• SSK SÜT İZNİ


  SUT IZNI

  SSK SÜT İZNİ

  Bir anne çocuğunu doğurduktan onu düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslemek ister. Ve hepimiz biliyoruz ki bunu yapabilmenin en doğru yolu bebeği 1 yaşına kadar anne sütüyle beslemesidir. Devlet bunun ihtiyaç olmasından yola çıkarak SSK süt izni adı altında annelere bir ayrıcalık tanımış ve bir kanun yürürlüğe koymuştur. Bu kanuna göre;

  • Kadın çalışanlara, çocuğunu emzirmesi için doğumdan sonraki 8 haftalık analık izninin bittiği tarihten itibaren ilk 6 ayda günde üç saat, ikinci 6 ayda günde bir buçuk saat SSK süt izni verilir. Bu süreler kadın işçinin günlük çalıştığı süre içinde sayılır.
  • SSK süt izninin günde kaç kez olacağına ve hangi saatler arasında olacağına anne karar verir.
  • SSK süt izni, kadın çalışanın çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullanılması gereken bir hak olduğundan bu iznin birleştirilerek sonraki günlerde kullanılması mümkün değildir.

  ssk doğum parası sorgulama  tıkla sorunu sor

  SSK SÜT İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. nurcan dedi ki:

   merhaba doğum izni bittikten sonra senelik izinlerimi kullanıp daha sonra ücretsiz izne ayrılabiliyor muyum? bir arkadaşım doğum izni bittikten sonra rapor veya izin alıp daha sonra ücretsiz izne ayrılırsam, bu izinlerimin geçersiz olduğunu ve ücretsiz izinden düşeceğini ayrıca maaşımı da iade etmem gerektiğini söyledi. doğruluk payı nedir acaba? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni sonrasında rapor ve yıllık izninizi kullanbilirsiniz. Fakat bu kullanılan süreler yani rapor ve yıllık izin gün toplamı kullanmak istediğiniz 6 alık ücretsiz izinden düşer. Örnek verecek olursak doğum sonrası 14 gün izin 16 gün rapor aldınız. toplamdaki 30 gün ücretsiz izinden düşülerek 5 ay ücretsiz izin kullanım hakkınız kalır.

    1. Nurcan dedi ki:

     Peki dogum izni sonrasında raporlu veya izinli olduğum surecte aldigim maasi, izin ve rapordan sonra ucretsiz izin aldigim taktirde iade ediyor muyum? (Devlet memuruyum) Teşekkürler…

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Hayır böyle bir durum söz konusu değil. Sadece ücretsiz izin sürenizden eksilme olur.

   2. Aylin dedi ki:

    Bende bi markette çalışıyorum ama süt iznimi kullandırma k istemiyorlar sekiz ayda toplam bir ay kullanmisimdir napmam gerekiyor.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     İş kur müdürlüklerine veya ALO 170 hattına şikayette bulunabilirsiniz.

  2. Aylin dedi ki:

   Merhabalar süt izini bazı yayınlarda ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1.5 saat olarak kullanilir diyor. Bazi yayinlarda da 1 yıl 1.5 saat diyor. Hangisi dogrudur. Ozel sektorde çalışan bir bayanin sut izin suresi nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel sektörde çalışan SSK lı çalışan kadınlarımız için süt izni çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saattir.

  3. Tutku dedi ki:

   Merhaba. Dogum sonrasi sut iznimi cuma gunleri kullanmaktayim. Haftanin herhangi bir gunu ornegin sali gunu aldigim yillik izinden dolayi cuma gunu kullanacagim sut izni yanar mi? Yanarsa haftanin kalan gunleri icin 1,5saatlik haklarimi kullanabilir miyim ? Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık izin ve süt izni farklı statülerde değerlendirilir. Bu nedenle Cuma günü ve haftanın diğer günleri süt iznini kullanabilirsiniz.

