sonra 25 yaşına kadar tekrar başvuru da bulunarak alabilirsiniz.

  32. hasan dedi ki:

   mrb ben 02.02.1994 doğumluyum ve 07.02.2014 de askere gittim şuan askerim. şubat ayında maaşımı alamadım 20 yaşını doldurma gerekçesi ile eğer maaşım kesildi ise neden kesilen maaşım anneme devrolmadı.Maaşımın anneme aktarılması için ne yapmam gerekir. ilginiz için şimdiden tsk ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hasan Bey üniversite öğrencisi değilseniz 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilirsiniz. Annenize devrolması için SGK ya bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

  33. hakan dedi ki:

   iyi günler şuanda 2 yıllık üniversite okumaktayken ocak ayında maaşım yattı şubat ayı yatmadı ocak ayında yaşım doldu 2gun içinde öğrenci belgemi herşeyimi yolladım mart ayında o 2aylık maaş yatar değilmi? yoksa daha uzayabilirmi.. şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hakan Bey 25 yaşını doldurduysanız maaş alma hakkınız kalmamıştır.

    1. hakan dedi ki:

     20 yaşındayım daha yenı kesildi belgelerimi yolladım şubat ayının maaşı şimdi mart ayı ile birlikte mi yatar? benim sorum buydu

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Kesildikten sonra toplu alma gibi bir durum bulunmuyor aslında Hakan Bey ama yine de olabilir.

  34. hakan dedi ki:

   Ben okumaya devam ediyorum üniversitedeyim yaşım 20 yi geçti bu ocak ayında son maaşımı aldım sonra şubat ayı yatmamış belgelerimi yolladım tekrar öğrenim belgemi ve halen okumaktayım bu yatmayan şubat ayındakı maaşım marttaki ile birlektemi yatar onu soramadım bi türlü 🙂

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Hakan Bey, çünkü bu durumun sizinle bir alakası yok yani kesinti vs. bir durum değil. O yüzden yatması gerekiyor.

  35. ahu dedi ki:

   Merhaba ben 4 yillik üniversite okuyorum turizm bolumu ve bölümüm geregi yaz tatilinde calismam gerekiyor sigortasız calistirmiyorlar sigortali calisirsam da maasim kesilebilir ? Bunu soracaktim sadece yaz döneminde calissam sigortalı yetim maasim kesilir mi acaba ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalıştığınız dönemde kesilir Ahu Hanım ancak işten ayrıldıktan sonra tekrar başvurarak yeniden bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

  36. Pelin dedi ki:

   Mrb, Eşimden boşandım, babamın yetim ayligindan yararlanabilirmiyim? Uni mezunuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışmadığınız taktirde yararlanabilirsiniz Pelin Hanım.

  37. sevgi dedi ki:

   Merhaba,ssk yetim aylığı alıyorum.Özel bir şirkette stajer olarak çalışacağım yani Sigorta girişim stajer koduyla yapılacak.Bu durumda yetim aylığım kesilir mi? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sevgi Hanım staj girişi de olsa sosyal güvenceniz olacağı için yetim aylığınız kesilecektir.

  38. meral dedi ki:

   mrb. annem ssk emeklisiydi.2011 mayısta kaybettik.babam ssk emeklisi
   annemin maaşını babama bağladılar.bende eşimden 2013de boşandım
   babamla birlikte oturuyorum.annemin maaşını halen babam alıyor böldürmedim böldürsem maaşta fark edermi ne kadar.teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Meral Hanım babanız şu anda annenizin maaşının %75’ini almaktadır. Eğer siz de hak sahibi olarak yetim aylığı almak isterseniz; babanız %60 siz %30 oranında aylık alacaksınız.

  39. hamdi dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin şimdi ben vefat eden babamın üzerinden yetim aylığı almaktayım. anadolu üniversitesi işletme bölümünü bitirmiş bulunmaktayım okulu bitirmiş olduğum halde yetim aylığım kesilmedi ne yapmam gerekiyo ilerleyen zamanlarda bu yatırılan yetim aylığımı geri isterlermi şimdiden teşekürler

  40. rabia dedi ki:

   merhabalar. benim kız kardeşim 20 nisanda 18 yaşını doldurdu. ayın 23 ü maaş yatma günümüz. fakat maaşı yatmamış bunun 18 yaşını doldurması ile ilgisi olabilir mi yeniden sgkya öğrnci belgesi ile dilekçemi göndermemiz lazım. bir de bende alıyordum işe girdim o kesildi annemle kardeşimin üstüne aktarılması için dilekçe yazdım fakat bir eksik yatıyor bir ay fazla. bunu ben aktarılıp aktarılmadığını nasıl öğrenebilrim. şimdiden teşekkürler.

  41. şeyma dedi ki:

   Merhaba . Babam ssk emeklisiydi 2 ay önce vefat etti . Ben çalışmıyorum yetim aylığı için başvuru yapacağım . Sormak istediğim Babamın tek varisi bendim annem ve kardeşlerim yok % kaç oranda maaş bağlanır bana acaba . Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tek yetim olmanız durumunda %50 oranını alırsınız.

  42. özge dedi ki:

   merhaba ben babadan yetim aylığı almaktayım suan unıversıte 3.sınıftayım. hazıran 20sınden sonra ıngıltereye erasmus ile gideceğim 3ay kalacağım ve haftalık 20 saate calısacagım bır turk restaurantında. ama ingileterede aylık maaş almayacağım. yetim aylığım kesilir mi öğrenmek istiyorum. cevabınızı beklemekteyim iyi günler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı olmadığınız sürece almaya devam edersiniz.

  43. AYNUR dedi ki:

   merhaba annem babamdan SSK ÜZERİNDEN dul maaşı alıyor. Dedem vefat etti tarım emeklisiydi. Şimdi anneme dedemden bağlanan maaş %25 oranında SGK ya gidip sorduğumda deden tarım emeklisi, kız çocuklarına %25 bağlanır falan diye söyledi yani ilgilenmedi ancak annemden başka dedemin hak sahibi olmadığı için annemin daha fazla oranda maaş alması gerekmez mi? Bu konuda nereye ve nasıl itiraz edebilirim.

  44. Enes dedi ki:

   Merhaba..Babam 2008 yilinin ocak ayindi vefat etti.Babamdan SSK emekli ve iş kazası maaşları almaktayim.Şuan öğrenciyim.Sigortalı bir işte çalışsam maaşım kesilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı işe girdiğinizde kesilecektir Enes Bey.

  45. Merve dedi ki:

   İyi günler babam 1995 yılında vefat etti sigortasını dışarıdan ödüyordu. Fakat tamamlanmadı sanırım ödemeler. Bunu acaba nasıl öğrenebilirim? Eğer ödemeler tamamlandıysa faydalanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanızın hizmet dökümünü almak için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ doldurmanız gerekmektedir.

  46. melis dedi ki:

   bir arkadaşım yetim aylığı alıyor babasından aynı zamanda ihtiyacı oldugu için bir işyerinde sigortasız çalıştığı anlaşıldı bu durumda maaşı kesilirmi eger kesilirse tekrar geri bağlanırmı acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Maaşı kesilebilir Melis Hanım. İşten ayrıldıktan sonra geri bağlanacaktır.

  47. Ömer dedi ki:

   İyi günler.babam 2012 yılında vefaat etti polis emekliyisdi.bende suanda 24 yaşındayım.universite okuyorum ve bitmesine 2 yıl var.yani 25 yasını doldurdugum hande üniversitede olacagım.babamdan gelen aylık kesilecek mi son senemde.teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaşını doldurduğunuzda kesilecek Ömer Bey.

  48. varol dedi ki:

   merhaba.ben 2008 yılında çıkan kanunla yetim aylığı almaya hak kazandım.2008 ve 2009kasım ayları arasında yüksekokulda okuyordum ama bilmediğim için başvuru yapmadım.Daha sonra 2010da acıkogretime geçiş yaptım.Hazırlık sınıfında okuyordum bana yetim aylığı bağlandı.2010 aralık ayına kadar yüklü para yattı.Daha sonra hazırlık sınıfında okuyorum diye ben parayı harcadıktan sonra benden parayı faiziyle istediler. Tam olarak 10000 lira geri ödeme yapmak zorunda kaldım.Size sorum şu ben 2008 ve 2009 kasım ayına kadar okuyor gözüküyordum.Bu arada kalan bana göre de hakkım olan paramı alabilirmiyim? Teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Anlattığınıza göre bu para sizin hakkınız Varol Bey. Neden istedikleri konusunda bilgi verildi mi ?

  49. AYNUR dedi ki:

   merhaba annem babamdan SSK ÜZERİNDEN dul maaşı alıyor. Dedem vefat etti tarım emeklisiydi. Şimdi anneme dedemden bağlanan maaş %25 oranında SGK ya gidip sorduğumda deden tarım emeklisi, kız çocuklarına %25 bağlanır falan diye söyledi yani ilgilenmedi ancak annemden başka dedemin hak sahibi olmadığı için annemin daha fazla oranda maaş alması gerekmez mi? Bu konuda nereye ve nasıl itiraz edebilirim. (11 mayıstada yazmıştım lütfen yanıtlarsanız çok sevinirim)

  50. Furkan Celik dedi ki:

   Merhaba Aykut bey benim sorum yazın sigortalı işte çalışip okullar açıldığında bıraksam yetim ayligini almaya devam edebilirmiyim birde ablam evlendi onun maaşinida ben alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Furkan Bey okul açıldığında öğrenci belgenizi götürerek almaya devam edebilirsiniz. Ablanızın bu konu ile ilgili dilekçe vermesi gerekiyor.

  51. dilek dedi ki:

   Merhaba babamdan ceyiz parasi aliyorum.su an calismiyorum.ev almistim onun kredisini oduyorum paraya cok sikisik oldugum icin maasimi 1 veya 2 senelik pesin odenmesini taleb edebilirmiyim yada ne yapmam gerekir lutfen yardimci olurmusunuz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Böyle bir durum bulunmuyor Dilek Hanım.

  52. sinan dedi ki:

   Merhabalar ben yetim maaşı alıyorum lise diplomam olacak inşallah okuyorum son haftam 18 yaşına temmuzda girecem ve üniversiteye gitmek için 1 sene daha çalışmk istiyorum 1 sene okumıyacağım için kesilir mi? 20 yaşına kadar kesilmiyo okuduğuma göre doğrumu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Sinan Bey 20 yaşına kadar alma hakkınız var.

  53. Songül dedi ki:

   Ben çalışmaya başlayacağım fakat maaşi anneme devretmem gerekiyor. Bu süreç ne kadar sürdüğüne dahil bilginiz var mi?
   Ve çalışmaya basladigim da maaş kesilecek işten ayrıldıktan sonra ne kadar sürede bize tekrar baglanir?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Songül Hanım maaşınızın annenize bağlanması için SGK ya dilekçe vermeniz gerekiyor. Bu uzun süren bir işlem değil ancak net bir tarih veremeyiz. İşten ayrıldıktan sonra da yine başvuru yapmanız gerekiyor. Birkaç haftada bağlanır.

  54. birgül dedi ki:

   merhaba annemin özür oranı %80 i geçiyor yani raporu var, benim sorum bi kaç ay sonra vergi affı çıkıyor, öğrenim kredisi borcum var bu af haricinde annem üzerinden vergi indiriminden yararlanabilir miyim? yararlanabilirsem bunun için yapacağım işlemler nelerdir? bu konuda bilgi verebilir misiniz? teşekkürler…

  55. ahmet dedi ki:

   Ben 18 yasini doldurdum universite okuyorum. Vefat eden babamin bagkur maasini aliyorum. Sigortali bir ise girsem isten ciktigimda babamin maasini geri alabilirmiyim.

  56. tuncay dedi ki:

   Ben aof fakultesinde okuyorum ama bolum istedigim gibi cikmadi adalet okuyordum iki yillik ben bu sene sinava girdim yine aof den maliye yazacam yirmi yasindayim adalet bolumune gittim ama mezun olmadan birakip maliyeye devam edecem ayligim kesilir mi ? Cok acill

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tuncay Bey aylığınız okulu bıraktığınız dönem ile yeniden başladığınız dönem arasında kesilir. Okula yeniden başladığınızda öğrenci belgenizi götürürseniz bağlanır tekrar.

  57. Berk dedi ki:

   Merhaba.23 yaşındayım babamdan dolayı yetim maaşı almaktaydım 2 senelik yüksekokuldan mezun oldum ve maaşım kesildi.Şuan açıkögretim 2.sınıf ögrencisiyim bu durumda maaşımı tekrar baglatabilirmiyim yoksa açıkögretim 3.sınıfta olma zorunlulugu varmı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Üniversite okuduğunuz sürece 25 yaşına kadar alabilirsiniz Berk Bey. Öğrenci belgenizi SGK ya götürmeniz yeterli.

  58. cansu dedi ki:

   iyi günler babam 2006 yılında vefat etti annem ve ben babamdan yetim aylığı alıyorduk ben sigortalı işe girdim maaşımın anneme aktarılması için dilekçe verdim ancak maaş anneme aktarılmadı 2 aydır maaşı alamıyorum bunun için ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürlerr…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tekrar SGK ile iletişime geçebilirsiniz. İşe girdiğiniz için siz zaten maaş alamazsınız. Anneniz için tekrar başvuru yapmanız gerkiyor.

  59. Bülent dedi ki:

   Selam hocam ben babamın ssk yetim aylığıni alıyordum. lise bittikten sonra kesildi ve hemen o sene aof kaydimi yaptım tekrar bağlandı. ama arada geçen ayların maasinida toplu aldım seneye 4 yıllık aof mezunu olacam ve yaşım 23 olacak o zaman o bittikten orrgün eğitim devam edersem tekrar maasim yatar mi .veya maaş alırken Başbakanlık bursu da beraberinde alabilir miyim ilginiz için ve vereceginiz bilgi icin simdiden teşekkür ederim.

  60. Seda dedi ki:

   Merhaba.ben 1995te ölen babamdan yetim aylığı alıyorum.2012 Eylül’de bir devlet kurumuna atandım. Hala yetim maaşı almaya devam ediyorum,bir kesinti olmadı. Her ay yaklaşık 250 tl. Tesadüf sonucu kesilmesi gerektiğini öğrendim. Sorum sunlar: bunu bildirdiğim an borç çıkacakmıdır? Faizi ne civarda olur? Taksitlendirme olur mu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Seda hanım miktarı konusunda bilgilendirme yapamayız ancak ceza olarak faiziyle sizden geri alacaklardır.

  61. eda dedi ki:

   bır yıldır yetım aylıgı alıyordum fakat bu ay alamadım neden kesıntı oldu acaba ve tekrar ne yapmam gerekıyor basvuru yapılınca ne kadar bır surede tekrar maas alabılırım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eda Hanım SGK ya başvurarak neden kesildiğini öğrenebilirsiniz.

  62. murat dedi ki:

   Babam öğretmen emeklisi 2003 yılında vefat etti annem maaşını alıyor ayrıca annem babam öldükten sonra kendi babasının bağkur aylığını yetim aylığını da almaya başladı 2011 den 2014 mayısa kadar aldı şimdi dedem’ den aldığı yetim aylığı kesilmiş bu durumda geri ödeme yapılacak mı lütfen cevap verirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Murat Bey öncelikle SGK ya giderek maaşın neden kesildiğini öğrenmeniz gerekiyor.

  63. azer fırat dedi ki:

   merhabalar 23 yaşındayım üniversiteden yeni mezun oldum ve yetim aylığım hemen kesildi. mezun olmama rağmen 25 yaşına kadar alma gibi bir durum yok değil mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Malesef, üniversite okuduğunuz taktirde 25 yaşına kadar yararlanabilirsiniz. Okulunuz bittiyse bu hakkınız da bitti demektir. Sİgortalı bir işe girmeyecekseniz gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

  64. AYNUR dedi ki:

   HOCAM BEN HALA CEVAP ALAMADIM CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİRİM…
   Mayıs 11, 2014, 9:13 am
   merhaba annem babamdan SSK ÜZERİNDEN dul maaşı alıyor. Dedem vefat etti tarım emeklisiydi. Şimdi anneme dedemden bağlanan maaş %25 oranında SGK ya gidip sorduğumda deden tarım emeklisi, kız çocuklarına %25 bağlanır falan diye söyledi yani ilgilenmedi ancak annemden başka dedemin hak sahibi olmadığı için annemin daha fazla oranda maaş alması gerekmez mi? Bu konuda nereye ve nasıl itiraz edebilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin %25 orandan daha yüksek bir oranda maaş alması gerekir. Bu konuyu alo 170 hattına detaylı olarak anlatıp daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  65. Seda dedi ki:

   SGK ya olan borç yapılandırılmış olarak ödenebilir mi? Peşin ödemek zorunda mıyım ?

  66. Seda dedi ki:

   Bir sorum daha olacak. Annem babamdan dolayı dul maaşı alıyor. Annesi de vefat etti. Onun maaşından da yararlanabilir mi ? Kurumlar aynı babamda SSK,anneannemde SSK. Ikisinden de yararlanabilir mi ? Birini secmek zorunda mı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilir Seda Hanım SGK ya giderek başvurmalısınız.

  67. Seda dedi ki:

   Cevaplarınız için teşekkürler hocam.

  68. ali dedi ki:

   saygıdeğer hocam yaşım 23 yetim aylığını okuduğum için alıyordum. artık okul hayatım bitti şu anda sigortalı bi işe başlamak gibi bi durumum yok atama bekliyorum ne kadar beklerim bilmiyorum..benden kesilen aylık anneme bağlanır mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlanır Ali Bey. Bunun için SGK ya giderek dilekçe vermeniz gerekiyor.

  69. safiye kurtulmuş dedi ki:

   Merhaba, 2001 Mayıs ayında vefat eden annemin 9 yıl 9 ay hizmet süresi vardır, 2001 Haziran ayında yetim aylığına başvuru yaptık. Aldığım bu yetim aylığının erkek çocuğa göre düzenlenmiş olduğunu tesedüfen bu ay öğrendim, bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum. Bir de 2008 Şubat ayında 18 yaşımı doldurdum ve üniversiteyi kazandığım 2009 Eylül ayına kadar yetim aylığı alamadım. Üniversiteyi kazanınca Emekli Sandığına öğrenci belgesi göndererek yetim aylığını tekrar bağlattım(Emekli Sandığından mektup gönderildi ve başlatıldı). Ancak aradan geçen 19 aylık süreçte hesabıma hiç para yatırılmadı. Burda merak ettiğim aldığım yetim aylığı erkek çocuğuna göre düzenlendiği için mi alamadım? – eğer öyleyse, yine bu durumu nasıl düzeltebilir ve (mümkünse) nasıl alabilirim?-

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Safiye Hanım, erkek yetimde 18 yaşını doldurunca yetim aylığı kesilir bu dönemde bir yanlışlık olduğu için 19 aylık süreçte yetim aylığı alamamışsınız. SGK ya başvuruda bulunabilirsiniz.

  70. özlem dedi ki:

   ben de aylık alıyordum ama lise bitince 18 yaşına girince yani kesildi birden. şimdi bir sene daha üniversiteye hazırlansam alamayacak mıyım bu sene içinde. alamazsam bile üniversiteye başladığımda tekrar bağlanacak mı?

   1. feyza dedi ki:

    Özlem Hanım yetim aylığı SGK’ya bağlı olarak çalışmaya başlamadığınız sürece kesilmeyecektir.

  71. ZAFER dedi ki:

   MERHABALAR KESİLEN YETİM MAAŞINI ANNE KENDİ DUL MAAŞINA İSTEME HAKKI VAR MIDIR? VARSA NASIL NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKIYOR BİLGENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Zafer Bey, yetim maaşı kesilmesi durumunda dul maaşı otomatik olarak artmaktadır.

  72. hasan dedi ki:

   merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim yaşım 22 yetim aylığını almak için okul uzatırsam ve ya sınıfta kalırsam aylığım kesilir mi?

   1. feyza dedi ki:

    Hasan Bey yetim aylığı üniversite okuyan erkekler de 25 yaşına kadar verilmektedir.

  73. zafer dedi ki:

   herkese iyi günler kardeşimi 2006 yıllında kaybettik. öldüğünde aldığı yetim maaşı kesilmişti. o maaşı annemin üzerine alabilir mıyız? nasıl nereye başvurmamız gerekıyor .

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Zafer Bey, yetim maaşı kesildiğinde dul maaşı otomatik olarak artmaktadır.

  74. Mehmet dedi ki:

   Merhaba ben babamın vefatındandolayı yetım aylığı alıyordum bu yıl hazıran ayında unıversıtemn bıtmesınden dolayı maaşım kesıldı . ben acıköğretıme kayıt oldum ve SGK ya gereklı evraklarla bırlıkte tekrar .muracat ettım ben 6 aydan berı aylık almıyorum(17.06.2014—17.11.2014) ama bana hesaplanıp hesabıma yatcak olan para 3 aylık (22.08.2014—17.11.2014) zaman dılımı arası neden böyle olduğunu anlamadım

   1. feyza dedi ki:

    Mehmet Bey bu konu ile ilgili itirazlarınızı SGK’ya giderek bildirebilirsiniz.

  75. yunus dedi ki:

   Annem kamudan babam ssk dan emekli .ikisi de vefat etti.ikisinden de ablam ve ben maas almaktayız.beni. okulum blttigi takdırde 25yasını doldurmamla benim iki aylıgım da ablama aktarılabilir mi??

   1. feyza dedi ki:

    Yetim aylığınızın ablanıza bağlanabilmesi için SGK’ya giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  76. furkan dedi ki:

   benim babam 3 ay önce vefat etti emekli parası bölündü annem vr ablam bide kız kardeşim var bna öğrenci belgenle sgkya başvur dediler başvurdum oradan bana bir kağıt verdiler maası nereden alabileceğimi falan sordular örneğin ziraat bankası mı akbank mı diye bnde ziraatı seçtim formu doldurup iade tahhütlü pttden ankara sgk müdürlüğüne gönderin dediler göndersim ben 18 yaşına yeni girdim 5 gün oldu maası almaya gittiğimde snn hesabın yok para yatmamıs dediler mass yatar mı yatarsa ne zaman yatacak

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya durumunuzu bildirin başvurduğunuz tarihten itibaren en kısa süre içerisinde maaşı almanız gerekir.

  77. arda dedi ki:

   Faizle geri odemem gereken borc taksıtlendırılebiliyor mu??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  78. nazım dedi ki:

   en son mayıs ayında aylığımı aldım fakat haziranda yatmamış liseden mezun olduğum için mi kesildi aylığım ? şuan üniversiteye başladım tekrar bağlanması için ne yapmam gerekiyor ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nazım Bey, üniversitede öğrenci olduğunuzu SGK’ ya belirtmeniz gerekmektedir.

  79. Ayşe Demir dedi ki:

   Merhabalar, babamdan yetim ayliği alırken sigortali olarak geçici bir ise girdim. Ayligimin zaten otomatik olarak kesilecegini bildiğim için SGK’ya bildirmedim. Anneme bağlanması için dilekçe vermem gerektiğini bilmediğim için de, vermediğimden dolayı anneme de aktarılmadi. Şimdi isten ciktim ve tekrar bağlanması için başvuruda bulundum. Acaba annemin halihazırda aldığı maastan mi kesinti yapılarak bana ödenir (yani benden aktarılmamis haliyle zaten almakta oldugu), yoksa babamın görünen maaşından payıma düşen miktar mi bağlanır?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşe Hanım, 1 eş ve 1 çocuk durumunda ise maaştan eş %60, çocuk %30 olmak üzere aylık verilir. Yetim aylığı kesilirse dul aylığı %75 olmaktadır. Tekrar yetim aylığı bağlanması halinde eski aylıklar geçerli olacaktır.

  80. nazım dedi ki:

   en son mayıs ayında aylığımı aldım fakat haziranda yatmamış liseden mezun olduğum için mi kesildi aylığım ? şuan üniversiteye başladım tekrar bağlanması için ne yapmam gerekiyor

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nazım Bey, SGK ya öğrenci belgeniz ile SGK ya başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  81. Muharrem dedi ki:

   OKURKEN ÇALIŞMAK MEMUR OLUNMADIĞI SÜRECE MAAŞ ALAMAYA ENGEL OLUŞTURMAZZ
   Beni Mazur Görün Ama Sanırım Yanlış Bilgi Aktarıyorsunuz Bir Siteden Aldığım Kaynakta Gösterebileceğim Yetim Haklarıyla İlgini Yazının Bir Kısmını Yolluyorum Lütfen Dikkatli Okuyun.
   Çocuklarla İlgili Şartlar:
   Çocukların durumu ise;
   kız çocuklarınız evlenmedikleri ve memur olmadıkları sürece Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alırlar, 4/a (SSK)’ya veya 4/b (BAĞ-KUR)’a bağlı işe girseler bile yetim aylıkları evli olmadıkları sürece devam eder. Evli olmasalar bile memur olurlarsa veya memur emeklisi olurlarsa yetim aylıkları kesilir.
   Erkek çocukları ise normalde 18 yaşına kadar, ortaöğrenimde okuyorsa 20 yaşına, yükseköğrenimde okuyorsa 25 yaşına kadar yetim aylığı verilir. Emekli Sandığı kapsamındaki memur çocukları, yetim çocukları 4/a (SSK)’ya bağlı çalışsalar da, 4/b (BAĞ-KUR)’ye tabi olarak kendilerine bir işyeri açsalar da 4/a (SSK)’dan veya 4/b (BAĞ-KUR)’den emekli aylığı alsalar da yetim aylıkları kesilmez. Evlendikleri, memur oldukları zaman kesilir. Aynı şekilde memur olarak emekli oldukları zaman da kesilir.
   Dul eşler aynı 4/a (SSK)’da veya 4/b (BAĞ-KUR)’de olduğu gibidir, çalışabilirler hiçbir problem yok, dul maaşlarını alırlar. Medeni Kanun’a göre evlendikleri zaman aynı şekilde dul aylıkları kesilir.

  82. Emre dedi ki:

   Üstadım bu haziranda üniversiteyi bitireceğim ve 22 yaşında olacağım yukardan anladığım kadarıyla aylığım haziranda kesiliyor, yüksek lisans yaparsam bu maaşı alabilir miyim ? Aof den bişeyler okusam bu maaşı alabilir miyim ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    emre bey yüksek lisans ya da AÖF bölümleri okumanız durumunda 25 yaşına kadar aylığınız ödenmeye devam eder.

  83. oğuz dedi ki:

   Yanıtlarsanız çok sevinirim. 24yaşindayim üniversite 3. Sinif öğrencisiyim. 2sene önce babami kaybettim, 4a dan yetim maaşi almaktayim. Özel bir kurulusa yari zamanli olarak is basvurusu yaptim. Sigortam basladiginda yetim maasim kesilirmi. Bu konuda cok fazla sey söylenmis ama neye inanicagimi bilemedim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Oğuz bey sigortanız yatmaya başladığı anda kesilir.

  84. seda dedi ki:

   Merhaba, babam 2008 temmuz ayında vefat etti. Bende aynı yıl üniversiteye başladım ve 2012 yılında mezun oldum. Mezun olduğumda maaşım kendiliğinden kesilmedi araştırdığımızda kız çocuklarının evleninceye yada işe başlayıncaya kadar maaşlarının devam ettiğini şeklinde bir bilgi aldık. Ben de yine 2012 yılında yüksek lisansa başladım eğitimim devam ettiği ve sigorta vb. nedenlerden dolayı maaşımın kesilmesi için başvuruda bulunmadım. Şuan 24 yaşındayım ve halen yüksek lisans öğrencisiyim. Ancak işe başlamadan maaşımı anneme devretmek istiyorum. Bu şekilde devretmem mümkün müdür ?mümkünse bunun için ne yapmam gerekir?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Seda Hanım, yetim aylığınız kesildiğinde annenize devredilmez. 1 eş 1 çocuk olması durumunda %60 dul aylığı, %30 yetim aylığı şeklinde maaş bölünür. Yetim aylığınız kesildiğinde dul aylığı %75 belirlenir. Sadece annenizin aylığı artacaktır.

  85. Numan dedi ki:

   21 yaşımdayım üniversite öğrencisiyim,okulda 2. senem ,bağkur maaşım kesildi,öğrenci belgemi onaylatadım diye,şimdi dilekçe yazdım sgk ya gönderdim maaşımın tekrar bağlanması ne kadar sürer,ayın 25 inde maaş alıyordum 3 gün geçti alamadım

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Numan bey SGK giderek daha doğru bilgiyi alabilirsiniz.

  86. Faruk dedi ki:

   Merhaba ssklı mamülen vefat eden babam üzerinden yetim aylığını annem ve ben almaktayım 2 yıl uni(aof) okuyorum fakat bu dönemlik kaydımı yenilemedim öğrenciliğim düştü 2 aydır aylığımı çekmiyorum dilekçe gönderdim kesilsin ve anneme aktarılsın diye cevap geldi lise den mezun olduğuma dair belge istediler 2 ay adıma yatırılan aylığı çekmedim tekrardan dilekçe yazmam gerekiyor lise den belge aldım bu 2 aylık süreç anneme nasıl yansıyacak bilmiyorum nasıl bir dilekçe yazacağımıda bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Faruk Bey, SGK’ ya giderek durumunuzu belirtmenizi öneririz.

  87. Mine dedi ki:

   Merhaba.
   Babam emekli öğretmendi 2001 de vefat etti.
   . Ben üniversitede 2547’ye bağlı çalışıyorum.
   Annem 22 ocak 2013de vefat etti (SSK’da çalışan memur idi). Ben anne veya babamdan maaş alabilirmiyim?
   Ayrıca annemin öldükten sonraki ay maaşı yatmış. bundan haberim yok. Hangi banka onu bile bilmiyorum (herşey abimde). Annemin ölümü de SSK’ya bildirildi. Emekli maaşı yatmasın diye. Ancak sadece benden 2013 şubat ayı hakedilmemiş aylık diye faizi ile para istiyorlar. Ne yapmalıyım.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Mine hanım SGK’ ya gitmenizi öneririz.

  88. Abdullah dedi ki:

   Merhaba ben 2 yıllık yüksek okul okuyorum bu sene son senem mezun olmam gerekiyor ama alttan dersim var ve bu yüzden mezun olamayacağım bu şekilde yetim maaşım devam eder mi ? Yaşım 19 yardımcı olursanız sevinirim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Abdullah Bey, öğrenciliğiniz devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirsiniz.

  89. gurbet dedi ki:

   İyi çalışmalar, 2011 de vefat eden babamdan annem ve ben dul – yetim maaşı almakyatız. Ben almış olduğum maaşı annemin üzerine devir edebilir miyim? Eğer devir oluyorsa gereken işlemler nelerdir lütfen yardımcı olur muısunuz?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    SGK ya dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  90. semra dedi ki:

   Merhaba ssklı işte çalışıyorum yetim maasım kesildi, işten ayrılınca yetim maasım nasıl geri gelir, örnek bi dilekçe önerirmisiniz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Örnekleri internet üzerinden bulabilirsiniz.

  91. Su kılıç dedi ki:

   Iyi calışmalar,2008 de babam vefat etti.ben ve annem dul yetim Aylığı almaktaydık.ama ben bu sene Haziran ve Eylül ayları Arasında kısa Süreli bir yerde Sigortalı olarak çalıştım. Şimdi aylığımın tekrar bağlanması için SGK dilekçe yolladım. Ve bana beyan ve taahhüt belgesini gönderilmiş.ben bu belgeyı doldururken ekler kısmına işten çıkış belgemi göndermem gerekir mi?ve başka hangi belgeleri göndermem gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşten çıkış durumunuzu belitmeniz yeterli olacaktır.

  92. uğur dedi ki:

   mrb, babam 2014ün nisan ayında vefat etti. ben üniversite öğrencisiyim yetim maaşı alıyorum annemde dul aylığı almakta gecen ay annem ile benim maaşımdan toplamda 240 lira kesinti yapıldı. il ve ilçe sgk lardan kesintinin sebebini öğrenemedik alo 170 aradığımda hizmet aktiyle çalışan emekliler daire başkanlığına dilekçe yazıp sormamı söylediler. dilekçe yazdım cevap gelmedi sizce bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor? şimdiden tşkler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Dilekçe verdikten sonra takibini yapabilirsiniz. Büyük ihtimalle bir yanlışlık olmalı.

  93. Ayşe dedi ki:

   05.10.2014 tarihinde babam vefat etti. Ablam ve ben iki kız kardeş evli değiliz 15.10.2014 tarihi itibariyle yetim aylığı bağlandı. ben 25.11.2014 ile 30.11.2014 tarihleri arasında 5 gün sgk bir işte çalıştım işten ayrılıp tekrar yetim aylığına başvuru yaptım. Aralık ayında ablam yine kndi payı kadar yetim aylığı aldı ben ise yetim aylığı alamadım.
   1. sorum babam ssk emeklisi ablam ve ben babamın maaşını % kaçını alabiliyoruz..
   2.sorum Aralık ayında alamadığım yetim aylığın çalışmadığım zamana ait kısmını ocak ayında alabilir miyim
   3.sorum ablam tek başına babamın maaşının % kaçını alabilir?

   şimdiden teşşekkür ederim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1) Yetim çocuklar babanın maaşının %25 ini alırlar.
    2) Tekrar başvuru yaptığınız tarihten itibaren olan günler için ödeme yapılır.
    3) Tek başına %25 ini alır.

  94. buşra dedi ki:

   Babam öleli 1 buçuk ay oldu dul yetim maaşı bağlandı diye mesaj geldi bankaya gittim hangi tarihte maaşı alabileceğiniz e bakın dedi Bağkur babam Ayın kacinda alabilirim mesaj dün geldi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. esra dedi ki:

   Merhaba kardeşim 18 yaşına giriyor ve vefat eden babamin maasindan faydalanıyor hala lise öğrencisi bunu bildirmek gerekiyor mu

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Esra Hanım, maaşı almaya devam etmesi için öğrenci belgesi ile SGK ya başvurulmalıdır.

  96. Kadir dedi ki:

   Merhaba ssk emeklisi annemin vefatından dolayı yetim maaşı alıyordum memur oldum ve memur aldıktan sonrada maaş almaya devam ettim üniversitede okuyordum çünkü bu süre zarfında, Ankara sgk ya sorduğum zaman emekli sandığına bağlı çalışmamın öğrenciliğim devam ettiği takdirde bu maaşı almama bi engel olmadığını 25 yaşına kadar alabileceğimi söylediler ama buradaki yorumlarda sigortalı olarak işe başlayınca kesilmesi gerektiği yazıyo doğru olan nedir acaba?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SSK sigortalısı olarak çalıştığınız zaman maaş kesilmektedir. Emekli sandığının başka bir durumu var sanıyorum, SGK yetkililerine sorduysanız sorun yok.

  97. melis dedi ki:

   merhabalar..yukarıdaki yorumları okudum fakat benim durumuma benzer yorum göremedim.babamdan kalan yetim aylığı için başvuru yapacağım.18 yaşında lise dördüncü sınıfta bir erkek kardeşim var ben üniversite öğrencisiyim.annemle babam boşanmışlardı tek hak sahibi kardeşim ve benim,bu durumda sadece ben başvuru yaparsam yetim maaşının yüzde kaçını alabilirim? ikinci olarak kardeşim ve ben ikimiz başvuru yaptığımız durumda yetim maaşını yüzde kaç olarak alabiliyoruz? yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşında çocuklara %25 oranında aylık bağlanmaktadır.

  98. Nihal Balaban dedi ki:

   ben emekli sandığı emeklisiyim.eşimden boşandım.babam bağ_kur emeklisiydi vefat etti.babamın yetim maaşını alabilirmiyim
   SGK ya dilekçe verdim 6 aydır cevap yok…..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emekli olduğunuz için yetim maaşı alamazsınız.

  99. senay dedi ki:

   Merhaba bnm babam vefat edelim 3 yıl oldu ben yetim
   maaşını yeni baslattm . Bana almadigm o 3 yılın
   ücretini vermeleri gerekmiyor mu aceba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşı başvurduğunuz tarihten sonra bağlanmaktadır. Başvurmadığınız tarihler için maaş ödenmemektedir.

  100. uğur dedi ki:

   Üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. yetim maaşı alıyorum. kredi yurtlar kurumunda burs çıktığı takdirde bursu alırsam , yetim maaşı kesilir mi ? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Böyle bir durumda yetim maaşınız kesilmeyecektir.

  101. Emire dedi ki:

   icralık borç için adliyeye gidip maaşımı borcuma devrettim her ay oraya kesildi para. 4 ay önce nakit bı sekılde borcumu kapattım her sey halloldu ankaraya kağıt yolladım geri bağlanması için şimdi tam olarak ne zaman bağlanacak maasım bırde paramı toplu bi sekılde alacagım dımı yanı almadıgım 4 aylık parayı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  102. nebahat dedi ki:

   Ölen eşimin kızı yetim aylığı istemiş bağlandı fakat bir yerde çalıştığını biliyorum sigortalı mı değilmi sadece onu bilmiyorum bu sgk dan tespit edilebilinirmi yoksa şikayet etmekmi gerekiyor teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı çalışması durumunda SGK maaşı kesmektedir.

  103. murat dedi ki:

   babam vefat ettinde 14 yasindaydim babam emekliydi ben lise 1 deydim 18 yasima geldigimde lise bitti unversite tercihi yapmadim bir yil hazirlaniyorum ayligim.kesildi bu yil unuversite kazandigimda ayligim tekrardan devam edermi bir yil alamadigim para birikmis sekilde yatarmi bide benim ayligim kesilince dul ablam ayligi almaya baslado benim ayligim okula baslarsam ablam yuzunden azalirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Okula başlamanız durumunda aylık almak için tekrar başvurunuz. Aylığı alabilirsiniz. Ancak birikmiş olarak alamazsınız. Başvurduğunuz tarihten sonra almaya başlarsınız. Ablanızın aldığı aylığa bir etkisi olmaz.

  104. şahan balaban dedi ki:

   Babam 5 ay önce vefat etti.4ay önce dilekçe göndermeme rahmen herhangi bir ödeme başlatılmadı. yetim aylığnı nasıl aktive olmasnı hızlandırabilirm

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Başvuru yaptığınız tarihten itibaren takip eden ilk ay başında ödemenin başlaması gerekmektedir. Aksaklık olması durumunda SGK ya başvurunuz. Toplu ödeme yapılacaktır.

  105. gamze dedi ki:

   annem ve iki kız kardeş olarak dul-yetim maaşı alıyoruz. annem de çalışıyor. eğer annem de emekli olursa dul maaşını alma hakkı düşer mi? hem emekli olu hem de dul maaşı alma hakkı var mı? teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik durumunda dul maaşı alınamamaktadır.

  106. nagehan dedi ki:

   merhaba ben evlendikten sonra bana maaş yatmış ama ben bunu farketmeden harcamışım şimdi faiziyle geri istiyorlar ama ödemeye durumum yok. borcu ödeme konusunda taksitlendirme yapılabiliyor mu bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu detaylı olarak Alo 170 SGK hattına anlatabilirsiniz.

  107. yASEMİN dedi ki:

   Selam…yetim aylığının %50 sini devlet neden kesiyor? aldığım para 550 tl..normal mi sizce?
   teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşın %25’i yetim çocuklara bağlanmaktadır. Gayet normal bir miktar.

  108. Erdoğan dedi ki:

   Selamın aleyküm ben babamdan maaş alıyordum 18 yaşına girdiğimde bu maaşım kesildi fakat annemde yansımadı maaşımın annemin maaşına yansıması için ne yapmam Lazım .?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin herhangi bir geliri yoksa maaşın %75 ini alır. Sizinde almanız durumunda anneniz %50, siz %25 alırsınız. Eğer başka yetim maaşı alan yoksa ve annenizde çalışmıyorsa maaşın %75 ini almalıdır. Böyle bir durum varsa SGK ya başvurunuz.

  109. Arif dedi ki:

   mrb babamı 2011 de kaybettim annem ve kızkardeşim ve ben yetim aylıgı alıyoruz,univ. Bitince sgk ya başvurdum maaşımı kestiler ancak kesilen maaş anneme aktarılmadı? Neden?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Anne tek başına maaşı alırsa artmaktadır. Ancak kız kardeşinizde aldığı için aynı oranda kalmaktadır.

  110. halime dedi ki:

   Mrb yetim maaşı ile alakali değil ama yinede sormak istiyorum… çocuk maaşı adı altında lise ve ilkokul okuyan kardeslerim icin anneme üç ayda bir maaş yatiriliyordu ama ben sekiz ay sigortalı bi işte çalıştığım için maaş kesildi ve iki aydır işten ayrıldım lisede okuyan dört kardeşim var bunun tekrar aktiflesmesi için bi dilekçe yazdım ana nereye göndermem gerekiyor bilmiyorum rica etsem yardımcı olurmusunuz. ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüklerine gönderebilirsiniz.

  111. yasemin dedi ki:

   anne ve babam almanyada vefat etti biz 3 kardeşiz amcamın üzerindeyiz 2002 den beri alman hükümetinden maaş alıyoruz ama amcamlara veriliyo biz ne kadar maaş aldığımızı nasıl ve nerden öğrenebiliriz. amcamlar söylemiyo

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Size özel e-devlet şifresi alarak, http://www.ssk.biz.tr/e-devlet-sisteme-giris/ adresinden yetim aylığı hakkında sorgulama yapabilirsiniz.
    Şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

  112. mustafa dedi ki:

   Babam vefat ettiğinde emekliydi aylik 330 tl aliyorum ama okul icin yeterli olmuyor yardimci olabilirmisiniz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı miktarı babanızın maaşına göre verilmektedir. Okul süresinde KYK bursuna ve başbakanlık bursuna başvurabilirsiniz.

  113. Arif dedi ki:

   babamı 2011de kaybettim ablam ben ve annem babamın maaşını alıyorduk üniv. Bitti maaşımın anneme aktarılmasını istedim gerçekleşmedi? Yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaş aktarma gibi bir durum olmamaktadır. Ablanız ve anneniz aldığı için aynı oranda almaya devam edeceklerdir. Anneniz tek alırsa ablanızın maaşını da alabilir.

  114. meleknur dedi ki:

   Babamdan SSK yetim aylığı alıyorum.Annem BAĞKUR lu idi vefat etti,annemden de yetim aylığıalabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tek kişiden yetim aylığı alabilirsiniz.

  115. erdem dedi ki:

   Ben 19 yasinda acik ogretim lisesinde okuyorum duzenli olarak ogrenci belgemi gonderdim ve kontrol edilip maadim yatirildi ama 2015 ocak ayinda kesilip 2014 8 ayinda ogrencilik hakkimdan yararlanmadgim soylenerek 2.800 tl borc cikarmislar anlamadigim ogrenciligim devam ettigi halde ve belgelerimi gondermeme ragmen neden borc cikartip maasimi kesmisler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurup borcunuzun silinmesini talep edebilirsiniz.

