• SSK Ülke Dışı Hizmet Borçlanması


  Ülke içindeki çalışanlarımızdan ayrı olarak yurt dışında hayatını idame ettiren ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olan çalışanlarımızın Türkiye’deki emeklilik haklarını elde etme şekilleri şu şekildedir:


  Ülkemiz yurt dışında hizmet veren vatandaşlarımızın ülke içerisindeki emekliler ile aynı haklara sahip olması için birçok ülke ile sosyal güvenlik anlaşması yapmışlardır. Amacı ise kişi hizmet süresini doldurduktan sonra hangi ülke emeklilik şartlarını uygulamak istiyorsa o ülkenin emeklilik şartlarına göre diğer ülkelerde çalıştığı hizmet sürelerini değerlendirecek ve yurtdışı borçlanması hesaplama işlemini bu şekilde yapacaktır. Buna göre borçlanma talep dilekçesi ile SGK’ya başvurduğu tarih itibariyle mevcut prim sisteminde asgari ücretli 4A çalışanının prim sistemi uygulanır ve günlük olarak asgari ücret üzerinden hesaplanan primin 1/30’u kadardır. SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar, diye merak edilen sorunun cevabı da budur. Yurtdışı borçlanması ne kadar 2017 yılı için sorusunun cevabı aylık 568 TL, günlük 18,96 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari ücrete ve yıla göre değişiklik gösterir. Ancak bunun bazı şartları vardır.

  Bu Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Her ne şekilde olursa olsun emeklilikten faydalanmanın ilk şartı budur.)
  • Bu emeklilik hakkını kazanabilmek için ikinci şart ise hizmet süresi boyunca Türkiye’de SGK girişinin yapılmış ve bir gün dahi olsa sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Bunun tek bir istisnası ise yurt dışında ikamet eden ev hanımlarına verilmiştir. (Yurt dışında ikamet eden ev hanımlarının T.C. vatandaşı olması şartıyla Türkiye’de herhangi bir hizmet dökümünün olması şartı aranmaz.)

  Aranan ana şartlar yukarıda belirtilenlerdir. Ancak emeklilik şartlarıb2008 yılı öncesi ve sonrası olarak iki şekilde farklılık göstermektedir.

  Yurt dışında çalışanların 2008 yılından önce SGK girişi ve prim ödemesi var ise 2008 yılı öncesi kanuna göre emeklilik durumu tespit olunur. 2008 yılından sonra SGK girişi var ise kademeli olarak emeklilik yaşı farklılaşmakta olup kadın ve erkek için 1 Ocak 2048 yılından sonra 65 yaş olarak sabitlenecektir.
  tıkla sorunu sor

  SSK Ülke Dışı Hizmet Borçlanması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kamil Orhan dedi ki:

   Iyi Günler!
   Ben Kamil Orhan 01.12.1967 sakarya da dogdum.
   20.08.1984 den bu güne kadar avusturyada calisiyorum.
   01.01.2005 itibaren avusturya vatandasiyim.
   18.08.2015 — 04.092015`te tükiyede SSK li olarak sigortam var.
   Sorum:Türkiyeden Ne zaman emeli olabilirim,ne kadar para yatirmam gerekir.

   Sagilarimla
   Kamil Ohan

  2. mustafa önder dedi ki:

   emekli kazanç belgesin’e ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor

  3. Ahmet Güzel dedi ki:

   50 Yıldır Almanyada yaşayıp, ve aynı zamanda Almanyada çalışan ve Türkiye’den tam 23 yıldır emekli maaşı alan kişiyi şikayet etmek istiyorum. Bu kişi Kayseri sigortasına bağlı. M….. K….. Baba Adı:E…. Anne Adı:N…. bu kişi geçen yıl emekli oldu Almanya’dan, ama tam 20 yılı geçkin Türkiye’den maaş aldı. Bu kişi hala Almanyada yaşamakta Adresi:M…. K….. Pos…………….. Bu kişinin aldığı haksız yere Türk devletini dolandırmıştır. Umarım Türkiye devletinin ödediği miktarı geri öder.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey Merhaba,

    Usulsüz bir durum olduğunu düşünüyorsanız Alo 170 e veya 444 75 87 işkur hattına şikayetinizi belirtebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın