• SSK YETİM AYLIĞI


  SSK YETİM AYLIĞI

  SSK güvencesinde yaşamını yitiren kişilerin oğlunun veya kızının hayatını yitirmiş kişi üzerinden aldıkları aylığa SSK yetim aylığı denir.Ülkemizde yaşayan bir çok kişinin sosyal güvencesi için bağlanan yetim aylığı bir sosyal yardım özelliğindedir.Fakat SSK yetim aylığı alan vatandaşlar, sigortalı olarak çalışmaya başladıkları andan itibaren aldıkları yetim aylığı kesilecektir.Ancak bazı hususlar doğrultusunda bu aylık kesilmeyebilir.


  Bu hususlar;

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Erkek Çocuklar İçin

  Sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, hiçbir şekilde öğrenim almayan çocukları 18 yaşında, orta öğretimi bitirenler 20 yaşında, üniversiteyi bitirenlerin ise 25 yaşında SSK yetim maaşı kesilecektir.Liseden mezun olan erkek çocukları orta öğretim grubunda yer alırken 2 yıllık üniversite okuyan çocuklarda yüksek öğrenim grubunda yer alacaktır.Bu koşullarda SSK yetim aylığı yaşlarını doldurmasalar bile kesilecektir.Erkek çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilmez.

  Engelli Olmayıp SSK Yetim Aylığı Alan Kız Çocuklar İçin

  Engelli olmayan kız çocukları SSK’lı olarak işe girdiklerinde, evlendiklerinde veya kocasından ayrıldıkları halde birlikte yaşamaları durumunda SSK bu durumları tespit edip belirlerse almış oldukları SSK yetim aylığı kesilecektir.Yetim aylığının kesilmesinde kişilerin belirli bir yaşa kadar öğrenci olması veya belli bir yaş şartı istenmemektedir.

  Engelli Olan Kız Ve Erkek Çocukları İçin

  Ölen bir kişinin oğlu veya kızının engelli olduğu nedeniyle bu nedenden yararlanılarak yetim aylığı alabilmeleri için SSK tarafından en az %60 düzeyinde engelli olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.Bu tespitten sonra kız veya erkek çocuklarının yuva kurmalarında, belirli bir yaşa gelmelerinde veya öğrencilik hayatlarının bitmesi halinde SSK yetim aylığı kesilmeyecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK Yetim Aylığı Başvurusu

  Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek veya SSK’nın resmi sitesinde bulunan form ve dilekçeler bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

  İnternet Adresinden Başvuru Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  SSK YETİM AYLIĞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Samet dedi ki:

   Merhabalar
   18 yasında liseyi bitirdikten sonra yetim aylığım kesildi 2 sene sonra 2 yıllık üniversite ye basladım bu sure zarfında yatmayan maaşlar toplu yatar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Arada kalan dönemde maaş alma hakkınız bulunmadığı için Bu süreler için toplu para alamazsınız.

  2. Merih Yön dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum yaklaşık 7 8 yıldır. Fakat bu ay hâlen üniversite öğrencisi olmama ve yaşımın daha 21 olmasına rağmen aylığım yatmadı. bunun sebebi nedir?

  3. şenay ışık dedi ki:

   merhaba. ben 30. aralık 1982 doğumluyum. babam 25 kasım 1992. de vefat etti. ssk 4a.dan biz kızlara yetim aylığı bağlandı. annemle babam vefat öncesi boşanmışlartdı. ben ise 2003 de evlenerek avusturyaya gittim. yetim aylığım kesildi. ancak 2008 de yurtdışında boşandım. oturma ve çalışma iznim var sigortalı çalışıyorum. halen tc vatandaşıyım gelip gidiyorum. ve yıllar sonra yetim aylığını tekrar alabilmek için başlvurdum. bu durumda yurtdışında sigortalı çalışıyor olmam türkiyede yetim aylığı almama engel olur mu. 01.10.2008 öncesi ve sonrası vefat ayrımı var biliyorsunuz. bilgi alabilir miyim

  4. Barış dedi ki:

   Ben yetim aylığı alıýordum 2 yıllık bölüm okuyorum 2.yılım doldu fakat okulum bitmedi yani mezun olmadım ama yetim aylığım kesildi ne yapabilirim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurmdıysanız öğrenci belgeniz ile birlikte dilekçe ile tekrar müracaat edin.

  5. Medine dedi ki:

   Slm oğlum liseden mezun univ.sınavina girdi diyelim ki kazanamadi seneye hazirlinamsiicin dersaneye göndermeyi düşünüyorum yetimlilik maaşi alabilir mi

   1. Halil dedi ki:

    Seneye kazanırsa inşallah kazandığı bölümden öğrenci belgesini alıp (bölüm başkanı veya Öğrt görevlisi mühür u olacak) ssk ya müracaat edecek orda bi form dolduruyor (sicil no hak sahibi bilgileri vb) ve başvuşunu yapar ortalama 45 günü geçmeden maaşı bağlanır toplu bir ödeme alır 3 aylık ortalama

  6. Pinokyooo dedi ki:

   Abim yetim aylığı alıyordu 2 sene önce işe başladığında maaşı kesildi ve bizim maaşlarımıza eklenmedi şimdi abim dilekçe verse bizim maaşımıza eklenme olur mu ve birikmiş para alabilir miyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ağabeyiniz maaştan düştükten sonra sizin maaşınıza eklenmeliydi. Bir dilekçe ile durumu ssk ya bildirin mutlaka bir dönüş alırsınız. Eğer eklenme olmadı ise bu zaman kadar ki brikmiş ödeneği toplu alabilirsiniz.

  7. Mustafa Duru dedi ki:

   liseden mezun olduğum için yetim aylığım kesildi. kesilen tutar halen dul ve yetim aylığı alan annem ile ablamın aylıklarına ilave edilir mi? Edilmesi için herhangi bir işlem yapmamız gerekir mi? Aöf kayıt yaptırırsam aylığım tekrar bağlanır mı? Teşekkürler….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aöf ye kayıt olursanız öğrenci belgesi ile tekrar maaşınız bağlanır. Kesilen maaş otomatikman bağlanır. ancak hızlandırmak için dilekçe vermeniz daha uygun olacaktır.

  8. ŞEVKİ TATOĞLU dedi ki:

   merhabalar eşim annesinin üzerinden yetim aylığı alıyordu evlendik ve yetim aylıgının annesine devretmesi gerek bunun için nereye başvuru yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  9. Duygu dedi ki:

   4 tane evladım var iki büyük çocuklarım ilk eşimden ben le beraber yaşıyorlar 15 ve 12 yaşında ikitanesi de şimdiki eşimden eşim asker. ilk eşim öldu mu kaldım bir haber yok 10 yıldır, ilk eşimden olan çocuklar için bir yardım ala bilirmiyim tsk

  10. Merve dedi ki:

   Merhaba 1992 yılında annem 1997 yılında babamı kaybettim. Daha sonra her ikisinden de yetim maaşı almıştım.1999 dan sonra memuriyete girince kesildi.
   Sormak istediğim şu var memuriyette maaş bağlama oranı gitgide düşüyor. İstifa etsem istifa sonrası başvurmam halinde anne ve babamdan yine maaş almam mümkün mü?
   Çalıştığım süreler için tazminat hakkı var mı?

   Teşekkürler.

  11. Ahmet Sadi dedi ki:

   Ben şimdi açık lise den eğitimime devam etmeyi düşünüyorum bunun orta öğretimimi açığa aldırınca benim aldığım babasızlık maaşı kesilirmi

  12. Rukiye dedi ki:

   Merhaba yetim maaşı alıyorum daha önce kredi çekmiştim ve o krediyi öderken evlendim maaşım kesildi fakat yine ödedim bitirdim boşandım maaşım yeniden bağlandı şimdi yine kredi çekmek istiyorum yalnız çekemiyorum ne yapabilirim 20 bin TL’ye ihtiyacım var ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bankaların farklı kriterleri mevcut. Farklı bankalardan talebinizi yapın. Yeniden değerlendirilecektir. Son zamanlarda bankalar kredi vermekte farklı kriterlere de bakmaktadır.