  116. Esra f dedi ki:

   Babam öldüğünden dolayı yetim Aylığı alıyorum SSK dan kendime is yeri açarsam maaşım kesilir mi

   1. sukufe kalay dedi ki:

    SSK ile işe başlamanız durumunda yetim aylığınız kesilebilir. SGK’ ya giderek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  117. Damla dedi ki:

   Merhabalar bende yetım maası almaktaydım.sıgortalı calıstıgım ıcın kesılmıstı Gecen yıl 13 hazıranda ısten ayrıldım ve aynı gun tekrar baglanması ıcın basvuru yaptım dılekce postaladım ancak para 22 agustosda yatırılmıstı ptt ye. sımdı bu yılda 15 hazıran gıbı ısten ayrılacagım yıne dılekceyı hemen yollarım ve agustostun basında nikahım olacak nıkahdan sonra basvuru yapsam . acaba bu durumda ceyız parası alabılırmıyım? yoksa ceyız parasını almam ıcın aylık almıs olmam sartmı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için aylık alıyorken evlenmeniz gerekmektedir.

  118. Esra f dedi ki:

   Is yeri açtığım icin Bağ-Kur’lu oluyorum ozaman kesilmez mi yani

  119. tayfun yırtıcı dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin. Ben 2008 den beri yetim aylığı alıyorum. Şu an 24 yaşını doldurmadım. Açık öğretim de okumaktayım. Maaşım hala devam etmekte. Size sormak istediğim şey şöyle: benim doğum tarihim 25/10/1991. 25 yaşımı doldurmadan 1 ay önce okullar açılıyo. Ben kesmeleri için haziranın sonunda mı başvurmalıyım yoksa son maaşımı alıp 25 yaşıma basmadan bi kaç gün önce mi dilekçe vermeliyim. Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşınızı doldurana kadar maaş alabilirsiniz. Daha sonra otomatik olarak kesilecektir.

  120. Ayşe dedi ki:

   İyi gunler. Çeyiz parası için başvuru yaptım. İade taahütlü hemde. Tam iki ay oldu cevap gelmedi. Evleneli 5 ay oldu.resmi nikah yaptırdım cüzdanın fotokopinizde gönderdim hala yetim maaşı yatırıyorlar. Bu durumda ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hala yetim maaşı yatırdıklarını SGK ya bildiriniz ve çeyiz parası için başvurduğunuzu belgelerinizle birlikte tekrar bildiriniz.

  121. sezer dedi ki:

   iyi günler ben 23 yasındayım babam vefat ettikten sonra maaş bağlandı bır senedır sıgortalı ıste calısıyorum ve aynı zaman da açıköğretım fakultesınde okuyorum maaşım bır senedır kesılmedı.. bunun nedenını öğrenebilirmiyim sgk merkezi cvp verırse ıyı olurrr..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenim gördüğünüz için kesilmemiştir.

  122. uğur dedi ki:

   mrblar annem ve ben babamdan kalan maaşı almaktayız. kasım ayında annemden 160 bendende 80 lıra aralıktada annemden 160 lira kesinti yapıldı. Bunun nedeni ne olabilir herhangi bir haciz sorunumuz yok olsa dahi emekli maaşından kesinti yapılamayacağı bilgisindeyim. SSk il ve ilce merkezlerıne basvurdum kesintinin sebebini bilmedikleri söylendi ankara merkeze dilekçeyle başvurdum 1 aydır cevap yok nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz şimdiden tşkler.

  123. yunus dedi ki:

   Benim yasım 18i doldurunca kesildi? Okudugum halde hemde. Sgk’ya ogrenci belgesi verdim 500 tl prim yatirttilar ziraat bankasina simdide 2100 lira pirim borcum var ne yapmaliyim?

  124. Hilal dedi ki:

   merhaba. ben yetim aylığı alıyorum babamdan ;fakat işe başladığım için para kesildi tekrar başvuru yapacağım dilekçe yazmam gerekiyormuş. Dilekçeyi nereye yollayacağım ve nasıl yazmam gerekli? ne kadar sürede tekrar bağlanır? teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hilal hanım SGK müdürlüğüne giderek dilekçenizi verebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  125. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar ben 24 yaşındayım 7mayıs 2014 de babamı kaybettik ben nişanlı olduğum için yetim sylığına başvuru yapmadım annem ve erkek kardeşime bağlandı maaş.şimdi başvuru yapıp yetim aylığı almak istiyorum annemin maaşından kesinti olur mu? Ve evleneceğim zaman çeyiz parası alırsam bu annemin maaşından ay ay kesilir mi? Bize aldığın maaşta çeyiz parasıda annenden kesiliyor dediler ve annene tekrardan devredilmiyor maaş dediler dilekçeyle bildirsem olmaz mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ayşe hanım maaş aranızda bölüştürüldüğü için siz başvuru yaptığınız durumda maaşta kesinti yaşanacaktır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 i arayınız

   2. Damla dedi ki:

    Merhabalar bende yetım maası aldıgımdan bılgı sahıbıyım.
    Yetım aylıgı almak ıcın tekrardan dılekce gondermenız sart ve tabıkı dıger hak sahıplerınden kesılıp tekrar sıze yatmaya baslayacak.
    Ceyız parası almak ıcın de nıkahınızın oldugu tarıhde bu yetım maasını alıyor olmanız sart yoksa alamazsıınız. Ceyız parasıda sızın aldıgınız yetım maasının 24 kadarı sıze 24 aylıgı pesın verdıklerı ııcın sız ceyız parası alırsanız dıger hak sahıplerı 24 ay boyunca sızın yetım maasınızı alamayacak ancak daha sonra tekrar baglanabılır

  126. engin dedi ki:

   Merhaba benim babam 06.11.2012 de vefat etmiştir. Babamın Bağ-Kur borcunu 2 sene sonra ödedik sigortadan yetim aylığı için başvurduk. Acaba yetim aylığını başvurduğumuz tarihten mi yoksa babamın vefat ettiği tarihten mi alırız? Şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Başvuru tarihinden itibaren alacağınızı düşünmekteyiz Engin Bey.

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    Borcu ödediğiniz tarih itibari ile bağlanır.

  127. mine şen dedi ki:

   babamdan aldığım yetim aylığının anneye devretme sonucunda maaşımın tamamımı devredilecektir?

  128. furkn cilingir dedi ki:

   Mrb ben umiversite ogrencsiyim okulda yaridonem bitti okulla ilisgim devam ediyor maasim kesilirmi normalde yatmasi gerekiyordu dun ama yatrmamislar

  129. zeynep dedi ki:

   Mrb babam vefat etti 2006 da emekli sandigindan ve annem ve 3 karded olarak yetim ayligi alioruz ben 2012de sozlesmeli olarak devlete atandim 2013de kadrolu oldum ama hala bana maas yatio kimse bise kesmio somradan ogrendim ki kesilmesi gerekiomus simdi napmam gerek benim geri isterlerse tum maasi mi isterler yoksa anneme devredilexek olanin ustunu kalaninu mi isterler bide bise sorcam drek bu maasin anneme baglanmasini isteyebilir miyim ben yardimci olursanz sevinirim

  130. Gülhan dedi ki:

   Merhaba , benim annemle babam ayrı yaşamakta annemle kalıyorum. ..yetim maaşı alıyorum son bir senedir.. şubatta 18 yasimi dolduruyor um ve maaşımın kesilecegi söylendi fakat açıköğretim lise okuyorum ayrıca diyanette resmi hafızlik kursuna gidiyorum. …maaşımın kesilmemesi için ne yapmalıyım. ..Ayrıca önceki senelerin aylığıni nasıl alabilirim. ..Çünkü öncesinde başvuru yapmıştık ilgilenmemislerdi….ihtiyacımiz var yardimci olursaniz sorularıma sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Lise öğrenimi devam ederse 20 yaşına kadar aylığı alabilirsiniz. Ayrıca kız çocuklarının sigortalı olarak çalışması ya da evlenme durumu olmaması halinde yetim aylığı kesilmemektedir.

  131. gülsün dedi ki:

   ben babamdan dul aylığı alıyordum ancak sigortalı işe girdim aldığım maaş annemin maaşına devrolduşimdi tekrar işten çıktığım için maaşımın bağlanmasını istiyorum tekrar dilekçemi vermem gerekiyor cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  132. kadir uyanık dedi ki:

   ben 01.04 de 18 yaşına gireceğim ve lise 3. sınıf öğrencisiyim babamdan emekli aylığı alıyordum 18 olduktan sonra emekli aylığı almaya devam etmesi için ne yapmalıyım?

  133. ramazan dedi ki:

   17 yaşındayım bu ayın 20 sinde 18e gireceğim. üniversite 2.sınıfım.
   babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyorum. maaşım 28nde yatıyor.
   bu subat ayında maasım yatar mı ? yada 18 e girecegim için kesilir mi ? ama sonuçta üni öğrencisiyim.
   kesilmemesi için ne yapmalıyım yardmcı olurmusunz ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Üniversite öğrenci iseniz kesilmez.

  134. Caner ÇİÇEK dedi ki:

   1994 doğumluyum 2 yıllık meslek yüksek okuyorum. Bu sene Son sınıfım. Babamdan kalan yetim maaşını alıyorum. Okul bitince maaşım kesilecek. Açıktan 2. üniversite okudugum takdirde maaşımı alabilecekmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar öğrenci olmanız koşulu ile yetim maaşı alabilirsiniz.

  135. sabahat dedi ki:

   mrb ben babamın emekli maaşından yararlanıyordum sigortalı işe girdim aylığım kesilirmi kesilirse işten çıktığımda tekrar yararlanırmıyım teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmanız durumunda maaş kesilecektir. Tekrar maaş almak için başvurduğunuzda maaşınız bağlanır.

    1. Ozan dedi ki:

     Yetim maaşım kesildi okulum devam ettigi için evrakları gönderdim 1aya yakın bir zaman oldu bayramdan önce maaşı mı tekrar alabilirmiyim .
     Yaşım 23.

  136. Derya ertal dedi ki:

   Merhaba 3 kardes babadan yetim maaşı aliyorduk.ablam öldü. Şimdi tüm maaş 2yemi bolunucek

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim çocukların her birine kalan maaşın %25 i verilmektedir. Bu durumda fazla bir değişiklik olmayacaktır.

  137. melih dedi ki:

   mrb önlisans mezunuyum yetim aylıgı alıoyurm ocak ayında bitirdim fakat okumaya devam edecegim fakat kayıtlar eylulde bu durumda ne yapmalıyım maasım kesilir mi yada 7 aylık kestirip tekrardan başlatmalımıyım ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşınız kesilecektir. Okumaya başladığınızda 25 yaşına kadar tekrar maaşı alabilirsiniz.

  138. Damla dedi ki:

   Merhabalar bende yetım maası almaktaydım.sıgortalı calıstıgım ıcın kesılmıstı Gecen yıl 13 hazıranda ısten ayrıldım ve aynı gun tekrar baglanması ıcın basvuru yaptım dılekce postaladım ancak para 22 agustosda yatırılmıstı . sımdı bu yılda 15 hazıran gıbı ısten ayrılacagım yıne dılekceyı hemen yollarım ve agustostun basında nikahım olacak nıkahdan sonra basvuru yapsam . acaba bu durumda ceyız parası alabılırmıyım? yoksa ceyız parasını almam ıcın aylık almıs olmam sartmı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekmektedir. Bu durumda yetim aylığına başvurup en az 1 aylık maaş aldıktan sonra evlenebilirsiniz.

  139. Cafer dedi ki:

   merhabalar ben yetim maaşı alıyorum ve iki yıllık unıversıte okuyorum okulum 3 yıla uzayacak gibi uzadığı taktırde hala maaşım yatar mı yoksa devam eder mı malum okulun bıtmesı buna baglı yorumlardan anladıgım kadarıyla yatıcak ama aklımda soru kalmaması ıcın sormam gereklıydı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar öğrenim görmeniz durumunda maaşınız yatacaktır.

  140. yıldız dedi ki:

   annem 1956 yaşında maden ocağı çalışanı iken ölen babasınden yetim aylığı için 3 ay önce başvurduk ne zaman sonuçlanırevrak sorgulaması yaptığımda zimmetten çıkarıldı gibi şeyler yazıyor. ne demek bilgi verir misiniz? tşkr.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    170 i arayıp öğrene bilirsiniz.

  141. tugba dedi ki:

   merhabalar ben 3 yıldır babamdan dolayı maaş alıyorum ama suan acık ogretımde okuyorum yasım 27 … part tıme bır ıse gırmek ıstıyorum part tıme sıgorta yapılıcak maasım kesılırmı ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim maaşı emekli sandığından değilse kesilir.

  142. Emre Demir dedi ki:

   1993 doğumluyum üniverste okuyorum babamdan yetim maaşı alıyorum 25 yaşıma kadar okuduğum sürece alcağımında bilincindeyim. Sigortalı işe girince kesileceğinide biliyorum. Part time bi işe girersem ve sigortamda part time olursa yinede kesilir mi?? Nasıl bi yol izlemem gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Herhangi bir sigorta girişi olduğu zaman aylık kesilmektedir.

  143. Ayten Aksakal dedi ki:

   Vefat eden babamın bağkur maaşını alıyordum. Bir işe girdim ve 2 gün sigorta girişim yapıldı. İşten ayrıldım. Ancak 3 aydır bağkur maaşı alamıyorum. Bağkur maaşını yine almak için müracatta bulundum. Sigorta çıkış tarihinden itibaren 3 aylık maaşın hepsini birden alabilirmiyim. Saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı için tekrar talepte bulunduğunuz tarihten sonraki ay başında ödeme başlamaktadır.

  144. murat dedi ki:

   Hocam 16 yasindayim .baban 5 yil önce vefat etti vesigortasi olmadigi icin anneme maas baglanmadi.dul maaşı için basvurduk iki tane abim oldugu icin ve sigortali olduklari için dul maasi baglanmadi.peki ya bana sadece yetim maaşı verebilirler mi ? Annem dul maasini almasi icin abimlerin isten mi çıkması lazım ? Nereye basvurduysak elimiz boş döndü bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim bilgileriniz icin simdiden tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Anneniz sigortalı olarak çalışmıyorsa ve herhangi bir geliri yoksa dul maaşı bağlanmalıydı. Sizinde yaşınız gereği maaş bağlanmalı. Ancak başka bir durum söz konusu olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  145. Tulya dedi ki:

   Babam bağkur annem bağkurlu. Babam 1995 de vefat etti. Ben hiç evlenmedim. İsteğe bağlı yaş haddinden ssk emeklisiyim. Bana babamdan maaş var ama anneme gidiyorsa bu çok iyi…Yoksa hiç bir katkım olmuyor mu anneme?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin herhangi bir geliri yoksa dul maaşı alabilir.

  146. yakup dedi ki:

   Ablam yetim aylığı alıyordu.( 620 tl) Ben de okuduğum için tekrar dilekçe verdim ve maaşım bağlandı. Maaş ikimize paylaştırıldi şimdi ikimiz de 400 tl maaş alıyoruz. Ben simdi sigortalı bi işte çalışacağım. Maaş ım kesilir mi. Eğer kesilirse ablam tekrar aldığı aylığı oranda maaş alır mı. Yoksa dilekçe mi vermem gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışacağınız için yetim aylığınız kesilecektir. Ablanız eski aldığı maaşı alacaktır.

  147. ismail dedi ki:

   babamdan yetim aylığı kaldı 2012 işe girdim ancak annemin maaşında artış olmadı aylığı anneme bağlamak için ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin herhangi bir geliri yoksa maaşın %75 ini almalıdır. Eğer böyle bir durumunuz varsa SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

  148. ozan dedi ki:

   Merhaba benim halam %100 görme özürlü aynı zamanda 80 li yıllardan 2014 tarihine kadar devlet memurluğu yaptı emekli oldu dedem 2002 yılında vefat etti ve halama yetim ayligi bağlandı o tarihten itibaren simdide bi yaziyla 70 küsür bin borç cikardilar ve aylığı kesitler bunun nedeni ne olabilir lütfen bi cvp verin tskr ederim saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında açıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz. Büyük bir yanlışlık olmalı mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.

  149. ramazan dedi ki:

   merabalar … benim babam vefat edeli 8 ay oldu..ben direk gidip sgk dan yetim maaşı başvurusunda bulunda 09,09,2014 tarihinde. fakat 7 ay olduhalen bir cevap yok. dosyamın ankaraya gönderildiği söylendi subat 12 sinde.. acaba daha çok beklermiyim? birde başvuru tarihinden itibaren aylıklarımı toplu alacak mıyım?? yardımcı olıursanz cok sevinirim .. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Başvuru tarihinden itibaren en kısa süre içerisinde verilmesi gerekmektedir. Tekrar SGK ya durumunuzu belirtiniz. Toplu ödeme olacaktır.

  150. Kadriye dedi ki:

   Babam 2012 de vefat etti. Babamın emekli maaşı anneme baglandı bende ögrenci oldugum için banada yetim maaşı bagladı 3015 subat ayında yetim maaşım 18 yaşıma bastığım için kesildi ve geri anneme devrolmadı, nasıl bir yol izlemeliyim , anneme devrolması için ne yapmalıyım ayrıca bu kesilen yetim maaşı nereye gidiyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin herhangi bir geliri yoksa babanızın maaşının %75 ini alması gerekir. Eğer bir gelir mevcutsa maaşında bir değişiklik olmaz. Devretme işlemi de uygulanamamaktadır.

  151. Caner ÇİÇEK dedi ki:

   1994 doğumluyum 2 yıllık meslek yüksek okuyorum. Bu sene Son sınıfım. Babamdan kalan yetim maaşını alıyorum. Okul bitince maaşım kesilecek. Açıktan 2. üniversite okudugum takdirde maaşımı alabilecekmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar öğrenim görmeniz halinde maaş alabilirsiniz.

  152. Ömer Anaç dedi ki:

   Merhaba
   Babamın 12/2013 de vefat etmesiyle anneme SGK dan aylık bağlandı. 2/4 oranında maaş almakta. Vefat ettiği tarihte ben lise mezunuydum ve üniversiteye gitmiyordum.
   09/2014 itibariyle üniversiteye başladım. Babamdan bana yetim aylığı bağlanır mı? Bağlanırsa, Annemin aldığı maaş kesintiye uğrar mı?
   teşekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    üniversite de okuduğun sürece 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirsin.

  153. Burak dedi ki:

   Merhabalar… Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim. Şuanda staj yapıyorum. Babamdan aldığım yetim aylığı 25 yaşımı doldurduğum için kesildi. Tek hak sahibi olarak annem kaldı. Anneme aylık bağlanma oranı %70. Sitede okudğum bilgiye göre tek hak sahibi %75 olması gerekiyor. Bunun için ne yapmam lazım.
   Birde ben aralık aylığımı aldım (18.12.2014), mevzuatta 25 yaş dolana kadar diyor. Ben ise 25 yaşımı 05.01.1990 tarihinde doldurmuş oluyorum. Bu bigiler dahilinde 17 günlük bir maaş ödenmesi gerekmiyor mu? Eğer hakkım varsa bunu nasıl talep ederim. Şimdiden teşekkür ederim..

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    maaş aldığınız ( sigorta müdürlüğüne ) kuruma dilekçe müracaat edin.

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    en yakın sgm ye müracaat etmelisiniz.

  154. Fatih dedi ki:

   22 yaşındayım bu sene üniversite 4.sınıfı öğrencisiyim açık öğretimden de ikinci üniversiteyi okuyorum maaşımı almaya devam edebilirmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar maaşınızı alabilirsiniz.

  155. merve dedi ki:

   Babam 20 yıl önce vefat etti ablam ve ben maaş alıyoduk.ıkı ay önce ablam sigortalı bi işe girdi.bulunduğum ildeki sgk ya gidip dilekçe verdim ordakı gorevlı kızların devlette sigortalı işe girmediği surece ve evlenmediği surece kesilmeyeceğini söyledi ama genede dilekcemı aldı bı sorun olursa bulunsun diye.ben sonradan devlet geri istemesin parayı dedim olmayyacak oyle bişey dedi.ve bugun ablamın maaşı yatmadı.kesilmiş olabilir mı ve bizden iki ayı faiziyle isteyecekler mı?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    babanız emekli sandığına tabi ise doğrudur. ablanızın maaşı yatmadı ise bağlı olduğunuz sgm ye müracaat edin.

  156. neval savak dedi ki:

   merhaba 10.02.2015 de yetim aylığı için başvurdum. başvuru belgesini ve annemin dosyasını bizzat emeklilik servisine teslim ettim.internetten bakıyorum ama hala dosya üzerinde hiçbir işlem yapılmamış, sadece emeklilik servisine diye yazıyor. acaba hangi konumdadır ve ne kadar zaman da sonlanır. çalışılan işyeri tek ve aynı il izmir.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    müracaat ettiğiniz yerden öğrenebilirsiniz. yetim aylığının bağlanması kolaydır.

  157. Elife Çelik dedi ki:

   merhaba.. babam geçen sene vefat etti.. ben eşimden ayıldım 5 sene oldu..çalıştığım için babamın maaşını almadım.. annem almaya başladı.. yıl başında işimden ayrıldım ve şubatın ilk haftasında babamın maaşı için başvuruda bulundum..e- devletten takip ediyorum maaş alıyor görünüyorum ama henüz maaş alamadım..bunu nasıl öğreneceğim hiç bir fikrim yok.. lütfen yardımcı olabilir misiniz.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    maaş bağlanmış sa bir sonra ki ay alabilirsiniz. 170 i arayıp maaş gününüzü öğrenebilirsiniz. veya müracaat ettğiniz sgm den öğrenebilirsiniz.