  4. İrem Temel dedi ki:

   Merhaba özel bir okulda öğretmenim. Ekimde doğum yapacağım için sözleşmeyi yenilememiştik. 30.10.2016 da doğum yaptım. Bu yıl tekrar çalışmaya başlayacağım süt iznim var mı? Doğum yaptığım dönemde çalışmadığım için doğum izni, ücretsiz izin falan kullanmadım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4857 Sayılı İş Kanunu 74. Maddesine göre; “Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.”

    Dolayısıyla Süt izni için doğum izni kullanmanız şartı bulunmamaktadır. Bebeğinizin 1 yaşına kadar 1,5 saat süt izni kullanabilirsiniz.

  5. Funda dedi ki:

   Merhaba ben doğum iznimden sonra 2 mayısta iş başı yaptım süt iznimi kullanıyorum fakat saglık sorunu nedeniyle emzirmeyi kesmek zorunda kaldım bu durumda süt iznimi isveren kesebilir mi kullanmaya devam edebilir miyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt izni kanuni olarak verilmiş bir haktır. Emzirme-memeniz bu hakkı düşürmez.

  6. aykut dedi ki:

   eşim 10.4.2015 tarihinde doğum yaptı. 5.6.2017 tarihinde ücretsiz izni bitecek. 6883 sayılı kısmı süreli çalışma hakkından yaralanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili güncel makalemiz mevcut https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  7. gözde dedi ki:

   merhaba 02.09.2016 doğumlu bebeğim var beklenen tarihten erken doğdu eylülde yaşına girdiği zaman süt iznimde bitmiş oluyor mu ? özel sektörde vardiyalı çalışıyorum , çocuğumun süt izni için yasal haklarım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süz izni Analık süt izninden sonra başlayarak 1 yaşını doldurana kadar devam eder. 1 yaşını doldurduğunda süt izniniz biter. Erken doğum süt izninizi uzatmaz.

  8. Buse dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iznim bitti ve şimdi süt iznimi toplu olarak kullanmak için işyerimle görüştüm. Onaylandı. Ancak çocuğum bir yaşına gelene kadar istifa edersem kullandığım bu toplu izinle ilgili hak talep ederler mi.. Sonuçta çalışmadığım zamanın iznini kullanmış olacağım..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Süt izninin toplu olarak kullandırılması yasal değildir.Bu nedenle kanuna aykırı işlem yapılmamaktadır.Toplu izinle ilgili olarak işverenin talep edeceği hükümler var ise bunu talep edebilir.

  9. YASEMİN dedi ki:

   İYİ GÜNLER ANALIK RAPOR BİTİM SONRASI 2 AY KISMI YARI ZAMANLI CALISMAYA BASLADIM BITINCE SUT IZNIM OLUYOR DEGIL MI 1.5 SAAT

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    YASADA kullanılan doğum sonrası analık hâli izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir.
    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  10. Serap dedi ki:

   Merhabalar ben 7 yıldır özel sektörde çalışıyorum 5 yıl önce doğum yaptım süt izni ile alakalı çalıştığım uerde kimse beni bilgilendirmedi kullanılmayan süt iznini geri alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Beşinci yılınızı gün ve ay olarak doldurmadıysanız ve diğer şartları da sağlıyorsanız alabilirsiniz. HEMEN lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  11. Arzu dedi ki:

   Merhaba benim cocugum 6 aylik oldu ve yarın is başı yapıcam süt iznim günde 1.5 saat mi yoksa 3 saatmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.…” hükmü yer almaktadır.
    Konuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için TIKLAYINIZ

  12. Hande dedi ki:

   Merhaba normalde sabah 8 akşam 20 saatleri arasında çalışıyordum hamile kalınca sabah 8 akşam 16 saatleri arasında çalıştım 3ay ücretsiz izin aldım ise baslama zamanım geldi kacta işten cikicam bu konuda yardımcı olurmusunuz ayrıca resmi tatil ve haftasonlari çalışmama gibi şansım varmi

  13. Elif Senem Özkan dedi ki:

   Analık raporunun ikinci kısmı olan 8 haftalık raporla birlikte nasıl süt izinli olabiliyoruzki. Yani raporluyken aynı zamanda nasıl süt izinli olabiliyoruz. Bunu anlayamıyorum. Süt izninin analık raporundan sonra başlaması daha mantıklı değilmi?