  13. kaan dedi ki:

   bır orum daha var babam vefat ettı annem bababım maasını alıyor annem kendı babasınında maasını alabılır mı babam ssk emeklısı dedem de ssk emeklısı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de ssk emeklisi olduğundan tercih ettiği aylığı alabilecektir.

  14. kaan dedi ki:

   270 gun ıgortam var typ de 9 ay calısmıstım sımdı calısmıyorum basvuru yapsam yetım aylıgı alabılırmıyım %60 rapor ıle bırlıkte

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 raporunuz var ise yaş gözetmeksizin yetim maaşı alabilirsiniz.

  15. Guldane dedi ki:

   Babam 1976 da vefat etti. SSK emeklisi. Maaşını annem alıyordu annemde vefat etti. Ben su anda çalışıyorum ve dulum. Ne kadar maaş alabilirim. Veya maaş in %kaçını alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ssk emeklisi ise çalışırken yetim maaşı ödenmez.

  16. emriye çekişken dedi ki:

   merhaba iyi günler ben şuan yetim aylığı almıyorum çalıştığım içinalamadıgım para birikiyormu çeyiz parası almak için nekadar süre yetim ağlığı almam gerkiyor?

  17. Didem dedi ki:

   İyi akşamlar ben annemden yetim aylığı alıyordum bıraktım bıraktıktan 4 ay sonra bana yersiz ödeme diye borç tebligatı geldi acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler iyi akşamlar

  18. Sibel dedi ki:

   Merhabalar ben sibel . 24 yaşına gircem . İki yıl önce mezun oldum . Gıda mühendisiyim. Yarın işe baslicam Allahin izniyle . Maaşım kesilecek onu biliyorum benim merak ettiğim konu çeyiz parası.mesala 3 yıl calistiktan sonra tekrar muracaat ettiğimde çeyiz parası alabilir miyim ??? Dedim ama cevap alamadım

  19. Sibel dedi ki:

   Merhabalar ben sibel . 24 yaşına gircem . İki yıl önce mezun oldum . Gıda mühendisiyim. Yarın işe baslicam Allahin izniyle . Maaşım kesilecek onu biliyorum benim merak ettiğim konu çeyiz parası.mesala 3 yıl calistiktan sonra tekrar muracaat ettiğimde çeyiz parası alabilir miyim ???

  20. Elif dedi ki:

   Merhaba ben çlüm aylığını geç aldım şubat 25de alacağım ancak bana gelen belgede 4milyar küsurlu biriknişim gözüküyor alıcağıma dair bunu ziraat bankasından nasıl temin ederim ?

  21. halil dedi ki:

   23 yaş erkek Lisans bitirdim bir dönem ara verip yüksek lisansa başladım ara verdiğim dönemin parasını geriye dönük alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif öğrenci olmadığınız dönemin parasını geriye dönük alma hakkınız bulunmamaktadır.

  22. Melek dedi ki:

   Ben 8 yıldır yetim aylığı almaktayım ama bu ay ki aylığım yatırılmamıştı. nedeni ne olabilir acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melek Hanım merhaba,

    ALo 170 SGK danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

  23. Murat dedi ki:

   Merhaba yetim aylığı askere gidince kesilirmi bide maas 25 yasından gün alıncamı kesiliyor yoksa dolduruncamı

  24. Gülçin dedi ki:

   Merhaba ben yetim ayligi aliyordum sigortam basladigi icin kesildi. Sigortam artik yon tekrar basvuru mu yapmam lazim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülçin Hanım merhaba,

    Çalışmadığınızı belirterek ekinde işten çıkış kağıdını da ekleyerek dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  25. serkan dedi ki:

   sormayı unuttuğum bir soru daha vardı yada sorduysam sistemde görünmemiş veya bana mail gelmemiş olabilir hatalıysam kusura bakmayın

   peki kanunda 25 yaşına kadar yükseköğrenim görürse alır diyor çoğu kişi örgün 2 yıllık bitiriyor Dikey geçiş sınavı ile 3.sıfından farklı dersler alarak devam ediyor
   yani bölüm ilk bölümün devamı niteliğinde olmuyor ve maaş bağlamıyorlar

   ben 2 yıl örgün okudum DGS ile okuduğum bölümün devamı niteliğinde bir bölüüme açıköğretim 3 sınıfdan devam ediyorum geçenlerde başvurdum
   acaba örgünden aöfe geçince bir sıkıntı olur mu maaş vermeme gibi
   (bölümüm ilk bölümümün devamı niteliğinde)

  26. serkan dedi ki:

   merhaba birkaç sorum vardı
   geçen sene 2016 aralık sonlarında babam vefat etti ve mart gibi maaşım bağlandı geriye dönük de ödeme aldım en son mayıs da aldım 2 yıl örgün olarak okudum üniversite bittiği için kesildi sandım
   fakat öğrenciliğim 2017 eylülde bitmiş yani mayıs eylül arası alamadım
   şimdi DGS sınavı ile açıköğretim le doğrudan olarak 3.sınıfa kayıt oldum
   başvurdum sonucunu bekliyorum
   fakat bşir kaç cevabınızı okudum geriye dönük maaş alamazsınız gibi yanıtlar vermişsiniz soru soranlara
   cidden maaşı geriye dönük alamıyor muyuz
   ama bu benım hakkım öğrencilik devamken maaşı kesiyorlar onaylanırsa geriye ödemezler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serkan Bey merhaba,

    Cevap verdiğimiz sorularda ilk başvuru yapanlar için geçerli bir durumdu. Sizin devam eden maaşınız kesilmiş. Geçmiş dönemde öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeyi Kuruma bildirirseniz yetim maaşınızı alabilirsiniz.

  27. serkan dedi ki:

   merhaba Yusuf Bey
   ben 2 yıl myo bitirdim örgün olarak maaşım haziranda kesildi .
   Dgs ile Doğrudan geçiş olarak sağlık yönetimine geçtim devamı niteliğinde olan bir bölüm fakat açıköğretim bölümü
   yetim maaşı almaya devam eder miyim, tekrar alabilir miyim
   birde benim öğrenciliğim 22 eylül de 2016 da bitmiş görünüyor benim maaşım
   2016 haziranda kesildi arada 3-4 aylık bir bölüm yatırmamışlar
   onları geriye dönük öderler mi ?

   1. serkan dedi ki:

    yıllar 2017 olacak yanlış yazmısım

  28. mehmet tamtekin dedi ki:

   kızkardeşimin bagkur borcu var babamın yetim maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum bağkur borcu olanlara yetim maaşı bağlamıyor. Ancak bankadan kredi çekip borcu ödedikten sonra yetim maaşı ile kredi borcunu kapatabilirsiniz.

  29. Filiz dedi ki:

   Merhaba babam 10.04.2016 tarihinde vefat etti ben o dönem çalıştığım için yetim aylığı almadım.şu an çalışmıyorum başvurduğum takdirde yetim maaşı almaya ne zaman başlarım ve geriye dönük olarak sgk tarafından ödeme yapılırmı? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı başvuruları 45-90 gün içinde sonuçlanır. Çalıştığınız dönem için geriye dönük maaş alamazsınız. Başvurduğunuz tarihten itibaren maaş alabilirsiniz.

  30. Emre dedi ki:

   Merhaba. Ben 4 yıllık lisans öğrenimimi tamamladım. 22 yaşındayım. Mezun olduktan sonra yetim aylığım kesildi. Açıköğretimden 2 yıllık bir bölüme başlarsam yetim aylığımı tekrar bağlatabilir miyim ?