  158. OĞUZ dedi ki:

   25 yaşına girince mi kesiliyor aylık yoksa 25 yaşını dolduruncamı lütfen acil bi yardımcı olabilirmisiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını dolduruncaya kadar. Tabi bu durum öğrenimin devam etmesi halindedir.

  159. zehra dedi ki:

   Ben ve iki cocugum esimi kaybedince malulen emekli olduk..4 ay once ben evlendim.maasimin cocuklarima aktarilmasi icin dilekce gonderdim.benim maasimi kesmisler fakat cocuklarina henuz aktarilmamis.durum nedir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çocuklar aynı oranda maaş almaya devam edeceklerdir.

  160. Yasemin dedi ki:

   Merhaba. Ben 94 doğumluyum babam ben 3 yasındayken vefat etti fakat hiç bir emekliliği yok. Şuan 20’yaşındayım üniversite öğrencisiyim ve maaş alabilir miyim ve ne yapmam gerekir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Babanızın vefat ettiğinden SSK kapsamında bulunması aylığı almanız için yeterlidir. SGK ya yetim aylığı almak için dilekçe verebilirsiniz.

  161. Rukiye dedi ki:

   Geçen yıl ssk lı eşim vefat ettiği için onun emekli maaşını alıyorum. 2000 yılında vefat eden bağkur emeklisi babamın maaşını da istedim. Aynı zamanda benim gibi eşini önceki yıllarda kaybeden ssk emekli maaşını alan ablam daha önceden babamdan yetim aylığı alıyor.. Ben de ablam gibi babamın yetim maaşını almak için başvurduğumda; ablamın eşinden almış olduğu maaşın düşük olması nedeniyle bana babamdan hiçbir oranda aylık bağlanamayacağı söylendi. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yeni yasa ile hem eşten hemde babadan maaş alınamıyor. Sadece birinden maaş alınabilmektedir.

  162. flz dedi ki:

   kiz kardesimle 2008 den itibaren yetim maasi aliyoruz.ben sirket kuruyorum maasi dilekce ile kiz kardesime devredebilimym devredildiginde kesinti yapilirmi ve ilerde sirketi kapatip tekrar maas icin basvuru yapabilrmiyim ve yine bana baglanirsa tekrar kesinti olurmu tesekkurler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşı devretme işlemi olmamaktadır. Durumunuzu dilekçe ile bildirmelisiniz. Yetim maaşınız kesilir, kardeşinizin devam eder. Yetim maaşı için tekrar başvurabilirsiniz.

  163. ayşegül çelen dedi ki:

   selam ben temmuz 2014 de işe başlamıştım sigortam başlayınca kesilmişti babamdan aldığım dul yetim maaşım 31 ekimde iş sonum oldu dilekçe göndermiştim adana sgk ya 2 kez 2015 mart geldi hala aktif olmadı kime başvurmalıyım. ayrıca 170 çalışma bakanlığı numarasını 3 kez aradım 3 kişide farklı bilgi verdi bana şeker hastasıyım bana aktif gözüktüğü ve 869 tl hesabınızda para var bankaya gidin içeriden halledin dediler gittim bankadaki memur maaşınızla ilgili bişey gözükmüyor dediler şubat 28 de yatmış sözde ama görmedim ben bunu nasıl ve ne şekilde halledebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz. teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    müracaat ettiğiniz bölümle görüşün.

  164. kürşat bozkurt dedi ki:

   22 yaşında,üniversite öğrencisiyim.Rahmetli babamdan dolayı; annem,kız kardeşim,ben maaş almaktayız. Ben bu Yaz mezun olacağım ve maaşım kesilecek. Kesilen bu maaşım anneme mi geçecek? Veya geçmesi için ne yapmam gerekli?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    bağlı olduğunuz sgm ye müracaat ediniz.

  165. busra dedi ki:

   Kardesim ve ben babam annem annem vefat ettigi icin yetim ayligi aliyoruz babamin bagkurundan 400 kardesm 400 ben aliyoruZ ben ise girdigimde maas kesileccek ciktigimda tekrar alabilirmiyim ? Kardesimin yasi doldugundA onn yerine ben 800 alirmiyim bayanim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    tekrar alabilirsiniz. ne kadar maaş alacağınızı 170 den öğrenebilirsiniz.

  166. ahmet dedi ki:

   ben 40 yaşında %50 engelliyim, bekar bir erkeğim.Babam ve annem vefat etti.SSK lıyım ve engelli statüsünde asgari ücret ile çalışıyorum.Evli bir kız kardeşim var.
   1- Babam SSK emeklisiydi.Babamın maaşını da alabilirmiyim.
   2- İşsiz kalsam babamın maaşını alabilirmiyim
   Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattına durumunuzu anlatabilirsiniz.

  167. filiz dedi ki:

   ben ve erkek kardesim babamin maasini aliyorduk kardesimin maasi kesildi bi kac ay önce bu durumda ben onun maasini da alabiliyor muyum , eger alabiliyorsam ne yapmam gerekir ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kardeşinizin maaşının sizin maaşınıza eklenmesi durumu olamamaktadır.

  168. ayşegül dedi ki:

   iki kız kardeş annemden maaş almaktayız fakat parayı ablam çekiyor bölüşüyoruz eğer bende müracaat edersem aldığımız para düşer mi düşerse ne kadar düşer

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    düşmez

  169. sedat çozer dedi ki:

   Merhaba 20 yasinda üniversite ögrencisiyim babam vefaat ettigi icin maas aliyordum 18 yasimi doldurunca kesildi dilekce yazdim anneme aktarildi eylul 2014 de universiteye basladim ama dilekce yazip maasimi uzerime almadim simdi de sigorta borcum cikti ogrenci belgemle gittiginde okula basladigim gunlerdeki borcumu dusurucekler sgk ya ogrenci belgemi verdigimde annemin maasinda eksilme olurmu yani benden aktarilan maasi keserlermi ? Dilekce yazip uzerime alsam kac ayda bana baglanir ? Son sorumda ankaya elden versem dilekceyi daha hizli gerceklesir mi? Cevap verirseniz sevinirim tesekkurler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşınızı tekrar almak için dilekçe vermelisiniz. Bu durumda annenizin maaşı azalacaktır. Bu miktar sizin maaşınız olacaktır. Borcunuzu da öğrenci belgeniz ile sildirebilirsiniz.

  170. Yağmur dedi ki:

   Merhabalar, babam 26.12.2014 tarihinde vefat etti. Ben 02.02.2015 tarihinde yetim aylığı başvurusunda bulundum. Aylığımın bağlandığına ve 26.03.2015 tarihinde alabileceğime dair SGK’dan mesajla geri dönüş yaptılar. Sorum şu; tek vari benim, maaş sadece bana bağlanacak. Ölüm tarihinden sonraki aylıkları mı yoksa başvuru tarihimden sonraki parayı mı alacağım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Başvuru tarihinden sonraki parayı alırsınız.

  171. Melike dedi ki:

   Sayın, Ben Babamdan Yetim aylığı Alıyorum.Annemde Babamın maşından alıyor.sorun yok.. Eşimden 7 yıl oldu ayrılalı 7 yıldır Yetim maşı alıyordum sorun yoktu.
   Fakat sorun Hiç haber vermeden Yetim aylığımı kestiler,Sgk dan da yararlanamıyorum.Hastahaneye gidemiyorum çünki kesilmiş bakılamıyorum.
   SGK ya gittik oraya gidin buraya gidin 170 Arayın 170 ten herkes ayrı bir yol gösteriyor.Nasıl halledebiliriz.SGK ya gittik bilgisayardan baktılar Ekranda 9 Gözüküyormuş.Öteki memur diyor 9 yanında 7 varmı diyor 7 yok diyor.ne demek ki bunlar.Nasıl ve hanği yolu takip etmeliyiz.Maşım tekrar bağlanırmı.Ne yapmalıyım.Lütfen Bana yardımcı olun.yol gösterirmisin. Allah razı olsun..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşınızın kesildiğini SGK müdürlüklerine bildiriniz. Durduk yere kesilme gibi bir durum olamaz.

  172. Ahmet dedi ki:

   Merhaba babam 2003 yılında vefat etti annem dul ben ve kardesim de yetim maası almaktayız ben 2007 yılında sigortalı bi ise girdim ve halaa calısmaktayım kesintisiz ise girdigimde yetim maasım kesildi ben ise girdigimden beri acıkögretim fakültesinde okuyorum geri dönüsümlü olarak yetim maasımı talep edebilirmiyim toplu olarak bana veya kardesime aktarılır mı simdiden cok tesekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Toplu olarak aktarılma durumu olmuyor.

  173. kadir dedi ki:

   Merhaba. Ben 25 yaşında üniversite öğrencisiyim. okulum 2016 da bitecek. Yetim maaşı alıyordum (2013 yılından beri) 2 aydır maaşım yatmamaya başladı. ne yapmam gerekiyor ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşınız dolmuşsa maaşınız kesilmektedir. Böyle bir durum yoksa öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurun.

  174. gokce dedi ki:

   Ben 18 ay once babami kaybettim fakat maas icin basvurmamistim daha yeni basvurdum ve cikti fakat sunu merak ediyorum vefatindan bu yana almadigim icin toplu para almam gerekmiyomu???bu arada 18 imi daha doldurmadim kiz cocuguyum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşına başvurduktan sonraki en kısa zamanda yatmaya başlar. Ancak geçmiş zamanların aylığını alamazsınız.

  175. kürşat bozkurt dedi ki:

   “Memur ve Dul Yetimlerinin Alt Sınır Aylıkları” başlığı altında bir kural okudum.Rahmetli babam memur değildi, işçiydi. Ben üniv. öğrencisi erkeğim.Annem ve 1 kız kardeşim var. Okulum bittiğinde benim maaşım kesilecek. Belirttiğim kurala göre eğer babam memur olsaymış benim aylığım kesildikten sonra,annem ve kardeşime maaşın yüzde 90’ından az aylık verilemez. Bu kural işçi dul ve yetimleri için de geçerli midir? Teşekkürler.

  176. burcu dedi ki:

   Mrb ben uni ogrencisiyim kasim ayinda babam vefat etti annem ve bana maas baglandi iki hafta oncede annemi kaybettim ikiside ssk li iki maastanda yararlanabilmek icin dilekce verdim.Fakat bu hafta ici saglik sigirtam kesintiye ugradi. sgk ya gittim bisey soyleyemediler.Ayrica kasimdan beri maas almadigimin gozuktugunu soylediler.oysaki aldim. ceza odeyebilirmisim bu konuda napmaliyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  177. Merve dedi ki:

   yetim aylığı için anne babanın ayrılmamış olması şartı var mı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Böyle bir şart yoktur.

  178. Asma dedi ki:

   Babam malulen emekliyidi. 1993 ve 1994 dogumlu 2 abim universite okuyorlar(birisi aciktan okuyor).1999 dogumlu abimde meslek okulunda okuyor ve stajer (cirak) olarak calisyor ve 18 yas alti ( ciraklik) sigortasi yatyor. Yetim ayligi alabilirler mi acaba? Tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta yatıyorsa yetim aylığı alamamaktadır. Öğrenim durumunda 25 yaşına kadar yetim aylığı alınabilir.

  179. yeliz dedi ki:

   Yetim aylığı alabilmek için ölen kişinin öncede ssk lımı olması gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet SSK’ lı olması gerekmektedir.

  180. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar ben üniversite öğrencisim 2 aydır maaş alamıyorum öğrenci belgesi götürünce alamadığım 2 aylık maaşı toplu alabilir miyim? Alabiliyorsam ne yapıp o 2 aylık maaşı geri alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurun ve yatırmadıkları maaşı talep edin.

  181. hayriye dedi ki:

   Ablam iki buçuk ay önce evlendi fakat iki aydır yetim maaşını halen alıyor. Bu nasıl olabilir devlet halen neden yetim maaşı vermeye devam eder? Farkedilip kesildiği zaman annem iki aylık farkını alabilecekmi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durumu SGK ya bildirmeniz gerekmektedir. Aldığınız yetim maaşı kesilecektir.

    1. hayriye dedi ki:

     Aldığımız maaş kesilecek derken annem ve ben de babamdan maaş alıyorduk bizim aldığımız maaş dan damı kesinti olucak ablam yokken daha fazla alıyorduk yine eskisi gibi fazla alamıyacakmıyız?

  182. Mine dedi ki:

   Merhaba. Ben 1 Haziran 2009 da SSK malül emeklisi babamı kaybettim. O zaman doktora öğrencisiydim. Bana ve anneme yetim maaşı bağlandı. 2009 Aralık ayında Üniversitede 2547 ye tabi olarak işe başladım. Maaş için kesilmeli mi diye soruşturduk, bize babamın ssk benim ise emekli sandığı olduğu için kesilmez dediler. 2011 sonunda doktorayı bitirdim (önemli mi bilemiyorum). 2013 Aralıkta da öğretim üyesi oldum. Bu ay itibariyle yetim maaşım kesilmiş. Gerekçeleri ve bana tazmini ne olacaktır. Ya da kesilmesi mi hatalıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız için yetim maaşınız kesilmektedir.

  183. Akif Görkem dedi ki:

   Merhabalar. 1996 yılında vefat eden babam aracılığıyla annem ve dört çocuğuna yani bizlere dul ve yetim maaşı bağlandı. 3 ablam evlendi ve bende 21 ocak tarihinde 25 yaşımı doldurduğum için aylığım kesildi (Üni Öğrencisiyim).. Dilekçeyle sgkya başvuruda bulundun anneme aktarılması için ne yazık ki 220 tl yerine sadece 20 tl yi anneme aktarmışlar. Bunun itirazında bulunamaz mıyız veya ne gibi bir yol izlemeliyiz ? Annemi başka emekliliği veya geliri yok bunu dilekçeyle bildirmemiz işimizi halleder mi ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin maaşın %75 ini alıyor olması gerekir. Bu duruma göre itiraz edebilirsiniz.

  184. aslı aslı dedi ki:

   merhabalar ben 20 yaşında aöf öğrencisiyim. babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum . sigortalı bir işe başlarsam yine de maaşım kesilir mi ? bir de 18 yaşıma girmeden önce benim maaşımı da anneme veriyorlardı şuan direkt bana veriyorlar mutlaka , ben kendi payımı anneme devredebilir miyim işe girmeden önce böyle bişey var mı ? ve böyle yaparsam ben işe girdikten sonra da annem maaşımı almaya devam edebilir mi teşekkürler şimdiden .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yetim maaşınız kesilecektir. Eğer siz ve annenizden başka maaş alan yoksa, annenizin maaş dışında bir geliri olmaması durumunda sizin maaşınız annenizin maaşına eklenmektedir. İşten çıktıktan sonra tekrar yetim maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

  185. münevver dedi ki:

   kasım 2013 te memur olarak işe başladım. Babamın maaşınıda almaya devam ettim.nisan 2015te kesildi. Ben evlenene kadar bu parayı alabilceğimi sanıyordum fakat sigortalı işe girince kesilmesi gerekiyormuş galiba. Sgk ya işe girdiğimide bildirmiştim. Şuan mağdur durumdayım yatırdıkları parayı geri alacaklarmıdır sonuçta benim sistemde işe girdiğim görünmez mi şimdiye kadar yatırmaları kendilerinin hatası değil mi.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu tür hatalar olabiliyor. Yatırsalar bile parayı kullanmamanız gerekiyor.

    1. münevver dedi ki:

     Evlenene kadar alabileceğimi sandığımdan çektim hep yoksa gider kestirirdim. Sgk’yla görüştüm daha borç çıkmamış ama 9000 gibi bi rakam yapıyor. Üzerine çok faiz koyuyolar mı. Benim bu işten haklı çıkma şansım yok sanırım.

  186. Burak dedi ki:

   Ben yetim aylığı almaktayım ama bu ayki maaşım yatmamış neden yatmamaış olabilir ? herhangi bir işe de girmedim durduk yerde kesilir mi ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    20 yaşını oldurmuş olduğunuz için olabilir ya da üniversite okuyorsanız 25 yaşınızı doldurduğunuz için olabilir. Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

    1. Burak dedi ki:

     25 yaşını doldurmadım peki bu alamadığım ayların ücretlerini alabilir miyim ?

  187. Ayşenur dedi ki:

   Merhaba. Ben babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum ancak şimdi sosyal guvencesi özel sandık olan bir işe girsim. Eğer özel sandıksam yetim aylığı kesilmez diye söylentiler duydum. Bu doğrumudur, çalıştığım taktirde yetim aylığımı hala evlenene kadar almaya devam edebilr miyim. Eğer alamazsamda bir kız kardeşim ve annem var, aylığım belli oranlarda onlara devir olur mu. Şimdiden teşekkürlerr

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı alabilirsiniz. Ancak annenize veya kız kardeşinize devir olmamaktadır.

  188. nedim dedi ki:

   17 yaşındayım babam 2011 yılında vefat etti annemde 2012 yılında 1110 TL maaş almaktayım lise son sınıf öğrencisiyim ve bu sene sınıf tekrarı yapacağım yani yaşım 18 i doldurğunda ben sınıfta kaldığım için liseye devam ediyor olacağım. Maaşımda bir kesilme olurmu ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır olmaz. Orta öğretim devam ettiği için 20 yaşına kadar alabilirsiniz.

  189. SEDA dedi ki:

   1999 da kaybettiğim ailemden yetim aylığı alıyordum. 2009 da evlenince kesildi. 2013de eşim vefat etti. Bana ve oğluma (4yaş) eşimin maaşı bağlandı. Özel bir bankada çalışıyorum. Kendi emekli sandığımız var sgk ya da emekli sandığına bağlı değiliz. Eşim vefat ettiği için bu işte çalışıyor olsam da ailemden yetim aylığı alabilir miyim. Yahut işimden istifa etsem ailemden olan yetim aylığı bağlanır mı? Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmanız durumunda herhangi bir aylık alamıyorsunuz. İşten ayrılmanız durumunda aylıklardan seçerek almaya devam edebilirsiniz.

  190. atalay dedi ki:

   Annemden yetim maaşı alıyorum ama staj yapmam gerektiği için staj sigortam yapıldı.Marttan beri çalışıyorum mart ayı maaşım yattı ama nisan ayım yatmadı kesilmişmidir öğrenebilirmiyim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet bu staj süresince kesilmiştir. Tekrar bağlanması için başvurunuz.

  191. Tuğba dedi ki:

   Merhaba. 2011 yılında işe girdim ve maaşımı kız kardeşime aktardım.Şu an çalışmıyorum ve maaşımın tekrar kız kardeşimden almak istiyorum.Bu mümkün müdür?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurunuz.

  192. hasan dedi ki:

   Babam 9 ay önce vefat etti kendisi köy kurucusuydu emeklige iki ay kalmisti ve biz hicbir yerden gelir almiyoruz maasin annemin tarafina gecmesi icin evraklari gonderdik ankaraya 8 ay oldu cevap gelmedi bu durumda ne yapmamiz lazim. Bide biz cocuklari olarak yetim maasi alirmiyiz var mi oyle bir sey cevaplarsaniz cok iyi olur tsk ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  193. emel turkoglu dedi ki:

   mrh,Ben babamdan yetim maaşı almakta idim.3 ay önce evlendim.yetim maaşımın anneme aktarılaması için ssk ya dilekçe gönderdim. yetim maaşım anneme aktarılırmı?aktarılırsa ne zamn aktarılır cevaplarsanız sevinirim…iyi günler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Başvurunuzdan sonraki ilk maaşta aktarılır.

  194. gülşah ızgın dedi ki:

   Nikahsız hamıle kalındıgında dogum yapacak kişi için yetim aylıgı alan bir kızda ssk dogumu ve mayne ücretini karşılar mı özel hastanede ve maaş kesilir mi eş yok işe

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. gülşah ızgın dedi ki:

     Sizin bir bilginiz yok mu bu konuda yeni yasa cıkmıs dıyorkar ne kadar dogru bilemıyorum

  195. emel turkoglu dedi ki:

   mrh,ben yetim maaşı almakta iken 2 yıl önce vekil öğretmen olarak 1 yıl çalıştım.vekil öğrtemnliğe başladığımda yetim maaşım kesildi.vekil öğretmenlik bittikten sonra 6 ay kadar yetim maaşı almadım. ve bu zaman zarfından sonra tekrar yetim maaşımı almak için ssg baş vuruda bulundum.yetim maaşım bana geri döndü.ve 4 ay kadar yetim maaşı çektim.ve 30 ocak 2015 te evlendim.eşimden yararlanmak için başvuruda buunduğumuzda bana ssg da borcum olduğu görünüyor..araştırdığımızda gelir tesbiti yapılmadığı için çıktığı söylendi. benim gelir tesbitini yapmam gerektiğini bile bilmiyordum.bu borcu ödeme gücümüz yok.bu borcu ödememem için ne yapabilirim?yardımcı olursanız sevinirim iyi günler….