  14. Gülşah dedi ki:

   Merhaba,
   Belediyede sözleşmeli personel olarak çalışıyorum. Süt izni hakkım nasıl, öğrenebilir miyim ? En son mevzuat ne zaman yayınlanmış bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  15. Esin Acar dedi ki:

   Mrb ben özel bir şirkette çalışıyorum eleman yetersizliğinden dolayı süt iznimi kullanamıyorum bu konu hakkında şikayetimi nereye yapabilirm. Tşk ederim şimdiden iyi akşamlar

  16. Alkan dedi ki:

   Kamu da tasoren isci olarak calismaktayim. 10 kasim 2015 de dogum yaptim. Sut iznim 10 kasim 2016 da mi bitiyor?

  17. Gülşah dedi ki:

   Merhaba Doğum iznim bugün bitti ama bebeğim emmiyor özel bi firmada calisiyorum süt izninden gene faydalanabilir miyim

  18. esra dedi ki:

   Süt izini analik izninin bitiminden sonra 6+6 seklinde olmasi sadece devlet memurlari icin mi gecerli? Biz ozel sektörde calisanlar icin sadece bebegin 1 yasina kadar mi?

  19. emel dedi ki:

   İşe 1 eylül 2015 te girdim 11 nisan 2016 da doğum iznine çıktım 28.05.2016 doğum yaptım iznimde 2.8.2016 da bitiyor daha önce çalıştığım yerde toplu 52 gün süt izni almıştım yıl nedeniyle şimdide alamammı toplu eğer alınmıyorsa 6 ay ücretsiz hakkınız varmı? Bilgi alabilirmiyim teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. Zeynep dedi ki:

   Ozel sektorde calismaktayim biir yil boyunca gece nobetine yazilamayan hamile bayan acaba pazar gunleri nobetten sayilirmi pazar gunleri calistirilmasi yasal mi sut iznini kapsayan donemde

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  21. Ece dedi ki:

   Merhaba,
   Aldığım bir duyuma göre bebek 7 aylık olana kadar haftanın yarısı (2,5) gün çalışıp tam maaş alınabiliyormuş. Böyle bir şey var mı? Acil yardımlarınızı rica ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  22. serap dedi ki:

   merhabalar

   4 aylık doğum iznimden sonra toplu olarak süt iznimi 33 gün olarak kullanıp daha sonrasında 3 ay ücretsiz izin kullanmak istiyorum fakat arkadaslarım yasalara gore doğum iznimden sonra ücretsiz iznimi kullanımam gerektiğini ve bu durumda en son süt iznimi azalmış şekilde 33 günden az olarak kullabileceğimi söylüyorlar. bu doğru mudur? süt iznimi ücretsizden sonra kullanmam yasal bir gereklilik midir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Süt izniniz doğumdan sonra çocuğunuz 1 yaşına gelene kadardır. Toplu izinlerde bu tür karışıklıklar olabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  23. zeynep kaya dedi ki:

   657 devlet memuruyum. 4 ay yarım gün çalıştım. yarım gün çalışmamın ardından süt iznim (9. ayına kadar 3 saat 15.ayına kadat 1.5saat diye kullanmıştım ilk çocuğumda) devam edecekmi? son yasada bu hakla ilgili bir madde göremedim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar süt izniniz devam edecektir. Daha önce kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.