  31. Sevgi dedi ki:

   almanyada yasiyorum, sosya yardim alirken türkiyede ölen babamdan yetim ayligi almaya basladim, 2000 yili idi. cok arastirdim alabilecegimi söylediler ve basvurum kabul edildi. Babam bagkur emeklisiydi. Hala almaya devam ediyorum ve ayni zamanda sosyal yardim da almaya devam ediyorum, Simdi ise sosyal yardim alanlara yetim ayligi verilmedigini ögrendim. Bu yil annem öldü, gecmiste kazandigim hak oldugu icin annem de öldügü icin benim yetim maasimin artmasi gerekmez mi? Eski haklar korunuyor mu?

  32. İbrahim dedi ki:

   Merhba,
   Babamı yeni kaybettik (temmuz2017) sgk çalışan emeklisiydi. Annemin ise sosyal güvencesi yok.
   Öğrendim ki annem, babam dan maaş alıp hemde 2000 yılı öncesi ssk emeklisi olarak vefat eden anne ve babasından yetim aylığı alamıyormuş.Yani sadece babamın maaşını alabilecekmiş. Bu maaş ile geçinebilmesi söz konusu değil.
   Annem, vefat eden babamın maaşı için değil de direkt Anne babasından ayrı ayrı yetim aylığı almak için başvuru yapabilir mi? Öğrendiğime göre anne baba aynı statüde bile olsa birinin tam diğerinin yArım maaşı şeklinde 2 yetim maaşı alınabiliyormuş. Annemin başvuru yaparken böyle bir seçim yapma hakkı var mı?

  33. Furkan dedi ki:

   Merhaba ben bazı sorunlardan dolayı liseyi birakmak zorun da kaldım. 18 yaşına aldığım yetim aylığı kesildi. Şuan 19 yaşındayım ve açıkögretim den okula kayıt oldum. Yetim aylığını tekrar alabileceğimi biliyorum ancak geriye dönük maaş diye bir şey öğrendim. Sorum şu maaş almadığım 1 sene için ödeme alabilir miyim? Alabilirsem nasıl?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Furkan Bey,

    Öğrencilik durumunuz başladıktan sonra yetim maaşı almaya başlarsınız. Öğrenci olmadığınız dönemdeki yetim maaşını alamazsınız.

  34. Yusuf dedi ki:

   İyi günler
   Ben babamın vefat etmesi sebebiyle yaklasık 6-7 yıldır yetim maaşı alan bir gencim.
   Bu sene liseden mezun oldum. Maaş kesintiye uğradı. Oysa 18 yaşına geldigim zaman maaşım kesintiye uğramış, gerekli belgeler ve dilekçeyle maaşımı tekrar almaya başlamıştım.şuan 19 yaşındayım maaşımın kesilmesi üniversiteye geçmis olmamdan mı kaynaklanıyor? 2 aydır sekteye uğrayan maaşımı üniversitede okuduğuma dair gerekli bilgileri yetkili kişilere ulaştırdiktan sonra geri alabilir miyim yoksa sadece tekrardan yatmaya başlayan aydan itibaren mi alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Liseden mezun olduktan sonra ara vermeden üniversiteye başlarsanız bu dönem için maaşınız kesilmez. Ancak ara verilip üniversiteye başlanırsa öğretim dönemi başlangıcından itibaren tekrar maaşınız bağlanacaktır.

  35. Kağan dedi ki:

   İyi günler 22 yaşında üniversite öğrencisiyim 2009 uılından beri babamdan kalan ölüm maaşını alıyorum yaklaşık her sene maaşım kesiliyor öğrenci belgemle birlikte ankaraya mektup attığımda geri bağlanıyordu ama bu sene maalesef hala bağlanmadı napmam gerek ve bu iki aydır alamadığım para kaybolur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgenizin sisteme girmesi ile alamadığınız maaşlar hesabınıza yatar hak kaybınız olmaz.

    1. Kağan dedi ki:

     Haziranın 22 sinde zaten öğrenci belgemi ve sgk dan aldıgım bi formu doldurup yollamıştım ama hala bi sonuç çıkmadı ne yapmam lazım acaba?

  36. Kübra dedi ki:

   Merhaba. Annemden dolayi 1993 yilindan beri kiz yetim ayligi aliyorum. Fakat o zamandan beri maaşı benim adima olusturulan ziraat hesabindan babam çekiyordu. Bu sene maaşi is bankasi hesabima tasidim. Maas aktif gorunuyor ama cekemiyorum. E devletten baktigimda 10aylik maas blokede gorunuyor. Bu ay agustos ayinin maasina da bloke konulmus. Sgk ya bizzat gidip durumu sordum net bir cevap veremiyorlar cunku maas aktif ve almamam icin bi neden yok. Kamu gorevlileri emeklilik islemleri dai. baskanligina ogrenci belgemle dilekce verdim faks cektim cevap alamiyorum 2aydir. Alo 170ten basvuru olusturdum ona da cevap gelmedi. Ne yapmam gerekiyor sizce maasim neden blokeye alinmis olabilir

  37. AYŞE YAVUZ dedi ki:

   Merhaba ..
   Ben 15/ temmuz/ 2008 tarihinde emekli sandığından emekli öğretmenim..Eşimden boşandım ve ekonomik sıkıntılar yaşıyorum..
   20/ MART /1977 Yılında ölen SSK emeklisi babamdan çocukken aldığım yetim maaşının tekrar bağlanması için ne yapabilirim..
   TEŞEKKÜRLER..

  38. Murat dedi ki:

   Merhabalar Ben 1 yılı hazırlık olmak suretiyle 5 yıllık lisans öğrencisiyim temmuz ayında yatması gereken yetim aylığım yatmadı. Dilekçe ve öğrenci belgesiyle sgk ya gönderdim. Sizce ne kadar sürede aylığım tekrar bağlanır veya süreci hızlandırmak için yapabileceğim bir şey var mı ?

  39. ömer dedi ki:

   iyi çalışmalar benim bir sorum olacak babam 2 sene oldu vefat edeli babamın sigortasından yararlanıyordum. mayıs ayına kadar ölüm aylığını alıyordum. fakat haziranda verilmedi. staja başladım okulda staj yapmaktayım ücret dahi almıyorum. birde 2 sene okudum gözüküyor halbuki dönemim uzadı kışın okulum bitecek yani hangi sebepten kesildiğini de bilmiyorum staj mı yoksa mezun olduğumu zannederek mi kestiler ikisinden biri ben sgk ya gittim. tahsis talep ile öğrenci belgemi ankaraya göndermemi söylediler gönderdim. cevap alamadım bu konuda çok mağdurum. inanın yardımcı olabilirseniz sevinirim. babamın aylığını alabilmem için bu bilgiler ışığında ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj sigortası yetim maaşının kesilmesine sebep olmaz. Dönem sonlarında bu durumla karşılaşılabiliyor. 25 yaşını doldurmadıysanız bildirdiğiniz öğrenci belgesi ile maaşınız tekrar bağlanacaktır.

  40. funda yiğit dedi ki:

   mrb funda ben daha önce yetim maaşı alıyordum sigortalı işe girince kesildi şuan sigortalı işimden ayrıldım işsizlik maaşı alırken yetim maaşınıda alabilirmiyim. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK’dan yetim aylığı alabilmek için bir bayan olarak, çalışmamanız, kendi çalışmalarınızdan dolayı gelir-aylık alıyor (emekli) olmamanız ve evli olmamanız gerekir. Bu durumda işsizlik maaşı alırken yetim maaşı da alabilirsiniz

  41. burhan dedi ki:

   yetim maaşı alıyordum babam tarafından üniversite öğrencisiyim sigortalı işe başladığım için maaşımın kesileceğini söylediler işi şuanda bıraktım yetim maaşını tekrardan almam için yapmam gerekenleri yazar mısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgenizle birlikte Kuruma tekrar maaş başvurusu yapmanız yeterli olacaktır.