   1. emel turkoglu dedi ki:

    cvp bekliyorum
    ,

  196. SEZER dedi ki:

   İyi günler babam 1999’da vefat ettiği için yetim maaşı bağlandı ve bir senedir çalışıyorum ancak yetim maaşı yatmaya devam etti ve ben sgk kaydı olduğu zaman kesileceğini bilmiyodum ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz işten ayrılsam ne olur? sadece sgk yattığı zamanların kimi öderim yardımcı olursanız sevınırım

  197. SEZER ARSLAN dedi ki:

   MERHABA Ben babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum sigortalı işe başladım maaşı anneme aktarabilir miyim ama babam vefat etmeden önce boşandılar gene de devredebilirmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşı aktaramazsınız. Yine de Alo 170 SGK hattına bir danışın.

  198. züleyha dedi ki:

   merhabalar ben bir yıldır babamdan yetim aylığı alıyorum sigortalı bir işe girersem bu hakkım kesilir mi (babam sgk emeklisiydi)

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı bir işe girmeniz durumunda maaşınız kesilir.

  199. cagla dedi ki:

   Merhaba ben iki yildir sigortali bir iste calismaktayim ama is zor oldugu icin
   Ayrilmayi dusunuyorum acaba babamin maasini geri alabilirmiyim ve
   Bu almadigim iki yili toplu yatiriliyor mu ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tekrar maaş için başvurabilirsiniz. Sigortalı olarak çalıştığınız zamanlar için toplu ödeme yapılması söz konusu değildir. Maaş için tekrar başvuru yaptığınız tarihten itibaren maaşı alabilirsiniz.

  200. Oğuzhan dedi ki:

   Mrh benım anne baba ayrı bosanmıslar annem babasından dolayı emekli maaşı alıyordu kesıldı ne yapmamız gerekıyo acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek kesilme sebeplerini öğrenebilirsiniz. Duruma göre itiraz edebilirsiniz.

  201. nihal dedi ki:

   Merhaba benim babam 1999 yılında vefat etti ve emekli değil 40 eksiği olduğundan emekli olamadı toplam prim gün sayısı 860 ben hiç yetim maaşına başvuru yapmadım sgk dan emekli olunmasa da maaş bağlanabileceği bilgisi verilmişti daha sonradan emekli olunması gerektiği söylendi acaba başvuru yapsam maaş alabilir miyim ? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Babanızın emekli olması gerekir. Kalan günleri için askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

    1. nihal dedi ki:

     askerlik borçlanması ile birilikte zaten 860 gün yapıyor emekli olsa zaten ben yetim maaşına gerek duymam annem bağlanır direk bu 40 gün eksiklik için ne yapılmalı peki herkesten farklı farklı yorumlar oluyor bilende konuşuyor bilmeyende anlamadım insanlar neden yanlış yönlendiriliyor sgk daki çalışanların dedikleride yanlış oluyorsa vay halimize

  202. gül yıldırım dedi ki:

   arkadaşımın babası 848 iş günü Türkiyede çalıçtıktan sonra hollandaya gitmiş.Bir süre de hollanda da çalışıp malülen emekli olmuş ve 2012 yılında vefat etti. arkadaşım eşinden ayrıldı ve hiç bir geliri yok , 46 yaşında bir bayan.babasının 720 gün de askerlik hizmeti var.Türkiyeden emekli olması için ne yapmamız gerekiyor SGK da sağlıklı bilgi verecek birini bulamadık.lütfen bizi aydınlata bilir misiniz. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ya da askerlik borçlanması ile prim günleri 900′ e tamamlanması durumunda Türkiye de emekli olabilir ve arkadaşınız yetim maaşından yararlanabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  203. mehmet onur dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim ayligi aliyorum su an iskur kursiyeri olarak defactoda calisiyorum. iskur bize sadece saglik sigortasi yapti prim yatirmiyor bu yuzden yetim maasimi hala alabiliyorum ; fakat part time olarak defactonun kadrosuna gececegim. onlarda, sigorta yapiyo primleri tam olarak degilde part time oldugumuz icin yarisini yatiriyorlarmis yinede yetim ayligim kesilir mi ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta görünmesi durumunda yetim aylığı kesilmektedir.

  204. sedanur dedi ki:

   merhaba ben matematik öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim.Babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyorum.Öğretmen olarak atanınınca çeyiz parası alabilir miyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. Sigortalı olarak çalışmanız durumunda aylık kesilecektir. Bu durumda evlenirseniz çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

  205. Yeliz kaya dedi ki:

   Merhabalar.Bir kamu bankasına üç ay öne iş başı yaptım. Sigortam var fakat Sosyal güvencemiz özel sandık diye geçiyor.Babam ssk emrklisiydi. Yetim aylığımı almaya devam edebilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta priminiz emekli sandığına yatıyorsa alabilirsiniz.

  206. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba babam 2008 yılında vefat etti ondan yetim
   Ayligi alıyorum suan üniversite 1 sınıfım bu yaz 3 aylığına sigortalı işte çalışmayı düşünüyorm ise girersem sskya çalıştığımı belirtmelimıym çalışrsam maaş kesilirmi kesilirse işten çıktığmda tekrar dilekçe versem maaşımı alırmiyim teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortanızın yatması durumunda maaşınız kesilecektir. Sigortalı olduğunuz dönemde maaş yatmayacaktır. İşten ayrılmanız durumunda maaş için tekrar başvurmalısınız. Ancak başvurduğunuz tarihten sonra almaya başlarsınız. Yani çalıştığınız dönem için size birikmiş ödeme yapılmaz.

  207. cafer dedi ki:

   merhaba ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. babamdan dolayı yetim maaşım var. 3 günlük bir işte sigortalı olarak çalışacağım. yetim aylığımın o an kesilip kesilmediğini nereden öğrenebilirim. aylığın kesilmemesi için işten cıktıktan hemen sonra sgk ya öğrenci belgesiyle müracat etsem maaşımdan hiç kesinti veya kayıp olmadan yetim maaşını almaya devam edebilir miyim? şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1 gün bile sigortalı olmanız durumunda maaşınız kesilecektir. İş bittikten sonra başvuru yapıp tekrar maaş bağlatabilirsiniz. Ancak arada geçen bu sürenin parasını alamazsınız.

  208. burçak dedi ki:

   iyi akşamlar babamdan yetim maaşı alıyorum fakat sigortalı işe gireceğimden sgk ya dilekce yazdm maaşımın anneme devredilmesi için fakat bugun iş yerinden arayıp muvafakatname getirmemi istediler o yazıdıgım dilekce ne olacak ve muvakatnameyi nerden nasıl alcam hemn cevap verirseniz cok sevinirm yarın halletmem gerek cünkü

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  209. faili meçhul dedi ki:

   Ptt den alınan yetim aylığını nasıl bankaya aktarabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  210. Ayşe dedi ki:

   merhaba 19 yasındaym sigortalı işe girdim 9 ay çalıştım bu süre zarfında kendi maaşımı anneme devrettim. bende 9 ay sonunda işten ayrıldım.tekrar maaşımı almak için talep ettiğim yetim maaşım kesintiye ugrar mı?
   ben tekarra iş bulup sigortalı oldugumda aanneme devredince kesinitye ugrarmı?
   lütfen yardımcı olurmusunuz? hiçbiyerden bilgi edinemiyorum bu konu hakkında . kesintisi olursa her ay aldıgımda kalıcı bi kesintimi olur ? şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tekrar talep ettiğinizde önceden aldığınız maaşı alabilirsiniz. Herhangi bir kesinti olmayacaktır. Annenize devredince de kesinti olmaması gerekir. Kesinti durumunda SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  211. kamile dedi ki:

   babamın vefatından sonra annem-ablam-ben babamdan maaş alıyorduk ben 2011 yılında işe girdim dul ve yetim maaşını annem-ablam alıyorlar benim babamdan aldıgım maaşı anneme aktarmak istedim bana sgk 3. kişi oldugun için maaaşı annene veremeyiz dediler. bu maaşı annem alamaz mı. alırsa ne yapmam gerekir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaşı anneniz alamaz. Annenizin tek başına maaş alma durumunda aktarabilirsiniz. Yani ablanız da maaş almazsa annenizin maaşı artacaktır.

  212. esra dedi ki:

   merhaba ben 18 yasındayım liseye gidiyorum bu sene staj görücem babamdan dolayı maas alıyorum staja basladıgımda maasım kesilirmi sgkya bildirmem gerekiyorumu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Stajınız başladığı zaman sigortalı görünürsünüz. Bu durumda maaşınız kesilecektir. SGK ya bildirebilirsiniz. Staj bittikten sonra maaşınız için tekrar başvurunuz.

  213. TURGAY ÇELİK dedi ki:

   mrb annem ve baba vefat etti babamdan bağkur maaşı alıyorum fakat yaz dönemlerinde kesiliyor şuan üniversite 3 e geçtim.kesilmesi yasalmı yaz ayları kesintisin

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yaz aylarında sigortalı bir işte çalışıyorsanız kesilmektedir. Ancak çalışmama durumunda kesilmemesi gerekir.

  214. Ersel Pehlivan dedi ki:

   Babamdan Maaş alıyordum işe girince bu Maaş kesildi şimdi işten çıktım ve dilekçe yolladım ne zaman cevap gelir ve Maaş ne zaman tekrardan baglanir ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    En kısa sürede bağlanması gerekir. 1 ay kadar sürebilir.

  215. Mete dedi ki:

   İyi günler hocam Ben 01/01/ 1996 dogumluyum suan 19 yaşindayım 18 yasımda maaşım kesilcekti dilekce verıp uzattım liseye gec basladıgım için bu sene 12 haziranda mezun oluyorum üniversite tercihlerini bekliyorum okul kapanınca maasım kesilirmi üniversite baslayana kadar yani yaz tatilinde maaşımı alamazmıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet öğrencilik durumu sona erdiğinde maaşınız kesilir. Üniversite kazandığınız taktirde tekrar aylığa başvurup bağlatabilirsiniz. 25 yaşına kadar alabilirsiniz.

  216. Nejla seven dedi ki:

   Merhaba babam devlet memuru emeklisiydi.kaybettik ben eşimden ayı olduğum için yetim maaşı için baş vurdum.Babamın maaşının ne kadarı bana bağlanacak.Annemi kaybetmiştik yalnızca bir kız kardeşim daha var eşinden ayrılan.Kız kadeşim yetim maaşı talep etmediği zaman onun alacağı payı ben mi alıyorum .oranlar nasıldır.Babamın maaşı 1500 tl/ay idi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sadece 1 yetimin maaş alması durumunda %50’si yani 750 TL, iki yetimin alması durumunda her birine %25’i 375 TL alırsınız.

  217. Tuğçe NURCU dedi ki:

   10 sene önce babam vefat etti ve annem dul bizler yetim maaşı aldık yalnız suan ablam sigortalı işe başladıgı için onun maası kesildi bu kesilen maaşın annem ve benim üzerime aktarılması mümkün değil mi… daha önce de büyük ablam evlenirken maaşını bizim üstümüze aktarmıştı… çalışma durumda böyle bir olanak yok mu…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuzda maaş aktarma işlemi olamıyor şuan.

  218. hulya dedi ki:

   merhaba.ben annemden yetim maaşı alıyordum.sigortalı bir işe başladığımda aylığım kesildi.işten çıktığımda bu aylık tekrar bağlanır mı? benim kesilen maaşımın babama aktarılması mı gerekiyordu? aktarılmadıysa bu ücreti talep edip yatırılmayan maaşları geri alabilirmiyiz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Başvurmanız halinde aylık tekrar bağlanır. Yatırılmayan maaşların geri alınması söz konusu değildir.

  219. deniz dedi ki:

   İyi günler dilerim ben deniz 1978 doğumluyum.
   Babam sgk dan emekli 2004 yılında vefat etti.Babamın 2004 yılında maaşın dan ve sağliğından 2009 yılında sgk işe başlayana kadar yararlana biliyordum.
   10 ay önce iş yerim kapandığı için iş den ayrıldım.
   İş den ayrıldığım için işsizlik maaşı aldım.
   işsizlik maaşım 31.05.2015 tarihinde son buldu .
   Babamın sağlık ve maaşından tekrar yararlanmak için 01.06.2015 tarihinde sgk müdürlüğü ANKARA ya bir dilekçe yazdım.

   1- Dilekçe tarihim 01.06.2015 tarihinde sağlık ve maaş hangi tarihde başlar.
   2- Dilekçe tarihinden ne kadar süre sonra bana cevap gelir.
   3- Dilekçe süre boyunca ben zorum lu genel sağlık sigortasına baş vuruda bulunmadın bulunmalımıyım?.
   4- E devlet sayfamdan gss sayfama baktığımda şimdiden bana aylık 148 tl devlete borcum görünüyor şimdi ne yapmalıyım.
   5- Devlete GSS borçlanmamak için ne yapmalıyım.
   6-Babamın sağlık hizmetinden başvurumdan ne kadar süre sonra yararlanabilirim.
   5- Sgk ya gidip babamın sgk sından yararlanmak için aktivasyon ne zaman yapabilirim.
   6- Babamın sgk aktivasyon olana kadarki sürede ben hastalanırsam hangi sağlıkdan yararlanırım bu konuda ne yapmalıyım.

   En kısa sürede bana cevap verirseniz çok sevinirim

   saygilarımla
   Deniz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Başvuru tarihinden sonra 1 aylık sürede maaş tekrar bağlanır. Bazen biraz daha uzun sürebilir. Borcunuz için gelir testi yaptırınız. Sigortalı olmanız durumunda GSS kapsamına girmezsiniz. Ya da gelir seviyeniz g0 çıktığı zaman borçlandırılmazsınız. Maaş bağlandıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  220. Gizem dedi ki:

   Merhaba babamdan kalan yetim aylığını alıyordum fakat yaklasik 1 ay once 18 yaşını doldurdum bu nedenle aylığım ve sigortam kesildi 2 hafta once gerekli evraklari ankaraya yolladım işlemler ne zaman tamamlanir ve abimin yillar once ayligi kesildi onun kesilen ayligi benimkine eklenebilir mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    18 yaşını doldursanız bile aylığınızın kesilmemesi gerekir. Abinizin durumu size çokta etkilemiyor.

  221. serap dedi ki:

   merhaba. babam vefat ettikten sonra maaşını kardeşim ve ben alıyorduk. kardeşim 2013’te evlenmiş fakat ben bunu yeni öğrendim maaşının bana aktarılması için başvurumu yaptım. fakat 2013’te evlendiği için alamadığım 20 aylık maaşın bana geri ödenmesi söz konusu olabilir mi teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum söz konusu olamıyor.

  222. Sinemis dedi ki:

   Annem 2011 yılında vefat eden annesinden ssk yetim Aylığı için başvurucak, geriye dönük maaşların ödenmesi mümkün müdür? Sigortalı bir işte çalışmışlığı olmadı hiç.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük maaş ödemesi mümkün değildir.

  223. vural dedi ki:

   merhaba benim babam vefat etmiş ben 13 yaşındayım yetim hakkı almak için gittiğimde abin sigortalı dedi alamazsınız falan dedi ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı alma hakkınız var. SGK müdürlüklerine dilekçe yolu ile başvuru yapınız.

    1. vural dedi ki:

     çok teşekkür ederiz gittik kabul etmediler

  224. Nazli dedi ki:

   Merhaba ben nazli 21 yasindayim universite 4. Siniftayim babam 2009da vefat etti sgkdan yetim ayligi aliyorum iki ayligina sigortali ise baslamam gerek maasim kesilir mi? Kesilirse tekrar basvurdugumda baglanir mi ? Yatmayan aylar birikmis olarak yatar mi? Cevaplarinizi bekliyorum simdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortanızın yatması durumunda maaşınız kesilir. Tekrar başvurmanız durumunda işten çıktıktan sonra bağlanır. Almadığınız maaşlar tekrar size ödenmez.

  225. Murat dedi ki:

   Meraba ben 23 yaşındayım üniversite 2. Sınıfa gidiyorum yetim maaşım bu ay yatmadı nedeni ne olabilir acaba sigortalı veya sigortasız bir işe de girmedim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigorta girişi ya da öğrencilik durumunun düşmesi gibi nedenler yoksa SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

  226. naz dedi ki:

   yetim maasimi bir gerekce gostermeden yani sigortali ise girmeden yada evlenmeden kendi istegimle anneme devredebilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Devredebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

    1. naz dedi ki:

     cok teşekkür ederim ama iki sorum daha olacak ankara SGK ya dilekçe yzabilirmiyim yazabilirsem dilekçe nasil olmali yardimci olabilirmisiniz yoksa ankaraya bizzat mi gitmeliyim benim gordugum dilekçe ornekleri benim durumum icin uygun değil hepsi ya sigortal veyai bagkurlu ise baslayan yada evlilik ten dolayi yazilmis dilekçeler umarim anlatabilmişimdir tekrar cok teşekkür ederim

  227. furkan dedi ki:

   Meraba 24 yaşındaym yetim aylığı alıyorum 2010 da lise bitince maaşm kesildi 2012 yılına kadar olan aylıklar toplu halde ödendi .maaşımı 2015 yılnın ocak ayında tekrar almaya başladım sorum : 2012 yılı ile 2015 yılı arasındaki alınmayan aylıkların toplu olrk alınması mümkün mü? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İlk seferki toplu ödeme durumdan farklı olabilir. Alamayabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  228. Deniz dedi ki:

   Annem vefat etti SGK dan emekli maasi aliyordu Ben esimden ayriyim ( Dul ) annemin emekli maasina basvuru yapsam ne kadar zamanda baglanir ? ve 2.3 ay bagkura bagli calissam annemden kalan maasi yinede alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışma durumunda maaşı alamıyorsunuz.

  229. burak dedi ki:

   merhaba ben kardeşim ve annem babam vefat ettiği için maaş alıyorduk.Ben bu sene üniversiteden mezun oldum ve maaşım kesildi lakin bu kesilen maaş anneme ya da kardeşime eklenmedi ve maaşlarında bir artış olmadı.Şuan annem ve kardeşimin aldığı toplam maaş 690 tl ve bunun düşük olduğunu düşünüyorum.Babam ssk dan işçi emeklisi ve pögs 5385 sizce bu benden kesilen maaşın anneme yada kardeşime eklenmesi gerekmiyor mu bu kadar düşük emekli maaşı mı olur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Anneniz ve kardeşiniz maaş aldığı için maaşlarında artma olmaz. Eğer anneniz veya kardeşiniz tek başına maaş alacak olsalar o zaman maaşları artacaktır.

  230. Fatma koç dedi ki:

   Eşimden, kızım ve ben dul ve yetim aylıgi alıyoruz ,(kızım 1997mayis doğumlu 18yasini doldurdu lise bu yıl bitti üniversite sınavına girdi yani hala okuyor) bu ay kızımin maaşı yatmamis sgk aradım 18yasini doldurdu ondan kesilmiştir dediler böyle bir şey mümkün mü ?Devlet herşeyimizi T.C numaramiza göre bildiği halde kızımin evlenmedigini okuduğunu sistem de göremiyor mu?şimdi ben ne yapmalıyım ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumu itiraz ediniz. Kızınız sigortalı olarak çalışmadığı ve evlenmediği sürece yetim aylığı alacaktır. SGK müdürlüklerine dilekçe yoluyla itiraz ediniz.

  231. okan dedi ki:

   Merhaba ben babadan yetim maasi aliyorum ve kredi cektim suan okukum bittigi icin maasim kesildi ben maasimi annem devretmek icin dilekce verecegim fakat sadece maas mi annem gecer yoksa kredi borcu ile birlikte mi simdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşınız annenize devredilir. Kredi borcu sizin üzerinizde.

  232. Ozlem dedi ki:

   Merhabalar annem ben kardesim yetim maaşı alıyoruz ise girmemiş sebebiyle bnm maasimin anneme aktarılması konusunda dilekçe yazdım 4 ay sonra cewap geldi 49 tlyi bankamizdan alabilirsiniz DİE 3 ayı hesaplayıp 49 TL yatirmislat anlayamadik neden bu kadar az yatmış olabilir

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kardeşiniz de yetim maaşı aldığı için bu kadar az olmuş olabilir.

  233. murat dedi ki:

   Merhabalar kız kardeşim yetim aylığı alıyordu. Daha sonra sigortalı işe girdi ve evlendi. bundan dolayı yetim maaşı kesildi. diğer kız kardeşim ve annem hala almaya devam ediyor. maaşı kesilen kız kardeşimin maaşını nasıl annem ve diğer kız kardeşimin kine aktarabiliriz yada aktarılıyor mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sadece anneniz olsaydı aktarılabiliyordu. Ancak bir kardeşiniz de aldığı için aktarma durumu olmuyor.

    1. Murat dedi ki:

     Merhabalar:

     Diğer kız kardeşim maaşını anneme devrederse annem maaşı kesilen kız kardeşimin de maaşını alabilir mi? başvuru yaparsa.

  234. Alper dedi ki:

   merhaba yardımlarınız icin simdiden tesekkür ediyorum.Annem 2012 yilinda vefat etti.Babamla gorusmuyorum.Hic bir sekilde faydasi dokunmuyor yalniz yasiyorum.yasim suan 21 aöl ye gidiyorum.annemin sigortasi yok.Maas talebinde bulunsam kabul edilir mi.Hic bir gelirim yok.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  235. ibrahim can çetin dedi ki:

   merhabalar ben 22 yaşındayım 18 yaşından beri 2000 yılında vefat eden babamdan kalan yetim maaşı alıyordum fakat şöyle bi durum var okuduğum süre boyunca maaşımı sürekli aldım ama her yaz maaşım kesildi bunun sebebini öğrenmek istiyorum. şimdi üniversitede normalde bitti ama alttan derslerim var tekrar kayıt yaptırdığımda almaya devam edece miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet 25 yaşına kadar mezun olmadığınız sürece maaş alırsınız.