  24. Hatice dedi ki:

   Merhaba, işçilerin süt izin hakkı daha önce günlük 1,5 saatti. Daha sonra memurlarla aynı oldu. Bunun tarihi hakkında bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  25. Bilgen dedi ki:

   Iyi günler ben 25 Mayıs 2015 te doğum iznine ayrıldım 23 Haziran 2015 te doğum yaptım. 2 Mayıs’ 2016 da tekrar işe dönüş yaptım. Sün iznimin ne kadar olduğunu öğrenebilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar süt izniniz bulunmaktadır.

  26. ayse dedi ki:

   6663 torba yasada çocukları ilköğretim cağına gelene kadar annelere yarım gün çalışma hakkı yasası 10 subatta resmi gazetede yayınlandı. yarım calısma, yarım maas ve sgk prim ödemesinde kesinti yapılacak,özel sektör çalışanları için de geçerli. resmi gazetede yayınlanmış olmasına rağmen işkura gidip sorduğumda, hala bu kanunun yürürlüğe girmediğini hiç bir bilgileri olmadığını söylediler.. çıkmış bir kanun neden uygulanmıyor olabilir ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. ayse dedi ki:

   merhaba
   6663 torba yasada çocukları ilköğretim cağına gelene kadar annelere yarım gün çalışma hakkı yasası 10 subatta resmi gazetede yayınlandı. özel sektör için şartlar var. son 3 yılda 600 gün prim odemiş olmalı ve analık izni bitiminden itibaren 30 gün içerisinde başvurmalı. ben analık iznimi bitirdim. süt iznim 13.haziranda bitecek. analık izni ve süt izni ayrı seyler midir ve ben bu yasadan faydalanamayacak mıyım ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Analık izni doğum sonrası süreçteki 2 aydır. Süt izni ise çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar çalıştığınız her gün için 1.5 saat emzirme iznidir. Şartları sağlıyorsanız faydalanabilirsiniz.

  28. Tugba cinar dedi ki:

   Merhaba ziraat odasında çalışıyorum. İşyeri ile sozlesmem doğum izninde iken bitti.03.02.2016 da doğum yaptim. 26 nisan doğum raporum bitiyor.Yeniden ise başladığımda süt izni hakkım varmi?varsa ne kadar?teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar çalışmalarınızda süt izni hakkınız bulunuyor.

  29. ben 8 kasım 2015 de doğum yaptım.analık iznimi kullanırken operasyon geçirdim..analık iznim 7 ocak da bitti devamında 1 er aylık olmak üzere iki ay heyet raporu aldım.süt iznim nezaman başlaması gerekir.ben 657 salı devlet memuruyum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar süt izniniz bulunmaktadır.

  30. Ayşe Akiz dedi ki:

   Merhaba ben 17.02.2016 tarihinde doğum yaptım devlet memuruyum analık iznim bitince süt iznim 1 yıl mı yoksa 6 ay mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar izniniz bulunmaktadır, Ayşe Hanım.

  31. ilknur dedi ki:

   benim 19 martta dogum iznim bitti doktora gittim 1 haftalık bana rapor verdi 21 marttan 26 marta kadar 27 mart pazar gunune denk gelıyodu 28 martta ben tekrar 3 günlük rapor aldım işyeri bana diyoki 3 gün açığın var tazminat hakkını fes ediyoruz 3600 gunumu doldurdum resmi tatilde rapor almam gerekırmıydı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son aldığınız 3 günlük rapor işlenmemiş olabilir. Durumu SGK müdürlüklerine bildiriniz.

  32. esra selamsız dedi ki:

   31.08.2015 tarihinde doğum yaptım.05.03.2016 tarihinde yeni işe başladım ve sigorta girişim oldu.Yani çalışırken doğum yapmadım.Şuanda bebeğim 7 aylık bu koşullarda bebeğim 1 yaşına gelene kadar 1,5 saat süt izni kullanma hakkım var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet süt izni hakkınız bulunuyor.