  42. Enes dedi ki:

   Merhaba, ben 18 yasındayım liseyi bitirdikten sonraki ay maasım yatmadı. Üniversiteye baslayınca mı devam edecek ? Universiteye baslama zamanina kadar gecen surede maas alabilecek miyim ? 1 sene universiteye baslamasam maasim kesilir mi ? Tesekkurler.

  43. MaideK. dedi ki:

   Iyi gunler. babam emekli Sandığı emeklisi ve 1 ay once vefat etti. Evlendiğim takdirde ceyiz parasi olarak 12 mi yoksa 24 maas karsiligimi aliniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emekliliğinden dolayı yetim maaşı alanlar 12 aylık çeyiz parası alırlar

  44. sedat dedi ki:

   Merhabalar
   Babamdan kalma yetim aylığımızı annemize devir işleminde ne kadar oranda devir olur .%100 oranında devir olması için napabiliriz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı annenize % 100 oranında bağlanmaz, Yalnızca eş olması halinde % 75, oranında bağlanır. Konu hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  45. İbrahim Düşünceli dedi ki:

   Merhaba, ben yetim maaşı alıyordum, ama maaşım kesildi. Yaşım daha 22. Benim üniversitem hazırlıkla beraber 5 yıl. Yani bir sene daha var. Öğrenci belgesiyle birlikte tahattüt belgesini emekliler daire başkanlığına gonderdim, maaşım tekrar baglanir mi? Bağlanırsa anlamadigim ayin maasini alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite öğrencileri 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirler. Dilekçenizin işleme konması ile birlikte almadığınız maaşınız da yatırılır.

  46. Mert Balcı dedi ki:

   Merhaba ben Mert,
   Halihazırda 23 yaşındayım. Bu ay mezun olunca babamdan aldığım ölüm aylığım kesildi. Eğer Ben yüksek lisansa başlasam aylık tekrar bağlanır mi?

  47. ömer dedi ki:

   iyi günler ben babam vefat ettiğinden ben yetim aylığı alıyordum. en son maaşımı geçen ay aldım ve arkasından üniversite stajyerliğine başladım şuanda stajyerim. maaşımı yatırmadılar acaba bununla mı ilgili okuldanda maaş almıyorum. ve bunları geçtim. alamadığım parayı anneme de vermemişler neden peki babamın maaşını alabilmemiçin neler yapmalıyım .

  48. Murat Erman dedi ki:

   2015te aöften 2 yıllık üniversite okumaya başladım şuan 2017 2 yıllık bölüm bitti bitene kadar maaş aldım fakat bu haziran yatmadı maaş ama ben alttan kalan derslerden dolayı mezun olmadım diploma almadım maaşı hala almaya hakkım yok mu?

  49. Mustafa dedi ki:

   İyi günler. Üniversite okuyorum halen son sınıfa yeni geçtim. 5 Kasım 1993 doğumluyum. 25 den gün almaya kasımda başlayacağım. Asıl konu 25 imden gün aldıktan sonra maaşım halen ben oluyorken kesilecek mi yoksa Haziranda mı kesilecek. Yardımcı olursanız sevinirim. İi günler.

  50. mert dedi ki:

   Lise bitti , ama üniverste geçiceğim , lise bittikten sonraki aylığım kesildi

  51. Merin dedi ki:

   Merhaba
   Ben iki ablam ve annem, babamın maaşını almaktayız ablamlarin bu yıl öğretmen olma ihtimalleri var bu durumda onların maaşı bize eklenecek mi ?

  52. mert dedi ki:

   iyi günler ben liseyi bitirdim 1 sene üniversite sınavlarına hazırlanacağım bu arada sigortalı işte çalışırsam 1 sene sonra üniversiteye gitsem bile maaşım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 sene boyunca yetim maaşınız kesilir. Üniversiteye başladığınızda öğrenci belgenizi ibraz ederseniz tekrar maaş bağlanır.

  53. Gülizar Gece dedi ki:

   Babam rahmetli. Annem kız kardeşim ve ben aylık alıyorduk. Kardeşim yaklasık bir yildir calisiyor annemin ve benim maasim degismedi devir yapilmadi. Şimdi kardesimin almasi gereken maas bizim icin birikiyor mudur calisan kardesim aktarma dilekcesi verirse annemin ve benim maasim yukselir mi toplu birikmis parayi alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz halen maaş almaya devam etmiyorsa otomatikmen maaşınız artması gerekiyordu. Kardeşiniz işe giriş bildirgesi ile birlikte başvurusunu yaptıktan sonra maaşınız artacaktır. Geriye dönük ödenmesi gereke maaşlarda ödenir.

  54. selma gündüz dedi ki:

   eşimden boşandım memur olarak çalışmaktayım ölen babamın ssk maaşını alabilirmiyim annemde vefat etti

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat eden SSK emeklisinin kız çocuğuna yetim aylığı bağlanabilmesi için evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmasının yanı sıra, sosyal sigortaya veya emekli sandıklarına tabi bir işte çalışmaması, buralardan gelir veya aylık almıyor olması gerekiyor.

    Babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  55. dilek dedi ki:

   18/04/2017 eşimden ayrıldım mayıs ayı bası ıtıbari ile 115 tl maaş yatmış az değilmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız kısmi yatmış olabilir. Tam bilgi verebilmek için verdiğiniz bilgiler yeterli değil. Size yetim aylığı hakkazandıran kişinin emekli maaş tutarı bilgisine ulaşırsanız yardımcı olabiliriz.

  56. Kerem dedi ki:

   Babam vefat ettiğinden sigortadan öğrenci olduğum için maaş almaktayım 2 erkek kardeşiz bide annem var 3 kişi alıyoruz maaşı şöyle bir durum var ama günübirlik bir için için günlük sigorta yaptırmam gerek maaşım kesilir mi?1

  57. Canberk okut dedi ki:

   İyi günler annem 2012 yılında vefat etti annem den yetim maaşı alıyorum. Şimdi lise son a gidiyorum yani orta öğrenim 1 ay sonra mezun olacağım benim yetm maaşım ne zaman kesilir? Teşekkür ederim şimdi den!
   2-) benim bu paraya ihtiyacım var ama bu sene ygs den barajı geçemedim yani seneye. Bu parayı seneye kadar alabilirmiyim?

  58. Cem dedi ki:

   19 yaşındayım lise sona gidiyorum 3 ay sonra normalde okuldan mezun olmam gerekiyor ancak alttan dersim var oyüzden bu sene mezun plancıma sadece sınavı verirsem mezun olacağım yani okula gitmeyeceğim acaba yetim maaşına devam edebilir miyim

  59. Olcay berberoglu dedi ki:

   SSK emeklisiyim SSK dan dul aylığı alıyorum SSK dan yetim aylığı alabilirniyim

  60. gürbüz karaca dedi ki:

   merhaba
   2006 da abim kaza sonucu öldü emekli hakkı vardı eşi ve çocukları emekli maası almaya başladılar
   ….2017 de abimin eşi kolon kanserinden öldü annenin maaaşı çocuklara aktarılırmı nasıl ve nereye başvurmalıyız bu maaş babadan gelen maaş
   annenin mirasını reddedersek maaş bize sorun olurmu
   ve
   dilekçe örneği nasıl olmalı
   şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Reddi miras yapsanız dahi emekli maaşını hak edersiniz. Öncelikle çocukların kayyım ataması yani vasi tayin edilmesi gerekiyor mahkeme kararı ile. Bir avukata danışmanız daha yararlı olacaktır.