  236. Tolga dedi ki:

   Merhaba, eşim yaklaşık 4 yıldır yetim aylığı almakta idi Mart ayında evlendik ve yetim aylığı kesildi bizde çeyiz parası için başvuruda bulunduk. Ancak sgk bize eşimin 2013 yılında işe girdiğini bu sebeple çeyiz yardımı yapılmayacağını hatta geçmişe dönük 2 yıl ödenen maaşlarında geri ödenmesi gerektiğini söylüyor. eşim 2013 de sadece 10 günlük deneme amaçlı bir işte çalıştığını sigortasının yapıldığından bile haberdar olmadığını söylemekte. hakkımızı nasıl arayabiliriz.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüğündeki yetkililere anlatarak itiraz edebilirsiniz. Sigorta işleme durumunda maaşın kesilmesi gerekirdi. Kesilmediyse sorun SGK dan kaynaklanıyor.

  237. şengül dedi ki:

   merhaba babamdan yetim aylığı alıyordum sigortalı işe girdim ve maaşımı dilekçe vererek anneme devrettim şimdi işten çıktım ve tekrar yetim aylığı almak için başvuruda bulundum ne kadar sürede bağlanır uzun sürer mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bir ay veya bir buçuk ay kadar sürebilir. Daha önce de bitebilir.

  238. Melisa dedi ki:

   Merhabalar, abim babam ve ben annemden sigortadan maaş alıyorduk. geçen sene babam evlendiği için onun maaşı kesilerek abim ve bana paylaştırıldı. bu yıl da abim 25 yaşını doldurduğu için maaştan çıkıyor onun maaşı da eklenerek toplam bana mı kalıyor? Yoksa onun maaşı kuruma mı kalıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  239. şengül dedi ki:

   merhaba babamdan yetim maaşı alıyordum sigortalı işe girdiğim için kesildi şimdi işten ayrıldım yeniden başvuru yaptım bağlanması ne kadar sürer

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 ay kadar sürmektedir.

  240. remzi dedi ki:

   Yazin staj yapmak icin okul sigorta yapti babamdan maas aliyordum kesildi. Kesilmesinin sebebi sigorta yapildigi icin midir? Sonucta maas almiyorum bu durumda kesilmesi dogru mudur?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigorta yatması durumunda maaş kesilmektedir. Staj bittikten sonra tekrar maaş için başvurabilirsiniz.

  241. Hulya yavuz dedi ki:

   Merhaba.babam vefat edince Bağkur maaşı bana ve Kızkardeşim e bağlandı. Ancak kardeşim sigortali çalışıyor gorununce aldığı maaş ları suan benm Maaşı m dan kes i yor lar.bu haksızlık değil mi.itiraz etme hakkım var mı. Ne yapabilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sizin maaşınızdan kesilme durumu olmamalıdır. Bu duruma itiraz ediniz.

  242. ibrahim dedi ki:

   Liseden bu yil mezun oldum aylığım hemen kesildi iki yillik universite okuyacagim ayligimi nasil geri alabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra SGK ya başvurabilirsiniz.

  243. sezen dedi ki:

   merhaba
   vefat eden annem 4c emekli sandığından emekli olup, babam ıse 4a ssk dan emeklidir. bu durumda her ıkısındende çalışmadığım ve evli olmadığım için yetim maaşı alabilirmıyım? tek çocuğum ve maaşın yüzde kaç bağlanır?
   teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş alabilirsiniz. Maaşın %50’si size %25’i çocuğunuza bağlanmaktadır.

    1. sezen dedi ki:

     çocuğum yok. hem annemden hem de babamdan ayrı sandıktan ssk ve emekli sandığı olduğundan her ikisinden de maaş alabilirmiyim diye sormuştum.?

  244. Halim dedi ki:

   Ben üniversite öğrencisiyim maaş alıyordum ama bu ay kesildiğini öğrendim ama hala öğrenciyim daha okulum var nedeni ne ve ne yapabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    25 yaşını doldurmuşsanız maaş kesilir ve öğrencilik düşer. Eğer böyle bir durum yoksa SGK ya itiraz ediniz.

  245. adem duran dedi ki:

   merhaba, ben ve bir kız kardesim yetim aylığı alıyorduk. 18 yasımı doldurdum liseden mezun oldum bu yıl üniversite tercihi yapacağım fakat maaşım kesildi. maaşım anneme devredermi? devrediyorsa ne yapmam gerekiyor? devrettiği takdirde üniversiteye başladığımda tekrar alabilirmiyim? maaş anneme devrettiğinde sosyal güvencem ne olacak bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kız kardeşinizde maaş aldığı için sizin aylığınız annenize devredilmez.

  246. songül dedi ki:

   selamunaleyküm brn babamdan yetim maaşı alıyordum.sigortalı işe girdim ve bunu bildirdim ve hic almadımm maaş ve yatmaya devam etti .Şimdi işten çıktım vve sigortasızım .yatan maaşı alabiliyomuyum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız döneme ait maaşı çekmeyiniz. Çekerseniz sizden faiziyle geri almaktadırlar. SGK müdürlüklerine başvurunuz ve tekrar maaşın bağlanmasını isteyiniz.

  247. songül dedi ki:

   SGK’ya dilekçe gönderdim cevabı nekadar süre içinde gelir acaba.

  248. Ozan dedi ki:

   2 yıllık üniversite okumaktayım yetim maaşım bu ay kesildi okulum devam etmekte yani alttan dersim var gerekli evrakları ankaraya gönderdim maaşım tekrar ne zaman bağlanır. Tekrar bağlandığı bana nasıl bildirilir. Yaşım 23..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 ayı geçkin bir sürede bağlanabilir. Maaşınızı alabileceğiniz banka bilgisi size gönderilir.

  249. ali soner kaya dedi ki:

   ben 18 yaşındayım babamı 1 ay önce kaybettim şuan açık lisede okuyorum yetim maaşını alabilirmiyim yada alırsam maaşta bi kesinti olurmu.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Alabilirsiniz. Ancak açık lise şartları olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  250. meryem dedi ki:

   merhabalar sigortalı işe girdiğim içim yetim aylığı kesildi isten çıktım SGK müdürlüğüne dilekçe verdim 3 hafta oldu bi yanıt verilmedi.Birde sigortalıyken yatan maaş ne oluyo direkmi kesiliyo yoksa bağlanınca alabiliyomuyum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olduğunuz zamanki maaşı bir daha alamıyorsunuz. Maaşın tekrar bağlanması 1 ayı bulabilmektedir.

  251. sezen dedi ki:

   merhaba ;
   annem 4c emekli sandığı babam ise 4a Ssk dan emeklidir. İkisi de vefat etti. annem 2015 babam 2004 yılında. tek çocuğum ve çalışmıyorum akabinde evli değilim. her ikisinden de yetim maaşı alma imkanım var mıdır.? maaş oranları ne olur?
   teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Her ikisinden de maaş alabilirsiniz. Maaşların %50’sini alırsınız.

  252. Muhammed dedi ki:

   Merhabalar. Karabük üniversitesinden bu ay mezun oldum(2 yıllık) ikinci üniversite kapsamında açık öğretim fakültesinde sosyoloji okuyorum. sormak istediğim soru; annemden aldığım yetim aylığım bu ay kesildi. Karabük üniversitesinden mezun oldum bu ay sgk ya açıköğretim fakültesinden aldığım öğrenci belgesiyle gidersem maaşım tarafıma yeniden bağlanır mı ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurun ancak açık öğretim fakültesi ile ilgili durum farklı olabilir.

  253. esen yılmaz dedi ki:

   merhaba benim %90 engelli raporum var babamın vefatından dolayı emekli sandığından yetim maaşi alıyorum babam 2008 de vefat etti benim sorum şu evlenince yetim maaaşı kesilirmi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Normalde evlenince yetim maaşı kesiliyor. Çeyiz parasına başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  254. Ebru Akyel dedi ki:

   Merhaba, ben babamı 1999 da kaybettim. Bana yetim maaşı yatıyorum. Fakat üniversite okumamdan kaynaklı yaz döneminde 1 aylık staj yapıyorum. Sigorta yapiyorlarmis 1 ay da olsa yetim maasim kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmam gerekir mi ? Ve tekrar ne kadar süre içinde almaya başlarım yetim maaşını?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Staj için 1 aylık sigortalılık durumunda maaşınız kesilecektir. Staj bittikten sonra maaş için tekrar başvurunuz. Maaşın bağlanması 1 aydan biraz fazla sürebilir.

    1. Ebru dedi ki:

     Peki anneme benim kesilen maaşim yansır mı?

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Eğer sadece siz ve anneniz alıyorken sizinki kesilirse annenize devreder.

  255. esen yılmaz dedi ki:

   peki bu yazı yorumların üstğnde yazıyordu buna istinaden sormuştum sorum

   Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

   Ölen bir kişinin oğlu veya kızının engelli olduğu nedeniyle bu nedenden yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SSK tarafından en az %60 düzeyinde engelli olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.Bu tespitten sonra kız veya erkek çocuklarının yuva kurmalarında, belirli bir yaşa gelmelerinde veya öğrencilik hayatlarının bitmesi halinde SSK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  256. esen yılmaz dedi ki:

   evet sizin dediğiniz gibi normalde kesiliyor ama benim %90 engelli raporum var sorumu cvp ladığınız için tşk ederim

  257. Selin dedi ki:

   Vefat eden babamdan yetim maaşı almaktayım şuan 20 yaşındayım çalışmaya başladığım zaman maaşım kesilir mi? Kesildiği zaman belli bir kısmının anneme aktarılma ihtimali var mıdır? Bunun için ne yapmalıyım? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmaya başladığınızda maaşınız kesilir. Maaş otomatik olarak annenize aktarılır. Eğer annenizin maaşı değişmediyse SGK müdürlüklerine başvurunuz.

    1. Selin dedi ki:

     Yetim aylığı alan bir erkek kardeşim daha var o çalışmıyor şuan okuyor yinede maaşım anneme aktarılır mı? Teşekkürler.

  258. Ali Gorkem dedi ki:

   Merhaba. Suan universite ogrencisiyim. Yasim 22. Bu yil mezun olmam gerekiyordu ancak okulum bir sene uzadi. Babamin vefatindan dolayi yetim maasi aliyordum. Okudugum yazilarda bu paranin erkek cocuklar icin 25 yadina kaar yatirilmasi gerekiyor. Bugun maasimin yatmasi gerekirken yatmamis. Bunun sebebi ne olabilir ? Tekrardan okuduguma dair bir belge mi teslim etmem gerekiyor. Simdiden tesekkur ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuzun devam ettiğinden emin olun ve öğrenci belgesi alabiliyorsanız SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  259. Mustafa Darcan dedi ki:

   iyi günler 23 yaşındayım üniversite 3.sınıf öğrencisiyim her ay banka hesabından aldığım yetim aylığını bu ay alamadım SGK yattığını söylüyor, yattığına ait belgemi de aldım fakat banka hesabında gözükmüyor. Ayın 1 inde yatıyordu 5 gün geçti üzerinden .Ne yapmam gerekiyor.Teşekürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumu SGK ya tekrar bildirin yatmadığını belirtin.

  260. Büşra dedi ki:

   Iyi gunler bu sene mezun oluyorum sgk den mezuniyet tarihini gösteren öğrenci belgesi istediler ve sgk ye elden verdim maaş in yatar dediler ama yatmadı sizce sıkıntı nedir sebebi ne olabilir

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  261. selma dedi ki:

   Ben
   almanyada yasiyorum %80 engelliyim 1968 dogumluyum 20 yasinda 1 oglum
   var 2010 tarinde almanyada bosandim 2014 Türkiyede bosanma davasi actim
   simdi Türkiyedede bosandim Babam Türkiyede süper emeklilik yapmis 1988
   vefat etti Annem Babamdan emeklilik aliyor bende alabilirmiyim ben de
   alirsam Annemin aldigi para eksilirmi? nasil yapmam ve nerelere bas
   vurmam gerekiyor ben Almanyada bir senedir malülen az miktarda
   emeklilik parasi aliyorum bilgileriniz icin Tesekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  262. Serhat dedi ki:

   Selamın aleykum…babamdan dolayı maaş aklmaktaydım yaşım geçtiği için ve orta öğretimde olduğum için maaşım kesildi tabi ben böyle biliyorum. bu sene üniversiteye başklıyorum yaşım 21 ünivetrsiteye başladığımda maaşın 25 yaşına kadar devam ettiğibi biliyorum. benim sorun ise okul sonunda staj gördük bu stajda sigorta yapılıyor sağlık ve iş kazası olarak geçiyor ama ben yaşımı doldurmadan maş kesildi bu sgortanın herhangi bir etkisi olabilir mi ve etkisi varsa ne yapmam lazım yani sigortayı iptal edebiliyor muyum yada maaşın bağlanmamasına etken olur mu. Bu arada bağ-kurdan maaş alıyordum. şimdiden teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Staj için sigorta yapılıyor ve bu sigorta durumunda maaşınız kesilir. Staj için yapılan sigortanın iptal edilme durumu olmuyor. Staj bittikten sonra maaşa tekrar başvurunuz.

  263. Onur Can dedi ki:

   Merhaba. Üniversite öğrencisiyim yaz tatilinde sigortali bi işe girdiğimde yetim ayligim kesilirmi? Birde kiz kardesim okulunu bitirdi ve sigortali bi ise basliycak onun ayligini anneme yansitabilirmiyiz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı işe girme durumunda aylık kesilmektedir. Anneniz tek aylık alacak kişi olduğu zaman maaş aktarılır. Siz veya kardeşiniz annenizle birlikte maaş alacaksa aktarılmaz.

    1. Onur Can dedi ki:

     Teşekkur ederim saolun

  264. Gulseren dedi ki:

   2010 yılında eşim vefat etmiştir eşimin kızı ölen annesinin maasini alıyor şimdi babasının maaşına başvurmuş iki maasta ssk kurumu babasının maaşının ne kadarını verirler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SSK dan iki maaş alınamıyor. Yüksek olanı tercih edebilir. Tek alacak kişi ise %50’sini verirler.

  265. zeynep dedi ki:

   merhaba
   vefat eden annem [2015] 4c emekli sandığından emekli olup, babam ıse[2004] 4a ssk dan emeklidir. bu durumda her ıkısınden de çalışmadığım ve evli olmadığım için yetim maaşı alabilirmıyım? maaşın yüzde kaç bağlanır?
   teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz. Maaşların %50’si bağlanacaktır.

  266. Kadir erdoğan dedi ki:

   Ben üniversiteden mezun oldum. Fakat AOF DE okumaktayım unıversıtemın son senesındeyken dıs tıcarete basladım. suan mezunum ama yetim maaşım yatıyor ve ssk kullanıyorum bır sıkıntı olur mu? Sonuçta öğrencılığım devam edıyor bır ıste calısmıyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumundaysanız sıkıntı olmaz.

  267. dilan dedi ki:

   merhaba e-devlet yetim aylığı sorgulamaya girdiğimde Mevcut aya ait aylık tutarınız ve kesintileriniz takip eden aybaşı tarihi itibariyle görüntülenecektir. bilgisi yer alıyor maaşım bağlanmışmıdır

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bağlanacaktır. Bağlandıktan sonra bilgiler yazılır.

  268. Ayşegül Kapusuz dedi ki:

   Merhabalar.. Ben bu yıl üniversiteye başlayacağım. Annemi 3.5 yıl önce kaybettik. Babam bu yıl evlendi. Maddi durumumuz pek iyi değil. Yetim aylığı almak için ölen kişinin sigortalı mı olması gerekir.?Annem sigortalı değildi. Acaba bana da bu aylığın bağlanma imkanı var mıdır ? Bilgilendirirseniz sevinirim..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu aylık için vefat eden kişinin emekli olması veya belirli bir prim gününe ulaşması gerekir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  269. Didem dedi ki:

   Vefat eden babam bağkurluydu. Ben sigortalı 4a ve 4b li olarak çalıştım. İşten çıktım. Şuan yaştan emekliliğimin dolması için bekliyorum. Yetim aylığı almak için sgk ya başvurdum ancak sigortam olmasa da (evli de değilim ) başka gelirlerim olduğu için olumsuz cevap aldım. Bu durumda yetim aylığı alabilmem için yapabileceğim bir şey var mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortanız yoksa ve evli değilseniz yetim maaşı almanız gerekir. Duruma itiraz edebilirsiniz.

  270. Murat dedi ki:

   Merhabalar, vefat eden babamdan dolayi yetim aylığı almaktayim. İki yıllık MYO dan bu sene mezun oluyorum. Derslerimi verdim lakin staj zorunluluğum var. Stajim bitince mezun oluyorum. Stajim da 10 temmuzda bitecek, şimdi benim aklıma takılan su; ben temmuz ayında maaş alabilir miyim ? Ayrıca şuan dgs ye çalışmaktayım. Önlisans bölümümü lisansa tamamlamak adına. Sinavim da 26 temmuzda ve eğer kazanirsam kayıt eylül ayında olacak. Ben eylül ayina kadar maaş alabilir miyim ? Herhangi bir işte calismayacagim, yardımcı olursaniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Staj yaptığınız süre içerisinde maaş alamazsınız. Ayrıca 2 yıllık okulunuzdan mezun olduğunuzdan eylüle kadar maaş alamazsınız. Tekrar öğrencilik durumu olursa 25 yaşına kadar aylık alabilirsiniz.

  271. Ozan dedi ki:

   Yetim maaşım kesildi. Okulum devam ettiği için evraklarımı tekrar ankara ya gönderdim bir aya yaķın bir zaman oldu . Maaşımı bayramdan önce tekrar alabilir miyim?
   Yaşım 23.

  272. serhat dedi ki:

   merhabalar… okul sonrası yapılan stajda sigorta yapılır iş kazası sigortası bundan dolayı babadan kalan bağ-kur maaşı kesilir mi kesilirsede nedenleri nelerdir. şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Stajda sigorta yapılıyor. Dolayısıyla aylıklarda kesilmektedir.

  273. Furkan dedi ki:

   merhabalar, ben 19 yaşındayım liseyi bu sene bitirdim. örgün öğretim okumayı düşünmüyorum, açık öğretim okuyacağım. açık öğretim okursam maaşımda bi kesinti olur mu? iki yıllık üniversite öğrenimi gördüğümde maaşımda kesinti olur mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi alabiliyorsanız sıkıntı olmayacaktır.

  274. nevin dedi ki:

   babam ssk lıydı annemde bağkurluydu ikiiside vefat etti ikisindende yetim aylığı bağlandı babamdan %75 annemden maaşının %50 sini alıyorum benden başka kimse yok tek evladım . cevremdekiler %100 ünü alabilirsin diyorlar yeni yasa çıkmış diyorlar. varmı öyle birşey ? benim aldığım yüze 75 ve 50 normalmi? şimdiden teşşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aldığınız aylık yüzdeleri normaldir.

  275. ali osman dedi ki:

   İyi günler benim ben babam vefat ettiği için emekli maaşının bir kısmını alıyorum şu an 18 yaşını doldurdum bir kesinti olurmu olmaması için ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz devam ederse kesinti olmaz. Yoksa 18 yaşını doldurunca maaşınız kesilecektir.

  276. nuriye zeynep dedi ki:

   merhabalar ben 8 yıldır babamın maaşını almaktayım ama 5 aydır bankadan para alamıyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  277. ömer dedi ki:

   23 yasındayken üniwersite kazandıgımda babam hayatını kaybettı. yetim aylıgı alıyordum 25 yasına kadar. yanı sadece 2 yıl kadar tek alabıldım .. acaba geriye dönük yetim aylığını alabılır mıyım . herkes 25 yasına kadar full alıyordu.ben sadece 2 yıla yakın tek aldım. ÜNİVERSİTEYİ KAZANMA YAŞIM GEÇ OLABILIR. ama herkes 20 ila 25 yas arasını 5 yıl boyunca aldıysa ben de almalıym dıye dusunuorum …

   soru 2.: olaki sgk gerıye donuk yetim aylıgımı bana öderse acaba annemin dul yetim aylıgından herhangi bir düşüş kesilme olur mu .. saygılarımla..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yasa gereği 25 yaşından sonra öğrencilik durumu bitiyor.
    Geriye dönük ödeme durumu olursa annenizin payından kesilecektir.

  278. Zafer dedi ki:

   kendim engelli olduğumdan,vefat eden babamdan(ssk dan emekli) yetim aylığı almaktaydım,yakın bir zaman içersinde memurluğa hak kazandım ve işe başladım.acaba babamdan aldığım yetim aylığım kesilirmi ?yaptığım arastırmalarda bazı kişiler yetim aylığımın kesilmeyeceğini belirttiler.babam ssk dan emekli oldugu için,kendimden emekli sandığına bağlı bir kurumda işe girdiğim için,yetim aylığımın kesilmeyecegini belirttiler.konuyla ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğrudur. SSK emeklisinden gelen maaş, siz emekli sandığına bağlı olduğunuz için kesilmeyecektir.

  279. ensar dedi ki:

   Ben annem ve kardeşim babamın maaşını alıyorduk ben okulu bitirdim maaşım kesildi (yaşım 22) kesilen maaşımı anneme ve kardeşime yansıtabilirmiyim ne yapmam gerek

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kardeşiniz ve anneniz maaş aldığı için maaş aktarma durumu olamıyor. Yine de SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  280. ozan barlık dedi ki:

   Bakın hürcan hanım veya bey yetim maaşınla ögrencilik yapan biriyim yarın ayın 21 ve benım maaş tarihim , ikinci maaşıda alamazsam durumumu düşünün bi yardımcı olursanız sevınırım..
   Evraklarımı göndereli tam bi ay oldu..

