• SSK YETİM AYLIĞI


  Sigorta Şartları

  SSK YETİM AYLIĞI

  SSK güvencesinde yaşamını yitiren kişilerin oğlunun veya kızının hayatını yitirmiş kişi üzerinden aldıkları aylığa SSK yetim aylığı denir.Ülkemizde yaşayan bir çok kişinin sosyal güvencesi için bağlanan yetim aylığı bir sosyal yardım özelliğindedir.Fakat SSK yetim aylığı alan vatandaşlar, sigortalı olarak çalışmaya başladıkları andan itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir.Ancak bazı hususlar doğrultusunda bu aylık kesilmeyebilir.

  Bu hususlar;

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, hiçbir şekilde öğrenim almayan çocukları 18 yaşında, orta öğretimi bitirenler 20 yaşında, üniversiteyi bitirenlerin ise 25 yaşında SSK yetim maaşı kesilecektir.Liseden mezun olan erkek çocukları orta öğretim grubunda yer alırken 2 yıllık üniversite okuyan çocuklarda yüksek öğrenim grubunda yer alacaktır.Bu koşullarda SSK yetim aylığı yaşlarını doldurmasalar bile kesilecektir.Erkek çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez.

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  Engelli olmayan kız çocukları SSK’lı olarak işe girdiklerinde, evlendiklerinde veya kocasından ayrıldıkları halde birlikte yaşamaları durumunda SSK bu durumları tespit edip belirlerse almış oldukları SSK yetim aylığı kesilecektir.Yetim aylığının kesilmesinde kişilerin belirli bir yaşa kadar öğrenci olması veya belli bir yaş şartı istenmemektedir.

  Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

  Ölen bir kişinin oğlu veya kızının engelli olduğu nedeniyle bu nedenden yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SSK tarafından en az %60 düzeyinde engelli olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.Bu tespitten sonra kız veya erkek çocuklarının yuva kurmalarında, belirli bir yaşa gelmelerinde veya öğrencilik hayatlarının bitmesi halinde SSK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  SSK Yetim Aylığı Başvurusu

  Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek veya SSK’nın resmi sitesinde bulunan form ve dilekçeler bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

  İnternet Adresinden Başvuru Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Furkan dedi ki:

   Merhaba ben bazı sorunlardan dolayı liseyi birakmak zorun da kaldım. 18 yaşına aldığım yetim aylığı kesildi. Şuan 19 yaşındayım ve açıkögretim den okula kayıt oldum. Yetim aylığını tekrar alabileceğimi biliyorum ancak geriye dönük maaş diye bir şey öğrendim. Sorum şu maaş almadığım 1 sene için ödeme alabilir miyim? Alabilirsem nasıl?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Furkan Bey,

    Öğrencilik durumunuz başladıktan sonra yetim maaşı almaya başlarsınız. Öğrenci olmadığınız dönemdeki yetim maaşını alamazsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.