  61. Zuhal erel dedi ki:

   1982 yilnda vefat eden babamin maasni annem aliyrdu ablam basvurdu almya basladi snra ben basvurdum 3 ay srdu 364 tl maas alddm 3 aylik toplu almam gerekmiyrmydu 16 sene once esimden ayrildgmda basvurmustum basvurdugum gunden itibaren toplu almstm smdi ndn bu kdar aldm

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuz degisiklik gösterebilir. Lütfen alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alınız

  62. şeyda dedi ki:

   slm
   annem 2006 yılında vefat etti. babam 2016 yılında vefat etti
   ikisinden de yetim aylığına hak kazandım. tek yetimim.
   babam 2000 tl emekli maaşı alıyordu. ve annemden de 1000
   tl dul maaşı alıyordu.
   Şimdi bana Annemden 1.000 tl .
   Babamdan 575 TL bağladılar.
   Kanuna göre yüksek olanın tümü bana düşer. az olanın yarısı diye biliyorum.
   SGK neye istinaden bana az bağladı acaba.yoksa benim hesabım mı yanlış??

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  63. MEHMETEYÜP ARTAN dedi ki:

   Ben 25 yaşına girdim 17.08.1991 doğumluyum.ağustos ayından itibaren babamdan kalan yetim aylığımı çekemedim yaşımı doldurduğum için.temmuz 2016da yetim aylığımın ve icerde kalan paramın diğer malüllere annem ve kız kardeşime baglanmasını istedim şuan lisans 3.sınıf ogrencisiyim maddi sıkıntılar cok yasıyoruz ailemde yaşıyor bu kesilme yüzünden.dilekce doldurdum annemlere baglanması için sgk emeklilige gönderdim.ama hic bana aylardır geri dönüş yapmadılar aradı 170i hep oyaladılar sonra sgk emeklilik sandgını aradım kasım ayında.dedi biri paran dewlette kalmıs benim hakkım kaybolmussa maas diger malüllere aktarılmaz mı aktarmadılar.icerde kalması ne kadar dogru ve neden cekemiyorum hadi ben neyse annemler hakkı olanlar neden çekemiyorlar.hakkımız olanı neden alamıyoruz.sonra annem aradı sgk yı benden ogrenci belgesi istemişler tekrar bağlanabilirmiş bana aylığım die tekrar dilekce yazıp gondermemi istemişler.Ama yaşımı doldurduğumu biliyorlar.sizde maaşımın tekrar baglanma ihtimali varmı veya aileme aktarırlar mı.bu konu hakkında net bilgisi olan varsa bana ulaşabilir mi yardımcı olursanız cok sevinirim.sıkıntı cok cekiyoruz. cep numaram.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hakkınız olduğu savunulan ve kalan paranız için lütfen BİMER 150 nolu telefonu arayınız ve bilgi veriniz
    Aşağıdaki TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ numaralarını HEmen arayınız
    +90 (312) 425 15 29
    +90 (312) 417 93 34
    +90 (312) 419 37 74

  64. fatma dedi ki:

   merhaba,
   babam emekli sandığı emeklisiyken kasım ,16 da vefat etti. Annem ve iki kardeşimle başvuruda bulunduk. e-devlette 23 aralıkta emekli fark ve ikramiyenin gönderildiği söyleniyor. Hesapalarımız da aktif. Hangi bankaya yatıyor acaba? Denizbank a gittik ne annemin ne de babamın adına gelen herhangibir ödeme yok. teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI arayınız.
    Ölüm Aylığı Bağlanması İçin Nereye Ve Nasıl Başvurulur? Müracaat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

    Ölüm aylığı bağlanabilmesi için hak sahiplerinin, örneği Kurumca hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile (buraya link) sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurması şarttır. Hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi nam ve hesabına (4/b li) çalışmış sigortalıların hak sahipleri için Tahsis talep dilekçesine ;

    -18 yaşını doldurmayanlar hariç, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,
    -15 yaşından küçük çocuklar hariç olmak üzere bir adet fotoğraf
    -Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu
    -Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda)
    eklenir.

  65. ebru şen dedi ki:

   Merhaba
   Yetim aylığı alıyordum ön lisans bittikten sonra ara vermeden açık öğretimden lisans tamamlamaya devam ettim maaşımda kesilmedi şimdi bana sgk dan 5 bin tl borç geldi açık öğretime devam ediyorum öğrenci belgesi yolladım okula başladığımda yollamam gerekiyormuş geç yolladığım için kabul etmedi ödeyeceksin dio kurum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaşını doldurduysanız GSS borcunu ödemek zorundasınız.

  66. Hayriye dedi ki:

   Slm ben hayriye çakmak babam dan yetim maaşı alıyordum 2013 yılında sigortalı bir işe girdim maaşım kesildi ve 3 gün çalıştım ve işten çıktım tekrardan maaşım bağlandı ve ağustos 2016 ya kadar maaş alıyordum şimdi sgk bana hiç bir gerekçe göstermeden maaşımı kesti hiç bir yerde çalışmıyorum evlilik yapmadım defalarca dilekçe yolladım ve defalarca sgk ya kendim gittiğim halde hiç bir şey söylemediler geçimimi ve kızımı bu maaşımla sağlıyordum ve maaşımın üzerinden kıredi çektim ve şu an çok zor durumdayım madur oldum bana kim yardım edicek bu maduriyetim nasıl düzelicek ben daha ne yapmam lazım nereye baş vurmam lazım bir tane ilgili kimse yokmu yeter aylardır bu kapılarda sürünüyorum yazıklar olsun başka bir şey diyemiyorum b

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak durumunuzla ilgili detaylı bilgi alınız.

  67. Defne dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi , o vefat ettikten sonra maaşı annem ben ve 2 kardeşime paylaştırıldı. O aldığımız maaş yetim aylığı mi oluyor ? Ya da yetim aylığına başvuru yapabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim

  68. Ziya dedi ki:

   Merhaba, ben babamdan yetim aylığı alıyordum kız kardeşimşe birlikte. 4 yıllık üniversiteyi bitirdim ve bitirmemin hemen arkasından yüksek lisansa başladım. Bir süre sonra da sigortalı işe girdim. Fakat almakta olduğum yetim maaşım kesilmedi. Geçtiğimiz günlerde 25 yaşı mı doldurdum ve maaşım kesildi. Fakat kız kardeşime aktarılmadı. Benim çalışırken aldığım maaşımı geri isterler mi? Kız kardeşime aktarılması için ne yapabilirim?

  69. berna dedi ki:

   Merhaba size bir sorum olacak. Ben yetim maaşı almaktayım. Her ayın 26 sında paramı çekiyorum. Bu Aralığın 16 sında nıkahım var. Yani demek istediğim Aralık ayı maaşı bana yatırılır mı? yoksa Aralık ayı maaşını cekemicek mıyım ?

  70. Fatih kılıç dedi ki:

   Meraba babam 2 yıl önce vefat etti annem ablam ve ben babamdan dolayı maaş alıyoduk ben 18 yaşımı geçtigim için vede çalıştıgım için maaşım kesildi annemin üstüne devretmek istedim edemedim şuan ablamda işe başladı ve maaşı kesildi ablamın kesilen maaşı annemin üstüne geçme şansı varmı yoksa hep böylemi olucak annem %50 ablam %25 ben %25 maaş alıyorduk şimdi %50 sadece annem alıyo ablamın maaşını annemin üstüne geçirme şansımız varmı nasıl bi yol izlemeliyim teşekkürler

  71. yunus dedi ki:

   mrb benim babamdan aldığım yetim maası kesıldı işe girdıgım için suan çalısmıyorum ve içerde bırıkmıs tolu param var bunu tekrar nasıl alabılır

  72. Ercan dedi ki:

   24 yaşindayım yukseklisans bitirdim .şuan aof te uluslararasi iliskiler okuyorum yetim ayligi alabilirmiyim ?