  281. nilün dedi ki:

   mrb
   ben erkek kardeşim ve annem 10 yıldır babamın dul ve yetim aylığını alıyoruz kardeşim myo bitirdi maaşı kesildi . kesilen maaşın bizim maaşlarımıza etkisi olur mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Etkisi olmayacaktır. Çünkü anneniz ve siz maaş almaya devam ediyorsunuz. 1 kişiden fazla alan olduğu zaman maaş devretme durumu olmuyor.

  282. emre dedi ki:

   merhaba ben hem evlıyım hem sigortalı olarak çalışıyorum hemde öğrenciyim. maaş 2008 yılının temmuz ayında baglandı ben öğrenci belgemi tekrardan versem maaşım bağlanırmı 2 ay önce okullar kapanınca kesıldı maasım fakat hala öğrencıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmanız durumunda maaşınız kesilir. Çalışmama durumunda öğrencilik durumunuz devam ederse 25 yaşına kadar maaş alabilirsiniz.

  283. Mehmet akın dedi ki:

   merhaba babam 2 sene önce vefat ettiği için yetim maaşı alıyordum. Haziran ayında 18 ime girdim ve liseyi bitirdim şimdi üniversite için tercih sonuçlarımı bekliyorum. Bu temmuz ayında maaşım kesildi tekrar bağlanması için ne yapmam gerekiyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz başladığında maaşa başvuru yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurmanız gerekir.

  284. Mazlum dedi ki:

   Merhaba ben bu sene universiteye baslayacam ve yetim ayligi aliyorum size soracagim soru su: devlet 330 lira veriyor universite okuyan ogrenciye ben hem devletin verdigi parayi hemde yetim ayligi alabilir miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz.

  285. Aylin Hanım dedi ki:

   Merhabalar
   Babam ssk emeklisi ve vefat etti. Bende 1 yıldır devlet memuru olarak çalışmaktayım. yetim ağlıyı şartlarını araştırırken memur bir baba öldüğünde kızı evli değilse ve ya devlet memuru olarak çalışmıyorsa yetim aylığı alamaz yazıyor. ssk ve ya bağ-kur emeklisi bir baba öldüğünde kız çocuğu bekar veya boşanmış ise yetim aylığı alabilir yazıyor.

   ben devlet memuruyum ama babam ssk emeklisi. Ben babamdan kalan yetim aylığını alabilir miyim. Tek çocuğum ve benden başka dul veya yetim aylığı alabilecek başka kimse de yok…

   sgk’ya başvurmalımıyım yetim aylığı bağlanması için…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmanız durumunda yetim aylığı alamazsınız. Normalde alabiliyorsunuz ancak devlet memuru durumu farklı olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  286. rifat dedi ki:

   Ben 18 yasina giricem 2 ay sonra yetim maasi aliyoruz ama okuyosam devam ediyomus okuyorum suan lise son siniftayim tekrar basvurmamiz gerekiyormus nasil yapcaz nereye nasil basvurcaz istanbulda oturuyorum yardimci olurmusunuz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  287. Aylin dedi ki:

   babam SSK emeklisi idi vefa etti, bende 1 yıldız 657ye tabi devlet memuruyum

   yetim maaşı alma koşulların da
   baba ebeveyn devlet memuru ise kız çocuğunun bekar veya boşanmış ve devlet memuru olmama şartı yazıyor
   SSK emeklisi ise ebeveyn kız çocuğu için bekar veya boşanmış şartını söylüyor başka bir şart yazmıyor

   bu açıklamaya göre babam SSK emeklisi olduğu için yetim maaşını alabilirim diye düşünüyorum. Sizce SGK’ya başvuru yapmalımıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını da arayabilirsiniz.

  288. sabriye kırem dedi ki:

   1990-1993yılları arasında akbankta çalıştım.çalıştığım sürede emekli prim kesintilerim akbank tekaüt sandığına yattı. ayrılınca çalıştığım sürede primlerim ssk ya yatırıldı.Şimdi emekli oldum günlerim akbanktan ssk ya birleştirme le aktarıldı. ancak primlerim aktarılmadı ne yapabilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işleminde aktarılmışsa bir sıkıntı olmaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  289. gökhan dedi ki:

   Merhaba ben 24 yaşında 4.sınıf tıp öğrencisiyim, yetim aylığı almaktayım fakat aylığım haziran ayında kesildi.Bizde 4. 5. ve 6. Sınıflar staj sınıfları ama 4 ve 5 te sigorta primi yatırılmıyo diye biliyorum yani 4 e geçtiğim için kesildiğini sanmıyorum. Gerekli evrakları 10 gün önce gönderdim, aylığım tekrar bağlanır mı? Bağlanırsa da ortalama en geç ne zaman bağlanır, yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aylığın tekrar bağlanması 1 aydan fazla sürebilmektedir. Staj için yapılan sigortadan kesilmiş olabilir. Eğer böyle bir durum yoksa SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

  290. uğur dedi ki:

   Merhabalar…ben bu sene örgün(5 yil) olarak okudugum üniden mezun oldum.Yaşım 23 ve aynı zamanda aöf 2.sınıf ögrencisiyim.Sgk’ya mezun ve aöf ögrencisi oldugumu bildirmedim.yetim aylığım kesilmedi ve gerek olmadığı söylendi.Bildirmesem ceza öder miyim?Tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz devam ettiği için sıkıntı olmaz. Herhangi bir borç durumunda öğrenci belgesini SGK müdürlüklerine götürürseniz borcunuzu sildirebilirsiniz.

  291. Can dedi ki:

   maaş almaya basvururken yanımızda bulunması gereken evraklar nedir üniversiteyi yeni kazandım benim üniversitede okumaya başlayacağımı nasıl kanıtlamam gerekli

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Üniversite kaydı yaptırdıktan sonra öğrenci belgeniz ile başvuru yapabilirsiniz.

  292. orhan dedi ki:

   danisma hattina yazdim ama ilgili yeri gorunce burada dikkatinizi ceker dedim.emekli sandigindan maas alan babamin vefat etmesi uzerine kizkardesim ankara merkezinize yetim ayligi basvurusu yapti,adres olarakda vefat eden babamizla yasadigi evin adresini verdi.maas ne zaman surede baglanir,cunku verdigi adresten 1 ay sonra tasinmasi gerekiyor,kirasi oldukca yuksek.ne yapalim maas baglanana kadar bu evde kalmak zorundami…..yani 3 ay surse bu evde kalmak zorundami

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    45 gün içerisinde maaş bağlanmaktadır. Başvuru sonrası takip eden ilk maaş gününde maaş yatırılmaktadır.

  293. ali dedi ki:

   eşim 1996 beri sgk olarak çalışmaktaydı haziran ayı itibariyle vefat ettik 18 yaşından küçük iki çocuğuma maaş bağlanırmı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    900 prim günü varsa SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Çocuklarınıza maaş bağlanması için SGK müdürlüğündeki yetkili kişilerle görüşebilirsiniz.

  294. elen özyaşar dedi ki:

   2012 de babamı kaybettim ve üç ay önce eşimden boşandım on gün kadar önce yetim aylığı için müracat ettim ve gerçekten çok ihtiyacım var on güne kadar haber gelir dediler ama henüz bir haber yok kısa zamanda bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 ay kadar sürebiliyor bu tür işlemler. SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

  295. özge dedi ki:

   Merhaba, Şuan bir işte çalışıyorum işten cıkıp yetim aylığı başvurusunda bulunursam ve aylık bağlanınca evlenirsem çeyiz yardımı alabilirmiyim? 27 yasındayım bu bir engel olurmu aylık için?

   Teşekkürler,

   1. özge dedi ki:

    Ayrıca başvuruda gerekli belgeler nedir yeniden bağlanması için maaşın?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Başvuru için dilekçe yazmanız gerekmektedir.

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yetim aylığına başvurabilirsiniz. Yetim aylığı almaya başladıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

  296. nurten atik dedi ki:

   Babam PTT memuru iken 1954 yilinda 43 yasinda vefat etti. O tarihte anneme ve bana (o tarihte 15 yasinda idim) anneme toplu bir miktar para odendi ve maas baglanmadi.

   Bugun muracaat ettigimde bana yetim maasi baglanmasi mumkunmudur?

   Tesekkur ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmıyor ve evli değilseniz başvurduğunuz taktirde aylık bağlanır.

  297. brey dedi ki:

   merhabalar babam 3 ay önce vefat etti ssk emeklisiydi annem ve kız kardeşime maaş bağlandı 1 ay öncede anne annem vefat etti dedemden dolayı emekli sandığından (Türkiye Elektirik Kurumu’ndan) maaş alıyordu acaba ondan yetim maaşı alma şansı varmı annemin ? teşşekürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emekli sandığı olduğu için maaş alabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  298. Sibel dedi ki:

   Yetim aylığım işe girince kesildi. İşten çıktığımda ne kadar sürede bağlanır, yatmaya ne zaman başlar? 7 aydır anneme bağlanmadı bana da uzun sürer mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    7 ay anormal bir süre SGK müdürlüklerine başvurunuz. En fazla 45 gün içerisinde bağlanmaktadır.

  299. Kıvanç Tarış dedi ki:

   Merhaba, ben babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum.
   4 yıllık üniversite okuyorum.
   Okulum bitmedi ancak 25 yaşımı doldurduğum için maaşım kesildi.
   Annem memur olarak çalışıyor. O yüzden maaşın %50 sini alabiliyor.
   Merak ettiğim konu şu yine de annemin maaşında bir artış olacak mı ?
   Eğer olursa bu artış benim maaşımın yarısı kadar mı olur ?
   şimdiden teşekkür ediyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sadece anneniz alacaksa toplam maaşın %75’ini alır.

  300. meltem dedi ki:

   mrb yetim ayligini almam icin odenecek tutarin yazili oldugu kagit geldi banka eksik odeme yapti bizde bu ucret gozukuyor dediler paramin geri kalanini nasil alabilirim yaklasil 1.000 tl eksik

  301. gamze dedi ki:

   merhabalar.babamı 3 sene önce kaybettim.annem ve ben emekli sandığından maaş almaya başladık.geçen sene annem evlendi önce bana mmaşın yarısını alabileceğim söylendi.daha sonra tesadüfen mmaşımın 1080lira olduğunu öğrendim.bankaya gttiğimde mmaşın anneme yatırılması için vekalet verdiğim söylendi ama vermemiştim.daha snra dilekçe yazarak mmaşın tamamını almaya başladım.aradan tam bir yıl geçti bugün maaş günümde hesabımda 350 tl olduğunu gördüm.bankadaki yetkililer bankayla değil sigortayla alakalı bi durum olduğunu söylediler.ve tam 1 sene geçtiği gün başıma geldi bu olay.bundan sonra tekrar tam olarak alabilir miyimacaba?tekrar dilekçe mi vermem gerekecek?çalşıyorum ancak günlük işlerde ve üniversite öğrencisiyim.yardımlarınıziçin şimdiden teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız bu durumun sebebi olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  302. Yıldız dedi ki:

   Merhabalar 2012 yılında babamı kaybettim.3 erkek kardeşiz ufak kardeşimiz daha 9 yaşındaydı o zaman bende üniversite öğrencisiydim abim eğitimini tamamlamıştı.Kardeşime babamın emekli maaşının % 25 lık kısmı bağlandı aynı şekilde banada bağlandı anneme ise % 50′ lik kısmı bağlandı 1 yıl kadar sonra benim eğitimim bitti sigortalı bir işe girince aylığım kesildi fakat annemin maaşında cok ufak miktarda değişim gördük 30 – 35 lira kadar bu arada kaybolan % 25’lik kısmın geri dönüşü olma ihtimali var mı gerekli şekilde sgk ile görüşüldü ve dilekçe gönderildi ama bir dönüş olmadı 2013’ün ikinci yarısından beri alamıyoruz.İlgilendiğiniz için teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Annenizden başka maaş alan olduğu için bu şekilde pay edilmiştir. %25 lik bir değişim olmaz. Sadece anneniz maaş alırsa %75 ini alabilir.

  303. sevkan dedi ki:

   ayda 2 gün çalışmak için sgk yapılırsa yetim aylığı kesilirmi lütfen bilgi verebilirmisiniz,teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet kesilecektir.

  304. özge dedi ki:

   Merhaba,

   Yetim aylığının tekrar bağlanması için gerekli olan belgeler nedir acaba?

   Teşekkürler,

  305. Berkay dedi ki:

   22 Yasında üniversite öğrencisiyim. Bölüm değiştirdiğim için universitemde daha 3 senem var. Okulumun herhangi bir aksilikte uzaması halinde bu para benden kesilecek yani 🙂 Kız çocuklarına şart koşulmamış , bence de şart olmamalı zaten doğru bir hareket. Ama kadınlar bu ülkede eşit haklara sahip olmak istiyorlar , üstünler haberleri yok 🙂

  306. bahar dedi ki:

   babam ocak ayında vefat ettı, ennem kız kardeşim ve ben yasıyoruz. vefatından sonra kızkardesımle sureklı calıstıgımız ıcın yetım aylıgı ıcın basvuru yapmadık. sadece annem maaş aldı. fakat ben ceyız ödemesınden faydalanmak ıcın işten ayrılıp evlenmeden bır kac ay once yetım maasına basvurmak ıstıyorum. annemın maasından kesılır mı? ve ben babamın toplam maasından ne kadar alırım? kardesım sıgortalı çalısıyor. babamın maası 860 tl annemın aldıgı 645 tl. benm alacagım nasl hesaplanır? tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşın %50 sini anneniz %25 ini de siz alırsınız. Bu durumda 215 tl maaş alırsınız. Annenizde 430 tl maaş alacaktır. Çeyiz parası olarak 24×215 = 5160 tl alırsınız.

  307. dilek dedi ki:

   merhaba.ssk emekli babam vefat etti.annem de ssk emekli.annem babamın maaşını alacak.ben tek çocuğum.çalışmıyorum okumuyorum.bana da maaştan bağlanır mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet maaş bağlanır SGK müdürlüklerine dilekçe yolu ile başvurunuz.

  308. hatice dedi ki:

   Merhaba annem den dolayi aylık alıyordum sigortalı ise girdim kesildi tekrar bağlanması için ankara sgk ya bir belge gönderdim ama 2 ay geçmesine rağmen hala cevap gelmedi evlenecegim maasim bağlanma dan evlenirsem ceyiz parası alabilir miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş bağlanmadan evlenirseniz çeyiz parası alamazsınız.

  309. Erdem Yurt dedi ki:

   Merhabalar, Babam 06/06/2008 tarihinde vefat etti. O tarihten beri ölüm aylığı almaktayım. Babam SSK’dan emekli olmuştu. Şuan üniversite öğrencisiyim. Size sorum herhangi bir işte sigortalı olarak çalışırsam ölüm aylığım kesilir mi? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışma durumunda aylık kesilecektir.

  310. Irem dedi ki:

   Merhaba. Annem ben ve ablam dul-yetim maaşı alıyorduk. Ablam işe girdi onun maaşı kesildi. Teyzem ve kızı yetim maaşı alıyorlardı. Kızı Sigortalı işe girince SSK’ya kızının gidip Sigortalı işe girdim dilekçesi vermesi durumunda kızının maaşının teyzemin maaşına ekleneceğini söylemişler. Bu bilgi doğru mu? Benim ablamda eğer Sigortalı olduğunu beyan ederse onun maaşı anneme Yada bana pay edilir mi? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Teyzeniz kızından sonra maaş alacak tek kişi olduğu için maaş ona devredilir. Ancak siz ve anneniz aldığınız için maaş devri olmayacaktır.

  311. Sena Doğanlar dedi ki:

   merhaba, babam vefat ettiği için 4 yıldır babamın emekli maaşını alıyorum ve genel sağlık sigortasından yararlanıyorum. işe başlayacağım için aldığım maaşı anneme devretmek istiyorum. bu devri nasıl gerçekleştirebilirim? herhangi bir kesinti meydana gelir mi?
   ankara’ya dilekçe yazılıyormuş, bu dilekçeyi ben mi yollamalıyım yollaması için sgk’ya mı götürmeliyim?
   dilekçede ne yazmalıyım

   1. Sena Doğanlar dedi ki:

    dilekçeyi elle mi yazmalıyım? bilgisayar çıktısı olur mu ?

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    İkametgah adresinizin olduğu şehirde SGK müdürlüklerine giderek dilekçe verebilirsiniz.

  312. mert karakaya dedi ki:

   Ben yetim aylığı alıyorum bu sene liseden mezun oldum aralıkta 18 yaşına gireceğim maaşım kesilecekmi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet maaşınız kesilecektir. Yüksek öğrenime devam etmeniz durumunda tekrar maaş alabilirsiniz.

  313. Çağatay dedi ki:

   Merhaba, Babam 50 yaşında şizofren hastası,İş göremiyor ve sadece 3 aylığı var. Dedemin maaşını vefat ettikten sonra babannem kullandı fakat oda vefat etti. Şuan ki durumda dedemin aylığı babama bağlanabilir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aylık babaya bağlanamıyor.

  314. Huriye dedi ki:

   19 yaşındayım üniversite öğrencisiyim günlük sigortası olan bir işe girdim 5 günlük bir sigorta girişim oldu babamdan aldığım para kesilir mi? Kesilirse ne yapmalıyım?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kesilecektir. SGK ya tekrar maaş bağlanması için dilekçe vermeniz gerekir.

  315. dilek dedi ki:

   merhaba yetim aylığı almak için sgk ya başvurdum. peki bu aylık nereye yatacak hesap numarası falan almıyorlar?

  316. Nazlı dedi ki:

   Merhaba annemle beraber aldığımız dul ve yetim maaşı 4ay önce sigortalı işe girdiğim için kesildi anneme devredilmesi için gidip başvurucam ama merak ettiğim şu ki almadığım 4aylık maaş içerde birikmiş olup geri olarak toplu ödeme yapılır mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır toplu ödeme yapılmaz.

  317. Murat dedi ki:

   Benim sorum biraz karışık 10 haziran 1990 doğumluyum. 2007 aralıkta babam vefat etti. 18 yaşımı doldurduğum 2008 tarihinden itibaren yetim maaşı alıyordum 2011 mayıs ayında kısa süreli bir işe girdim 22 gün ama sgk ya gidip yetim maaşını bildirmedim sonra işten ayrıldım.2012 yılından evlendiğim tarihe kadar gss borçlusu gösterilip borç çıkarıldı.benim bu süreç içinde almadığım yetim maaşını alabilir miyim bu gss den dilekçe yazıp kurtulabilir miyim ilçe sgk ya gidiyorum hemen gelir testine yönlendiriyorlar son gün 30 eylül şimdi ne yapmam lazım

   1. Esma dedi ki:

    Bu arada bayanım

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yetim maaşlarını alamıyorsunuz. GSS borçları yapılandırılmaktadır. Gelir testi yaptırıp borcunuzu düşürebilirsiniz.

  318. Irmak dedi ki:

   Merhaba,

   Iki kardeşiz. Çeyiz parası kardeşlere düşen paylar üzerinden mi yoksa toplam maaş üzerinden mi hesaplanıyor?

   1. Irmak dedi ki:

    Ve de eğer kişiye düşen maaş üzerinden hesaplanıyorsa, diyelim ki kardeşlerden biri sigortalı calismaya basladiginda, doğal olarak diğer kardes tam maaş alabilir. Böyle bir durumda Çeyiz parası nasıl hesaplanır? Yine aynı mı?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Çeyiz parası kişinin aldığı maaştan hesaplanır.

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kişiye düşen paya göre hesaplanır.

  319. mustafa dedi ki:

   merhabalar benim 5 kızım var anneleri 3 yıl önce rahmetli oldu 918 gün ile annelerini emekli ettik şuan herbiri 190 tl aylık alıyorlar 2 si üniversite 1 yurt dışında okuyor üniversiteyi 1 lise 1 ortaokul 1 anasınıfı bu 5 yetime yetim aylığı bağlanabilirmi evraklar nelerdir nereye müracat etmemiz gerekiyor.teşekkürler kolay gelsin.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kızlarınızın hepsi yetim aylığı alabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  320. mehmet dedi ki:

   iyi günler ben ve annem babamdan ölüm aylığı almaktayız ayrıca annem kendisi ssk emeklisi.ben yüksek öğrenim görmekteyim.27 09 2015 tarihinde 25 yaşımı dolduruyorum . ben 25 yaşını doldurtuktan sonra annemin baaşında bir değişim olur mu yoksa hali hazırda kendi emekli olduğu için aynı ölüm aylığını almaya devam mı eder ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sizin maaşınız annenizin maaşına eklenir.

  321. tuna dedi ki:

   merhaba
   pırt-tıme çalışmak istedim haftada 2 gün ayda 8 gün…bulunduğum bölgedeki sgk kurumuna sordum 10 gün geçmesin dedi çokda inanamadım.yani ne kadar donanımla cevap aldığıma…..tam 30 gün sigortalı gösterilmezsem sadece 10 gün yetim maaşımı keserlermi? (ek iş mantığıyla düşünürsek)

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Görevli arkadaşın dediği gibi 10 gün geçmesi durumunda kesilebilir.

  322. ali dedi ki:

   slm annem babamın emeklisinden dolayı dul aylıgı alıyor.
   ben eşimden ayrıldım. 2 çocugum var eşimden nafaka alıyorum babamın emeklisinden dolayı annemin dul aylıgından benden yetim aylıgı alabilirmiyim.annem şu anda 940 tl alıyor acaba bende annemin maaşından yararlanacak olursam annemin aylıgından nekadar kesinti olur.çünkü onuda magdur etmek istemiyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz maaşın 3’te 1’i kesilip size verilir.

  323. esms dedi ki:

   merhaba. yetim aylığı alıyordum, öpretmen oldum. işe başlayışımı 17.09.2015te yaptırdım. dolayısıyla sgk’ya dilekçe yazıp ilişiğim kesme fırsatım olmadı çünkü bayram tatili girdi. şimdi üç aylıkları bayramdan önce yatıracaklarmış, çeksem başım ağrır mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  324. Neriman KAPUCU dedi ki:

   Babam 1975-1981 tarihleri arasında devlet memuru olarak çalıştı. Emekli Sandığı’na yatan primleri çekmiş. 5510 sayılı Kanun gereğince borç ihya edilerek 01.12.2008 tarihinde anneme dul, bana yetim maaşı bağlandı. 30 Nisan 2012 tarihini kadar maaşım kesintisiz ödendi. Bu arada SSK’lı bir işe girdim. İşe girdiğimin haftasında SGK İl müdürlüğü’ne giderek SSK’lı işe girdiğimi, ödenen yetim maaşımın annem üzerine döndürülmesini istedim. Görüştüğüm kurum yetkilisi “Maaşını kesmemize gerek yok. Maaşını almaya devam et kızım” dedi. Benden 3.964 lira maaş ile ayrıca faiz borcu kesildi. Kesilen bu paralar usulsüz değil mi? Bu paraları alabilmek için dava açabilir miyim? İlgilenip cevap verenlere teşekkür ediyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  325. can dedi ki:

   17 yasında yetim aylığı almaya başladım 18 yaşını doldurunca öğrenci belgemle beraber SGK ya gelmemi söylediler 18 yaşıma girdim ve lise 4. Sınıfa geçtim öğrenci belgemle beraber gidip verdikleri kâğıtları doldurdum ama 4. Aya girmeme rağmen maaşım yatmiyor yaz tatilinde olduğumuz için mi yatmiyor yoksa maaşım kesildimi? Cevaplarsaniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yanlışlık olup maaşınız kesilmiş olabilir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Eğer bir yanlışlık varsa ödenmeyen maaşları toplu olarak ödemek zorundalar.

  326. filiz dedi ki:

   Merhaba,
   ben 38 yasindayim bekarim ve iki yildir babamdan dolayi yetim SSK maasi aliyorum.
   Cifte vatandasim, türkiyede calismiyorum ve her hangi bir ögretim görmüyorum. Yalnizca almanyada ve türkiye arasi gidip geliyorum.
   Bununla ilgi herhangi dikkate almam gereken bir nokta varmi.

   Almanyada calisma hakkim varmi ? Yani calirsam aldigim maas kesilme durumu varmi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışırsanız maaş kesilecektir. Ancak yurt dışında çalışma durumunda kesilip kesilmeyeceği hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  327. Ali dedi ki:

   18 yaşındayım ve 2 yıllık üniversite okuyacam maaşım kesilirmi? kesilirse ne yapmalıyım?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilmez. Kesilirse öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  328. Doğukan Yılmazer dedi ki:

   meraba benim babam 2005 senesinde vefat etti ben bu sene haziran 2015 itibari ile liseyi bitirdim fakat agustos 2015 itibariyle 17 bitirip 18 yaşıma girdim maaşım kesilirmi yoksa 18 doldurup 19 yaşıma geçtigimdemi kesilir ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    18 yaşını tamamladığınızda kesilir.

  329. Beyza dedi ki:

   1999 yılından beri babamdan maaş alıyorum 19 yaşındayım okulum bu haziranda bitti temmuz ayından itibaren maaşımı alamıyorum kız cocugu olmama ragmen babamın hizmet yili 10 yildan az oldugu icin ogrenim durumu gerektigi soylenildi eylül ayında aöfe kayıt yaptırdım öğrenci belgemi kuruma gönderdim hic bir sonuc alamadım 170de kayıt oluşturdum 3 is günü içersinde sonuçlanır dediler yaklaşık 3 haftadır bekliyorum. Maaşım ne zaman yatar bu aksiligin sebebi nedir? Temmuz ayından itibaren alamadigim aylıkları toplu sekilde alabilir miyim? Son olarak babam 2008 yılından önce vefat etti 2008 yılında çıkan kanuna mı tabi tutuluyorum?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. esra dedi ki:

     selam! ben yetim maasi almaktayim size sorum su, bankaya borc var ve ben maasimi ipotek ettirmis olsam borclarin odenmesi icin, ve bu esnada kardesim bosanmis olsa devlet maasimi bolermi yoksa borc bitimine kadar maasim tam mi odenir.cevap verirseniz sevinirm tsk ederim.

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  330. Atilla dedi ki:

   Ben 2 yıllık meslek Yüksekokulu okuyordum. 4 yıllık kazandığım için oradan kaydımı aldırdım yani bıraktım. Şu an 4 yıllık resim öğretmenliği bölümü öğrencisiyim bugün başlayacaktım. Sorumu şu an’a göre yazıyorum. Bugün vefat eden bağkur emeklisi babamdan ötürü aldığım aylığımın kesildiğini öğrendim. Yaşım 20. Yeni kazandığım 4 yıllık üniversite öğrencisiyim. Tekrar başvuru yapıp almam mümkün mü?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüklerine başvurarak tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  331. Melahat Taze dedi ki:

   Merhaba,2006 yılında ölen eşimden emeki sandığı, babamdan bağkur maaşı bağlandı.9 yıldır aldığım bağkur maaşım asgari ücretin üstünde diyerek kesildi ve 29 bin borç çıkarıldı . 2008 de çıkan 5510 sayılı kanundan önce bağlanan maaşımın kesilmesi ,borçlandırılmam haksızlık değilmi . mahkemeye başvuracağım , netice alabilirmiyim ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kesilmemesi gerekir. Mahkemeye başvurunuz.

  332. Ahmet dedi ki:

   Slm benim sorum annem eşinden dul maaşı alıyor tek başına 940tl bende eşimden ayrıldım 2 çocuğum var annemin babasıda sgk emeklisiydi vefat etti şimdi annem babasından bende kendi babamdan kalan maaşı alsam bana ve anneme ne kadar maaş bağlanır? Tsk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    maaşların %75’i sizlere bağlanır.

  333. Buse dedi ki:

   Merhaba 1994 doğumlu bayanım yetim aylığı alıyorum. 2 yıllık açıköğretim okuyorum. Sigortalı bir işte çalışınca maaşımın kesileceğini biliyorum. Ancak işten çıkınca tekrar yetim aylığına dönüp sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet tekrar maaş bağlatabilirsiniz.

  334. Muhammed dedi ki:

   28 aralık 2014 de 18 yasimi doldurdum 9 ocak 2015 de babam iş kazası sonucu vefat etti ölüm maaşı almaktayim haziran ayında da liseden mezun oldum fakat istediğim üniversite gelmediği için bir sene daha hazirlanacagim maaşim kesilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaşınız kesilecektir.

  335. Ahmet misa celik dedi ki:

   Mrb. Lisans egitimimi 10.06.2015 te bitirdim 10.09.2015 te acik ogretim ikinci universite kapsaminda kayit yaptirarak tekrar ogrenci oldum. Lisans boyunca babamdan yetim ayligi aldim mezun oldugumda kesildi. Simdi acik ogretimde ogrenci oldugum için maasim tekrar baglanir mi? Yasim 22. Maasin baglanmasi icin basvurdum yaklasik 20 gun sonra bir lisans egitiminden sonra ikinci bir lisans yada onlisans egitimi icin maas baglanamayacagi yazisi geldi eve.. Ne yapmaliyim acil yardimci olursaniz cok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşına kadar öğrenciliğiniz durumunda maaşı alabilirsiniz. Duruma itiraz ediniz. SGK müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

  336. Mert ceylan dedi ki:

   Merhaba ben 18 yaşında üniversite 1 sınıftayım babamdan aldığım yetim aylığı yaklaşık 5 ay önce kesildi 2ay önce öğrenci olduğuma dair sgk ankaraya gerekli evrakları gönderdim ve hala maaşım bağlanmadı ne yapabilirim bu konuda

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğü ile tekrar iletişime geçip durumunuzu belirtiniz. Maaşın yatması gerekir. Aradaki geçen zamanı toplu şekilde yatacaktır.

  337. Şermin Borahan dedi ki:

   Ben, kızım ve oğlum vefat eden eşimden vefat aylığı almaktayız.Kızım, 8 Temmuz’da işe başladı ve SSK’ya durumu yazılı bildirdi. Lise 1’e giden oğlum, ablasının artık alamayacağı bölümü alabilir mi? Bazı sitelerde alabileceği şeklinde yorumlar okudum. SSK alamayacağını söylüyor ancak gerekçe belirtmiyorlar. Yazılı açıklama istedim. Neden alamayacağımı kanun maddesi ile açıklamanız mümkün mü? Oğlumun Yasal hakkı olduğunu düşünüyorum. Gerekirse dava açmayı düşünebilirim. Bununla ilgili hangi mahkemeye başvurmalıyım? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

  338. metin dedi ki:

   ben özurlu raporum var yetım aylıgına basvurdunm evraklarım izmire gıttı daha haber yok nasıl bılgı alırım tesekurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. eren bal dedi ki:

     Merhaba. Ben babamdan yetim maasi aliyorum 1992. Dogumluyum su anda biri tekirdagda biride acikogretim olmak uzere iki tane universite birden okuyorum. Acikogretimden mezun oldugum zaman maasim kesilirmi acaba.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Mezun olduktan sonra maaşınız kesilir. Aynı zamanda okurken 25 yaşını doldurduktan sonra da maaşınız kesilir.

  339. Ahmet musa dedi ki:

   Mrb. Ben 4 yillik orgun universite bitirdim. Simdi acik ogretim 2. Universite kapsaminda tekrar pgrenci oldum babamdan aldigim yetim ayliginin tekrar baglanmasi icin basvurdum ancak red geldi. 5434 sayili kanunun 74.maddesinde bir yuksekogrenim bitirilmesinden sonra ikinci bir yuksekogrenim boyunca gecen surede aylik odenmez hukmu gectigi icin 22 yasinda olmama ragmen yetim ayligim baglanmadi. Sizce baglanmasi gerekmiyormu? Birlikte mezun oldugum bir arkadasim acikogretim okudugu icin maasini almaya devam ediyor

  340. Enes belli dedi ki:

   İyi günler diliyorum benim iki tane Yeğnim var biri orta okula biri ise liseye gidiyor babaları ortalama 10 yıldır cezaevinde anneleri küçükken bırakıp gitti bunlara 2 yıl kadar Çocuk esirgeme kurumundan yardım edildi ve ortalama 1 yıldır yardım kesildi tekrar başvuru yapmamıza rağmen yardıma eve gelen uzmanlar tarafından ret geliyor bunun için ne yapmamız gerekiyor iki çocukta gerçekten çok zor durumdalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  341. AHMET dedi ki:

   merhaba bu yıl üniversiteden mezun oldum. üniversite beni 2 temmuzda mezun olarak gösterdi . Babamdan yetim aylığı alıyordum. ağustos ayından itibaren kesildi. üniversite mezuniyet tarihine bakılırsa temmuz ve ağustos ayının parasınıda almış bulunmaktayım . aldığım temmuz ve ağustos ayının parasını benden talep ederler mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ağustos ayı için sıkıntı olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  342. Lale Kayacı dedi ki:

   Merhaba. Ben babamdan yetim maaşi aliyorum. Babam ssk emeklisi idi. Eylül 19 itibari ile 3 günlük bi iş girişim oldu maasim kesildi. Tekrar bağlatmak için ne gibi bi yol izlemem lazim? Ayrıca maas baglanana kadar bi sağlık guvencem olmadigi için herhangi bi borç çıkarmi? Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  343. Arzu dedi ki:

   Babami 2001 yilinda kaybettim 2007 yilindan beri yetim ayligi aliyorum elime bir firsat gecti ve bir dukkan acmak istiyorum yetim ayligim kesilirmi tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bağkurlu olduğunuzda aylık kesilecektir.

  344. ebru dedi ki:

   İyi günler annemi 12.05.2012 de kaybettim yetim maaşı alıyorum babamda maaş alıyordu babam evlendi maaşı kesildi kuruma dilekçe ile bildirmelimiyim maaş kendiliğinden benim maasima aktarılır mi simdiden tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız artacaktır.

  345. yalcin tan dedi ki:

   Merhaba benim babam 3 subat 2014 te vefat etti ben o zaman 18 yasimdaydim ve mezun a kalmis dershaneye gidiyordum uniyi bu sene kazandim su an 19 yasimdayim ve ogrenci belgem ile birlikte sgk ya basvurdum . babam oleli bir bucuk sene oldu ben bu bir bucuk sene icerisindeki parayi toplu alabilirmiyim sorumu en kisa zmanda yanitlarsaniz sevinirim tesekkurler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  346. duygu dedi ki:

   merhabalar öncelikle kolay gelsin. ben yaklaşık olarak 3 ay boyunca bir yapı denetim firmasında çalıştım sigortalı olarak öncesinde babamdan kalan yetim aylığı alıyordum şimdi işten ayrılacağım tekrardan nasıl başvuru yapacağım ve bu başvurunun süresi kaç gün yani işten ayrılır ayrılmaz başvurabilir miyim? teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  347. İbrahim dedi ki:

   Ben 6 ay sonra 18yaşıma giricem yetim aylıgı almaktayım ve sigortam var ancak 18yaşına gırdıkden sonra tüp mide ameliyatı olucam.18yaşıma girer girmez sigortam kesilirmi yoksa 1 2 ay sonramı kesiliyor ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    18 yaşını tamamladıktan sonra sigortanız kesilmektedir. Öğrenime devam etmeniz durumunda ise kesilmeyecektir.

  348. sibel dedi ki:

   merhaba, ben annemden yetim aylığı almaktayım. ben annemin ilk evliliğindenim. benim dışımda annemin 2. eşi ve 2. eşinden olan erkek kardeşim de maaş almaktaydı. kardeşim 18 yaşına geldiğinde maaşı kesildi maaşı babasıyla benim aramda paylaştırıldı. fakat henüz lise okuduğu için başvurup tekrar bağlattırdık. şimdi 20 yaşına geldiği ve üniversite okumadığı için tekrar kesildi ama aradan 6 ay geçmesine rağmen bize paylaştırılmadı. acaba beklemeye devam mı etsek yoksa biryere başvurmamız gerekiyor mu? şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  349. furkan dedi ki:

   babamdan yetim aylığı almaktaydım 18 yaşımı doldurmama 2 ay kala 1 aylık sigortam yapıldı ve maaşım kesildi kalan 1 aylık hakkımı alabilirmiyim bide bu sene üniversiteye tercih yapmadım seneye tekrar sınava gireceğim üniversiteyi kazandığım takdirde tekrar maaş almaya devam edebilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  350. Remzi dedi ki:

   merhabalar ben lisedeyken babamın vefaatı dolayısıyla maaş bağlandı liseyi bitirince maaş kesıldı üniversıteye başladım sgk ya dilekçe gönderdim maaş geri bağlandı şimdi ise üniversıteden mezun oldum hazıran ayında maaşım kesıldı dilekçe gönderdim maaşı annemın üzerine devretmek için daha bi bilgi gelmedi maş geçmışmısın yada sgk dakı bayan otomatık olarak annenınızın üzerine geçer dedi ama hala geçmedi yardımcı olurmusunuz lütfen bilgi…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  351. Ferihan dedi ki:

   Yaklaşık 2 senedir çalısmiyorum yetim aylığına basvursam Çalışmadığım yıllardaki paraları alabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük aylıkları alamıyorsunuz.

  352. Fatih dedi ki:

   Herkese iyi günler benim babam yeni vefat etti ben şuanda öğrenciyim ama yurt dışından emekli falan dediler ve aldığım parayı kestiler şuanda para alamıyorum ben bu parayı tekrar almak için napmalıyım bi yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  353. Yusuf ARGIN dedi ki:

   Merhaba şu an 23 yaşındayım 4 yıllık bir üniversiteyi yeni bitirdim ve yeni bir 2 yıllık üniversiteye başladım acaba yetim aylığım yatmaya devam eder mi yoksa 2. Üniversite olduğu için verilmez mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2.Üniversite de yetim aylığı geçerli olmuyor.

  354. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar..Babam 2006 da vefat etti ve ben kız çocuğu olarak evlenmediğim için babamın bağkur emeklisinden maaş alıyorum işe girdiğimde aylığım kesilicek diye biliyorum peki işten çıktığımda tekrar maaş ve sağlık için sigortadan faydalanabilir miyim acil cevaplarsanız çok sevinirim..Şimdiden teşekkür ediyorum kolaylıklar dilerim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  355. gülbeyaz şahin dedi ki:

   benim babamdan annem emekli maaşını alıyodu ben annemin aldığı maaşıtan dul maşşı alıyodum dulken ama evlendim evlenince benim aldığım dul maaşı annemin maaşına ilave ediliyomu tekrar ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaşınız annenize aktarılır. Çeyiz parası alırsanız 2 yıl sonra aktarılacaktır.

  356. melis dedi ki:

   merhaba ben babamın emekli maaşını annem ile paylaşmaktayım yetim maaşı yerine mi geçiyor yoksa ayrıyeten yetim maaşı almalı mıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşına kendiniz başvurabilirsiniz.

  357. cihan dedi ki:

   yaşım 19 liseyi açıktan okuyorum babamın ssk sından yararlanabılırım hala

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet öğrencilik durumu devam ettiği için sağlıktan yararlanabilirsiniz. Yinede Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  358. Tuncay dedi ki:

   Merhabalar,

   2010 yılında babam vefat etti,annem, ben ve iki kardeşime maaş bağlandı. Ablam evlenince onun maaşı anneme geçti. Ben işe başladım annem artık maaşın zaten%50 sini aldığı için benim maaşım anneme geçmedi direkt kesildi. Şimdi ablam boşanacak ona maaş bağlanacak. Bu maaşın annemin maaşından kesilmemesi gerek bu durumda değil mi?%50 sini annem almaya devam edecek, diğer iki kardeşimede geriye kalan %25 ler mi yatacak?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  359. Hatice dedi ki:

   Babam 3 yil once vefat etti babamdan maaş aliyorduk ablam sigortali bi işe başladığı için ankaraya dilekçe yazdi maaşıni kestiler fakat annemle bana aktarmadilar 170i aradigimda da maaşin bize aktarilmayacagini soylediler bu dogru mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anne ve bir çocuk daha maaş aldığı için aktarılmaz. Eğer tek anne ya da tek yetim maaş alırsa maaş aktarılmaktadır.

  360. canan dedi ki:

   Merhaba ben canan babam vefat ettiginden dolayı yetimlik maası alıyordum ve 18 yasımı doldurdugum için suan alamıyorum dılekce gnderdımm ve gerı donus yapmalarını beklıyorum . VE 4 ay oldu ben o almadıgım maaslarımı toplu olarak alabılecekmıyım acaba cevap verrsenız sevınırım .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  361. zeynep şeyda dedi ki:

   Emekli öğretmen olan yakınımdan yetim aylığı alıyorum. Ylsy adlı programı kazandım ve resmi burslu öğrenci statüsündeyim. Bu durumda maaşım kesilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Burs almanız durumunda maaş kesilecektir.

  362. Meltem dedi ki:

   babamdan yetim maaşı almaktayım bir süredir bir birlikteliğim var bu benim özel hayatım. zaman zaman aynı evde kalıyoruz şikayet olur araştırılırsa bir sorun olurmu ya da herhangi bir ceza alırmıyım .. teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır herhangi bir ceza durumu olmaz.

  363. Murat dedi ki:

   Merhaba ben 22 yaşındayım şuan 2 yıllık üniversite okumaktayim Bu sene 2. Yılım 2 yil daha Açıköğretime devam Etsem yetim maaşın kesilir mi
   bir de 25 yaşını tamamladıktan sonra maasın kesilmez ise faiziyle geri odememek için yetim maaşının kesilmesini Nasıl sağlayabilirim yoksa kendiliğinden kesilir mi ?
   Cevabınız için şimdiden Teşekkur Ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  364. ilknur dedi ki:

   eşimle boşanma aşamasındayız..araştırdığımda babamın 1981 girişli 1997 ye kadar 5101 gün ödenmiş primi var.tek yetim benim..başka alan yok..en düşük yetim maaşı ne kadar acaba..teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öncelikle babanızın emekli olması gerekir. Emeklilik şartlarını sağlamıştır. SGK ya başvurarak babanızın emekliliğini talep ediniz. Daha sonra size maaş bağlanacaktır.

  365. sevinç çelenk dedi ki:

   merhaba ben babamdan kalan ölüm aylığı alıyordum bağkurdan sigortalı işe girince maaşım kesildi işi bırakınca tekrar almak için dilekçe gönderdim işten çıkış kağıdı istenildi paranın dönmesi için e-devlet sayfamdan kağıdı çıkartıp gönderdim iş den çıkış ile bilgilerimi yine kabul edilmedi ne yapmam lazım anlamadım dilekçede işten çıktığınıza dair belge isteniyo yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  366. özlem deniz dedi ki:

   babam öldü babam ın 800 gün sgk ası var benim maşını almam içi 900 gün olması gerekiyor ben ne kadar para ödemem lazım sgk ya acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim gününü arttırmanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.