  33. Kübra dedi ki:

   Haziran 2015 te dogum yaptm hamileligimde calismiyordum sut parasini ve sut izinini kullanabilirmiyim .dogumdan snra bebeim 3 aylikken calismaya basladm hala emziriyorum.Ayica gss borcum ve baglur borcum mevcut fakat sigortam yatiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar süt izninden faydalanabilirsiniz.

  34. Zuhal ozgun ortapolat dedi ki:

   Merhaba.ben hastanede sözleşmeli olarak işçi statüsünde çalışmaktayım. 17.04.2015 tarihinde doğum yaptım ve ise temmuz ayının 20 sine başladım. Şimdi yararlandığım süt izin tarihi bitmek üzere.sormak istediğim süt iznim nisanda mi bitecek yoksa ise başladığım tarih mi baz alınacak. Cevap verirseniz sevinirim.sonuçta doğum sonrası 2 ay evdeydim ve evdeyken nasıl süt iznimi kullanabilirim.işin içinden çıkamıyorum :((

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşına girdiğinde süt izniniz bitecektir.

  35. DİLEK dedi ki:

   Merhaba,
   9 Kasım 2016 da doğum yaptım iznimi toplu doğumdan sonra kullandım 29 Şubatta iş başı yaptım günde 1,5 saat süt izni kullanıyorum.İş yeri değişikliği yaparsam bu süt izni hakkımı yeni başladığım iş yerinde kullanmaya devam edebilirmiyim.
   Saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet hakkınız devam edecektir, Dilek Hanım.

  36. Suheda dedi ki:

   Merhaba. Bebeğim tam 6 aylık olduğunda üniversite bünyesinde bulunan %50 üniversiteye bağlı, %50 belediye, ticaret odasi ve sanayi odalarına bağlı çalışan teknokentte işe başlayacağım. Süt iznim günde 1,5 saat mıdır 12 aya kadar? Süt izni için işyerinde çalışan kadın sayısı bir şey farkettirir mi? Sadece emzirme bebek bakim odasi için mi kadon çalışan sayısı önemlidir? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Süt izniniz çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1.5 saattir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Suheda Hanım.

  37. BERRA dedi ki:

   Merhaba,
   2015 Nisan ayında doğum yaptım. süt iznini bebek kaç yaşına gelene kadar kullanıyoruz? bilgi için tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bebek 1 yaşına gelene kadar süt izni hakkınız bulunuyor.

  38. Ayşe dedi ki:

   Özel sektörde çalışıyorum benimde günlük 1.5 saat süt izni hakkım oluyor mu iş veren bunu vermek zorunda mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet böyle bir hakkınız bulunuyor, Ayşe Hanım.

  39. Ayla dedi ki:

   Merhaba 16.11.2015te doğum yaptım, 08.03.2016 da doğum iznim bitiyor. Günde 6 saat çalışan bir öğrermenim benim durumun için süt izni nasıl oluyor? Hangi tarihe kadar sürüyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ayla Hanım.

  40. Elif dedi ki:

   07.03.2015 tarihinde dogum yaptim .04.08.2016 da ise baslicam ozel sektorde calisiyorum sut iznimi kac saat kac ay kullanicam

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuğunuz 1 yaşını geçtiği için süt izni hakkınız bulunmuyor, Elif Hanım.

  41. Umit dedi ki:

   Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler güncel midir? Ayrıca bu bilgiler memur içinmi işçi için mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Süt izni 1.5 saattir. Yazı güncellenecektir. SSK kapsamında çalışanlar içindir, Ümit Bey.

  42. ebru dedi ki:

   Özel bir şirkette çalışıyorum.Doğum iznim bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım.6 ay sonrası işe döndüm ,günlük 1,5 saat süt olan iznim bebeğim 1 yaşında olana kadar mı yoksa 6 aylık ücretsiz izinden sonra 1 yıl mı geçerli?teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadardır, Ebru Hanım.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.