  73. Hatice dedi ki:

   emekli sandığından dul maaşı alan bir bayan işçi emeklisi babasından yetim maaşı alabilirmi ?

  74. Zeynep dedi ki:

   Geçen ay Annem’in vefatindan sonra yetim aylığına başvurdum. Bu arada ikametgahım yurt dışında ama çalışmıyorum bir gelirim yok. Henüz bir bilgi alamadım. Sizce işlem nasIl gelişir?

  75. hashatun dedi ki:

   yetim aylığına internetten başvuru yapabilirmiyim

  76. Yıldız Demirel dedi ki:

   Oğlum bağ-kur lu olan babasının vefaatı sonrası yetim aylığı almaya başladı. ancak üniversite eğitimi devam etmekle birlikte aralık ayında 25 yaşına girecek. yetim aylıkları ile ilgili iyileştirme yapıldığı üzere bilgiler dolaşmakta…yetim aylığı süresi uzatıldımı ve erkek çocukları da bundan faydalanacakmı..Bilgilendirirseniz memnun olurum…

  77. Volkan dedi ki:

   Merhaba.
   2 sorum olacak..
   Babam 10.10.2016 tarihinde vefat etti. Annem babamın 2.eşi ama önceki eşinden boşandı ve önceki eşinden 4 çocuğu var annem babamın emekli maaşını alacakmış bu para çocuk sayısına bölündüğünde çok küçük bi miktar almış olucaz, ben ünv öğrencisiyim yaşım 18 üniversite öğrencisi olduğum için maaşımda bi yükselme olur mu ya da bunu talep edebilir miyim ? Diğer sorum da şu annem babamın emekli maaşını alacak ve bu para çocuk sayısına bölünecek biz emekli maaşından aldığımız para haricinde yetim aylığı alabiliyo muyuz ?

  78. Güven dedi ki:

   Halen eğitim gören lisans öğrencisiyim, bir zirvede 6 günlük bulunmamdan ötürü 6 günlük sigorta girişi yapılmış ve 20 Mayısta başlanmış ve 20 Haziran tarihinde sonlandırılmış ama toplamda 6 günlük sigorta ödemesi yapılmış.
   Haliyle Sigorta girişi olduğundan ötürü hemen çıkışını talep ettim akabinde hemen Haziran ve Temmuz ayında ki paramın yatırılmasıyla ilgili dilekçe yazdım ve öğrenci belgemi ekleyip gönderdim.
   Ne yazıkki Haziran ve Temmuz ayı maaşı yatmadı. Maaş 1 Ağustos itibariyle bağlandı ve 21 Ağustosta ilk maaşı yatırıldı yani tam olarak maaş günümde.
   Akabinde SGK mektup göndererek 6 günlük sigortalı çalıştığım 330₺ parayı yersiz ödeme olarak tesbit etmiş geri ödemem gerektiğini yazmış fakat işin garibi tarafıma Haziran ayının ödemesi yapılmadı hatta hiç alakası olmayarak Temmuz ayınıda ödemedi.
   Bununla ilgili olarak 2 kere Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığına dilekçe yazıp öğrenci belgemle birlikte gönderdim.
   170’i arayarak şikayet kaydı oluşturdum fakat 2 aylık maaşı ödemeyi bırakın birde beni maaşın yatmadığı 2 ay süresince toplam 840 küsür lira GSS priminden borçlu çıkardı ve ekim ayında maaşımdan 279 TL kesinti yaptı.
   Bununla ilgili Gelir testiyle ilgili kaymakamlığa gittiğimde Haziran ve Temmuz ayına ait maaşını bağlarlarsa eğer sizden GSS ödemesi alsalar dahi geri ödeme yaparlar yani ayrı olarak dilekçe yazmanın gereği yok bilgisi verdiler
   Yukarıda anlattığım durumla ilgili ne yapmam gerektiğini söylerseniz, müteşekkir olurum.
   Şimdiden teşekkür ederim Yusuf Bey.
   Saygılarımla.

  79. Meltem dedi ki:

   Merhaba,

   Ben yurtdisinda yasiyorum, evliyim ve calisiyorum. Annem ve babam vefaat ettiler. Babam yeniden evlenmisti ve emeli maasini 2. karisi aliyor. Esimden ayrilma durumumda, yurt disinda yasiyor ve calisiyor olmama ragmen annemden yetim ayligi alabilir miyim?

   Tesekkurler,

  80. Özden dedi ki:

   merhaba babam geçici köy korucusuyken çıkan çatışmada şehit oldu. 4 yıllık üniversite mezunuyum üniversite bittikten sonra maaşım kesildi şimdi 2. üniversite adı altında aöfe kayıt yaptım . Tescil Kapsamı60/c8 Terörle Mücadele Harp Malülü – Ölüm Aylığı Alanlar adı altında maaş alıyordum. yaşım 23 2. üniversite aöfe başladığım için maaşım tekrar bağlanır mı. araştırdım alan var almayan var. sgk ya dilekçemi yolladım daha inceleme aşamasında fakat bu gün emekli sandığını aradığımda üniversite mezunusun 2. üniversiteye başladığın için maaş alamazsın diyorlar. internetten araştırdığımda alamayan bi kendimi gördüm. şehit yetimi maaşı 25 yaşına kadar öğrenci olduğu durumda alınmaz mı yoksa 2. üniversite okumak bu kapsama girmiyor mu.

  81. seda kahraman dedi ki:

   ben babamdan ssk yetim aylığı alıyorum ben sigortalı işe girince benim payım annemin payına eklenir mi
   teşekkürler

  82. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben suan üniversitede okuyorum. Üniversite ajansında kısmı zamanlı calışmak istiyorum. babam sgk dan emekli babamdan aldıgım yetim aylığı kesilir mi? Okulun bağlayacagı burs 4/a diye geciyrmuş.

  83. can dedi ki:

   babam vefat etti abime %25 , bana %25 ve anneme %50 para yatıyor diyelim mesela abim 25 yaşını doldurdu parası kesildi bana yatan para miktarı %50 olacak mı yoksa aynı mı kalacak

  84. Ferhat yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben 4 yıllık üniversite okuyorum 23 yaşındayım babamdan yetim ayligi alıyorum bu sene son sen senem ama okulum alttan dersin olduğu için bitmiyor maasimda sene sonu kesilme olur mu olursa ne yapmalıyım

  85. Kadir dedi ki:

   Merhaba, Ben 4 yıllık üniversiteyi bitirdim ve yetim maaşım kesildi.2.üniversite için açıköğretime kayıt oldum ve yaş 24 şuan.Maaş alma hakkım bulunuyor mu acaba ?

  86. Hüseyin dedi ki:

   Ben babamdan dolayı maaş alıyordum 2 yıllık üniversitem bitti diye maaşımı kestiler simdi DGS ile tercih yapıcam Eger bir Bolu’m gelirse maaşım tekrar bağlanır mı ?

  87. Vedat Bagı dedi ki:

   Ben 20 yaşındayım lise sonda ailevi sorunlardan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım bundan dolayı yetim maaşım kesildi.Ben şuan açık öğretimden lise kaydımı yaptım maaşım tekrar bağlanır mı bağlanması için nereye başvurmam lazım?

  88. nuray dönmez dedi ki:

   Babam super emekliydi vefar etti. Annem sgk emeklisiydi vefat ettin esimden ayrildim ve hic bir gelirim yok. Bana ne kadar yada hangisinin maaşı bağlanır? İzlemem gereken yol nedir?

