SSK

SSK TARIM SİGORTASI

SSK TARIM SİGORTASI

SSK Tarım sigortası; Çiftçinin kendi mülkü olan tarlasını, bağını, bahçesini, hayvanlarını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Çiftçinin bu sigortasının %50’lik kısmını devlet karşılamaktadır. Kişinin hayvanlarının ve tarlalarının sayısına göre bu sigorta değişiklik göstermektedir, fakat hepsinde devlet desteği muhakkak bulunur ve kişi SSK tarım sigortasından yararlanmış olur.


SSK TARIM SİGORTALILARINA İŞ KAZALARI VEYA MESLEK HASTALIKLARI HALİNDE SAĞLANAN YARDIMLAR ŞUNLARDIR;

 1. Sağlık yardımı yapılması.
 2. Protez araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi.
 3. Sürekli iş görmezlik hallerinde (raporlu olduğu durumlarda) maddi gelir verilmesi.
 4. Cenaze masrafının karşılığının verilmesi.
 5. Sigortalı olan kişinin öldüğü durumda hak sahibi olan kişilere gelir bağlanması.
 • Kişinin bu yardımlardan yararlanabilmesi için iş kazasının veya herhangi bir meslek hastalığının olduğu tarihten en az üç (3) ay önce sigortalının tescil edilmiş olması ve sigortalılığını sona ermemiş olması lazımdır. Bu şartlar eşliğinde rahatlıkla SSK tarım sigortasında yararlanabilir.

HASTALIK HALİNDE SSK TARIM SİGORTALISINA YAPILACAK YARDIMLAR ŞUNLARDIR;

 1. Teşhis veya tedavisi için gerekirse bir sağlık kurumuna yatırılması.
 2. Hekime muayene ettirilmesi hekimin koyacağı teşhis üzerine, gereken klinik muayenelerinin yaptırılması ve tedavilerinin sağlanması.
 3. Tedavi sürecince gerekli olacak her türlü ilaç ve iyileştirme vasıtalarının sağlanması.
 • Ayakta yapılan tedavilerin yani herhangi bir rapor almamış birisinin günlük yaptırdığı tedavide ilaç bedellerinin %20’sini sigortalı kendisi karşılar
 • Belirlenmiş olan bu desteklerin sağlanabilmesi için sigortalının, hastalığının anlaşıldığı tarihten önce en az 120 günlük primini ödemiş olması gerekmektedir.

SSK TARIM SİGORTALISININ GEÇİNDİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER

 • Karası, çalışamayacak durumda malül veya 55 yaşını doldurmuş kocası.
 • 18 yaşını veya orta öğrenim yapıyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış çocukları.
 • 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda olan malül çocukları.

Bu yasada SSK tarım sigortalısı olma tamamen kişinin kendi isteğine bağlıdır. Tarım işçisi arzu ettiği takdirde SSK tarım sigortalısı olabilmekte ve gerek kendisinin, gerekse aile bireylerinin hem kısa vadede iş kazalarının yaşandığı durumlarda hem meslek hastalıklarının yaşandığı durumlarda hem de uzun sürede malüllük, yaşlık, ölüm gibi durumlarda güvenceleri sağlanmaktadır.

5510 SAYILI KANUN – SSK TARIM SİGORTASI

1)Tarımda Sürekli Hizmet ve Akdi ile Çalışanlar

Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdi ve sürekli çalışanların sigortalılıkları, eskiden olduğu gibi devam ettirilecek ve bunlar kanunun 4. maddesi birinci fıkrasının (a) bendi (4/A sigortalıları ) kapsamında SSK tarım sigortalısı sayılacaklardır.

2)Tarımsal Faaliyetlerde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlar

Sponsorlu Bağlantılar


2925 sayılı kanun kapsamında kanunun yürürlük tarihi itibariyle bu kapsamda olanların SSK tarım sigortalılıkları, kanunun yürürlük tarihinden itibaren devam ettirilecek ve bunlar kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi (4/A sigortalıları) kapsamında SSK tarım sigortalısı sayılarak bunlardan ayrıca, esas kazançlarının%12’si oranında genel sağlık sigortası primi alınarak genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklardır.

Kanunun yürürlük tarihinden (01/10/2008) sonra bu SSK tarım sigortalılık kapsamında tescil kabul edilmeyecektir.

3) Tarım Faaliyetlerinde Kendi Nam ve Hesabına Bağımsız Çalışanlar

Kanunun yürürlük tarihinden sonra da devam ettirilecek, kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa bu kapsamda çalışanlarda SSK tarım sigortalısı sayılacak ve bunlarda kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi (4/A sigortalıları) kapsamında SSK tarım sigortalısı sayılacaklar.

4) Tarımsal Faaliyetlerde Kendi Nam ve Hesabına Bağımsız Çalışanların Kazançları ve Bildirimi

Tarımsal faaliyetlerde kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, Kanunun yürürlüğe girdiği yıl için tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri yıllık kazançlarının masraflar düşüldükten sonra aylık ortalamasının Kanunla belirlenen prime esas günlük kazancın 15 katı olanlar SSK tarım sigortalılık kapsamına alınacaklar ve primlerini de prime esas kazancın 15 katı olarak ödeyeceklerdir. Bu şekilde sigortalılık kapsamı ve ödenecek prim miktarı, her sonraki yıl için birer puan artırılmak suretiyle uygulanacak ve prime esas kazancın 30 katına ulaşıncaya kadar artış devam ettirilecek ve 30 katında sabitlenecektir.

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Slm ben 1992 yılında tarım sgortasına girdim 22 yıl ara verdim aynı numaradan devam ettim 2013 yılına kadar ödedim acaba ne kadar borcum var ne zaman emeki olurum ne yapmam gerekir teşekürler

 2. Hiçbir bilgi merkezinde ve sitesinde ssk tarım emekli maaşı hakkında bilgi verilmemekte ssk tarımdan emekli biri kaç tl maaş almaktadır

 3. 01 12 1974 dogum luyum 11 12 1996 ssk girişim var 01 01 2004 den buyana tarım ssk yatırmak ta yım askerlik borclan ması yapsam ne zaman emeklı olabilirim

 4. 20.10. 1965 doğumlu bayan olup, 1.5.2008 tarihinde 2925 sayılı yasaya göre prim ödemeye başladım ek 5 göre de devam etmekteyim. ne zaman emekli olurum. ayrıca emekli olunduğunda toplu para alınır mı

  1. Emeklilik ile ilgili bilgiler yazımızda verilmiştir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 5. 2004 ten tarına basladın ne zaman emeklı olabılırım bu sekıl odemeye devan edersem yaş ve pirimim kurtarırmı ya da 30 gunmu ödemem gerekırmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı