• SSK Yaş Haddinden Emeklilik

  Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olmak isteyen bireyler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de ssk yaş haddinden emeklilik konusudur. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 08.09.1999-30.04-2008 tarihleri arasında ilk defa sigortasını yaptıran erkeklerde 60 yaşının doldurulması, 25 yıldan buyana sigortalı olunması ve en düşük 4500 gün priminin bulunması durumunda bireyler Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından emekli edilmektedir. Kadınlarda ise, 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa sigortalı olması durumunda 58 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan buyana sigortalı olması ve 4500 gün prime sahip olması gerekmektedir.


  Bireyler, SSK Yaş Haddinden Emeklilik Hakkında Nereden Bilgi Alabilirler?

  Sosyal Sigortalar Kurumu resmi web sitesi üzerinden SS yaş haddinden emeklilik hakkında bireyler detaylı olarak bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca Bakanlık tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik hakları hakkında da bireylerin ilgili bakanlığın resmi web sitesi üzerinden bilgi alması söz konusu olmaktadır.

  SSK Yaş Haddinden Emeklilik Bireylere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilik koşulları bireylerin daha erken süreçli olarak emekli olabilmesi açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen düzenlemeler ile birlikte hayata geçirilen ssk yaş haddinden emeklilik koşullarının yeniden düzenlenmesi ile birlikte prim miktarı 4500 güne kadar düşürülmüştür. Bu durum da bireylerin Sosyal Sigortalar Kurumundan daha erken emekli olacağı anlamına gelmektedir.

  SSK Yaş Haddinden Emeklilikten Belirtilen Tarihler Sonrasında Sigortalı Olanlar Faydalanabilir Mi?

  Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilik konusunda belirtilen tarihlerden 1 gün sonrasında dahi olsa, maalesef ki bireylerin Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilikten faydalanması söz konusu olmamaktadır. Her ne kadar bu konu hakkında da kuruma ve ilgili bakanlığına dilekçeler sunulduysa da netice olarak beklenilen olumlu sonuçlar alınamamıştır.

  SSK Yaş Haddinden Emeklilik Konusunda Yeni Düzenlemeler Yapılabilir Mi?

  Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilik konusunda birçok bireyler tarafından kuruma itiraz dilekçeleri sunuldu. Fakat bu konu hakkında karar merciinin Sosyal Sigortalar Kurumu değil, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğu öncelikle bilinmelidir. Bakanlık tarafından bu konu hakkında gerçekleştirilen bir açıklamaya göre, Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilik şartlarında henüz yeni bir düzenleme durumunun söz konusu olmadığı yönündedir. Bu bakımdan Sosyal Güvenlik Kurumu yaş haddinden emeklilik şartları yapılan itirazlara rağmen kalıcılığını uzun dönemli olarak devam ettireceği uzmanlar tarafından öngörülmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK Yaş Haddinden Emeklilik Bireylerin Mutlu Olması Açısından Yeterli Oldu Mu?

  Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilik konusu hakkında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda durumun bireyler açısından maalesef ki yeteri düzeyde olumlu karşılanmadığı gözlemlenmiştir. Sosyal Sigortalar Kurumundan sigortalı olarak emekli olmak isteyenlerin büyük bir bölümü tarafından, Sosyal Sigortalar Kurumu yaş haddinden emeklilikte öne sürülen koşulların katı özellikte olduğu ve bu nedenle birçok sigortalı bireylerin otomatikmen devre dışı bıraktığını belirtmektedirler.  tıkla sorunu sor

  SSK Yaş Haddinden Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Fatma dedi ki:

   İyi günler işten 2018 aralık15 de 35. Haftada Doğum iznine ayrıldım. Ve iş yerim aralığın 1-15 arasındaki primimi yatırmamış. 2 senedir aktif olarak primim yatıyor orada çalışıyorum. Analık ödeneğini almamda son 15 günlük prim yatmadığı için sorun çıkar mı sigortam hala aktif. İşten ayrılışım olmadı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Neden primi yatırmamaış eğer ücretsiz izin gösterdiyse doğum rapor ödeneğini almakta sıkıntı olur. Yok siz 32. hafta rapor aldınız ve bu nedenle raporlu olarak yatırmadı ise sıkıntı olmaz.

  Sorunuzu Yazın