  89. Berna dedi ki:

   Merhaba ben 22 yasındayım babamdan maaş alıyorum yetim maaşı sigortalı işe girmeyi düşünüyorum maaşım kesilcek işden cıktıgım da sigortam kesildiğinde yetim maaşına başvurduğumda ne kadar süre sonra maaşım bağlanır

  90. Hüseyin dedi ki:

   Babamdan dolay emeklis sandığından maaş alıyordum 2 yıllık Bolu’m bitirdim. Bu yıl DGS ole açıköğretim bölümüne geçiş yapabiliyorum tekrar maaşım bağlanır mı ?

  91. Emre dedi ki:

   1999 yılından beri emekli sandığından yetim maaşı almaktayım 22 yaşında erkek çocuğuyum açık öğretimden okuyorum sigortalı bir işe girersem maaşım kesilir mi

  92. nur dedi ki:

   merhaba iki yetim çocuğum var maaş bağlandı fakat banka banka kartı vermemktedir denizbanktan alıyoruz maaşı bunu başka bir bankaya aktarabilirmiyiz yada banka kartı veriliyor mu normlde
   teşekkürler iyi günler…

  93. Gökhan dedi ki:

   Merhaba İyi Günler Ben Ekimin 1 inde 18 yaşına Giriyorum 10.01.1998 Doğumluyum Lise Mezunuyum Orta Öğretimi Bitirmiş Oluyorum Maaşım 20 Yaşında Mi Kesilir

  94. Uğur dedi ki:

   Merhabalar
   Mart ayında üniversiteden mezun oldum.Maaşımın kesilmesi için dilekçe verdiğim halde maaşım kesilmedi ne yapmam gerekiyor?

  95. Gizem dedi ki:

   Merhaba. Merak ettigim bir şey var. Yetim aylığına temmuz ayında başvurdum ama işleme ağustos ayının 9unda almış anladığım kararıyla. Bugün maaşı almaya gittiğimde ağustos ve eylül ayını alabildim. Normalde temmuz ayi bitmeden başvurduğum için temmuzu da alman gerekmez miydi? Bir de yararı olur mi bilmiyorum ama benden önce babamın eşi maaşı almaya başlamıştı. Yani belgelerle ilgili bi sıkıntı yoktu.

  96. zafer kural dedi ki:

   babam vefat ettıkten sonra yetım aylıgı almaya basladım
   bu sende de unı kazandım ama ek olarak burs bavruları formlarına bakıyorum ama sartnamelerde sgk dan alınacak belgelerde uzerınıze kayıtlı aylıgınızın olmaması gerektıgı yazıyor ne yapmalıyım burs sansım olur mu sartnameye uymayan bı durum var cunku
   bılgılendırırsenız sevınırım

  97. Yunus Emre dedi ki:

   Babamdan aldıgım maaşı geri istiyorum suan 19 yasındayım 18 yasımda kesilde ve almadıgım ayların parasının toplu bir sekilde geri istiyorum . Böyle birşey oluyormus Suan okuyorum acıktan yardım edin lütfennn…

  98. serdar dedi ki:

   merhaba biz iki kardeşiz yetim aylığı alıyorduk liseye kadar lise bittikten sonra aylığımız kesildi aradan 2 sene geçti, daha sonra ikimizde üniversiteyi kazandık dilekçe yazıp gönderdik geçen 2 sene boyuncaki parayı veriyorlarmı toplu şekilde ?

  99. rahşan dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyorum. Annem ve kızkardeşimde alıyorlar. Ben hakkımı anneme devredebilirmiyim. Eğer devredersem sigorta haklarından yararlanamazmıyım( hastalandığımda vb..).

  100. Mert Güngör dedi ki:

   Merhaba 18 yaşında erkeğim. Sağlık meslek lisesi mezunuyum ve yetim aylığı almaktayım bu yakınlarda özel bir hastanede sigortalı olarak işe başlayacağım normal şartlarda lise mezunu olan erkek çocukları 20 yaşına kadar yetim aylığı alabiliyor ama ben şimdi özel bir hastanede acil tıp teknisyeni olarak sigortalı bir şekilde çalıştığımda yetim aylığımı da alabilecek miyim?

  101. Zehra dedi ki:

   Mrb yusuf bey benim babam 2012 de vefat etti ölmeden önce boşanma işim bitmemişti babam ölünce benim boşanma işim bi süre sonra bitti 4 senedir maaş alıyorum annem 900 lira alıyor ben 515 lira ben evlenince çeyiz parasından faydalanabiliyormuyum sigortalı bi işde çalışmış olsam benim aldıgım maaş anneme aktarılırmı acaba

  102. Hakan dedi ki:

   İyi günler. Ben bu yaz üniversiteyi bitirdim. Yaşım 24. Yetim aylığı alıyordum. Henüz kesilmedi, Ağustosun parasını aldım. İkinci üniversiteye kaydolmayı planlıyorum. Böylece yetim aylığı kesilmez diye biliyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  103. Sevda dedi ki:

   Selamlar:
   Lütfen cevap veriseniz sevinirim .Ben dul bir hanımım ben annemden yetim aylığı almaktayım başkada hiç bir gelirim yok .benimle aynı aylığı paylaşan kardeşim var ablam yani .Ama ablamın 3 aylığı var bircisi kendi emekli aylığı .ikincisi eşinden vefat etiği için 3cüsü anemden .Adeletmi bu bilmiyorum 170 defalarca sordum .almaya hakı varmış .peki bu adeletlimi ben yarım aylık alıyorum onun 3 aylığı var .
   üstüne üstlük ışın .kemotrpi alıyorum bu aylığın tamamına ihtiyacım var .
   sizden ricam bir yol gösterin böyle bir haka sahipmmi ablam..napmam gerkiyor.lütfen yardımcı olun..Şimdiden teşekkür ederim

  104. muhammet enes baş dedi ki:

   merhaba ben yetim aylığı alıyorum yaşım 21 ve açık öğretimde okuyorum. haziran temmuz aylarında maaşım yatmadı. bunun için ankarayı aradım ama ulaşamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

  105. Göktuğ dedi ki:

   Babam vefat edeli 11 sene oldu o yaşımdan beri yetim aylığı alıyorum ama bu 18 yaşıma girdigim için ve lise bittiği için aylığı kestiler aynı zamanda 2 yıllık üniversite kazandım o belgeyi göstererek kontrol ettirerek geri almam icin internet üzerinden yapabilir miyim yapabilirsen nasıl oluyor yardımlarınız için teşekkürler

  106. derya özreçber dedi ki:

   Merhaba;

   Anneme yetim aylığı bağlandı. Annem bilmediği için eşinin ölümünden sonra yetim aylığına başvuruda bulunmadı ve geçen 10 senelik zamanın 5 senesi geriye dönük 5 yıllık alacak olarak 14000-tl rakam belirledi sgk. Fakat annem haricinde yıllardır yetim aylığı almakta olan ablasının sgk ya borcu var deyip alacağı 14000-tlnin 6000-tlsini kestiler ödemediler. neye karşı diğer kardeşin borcu var bununda bilgisi yok.

  107. ilker dedi ki:

   02.12.1991 doğumluyum. Annemden Yetim aylığı alıyorum. Şuan 4 yıllık üniversite okuyorum. 25 yaşını doldurunca maaşımın kesileceğini okudum.size 3 sorum olucak.
   1-maaşım ne zaman kesilecek
   2-Aldıgım bu maaşı geri bağlatabilir miyim?(sağ bacagımda büyük bir yanık mevcut . çalışmama engel oluyor bununla beraber öğrenciliğimde devam edicek.
   3-kardeşimle beraber babamdan ayrı yaşıyoruz durumumuzda iyi değil sadece bu maaşa bağlıyız eğitimimiz buna bağlı yardımcı olursanız cok seviniriz.

  108. HakanY dedi ki:

   Merhaba lar babam 2012 yılında vefat etti. Emekli aylığı bana kardeşime ve anneme 3 e bölündü 25/25/50 şeklinde . Geçtiğimiz yıl ben 25 yaşını doldurdum üniversite okuduğum halde aylığım kesildi. Ancak kesilen aylık ne anneme bağlandı ne kardeşime . Bu para babamın çalışıp kazandığı emekli aylığı devlet yardımı değil sonuçta neden el koyuluyor maaşın 4 te 1 ine . Anneme bağlanabilmesi için ne yapmalıyım . Şimdiden teşekkür ederim.

  109. Kamuran dedi ki:

   Merhabalar efendim benim sorunum ben 18 yasima kadar yetim ayligi aliyordum ondan sonrasi kesildi ve 2014 te universiteyi kazandim sonradan haberim oldu maas baglatiyorlarmis ve suan 2016 da basvuru yaptim sisteme baktik 28 eylulde maas alacakmisim ama orada yazmiyor alamadigin parayi alacaksin diye. Sizce 2014 ten sonra sonrasinida verecekleer mi bana . Bide annem maas aliyo suanda sadece annemin maasi var ben maas aldigim vakit annemin maasina etki ediyor mu yani ann3min maasi duser mi nadil olir bu durum lutfen sorularima cevap yazarsaniz ckk sevinirim .

  110. Can dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylıgı alıyorum fakat bu ay aylıgım kesildi üniversite okuyorum 21 yasındayım şuan ne yapabilirim

  111. Oğuz Han dedi ki:

   Ben geçen sene Haziran ayında liseden mezun oldum . Eylül ayında üniversiteye kaydımı yaptım , bu süre zarfında maaşımda bir kesinti olmadı ve bu sene Haziran ayına kadar maaşımı aldım Haziran ayında maaşım kesildi . İl dışında olduğumdan 13 Temmuz’da bana verilen formu doldurarak öğrenci belgem ile beraber bana verilen adrese APS yoluyla gönderdim.Bugün bana cevap geldi ve 01.08.2016-16.09.2016 tarihleri arasında hesaplanan paranız 112 TL dir. Benim almadığım Haziran,Temmuz,Ağustos ve Eylül maaşları bana toplu şekilde dönecek mi ?

  112. Ayşe dedi ki:

   her ayın 21 inde yetim maaşı alıyordum. bu ayın 21 inde yatmamış acaba gecikme vs. olabiliyor mu ? neden yatmamış olabilir ? çalışma vs durumum yok.

  113. ARZU dedi ki:

   SLM ANNEM BEN VE ANNEM BABAMDAN MAAŞ ALIYORDUK BEN 500 ANNEM 1100 ANNEM VEFAT ETTİ ACABA BU MAAŞ BANA DÖNERMİ NEKADARI

  114. aysel dedi ki:

   yetim ayligi aktarma konusunda lutfen bilgi verirmisiniz

  115. Serpil dedi ki:

   Ben yurdisinda yasiyorum 18 yildir evliyim.
   Annemiz iki yil once vefat etti.
   Evliligim Turkiyede kayitli gorunmedigi icin banada maas dusmus. Kiz kadresim Annemden yetim ayligi aliyor fakat kesintili.
   Bana dusen bu maasi ablama aktarmak istiyorum .
   Ben bu maasi hic talep etmedim simdi iki yil sonra ablama aktara bilirmiyim. Ayrica ablam benim adima piriken parayi geri donusumlu olarak hak edebilirmi.
   Lutfen bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.

   Tesekkurler

  116. Dilek dedi ki:

   Babam vefat edeli 15 sene oluyor ve hiç bi şekilde başvuru yapıp yetim aylığı almadim 22 yaşındayım şimdi yapsam alabilir miyim. Ve başvuru yapilmayan yillar için alınabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurabilirsiniz. Toplu yetim aylığı hakkında bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  117. ayten dedi ki:

   33 yaşında bekar bayanım babam bağkurdan annem ssk dan emekliydi ikiside 2016 haziran ayında vefat etti babam ve annemden de yetim aylığı alabilir miyim maaşlarının yüzde kaçını alabilirim ikisindende alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamazsınız. Maaşlardan yüksek olanının yarısı size bağlanacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  118. Oğuz dedi ki:

   Babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum part time işe giricektim araştırma yaptım kesilir mi kesilmez mi konusunda sonunda 170 i aradım 2 kez farklı farklı biriyle konuştum garanti olsun diye bana asgari ücretin altında çalışırsanız kesilmez dediler ve ben işe girdim. 2-3 hafta sonra maaşımı almaya gittiğimde 6 aydan 6 aya öğrenciliğimi bildirmem gerekiyormuş öğrencilikten maaşım kesilmiş, ve bir kez daha sordum 170 e bu sefer asgari ücretin 3 de 1 inden az olursa kesilmez dediler. Öğrenci dilekçemi hemen yollamıştım dilekçem ne oldu diye 2 hafta sonra aradığımda işleme alındığını söylediler bu kez sordum part time işe girdim diye, bu kez 1 gün dahi sigortalı çalışırsanız kesilir cevabını aldım. Yetim aylığım 320 lira aldığım maaş 450 lira 130 lira için 16 gün çalışmış oluyorum. Böyle olucağını bilseydim hiç kalkışmazdım bile tamamen yanlış yönlendirilmenin kurbanıyım. Sanki 5000 lira maaş alıyorum da yetim aylığımı kesiyorlar. Yasalar yetimleri çalışmamaya ve mağdur etmeye terk ediyor. 170 i aradığımda görüşmelerimiz kayıt altına alınıyor. Sorum şu bu mağduriyetten nasıl kurtulabilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dava açmanız gerekebilir. Ancak bu yolda uğraştırıcı ve masraflı olacaktır. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

  119. Gonca dedi ki:

   Ben babamdan dolayi yetim ayligi aliyordum ve hastanede hemsire olarak calismaya basladim ayligim kesildi iki ay calistiktan sonra isten ayrildim sgk ya basvurdum ve bes ay oldu halen baslatmadilar ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz makama tekrar danışabilirsiniz. Bu kadar sürmemesi gerekir. Başvurduğunuz tarihten itibaren günümüze kadar olan alacaklarınızı toplu olarak alabilirsiniz.

  120. Hasan dedi ki:

   Yusuf bey ben bunun cevabını alamıyorum bir türlü Lise bitti yetim param kesildi üniversiteye başladığımda 3 aylık alamadım süreç için toplu alabilrmiyim geri Allah kolaylık versin

  121. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben bosandiktan sonra yetim ayligi almaya basladim annem de aliyor ayni zamanda ben maasim yetmedigi icin calismayi dusunuyorum ancak annem cok yasli ve olurse ayligimin tamamen kesilecegini soyluyor etrafimdaki insanlar bu dogru mu acaba cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışırsanız aylığınız kesilecektir. Ölüm durumunda aylığınız iki katına çıkacaktır.

  122. Serpil dedi ki:

   Merhaba.annem çalışmıyor hic çalışmadı ev hanımı esi ile boşanmak istedi ancak dava düştü ve bosanamadi beş sene dır ayrı yaşıyor ve tedbir nafakası alıyor ve annemin babası işçi emeklisi ve uç sene önce vefat etti bosanmadigi ama ayrı yaşadığı için bunları kanıtlar ise babasından yetim aylığı alır mi ?! Ayrıca kronik hastalıkları olduğu için eşine bağlı olan yani emekli sandığına bağlı olan SSK sağlık giderleri durumunda değişiklik olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Boşanmadığı için aylık alamaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  123. kemal can dedi ki:

   merhabalar babam 1 ay oldu vefat edeli emekli maaşının anneme geçmesi için başvuruda bulunduk evinize bir kağıt geldikten sonra maaşı alabileceğimizi söylediler bu ortalama ne kadar sürüyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaklaşık iki ay sürebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın